*2* GOESCHE COWAMT^Sü 8KMND. STATEN-GENERAAL, STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND, rE WEER ER WIND. goes. NUMMER 64. TWEE BLADEN. ZATERDAG 16 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De schoonheid is verzuurde wijn, Wanneer daarbij geen deugden zijn. Langevielesingel D|197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. WASCWMACHINES V ai" WRINGMACHINE'. •-lange levensduur u Wf Dry's gratis proefwasch i Berichten haar aanleiding van advertenties. ;Wmt mcifite MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes "en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes IS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Ml»Mil HET 120-JARIG BESTAAN VAN HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN. Herdenkingsavond van het Na tionaal jongerenverbond. Bij de proclamatie van 16 Maart 1815, no. I, opgenomen in staatsblad no. 27, aanvaardde Koning Willem I den scepter over het Koninkrijk der Ne derlanden. In verband met het feit, dat dit 120 jaar geleden plaats vond, houdt de aideeling Den Haag van het Natio naal Jongerenverbond op Vrijdag 22 dezer, des avonds 8 uur in de groote zaal van den Dierentuin een herden kingsbijeenkomst. Op deze bijeenkomst zullen o.m. het woord voeren prof. ir. C. L. van der Bilt, wethouder van on derwijs van 's-Gravenhage, prof. mr. C. W. de Vries, rectormagnificus aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam, gep. majoor der artille rie W. G. de Bas. Koorzang en muziek zullen de bijeenkomst opluisteren. DE RIJKSMIDDELEN OVER DE MAAND FEBRUARI. De rijksmiddelen, met uitzondering van de directe belastingen, hebben in Februari 29.220.900 opgebracht, of 6.872.700 meer dan verleden jaar. In de eerste twee maanden was de op brengst 60.420.400 of 12.518.000 meer. Een belangrijke stijging bij verleden jaar heeft uit den aard der zaak de omzetbelasting te zien gegeven. Deze bracht ditmaal ruim 5 millioen op te gen ruim 2 y2 millioen over Februari van 't vorig jaar. Intusschen is die op brengst van 5 millioen toch nog ruim 1% millioen beneden 1/12 deel der ra ming gebleven. „Op peil" is dit middel dos nog lang niet. Een zeer belangrijke stijging ten op zichte van een jaar geleden vertoont verder de successie-belasting. Deze bracht ditmaal bijna 4 millioen op tegen Februari 1934 ruim 2.2 millioen. De invoerrechten en accijnzen waren over 't geheel lager dan verleden jaar, behalve die op suiker, welke nu 4 6 millioen opbracht tegen 3.5 millioen en van tabak, welke 400.000 meer ople verde dan een jaar geleden (2.7 mih oen en 2.3 millioen). 100.000. Op Donderdag 14 Maart zijn wede, een aantal zwakke schoolkinderen toe gelaten in de koloniehuizen van he Centraal Genootschap voor Kinder- herstelHngs en Vacantiekolonies te Egmond aan Zee. Op dien dag trad, gerekend van de eerste uit zending in 1905 af, het 100,000ste zwakke kind de gastvrije vacantie-ko- lonie binnen. Deze heuglijke gebeurte nis zal op een nader te bepalen dag in April in een der koloniehuizen door de kinderen worden gevierd. Aan het 100.000ste kind zal een blijvend aanden ken geschonken worden. CONTINGENTEERING VAN RIJWIELEN EN RIJWIELONDER- DEELEN. De Staatscourant van gisteravond be vat een Kon. besluit, waarbij de invoer van rijwielen, frames en onderdeelen van rijwielen gecontingenteerd wordt. Deze contingenteering omvat vier groe pen: arijwielen, al dan niet voorzien van daaraan bevestigd toebehooren, voor zoover dit bij een normaal twee- of drie- wielig rijwiel (transportrijwielen inbe grepen) behoort; b. frames, al of niet voorzien van ach tervork, achterspatbord, en volledig trapasstel-bracket as (trapas), cranks, kettingkast en de bijbehoorende kogel lagers en stofkast; c. rïjwielonderdeelen; d. electrische rijwiellampen, waaron der worden verstaan dynamo's, al of niet met reflectoren en toebehooren. Voor groep a is het percentage be paald op 10 pet. van het aantal, voor groep b op 50 pet., voor groep c op 50 pet. van het gewicht en voor groep d op 50 pet. van het aantal. Deze contingen teering geldt voor 5 maanden, aanvan gende 1 Maart- Als basis-periode is ge nomen het overeenkomstige tijdvak in 1934, voorts is er een certificaat van oorsprong vereischt, doch niet van goe deren die voor 22 Maart ten invoer zijn verzonden- Voorts is geen invoer-ver- gunnïng voor goederen vereischt die voor 19 Maart ter rechtstreekschen in voer worden aangeboden. Naar de N.R.Crt- ter oore komt zou de regeering tot dezen maatregel zijn overgegaan omdat er in den laatsten tijd een overmatige invoer van rijwielen uit Engeland is te constateeren. Wat de on derdeelen betreft, was het vooral de Japansche import welke de Nederland sche industrie zeer benadeelde. SPELLINGKWESTIE EN CONCEN TRATIE VAN SCHOLEN. De Eerste Kamer zette gisteren de behandeling van de onderwijs-begroo- ting voort, waarbij het spellingvraagstuk opnieuw de hoofdschotel vormde. Dit maal waren er in tegenstelling tot Donderdag louter voorstanders van de nieuwe spelling aan 't woord. Ook werd de bezuiniging op 't onder wijs (concentratie van scholen) uit den aard der zaak besproken. De heer Kranenburg (v.d.) be toogde dat de concentratie van scholen niet eenzijdig mag worden toegepast ten koste van het openbaar onderwijs. Spr. bepleitte maatregelen ten behoeve van jeugdige onderwijzers zonder betrekking. Het verzet tegen de nieuwe spelling berustte z.i. grootendeels op sleur en gewoonte; spr. is het met den minister eens dat het wel wennen zal. De poli tiek van den minister is helder en door zichtig geweest. De heer De Jong (r.k.) meende, dat het onjuist is, als zou bij de con centratie het bijzonder onderwijs zijn ontzien. Wat de spellingkwestie betreft, men oordeele niet te scherp, voordat de minister zijn beleid nader heeft verde digd, Is het zoo vreemd, dat het jonge geslacht anders leert schrijven dan wij doen De minister wilde orde bren gen in den spelling-chaos; is dat nu dic tatoriaal optreden De heer Serrarens (r.k.) schet ste de bezwaren tegen de vereenvou diging der spelling als sterk overdre ven. De taal is als een deinende zee. De taal leeft en groeit voordurend. De heer De Zeeuw (s.d.) kwam op tegen de beschouwingen van den heer De Jong als zou het bijzonder onder wijs nog op vele punten achterstaan bij het openbare. Spr. -&as voor aantasting van de taal niet beducht. De vergadering werd hierop verdaagd tot Dinsdagavond. BEGROOTING LANDBOUWCRISIS FONDS GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de begrooting van het Landbouw crisisfonds goedgekeurd met 61 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de commu nisten, Staatk. Geref,, de heeren Ver voorn (pl. b.) en Sneevliet (rev. soc.), De heer Duymaer van Twist riep uit: Een mooi stel, die negen! DE NOOD IN DE MIJNEN. Beperking van den invoer van steenkolen. Hierop werd voortgezet de behande ling van het wetsontwerp tot contin genteering van den invoer van Steen kool en stikstofhoudende meststoffen, waarbij de nood in de mijnen natuurlijk onder de loupe werd genomen. De heer W ij n k o o p .comm.) zegde dat de contingenteering niet de resultaten had, die men ervan verwacht te. Hij wees er op dat onze particulie re mijnen in Duitsche en Fransche han den zijn en men nu steun vraagt van de Nederlandsche regeering. Deze mijnen zeggen wel over de laatste jaren verlies te hebben geleden maar welke controle hebben wij daarop? De particuliere mijnbezitters dienen zelf te zorgen voor h,andhaving der loonen en de regeering dient in die richting pressie uit te oe fenen. Spr. diende een motie in, de regee ring vragende pressie uit te oefenen ten einde te komen tot intrekking van de aangekondigde verslechteringen, ont slagen tegen te g,aan en in te voeren den 7- en 6-urigen arbeidsdag zonder loonsverlaging. De heer Drop (s.d.) meende, dat van verdergaande contingenteering niets te verwachten is. Autarkie op ko- lengebied is dwaasheid. Spr. was ook van meening, dat er van de loonen niets af kan, maar merkte op, dat men daar mede niet uit de moeilijkheden is. Door internationaal overleg kan thans geen goede regeling tot stand komen. Bij de rationalisatie heeft men 't element van de levenspositie van den mijnwerker uit het oog verloren. De Staatsmijnen deden ook mede aan die tactiek, welke mislukt is. Er is in Zuid-Limburg een probleem gegroeid, waaraan de regeering zich niet kan ont trekken. De regeering stelle een onder- zoek in. Er is nog menig duister punt, o, m. de oncontrolerbare positie van de particuliere mijnen. De heer v. D ij k (a;.r.) zag als oorzaak der moeilijkheden het gebrek aan afzet. Hij geloofde niet, dat er aan de loonen nog te tornen is. De heer Schilthuis (v.d.) meende dat de winstmogelijkheid moet worden verhoogd door verder gaande rationalisatie. De heer J. ter Laan drong aan op maatregelen tegen te hooge prijzen van stikstofhoudende meststoffen. Minister Steenberghe zegde, dat men van contingenteering alleen niet al le heil moet verwachten. Toch heeft zij effect gehad en wordt er nog meer van verwacht. Het prijspeil wordt nauwkeu rig gevolgd. Minister C o 1 ij n zegde, dat een on derzoek naar de positie der particuliere mijnen overbodig is. Men heeft als maat staf den toestand der Staatsmijnen. Het kolen vraagstuk is internationaal en de kolenpositie wordt sterk beïnvloed door de stookolie- De afzet in Nederland kan nog wel verbeterd worden. Vandaar dat de regeering bevordert de instelling van een centraal-verkoop-kantoor. Moet er meer gebeuren, dan zal dit ook gebeu ren. Men kan de loonen maar niet onbe perkt verlagen. Een onderzoek zal plaats hebben naar den toestand van het alge meen mijnwerkersfonds. Over de motie-Wijnkoop wordt Dins dag gestemd. Het wetsontwerp werd goedgekeurd z.h-st. De communisten en de heer Snee vliet waren tegen. Middelburg (Ingez. Med.) HET BEZOEK VAN PRINSES JULIANA. Naarmate gisteren de geruchten over de te verwachten komst *van Prinses Juliana verder toenamen, werd de be langstelling grooter en hoopten velen iri de gelegenheid te zijn de Prinses te kun nen zien. De buurtcommissie van de Burg nam het initiatief om te vlaggen en spoedig was die straat in een feestkleed gestoken, terwijl verschillende personen zich met Oranje tooiden. Later op den dag kwamen ook verder van de Abdij af enkele vlaggen naar buiten- Het was ongeveer 5 uur toen de hof- auto, waarin de Prinses met haar klein gevolg plaats had genomen over den Sloedam, Walcheren op reed en te 5 uur 5 minuten passeerde de auto Nieuw- en St. Joosland, waarvan de bewoners niet bevroedden, welke hooge bezoekster door de gemeente reed. Hoe meer de stad genaderd werd, hoe meer zij, die op den weg waren, begre pen, dat de Prinses in de auto zat en dit ook door hun wijze van groeten tot uiting deden komen- In de Stationsstraat, op de Kade, de Hoogstraat, Varkensmarkt en Gortstraat waren slechts enkelen, die de Vorste lijke gast hun groet brachten, doch op de Markt en vooral ook op de Burg was de be'angstelling groot en juichte men de Prinses hartelijk toe. In de Abdij had vooral de jeugd zich opgesteld en hier was de ontvangst har telijk, al hadden de pogingen van enkele groepen om tot een spontaan gezongen Wilhelmus te komen geen succes. De politie liet de belangstellenden eerst wat dichter bij doch later luidde de order „achter de hoornen". De Prinses heeft bij Haar aankomst van uit de vestibule uit de toejuichingen beantwoord en deed dit later nog eenige malen uit de salon, waarin Zij met dc: familie Quarles had plaats genomen. De vorstelijke gast heeft den maaltnö bij den Commissaris gebruikt en ook in diens woning overnacht- Hedenmorgen te half elf reed H.K.H. de Prinses uit in den auto van den Com missaris der Koningin, waarin ook de heer en mevrouw Quarles hadden (Ingez. Med.) II 11— >1 plaats genomen. De auto van de Prin ses volgde. In de Abdij waren een paar honderd personen, die de vorstelijke gast eer biedig groetten, wat de Prinses beant woordde met een vriendelijke buiging. De tocht ging het eerst naar Slot ter Hooge voor een bezoek aan mr. dr. R. W. Graaf van Lynden en 'zijn familie. Na afloop van dit bezoek zou het hooge gezelschap nog een rit rond Walcheren maken. Het vertrek van de Prinses was be paald op hedenmiddag na de lunch. Naar wij vernemen is het hoofddoel van het on-officieel bezoek het kennis maken met dames en heeren van den leeftijd van H.K.H. in verschillende deelen van het land en ligt het in het voornemen ook aan de andere deelen van het land zulkeen intiem bezoek te brengen. UITVOERING VAN WILHELMINA. Gisterenavond gaf de Middelburgsche Turnvereeniging „Wilhelmina" haar jaarlijksche uitvoering in de volle Schuttershofzaal. De voorzitter, de heer A. Krijger, heette allen welkom en zulks in het bijzonder de Commissie van Bijstand en het bestuur der C. J. M, V.; de ver tegenwoordigers van zusterverenigin gen en nog enkele personen. Spr. wees er op, dat de vereeniging met opgewektheid haar 15-jarig be staan heeft kunnen vieren en s'teeds in bloei vooruit gaat. Er is echter een schaduwzijde n.l. het afscheid van den heer P. J. Sturm als directeur, wien spr. dank bracht voor wat hij in 16 jaar voor de vereeniging heeft gedaan, zulks onder aanbieding van een tafel; het ligt in de bedoeling den heer J. H. Koers, die reeds een deel der lessen leidt, het geheele directeurschap toe te vertrouwen. Voor wat de heer Koers voor Wilhelmina doet, bood spr. hem een Delftsch wandbord aan. De dames Sturm en Koers, alsmede mej. Petie,t die helpt bij de adspiranten-afdeelin- gen en mevrouw Bonthuis, die in haar woning gelegenheid aanbood voor het instudeeren der rhythmische oefeningen, hadden bloemen in ontvangst te ne men. Hierna kort met de uitvoering van het 16 nummers groote programma we den aangevangen. Een bezwaar leek het ons, dat in het begin tot 4 maal toe een klasse meisjes of jongens pre cies dezelfde oefening op dezelfde me lodie uitvoerde. Hoe goed de oefening ook was, het werd eentoonig en was gelukkig nog afgewisseld met goede evenwichtsoefeningen van de meisjes. De dames en heeren, de laatste niet in het minst, gaven goede vrije oefe ningen. De dames brachten nog goede stokoefeningen, maar speciaal verdient het slotnummer nml. rhythmische bewe gingen vermelding. Deze werden ge bracht op muziek uit Peer Gynt-suite van Grieg: a. Morgenstimmung; b. Ases Tod en c. Anitras Tanz. Wat de heer Koers, daarbij door me vrouw Koers bijgestaan, met de negen dames in dit nummer heeft bereikt, verdient grooten lof. Wij hebben de verschillende toestel oefeningen voor het laatst bewaard, zeker niet omdat zij het minst waren. Wat de heere.n-leden van Wilhel mina op dit gebied presteeren is wei van algemeene bekendheid en ook nu was hun werken aan rek en brug weer De aandacht van onze lezers wordt er op gevestigd, dat met ingang van Maandag 18 Maart de zgn. „V e r w ij- zing" naar advertenties niet meer plaats vindt. Vergaderingen, voorstellingen, uitvoe ringen, concerten etc. worden voortaan uitsluitend vermeld in de AGENDA, welke van Maandag af in verkorten vorm eiken dag wordt opgenomen. Zij, die bovendien in den redactio- neelen tekst een annonce wenschen te plaatsen, kunnen zulks tot den normaal daarvoor gestelden prijs, via onze A d- ministratie, doen. Middelburg, ló-III-'35, Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 12.6 °C (55 °F); laagste 4.7 °C (40 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 h: 12 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.1 mm te Warschau; laagste 743.8 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen, vooral in het Wes ten, aanvankelijk zachter, later iets kou der. a e o Zon op: 6 h 16; onder: 18 h 03. Licht op: 18 h 33. Maan op: 14 h 19; onderr 4 h 49. Zondag 17 Maart. Zon op: 6 h 14; on der: 18 h 05. Licht op: 18 h 35. Maan op: 15 h 30; onder: 5 h 04. V.M. 20 Maart-. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3° mtn. latei (S Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. Za. 16 11.44 5.38 18.02 Zo. 17 0.03 12.29 6.29 18.43 Ma. 18 0.41 13.02 7.06 19.14 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. Maart. Hoogwater Laagwater. Za. 16 0.49 13.15 6.36 19.06 Zo. 17 1.43 14.07 7.29 19.50 Ma. 18 2.27 14.44 8.06 20.23 van zeer hoog gehalte. De dames heb ben aan paard en brug, de meisjes aan de brug en de jongens aan paard en brug, goed werk geleverd. Het was tegen middernacht toen de laatste tonen van de muziek, die de rhythmische oefeningei begeleidde, verstomden en de goed geslaagde uit voering tot het verleden behoorde. Hondendresseerclub. Er worden hier ter stede pogingen aangewend ou te geraken tot de op richting van een hondendresseerclub, aangewend om te geraken tot de op- Belangstellenden kunnen zich op een elders in dit blad vermeld adres opge ven. Padvindslers-avond. De Goesche kabouters en padvind sters, aangesloten bij het N.P.G. aid- Goes, gaven Vrijdag een propaganda- en ontspanningsavond in het Schuttershof. De schouwburgzaal was geheel gevuld met belangstellenden. Ook de burge meester en zijn echtgenoote waren aan wezig. De districtscommissaresse, sprak een openingswoord, waarin zij de overtuiging uitdrukte, dat alleen de onbekendheid met de padvinderij vele ouders nog weerhield hun kinderen er heen te stu ren- De padvinderij, aldus spr-, is een 'spel, dat ernstig gespeeld moet worden; het wd liefde voor de natuur bijbrengen, en de beoefenaars leeren zich in alle om standigheden te schikken. De padvind- sters worden later de handigste vrou wen; zij zullen haar handen weten uit ie steken en te gebruiken. Spr. besloot met een opwekking aan de ouders om hun dochters padvindster te laten worden Hierna werd het gordijn opgehaald en zag men de kabouters en padvindsters in een aardige groep op het tooneel opge steld. De afdeeling bleek in enkele ja ren beduidend gegroeid te zijn. Als eer ste nummer zongen de kabouters en padvindsters in beurtzang „Hoort, zegt het voort"- Het lied zat er goed in- Het tweede nummer ,,wet-ceremonie' bracht ons op de hoogte met de padvind- sters-wetten. Bijzonder mooi was het nummertje „Goesche jeugd", van de ka bouters. Een viertal stelde in passende kleeding de jaargetijden voor, een aan tal anderen, in fleurige costuumpjes, trok, tot leedwezen van de jaargetijden, naar de groote stad, maar toen kwamen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1