GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Voor kleine tuinen. BURGERLIJKE STAND. AGENDA. a DE STERRENHEMEL 20—26 MAART 1935, 20 hMT. De zusters van Hitier. ZUID MIDDELBURG. GOES. die uit het parlement worden geweerd zich als verongelijkten in het land zul len gevoelen. Nu eenmaal de evenredige vertegenwoordiging in de Grondwet is opgenomen, gaat het niet aan om dit be ginsel door een speciale wet ter zijde te stellen. Laat de minister dit wetsontwerp te rugnemen en daarbij bedenken, dat het thans tijd is voor het organisch kies recht. Wanneer de groote partijen we der zichzelf worden, dan zullen de kleine partijen wel verdwijnen. De regeering moet in staat zijn te re geeren, zij moet niet de speelbal zijn van politieke partijen. Dit is ook in overeenstemming met de staatkundige gedachte van Groen van Prinsterer. D;l ontwerp evenwel p.aatst met een variant op Dante boven den ingang der Kamer: „Wie niet driemaal den kiesdeeler haalt, laat alle hoop vareu" Tenslotte spraken de heeren Vlie gen (s.d.) en J o e k e s (v.d.) zich nog tegen het wetsontwerp uit, vrijwel op dezelfde gronden als de vorige sprekers Wel voelden zij in principe iets voor de gedachte van een waarborgsom. De Kamer werd hierop verdaagd. Afschaffing van den stemplicht. Van soc.-dem. zijde is nog een amen dement ingediend tot afschaffing van den stemplicht. OM EEN PROTESTAiNTSCHEN BUR GEMEESTER. Naar de Schied. Crt. meldt, is een adres aan de Koningin, waarin gevraagd wordt, in de burge meesters-vacature te Schiedam, een protestant te benoemen, door bijna 5200 meerderjarige stadgenooten gctee- kend. LAFFE AANVALLEN OP N.S.B.- ERS. Te Amsterdam is Maan dagavond laat, naar de Tel. meldt, in de Kanaalstraat en de J, P. Heyestraat een aantal N.S.B.-ers door eenige groe pen communisten aangevallen en zóó ernstig mishandeld, dat een der jonge menschen een kaakfractuur opliep en vrij ernstig aan een van zijn knieën werd gewond. Hij moest naar het Wil- helminagasthuis worden overgebracht en is daar ter verpleging opgenomen. De N.S.B.-ers waren gedurende eeni- gen tijd bezig geweest met het ver spreiden van pamfletten, waarmede zij tegen elven ophielden- Zij keerden hier na naar hun kringhuis aan den Over toom terug, om zich korten tijd later in kleine groepen naar huis te begeven Een 24-jarige N.S.B.-er, die alleen per fiets naar huis ging, werd in de Ka naalstraat door eenige communisten, die hem blijkbaar hadden opgewacht, vastgegrepen en vervolgens van zijn fiets gesleurd. Men sneed een band vUn zijn fiets stuk en mishandelde hem zoo ernstig, dat hij moeilijk meer kon weg- loopen. Toen de politie kwam achtte deze het raadzaam, den mishandelde naar het Wilhelminagasthuis te bren gen. Hier bleek, dat de gewonde een kaakfractuur en verder een vrij ern stige wonde aan een der knieën had. Drie N.S.B.-ers die met elkaar van het kringhuis waren vertrokken om zich te voet naar hun woningen te begeven, werden in de J. P. Heyestraat aange vallen. Een van deze jongelui kreeg een stomp in zijn gezicht, waardoor hij bloedend werd verwond. Met zijn twee partijgenooten wist deze jongen echter te vluchten. Later, toen er politie kwam opdagen, konden deze menschen on der geleide* naar hun woningen wor den gebracht. VERGIFTIGING. Twee kinderen overleden. In het gezin van de familie L. te N e- derweert (Limb.) hebben zich Maan dagavond vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Een 9-jarig zoontje over leed binnen enkele minuten. Vrijwel tegelijkertijd deed zich een overeenkomstig verschijnsel voor bij een 11-jarig broertje. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het even eens is overleden. De justitie heeft de lijkjes in bes'ag genomen. Omtrent de zaak van de ver schijnselen tast men in het duister. Dr. Hu st, uit Leiden, is ontboden ten einde een onderzoek in te stellen. Van andere zijde vernam de N.R-Ct. nader: De jongens waren uit school gekomen en hadden een boterham met koffie ge bruikt, waarna zij in de buurt melk had den gehaald en vervolgens nabij de wo ning gingen spelen- Plotseling werden de beide jongens ziek; zij liepen toen naar huis. Öp weg viel reeds de jongste van de twee op den grond en overleed voor de oogen van zijn ouders, die kwamer. toesnellen. Het elfjarige jongetje kon het huis nog bereiken, maar b eek zeer ernstig ziek te zijn. Het jongetje werd naar het ziekenhuis te Weert gebracht, doch overleed daar. Zoowel de geneesheeren, als de bur gemeester van Nederweert, die oogen- blikkelijk in de woning verschenen, staan voor een r.aadsel. De justitie is ge waarschuwd en heeft de woning afge sloten, terwijl de ouders en de overige kinderen, vier in totaal, tijdelijk bij bu ren ondergebracht zijn, totdat een ge- gerechtelijk onderzoek zal zijn ingesteld- Het gezin heeft Maandagmiddag ge zamenlijk het middagmaal gebruikt en heeft daarbij blikvleesch gegeten. Aan gezien evenwel geen der andere leden van het gezin vergiftigingsverschijnselen vertoond heeft, kan niet worden aange nomen, dat de vergiftiging het gevolg is geweest van het nuttigen van bedorven vleesch. De justitie heeft thans uit te zoeken, op welke wijze de vergiftiging kan zijn tot stand gekomen. Men vermoedt, dat de jongens bii t spelen hun boterhammen on den grond hebben gelegd en dat deze in aanraking gekomen zijn met kunstmest, maar hier omtrent is nog niets met zekerheid te zeggen. NEDERLANDSCH BEZOEK AAN DUITSCHLAND. Van de 975.000 buitenlanders, die in het zomerkwar taal 1934 Duitschland bezochten, wa ren er 213,208 Nederlanders. Nederland staat daarmee bovenaan de lijst. Op Nederland volgt Engeland, uit welk land 163,282 bezoekers naar Duitschland togen. HET GROOTSTE ELECTRICITEITS- EN BEVLOEIINGSWERK TER WERELD. In het westen der Ver. Staten nadert een technisch werk zijn voltooiing, al dus de United Press, dat met zijn reus achtige afmetingen het Panamakanaal ver achter zich laat, en eigenlijk mei niets te vergelijken is wat menschen- handen ooit geschapen hebben. Dit wonder is de reeds bij het begin van zijn ontstaan beroemd geworden Boul der Dam, een gecombineerd electrici- teits-, bevloeiïngs-, en hoogwatercon- trole-werk in den Black Canyon, de bedding van de Colorado-rivier. De Boulder Dam ic weliswaar niet de lang ste stuwdam ter wereld, doch zooals de National Geographical Society met gerechtvaardigden trots vaststelt, nog nooit is ergens ter wereld een hoogere dam opgericht, en wanneer het stuw meer gevuld is, zal het het grootste kunstmatige waterbekken zijn, dat er bestaat. Het electriciteitswerk, waar de grootste generatoren ter wereld staan, produceert twee maal zooveel energie, als de Russische Dnjeprostoj- werken, welke tot nog toe als de groot ste electriciteitswerken golden. Het werk dat in den Canyon van den Colorado verricht is, kan men met recht titanenarbeid noemen. Toen de uitgr,jvingen voor de grondvesten van den dam gereed waren, had daarin een wolkenkrabber van tien verdiepingen kunnen staan, zonder dat het dak bo ven de rivierbedding zichtbaar zou zijn, en wanneer in Juni v,an dit jaar het laatste beton in de gietvormen van den dam vloeit, dan zal dit bouwwerk ge noeg materiaal bevatten om een be tonnen weg van vijf meter breed dw,ars door de Vereenigde Staten aan te leg- gen. Het stuwmeer, dat zich op het oogen- blik langzaam begint te vullen, heeft niet minder geweldige afmetingen, 't Zal twee jaar duren voor het geheel ge vuld is, en wanneer het bij den stuw- muur een diepte van 175 meter be reikt heeft, zal het 184 kilometer lang zijn en binnen den Canyon 13 kilometer breed worden, terwijl aan de monding van de Virgin River, wanneer men den Colorado opgaat, de breedte 48 kilome ter z,al zijn. Geheel gevuld zal het stuw- bekken 320.000 liter water per hoofd voor de bevolking van de Vereenigde Staten bevatten. Het electriciteitswerk, dat voor de helft in Nevada en voor de helft in Arizona ligt, is 400 meter lang en zoo hoog als een wolkenkrab ber van 20 verdiepingen. Licht en electrische energie voor tal rijke verafgelegen steden en fabrieken worden geproduceerd door 15 reusach tige en twee kleinere generatoren. Bij den Boulder Dam behooren bo vendien kanalen, o.a. het All-Ameri- can Canal, dat 70 meter breed is; het hoofdkanaal dat bij Yuma van den Co lorado afbuigt en tot het Coachella-dal reikt, zal 228 kilometer lang worden, een naar de Imperial Valley voerende arm wordt 128 kilometer lang, en de streek, die door deze kanalen bevloeid wordt, is zoo groot als de helft van den staat New Jersey. Verder komt hierbij^ nog een ander technisch wonder, een reusachtige waterleiding, die het water door de bergen en woestijnen van Zuid-_ Californië naar Los Angelos en andere" kuststeden zal voeren. Het geheele bouwwwerk verandert de geografie van het Westen der Ver eenigde Staten in meer dan één op zicht. Voor met het bouwen werd be gonnen, was de omgeving een trooste- looze woestijn en de dichtbijzijnde stad Las Vegas, lag 40 kilometer verder. Het bleek, dat een stad noodig was, die vlugger te bereiken was, en zoo verrees Boulder City als een padde stoel uit den grond. Eerst waren er ba rakken en huizen, en macadamstraten, dan kwamen, hotels, scholen, winkels, theaters en bioscopen. Thans is defacht kilometer van het bouwwerk gelegen stad met 5000 inwoners een der groot ste steden van Nevada. Het Boulder Dam-werk is een zeer winstgevende onderneming. Alleen de reeds afgesloten verdragen voor stroom- en waterlevering brengen ge noeg op om in 50 jaren niet slechts de aanlegkosten, doch ook de exploitatie kosten te dekken, en men neemt aan dat aan het eind van deze periode reeds een winst van 166 millioen dollar gemaakt zal worden. Poets met wat goeds, met I V O ROL, de ivoor tandpasta Per tube 40 en 60 ct., doos 20 ct Tij de lij k een tube Amilda mat cream gratis ter kennismaking. Wat Mijnhardt maakt is góed ^5 ilngez. Med.) Zooals bekend wonen, verscheiden familieleden van Adolf Hitler nog steeds in Oostenrijk. Een zuster van den Duit- schen Rijkskanselier, Paula Hitler, die te Weenen woont, staat sedert eenige dagen in het middelpunt v,un diverse geruchten, die in de wereldpers de ronde doen. Aan het ;,Neues Wiener Journal" is het volgende ontleend: Schönbuggasse 52: een hoog, goed onderhouden burgerlijk huurhuis dicht bij de „Südtiroler Platz". Gelijkvloers bevinden zich een slotenmakerij en een kolenhandel, de andere étages worden bewoond door een dokter en een ge meenteraadslid- Een kapsalon vindt men ook in 't huis. Op de zolderverdieping tegenover de ruimte waar de dames van de andere verdiepingen hun wasch te drogen hangen bevindt zich een smalle deur zonder bel- Op de tweede verdie ping woont het raadslid, op de derde de dokter en op het zolderkamertje de zuster van den Duitschen Rijkskanselier. Paula Hitier woont reeds sedert 1919 in dit huis. Zij is thans ongeveer vijf-en- dertig jaar en kwam hier als jong meisje met haar zuster die weduwe geworden was. De beide dames bezaten een keu rige woning met een aardig balcon op de eerste verdieping. Beiden leefden zeer stil en teruggetrokken. Soms spra ken zij met de bewoners van het huis over hun familie. Er was ook een broer Adolf, die soms schreef. Adolf reisde veel en vrouw Raupal, de jonge weduwe en Paula, het jonge meisje, leefden ht,n stil en burgerlijk leven. Toen kwam de omwenteling. Dikke „headlines" in de kranten verkondigden de naam der beide vrouwen. Met groole verbaasde oogen staarden de dames iedere ochtend bij het ontbijt naar de kranten: Adolf, hun broer Adolf Brieven en geld bracht de brievenbe steller- Heel merkwaardige brieven. Op den achterkant van de groote envelop- pes stond gedrukt: Secretariaat van den Rijkskanselier. De twee dames verheug den zich over de brieven, die hun broer Adolf hun weer geschreven had. Ongeveer een jaar geleden verliet vrouw Raupal haar zuster Paula. Zij volgde de roep van haar broeder en reisde naar Duitschland. Zij leidt de huishouding van den Duitschen Rijks kanselier. Paula Hitier bleef te Weenen. Zij verkocht de aardige meubeltjes van de eerste verdieping en verhuisde naar het zolderkamertje tegenover de ruimte waar de wasch te drogen hangt. De vol gende week verlaat Paula Hitier echter het zolderkamertje van het huis waar zij als jong meisje gekomen is- Zij verhuist naar een groote woning in Döbling (bij Weenen). Een zeer deftige woning. De paar menschen, die Paula persoon- 'ijk kennen, vertellen dat zij nooit over politiek spreekt, noch over Oostenrijk- sche noch over Duitsche verhoudingen. Zij denkt veel aan de zuster, die naar Duitschland vertrokken is. Voor het overige praat zij niet veel met haar bu ren. Paula Hitier haat de verbaasde, bijna verschrikte gezichten wanneer zij Adolf zegt. De menschen staren haar dan ontsteld aan: „Mijn hemel Adolf". Paula Hitier heeft donker haar en ka rakteristieke gelaatstrekken. Zij lijkt vee! op portretten van haar broeder. Z'j is elegant en toch eenvoudig gekleed. Zij heeft zeer resolute bewegingen, spreekt zacht en vriendelijk en maakt 'n beschei den indruk. Zij staat 's ochtends vroeg op, rijdt naar Döbling om daar een oogje te houden op de werkzaamheden aan haar nieuwe woning. Pas laat 's avonds keert zij terug. pe menschen in haar omgeving be grijpen niet waarom zij niet naa Duitschland gaat. Wanneer men daar over spreekt schudt zij slechts met het hoofd- Paula wil te Weenen blijven, In de Oostenrijksche kranten ver schenen in de laatste dagen artikelen, waarin men over haar en haar verolijf te Weenen schreef. Kennissen vertellen, dat zij deze artikelen netjes uitknipt en naar haar broer stuurde. Niet aan zijn secretariaat, maar direct aan Hitier, Ster 3' grootte, of kleiner Ster Va 2' grootte. Ster 1' gr. li— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Va Industrieelen Eigendom onder No. 64222 3 LAATSTE KVART1ER ©NIEUWE MAAN VENUS MARS© JUPITER Q SATURNUS© Sterretijd 7 h 50 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De V.M. van 20 Mrt- is om 8 uur juis' op. Mars staat in den horizont, pal in het Oosten. De behandeling onzer rozen- Het wordt lente en onze rozen begin nen reeds uit te botten. We kunnen nu beginnen met het snoeien der rozen. Gezien de uitbottende knoppen zou men misschien denken dat het al wat laat is. Dit is echter niet het geval, want het zachte hout der rozen sterft spoedig in, daarom is het goed dat reeds groei is te constateeren bij het snoeien, opdat de gemaakte wonden spoedig kunnen overgroeien. Gewoonlijk beginnen we 'l eerst met het snoeien van de klimrozen. Meestal staan deze op een bescnutte plaats, zoodat de ontwikkeling daar wat vroeger plaats vind, Als ze goed behan deld zijn werden de eenmaal bloeiende soorten reeds in den nazomer uitgedu.id, waarbij de uitgebloeide takken werden weggeknipt- In dat geval is er nu niet veel aan te doen. Dan binden we de jonge takken nu opnieuw aan en indien we te veel takken hebben snijden we de zwakste weg- Indien we in den na zomer niet gesnoeid hebben beginnen we met het wegknippen der oude takken; verder handelen we als boven is aange geven. Doorbloeiende soorten worden losgemaakt en flink uitgedund, waarbij de oudste takken zoo diep mogelijk wor den weggeknipt. De jonge en krachtige scheuten worden gespaard en opnieuw aangebonden. Struikrozen worden, naar gelang der groeikracht, korter of langer gesnoeid- Bij allen beginnen we met het wegknippen van doode takken en van iet dunne en zwakke hout. Van de crachtig groeiende soorten snoeien wc de overblijvende takken terug tot op 6 tot 8 oogen. Middelmatig groeiende soorten, waartoe de meeste struikrozen gerekend kunnen worden, snoeien we te rug tot op 2 tot 3 oogen. De laagblijven- de trosrozen of Po.yantharozen worden nagenoeg tot aan den grond terug ge- tnipt. De kroontjes van stamrozen wor den vrijwel op dezelfde wijze gesnoeid- We beginnen daarbij de takken zoo danig te dunnen dat het gespaarde hout voldoende ruim staat. Hierbij zullen we allereerst takken, welke elkaar kruisen wegknippen. Na het snoeien plaatsen we stevige stokken bij de stammetjes, waar aan ze worden aangebonden. Zijn de ro zen gesnoeid dan volgt een flinke bemes ting en grondbewerking- Tegen bepaal de plantenziekte bespuiten we de rozen daarna met een 1% pet. oplossing van Bordeausche pap- Ook kunnen we da rozen bespuiten met een 6 pet oplossing van boomcarboleum. Wie nog rozen aan wil planten kan dat nu ook zeer goed doen- Wacht echter niet te lang, want laat geplante rozen hebben vaak veel !e lijden van droge voorjaarswinden. A. G, ONTVANGEN BOEKEN. Bij de drukkerij v.h. De Erven Loosjes te Haarlem is de officieele ca talogus verschenen van de internatio nale Bloemententoonstelling „Flora", welke van 15 Maart tot 19 Mei te Heemstede wordt gehouden, uitgaande van de alg. vereeniging voor bloembol lencultuur te Haarlem. De catalogus be vat naast alle gegevens omtrent deze tentoonstelling, ook een aantal interes sante artikelen over cultuur van bloe men en planten in eigen tuin of huis. De catalogus is voorts rijk geïllustreerd met een omslag in vierkleurendruk. Van den uitgever J. M. Meulen- hoff tq Amsterdam ontvingen wij „Flo ra's lentefeest in Kennemerland". Een overzicht van de bloemenweelde die te zien is op de tentoonstelling Flora, door L. van Leeuwen Jr. Met een in leidend woord van den secretaris der Int.-Bloemententoonstelling „Flora". Rijk geïllustreerd met foto's naar na tuuropnamen en een omslag in kleuren druk. Bij denzelfden uitgever verscheen in de serie „Bloem en Tuin", „Mijn Rozentuin". Handleiding voor de ver zorging en het planten van rozen in den tuin, door A. J. Herwig. Met 24 afbeel dingen naar natuuropnamen. Koudekerke. Van 115 Maart. Ondertrouwd: K. Heijmans, 30 j. en E Muller, 21 j„ J. W- Helder, 42 j., en W- M. Feij, 28 j., J. Brouwer, 24 j. en W. Pouwelse, 25 j-, J. Scheers, 21 j. en N- Flipse, 18 j. Bevallen: M. J. Boone, geb. Tavenier, z., P. Vogel, geb. P.eijte, z., L. van der Heijden, geb. Schout, z. Overleden: C. Reijnoudt, 70 j., vrouw van H. Wouters. (V.C.) Westkapelle. Van 1118 Maart. Bevallen: K- van Rooijen, geb, Heijt, z. Getrouwd: W. Heijt, 28 j. en J. van Peene 22 j. Overleden: W, Daa'ne, 67 j,, man van D- Gabriëlse, Aardenburg. Over de maand Febr, Bevallen: C. N. M. Trapman, geb. Risseeuw, z., E. R. de Vriend, geb, Eg- germont, z-, J. J. Willemsen, geb. Hol, z., M. Aarnoudtse, geb. de Zeeuw, d. Getrouwd: J. J. Naessens, 29 j. jm. en E. M. de Roo 25 j. jd. (A.A.). Oostburg. Over de maand Febr. Bevaüen: N. Dierkx, geb. Boone, z T. van Lare, geb. de Rubber, z., J. Bron, geb. Zonnevijlle, d., O, S. M, Raes, geb- Fierens, d., M. M- v. Dale, geb. de Die, z., A. van der Rijst, geb. Risseeuw, z., A, Kakebeeke, geb. de Zeeuw, z. Getrouwd: Johs. C. de Wit 27 j. jm, met S. S. Bouwens 19 j- jd. Overleden: J. Vasseur 66 j. vr. van H. J. van de Walle, C- van den Bossche 62 j. man van Em. S. van de Kerkhove, J. Iz. van Lare, 1 d., L- M, Devlieghere 80 j. wed. van P, J. van den Broecke, Th. Vermast 87 j- ongeh. d. (A.A.). Woensdag 20 Maart. Openbare ver gadering Vrijz. Dem. Bond spr mr. A. M. Joekes- Schutters hof 8,15 uur. Woensdag 20 Maart. Populaire voor drachtavond (met lichtbeelden en pianovoordracht) Ned. Protestan ten Bond. Spr. Alt, Bolsward. Gebouw der Ver. v- Vrijs. Herv- 8,15 uur. Woensdag 20 Maart. Propaganda Samenkomst Nat. Chr. Geh. Ont houders Vereen. Bogardzaal 8 uur. Woensdag 20 Maart- Clubavond N-R.V. De Vergenoeging. Donderdag 21 Maart. Alg. Verg- van Aandeelhouders N.V. J. van Boven's Handel in Opt- en Ch»r Artikelen 8,30 uur. Woensdag 20 Maart Donderdag 21 en Vr ij dag 22 Mrt. Voor de verbruikers van Bigge- laar's Koffie en Thee: Optreden Conferencier Guus Keddy en 'n film. Schuttershof 8 uur. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 8