Schoonmaak SPORT. LAATSTE BERICHTEN. BIOSCOPEN. ¥ais mzs Adverteerders* BEURSTHERMOMIIER van Zaterdag. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG ELECTRO, CITY. Turandot, prinses van China. (Ingez. Med.) Schaken, DE KONINGIN MAANDAG NIET NAAR FLORA. DE BOUW VAN DEN TWEEDEN STATENDAM. Tegenspraak. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN A Deli Bat,avia 144%142. Olie Markt - Suiker - Tabak - SOVJET-RUSLAND EN DE DUITSCHE HERBEWAPENING. MUSSOLINI DRAAIT BIJ. Italië zal zich aan arbitrage on derwerpen in het conflict met Abessinië. De nieuwe poli tieke spanning in Europa aan leiding tot deze matiging? Het Volkenbondssecretariaat heeft gister een Italiaansche nota ontvangen inzake het ItaliaanschAbessijnsche conflict. Tot aangename verrassing van iedereen zet te de regeering van Musso- ini hierin uiteen, dat zij bereid is het conflict aan arbitrage te onderwerpen, voor 't geval de rechtstreeksche onder handelingen in 't geheel geen resultaat zouden opleveren- ENGELAND Een dramatisch avontuur. Het was Suiker Markt Koninkl. Amerika - Industrie Rubber H.V.A. Philips Unilever -* Aku en Zaadwinkels- (Ingez. Med.) FRANKRIJK DE FRANSCHE MINISTER VAN OORLOG OVER HET DUITSCHE LEGER. Be wapening wetlopp. FRANKLIN BOUILLON SLAAT WEER EENS ALARM. ^aaSMB8MaaaatiSMM!iM^iBa>ia«Baasa>SB»«aEagaiaaMflwsi8BaeBBMiMa«a^aiig«MB^ AMSERDAM, 23 Maart. Ned. 31 1000-4 100%—100%. Ned. 33 1000-4 100%—100%. Ned. 34 1000-4 100%—100%. *Certificaten-3 92%92%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 93%94. Duitschl. pndst. 100-7 20%—20%. Engeland 1960-90 4 68% Zwitserl, oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 98%98%, Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100% "s Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99%. Berlijn 1925-6% 19—19- Zeeuws. Hyp. B-5 100100, Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 18%-19%, A Amsterd. Bank 107%106%. C Rott. Bankver. 103%103%. A Twentsche Bank 89% A Pref. Gruyter Zn. A. 131131. A Pref. Jurgens A 98%—98%. A Ned. Gist- en Spir.fabr. 416%417. A De Schelde N.B. 19%—18%. A Ver. Papf. v. Gelder 42%42% C Am. Car en Foundry 7% C Am. Smelt en Ref. 19%20%. C Farbenind. I.G. 45% C Stand. Br,ands 9%9%. C U. States St. C. 17%—18%-%. C North Am. Cy. 6%7%. A Born. Sum. H.M. 137%—137%. A Linde Teves en Stokv. 6060%. A Ned. Wol Mij, 72%—73. A Singkep Tin M. 6565. A J. C- Japan Ln, 26%26%. A Rotterd. Lloyd 3030. A S. M. Nederland 3030. A Amst. Thee C.M- 3737%, doen, om de regeering te bewegen den invoer van Noorsche Kreeft gedurende het vangseizoen te beperken of anders een zeker bedrag per kg te heffen. Po gingen daartoe zijn reeds aangewend door een deputatie der vereeniging, die bij den minister in Den Haag is ge weest. YERSEKE. Donderdagavond hield de zangvereeniging „Excelsior" met ha|.r kinderkoor, haar jaarlijksche uitvoering, o.l. van den hr J. Tamminga. De ver schillende nummers werden goed uit gevoerd. Het kinderkoor oogstte ook zeer veel succes, vooral door het op treden van enkele debutantjes. De zaal was goed bezet. KAPELLE. De a.r. lijst voor de Raadsverkiezingen is als volgt vast gesteld 1. P. Zegers; 2. Jan Balken ende; 3. Jan Wisse; 4. A. Slabbekoorn Hz.; 5. Jan Nijssen Cz.; 6. D. Poort vliet; 7. W. Slabbekoorn Hz. BIERVLIET. Vrijdagavond werd de tentoonstelling geopend van het zaag- werk, vervaardigd door de werkloozen te Biervliet en Driewegen. Er zijn een 40-tal werkstukken. Opvallend is het, dat er veel minder groote stukken zijn dan verleden jaar. Dat bewijst, dat dit werk vooral zijn grond vindt in nood en ontbering. Zoo gauw het weer wat mild is, vindt men wel afleiding. Het is niettemin goed dat het gemeentebe stuur zoo'n mooie gelegenheid voor ontspanning biedt. De tentoonstelling duurt 3 dagen en gaat dan naar Drie wegen. SLUIS. Vrijdag had onder de belang stelling van een groote menigte de executoriale verkoop plaats van roeren de goederen, toebehoorende aan den werkman P. J- G. te Sluis; ten verzoeke van de gemeente. Genoemde G. was aan de gemeente een bedrag schuldig, we gens het niet voldoen van schoolgeld. De verkooping was gauw klaar, daar een familielid een radio-toestel inzette met een bedrag van f 100, zoodat de schuld meer dan voldaan was. De politie was aanwezig, in geval van wanordelijkheden. ZUIDZANDE. Tot hulpkommies bij de belastingen is met ingang van 1 April a s. benoemd de heer -J. A. Hamers alhier met als standplaats Roosendaal. Vrouwennoodlot. De film begint in 1916, en daarna is het duidelijk dat de achtergrond van de historie de wereldoorlog is, Hoe zou het ook anders kunnen. De donkere krach ten van de vier jaren lange razernij, ze worden in deze film opnieuw in herin nering gebracht. En het is mogelijk dat het den vervaardigers van deze rolprent niet is te doen geweest om daar den vo len nadruk op te leggen. Niettemin blijft de realistische voorstelling van de vernietigingsdrang in den mensch, die zich openbaart zoodra maatschappelijke remmen wegvallen, het meeste bij. Het is een spel van conflicten, van botsingen tusschen karakters en van begrijpen. Zij 't dan ten lange leste en ai kan men zich niet geheel onttrekken aan den indruk, dat hier te veel gespe" culeerd wordt op de heldhaftigheid, op het heroïsche. Wanneer de vier hoofd personen die eigenschappen in zo ster ke mate blijken te bezitten, dan rijst er een stil verzet omdat het toch eigenlijk niet :*oo kan zijn, ook al zijn de zielscon flicten zoo hevig, als men hier wel laten voorkomen. Dat in deze dreigende sfeer van dood en verderf de drang naar het leven grooter is dan in normale omstandigheden, al thans tot uiting komt, is aanvaardbaar en is dan ook in diepsten.zin de oorzaak van den moordenden twijfel en wanhoop die Joan Crawford als Ann moet door worstelen- 't Is eigenlijk een probleem, dat den laatsten tijd nog al eens aangesneden wordt. De liefde van een vrouw, die uitgaat naar twee kanten. Hier de jeugd vriend en de plotseling haar pad krui A Houth. Alberts 22 C Baltimore Ohio 5%5%, A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 53%54%, C. Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5% 27%—17%-%. A Koloniale Bnk. 3334%. A N.I. Hbk. 1000 64%—63%. C Ned. H. M. 1000 27—27%. A Alg. Kunstz. U. 31 31 %-33. A v. Berkels Pat, 4142%. C Calvé-Delft 58%58%. A C. Suiker Mpij. 3737. A Ned. Ford A.M. 243%243%. A Philips Gem. B. afg. 220%—22%-20% C Unilever 83%84-%, C Anaconda Cop. 5%—5%. C Bethlehem St. 14%15%-%. C Kennec Copper 9%9%. C Un- States Leather 2%2%, A A.N.I.E.M.N.B. 172—172%. A Kon. Petr. Mpij: 135%—134-35%. C Contin. Oil Cy. 99%, C Shell Union O.C. 3%—3%. sende vreemdeling. De ontzaggelijke spanningen die dat teweeg brengt wor den eenigszins afgereageerd door den sterken wil om flink te zijn. Maar deze wel moderne houding door Joan Crawford goed getypeerd laat Ann als het werkelijk ernst wordt in den steek. De vrouw komt dan boven en het probleem blijft probleem. Toch is het een belangwekkende film geworden, ook zonder die oplossing die ons niet kan bevredigen. Er zouden tal van treffende momenten zijn aan te wij zen. Hoe juist is b-v. de hopeloos trieste sfeer weergegeven bij het korte gesprek in Ann's verblijf achter het front, door het naargeestige geluid van pianotonen. En hoe weet naast Joan Crawford ook Carry Cooper met beheerscht spel, de juiste situatie te scheppen. En zoo is er meer, dat deze film opheft tot hooger plan, Turandot (Kathe von Nagy) is zeer schoon en dus dingen er velen naar haar hand. Ze vindt dat echter niet prettig en bedenkt daarom een soort van afschrikwekkend middel De hu- welijkscandidaten moeten haar drie raadsels oplpssen, om haar te krijgen. Spelen ze dat niet klaar, dan worden ze onthalsd. Men zou zeggen, dat dit tot nadenken moest stemmen vooral als men daarbij nog weet ,dat de raad sels vrijwel onoplosbaar zijn. Maar in de praktijk blijkt, dat een minnaar zich. door zoo'n kleinigheid niet laat af schrikken. Bij tientallen komen ze, de bedreiging met den dood ten spijt, op zetten en er is een stadsmuur die zich gestadig tooit met een groeiende reeks afgeslagen hoofden. Op een goeden dag alevel krijgt Tu randot haar trekken thuis. Er komt een vogelhandelaar (Willy Fritsch) en die is voor geen kleintje vervaard. Hij zegt de schoone prinses ongezouten de waarheid en lost dan haar raadsels op. Nu moet ze dus met hem trouwen, maar ze verbeeldt zich, dat ze dat niet wil. De film leert tenslotte natuurlijk wei anders. Men stelle zich na deze synopsis geen griezeligheden voor. De griezeligheit is maar schijn het verhaal wil niec au serieux genomen worden. De film is van het genoegelijke soort; inplaats van te huiveren, kan men zich kostelijk amuseeren. De exotische sfeer, waarin de geschiedenis zich afspeelt en de ge- heele ensceneering staan in een grap pige tegenstelling tot de handelingen der voornaamste personages. Deze te genstelling tot het eind goed volgehou den, bevordert de film tot de beste in haar genre. Mevrouw heelt nukken. De titel verraadt reeds, dat ook deze rolprent het in het komische zoekt. „Mevrouw" (Jenny Jugo) is nog piep jong en op de huwelijksreis. Nukken heeft ze eigenlijk niet. Ze houdt er al leen maar van, soms eens malle dingen te doen en de gelegenheid daartoe opent zich in ruime mate, als het toe val wil, dat de jonggetrouwden te St. Moritz hun appartementen met een be roemden filmspeler moeten deelen. De man van het jonge vrouwtje (Paul Hörbiger) is in den beginne erg toe geeflijk maar ja op de huwelijksreis nietwaar.... Het komt dientengevolge van kwaad tot erger; maar op den ke per beschouwd, toch allemaal in het fatsoenlijke. En daarmee zijn dan le voorwaarden geschapen voor een ver zoening aan het slot. De geschiedenis is zeer vermakelijk. En ze wordt pittig en vlot gespeeld. De heer P. Sanderse Mz., opende heden in de Heerenstraat 118 te Middel burg een meubelmakerij en stoffeerderij met bijbehoorenden, door hem zelf be timmerden, winkel. De Transvalia-Rijwielen Prijs-Cou- rant wijst er op, dat men voor weinig geld een Transvalia k,an aanschaffen. De prijscourant vestigt de aandacht op drie modellen Transvalia's, welke rijwielen afkomstig zijn van de Eerste Zuid Ned. Rijwielfabriek, die Zeeuw - sche handen werk geeft en reeds tien tallen jaren deze bekende rijwielen verkooDt. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Donderdagavond speelden in het hotel „Centraal" te Goes 10 leden der Vlis- singsche Schaakclub tegen 10 leden der Goessche Schaakclub een wedstrijd met het volgende resultaat VijnNordlohne 01; Rab—Van Houte 01; De RegtBonnet BeunVan Vijven 01; De Kuijper Kegge 01; KnipperHoekstra 01; KroonLooyen 01; Boelhouwer v. Hartesveldt 01; Weimarv. d. Velde 01; WeelandVerbeek 01. Goes won dus met 9% De Koningin zal Maandag a.s., naar 't Hbld. meldt, niet het voorgenomen bezoek aan „Flora" brengen. Dit bezoek zal op een nader te bepalen datum plaats hebben. Naar aanleiding van de berichten om trent den bouw v,an een tweeden „Sta tendam" waartoe de regeering in prin cipe bereid zou zijn steun te verleenen uit het werkfonds, tot een bedrag van 8 millioen, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat bij het werkfonds van een dergelijke beslissing niets bekend is. De besprekingen tusschen de regee ring en de scheepvaartmaatschappijen inzake de mogelijkheid van een steun- verleening, duren nog steeds voort. Geen enkele beslissing is nog genomen en de plannen verkeeren ook nog geens zins in een stadium als men op grond van bovenbedoelde berichten zou mee- nen. Woensdag, 27 Mrt. v-m. 11 uur geb. Prov- Bestuur te Middelburg 't uitvoeren baggerwerk in het Ne- derlandsche gedeelte van het kanaal van Terneuzen en in de W. en O. buitenhaven te Terneu zen enz. Zie Staats Crt. 26 Febr. 1935. Zaterdag 6 April des v.m. 11 uur in het Vergaderlokaal te Wilhel- minadorp namens bestuur Calam O. Bevelandpolder: 't verbeteren en onderhouden der waterk. wer ken en de gebouwen, dienst 1935 —'36. Raming f 2774. Zie Middelburgsche Crt. 22 Maart 1935. C Tide Water Ass. Oil 4%4%-4%. A K.N. Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv. U. 33%33%. A H.V. Amsterdam 166%167-%. A Java Cult. Mij. 86%—86%. A N.I. Suiker U. 81%—82%. C Deli Mij. 1000 135%—135%. A Senembah 135%135%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 90%—91%-92. A Deli-Bat. Rubb. 6161%-62%, A Hessa Rubber 7575%. A Serbadjadi S.R. 5053-%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. De Russen kunnen nog maar steeds niet heenkomen over den schrik, dien het besluit van de Duitsche regeering tot invoering van den algemeenen dienst plicht hen op 't lijf heeft gejaagd. Zoo schrijft thans de „Pr.awda": „Oorlog voor een hernieuwde verdee ling van Europa wordt opnieuw te Bel lijn bepleit, waar men een revanche wi voor de nederlaag van 1918. De onge rustheid, welke in de meeste landen van Europa heerscht, wordt met name verklaard door het verlangen naar 'n revanche van het derde Rijk, dat onder den dekmantel van '„internationale rechtvaardigheid" zich inderdaad ge reed maakt voor den strijd ter over- heersching van de volkeren v,an Euro pa. De ongerustheid, welke de bewape ning van Duitschland, in Frankrijk, Ita lië, Tsjechoslowakije, Roemenië en 22 Mrt. 23 Mrt. Londen 7.06% 7.06% Berlijn 59.38 59.38 Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.10 33.60 Zwitserland 47.83 47.87 Kopenhagen 31.60 31.60 New-York 1.48 1.47% Zuid-Slavië verwekt, is maar al te zeer gegrond. Den oorlog, welken het Duit sche imperialisme onderneemt en zijn >edreiging van ,alle volkeren van Euro pa, die naar vrede streven, eischen bui tengewone waakzaamheid." Zooals men weet wilde Mussolini tot dusver slechts directe onderhandelingen en van toepassing der arbitrage-proce dure van art. 5 van het Italiaansch Abessijnsche verdrag van 1928 niets hooren. Men is te Genève van oordeal dat de verandering der Italiaansche hou ding een gevolg is van de versterking van de in Europa bestaande spanning tengevolge van de invoering van den algemeenen militairen dienstplicht in Duitschland. Mussolini wil blijkbaar on der deze omstandigheden niet het gevaar loopen om in Afrika in militaire avon turen te worden verwikkeld. een zeer pijnlijke verrassing voor Ge- org Brown, die in bewondering voor een etalage van een warenhuis in Lon den verzonken was, vertelt de N. R. Ct., dat plotseling twee heeren op hem toetraden en hem verzochten hen te volgen. Een taxi voerde hen naar Scot land Yard, onderweg betoogde Brown, dat hij met de politie niets te maken had, een eerzaam koopman was en wellicht als amateur-bokser den bei den heeren niet onbekend. In het bu reau van inspecteur Harris werd hij aan een verhoor onderworpen; men was nieuwsgierig hoe hij het had "gele verd om de kas van de Bank Carian en Co. open te boren, hoe het hem gelukt was in het kantoor der firma Schelder te komen. Ze toonden hem „zijn" foto, een sie raad van het misdadigersalbum en de ge lijkenis was inderdaad verbluffend: Brown begreep de vergissing. Toen stond het vast, dat hij niet de gezochte Ivo Carpenter was. De inspecteur maakte ietwat verlegen excusesBrown kon gaan. Den volgenden dag stond zijn avon tuur, niet tot zijn genoegen, in ettelijke bladen. Drie dagen na dit onplezierig incident kreeg Brown een brief van Jonathan Smith, iemand die hem volkomen onbe kend was- Hij was, aldus de brief, sinds lang een bewonderaar van zijn sportieve prestaties en ook had hij van Browns reputatie als handelsman niets dan goeds vernomen. Daarom had hij beslo ten de vertegenwoordiging van zijn wijd vertakte handelsbelangen in Zuid-Afrika aan Brown op te dragen. Alleen moest Brown snel besluiten. Het beste zou zijn als hij dadelijk zijn pas en eenige papie ren meebracht bij de eerste bespreking. Brown vertrouwde eerst zijn oogen niet: de in den brief genoemde financieele voorwaarden waren wel zeer verlok kend. Een Chineesche knecht deed hem open en wees stom naar een gecapiton neerde deur, welke op een verguld bord je den naam van directeur Jonathan Smit droeg. Een oude heer, met langen grijzen baard en zwarten bril ontving hem zeer vriendelijk. Smith klaagde, dat een oogziekte hem dwong een zwarten bril te dragen. Ik neem u aan, zei de di recteur na eenig onderhandelen. U hebt ook uw papieren bij u? Laat u ze bij me, we hebben ze noodig om de forma liteiten af te doen. Brown legde zijn pas op het bureau en nam afscheid van zijn chef. Vóór hij bij de deur was, bleef hij als aan den grond genageld staan: een spie gel onder de klok aan den wand toonde hem een beeld, dat zijn bloed haast deed verstarren. Mr. Smith greep net uit een de oplosbare KUNSTMEST Dill nil voor kamerplanten, 40 c*. p. fL jy iiUII m- gratis verzorgingsaanwijzing (Wettig gedeponeerd.) bij de Bloem la een revolver. Bliksemsnel keerde Brown zich om en bracht den man, die de pal van het wapen al had omgezet, een kinstoot toe, zoo krachtig als hij er nog nooit een had uitgedeeld. Mr. Smith viel op den grond, zijn baard viel af en de zwarte bril vloog in een grooten boog door de kamer. George Brown zag zijn dubbelganger voor zich op den vloer liggen: den geveltoerist Ivo Carpenter. Nog dienzelfden middag kreeg cel 133 der gevangenis een nieuwen bewoner; den door Scotland Yard maandenlang tevergeefs achtervolgden gentlemen-in breker Carpenter, die zijn dubbelganger wilde vermoorden om op zijn pas naar het buitenland te vluchten. De Fransche minister van oorlog, ge neraal Maurin, heeft voor de Kamer commissie voor legerzaken bijzonder heden medegedeeld aangaande het ef fectief en de organisatie van het Duit sche leger, na het besluit der Duitsche regeering om den militairen dienst plicht te herstellen. Volgens zijn mededeelingen produ ceert ongeveer 70 pet van de Duitsche fabrieken oorlogsmateriaal. In fabrie ken waar mitrailleuzes worden ver vaardigd, wordt onophoudelijk dag en nacht gewerkt. Fabrieken van synthe tische benzine zijn uitgebreid en wer ken op volle kracht alsmede alle fa brieken welke oorlogsvoorradem ver vaardigen. Duitschland koopt groote hoeveelheden conserven, o.a. sardine» uit Portugal, lederen dag worden 15 vliegtuigen gefabriceerd, zoodat men in drie maanden de beschikking zal hebben over 1500 vliegtuigen. De minister wees met klem op de noodzakelijkheid voor Frankrijk om het huidige effectief van 260,000 man in stand te houden. Te dien einde vroeg de minister de bevoegdheid om den leeftijd voor de in diensttreding geleidelijk /ah 21 jaar tot 20 jaar terug te brengen en om de recruteering voor de beroeps militairen te versterken. De versterking van het aantal manschappen in forten zal voortgang vinden, nieuwe gemotori seerde formaties zullen worden gevormd. Tenslotte zeide generaal Maurin, dat hij van plan was de wapenfabricage inten ser te maken en nieuwe credieten te vragen voor 1935 en volgende jaren- Franklin Bouillon, de bekende nati onalistische afgevaardigde in de Fran sche Kamer, heeft gistermiddag zijn woordje gezegd over de invoering van den algemeenen militairen dienstplicht in Duitschland. Hij zeide o.a.: Men heeft thans lang genoeg den leugen gehoord, dat er een goed Duitschland bestaat, dat den vre de wil en dat alles te Genève kan wor den geregeld. Men moet niet langer ge- looven aan den schaapsstal van Ge nève, want aan de eene zijde zijn daar wolven en aan de andere zijde scha- pen. Het is geen gemeenschappelijke poli tiek, wanneer van Engelsche zijde de te rugkeer van Duitschland naar Genève verlangd wordt en door Frankrijk een nota gezonden wordt, die een dergelijken terugkeer onmogelijk maakt. Men J1106* niet langer schuchter tegenover Enge land zijn. Duitschland heeft door zijn be wapening de beschaafde wereld den oor log verklaard. De vraag is nu, of men moet toegeven of weerstand zal bieden. De vredelievende naties, aldus Bouil lon, moeten militair gegroepeerd worden en dan behoeft men geen angst te heb ben. Duitschland en Hongarije tezamen zijn 80 millioen menschen, die de ver-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2