KERKNIEUWS, RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLAND. BEURSriiËRlOIEÏii van Woensdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Ontstemming in Frankrijk. 31.10 BELGlE. De kabinetscrisis. DUITSCHLAND. ZWITSERLAND. RUSLAND. AFRIKA. m» AMSTERDAM, 20 Maart. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van li e d e n. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%92%. O, Indië 34 1000-4 100%100%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%96. Duitschl. 100-7 23%—21%. Engeland 1960-90 4 67% Zwitserl. oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%—99% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100%100%. 's Gravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 100%99%. Berlijn 1925-6% 18%—19. Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 1617%. A Amsterd. Bank 107%106%. C Rott. Bankver. 102% A Twentsche Bank 89%89%. A Pref. Gruyter Zn A. 129% A Pref. Jurgens A 100%100. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 409% A De Schelde N.B. 20%—19. A Ver. Papf. v. Gelder 42%42%. C Am. Car Foundry 6%7%. C Am. Smelt Ref, 19% C Farbenind. IG. 4446%. C Stand. Brands 9%9%, C U. States St. C. 17-17%-%. C North Am. Cy- 5%6%. A Born. Sum. H.M. 136% A Linde Teves en Stokv. 61% A Ned- Wol Mij. 73%—73. A Singkep Tin M. 65 A J. C. Japan Ln, 2526. A Rotterd. Lloyd 28% A S. M. Nederland 2931. A Amst. Thee C.M. 36%36%. de kosten te hoog achtten. Een voor stel tot ombouw werd echter met de stemmen dezer heeren tegen aangeno men, V,an den heer P. J. Geysels, werkman te Sluis was een verzoek ingekomen tot ontheffing van schoolgeld over 1934. De Raad kon dit verzoek niet inwilligen, daar bleek dat de aanslag overeenkom stig de verordening en de door den In specteur der directe belastingen te Oostburg verstrekte gegevens was op gelegd. De vergoeding voor 1933 aan de bij zondere lagere scholen werden als volgt vastgesteld: R.K. meisjesschool een be drag van f 1111; R.K. jongensschool f 1034; R.K. jongensschool te Heille f 345; Chr, school f 620. Het voorschot voor 1935 voor ge noemde inrichtingen werd bepaald op: R.K. Meisjesschool f 947; R.K. Jon gensschool f 1075; R.K. school te Heille f 350 en de Chr. school f 580. De heer H. de Boer te Grijpskerk (Gron.) cand. van de univ, te Groningen is door 't prov. kerkbestuur van Zee land beroepbaar verklaard in de Ned. Herv. Kerk. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van het kiescollege der Ned.- Herv. Gemeente te Rotterdam is in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds, W. C. Posthumus Meyjes naar Hoog land het volgende drietal samengesteld: ds. A. T. W. de Kluis te V 1 i s s i n - gen; ds. E. H. Blaauwendraad te Baarn (19261928 te Vlissingen) en ds. J. Koopmans te 's-Heer Hendrikskinderen. Anthonius de Bruijne te Aardenburg op 31 Januari 1935. Eisch: 10 of 15 d. Uitspraak: 10 of 5 d.; Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Ouddorp (Z.H.) mej. Immerzeel te Biezelinge. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 19 Maart 1935. De volgende personen waren gedag vaard: M. H. M., 31 jaar, arbeider, wonende te Sas van Gent, wegens mishandeling van Alouis de Block en Federika van Hecke, te Sas van Gent op 23 Decem ber 1934, door hen te slaan en te trap- pen. Eisch: f 15 of 10 d. Uitspraak: 15 of 10 d.; Mr. Dieleman Jr. vroeg een lichters straf. E. A. Th., 48 jaar, grondwerker, wo nede te Hulst, wegens mishandeling van Julia Doffemont te Hulst op 2 Jan. 1935, door haar te stompen en te slaan, en haar te beleedigen. Eisch: 1 week gev. Uitspraak: 20 of 10 d.; A. A. de B., 19 jaar, arbeider, wonen de te Schoondijke, wegens mishandeling- van Simon van der Plas en David van dtr Plas te Schoondijke op 3 Februari 1935, door hen te slaan. Eisch: 15 of 10 d. Uitspraak: 15 of 10 d. Mr. Dieleman Jr. pleitte clementie. L. J. de C., 25 jaar, zonder beroep, wonende te Aardenburg, wegens dief stal van een hoeveelheid kolen, toebe- hoorende aan de Tramweg Mij. Brugge Aardenburg op 4 Februari 1935. Eisch: 1 maand gev. Uitspraak: 1 maand gev. Mr. Dieleman Jr. pleitte clementie. M. O., 21 jaar, werkman, wonende te Kattendijke, wegens mishandeling van P. J. Provoost te Kattendijke op 21 Ja nuari 1935, door hem te slaan. Eisch: f 15 of 10 d. Uitspraak: 15 of 10 d.;' P. S., 37 jaar, sleepbootkapitein, te Wemeldinge, wegens mishandeling van Arie Mol te Hansweert door hem te slaan, gepleegd op 27 December 1934. Eisch: 15 of 10 d. Uitspraak.' 15 of 10 d.; A. M., 33 jaar, sleepbootkapitein, wo nende te Dordrecht, wegens mishande ling van Paulus Schouwenaar te Hans- weert op 27 December 1934, door hem te slaan. Eisch: 10 of 5 d. Uitspraak: 10 of 5 d.; J. v. d. V., 43 jaar, machinist, wonen de te Dordrecht, wegens mishandeling van Paulus Schouwenaar te Hansweert op 27 December 1934, door hem te slaan. Eisch: 10 of 15 d. Uitspraak: 10 of 5 d.; Ph. A. W., 59 jaar, raadslid, wonende te Aardenburg, wegens beleediging van A Houth. Alberts 22- C Baltimore en Ohio 55%, A Southern Rlw. 55%. C Union Pac. Rr. 52%52%. C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5 29%—29-%. A Koloniale Bnk. 3434%. A N.I. Hbk. 1000 64%—65%. C Ned. H. M. 1000 26%—26%. A Alg. Kunstz. U. 3131%, A v. Berkels Pat. 40%42%. C Calvé-Dlft 61%—58%-60. A C. Suiker Mpij. 3737%-38. A Ned- Ford A.M. 243244%. A Philips Gem. B. afg. 216%220-22% C Unilever 81%83%-85. C Anaconda Cop. 5%5 Bethlehem St. 1414%-%. C Kennec Copper 99%. C Un, States Leather 22%. A A.N.I.E.M.N.B. 168—171. A Kon. Petr. Mpij. 133%—135-37%. C Contin. Oil Cy. 8%8% -8%. C Shell Union O.C. 3%3%. TREINBOTSING BIJ ROOSENDAAL. Bij het rangeeren zijn Dinsdagoch tend even voor vier uur op het stati- onsemp'aaement te Roosendaal twee treinen, die uit tegenovergestel de richting kwamen, in botsing geko men. De materieele schade is niet van be- teekenis, maar door ontsnappenden stoom werd de 58-jarige machinist B. van S. zeer ernstig aan hoofd, handen en armen gewond. Door dr- Konings werd het slachtoffer, dat zich nog te voet naar de auto kon begeven, naar het r.-k. ziekenhuis Charitas overge bracht. De man verkeerde in hopeloo- zen toestand. De stoker bekwam slechts lichte verwondingen aan de hand. De politie stelt een onderzoek in. DRIEJARIG KIND VERDRONKEN. De landbouwer Van der M. te Let te 1 b e r t,- gemeente Leek, had zijn 3- jarig zoontje met zich meegenomen naar het land. Tijdens zijn werkzaamheden verloor hij het kind uit het oog en hij kwam later tot de ontdekking dat het in een sloot l,ag. Een dokter kon slechts den dood constateeren. MEISJE VERBRAND. Doordat een pleegdochter van de familie van Z. te Vinkeveen in aanraking kwam met een brandend voorwerp, geraakten de kleeren van het 18-jarig meisje in brand. Op het hulpgeschrei snelde de heer van Zwieten, die nog te bed lag, onmiddel lijk toe; hij liep met het meisje naar een achter de woning gelegen sloot en wist door onderdompeling van het slachtoffer de vlammen te dooven. Het meisje had echter hevige brandwonden bekomen en een inmiddels ontboden dokter achtte onmiddellijke overbrenging naar het zie kenhuis te Utrecht noodzakelijk. Aldaar is het slachtoffer eenige uren later over leden, PATRONEN GEVONDEN. Bij 't omspitten van zijn tuin heeft de arbei der E. te V e n 1 o een blikken bus met zestig scherpe patronen gevonden. De patronen waren in een Duitsche cou rant v,an Augustus 1914 gewikkeld. Om trent de herkomst tast men in het duis ter. De politie heeft de patronen in be slag genomen. KNOEIERIJEN VAN GRENSBOEREN. Reeds meermalen is gewezen op de fraudes waaraan landbouwers zich schuldig maken, wier boerderijen op de grensscheiding liggen. Aan de grens Ne derlandRijnland in de omgeving van GochKleef, loopt de grenslijn midden door de landerijen, ja, vaak door de boerderijen. Het DuitschNederlandsch grenstrac- taat staat toe, dat landbouwers van uit gestrekte goederen aan de grens, hun op Nederlandsch gebied geteelde granen vrij van belasting Duitschland mogen in voeren. Deze beschikking stelt de grens open voor den smokkelhandel. Het is voor de kommiezen vaak uiterst moei lijk uit te maken, wat de betrokken boer op zijn grondgebied geoogst heeft of welke partiien hij van Duitschland naar Nederland heeft getransporteerd. Hoezeer misbruik gemaakt wordt van het verlof van belastingvrijen tarwe-in- voer werd deze week geconstateerd door 't douane-districtsbureau te Goch. Een boer uit de omgeving van Goch, die aan beide zijden van de grens, ak kers heeft liggen, voerde 10.000 kg tar we van eigen oogst tolvrij Duitschland in. f Voor deze hoeveelheid stond hem de Nederlandsche staat een uitvoerpremie toe per 50 kg. Inplaats van nu deze tar we in Duitschland te verkoopen, voerde hij ze langs een meer verwijderd douane station weer naar Nederland uit en kreeg toen van de Duitsche regeering een zeker bedrag in den vorm van „Aus- fuhrscheinen" wijl de exporteerende boer aangaf, dat deze tarwe in Oost- Duitschland gekochtwas. Met deze ,,uif- voerbewijzen" kon de boer handel drij ven aan de z.g. productenbeurs. De grensboer trekt op deze wijze dubbel voordeel met den in- en uitvoer van de zelfde tarwe. Dezen kringloop van en naar Duitsch land en weer terug maakten deze 10.000 kg tarwe achtmaal achter elkaar. Men kan wel nagaan, dat de grensboe- ren op deze wijze goede zaken maken, ten nadeele van de Nederlandsche en Duitsche regeering, zonder ook maar eenmaal hun tarwe te verkoopen. Door een toeval kon de Duitsche douane nu deze week den smokkelenden grensboer ontmaskeren meldt de Msb. De boer en zijn handlangers zijn gear resteerd. De ontduiker van de verschil lende uitvoerverboden zal ongetwijfeld een boete krijgen welke zijn winst wel tienmaal zal overtreffen. De Duitsche justitie heeft met de grenssmokkelaars nimmer medelijden. EERSTE KAMER. (Vergadering van heden). Het spellingbeleid. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van onderwijs- De heer Nivard (r.k.) heeft een re geling van het onderwijs voor schippers kinderen in overweging waardoor alle schipperskinderen gebaat zijn. Spr. be pleit afvloeiing van andere leerkrachten ten behoeve van jeugdige onderwijzers' De onderwijs concentratie mag het be ginsel der gelijkstelling niet aantasten. De heer F o c k (lib.) critiseert de ma nier, waarop de minister de vereenvou digde spelling via het onderwijs het volk tracht op te dringen. Men had het on derwijs in het Nederlandsch moeten ver beteren in plaats van voor de moeilijk heden uit den weg te gaan. Minister Marchant betoogt dat de spellingmaatregel niet alleen den minis ter van onderwijs raakt. Deze raakt de geheele regeering en berust op feiten. Spr- herinnert er aan, dat de spelling- Terpstra ook reeds het gebruik der ver buigingen inperkte en o.a. verwees naar het spraakgebruik. Niemand heeft daar tegen geprotesteerd. Spr. betoogt dat er van eenigerlei dwang op het onderwijs geen sprake is geweest, Spr, verdedigt de samenstelling der commissie van ad vies. FRANKRIJK DOET EEN BEROEP OP DEN VOLKENBOND, In een zitting van het Fransche kabi net is, naar Havas meldt, vanmorgen besloten het besluit der Duitsche regee ring van 16 Maart j.l. tot invoering van den algemeenen militairen dienstplicht in Duitschland onmiddellijk voor te leg gen aan den Volkenbondsraad. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen he den de volgende prijzen: 2000: 11573. 1000: 1185 6940. Over het feit, dat Sir John Si mon toch naar Berlijn zal gaan. In Frankrijk is men in breede kringen van meening, dat de Engelsche regee ring een veel te slappe houding heeft aangenomen tegenover het besluit der Duitsche regeering tot wederinvoering van den algemeenen militairen dienst plicht. Dat Sir John Simon ondanks dit feit toch Zondag of Maandag a.s. zijn voorgenomen bezoek aan Berlijn gaat brengen, vindt men te Parijs niet in orde. Het „Journal des Débats" vreest, dat Duitschland nu zal verklaren, dat het in den Volkenbond terugkeert en dat Sir John Simon daarin aanleiding zal vin den om te betoogen dat door dezen te rugkeer van den verloren zoon alles in orde is. Men kan dan tegenover Duitsch land geen groepeering van alle vredelie vende naties meer vormen en dit betee- kent een nieuwen stap naar den oorlog. Men moet van Fransche zijde nu al da delijk zeggen, dat dit volkomen ontoe laatbaar zou zijn. Het blad verwijt ver der de Fransche regeering gebrek aan flinkheid, omdat ze te Londen niet da delijk verklaard heeft, dat aan iedere beslissing over de reis naar Berlijn een onderlinge beraadslaging der voornaam ste geallieerde mogendheden behoorde vooraf te gaan. Van die zwakheid heeft Engeland misbruik gemaakt. C Tide Water Ass. Oil 4%4%-4%, A K.N. Stoomb. Mij, 4%4%. A Ned. Scheepv. U. 31%33-34%. A H.V. Amsterdam 165%166%-68%. A Java Cult. Mij. 86%—87, A N,I, Suiker U- 8082%, A Deli Batavia 143145%-47. C Deli Mij. 1000 135—136%-37%. A Senembah 136%—136% -37. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C- 89%90%-92, A Deli-Bat. Rubb. 60%62%. A Hessa Rubber 72—76%-77%, A Serbadjadi S.R. 46%50-%, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 19 Maart. 20 Maart. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 6.97 59.37 9.73 34.67% 47.83 31.10 1.47 7.09 59.40 9.75% 34.30 47.85 1.48% De „Temps" betoogt in kalmer be woordingen dat de besprekingen te Ber lijn thans beginnen onder omstandighe den die men onmogelijk zoo maar aan vaarden kan. Dit zal Engeland ook wel vinden, wanneer het verneemt, dat Hit- Ier nu aan zijn vloot begint en die op 400.000 ton wil brengen! Wat de Fransche regeering betreft, deze geeft ondershands te kennen, dat men het den Engelschen niet kwalijk kan nemen, dat zij geen middel onbe proefd laten om te trachten alsnog met Duitschland tot een overeenstemming tot het behoud van den vrede te komen. De Engelsche publieke opinie pleegt niet zoo snel te reageeren als die in de La- tijnsche landen en het is zeer begrijpe lijk, dat de Engelsche regeering er voor zorgt, dat niemand in het land haar kan verwijten, ook maar iets te hebben na gelaten in het belang van den vrede. Russisch commentaar. In Rusland spuwt men nog veel meer vuur over het herstel van het oude le ger in Duitschland dan waar ook. De Sovjets zien in het derde Rijk blijkbaar een heelen grooten vijand. Zoo schrijft thans de „Prawda", dat het Duitsche imperialisme reeds jaren de liquidatie voorbereidde van de bepa lingen van Versailles en in zijn strijd tegen de imperialistische tegenstanders in ruime mate gebruik maakte v,an hun wederzijdsche tegenstellingen. Boven dien hebben zekere imperialistische groepeeringen, in 't bizonder in Enge land, 't Duitsche fascisme geen geringe politieke diensten bewezen, hopende op die wijze terrein te scheppen voor de or ganisatie van een anti-Sowjetfront in Europa. Hitlr wist, dat gezien de inter nationale situatie en vooral met het oog op 't feit, dat Engeland de versterking van de fascistische dictatuur niet wilde verhinderen, hij in ieder geval zijn doel langs diplomatieken weg kon bereiken. Het Duitsche fascisme evenwel wilde'op demonstratieve wijze ,aantoonen, dat het niet streeft naar het verlof zich te wa penen, maar dat het er de voorkeur aan hecht na de denonciatie van dei bepalin gen van Versailles de laatste resten er van officieel te begraven en met de toe stemming der mogendheden Duitschland de grenzen van voor den oorlog terug te bezorgen. Berlijn begrijpt zeer wel, dat men na de verklaring van 16 Maart de a.s. be sprekingen met Simon op een anderen toon en op een geheel andere basis zou kunnen leiden. Het Duitsche fascisme wenscht zeer zeker indruk te maken met geweld. Op deze wipe tracht het den leidenden kringen in de kapitalis tische landen vrees in te boezemen. De De fascistische dictatuur volgl thans met bizondere aandacht de commenta ren op de verklaring van 16 Maart, De territoriale problemen wachten nu op hun beurt. Het is onbetwistbaar, dat de gebeurtenissen thans nog meer bespoe digd zullen kunnen worden. De gebie2 dende taak van dit oogenblik is, aldus de Prawda, prompte en beslissende ac tie ten gunste van de organisatie van den vrede op de basis van veiligheid en wederzijdschen bijstand. Het Duit sche fascisme heeft openlijk de revan che van den in 1918 verloren imperi- alistischen oorlog aan de orde gesteld. Hitier leidt Duitschland naar een nieu wen oorlog, besluit het blad, welke on betwistbaar zal eindigen met een in eenstorting van het fascisme. Obl.Markt— Markt Amerika Suiker Schepen UnQever t— KouiaUL Philips Young Rubber Tabak l'Wettig gedeponeerd.) op Een regeering, steunende de drie partijen? Het aftreden van de regeering Theu- nis gistermiddag heeft zeer velen, ook in België, verrast, al gingen er dan cri sisgeruchten. In de Kamer légde de mi nister-president een verklaring af, waar in hij te kenen gaf, dat de regeering niet voldoende medewerking heeft on dervonden bij de Kamer. De aanval len, die den laatsten tijd weer op den franc konden worden ondernomen, too- nen zulks maar al te zeer aan. Daar om had men gemeend zijn ontslag te moeten aanbieden. Er dient een kabi net te komen, dat weet, dat het de massa van het volk achter zich heeft. Het schijnt, dat Koning Leopold thans inderdaad wil probeeren een re geering samen te stellen, die op alle drie groote partijen (r. katholieken, li beralen en soc. democraten) steunt. De Koning ontving gisteravond en vandaag reeds een groot aantal vooraanstaande politici en vertegenwoordigers van handel en industrie en van de vak bonden. Of de pogingen zullen slagen, daarvan valt voorloopig natuurlijk niets te zeggen. DE KERKSTRIJD. De 386 evangelische predikanten, die na de massale arrestatie en de huisar resten van Zondag j.l. nog in arrest ver keerden, zijn gisteren allen in vrijheid gesteld. Een Duitsch emigrant vermoord? De Daily Tel. verneemt dat de weder invoering van den militairen dienstplicht in Duitschland op 1 April a.s. reeds 'in October j.l. werd voorspeld door den Duitschen uitgeweken journalist Bert- hold Jacob, die te Straatsburg (Frankr.) woonde. Hij is thans op geheimzinnige wijze verdwenen onder omstandigheden, welke zijn vrienden tot de overtuiging hebben gebracht, dat hij in de val is ge lokt en door de nazi's is vermoord, Ja cob had ondergrondsche verbindingen in Duitschland. Hij verschafte de Fran sche pers waardevolle inlichtingen van Duitschland. Ongeveer 14 dagen geleden ontving Jacob een brief uit Duitschland, wantin hij werd uitgenoodigd voor een ont moeting in Bazel (Zwitserland) op 9 Maart. Op den ochtend van dien dag vertrok hij naar Zwitserland sa eei zijn vrouw, dat hij uiterlijk den ilideu terug zou zijn. Alvorens de graas te overschrijden deponeerde hij een hand koffer aan het Fransche station St, Louis. Enkele uren later bezocht hk te Bazel den welbekenden schrijver Wil helm Herzog, die de laatste van rijn vrienden is geweest, die hem levend hebben gezien. Den volgenden ochtend werd de handkoffer afgehaald door iemand, die het goede kaartje kon aan bieden, dat daarvoor was uitgegeven. Op 11 Maart ontving mevrouw Ja cob het volgende telegram: „Alles gaat goed, keer Maandag terug". Jacob keerde echter den llden niet terug, doch den Dinsdag daarop ontving zijn vrouw een tweede telegram, dat uit Zürich was verzonden en luidde; „Ver trek naar Genève, keer Donderdag te rug." Verder ontving zij uit Züridt nog een bedrag van 200 francs, het bedrag dat Jacob bij zich had, toen hij Straats burg verliet. Men vermoedt nu, dat hij door Duitsche veemmoordenaars is omgebracht. FIGUREN UIT DEN TSARENTIJD IN BALLINGSCHAP. Op last van het volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken is man te Leningrad overgegaan tot de arrestatie en de verbanning naar Siberië van 1074 personen, o.w. 41 prinsen, 33 graven, 76 baronnen, 142 voormalige ministers en staatssecretarissen van de tsaristi sche regeeringen en het daarop volgen de voorloopige bewind, alsmede 547 vroegere leden van het leger en de ma- rine uit den tsarentijd, en 113 politie beambten uit die dagen. Men verklaart van officieele zijde hieromtrent, dat ge noemde personen te midden der bevol king een groep ontevredenen vormden, die het sovjet-regime vijandig gezind wa ren. VLIEGTUIGRAMP. Fransche gouverneur-geaeraal met zijn reisgenooten omgeko men. Sinds eenige dagen werd een vliegtuig vermist in Fransch equatoriaal Afrika. Inzittenden waren de gouverneur-gene raal dezer Fransche kolonie, de heer Renard, met zijn reisgenooten Men hoopte, dat het vliegtuig ergens in het Congo-gebied een geslaagde noodlan ding zou hebben gemaakt. Deze hoop is gister echter ijdel gebleken. Gisteravond ontving het Fransche ministerie van Ko loniën n.l. het bericht, dat de resten van het vliegtuig in de wildernis dicht bij de grens tusschen Belgisch en FranscB Cöi£«< go waren gevonden en dat alle inzitten den om het leven waren gekomen. Vermoedelijk is het vliegtuig ia. een tornado terecht gekomen ën tegen den. grond geslagen,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2