DUBBiL%5T KRONIEK van den OAG. BINNEHLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT) VAN MAANDAG 18 MAART 1935. N«. €5. J gen van h verdrag van Versailles omver- geschop* een der voornaamste grond slagen- T)0 beteekent in wezen niets an ders dan dat dit verdrag thans op ape gapen ligt. Men staat nu opeens voor een geheel andere situatie. Wat eergisteren nog onderhandelingsobject was, heeft thans zijn beteekenis verloren. Duitsch- land heeft zich „vrij" gemaakt. Van de gelijkgerechtigdheid, waar het de laat ste jaren \oortdurend om vroeg, heeft het zich eigenmachtig meester gemaakt- TER BERENJACHT IN RUSLAND MIDDELBURG. Een Duitsche verrassing Hetverdrag van Versailles aan gruzelementen geslagen Berlijn meent, dat het nu maar eens uit moet zijn met al 't gepraat en beraadslaag Politiek van ruwe doortas tendheid Wat nu? Ver lenging van den militairen diensttijd in Frankrijk. De Duitsche regeering heeft Zater- De knellende banden van Versailles zijn dagmiddag besloten, om den algemee- verbroken en afgeschud. Voor de ge nen dienstplicht weer in te voeren in heele wereld zichtbaar ligt het vredes- Duitschland. De minister van oorlog Von verdrag eigenlijk aan gruzelementen. Blomberg heeft opdracht gekregen, om Dat is een ietwat angstwekkend gezicht op staanden voet over te gaan tot deen dat geeft een rauwen toon aan de vorming van een leger van 4au.LMJU vraag, waarmede we deze beschouwing man (12 legercorpsen van '9. man' aanhieven, de vraag welke motieven elk onderverdeeld in drie divisies). Elders in dit nummer vindt men na dere bijzonderheden over dit opwinden de bericht, dat Zaterdag tegen den avond officieel te Berlijn werd bekend Blerlijn opeens tot een daad van zoo griezelige uitwerking hebben aangezet- Voorloopig is er maar één antwoord; de Duitsche machthebbers hebben ge meend, dat het nu maar eens uit moet gemaakt. Wij willen er hier 't een en meena' xQat ne\.?.u,maar eens UI* m,oet ander van zeggen in het verband van I zr,nrile oe politiek van praten en be den internationalen politieken toestand. iaadslagen, dat in de plaats daarvan een n 1 i 1 nnlitiolr hm J1 Voor alles doemt de vraag op, wel ke motieven de Duitsche machtheb bers tot het doen van dezen opzienba- politiek van handelen, van doen moet komen. Men heeft de laatste maanden van verschillende buitenlandsche toe- renden en dreunenden, stap hebben aan- schouwers te Berlijn kunnen vernemen, gezet. Zulks op een moment, dat men dat zich 'n strooming in de Duitsche re-1 er wel lullerminst op verdacht kon j geering deed gelden, die dezen kant op j zijn. Immers Sir John Simon, de En- wilde. Haar zienswijze zou deze zijn, dat gelsche minister van buitenlandscheeen Duitschland, dat zich sterk toont, zaken, zou Zondag a.s, naar Berlijh ko-j dat te kennen geeft met de vuist ie men, om te beraadslagen over de „be-, kunnen klaarspelen, wat de tong niet vestiging van den vrede in Europa". vermag, zich niet zal isoleeren, maar als En een voornaam onderdeel dier be- j een politieke magneet bondgenooten zaJ naadslagingen hadden zullen vormen de aantrekken; natuurlijkerwijs, omdat het voorwaarden, waarop men aan Duitsch- de moeite waard is, zulk een machtigen land de organisatie van een legermachtvrjend te hebben- Men wilde dit zou kunnen toestaan met overschrij- aanvankelijk nauwelijks gelooven en de ding van de limiet van 100.00 m,an, praktijk leek er kort geleden Qok n door het verdrag van Versailles daar- mede in tegenspraak. Maar men moet aan gesteld. Frankrijk en Engeland ich thans ontnuchterd voelen. Het Hjdt verklaarden zich reeds bereid een j„. j r streep door deze bepalingen van Ver-f'Wel m«eri dat de bovengenoem- sailles te halen, indien Duitschland o.a. £e beoordeelaars juist hebben gezien. De zou willen toetreden tot verdragen, welke de onaantastbaarheid van de Berlijnsche staatkunde zoekt haar heil thans in vertoon van macht, in ruwe gaan, is o.a. ook sprake van een be sluit der Fransche regeering, om gedu rende de eerstvolgende jaren (1935 1939) den diensttijd der Fransche re- cruten te verlengen. Na een nogal span nend debat keurde Vrijdag de Fransche Kamer deze zaak met 350 tegen 196 stemmen goed. De Fransche regeering vond 't noodig met dit voorstel te ko men, aangezien de lichtingen voor de eerstvolgende jaren kleiner van om vang zullen zijn dan tot dusverre. Deze lichtingen toch vormen het geslacht, dat tijdens de oorlogsjaren geboren werd en daar er toen zooveel vaders zijn gedood, komt 't in getalsterkte een flink stuk bij 't gemiddelde cijfer der laatste jaren achteraan. Door nu den diensttijd te verlengen, de recruten dus langer onder de wapenen te houden, hoopt men de gewone vredessterkte van 't leger te kunnen handhaven. Er zijn dan tegelijkertijd dus meer lichtin gen onder de wapenen dan anders. Bij de verdediging van dit voorstel, heeft de minister-president Flandin den meesten nadruk gelegd op de ge heime bewapening van Duitschland en de gevaren, welke daaruit zouden kun nen voortvloeien. Duitschland heeft een bevolking, die bijna tweemaal zoo groot is als de Fransche. Ook met het oog daarop, achtte Flandin het noo dig, dat Frankrijk zich er voor hoedt, ook maar een oogenblik zijn weermacht te verzwakken. De rede was eigenlijk 'n demonstratie van wantrouwen jegens 't Derde Rijk. Flandin zal alevel weinig gedacht heb ben, dat er te Berlijn een van honderd maal zwaarder kaliber op zou volgen. Waarmee intusschen niet gezegd is, dat er direct verband tusschen de beide dingen bestaat. Toen Hitier Vrijdag uit Berchtesgaden vertrok, met de bedoe ling, om te Berlijn den kabinetsraad te presideeren, waarin zoo'n sensationeel besluit zou worden genomen, moest Flandin nog aan het woord komen. Maar dit doet er overigens weinig toe. deren exploitatievorm voor de verzor ging van de radio-distributie in het leven te roepen- In de behoefte aan radio-distributie zal dus, als de machtiginghouders zich stipt aan de hun gestelde voorwaarden houden, ook na dit tijdstip door hen op voldoende wijze kunnen worden voor zien. grenzen in Oost-Europ>a en de onschend-doortastendheid- Men proeft een gees- baarheid van Oostenrijk zouden garan- Ingesteldheid, die in staat lijkt „rück- déeren. Deze garanties strooken niet sichtslos doeleinden na te streven, bepaald met de Duitsche gevoelens van "et hoeft nauwelijks betoog, dat dit „nationale eer", maar men koesterde j automatisch gevaarlijke politieke span- toch nog steeds een beetje hoop, cfat ningen in t leven kan roepen. De vraag het Sir John zou mogen lukken de is nu alleen nog maar, waar men heen ideeën van Hitier en zijn medewer- wil in Berlijn, wat uiteindelijk de doel- kers ten deze meer in overeenstem- einden zijn. Het wantrouwen in het bui- ming te brengen met internationale ge-' tenland tegen het Derde Rijk is met een, voelens van veiligheid. schok eenige malen grooter geworden- Men verneemt nu echter opeens, dat Onmiddellijk na het bekend worden van de Duitsche regeering eigenmachtig de het besluit van Zaterdag is Sir John Si- militaire clausules van 't Verdrag van mon, die den Zondag buiten zou door- Versailles op zij zet en een groot en brengen, naar Londen teruggekeerd. Ais sterk leger gaat organiseeren. Berlijn een donderslag uit helderen hemel is het vond 't op.eens niet meer noodig de vi- bericht in de Engelsche hoofdstad inge- site van Sir John af te wachten. Frank- s;agen Het spreekt vanzelf, dat de -rit- rijk en Engeland en de geheele wereld werking te Parijs €n te Rome en vrijwel worden op t onverwachtst voor een i overal elders navenant was. voldongen fed gesteld dat zpn weer- Het Duitsche volk heeft de tijding ga niet heeft in de geschiedenis na t t enthousiasme en biijdsJcha; den grooten oorlog. De vorige weekn j is hier melding gemaakt van 't besluit V6r" der Duitsche regeering, om een lucht-4 maar beba^k ,kan men vloot te organiseeren. Dat was ook 'n< £eze demonstratie van gevoelens met willekeurige, eigenmachtige overtredingeRaa. j 6nj- van 't verdrag van Versailles. Maar p, 9. ,re directe gevolgen van de een van geringe orde in vergelijking Duitsche stap valt voorloopig niets te met w,at thans is geschied. Als objec- ze^e19;1 ™leen "jkt het niet onwaar- tief buitenstaander kon men daar vrede schijnlijk, dat het bezoek van Sir John mee hebben; men kon het althans be- aan Berlijn nu wel weer uitgesteld zal grijpen en billijken, ook, omdat het i worden. Het is niet goed duidelijk, wat aan den werkelijken stand van zaken hij 9.aar nu Zondag al zou moeten doen. weinig veranderde. Duitschland had Parijs, Londen en Rome zullen eerst zijn luchtvloot al lang. Men gaf er nu in opnieuw overleg moeten plegen, en dat 't openbaar officieel kennis van. Noch gaat allicht meer dan een week tijds in Engeland, noch in Frankrijk is daarvergen, wezenlijk veel opwinding over ge- W^sf' i In de uiteenzettingen, waarvan mi- Geheel anders staan de zaken thans. nister Goebbels de ^ededeeling van I door Dr. J. F, O. HUESE, GOES 4). Teruggekeerd belegerden we maar weer opnieuw het kantoortje, maar er was geen nieuws van het berenfront, tot men ons blijkbaar al te lastig vond en er plotseling in Maloje-Zaretschje van alle soorten wild werden ontdekt, eiken, lynxen, vossen, enz. enz. 's Avonds ze ven uur zouden we vertrekken, doch om acht uur zaten we weer in de Bar, ®n om negen uur kregen we 'n spoed- boodschap, dat men al tien minuten op ons wachtte. Opnieuw 120 km in dien nacht, maar nu bleven we op een landweg steken in de sneeuw, gelukkig in de buurt van een gehucht, waar men direct op de been was en met man en paard het zaakje er uit trok. Verder kon de auto echter niet, zoodat eenige sleden aanrukten, die ons en de bagage opnamen en verder door de onafzienbare vlakte sleepten. Midden in den nacht kom je dan opeens een paar wandelaars tegen, zelfs kinderen, die blijkbaar een luchtje scheppen voor hun gezondheid. Overigens zijn deze ar me lieden uiterst gastvrij, halen je on middellijk binnen en zetten je voor, wat ze hebben, zonder dat ze rekenen op een belooning. Enfin om drie uur lagen we weer in een snikheete kamer van een soort steenen jachthuisje, vroeger toebe- hoorende aan een der talrijke grootvor sten met onuitspreekbare namen. Den volgenden ochtend werd een drijfjacht georganiseerd, waarheen we werden ge reden door een groote moerassige vlakte met groote zwerfsteenen en hier en daar nog open water, dat dampte also! het kookte. Onderweg kwamen we nog een trans port koeien en schapen tegen die net jes samengevouwen onde;r dekens op sleetjes werden vervoerd. In het bosch bleken de drijvers te bestaan uit de dorpsjeugd, talrijke aapjes van zes tot tien jaar onder commando van eenige prachttypen met mooie koppen. Deze laatste oude heeren, die wij gemakshal ve maar namen gaven als; Tolstoï, Ke renski, Raspoutin, enz. (wat ze zelve prachtig vonden) haddèn de vroegere vorstelijke drijfjachten nog meegemaakt en stonden in de houding en bogen als knipmessen, zooals ze dat vroeger had den geleerd. Het jongere geslacht had een meer gepaste vrijmoedigheid over zich, zonder onbeleefd te zijn. Ze eten overigens geloof ik niets anders dan het zwarte roggebrood; warm eten zag ik ze nooit. Evenmin vleesch of andere luxe. Ook deze jacht bleek een grap te zijn. Ver over de boomen, onbereikbaar voor een schot streken eenige korhoenders, waarvan de hennen bovendien taboe wa ren, terwijl het verdere tableau een, zegge een haas aanwees. Deze dieren zijn daar in den winter wit, maar ze wor den dit op een vasten tijd, zoodat het wel eens gebeurt, dat de eerste sneeuw wat laat komt, doch de hazen al eenigen tijd hun witte vacht hebben. De dieren hebben dan een slechten tijd, want ze worden dan veel te gemakkelijk opge merkt op den nog donkeren bodem. Het bleek overigens nog geen slechte jacht in Russische oogen, want verschei dene dagen schoot men daar niets. Thuis RADIO-DISTRIBUTIE. De minister van binnenlandsche zaken tegen terhandneming van de radio-distributie door het Staatsbedrijf P.T.T- Toen in den loop van het vorig jaar bleek, dat bij het Staatsbedrijf der P.T.T- de mogelijkheid werd overwogen om zelf de radio-distributie ter hand te nemen, heeft de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten een schrijven tot den minister van binnenlandsche zaken gericht met het verzoek om te bevorde ren, dat deze voornemens geen voort gang zouden hebben, zulks in verband met de bedreiging van de gemeentelijke radio-distributiebedrijven. De minister heeft dezer dagen op be doeld schrijven geantwoord, uit dat ant woord blijkt, dat hij ten aanzien van de ze materie het standpunt inneemt, dat met betrekking tot de radio-distributie welke thans door gemeenten of parti culieren wordt verzorgd, het niet wen- schelijk moet worden geacht, deze door het Staatsbedrijf der P-T.T. zelf ter hand te laten nemen. Zoowel de gemeente lijke als de meeste der particuliere radio- distribuanten beijveren zich om de machtigingsvoorwaarden zoo stipt moge lijk na te komen. Blijft dit streven bij de distribuanten bestaan, dan zal er geen aanleiding zijn om na afloop van de voor den tijd van 5 jaren verleende machtigingen, die voor het grootste ge deelte ^in April 1937 eindigen, een an- gekomen stelde Fr. Jenny nog een jacht dag voor of nog meer, waarvoor schrij ver dezes dan 1.16 per dag kon bijdok- ken, maar mijn kameraad en ik hadden genoeg van den zwendel. Zeven jachtda gen volgens het program waren er in werkelijkheid twee geworden. „Ich dampfe ab", zei de Zweed en ik „dampf- te" mee. Met sleetjes den volgenden ochtend naar de auto, de boerin bood ons, harte lijk, broodkoeken aan met witte kool er- tusschen, die ik na één hap maar stie- kum in mijn zak heb gemoffeld, om het goede mensch niet te kwetsen; daarna werd'getracht de Lincoln aan 't draaien te krijgen, terwijl wij bij de kachel ble ven. Dat was gemakkelijker gezegd, dan gedaan. De bekende middelen werden toegepast, maar aanslaan wou de tuf niet. Op een gegeven moment ging ik eens poolshoogte nemen, en zag de chauffeur bezig met een leegconserven- blik met benzine te vullen. Dit werd tegelijk met de bougies op de roodgloei ende kachel gezet, waarna ik mijn mak ker ben gaan waarschuwen en we dicht bij den uitgang van het houten huis zijn gaan zitten om onzen aftocht te dekken. Miss Jenny en de overige lieden bleven echter rustig om de kachel, de mogelijk heid dat het zaakje zou ontploffen werd niet eens in overweging genomen, en dat het heele kurkdrooge huis als een fak kel zou branden was beslist West-Euro- peesche fantasie. Gelukkig de mensch, die geen zorgen heeft. En het liep goed af, en de tuf draaide na een kwartier. Toen moesten we weer door dezelfde sneeuwhoop heen als eergisteren nacht, en we bleven er wéér met evenveel ge latenheid in steken. Weer een massa DE ECONOMISCHE EN GEESTELIJKE ONTWIKKELING VAN NEDERLANDSCH OOST INDIE. V. Zaterdag heeft de heer H. de Veer -Ft Amsterdam zijn vijfde cursusvoordracht gehouden. De heer Van der Veer vervolgde zijn lezingen met te wijzen op de groote ge varieerdheid van den Inlandschen land bouw, die in staat is in sommige stre ken een bevolking van meer dan 500 zielen per km2 te onderhouden. Een ge kleurde kaart van Java gaf een duide lijk beeld van de dichtheid der bevol king en het gebruik van den grond. De spreker schetste hoe die enorme volksverdichting ontstond en oorzaak werd van import van voedsel en ex port van cultuurproducten ook uit In- landsche tuinen. Ned. Indië telt 59 mil- lioen Inlanders, 1% millioen Chïnee- zen, Yi millioen Europeanen en 111 duizend vreemde Oosterlingen. De heer Van der Veer schetste het aandeel dat elk dier volken heeft in den bouw van het maatschappelijk ge heel en in de vervorming van het be schavingsbeeld. Hij teekende ook de pa triarchale verhoudingen die in som mige streken nog bestaan. Van de 8.000.000 ha bouwland wordt 3.3 millioen regelmatig bevloeid voor den rijstbouw, 1.7 millioen ha levert mais, 700,000 ha cassave, de rest aard- noten, bataten, soja, tabak en allerlei peul- en knolgewassen. De erven leveren cocosnoten voor eigen gebruik, voor copra-export en voor oliebereiding. Ten slotte teekende de spreker de taak van den landbouwvoorlichtings- dienst, die in vele opzichten overeen komt met het zendingswerk. TIENJARIG BESTAAN VAN E, M. M. Zaterdag was het tien jaar geleden, dat enkele militairen alhier in garni zoen, o.w. de heeren v. d. Plassche, van Herwijnen en van Houte, kwamen tot de oprichting van een athletiekvereeni- ging, welke spoedig ook onder de bur gerij leden telde. Deze vereeniging „Eendracht Maakt Macht" kon dus Za terdag haar tweede lustrum herdenken en zij deed dit in de bovenzaal van de Vergenoeging, die op passende wijze was versierd, in de eerste plaats met een aanFal nooie teekeningen slaande op athletiek en alle vervaardigd door le den der vereeniging. Op de tafel, waar op het handteekening register lag, was ook het album met foto's van alle ge beurtenissen, die in het afgeloopen tienjarig tijdvak voor de (vereeniging en haar leden van groote beteekenis zijn geweest. Het bestuur mocht nog voor de re ceptie als blijk van waardeering van de leden een medaillekast in ontvangst nemen. Tal van bloemstukken waren toegezonden; o.a. van het district Zee land van de K. N. A. U.; van de Sport- commissie van de vereenigingen „Achilles", „Middelburg", „Wilhelmi- na", „Zeeuwsche Wandelsportvereeni- menschen en een paard en achteruit ge trokken. Waar ondertusschen de klok 12 uur aanwees en ik 's avonds zou afrei zen vroeg ik of we Leningrad nog zou den bereiken dien dag. Maar waarom niet? was de verbaasde vraag, we ko men er immers wel door, geen zorgen voor den tijd. En we kwamen er door: we werden verzocht uit te stijgen, de au to reed 300 meter terug en stormde in topsnelheid op de versperring aan. En werkelijk met eenige enorme zigzaggen vloog het gevaarte er door. Moed heb ben die lieden beslist wel, Miss Jenny in cluis, die er niet uit wou! 's Middags drie uur waren we weer in Leningrad, terwijl ik onderweg nog mijn resteerende films had verschoten. De vo rige serie was al ontwikkeld, doch op een zoo slechte manier, dat alles vol vlekjes zat. Ik heb alle krachttermen die ik in de moderne talen ken uitgestort over ieder die in het bureau verbleef, maar ik besloot ondertusschen de 36 niet ontwikkelde opnamen, in geen geval uit handen te geven. De Zweed werd in het complot betrokken en in een donkere kast op mijn kamer werd de belichte film verruild voor een onbelichte. Moest ik ze dus per se afgeven, dan kregen ze een blanco, die wel niet zou ontwikkeld wor den voor den volgenden dag, en dan lag Rusland al achter me. Echter waren de directeur en zijn staf, zoo overdonderd, dat we het lef hadden zóó te keer te gaan, dat ze er zelfs niet meer naar gevraagd hebben en mijn film zonder censuur de grens is overgeko men. Er stond overigens weinig op, dat de Sovjet Unie in gevaar zou brengen. Nog een overdadige maaltijd in het hotel, een wandelingetje door de hoofd- THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN tlngez. Med.) ging", „D. T. S.", allen te Middelburg; „Maraton" te Vlissingen; Van de tran- sportcollonne en de Damesafdeeling van hét Roode Kruis te Middelburg, van de heeren Reijers, opzichter van het sportterrein; Hoogesteger, houder van het clublokaal; Lagaay, pachter van de Vergenoeging en van enkele partikulieren. Telegrammen kwamen o.a. binnen van het hoofdbestuur en van den kring Utrecht van de K. N. A. U,; van "Odi- das" te Groede; van den voorzitter van de „Zebra"; van de oud-leden van. Houte en v. d. Plassche, de laatste met zijn familie en van den heer Lap. Verschillende deputaties en parti culiere personen kwamen hun geluk- wenschen mondeling aanbieden. Onder hen waren de voorzitter van de sportcommissie, mr. J. Adriaanse en mr. P. C. Adriaanse, namens Mid delburg en V. V. V.; de heer Bal na mens „Achilles"; de heeren Beekes en Overbeeke, die meermalen de vereeni ging behulpzaam zijn; de heer Nijssen namens „D. T. S."; verder heeren van „Wilhelmina", „Ons Huis" en van „Ma rathon" alsmede een groote deputatie van het Roode Kruis, zoowel dames als heeren; ook de Zeeuwsche Wandel- sportvereeniging liet zich vertegen woordigen en wel door de heeren Ba ron van Randwijck en Goossens. De heer K. de Vries, voorzitter van het district Zeeland van de K. N. A. U., heeft zoowel namens het hoofdbe stuur als namens het district uiteenge zet hoe hoog men het werken van „E. M. M." in het belang van de athle- Jiek waardeert en de hoop uitgespro ken, dat het zoo door mag gaap. Ook andere bezoekers voerden het woord en telkens heeft de voorzitter van „E. M. M.", de heer R. van Roo, daarvoor dank gebracht. Niet onvermeld mag blijven, dat de oud-leden, de heeren van Herwijnen uit Middelburg en J. Boot uit Dor drecht van hun belangstelling deden blijken. Na de goed geslaagde receptie heeft het bestuur zich met verschillen de andere personen aan een gemeen- schappelijken maaltijd vereenigd. waar na voor leden en donateurs en genoo- digden een feestavond plaats had. Daarop is o.a. het nieuwe clublied dichterlijke ontboezeming van een ddb leden, meermalen ,aangeheven. Verzoek om verlichting. Een 14-tal bewoners van den Seisweg wijzen op de gebrekkige verlichting al daar tusschen de perceelen R 118d en R 121 d, waar op 190 m reeds 14 wonin gen staan en nog 3 in aanbouw zijn. Zij vragen op dit deel van den weg eenige lantaarns te plaatsen. straat, waarbij bleek, dat bedelarij, al hoewel spaarzaam, toch beoefend werd (er lagen twee kleine kinderen in een de ken gewikkeld op een brug om het me delijden op te wekken) en bij het ver trek werd me medegedeeld, dat kamer meisjes, portiers, enz. wel degelijk fooi en aannamen, wat ons echter bij de chauffeurs reeds gebleken was. Iets koo- pen konden we ,alléén in de hotelwinkel en in een Torgsin. Dit is een warenhuis waar men vreemd geld aanneemt, en zoo waren er slechts enkele in Leningrad. Opmerkelijk was dat letterlijk alles in 't hotel gemerkt was met „Astoria", zelfs de vloerkleedjes droegejn blikjes met dien naam, evenals de lamp en inktko ker op de schrijftafel. De portier vroeg op een gegeven moment, of we niet wat sigaretten voor hem hadden, want de nacht was zoo lang! Brieven uit Duitschland, Holland en Zweden, die wij stellig wisten, dat afge zonden waren hadden ons in tien dagen niet kunnen bereiken, zouden óns dus wel worden nagezonden, maar zijn nu na 1Y maand nog niet gearriveerd. Onze brieven hadden gemiddeld een week noodig Berlijn en Holland te bereiken. De genoemde portier vond dit heel gewoon, maar alle informaties hielpen niets. Enfin, 's avonds negen uur sukkelde 't treintje weer in de richting Riga. Weer douanecontrole, en zeer scherp, in Ostrow wéér stoppen in de eindeloo- ze sneeuwvlakte, de officier stijgt uit, de trein zet zich in beweging, het olie pitje wordt uitgeblazen, men heeft Rus land verlaten! Doschwidanj^Towaritsch Stalin, Doschwidanja Rossija! EINDE.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5