Tweemaal per week luchtpost naar Indië. In West-Indië maakt de „Snip" het goed. Er wordt een druk gebruik ge* maakt van den dienst CurasaoAruba en men denkt aan uitbreiding. Zoolang er nog maar één machine aanwezig is, moet de grootste voorzichtigheid wor den betracht. Er zijn echter kapers op de kust in den vorm van Amerikaan- sche, Fransche, Duitsche en Engelsche concurrentie. im DUBBEL ZUIGVERMOGEN NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE Mij. PERSKRONIEK. De nood in den tuinbouw. Uitbreiding van de K. L. M.- diensten. De plannen voor 't nieuwe seizoen. Nederland krijgt 150 luchtverbindingen per dag. (Van onzen •-correspondent). Het nieuwe seizoen bij de K. L. M. be gint op 1 April. Dan gaat men weer een flinken stap vooruit op den weg die den groei van het Nederlandsche luchtver keer aangeeft. Nieuwe diensten zullen worden ingelegd, de snelheid en de fre quentie zullen worden vergroot. Doch 't voornaamste ts wel, dat met ingang van dezen zomer de dienst op de Indië-lijn verdubbeld zal worden. Van 12 Juni af zal tweemaal per week in 5% dag naar Indië worden gevlogen. De directeur van de K. L. M., de heer Plesman, heeft ons Donderdag een en ander medegedeeld over de. plannen van zijn maatschappij voor de naaste toe komst, waarbij hij er de aandacht op ves tigde, dat men thans stond voor een al- gemeene verkeersuitbreiding, die elke vroegere ontwikkeling in de schaduw stelt. Aan verhoogde snelheid en ver- groote frequentie op het geheele Euro- peesche luchtnet dankt men dezen zo mer tallooze voortreffelijke aansluitin gen, zoodat Nederland 150 luchtverbin dingen per dag krijgt. Uit Nederland kan men 80 der voornaamste Europeesche steden binnen één dag bereiken, hetgeen neerkomt op een dagelijksch contact met 45 millioen menschen. Op bijgaand kaartje krijgt men daarvan een beeld. Zoowel de verhoogde snelheid als de vergroote frequentie worden bij de K. L. M. verkregen door een aanzienlijke uit breiding van de luchtvloot. Tegen half Mei zal deze uitbreiding haar beslag hebben gekregen. In het begin van dit jaar zijn drie Koolhoven taxivliegtuigen van het type FK 43 geleverd; de Fokker F 36 heeft de K. L. M. zoo juist overgenomen en in den loop van Maart en April volgen de drie Fokkers F 22 en de le Douglas DC 2 vliegtuigen. Deze Fokkervliegtui gen, resp. voor 32 en 22 passagiers, waarin men kan lunchen of het middag maal gebruiken tijdens de vlucht, als mede de Douglastoestellen, die het laatste en beste zijn in snelheid en ge rief, maken dat het publiek zich in dit zomerseizoen met een comfort en snel heid kan verplaatsen als nooit tevoren mogelijk is geweest De taxi's zijn over verschillende vlieg velden verdeeld: vier zijn op Schiphol, 1 op Waalhaven en 1 te Eindhoven ge- stationneerd. De Douglasvliegtuigen zullen ook wor den ingezet in den dienst op Twente en op ZeelandKnocke. Niet echter in den dienst op Groningen, omdat het vlieg veld te Eelde daarop nog niet in vol doende mate berekend is. Gedurende de Brusselsche tentoon stelling zal de K. L. M, het bezoek daar aan vergemakkelijken door de instelling van een hoogfrequenten dienst met Dou glasvliegtuigen. Vijf maal per dag kan men even naar Brussel overwippen en terug zijn er zelfs zes diensten. Om 22.55 kan men nog uit Brussel vertrekken. Er rijdt een extra autobusdienst tusschen het vliegveld Haren en het tentoonstel lingsterrein, zoodat men tien minuten, nadat men uit het vliegtuig gestapt is, op de tentoonstelling is. De belangrijkste mededeeling, die de heer Plesman deed, was echter wel die van de verdubbeling van den dienst op de lijn AmsterdamBatavia. In 1934 heeft de K. L. M. 1.400.000 passagiers-km wegens plaatsgebrek moe ten weigeren. De vliegtuigen hadden 'n bezettingsgraad van 79 De K. L. M stond nu voor de keus om öf de ruimte te vergrooten, öf de aangeboden vracht over twee toestellen te verdeelen. Zij koos na lang wikken en wegen het laat ste, omdat zij er ook een toeneming van het gebruik door verwacht. De omloop tijd van een brief wordt nu van 22 dagen op 13 dagen teruggebracht en wellicht zullen nu ook vele zakenmenschen ran deze gelegenheid gebruik maken, om eens over te wippen. De vertrekdagen worden aan beide kanten Woensdag en Zaterdag en de aankomstdagen, eveneens aan beide zij den, Maandag en Donderdag. Lijnen van de K. l.M. en de met haar samenwerkende maatschappijen. lijnen geheel uitgevoerd door buiten- londsche luchtvaartmaatschappijen, i m Amsterdam-Botovialijn (tot 12 Juni weke- lijksche dienst vio Marseille-Rome) Van 12 Juni af tweemaal per week vio Halle/Leipzig. Bratislava/Boedapest. m Steden, welke van A>"iderdam V3/ Rotterdam dag bereikbaar zijn en vonwaar men RoltefJ"m ka" bs'*iken- Amsterdam a b Steden, die men von -r—r-tin een w Rotterdam dag bereiken kan. j Amsterdam Steden vonwaor men jin een dag bereiken kan. Rotterdam Cc*o tangkot •ogood Mttta* Wen»* Slaper* tELD STOIU (Ingez. Med.j lagere scholen onder'geleide van het onderwijzend personeel in gedeelten ge legenheid hebben de film en wat verder vertoond en verteld zal worden te zien en te hooren- Men begrijpt, dat men voor al bij de jeugd het veilig verkeer moet propageeren, en de filmvertooning is dan ook slechts een onderdeel van de actie, die de vereeniging heeft ingesteld en waartoe ook behooren het geven van verkeersonderwijs, het oprichten van jeugdverkeersclubs e.d. Maar dit optreden is niet het eenige, wat het bestuur reeds deed, het heeft op ruime schaal propaganda-biljetten verspreid en de firma Gebr. Hildernis- se, Noordstraat en de heer Imanse, sporthuis Kortedelft, zijn bereid ge vonden als filiaalhouders voor propa gandamateriaal op te treden, terwijl bij de filmvertooning zich een tentoon stelling op bescheiden schaal zal aan sluiten. VOOR DE KINDEREN DER WERKLOOZEN. Heeft de commissie tot ontspanning van werkloozen reeds veel gedaan om dezen afleiding te geven, voor de vrou wen en vooral ook voor de kinderen die toch ook lijden onder de moeilijks omstandigheden, kon de Commissie tof heden niet veel doen- Thans heeft het kinderkoor „De Kleine Stem", dat met succes onder lei ding van den heer P. Sturm, het kinder zangspel „Zonnekind" heeft opgevoerd, aangeboden dit Donderdag a.s. in den Schouwburg op te voeren voor de kin deren tusschen 8 en 14 jaar en de vrou wen van de werkloozen. De secretaris geeft in het Militair Hospitaal Maandag- en Dinsdagmiddag kaarten af tegen overlegging Van het trouwboekje. Blijven er dan nog kaar ten over, dan zijn die Woensdagmiddag ter beschikking van werkloozen. Op Vrijdag 5 April zal het ontspan ningslokaal worden gesloten. Middelburg. Kinder Vacantie- en Herstellingskolonies. Vrijdagavond vergaderde de afdee- ling Middelburg van het Centraal Ge nootschap voor Kinder Vacantie- en Herstellingskolonies onder voorzitter schap van dr. C, Orbaan ten huize van de secretaresse. De penningmeester, de heer P. Lu- teijn werd gedéchargeerd van zijn be heer over 1933. Er is ontvangen en uit gegeven een bedrag van f 973. Het ba tig saldo steeg van f 6 tot f 41. Aan contributie is f 376 geïnd, aan gemeente subsidie f 400, Extra ontvang sten w.aren van den heer de Groot f 24: van onbekenden f 17; van ouders van kinderen f 22; van de kweekelingen f 98 en van de Midd. Veteranen f 24. Van de uitgaven noemen wij voor ver- pleeggelden f 754, voor reiskosten f 110. Aan het verslag van de secretares se, mej. M. de Cleijn Brem, ontleenen wij, dat een 70-tal kinderen door de hoofden van scholen werden opgege ven, waaruit dr- Broekhuijsen, 16 koos, die naar Heelsum gezonden werden van 31 Mei tot 3 Juli. Drie gingen la ter naar Russenduin van 16 Juni tot 19 Juli geheel op kosten van de stichting Biovacantieoord. Voor drie kinderen te Heelsum werd verlenging aangevraagd en dit werd toegestaan, één der kinde ren bekostigde die verlenging gedeel telijk zelf. Deze kinderen bleven tot 7 Augustus'. Alle kinderen zijn gehaald en gebracht, de meeste keeren maak te mevrouw den Bouwmeester de reis mede. De secretaresse bracht haar daarvoor bijzonderen dank. Dr. Broekhuijsen schreef, dat over het geheel genomen de kinderen veel baat hebben gehad van de uitzending en het een genoegen was ze terug te zien. Ook de ouders waren zeer verrukt. Dé gewichtstoename va rieerde van 1 tot 5 kg en was gemiddeld 2,65 kg. De resultaten waren even vol doende tot uitstekend. Hartelijk dank bracht dte secretaresse Ook aan dr. Broekhuijsen, die ontzettend veel werk heeft, voordat de kinderen weg zijn. De kosten per week en per kind waren f 9,82 alles inbegrepen. Het ledental daalde van 311 in 1933 tot 300 in 1934, de contributie van f 465 tot f 376- Specialen dank brengt het verslag aan de gevers van de extra giften, waardoor een tekort is voorkomen. Het verslag werd goedgekeurd en het gaf den v o o r z. aanleiding nog eens er op te wijzen van welk een groote beteekenis het werk der vereeniging is. Spr. prees het onderzoek, dat wordt ingesteld naar de gevolgen van de wijzi gingen in de economische verhoudingen op den gezondheidstoestand der kinde ren. Er zijn streken waar het minder, andere waar het meer merkbaar is- Het is noodzakelijk te redden wat nog te redden is. Bij de ingekomen stukken was er een, dat de afdeeling van het Profilaxenfonds een bijdrage zal krijgen. Van de juiste grootte daarvan zal het afhangen of met 20 of 24 kinderen in het komende seizoen van 20 Juni tot 23 Juli naar Heelsum zal kunnen zenden en of het noodig is door verkoop van speldjes of op andere wijze de kas te stijven. De vergadering herkoos tot bestuurs leden de dames Weijl en Huijsman. len, niet te verantwoorden zou zijïi, de vereeniging nog verder te bestendigen, j Het behoeft wel geen betoog dat het bestuur een zoo ernstige beslissing niet wenscht te nemen dan nadat allen, die het thans bijna 50-jarige muziëkgezel- schap een goed hart toedragen, in de gelegenheid zijn geweest den werkelij- j ken toestand onder de oogen te zien en hun meening hebben te kennen ge- geven over de vraag of er dan wer- S kelijk geen middelen tot redding te be ramen zijn. Indachtig het spreekwoord: „als de nood het hoogst is, is de red ding nabij", heeft het bestuur alle werkende leden, alle donateurs en kunstlievende leden tot een vergadering bijeengeroepen. Het bestuur is de overtuiging toe gedaan, dat de concerten, die „Eupho- nia" jaarlijks pleegt te geven, in hooge mate door de Goessche burgerij worden gewaardeerd en dat ook overigens het optreden van het gezelschap wordt cp prijs gesteld. Wanneer alle krachten worden sa mengespannen moet ook naar de mee ning van het bestuur nog een weg ge vonden kunnen worden om het beoog de doel: de bestendiging van het Har monie-gezelschap „Euphonia" te berei ken. iOESt Christ. Besturenbond. Donderdagavond hield de Chr. Be sturenbond te Goes e.o. in de groote zaal van den Prins van Oranje zijn 16e jaarvergadering, waarvoor zoo groote belangstelling was, dat de zaal geheel was bezet. De voorzitter de heer A. de Lange opende op gebruikelijke wij ze de vergadering en verwelkomde in zijn openingswoord o.a. den burge meester die van zijn belangstelling in het werk der Chr. sociale beweging blijk gaf. Uit 't jaarverslag bleek, dat het le dental der aangesloten organisaties daalde van 1187 tot 1135. Hiervan wa ren 317 werkloos. Verder deelde de voorz.. mede dat de huisvlijttentoonstelling door onvoor ziene omstandigheden in de Paasch- week niet zal kunnen worden gehou den. De burgemeester sprak vervolgens de vergadering op hartelijke wijze toe en gaf de verzekering van zijn meele ven met de Chr. organisatie. De secretaris van het Chr. Nat. Vak verbond, de heer A. Stapelkamp uit Utrecht, wekte op tot krachtige orga nisatie. De afgevaardigde van den Chr. Be sturenbond te Krabfeëndijke bracht zijn gelukwenschen over. De avond werd verder gevuld met fiïüziek van het mu ziekgezelschap Hosanna én voordrach ten van den heer Vafl Gelderen. EUPHONIA. De financieele toestand precair. Het bestuur v,an de Harmonie „Eu phonia" bericht ons dat de nood der tijden ook aan zijn gezelschap niet voor-( bij gaat. Niet alleen is het aantal do-' nateurs en kunstlievende leden in de laatste jaren verminderd, maar ook de contributiebedragen hebben een niet onbelangrijke vermindering ondergaan. Daarnaast is de mogelijkheid om bij feestelijke gelegenheden voor muzika le opluistering te zorgen en op deze wijze de kas der vereeniging te ver sterken in de laatste jaren steeds klei ner geworden. En tenslotte heeft ook de gemeente Goes, die het streven der vereeniging belangrijk steunde, zich genoodzaakt gezien haar subsidie te verlagen. •Een beroep het vorig jaar op de bur gerij gedaan om de bestaansmogelijk heid van het muziekgezelschap te ver ruimen, heeft helaas weinig succes ge had en alles bijeengenomen is de fi nancieele toestand thans zoo precair ge worden, dat het bestuur van oordeel is," dat het, zonder bijzondere maatrege- DE NIEUWE SPELLING. Alan een redactioneele beschouwing in de „Telegraaf" is het volgende qn{- leend: Minister March,ant heeft getriom feerd: hij heeft den spellingsstrijd in de Eerste Kamer gewonnen, en geen mo tie tegen zich gekregen. Wat is nu de beteekenis van deze „overwinning?" Een pyrrhus-zege, omdat een deel van de jury haar alleen maar toekende, omdat zij den overwinnaar geen neder laag wilde zien lijden, hoewel zij zijn optreden en zijn stijl niet bewonderde? Of een reëele, goed gefundeerde uit spraak die een definitieve beslissing brengt? 't Lijkt osn zoo; geen van bei de, maar toch een uitspraak van zeer veel beteekenis. Men kan natuurlijk, gelijk mr. Men- dels het snijdend opmerkte, vragen of deze benarde tijd nu wel de meest ge schikte was om een spellingsstrijd te ontketenen, en of de Kamer geen ande re gewichtiger problemen heeft om er zooveel aandacht aan te besteden. Stel lig zijn er vie, die het zoo aanvoelen. Maar men kan daartegenover zetten, dat, nu eenmaal de minister een ver eenvoudigde spelling een kwestie van urgentie achtte, dit langademige en dikwijls scherpe en soms belangwek kende debat van veel nut is geweest. Want er zijn een aantal feiten komen vast te staan, die van veel invloed kun nen zijn op de liquidatie van den spel lingsstrijd. De Eerste Kamer heeft met haar uit spraak geenszins willen zeggen, dat zij de nieuwe spelling goedkeurt: 29 leden hebben van hun voorliefde voor De Vries en Te Winkel blijk gegeven door toe te treden tot de vereeniging van prof. Taverne. En al geeft dus een meerderheid daardoor blijk invoering der nieuwe spelling te betreuren, de Eerste Kamer heeft geen meerderheid kunnen vindn dat ook vast te leggen in een geformuleerde uitspraak, die een afkeuring zou zijn van een stuk kabi- netspolitiek. Want minister Marchant moge dan in den ministerraad op te genstand gestuit zijn, er is na de ver klaring van minister Colijn en na de woorden van minister Marchant nu geen twijfel meer mogelijk: het spellingsbe- leid is kabinetsbeleid geworden. Door de verwerping van het eerste deel der motie is dus te kennen gege- yen, dat de Eerste Kamer, ondanks alle bezwaren tegen minister MarchanTs op treden in deze kwestie zich tegen die kabinetspolitiek niet verder verzet, ook al omdat zij het nutteloóze daarvan in ziet. Het tweede deel der motie vroeg immers toezevging dat de regeering als nog aan de bezwaren tegemoet zou ko men. Minister Merchant heeft ver klaard dat de regeering daaraan niet denken kon, en dat beteekende: wij gaan geen stap terug, de nieuwe spel ling wordt algemeen ingevoerd. Wan neer is nog onzeker, maar al te lang zal het niet meer duren. Ook al nam de Kamer de motie aan: de regeering zou op haar stuk blijven staan. Daarom zag een deel der tegenstan ders van de nieuwe spelling in, dat de motie geen enkel practisch effect zou hebben, en zij gaven zich gewonnen: niet voor de nieuwe spelling, maar wel voor een opgeven v,an het verzet in de Eerste Kamer. De verwerping van de motie beteekent dus niet dat epn meerderheid de nieuwe spelling en de invoering goedkeurt, maar w e 1 dat zij zich er bij neerlegt. Ministr Marchant heeft dus de baan vrij' Gekregen: de Eerste Kamer wist dat de nieuwe spelling algemeen zal worden, zij heeft geen meerderheid kunnen vinden zich daartegen uit te spreken. Na deze uitspraak en na de verklaringen van den minister kan men dus als resultaat van dit debat zeggen: het is nu duidelijk, dat de invoering der nieuwe spelling wordt doorgezet, de regeering zal h,aar ook bij den rijks dienst invoeren, al weet men nog niet wanneer, en daarmede is het verzet te gen de nieuwe spelling in een bijkans hopelooze positie gekomen; voorloopig is er nog chaos, doch het is duidelijk in welke richting de regeering de oplos sing van den chaos sturen wil. Zonder export kan het tuin bouwbedrijf niet blijven be staan, Óns product zal beter moeten zijn, dan dat onzer con currenten. Verlaging van vaste lasten. Op de jaarlijksche vergadering van de Vereeniging „Groep Veilingsvereenigin- gen uit den Nederlandschen Tuinbouw- raad", gister te Utrecht gehouden, heeft de voorz., de heer F. V. Valstar, een rede gehouden over den nood in het tuinbouwbedrijf. Spr. zette uiteen, dat die nood voor al is ontstaan door de moeilijkheden, welke het buitenland onzen export in den weg legt. Een typeerend voorbeeld is Engeland, welk land door een reeks speciale ta riefmaatregelen den Nederlandschen tuinbouw-export doodelijk heeft getrof fen. De export van tomaten, het zoo belangrijke export-artikel voor den tuin bouw, is door het prohibitieve invoer recht dat Engeland stelde, in 2 jaar tijds teruggeloopen van 28.377.000 kg in 1932 tot 14.494.000 kg in 1934. Het is bij de onderhandelingen die met Engeland zijn gevoerd niet gelukt eenig resultaat te verkrijgen. In tal van andere landen is hef ons niet beter gegaan. Met Duitschland, waarmede een voor den tuinbouw be trekkelijk gunstig handelsverdrag kon worden gesloten, staat het er desalniet- teiriin zeer ongunstig voor door de beta lingsmoeilijkheden waarin dit land ver keert. Tegenover dergelijke dingen staat de regeering vrijwel machteloos. Eén ding staat intusschen vast, en dit is nog een gelukkig verschijnsel, dat de behoefte aan tal van Nederlandsche tuinbouwproducten op de wereldmarkt nog aanwezig is, ondanks de pogingen, die men in de landen om ons heen aan wendt en aangewendt heeft om zich van onzen import onafhankelijk te maken. Er zijn er die droomen van industria lisatie van Nederland. Vooral uit dien hoek waait een gevaarlijke protectionis tische wind, en een neiging om den tuin bouw maar prijs te geven aan den d^- dergang. Hier dreigt gevaar voor den land- en tuinbouw, omdat deze en voor al de tuinbouw niet leven en bestaan kunnen zonder dat er in de toekomst weer een beter loonende export komt. De mogelijkheid om wat er van onzen. export is overgebleven te behouden en wat wij daarvan verloren, terug te winnen, is onafscheidelijk verbonden aan de kwaliteit van ons product. Wie den moed mist om in crisistijd ook daaraan zijn aandacht te schenken, schiet tekort. De toekomst zal den tuinbouw weer een kans bieden. De strijd om onze plaats op de wereldmarkt moet gestreden worden met een goed product, met een product dat beter is d an dat van onze concurrenten. Het kan daarom niet langer worden toege staan dat minderwaardige producten nog worden geëxporteerd.- Voor de toekomst zal het noodig zijn, dat de landbouw-uitvoerwet voor alle tuin- bouwartikelen in werking wordt ge steld. Dit is noodig niet alleen voor de groente maar ook voor ons fruit. De bescherming die ons fruit op dit oogen- blik geniet, moet worden gewaardeerd. Steeds duidelijker is intusschen ko men vast te staan de onmogelijkheid om de vraagstukken, waarvoor de tuin bouw wordt geplaatst, alleen met het verstrekken van geldelijken steun, tot een oplossing te brengen. De vaste las ten die op den tuinbouw drukken, zijn daarvoor te hoog. Een zucht van ver lichting is er geslaakt in tuinbouwkrin- gen toen de minister van oeconomische zaken bij de behandeling van het land bouwcrisisfonds in de Tweede Kamer de regeeringsverklaring aflegde ten aanzien van de vaste lasten en de niet noodzakelijke executies. Na de maatregelen, die voor de pachters zijn genomen, _bedoelt deze stap van de regeering Een te helpen die gebukt gaan onder hypothecaire lasten. In tal van gevallen gaat de door de regeering geboden steun ge heel of voor het allergrootste gedeelte naar den hypotheekhouder of soms zelfs werd het met hypotheek belaste bedrijf met executie bedreigd. De vraag die telkens weer opkomt, is kan den binnenlandschen afnemer geen hoogeren prijs voor 't product in rekening worden gebracht Deze vraag beantwoordde spr. vrij wel ontkennend. Een poging om een

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6