t.e.m. j.v.b. I elfatl Iden- CRISISWETGEVING EN EXECUTIEVERBOD. sillily». ZEELAND.. ilDDELBURO. De vijfde klasse van school G gehandhaafd. WEER EN mm. Verstandige ouders Berichten naar aanleiding van advertenties. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. >eeld ver den luiver Iback fout rage- acht pe- Jhter- van doei, fr na lker- met ttchcr- door den jlstrijd leclub rdara- loven, |chter; iesen Idden; N, v Gel- His- w. St. voor met raden akort Ne- Ne- van teu- kelijk- Ihond, In ge lag te vlij rdaxn, loowel vd ge- trketr fenaa«'- platte- is, dal por de knden. gn het bren- ïfonds rr d't liculie- leemt, Disci- ït dis- id van zn be- verden >1 (o a. lie) te Imaan- en tot liheden. nog lit be- L'burg NUMMER 66. TWEE BLADEN. DINSDAG 19 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG, etnische MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. „p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bfj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOISCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1't regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeU, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het crediet geschokt Ontstemming over het regee- ringsbesluit. (Van onzen «-correspondent). Het door minister Steenberghe uit gelokte Kon. Besluit, waarbij practisch voor sommige gevallen, een* executie verbod in het leven wordt geroepen, is zoo plotseling uit de lucht komen val len, dat het publiek zich haast niet heeft kunnen bezinnen op de consequ enties ervan. Niets deed het vermoeden wettigen, dat zulk een maatregel was te verwachten. Wel heeft minister Co- lijn eenige maanden geleden geconfe reerd met de besturen van verschillen de hypotheekbanken, verzekerings maatschappijen, boerenleenbanken en soortgelijke instellingen, waarbij ook een eventueel executie-verbod is 'ter sprake gekomen. Vrijwel unaniem bleek men op deze conferentie tegen een der- gelijken maatregel gekant; alhoewel het verloop der besprekingen niet is be kend gemaakt, is ons van verschillende zijden verzekerd, dat ook de vertegen woordiging der boerenleenbanken (die toch de belangen van het platteland niet zullen verwaarloozen) tot de te genstanders behoorde. Groote bevreemding heeft dan ook in verschillende kringen dit besluit ge wekt. Nog afgezien van de weinig ele gante en uit staatsrechtelijk oogpunt zeer bedenkelijke wijze, waarop, buiten de wetgevende macht om, een derge lijke ingrijpende maatregel wordt geno men, hebben wij op vele plaatsen ont stemming aangetroffen, omdat de ge volgen ervan zoowel voor het crediet- wezen als voor de spaarders ernstig worden geacht. Zooals men weet kan nu een hypo- tbeekboer, die met zijn schuldeischer niet tot overeenstemming kan komen over vermindering van uit de hypo theek-overeenkomst voortvloeiende be talingen, zich tot den minister in oeco- nomische zaken wenden, die, na ad vies van een daartoe in het leven ge roepen commissie, een executorialen verkoop practisch kan voorkomen, door te bepalen, dat na zulk een executie de nieuwe gebruiker geen lid mag zijn van een crisis-organisatie en dus het land niet mag gebruiken. Langs een omweg wordt hier dus een executie-verbod verkregen. De pas benoemde hypotheek-commissie zal eerst bemiddelend optreden en de par tijen voorstellen doen, welke echter aan geen van beiden bindend kunnen worden opgelegd. Wil de schuldeischer deze nieuwe voorwaarden niet aan vaarden, dan blijft hij vrij om tot een executorialen verkoop over te gaan. De minister kan dan evenwel vooraf aankondigen, dat hij een eventueelen nieuwen gebruiker van de crisis-orga nisatie zal uitsluiten, zoodat zooals de minister het zelf in de Tweede Ka mer gezegd heeft het land practisch onverkoopbaar zal zijn. Een executie heeft dan dus geen zin en de schuld eischer zal genoegen moeten nemen met de nieuwe voorstellen, die voor hem altijd voordeeliger zullen zijn dan de verkoop van land, dat na dien ver koop volkomen waardeloos wordt. Blijkbaar heeft de regeering het niet aangedurfd, om door een normale wets wijziging een executie-verbod in het leven te roepen, zoo merkte men ons op; en heeft zij "er nu dit op gevonden. Het mag zeer de vraag geacht worden of al degenen, die in de Staten-Gene- raal aan de huidige crisiswetgeving hun u hebben fSegeveni dit ook zouden hebben gedaan, wanneer ze konden ver moeden, dat aan deze wetten zulke verreikende bevoegdheden zouden wor den ontleend. Een notarieel oordeel. Wij hebben in notarieele kringen ge- vraagd naar het oordeel over dezen nieuwen regeeringsmaatregel en una niem heeft men ons zijn afkeuring er over uitgesproken. Een zeer vooraan staand notaris in den lande qualificeer- de dezen maatregel als den meest fu- nesten die genomen had kunnen wor den. In theorie lijkt het wel mooi en de commissie bestaat inderdaad uit zeer hoogstaande personen, maar zij kan in werkelijkheid geen oordeel vel len over de betalingscapaciteiten van den debiteur en moet afgaan op mede deelingen van derden. Meestal zijn zul ke verhalen volkomen oncontroleer baar. Waarom is in de commissie ook geen notaris benoemd, die dagelijks als be proefd bemiddelaar optreedt in de hui dige crisisomstandigheden? Ook noem de men het frappant, dat er geen ver tegenwoordiger van de geldschieter zitting in heeft. Doch de heele instelling van een advies-commissie deugt nief, omdat dergelijke beslissingen, evenais bij voorbeeld faillissementskwestie, over de justitie behooren te loopen. Te betreuren is, zoo deelde men ons verder mede, dat de minister niet gezegd heeft, dat deze nieuwe maatregel slechis geldt voor enkele gevallen en dat deze bewindsman niet de minste waardeering heeft geuit ten opzichte van het over- groote meerendeel der hypothecaire crediteuren, die over het algemeen steeds zeer lankmoedig zijn. Want her moet al heel erg wezen, voordat tot executie wordt overgegaan; meestal is dan de crediteur vele termijnen achte-. Platteland gedupeerd. Het grootste bezwaar tegen het exe cutie-verbod oordeelt men echter in no tarieele kringen, dat het tot gevolg zai hebben, dat het plattelandscrediet vol ledig ondermijnd is. Reeds werden ons van verschillende zijden gevallen mede gedeeld, dat toegezegde hypotheken, na het bekend worden van minister Steen- berghe's besluit, weer werden ingetrok ken- Het gevaar, dat het beleggend ka pitaal zich van het platteland terugtrekt is niet denkbeeldig en het kan zeer ern- tige gevolgen hebben. Niet geheel ten onrechte zullen de bs- leggers de vrees koesteren, dat de prik kel om de schulden te voldoen zeer ver mindert. Nu reeds heerscht in sommige streken van ons land op dit gebied een bedenkelijke mentaliteit. Men noemde ons het geval van een man, die op een hypotheek van f 10,000 voor f 1,200 aan rente ten achter was- De crediteur had dit nog wel over zijn kant willen la-en gaan, indien niet de debiteur telkens be loofde te zullen betalen, doch steeds weer in gebreke bleef, ondanks het feit dat hij zijn producten verkocht en ge regeld zelf geld beurde. Na lange onder handelingen volgde eindelijk de execu tie. De boer bleef daarna echter rustig op het goed, huurde het van den nieu wen eigenaar en betaalt nu geregeld de overeengekomen pacht. Blijkbaar was hij dus niet zoo insolvent als hij zich voordeed- Door den nieuwen maatregel zullen de prijzen der goederen worden gedrukt. Zelfs als tenslotte de hypotheek-com missie van minister Steenberghe een verkoop goedkeurt, zal de prijs toch a- ger zijn dan in gewone omstandigheden Dit zal ook de beleggers weerhouden, om hun geld in zulke vaste goederen te steken. De huiseigenaren vragen nu ook al om zulke maatregelen. Waar moet var zulke dingen het einde zijn? De beleggers. Ook in de kringen van verzekerings maatschappijen, waarvan er enkele hun kapitaal in hypotheken op landerijen be leggen, hebben wij ons licht over deze kwestie opgestoken. Daar bleek men a' niet minder ontstemd over dezen maat regel, waarmee de minister de beleggers volmaakt heeft overrompeld. Het gevolg is al dadelijk geweest, dat besloten is geen nieuwe hypotheken op landerijen meer te geven- De geldgever is toch altijd het kind van de rekening, kregen we te hooren. Het is al moeilijk om de periodieke aflossingen binnen U krijgen en er wordt reeds vaak uitstel of vermindering gegeven. In het algemeen zijn de maatschappijen niet happig op een executie, omdat men nooit weet hoe de afloop ervan zal zijn; verdwijnt ech ter deze stok achter de deur, dan zal 't dikwijls heel moeilijk blijken om het verschuldigde binnen te krijgen. De spaarkassen komen heelemaal in een moeilijk parket. Zij hadden vaak al strubbelingen met de Verzekerings kamer, die op sommige hypotheken, na een nieuwe schatting, aanmerking maak te omdat het pand niet de vereischte 1/3 overwaarde zou blijken te bezitten. Als de Spaarkas dan op gedeeltelijke betaling aandrong, kwam er een aan schrijving van het departement van ju stitie, hetzelfde waaronder n.b, ook de Verzekeringskamer ressorteert! Men is benieuwd hoe deze kamer in het ver volg zal oordeelen. Wanneer een spaarkas afloopt, moeten de beleggingen te gelde worden ge maakt. Zal dat in den vervolge ook kun nen geschieden? Het ontbrekende kan een enkele maal wel uit het reservefonds worden aangevuld, doch dat heeft, ook zijn grenzen. De oplossing moet zijn, zoo oordeelde men, dat de regeering of de hypotheken overneemt, öf een tweede hypotheek beschikbaar stelt, óf zich ga rant stelt voor de aflossingen. Nuttig zijn, levert voor de gemeen schap, ziedaar wat aan het leven zoo wel van vrouwen als van mannen, be- teekenis geeft. Reeds aanvragen ingekomen. Het secretariaat van de hypotheek commissie is gevestigd op het Land- bouw-crisisbureau te Den Haag- Wij hebben daar eens geïnformeerd en ver namen toen van mr. Teulings, dat in en kele dagen reeds tien aanvragen om hulp waren binnengekomen, terwijl de commissie toen nog niet eens geïnstal leerd was. De meeste van die aanvragen betrof fen gevallen, waarbij de executie zeer na op handen was en de veiling reeds had plaats gehad. Hierover had de commis sie nog geen beslissing genomen, doch het lijkt niet waarschijnlijk, dat de nieu we gebruikers thans reeds van de crisis wetten zouden worden uitgesloten. Dal zou voor hen, die bij den verkoop nog van niets wisten, wel heel onbillijk we zen! DE HERCLASSIFICATIE VAN DE GEMEENTEN. De regeering aanvaardt het advies van het georganiseerd overleg. Naar wij vernemen, heeft de regeering zich vereenigd met het nadere advies van de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken over de herclassificatie van de gemeen ten volgens het bezoldigingsbesluit- Deze commissie had zich principieel tegen de herclassificatie verklaard. Voor het geval echter de regeering van oor deel zou blijven, dat een verdere aan passing van de rijksloonen aan de loo- nen in het particuliere bedrijf noodza kelijk is (en de regeering bleef dit inder daad noodzakelijk achten) adviseerde de centrale commissie de herclassificatie Ie beperken tot een splitsing voor de maand- en weeklooners der derde ge meenten-klasse, in een derde en een vierde klasse. Voor de laatste groep zal dan een loonregeling gelden, die onge veer 6 pet, lager is dan de voor de der de klasse bestaande regeling. Bij het aanvankelijk door de regeering voorgestelde werden ongeveer 700 ge meenten in de vierde klasse gerang schikt. Volgens het nu door de regeering aanvaardde advies der centrale commis sie, zal dit aantal, en dat alleen te re kenen voor maand- en weeklooners, ruim 600 bedragen. Tevens staat nt: vast, dat, in afwijking van het oorspron kelijk voorgestelde, deze hterclassifica- tie niet zal gelden voor de ambtenaren op jaarloon, de onderwijzers, en evenmin voor de maand- en weeklooners in de eerste- en tweede klasse-gemeenten en in de ruim 300 gemeenten, die ten op zichte van laatstgenoemde categorie ir. de derde-klasse-gemeenten blijven ge rangschikt. Ook de eertijds voorgenomen ver schuiving van eerste-klasse-gemeentcn naar de tweede klasse en van de tweede klasse-gemeenten naar de derde klasse, gaat door het aanvaarden van het ad vies van de centrale commissie niet door- De nieuwe regeling voor de maand en weeklooners zal 1 Juli a.s. ingaan. (Het Volkj NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Ontvangsten in het afgeloopen jaar volgens de definitieve cij fers f 112,3 (v.j, 122,4) millioen. Indertijd hebben wij reeds de geschat te ontvangsten-cijfers der Nederland sche Spoorwegen (inclusief die der ge- exploiteerde spoor- en tramwegen) over Dec. 1934 gepubliceerd. Thans zijn de definitieve ontvangsten over December bekend gemaakt. Zij beliepen f 8,427,490 (v.j. f 10,678,043). Hiervan kwam uit het reizigersver- voer f 4,417,265, bagage f 60,756, brief en pakketpost f 230,000, goederen f 3,491,068, levende dieren en lijken f 94,324 en diversen f 134,075, De totale ontvangsten in het afgeloo pen jaar beliepen f 112,381,595 (v.j. f 122,437,753). Het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie was 3626 (v.j. 3657), dus ont vangst per dig-kilometer f 84,91 (v.j. f 91,73). Tot het landelijk comité van aan beveling voor den verkoop van zomer- postzegels, waarvan de extra-opbrengst dit jaar bestemd is voor de zeven ge subsidieerde orkesten en voor de Ver eeniging A- V. O. (Arbeid voor Onvol- waardigen), is o.m. toegetreden: jhr. mr. J. W, Quar es van Ufford, commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland. Zegam. Blijkens „Staatscourant" no. 54 is thans opgericht de N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappij (Zegam), te Vlissin gen, door de Gedep. Staten van Zee land, de gemeente Vlissingen en de Nederl.-Indische Gasmij. Autobusconcessies. Bij Ged. Staten van Zeeland zijn aan vragen ingekomen van de N.V. Stoom tram HulstWalzoorden voor vergun ning voor een autobusdienst op Donder dagen van Walzoorden over Groenen dijk, Hulst en St. Jansteen naar de Rijksgrens bij Kapellebrug en omge keerd en voor een dienst op Maandag van Walzoorden over Ossenisse en Hengstdijk naar Hulst en omgekeerd en van de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg voor een dienst op Vrijdag van Hulst over Ter-Hole, Zaamslag, Axel, Zuiddorpe en Overslag naar de Rijksgrens. Bij Kon. besluit van 4 Maart j.l. is met vernietiging van het besluit van Ged. Staten 1934, alsnog goedkeuring onthouden aan het besluit van den Ge meenteraad van Middelburg van 30 Mei 1934, voor zoover dit betreft de op heffing met 1 September 1934 van de vijfde klasse van school G, de Uloschool voor meisjes op de Haringplaats. Zooals hekend had een commissie uit de ouders van de leerlingen dier school Leroep ingesteld tegen het besluit van Ged, Staten. De rioolaansluitingen. De afdeelingen Middelburg van den Nederlandschen Aannemersbond en van den Patroonsbond in de Bouwbe drijven in Nederland hebben opnieuw een adres tot den Raad gericht. Daarin zeggen zij het niet eens te zijn met het door B. en W. ontwikkelde standpunt, dat de gemeentewet aan B. en W. de door adressanten gewraakte bevoegd heid zoude geven. De kwestie van aansluitingen van ri- oleeringen wordt geregeld en be- heerscht door de bepalingen van de Woningwet en de daarop steunende Bouwverordening. De gemeentewet bedoelt niet anders dan te regelen aan welk orgaan van het gemeentebestuur de zorg en het toezicht op wegen enz. wordt opgedra gen, doch het behoeft geen betoog, dat de uitoefening moet geschieden met inachtneming van de op het stuk be staande regelen, in casu Woningwet en Bouwverordening. Een zelfstandige bevoegdheid werk aan particuliere aannemers te onttrek ken, kan aan die bepalingen der Ge meentewet niet worden ontleend. Adressanten blijven dus het recht van B. en W. ontkennen bepalingen daar te stellen, als in hun vorig adres bestre den. Het bord bij de Koningsbrug, Nu wij weer den tijd, waarin vreem delingen moge het zijn in groote ge tale, kunnen komen zien naderen, mag zeker nog wel eens een opwek king gehoord worden, het ijverige bte- Middelburg 19-HI-'35, Maandag: hoog ste luchttemperatuur 11.8 °C; (54 F); laagste 3.9 °C (39 °F): Heden 9 h: 5.5 °C; 12 h: 14.3 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 771 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand in het Ëu- ropeesche waarnemingsgebied: 770.0 mm te Jan Mayen; laagste 741.4 mm te Reykjavik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. f Zon op, 6 h 09; onder: 18 h 09. Licht op: 18 h 39. Maan op: 17 h 48; onder 5 h 28. V.M. 20 Maart, i- Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburj) 23 min. vroeger; Vee re is 3" min. latex (S Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. Di. 19 1.07 13.30 7.38 19.41 Wo. 20 1.32 13.56 8.08 20.09 Do. 21 1.59 14.23 8.39 20.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater Laagwater. Di. 19 2.58 15.16 8.37 20.51 Wo. 20 3.27 15.46 9.05 21.17 Do. 21 3.57 16.17 9.34 21.43 letten op een geregelde stoelgang van hun kinderen- Immers verzwijgen kinde ren gaarne, dat zij hiermee sukkelen. Geeft daarom Uw' kinderen bijtijds de door H.H- Doktoren aanbevolen ISTIZ1N- TABLETTEN, die vrij van schadelijke nevenwerkingen zijn en zonder bezwaar gegeven kunnen worden. (Ingez. Med.) De aandacht van onze lezers wordt er op gevestigd, dat met ingang van Maandag 18 Maart de zgn, „V e r w ij- zing" naar advertenties niet meer plaats vindt. Vergaderingen, voorstellingen, uitvoe ringen, concerten etc. worden voortaan uitsluitend vermeld in de j AGENDA, welke van Maandag af in1 verkorten vorm eiken dag wordt opgenomen. Zij, die bovendien in den redactio- neelen tekst een annonce wenschen te plaatsen, kunnen zulks tot den normaal daarvoor gestelden prijs, via onze A d- ministratie, doen. stuur van Vreemdelingenverkeer in zijn streven te steunen. Dit doet men niet uitsluitend door financieeelen steun, maar o.a. ock door bescherming tegen balda digheid van het bord bij de Konings brug. De kaart is weer geheel in orde ge bracht en ouders en onderwijzers zul len er goed aan doen, de jeugd er op te wijzen haar ongeschonden te laten. De conservator van het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, de heer A. M. Wessels, deelt ons mede, dat voor het museum werden ontvangen van den heer A- C. Lijsen te Wagenin- gen, een 14-tal zilveren insigne's enz. (eere-teekenen door wijlen zijn groot vader den heer A. Cornelis te Goes behaald circa 18501865) en van mei. Van Sabben te Colijnsplaat eenige uit de hand gekleurde platen uit 1830. IJERSEKE. Het voornemen bestaat voor de noodlijdende oestercultuur een groote hoeveelheid pannen als collec teurs (voor oesterbroed) uit te leggen. De invoer van pannen geschiedt ook uit België, waar deze voor de oestercultuur geschikte pannen voor 7 a 9 gulden per 1000 te koop zijn. Het mooiste is even wel dat nu bij den invoer te Hansweert 4 a 5 gulden per 1000 moet betaald wor den. Dus komen ze nog duur- Het is 'e hopen dat de minister nu op de grens vrijstelling van invoerrechten zal ver- leenen. Het is toch gemakkelijk genoeg aan te toonen, dat dergelijke wrakke pannen alleen geschikt zijn voor de oes tercultuur en niet voor nieuwbouw- DRIEWEGEN. De collecte voor het Nationaal Koningin-Moeder Herden kingsfonds, heeft hier opgebracht f 41, terwijl de collecte voor het te Middel burg op te richten monument heeft op gebracht f 13. RAAD VAN WISSENKERKE. WISSENKERKE. Maandag vergader de de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Geuze. Afwezig de heer Leendertse. Een verzoek van D. van Luijk om ontheffing van hondenbelas ting wegens vertrek, werd met 2 stem men tegen ingewilligd. De rekening van het B. A. Iverd vastgesteld in ontvang op f2295; uitgaaf f 2226; voordeelig slot f 69. Het kohier

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1