HONIG'S BOUILLONBLOKJES Chans 6 voor lOct. KBÖfHEK van den DAG. HOTEL DES PAYS-BAS, Amsterdam BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT) VAN ZATERDAG 23 MAART 1935. No. 70. HET DRAMA OP WALCHEREN. 5- FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG, De crisis in België. Theunis heelt den vinger op de wonde gelegd. Bereddering van de situatie zou waarschijnlijk niet moeilijk vallen daar de aanpas sing reeds groote vorderingen maakt. Inflatie zou veel meer offers vergen. Toen we dit schreven was er nog wei nig van te zeggen, hoe de kabinetscrisis, die deze week onverwachts in België uitbrak, zou worden opgelost. De moge lijkheid van de vorming van een natio naal kabinet, steunende op de drie groo te partijen: katholieken, socialisten en liberalen, leek echter vrij groot en wel licht is deze oplossing reeds tot stand gekomen, wanneer deze beschouwing in druk verschijnt. Men moet voor de Belgen van harte hopen, dat het nu eindelijk eens uit zal zijn met het partij-gekrakeel en dat het landsbelang werkelijk richtsnoer voor de nieuwe regeering zal kunnen zijn. De gebeurtenissen in de afgeloopen week hebben aangetoond, dat België anders vermoedelijk een smartelijke periode tegemoet gaat. Het ontslag van de re- geering-Theunis, welke vier maanden geleden werd gevormd als de zooveel- ste, om den benarden financieelen en economischen toestand van het land te beredderen, was een dramatische ver rassing, vooral om de merkwaardige ver klaring, waarvan de minister-president de mededeeling in de Kamer vergezeld deed gaan. Scherp werd daarin uiteen gezet, dat het kabinet voortdurend bloot stond aan allerhande duistere machina ties en dat deze zijn arbeid eenvoudig verlamden. Het parlement had de regee ring in deze omstandigheden niet vol doende gesteund en daarom gaf men er nu de brui aan. Dit was duidelijke taal, die in veler harten weerklank vond, al meende men hier en daar, dat de regeering wellicht nog beter het parlement voor langen tijd naar huis had kunnen zenden en haar taak krachtig en zonder scrupules voort zetten. Theunis lijkt er echter de man niet naar, zijn heil in dergelijke dicta toriale paardenmiddelen te zoeken. In elk geval heeft de regeering gemeend, de volksvertegenwoordiging nog eenmaal een kans te moeten geven. Men weet, dat de Belgische regeering voor de afweer van de aanvallen op den franc, welke de vorige week weer zeer fel waren, een beroep op Frankrijk heeft gedaan. Zij ziet en met haar vermoe delijk het grootste deel van het Belgi sche volk geen heil in inflatie, maar de lieden, die daar wel heil in zien, dreigden haar de baas te worden. Aan 't einde der vorige week begon een paniek- stemming in België te ontstaan, vooral bij 't vernemen, dat in enkele dagen tijds ongeveer 600 millioen francs kapi taal uit het land was gevlucht. De re geering is er Maandag, door straffe maatregelen tegen speculatie af te kon digen, in geslaagd om de situatie wat rustiger te maken. Maar in tegenstel ling met de aanvankelijke berichten is naderhand gebleken, dat de financieele hulp, die men van Frankrijk verwachtte, niet verkregen werd, althans in veel ge ringer mate. Dat beteekent, dat de nieu we regeering, hoe dan ook samengesteld, in staat zal moeten zijn, met krachtige hand te regeeren, opdat zij ^ertrouven wekke. Anders zal men binnen zeer kor ten tijd voor dezelfde ongemakkelijke situatie staan en dan zou 't zeer de vraag zijn, of de menschen, die wilde inflatie met al de gevolgen daarvan zoeken, niet hun zin kregen. De politiek-financiëele crisis in België is des te teleurstellender, omdat België de eerste plaats inneemt onder de lan den, waar de aanpassing, bij handhaving van den gouden standaard, reeds groote vorderingen heeft gemaakt. In een on langs door den minister van financiën gehouden radio-rede werd medegedeeld dat- de kosten van het levensonderhoud met 28 pet. zijn gedaald. De daling van Oorspronkelijke detective-roman door J. P. BALJé. Scherp keek hij me aan. „U heeft iets, dat ik moet bezitten," zei hij dan langzaam. „Geeft U mij het voorwerp, dat U dezen middag in Val- kenisse heeft gevonden Mijn verwondering nam met de mi nuut toe. Hoe wist hijEn wat wil de die kerel Mijn wantrouwen steeg. - t Spijt mij," zei ik koud, „Maar ik ben niet bereid...." Zijn oogen werden hard. Voor ik het wist keek ik in den loop van een re volver. Zijn vriendelijk masker was ver dwenen .■Niet goedschiks, dankwaad schiks dreigde hij. Wat moest ik doen Was hij de mis dadiger, die denmoord te Valkenisse had gepleegd In dat geval zou hij.. voor een tweeden moord niet terug deinzen Ik was ongewapend, en.... niet dapper Kon ik misschien list ge bruiken, hem iets anders geven? Maar hij scheen ook gedachtenlezer te zijn. „Geen slinksche streken zei hij kort, „U kunt me niet bedriegen, als U daaraan misschien denkt." de kleinhandelprijzen bedraagt sedert 1930 niet minder dan 30 pet., voor som mige der voornaamste levensmiddelen zelfs nog belangrijk meer, n l. voor brood 38 pet., voor vleesch 34 pet., voor melk 40 pet., boter 30 pet., spek 35 pet. Mede dank zij deze vermindering der kosten van het levensonderhoud heeft de in dustrie haar productie-kosten aanmer- kelijk kunnen verlagen, zoodat de voor- I naamste exportproducten thans kunnen worden geproduceerd tegen prijzen, die men voor de crisis onmogelijk zou heb ben geacht. Ondanks de vele belemme- rinringen van den afzet in het buiten land, heeft België zijn uitvoer nog van 19.9 millioen ton in 1933 tot 20 millioen in 1934 kunnen vergrooten. De belang rijkste der Belgische export-industrieën, de metaalnijverheid, heeft van de twee de helft van 1933 af tot de tweede helft van 1934 haar productie met 19.3 pet. kunnen uitbreiden, terwijl de staalexport met 22 pet. gestegen is. Tegelijkertijd is de regeering er in geslaagd, het tekort op de begrooting voor 1935 terug te bren gen tot het betrekkelijk onbeteekenende bedrag van 60 millioen francs, d.i. slechts ruim 4 millioen gulden. Het spreekt van zelf, dat dit terug schroeven van de geheele volkshuishou ding op een lager peil belangrijke offers vergt, terwijl de goede gevolgen er van eerst geleidelijk kunnen doorwerken. Het lijkt echter een waan, te meenen, dat de goudwaarde der valuta kan wor den gehandhaafd zonder het brengen van offers, die en dat dient altijd in 't oog te worden gehouden evenwel minder zwaar drukken dan de gevolgen van den chaos op monetair en handels politiek gebied, welke het loslaten van den gouden standaard met zich zou moe ten brengen. Scherpe koersdaling van Belgi sche leeningen Binnenkort uitgifte der 3 pet. Indische Conversie-leening Afwisse lend koersverloop op de aan- deelenmarkt. De beurs heeft in de afgeloopen week zeer sterk onder invloed gestaan van de gebeurtenissen in België. Zij liep op de mogelijkheid van een waarde-ver- mindering van de Belgische valuta bij de waardeering van Belgische fondsen wel zeer sterk vooruit. Op sommige da gen was het aanbod zoo overweldigend, dat er slechts voor een enkel fonds een noteering tot stand is gekomen, die vele percenten lager was. Niet alleen de in Belga's luidende leeningen en de op Belga's afgestempelde dollarobliga- tiën zijn door de koersdaling getroffen, ook de 4 pet. Belgische guldenslee- ning werd er door meegesleept. Voor de eveneens op de Amsterdamsche beurs officiëel verhandelbare leeningen der groote Belgische steden heeft de ge heele week 'geen noteering plaats ge vonden, omdat hier tegenover het groo te aanbod vrijwel geen vraag stond. Ter wijl onder gewone omstandigheden aan bod van Belgische fondsen kan worden opgenomen door vraag naar deze fond sen in België zelf, hebben de deviezen- maatregelen der Belgische regeering tot gevolg, dat voorloopig althans affec ten-arbitrage met België niet mogelijk is. Wil men te Amsterdam thans Bel gische fondsen verkoopen, dan is men dus geheel afhankelijk van de locale vraag, die uiterst gering is. Of deze toestand langen tijd bestendigd zal blijven, is voor het oogenblik nog niet, te overzien. Dit zal er voornamelijk j van afhangen, of met de vorming van 'n nieuwe regeering het vertrouwen in de Belga geleidelijk zal terugkeeren. Voor België zelf is het ongetwijfeld van be lang, om de ter voorkoming van kapitaal- uitvoer genomen deviezenmaatregelen zoo spoedig mogelijk op te heffen, aange zien zij aan 't Belgische staatscrediet on noemelijk veel schade berokkenen en bovendien ook den bona-fide handel belemmeren, al zijn zij hiervoor niet be doeld, Nederlandsche staatsfondsen en an dere binnenlandsche beleggingswaarden zijn slechts in geringe mate door de nieuwe valuta-verwikkelingen beinvloed- Hier en daar werden echter toch fractioneele koersverliezen geleden. De Indische soorten waren iets lager op de verwachting, dat het binnenkort tot de uitgifte van een 3pet. leening zal ko men, ter converteering van het restant der 4pet. leeningen, die thans nog uitstaan- Wanneer de beleggingsmarkt niet aan nieuwe, ongunstige invloeden van buiten af wordt blootgesteld, mag men wel aannemen, dat het succes ook van deze, door den Nederlandschen Staat té garandeeren Indische leening verzekerd is. Na deze conversie-trans actie zullen dan alle 4% pet. Indische leeningen van de markt zijn verdwenen. In den eerstvolgenden tijd zal de Staat dan vermoedelijk geen beroep meer op de markt doen, daar de om vang der uitstaande vlottende schuld geen directe consolidatie noodzakelijk maakt, zoodat de regeering het verde re verloop der beleggingsmarkt, die wellicht een geleidelijke verdere da ling van den rentevoet met zich zal brengen, kan afwachten. Ook de ge meenten komen langzamerhand aan het eind van hun leeningsoperaties, dienende voor conversie van 4 pet leeningen. Men zou dan een aanvang kunnen gaan maken met de conversie van 4 pet leeningen, ware het niet, dat omzetting hiervan in 3% pet stukken, gezien de hiermede gepaard gaande kosten, nauwelijks loonend is, vooral zoolang de 3% pet leeningen nog be neden pari moeten worden geëmit teerd. Eerst wanneer op een 3 pet ba sis kan wordep geleend, wordt conver sie van 4 pet leeningen aantrekkelijk. Zoo ver is het echter nog lang niet. Zelfs gaat de markt, na den onafgebro ken stroom van 3% pet conversie-lee ningen, eenige teekenen van vermoeid heid aan den dag leggen, tot uiting komende in het feit, dat zoowel de leening Zuid-Holland als die van 's-Gra- venhage bij de uitgifte niet geheel kon worden geplaatst. De resteerende ge deelten konden echtefr inmiddels on derhands worden ondergebracht. De 3% pet conversie-leening der Provin cie Zeeland ward daarentegen belang rijk overteekend. a a De aandeelenmarkt heeft een zeer af wisselend verloop gehad. Aanvankelijk was de stemming kauw, zoowel wegens de vrees, dat de invoering van de alge- meene dienstplicht in Duitschland tot internationale verwikkelingen zal kun nen leiden als onder den druk van de ge beurtenissen in België, terwijl ook een vrijwel onafgebroken koersdaling op de New Yorksche beurs ontmoedigend werkt- Het publiek trad in vrij grooten omvang als verkooper op, waardoor ver schillende der leidende fondsen, Phi lips, Unilever, Koninklijke Petroleum e.a. in koers terugliepen. Tegen het midden der week sloeg de stemming plotseling om- De koersverliezen kon den niet alleen worden ingehaald, maar sommige aandeelen, w.o. in de eerste plaats Koninklijke, boekten zelfs nog een avans in vergelijking met de notee ringen op den laatsten beursdag der vo rige week. Dit koersherstel moet aan Alle moderne comfort. Echt Holl. huiselijkheid. Kamers met ontbijt f 4.— en f 4.50. Kamers met badk. incl. ontbijt f 6.— Restaurant. Hedendaagsche prijzen (Ingez. Med.J verschillende oorzaken zijn toe te schrij ven. Behalve met dekkingen van contra- mine-posities iieeft men hierbij ook te doen gehad met aankoopen voor reke ning van degenen, die er bij de tegen woordige onzekere verhoudingen op va- luta-geb'ed de voorkeur aan geven, hun vrijkomende gelden in aandeelen te be leggen, in plaats van in obligatiën. Of schoon arbitrage-zaken met België ten gevolge van de deviezenmaatregelen niet mogelijk zijn, omdat de Amsterdam sche beurs niet kan profiteeren van de inflationistische vraag naar aandeelen op de Brusselsche fondsenmarkt, mag men toch aannemen, dat er nog wel ef fectenzaken voor Belgische rekening worden uitgevoerd. Het was tenminste opmerkelijk, dat vooral de op verschil lende buitenlandsche beurzen verhan delde aandeelen Koninklijke Petroleum groote belangstelling trokken. Nu werd dit fonds ook gunstig beinvloed door het bericht, dat maatregelen in voorberei ding zijn tot beperking van de petro- leumproductie in het rijke petroleum- gebied van Oost-Texas. Hierdoor zal, naar men hoopt, de voortdurende stij ging der petroleumproductie in de Ver. Staten kunnen worden tegengegaan. Goede vraag bestond ook naar kunst- zijde-aandeelen, waarvan vooral Hol- Iandsche kunstzijde, en in iets mindere mate ook Internationale Viscose konden profiteeren, terwijl Aku's vrijwel onver anderd waren. Ook rubberaandeelen waren hooger in sympathie met een lichte verbetering van den rubberprijs te Londen en met de koersstijging van het Pond Sterling. Suikeraandeelen verbe terden op het bericht, dat de Nivas de limites voor verkoopen van bruine sui ker naar Japan en China heeft kunnen verhoogen. De koersstijging kon in de meeste gevallen niet geheel worden gehand haafd. Hoewel de grondtoon niet on gunstig bleef, had de teleurstelling over een nieuwe reactie te New York tot gevolg, dat nieuw aanbod kwam op zetten, dat de noteeringen beneden het hoogste punt bracht. Hieronde volgt een overzicht van het koersverloop 3 pet Youngleening 29%26% 2928 Philips' 221 215 222220K Unilever 84%81%85—83%. Ned. Ford 242%—244%—242%. Kon. Petr. 134%—132%—137%—134% Amsterdam Rubber 9189%91%. Hessa Rubber 80—72—77%—76. Oost Java Rubber 110—105%—109%. Serbadjadi 52%—46%—50%—49%. Deli Batavia Mij. 145%142% 147—144. H. V- „Amsterdam" 166%163% 168%—166%. GEEN WRAAKMAATREGEL Op vragen van het Tweede Kamerlid Moller, of 't waar is, dat Rusland aan onze vlasspinnerijen grondstoffen (vlas) zou onthouden, omdat Nederland tegen Rusland's toetreding tot den Volken bond stemde, hebben de ministers van economische en buitenlandsche zaken flngez. Med.) Woedend, doch met angst in het hart, keerde ik hem den rug toe, en ik diepte de oorbel op uit den koffer, waarin ik het ding voor het naar bedgaan had weggesloten. Norsch gaf ik hem het ding. Even be keek hij het, dan stak hij het achteloos, in zijn vestzak. Toen glimlachte hij weer, maar ik vond, dat er in zijn oogen een valsch, onbetrouwbaar licht was. „Mr, Van Dijk hij kende dus mijn naam ik stel er prijs op, onze ken nismaking voort te zetten. Ik heb daar mijn speciale redenen voor, en boven dien, ik mag U wel, evenals Uw vriend Graham. Ik wensch „Dritte im Bunde" te worden. Stelt U mij daarom morgen voor aan dezen charmanten Engelsch- man." De man was brutaal, dat had ik nu reeds meerdere malen kunnen con- stateeren En zijn revolver bleef dreigen. „Ik eisch Uw woord", zei hij scherp, „ook, dat U met niemand hier over spreekt. Dénk daar vooral aan! Geen woord aan de justitie, begrepen! Dat zou immers fataal voor U kunnen zijn, Ik zou U van den misdaad kunnen be schuldigen! Want daarom hield U die oorbel achter? Waarom gaf U die niet aan de autoriteiten, wat Uw plicht was geweest? Voelt U, dat dit zeer, zéér ver dacht is? Men zou U heel gemakkelijk voor den dader van den moord te Val kenisse kunnen houden, en het zou U erg moeilijk vallen, het tegendeel te be wijzen. Heb ik Uw woord?" Wat bleef er anders voor mij over, dan toestemmend te knikk'en? Boven dien, een revolver is een doorslaand ar gument! Van dat moment af werd hij weer de glimlachende gentleman. „Werkt U morgen onze kennismaking wat in de hand, wilt U? En excuseert U mij duizendmaal, dat ik gedwongen was, U van Uw nachtrust te berooven. Tot morgen, meneer Van Dijk!" Hij liep naar het balcon, en zag mijn verbazing. „De zekerste en veiligste weg", ver klaarde de zonderlinge bezoeker nog. „noodzakelijk voor mijn doeleinden!" Even later was ik alleen. Bijna ge- ruischloos was de man verdwenen. Wie hij ook was, hij scheen een meester in de kunst van gevelklauteren te zijn. Begrijpelijkerwijze kwam er dien nacht niet heel veel meer van slapen. Zoo kalm als mijn beide eerste vacantie- dagen in Zeeland waren verloopen, zoo emotievol was de derde dag geweest- Met het hoofd in de handen zette ik mij in den leunstoel, waarin eenige minuten te voren „Herr Richter" had gezeten. En ik peinsde over de moeilijkheden, waarin ik mij gewerkt had, en die zich als een net om mij schenen te weven, een net, dat mij dreigde te zullen verstikken. Waar bleef op deze manier de rus-, waarop ik had gehoopt? En wat zou uit dit alles nog kunnen voortvloeien? Werd ik de medeplichtige van een bende mis dadigers.... moordenaars? En zoo ja, welke rol hadden zij mij dan toebedeeld'? Kon ik mij zoo maar lijdelijk laten gaan? Moest ik mij als 'n dwazen marionet laten gebruiken, als een pion in het mis dadige schaakspel, dat zij wenschten te spelen? Was het niet mijn plicht, om toch de politie te waarschuwen, tegen de dreigementen van den indringer in? Maar dan kwam ik weer aan het moeilijke punt, hoe ik alles zou kunnen verklaren. Het was mij zelf allemaal zoo duister, dat de politie zeker argwaan zou krijgen. Zou men mij wel gelooven? Zeer waarschijnlijk niet! Het was een dilemma, en ik kon geen oplossing vinden. Met een kloppend hoofd stapte ik tenslotte weer in bed, om na lang heen en weer woelen in een korten, onrustigen slaap te vallen. HOOFDSTUK IV. Verwarring. Den volgenden morgen was ik vroeg op de been. Na mijn hoofd met ijskoud water minutenlang te hebben gebet, scheen de hoofdpijn, die zich door een "dof gevoel boven mij oogen aankondig de, geweken te zijn. Ik kleedde mij ver der aan en begaf mij met looden schoe nen naar de ontbijtzaal- geantwoord, dat weliswaar geen Rus sisch vlas naar ons land mag worden uitgevoerd, doch dat dit niets te maken zou hebben met de houding, door de re geering aangenomen ten aanzien van de toetreding van Rusland tot den Volken bond. Er is op 't oogenblik een onderzoek gaande naar de wijze, waarop verbete ring is aan te brengen in den noodtoe stand, waarin de vlasspinnerijen ver keert. VOOR ALGEMEENE STAATS- PENSIONNEERIN G, Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan alle Tweede-Kamer-fracties een brief ge richt, waarin wordt herinnerd aan het bestaan van naar schatting meer dan 50,000 mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder, die van alle recht op ouder domsrente zijn uitgesloten. Het bestuur doet een dringend beroep op de mede werking der fracties om te komen tot een wettelijke regeling, die in deze leem te voorziet- ONS GAS. Dezer dagen vernamen wij van ver schillende zijden steeds hardnekkiger geruchten omtrent een vermindering van de qualiteit van het Middelburg- sche gas. Zooals men dat dan wel eens pleegt uit te drukken „de tariefsver laging wordt weer teniet gedaan door dat ze er meer lucht door blazen". En een ander had het meer langs experi- menteelen weg geconstateerd „het duurde véél langer eer een ketel wa ter aan de kook was". Naar aanleiding van deze geruchten, en in verband met het feit, dat parti culieren minder gemakkelijk een mon ster gas kunnen laten onderzoeken dan b.v. een flesch melk, hebben wij ons ge wend tot den grootsten gasverbruiker hier ter stede, de Vitrite-fabriek. Het was ons n.l. bekend, dat men daar ge heel onafhankelijk en regelmatig de ca lorische waarde van het gas bepaalt. Wij ontvingen van deze gasverbruiker op onze vraag ten antwoord, dat de Vi trite-fabriek „geen verschil heeft kun nen vaststellen tusschen de calorische waarde van het door de Middelburg- sche gasfabriek geleverde gas, in de perioden voor en na het ingaan van de tariefsverlaging van dat gas. Indien er geruchten in omloop mochten zijn, dat de calorische waarde van dat gas na de tariefsverlaging zou zijn gedaald, moeten wij dit beslist tegenspreken Met deze onverdachte expertise is de zaak dus ineens beslist de geruch ten in quaestie zijn van allen grond ontbloot. V.V.V. Het bestuur der Vereeniging voor veilig verkeer „Middelburg en omstre ken", welke vereeniging thans onge veer 200 leden telt, heeft niet stil ge zeten en zal op 5 en 6 April van zich doen spreken door het doen vertoo- nen van de verkeersfilm „Juist, zoo is het goed". Op Vrijdag 5 April loopt de film in het Schuttershof, voor de leden, voor leerlingen der middelbare scholen en voor andere belangstellenden, voor zoover er plaats over blijft. Zaterdagmorgen zullen mett goed vinden van den inspecteur van het L.O. en van B. en W. de kinderen van alle Tot mijn onuitsprekelijke verlichting waren zoowel Graham als Herr Richter reeds aanwezig, en ik merkte, dat zij reeds in een gesprek gewikkeld waren. Dat bespaarde mij tenminste de rol van bemiddelaar! Ik groette kort, toen ik mij eveneens aan het tafeltje zette, en nadat Herr Richter zich formeel aan mij had voor gesteld iets, wat hij den vorigen avond tot zijn schande had verzui nci, verklaarde hij met een minzaam lachje betrok hij mij in het gesprek, dat over beuzelachtige onderwerpen liep. Ik bewonderde intusschen den man om zijn koelbloedige houding en zijn feiboos tooneelspel. Ronald Graham sprak niet veel meer. Hij at met lange tanden en zijn oogen stonden dof. Ook hij had natuurlijk wei nig geslapen, de arme kerel had een stevigen opstopper gekregen. Even later stond hij op en met een flauw glim lachje excuseerde hij zich bij mij, daar hij hevige migraine had. „Je zult vanmorgen alleen moeten luieren, old chap", zei hij mat, „ik heb nog één en ander te doen op mijn kamer, en ik wil ook wat rusten. Tot later! Zoo bleef ik dus in het gezelschap van den raadselachtigen nachtelijken bezoe ker achter- (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5