GOESCHE COUQANT£!2£ BINNENLAND. ZEEL». WEER EN WIND, NUMMER 67. TWEE BLADEN. WOENSDAG 20 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. PERSKRONIEK. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. Berichten naar aanleiding van advertenties. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANBEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei j „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou-1 rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ■M— HERDENKING VAN DE KONINGIN MOEDER. Dinsdagavond, den vooravond van den dag, waarop de Koningin-Moeder een j,aar geleden is overleden, heeft' de Ko ninklijke Militaire Kapel, o.l. van ka pitein Walther Boer, op het Binnenhof te 's-Gravenhage een korte uitvoering van plechtige muziek gegeven, welke door een talrijke schare belangstellen den werd aangehoord. Op het Regentesseplein te Den Haag heeft hedenochtend 9 uur een eenvou dige doch treffende plechtigheid plaats gehad. Een deputatie van het Haagsche gemeentebestuur met den burgemees ter aan het hoofd begaf zich vanuit de consistoriekamer van de Regentes- sekerk naar het Emmamonument aan den voet waarvan een krans, welke door boden van het stadhuis gedragen werd, is neergelegd als een stille hulde aan de nagedachtenis van wijlen H.M. de Koningin Moeder, die heden een jaar geleden is overleden. Van de zijde van het publiek bestond er veel belangstelling voor deze een voudige doch treffende plechtigheid. Te half tien werd bij hetzelfde mo nument een krans neergelegd door het Haagsche comité voor volksfeesten. Ook het personeel van wijlen H. M. de Koningin-Moeder heeft hedenochtend op een treffende wijze de nagedachtenis van de overleden vorstinne geëerd door zich gezamenlijk van Den Haag uit naar de Nieuwe Kerk te Delft te begeven en daar een krans te legen aan den ingang van den grafkelder waar het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder ter ruste is gelegd. De krans werd door de beide kamerdienaren van de Koningin- Moeder gedragen en aan den voet van het monument neergelegd. De voorma lige huismeester, de heer Lodder, heeft in een korte toespraak uiting gegeven aan de gevoelens van eerbied en dank baarheid welke het personeel bezielen jegens de betreurde en geliefde Konin gin-Moeder die juist een jaar geleden is heengegaan. GEEN VERBOUWVERBOD. Voor de aardappelrassen Bravo, De Wet en Kampioen. De Tweede Kamer heeft de wet tot bestrijding van aardappelziekten aange nomen. De minister heeft echter bij de behan deling van dit wetsontwerp verklaard, diat deze wet voor 1935 niet meer zal worden toegepast nu er zoo veel tijd verloopen is. Hieruit volgt dus, dat de aardappel soorten Bravo, De Wet en Kampioen dit jaar nog verbouwd zullen mogen worden. AMERIKAANSCHE VERKEERS VLIEGTUIGEN VOOR DE K.N.I.L.M. Het Tweede Kamerlid Westerman, heeft den ministers v,an koloniën en van waterstaat de volgende vragen ge steld: 1- Zijn de ministers bereid mede te deelen of het bericht, dat de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart Mij. de aanschaffing v,un Amerikaansche verkeersvliegtuigen overweegt, op waarheid berust 2. Kan, indien de eerste vraag beves tigend moet wordenn beantwoord, me degedeeld worden, waarop - gezien de omstandigheid, dat geen van de rede nen, die tot den aankoop van Douglas- vliegtuigen in de Ver. Staten door de Koninklijke Luchtvaart Mij. zouden heb ben geleid, in dit geval van toepassing ~Lrk'er wederom met voorbijgaan van de Nederlandsche vliegtuigindustrie in de Vereenigde Staten toestellen worden aangekocht en niet bijtijds maatregelen zijn genomen om het ontwerpen en con- s rueeren van de noodige toestellen door 0naC \Yrua lndustr>e mogelijk te maken ,j de ministers mededeelen, welke maatregelen de regeering denkt te nemen om de verdere onttrekking van orders aan de Nederlandsche vliëg- tuigmdustne, die onvermijdelijk tot een verzwakking v,an deze industrie moet leiden en bezwaarlijk in het belang der militaire luchtvaart kan zijn, in de toe komst te voorkomen? DE MOEILIJKHEDEN IN DE SIGARENINDUSTRIE. Ontslag aangezegd op alle la- brieken in het land. Naar Het Volk verneemt, is Dinsdag middag op alle sigarenfabrieken van Ne derland bekend gemaakt, dat al het per soneel met ingang van het einde dezer maand is ontslagen. Bij informatie aan een der grootste bedrijven deelde de directie het b'ad mede, dat; zoowel de katholieke als de Noord-Nederlandsche patroonsorganisa ties hadden besloten, dit ontslag over de heele linie bekend te maken. Alle on georganiseerde arbeiders, die bereid zijn te gaan werken op basis va een door de patroons voorgestelde loonsver laging, kunnen onmiddellijk na 1 April weer aan den slag gaan. Dit geldt ech ter niet voor de georganiseerde arbei ders, want de patroons staan op het standpunt dat die zich alleen kunnen houden aan de richtlijnen der vakbon den- De personeelsorganisaties staan af wijzend tegenover de voorstellen van Je patroons. DE ZOMERTIJD. 15 Mei6 October. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in 1935 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal aanvangen den 15en Mei en zal eindigen den 6en Octo ber. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHL AND De ,,Msb." schrijft: In „Volk en Vaderland'' van 2 Maar! j.l. stond een vergelijkend slaatje afge drukt van de werkloosheid in Nederland en in Duitschland, waaruil moest worden bewezen, dat de werkloosheid in Ne derland steeds toeneemt en in Duitsch land afneemt. Voor Nederland werd zelfs het Januari-cijfer van 1935 ver meld; voor Duitschland moest nog vol staan worden met de aanteekening: „on bekend". Dank zij de Wirtschaftsberichten van de Kommerz- und Privat-Bank, kunnen wij thans een meer volledig staatje ver schaffen, waaruit het verloop der werk loosheid in Duitschland sinds 1 Novem ber 1934 blijkt: 1 November 1934 2.268.000 1 December 1934 2.354.000 1 Januari 1935 2.604.000 1 Februari 1935 2.972.000 Derhalve sinds 1 November 1.1. een vermeerdering der werkloosheid met ongeveer dertig procent. En dan beweerde dr. Ley onlangs nog, dat op het einde van het jaar 1935 er geen werkloozen in Duitschland meer zouden zijn. Meer en meer wordt het woord be waarheid, door oud-minister De Geer bij de jongste begrootingscrisis gespro ken, dat het Duitsche nationaal-socialis- me heeft getoond zijn onmacht, om met tooverformules den economischen nood te bezweren". Landbouwcrisisorganisatie in Zeeland. ïnplaats van den heer J. M. van Bom mel van Vloten, die wegens drukke werkzaamheden hiervoor ontslag heeft aangevraagd, is als voorzitter der Land bouwcrisisorganisatie in Zeeland ter be noeming aan den minister voorgedragen de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. DE ZONDAG OPENSTELLING VAN WINKELS. De Hooge Raad der Nederlanden heeft op 18 Maart j.l. verworpen het door den Officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg ingesteld cassatieberoep te gen een vonnis van de Middelburgsche rechtbank, bevestigende het vonnis van den kantonrechter te Middelburg van 10 Oct, 1934 (waartegen hooger beroep werd ingesteld door het O.M.) wearbij F. B. den B. winkelier te Middelburg werd schuldig verklaard aan een overtreding van de Winkelsluitingswet (het open houden van zijn winkel op Zondag) doch aan wien de kantonrechter geen straf oplegde, wegens de geringe beteekems van het feit. Dit beteekent dus, dat de door den Raad van Middelburg aangenomen ver ordening betreffende een allerminimaal- ste Zondagsopenstelling van enkele win kels door ons hoogste rechtscollege i n strijd geacht wordt te zijn met de Winkelsluitingswet. Het is een overwinning, waarop de officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg misschien trotsch kan zijn; of dit voor het Raadslid Van der Feltz óók het geval is, is een tweede vraag. Nuttig zijn, leven voor de gemeen schap, ziedaar wat aan het leven zoo wel van vrouwen als van mannen, he- teekenis geelt. Filmavond „Handelsbelangen". Dinsdagavond gaf de Middenstands- vereeniging „Handelsbelangen" 'n film avond voor de leden en hun huisgenoo- ten in de Prins van Oranje. Vertoond werd de film „Varen en ge nieten met de M,arnix van St. Aldegon- de", welke de reis van Amsterdam naar Genua in beeld bracht. De film, die de vele aanwezigen met belangstelling volg den, werd toegelicht door den heer J. de Vries, inspecteur van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland". Passende muziek begeleidde de beel den op het witte doek. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag ver gaderde de gemeenteraad, onder voor zitterschap van den burgemeester, vol tallig. De Kroon heeft geweigerd de wijziging der schoolgeldverordening goed te keuren, waarom het besluit tot wijziging werd ingetrokken. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten inzake de verhooging van de jaarwedden van eenige burgemees ters werd op voorstel van den heer Verhage besloten aan Ged. Staten te berichten dat de Raad tegen deze ver hooging is. De heeren Stroo en Mal- j a a r s stemden tegen. Op voorstel van B. en W. werd de bebouwingsverordening op enkele pun ten gewijzigd om aan bezwaren der Do meinen tegemoe. te komen. Naar aanleiding van een schrijven van de Nationale commissie tegen het alcoholisme zal worden geantwoord, dat er geen redenen bestaan om het aantal vergunningen nog te verminde- ren. Van den heer G. C. J. Wijnmalen te Amsterdam was een aanvrage tot aan koop van plm. 400 m2 bouwgrond naast „Huize Coba" voor 1 per m2 inge komen. B. en W. stelden voor 1,50 per m2 te vragen. Op voorstel van den heer Verhage werd besloten den grond voor 1 per m2 te verkoopen. De heeren Stroo, Koppejan en Maas stemden tegen. Een verordening inzake afwijkingen van de bepalingen der winkelsluitings wet werd vastgesteld. Bij verordening werd bepaald dat het aantal opcenten dat geheven zal wor den op de hoofdsom der personeele-be- lasting 185 zal bedragen en op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 50. Besloten werd aan Ged. Staten te verzoeken de wegen in de gemeente, die bij de gemeente in onderhoud zijn, krachtens het Motor- en Rijwielregle ment in te deelen in de 3e klasse. Het kohier voor de hondenbelasting 1935 werd vastgesteld met een totaal van 48. Het kohier voor de Duin- wegbelasjting 1935 werd vastgesteld met een totaal van 173.70. Besloten werd een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 10280 tegen een rentevoet van ten hoogste 4 pet 's jaars, of te lossen in ten hoogste 20 jaren. In verband met de verharding van den Molenweg weid besloten ongeveer 165 m.2 grond van de Wed. Adriaanse" aan te koopen voor 1 per m2 en zij kantweg met den Polder Walcheren te ruilen. Verder werd besloten, teneinde scherpe bochten in den Noorden dol- De aandacht van onze lezers wordt er op gevestigd, dat met ingang van Maandag 18 Maart de zgn. „V e r w ij- zing" naar advertenties niet meer plaats vindt. Vergaderingen, voorstellingen, uitvoe ringen, concerten etc. worden voortaan uitsluitend vermeld in de AGENDA, welke van Maandag af in verkorten vorm eiken dag wordt opgenomen. Zij, die bovendien in den redactio- neelen tekst een annonce wenschen te plaatsen, kunnen zulks tot den normaal daarvoor gestelden prijs, via onze A d- ministratie, doen. fer te kunnen afsnijden, ongeveer 200 j m2 zijkantweg van den Polder Wal cheren te koopen voor 0.10 per m2 en ongeveer 200 m2 grond met den heer J. Koppejan te ruilen. HEINKENSZAND. Dinsdagavond hield de vereeniging „Groene Kruis' alhier haar jaaivergadering o l. van dr. Griep- De vereeniging telde op 1 Jan. j.l. 307 leden. Zuster Kranenburg legde 1756 be zoeken af. Een woord van dank werd haar gebracht voor haar zeer gewaar- deerden arbeid. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten bedroegen f 797, uitgaven f 485. Goed slot f 311. Voor de T-bc.-bestrijding ware deze cijfers respec. f 470, f 200 en f 270. De begrootingen voor 1935 wer den vastgesteld voor het Groene Kruis op f 794 en voor de T.b c.-bestrijding op f 472. Uit de rekening en ook uit de be grooting voor 1935 blijkt dat het Con sultatie bureau voor zuigelingen waar van algemeen een dankbaar gebruik werd gemaakt door dr. Griep geheel be langloos wordt gehouden. Op een vraag van den heer Beaufort of deze arbeid ook in de toekomst geheel pro deo dient te geschieden werd door den pen ningmeester meegedeeld dat dit ook op de bestuursvergadering een punt van bespreking heeft uitgemaakt, doch dat dr. Griep thans elke vergoeding weigert De periodiek aftredende bestuursleden dr- Griep en B. v- d. Dries werden her kozen. Aan de Groene Kruis vergade ringen koppelen zich gewoonlijk, die van de ziekenhuisverpleging. Ook ditmaal. Bij deze vereeniging zijn aangesloten 446 leden, waarvan betalende leden 392 De heer Beaufort vroeg of het wel juist is dat leden die per jaar betalen even veel aan administratiekostten moeten vergoeden als zij die per maand betalen Verder vroeg spr- of ziekenhuisverple ging niet te vee; een liefdadigheidsin stelling wordt, er o.a- op wijzende dat het Groene Kruis in feite kosten voor haar betaalt voor convocaties en zaal- huur. Hierop volgde een heelë bfesp-e- king waaruit bleek, dat de afdeehng Heinkenszand aan administratiekosten int volgens het reglement niet 5 cant doch 4 cent per lid. De leden betalei in deze gemeente minder per jaar dan in andere gemeenten; doch daardoor heeft de afdeeling ook een kas van on geveer f 50, terwijl er afdeelingen zijn, die over meer dan f 1000 beschikken. De correspondent van Ziekenhuisverple ging zegde, dat wanneer het werk nog omvangrijker zou worden gemaakt hij het gaarne aan een ander over zou doen- De heer Beaufort meende, dat zieken huisverpleging geen liefdadigheidsin stelling mag zijn en dat men niet aan de liefdadigheid van anderen overgeleverd mag zijn- Daarom achtte hij het tegen woordig systeem totaal verkeerd en vroeg den afgevaardigde naar de alge- meene vergadering daarover te spreken. Het gaat niet op, hoewel spr. het werk van notaris Van Werkum dat deze totaal gratis voor deze vereeniging verrichf op prijs stelde, dat dit van wien ook ver langd kan worden. De voorz. zegde, dat er zeker iets niet in orde is, doch ten opzichte van de gemeenten die meer administratiekosten betalen zal het moeilijk gaan een stelsel te verkrijgen, dat van het hoofdbestuur uit voor alle gemeenten geregeld wordt al hoewel hij van meening is dat zulks beter zijn zou. Na deze bespreking werd het woord gegeven aan dr- Plantijdt uit Goes, die een lezing hield over „Het voorkomen van ziekten". Met de grootste aandach! werd deze leerrijke lezing gevolgd. De voorz. sprak zeker namens alle aanwe zigen toen hij dr. Plantijdt dank brach* en den wensch uitsprak dat deze in de toekomst nog eens bereid zal worden gevonden een lezing voor onze vereen;- ging te houden. 's-GRAVENPOLDER. Dinsdagavond zou voor de pas opgerichte Chr. Hist". Kiesvereeniging alhier 'optreden het Tweede Kamerlid, de heer Krijger. Deze zond echter te elfder ure bericht van verhindering en in zijn plaats sprak"voor een 20-tal toehoorders mr. baron W. F. E. v. d. Feltz uit Middelburg over „de Christelijk Historische beginselen." WAARDE. Maandagavond h,ad alhier op den Kerkweg een aanrijding plaats tuschen de vrachtauto van H. L. te Schore en een met twee paarden be spannen rolsleeper, waarachter een cul tivator van den vrachtrijder O. v. H. van Waarde, beide rijdende in de richting van het dorp. Op hetzelfde oogenblik passeerde op Middelburg, 20-III-'35. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 14.8 °C (59 °F); laagste 5.2 °C (41 °F). Heden 9 h: 9.1 °C; 12 h: 14.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.8 mm te Warschau; laagste 744.3 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 6 h 07; onder: 18 h 11. Licht op: 18 h 41. Maan op: 18 h 59; onder: 5 h 40. V. M.: 20 Maart. a Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3" min. latei (S Springtij.) Maart. Wo. 20 Do. 21 Vr. 22 Hoog- en Wo. 20 Do. 21 Vr. 22 Hoogwater 1.32 13.56 1.59 14.23 2.26 14.49 Laagwater te Maart. Hoogwater 3.27 15.46 3.57 16.17 4.27 16.46 Laagwater. 8.08 20.09 8.39 20.35 9.05 21.05 Wemeldinge. Laagwater. 9.05 21.17 9.34 21.43 10.00 22.11 dat punt, komende uit de richting van het dorp een motorrijder. De auto reed op dit moment een lantaarnpaal omver, terwijl een spatbord in de knel kwam. Wonder boven—wonder liep de aanrij ding nog goed ,af; alleen materieele schade. Door de politie wordt de zaak nader onderzocht. SLUIS. De verkiezing voor leden van den gemeenteraad zal plaats hebben op 19 Juni a.s, RAAD VAN SLUIS. De electrificatie van het stad huis en de woning van 't school hoofd. SLUIS. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter J. Berkers. Wegens het bedanken van den heer Breyaert ,als raadslid, werd de heer H. Aernaudts, nadat zijn geloofsbr. door de heeren Brevet en Van Mazijk waren onderzocht en in orde bevonden, met al- gemeene stemmen als raadslid toegela ten. In de vacatures ontstaan in de schat tingscommissie voor de rijksinkomsten belasting wegens het overlijden van de heeren J. N. Metz en E. de Meijer, werd voorzien door de benoeming van de heeren P. van Overbeeke Sr. en R. F. Maenhout. In de commissie tot wefing van schoolverzuim werd in de vacature J. N. Metz benoemd, de heer J. R. de Blieck. Besloten werd tot definitieve vaststelling eener rooilijn aan de Kaai, Vastgesteld werden vervolgens het suppletoir kohier hondenbelasting 1934 en het primitief kohier dienst 1935. De heer Brevet vroeg, wat met den term „vaststaande honden" bedoeld werd. De Voorz. antwoordde hierop, dat het Raadsbesluit daaronder ver staat, honden, die op een erf worden ge houden en tevens honden, die ,aan een band worden gehouden. Aan den heer D. de Smit, gemeenie- opzichter, werd wegens toezicht bij be- stratingswerken, tijdens den aanleg van de electriciteitskabels, een vergoeding toegestaan van f 40. De her P, LouwagieDemon had een aanvraag ingediend om ontheffing van hondenbelasting over het jaar 1934. Zijn verzoek werd ingewilligd. Hierna kwam de behandeling over de electrificatie van h"et stadhuis en de wo ning van het hoofd der O.L.S. aan de orde, welk punt heel w.at stof opwierp. De heer Brevet o.a. merkte op, dat het beter was geweest een speciale vergadering te beleggen en niet zooals thans gebeurd was, dit per omzendbrief af te doen. De Voorz. antwoordde, dat een spoedige behandeling vereischt was, m,aar dat in het vervolg met den wensch van den heer Brevet rekening zal wor den gehouden. Bij deze behandeling kwam ook ter sprake de ombouw van de gaskroon in de raadszaal; dit vond verzet bij de heeren Baas en Brevet die

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1