VICTOR IA-WATER Kou in het Hoofd iM&ÉK van den DAG. BINNENLAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT) VAN VRIJDAG 15 MAART 1935. No. 63. Smelt in kokend water en adem de dampen in (Ingez. Med.) TER BERENJACHT IN RUSLAND door Dr. J. F. O. HUESE, GOES DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR HET LOO. DE MAATREGELEN INZAKE EXECUTIES. DE TOESTAND BIJ DE NED. SPOORWEGEN. FAILLISSEMENTEN IN 1934. WALCHEREN. Christ. Jonge Vrouwen en Meisjes ver eenigingen. prijsverlaging ZIHD-BEVELAND. N00RD-BEVELANÜ. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. RAAD VAN SCHOONDLIKE. en 'o- jjes sie- A, aat, Goering kondigt officieel de or ganisatie van een Duitsche luchtmacht aan. Openlijke inbreuk op het verdrag van Versailles. Maar de feitelijke stand van zaken verandert er niet door. En voor een pro- r.'tèst bestaat allerminst aanlei- dmg. ®Bin Minist'èr Goering heeft den Berlijn- schen vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Italië, Rusland en Polen dezer dagen doen weten, dat hij bezig is aan de organisatie van een militaire Duit sche lucliVmacht. Te rekenen van 1 April a.s. af zcip het Derde Rijk officieel in het bezit Van zulk een luchtmacht zijn; de officiëren bij dit wapen krijgen een eigen uniform. Aan den feitelijken stand van zaken verandert dit natuurlijk niets. Het was sinds MAg een publiek geheim, dat Duitschland zich een militaire luchtvloot aanschafte. Zeer onlangs in het Lager huis heeft Baldwin daaromtrent nog een verklaring afgelegd. Hij meende te we ten, datj.de Duitsche luchtmacht reeds over 6Q0r a 700 vliegtuigen van verschil lende typen (jagers, bombardementstoe stellen en wat dies meer zij) bèschikte en dat. aantal nog wel wat zou uitbrei den. Iri het befaamde Engelsche witboek werd eveneens uiteengezet, dat Duitsch land bezig is, zich in de lucht te wape nen, bélgeen Engeland zou nopen zijn luchtvloot te vergrooten. Somijjige Fransche bladen zijn on danks (^eze feiten echter slecht te spre ken oi^er de mededeeling van Goering. Zij meënen zelfs, dat Engeland, Frankrijk en Italië een gemeenschappelijk protest te Berlijn moeten indienen. Immers men heeft hier te doen met een openlijke in breuk öp het verdrag van Versailles, dat Duitschland het hebben van een mili taire lüchtvloot verbiedt. Kan men dat nu maar stilzwijgend tolereeren? Het laat zich aanzien, dat de Fran sche, "Engelsche en Italiaansche regee ring zich er wel voor zullen hoeden, om met eën protest te Berlijn aan te komen. Het zbu staatkunde op zijn smalst zijn, het zou in de praktijk niet de minste uitwerking hebben, uitgezonderd een averechtsche. Men moet het uiterst be treurenswaardig vinden, dat Duitschland zich een militaire luchtvloot aanschaft, maar de verwijten daarover dienen veel eer Parijs dan Berlijn te treffen. Het is allemaal doodeenvoudig en hier meer malen betoogd: Frankrijk heeft niet an ders gewild. Het heeft na 1918 gemeend Duitschland er blijvend onder te kun nen houden. Aan het verdrag van Ver sailles, dat Duitschland tot een tweede- rangs-mogendheid degradeerde, mocht niet getornd worden. Dat verdrag was onaantastbaar, ja, men durfde zelfs zeg gen van „heilig", alsof een zaak van zoo kwalijken opzet ooit iets met heiligheid te maken zou kunnen hebben. Deze politiek van kortzichtigheid is zich thans aan het wreken. Men heeft over Duitschland een geest vaardig la ten worden, die zich scherp en fel tegen zijn verwekkers keert. Een voor een verbreekt Duitschland de boeien welke het verdrag van Versailles het had aan gelegd. En Frankrijk beroepe zich nu niet op de schrapping der herstelbeta lingen. Deze schrapping geschiedde ten slotte noodgedrongen in het besef, dat ze door hun alle perken te buiten gaan de afmetingen toch niet opgebracht kon den worden. Duitschland is zonder toe stemming te vragen zijn landleger gaan uitbreiden; en zonder toestemming te vragen schafte het militaire vliegtuigen aan, leidde het sport- en verkeersvlie gers op tot goed geoefende militaire piloten. De mededeeling, die Goering thans gedaan heeft, past bij dit alles. Officieel erkent Duitschland hiermee een inbreuk op 't verdrag van Versailles, een inbreuk die de facto al lang bestond. Waarom zou men het hebben nagelaten? Waarom nog langer te doen alsof, waar de stand van zaken zoo evident was? De vertooning begon belachelijk te worden, voor zoover hier tenminste nog lachen mogelijk was. En bovendien.... Frank rijk en Engeland hadden Duitschland im mers voorgesteld om deel te nemen aan een verdrag tot wederzijdsche hulp te gen onuitgelokte aanvallen uit de lucht. Dat hield de erkenning in van 't bestaan van een Duitsche luchtmacht. Neen, er valt weinig te protesteeren te Berlijn. Als Frankrijk persé protesteeren wil, doe het dat bij zichzelf, in den vorm van een zeker zelfverwijt. OE VERDAMPENDE ZALF dat de rubriek „bereiding van voedings middelen enz." (1933: 191; 1934: 247) een belangrijke stijging geeft. Vrij veei hooger is ook het cijfer van „verkeers wezen" (waarin begrepen de hotel-, café- en restaurantbedrijven). Opvallend is o.a. de teruggang van het aantal fail lissementen van de rubriek „landbouw bedrijven" (1933: 403; 1934: 298). Uit de splitsing der cijfers naar het eerste en tweede halfjaar van 1933 en 1934 blijkt, dat in het eerste halfjaar van 1934 het aant,al faillissementen 10 en in het tweede halfjaar 52 hooger was. o 2). Er zijn slechts twee klassen „hart odcr weich van deze laatste uitgave had ik drie coupés te mijner beschikking, ter wijl er slechts nog één dame in de harde afdeeling bleek te kampeeren. Het land schap bleef tot donker afwisselend, heu velachtig en vlak, terwijl er 's nachts iets minder gestopt werd- De locomo tieven hebben een soort bootfluit, die den ganschen tijd om de paar minuted! loeit, blijkbaar omdat in de bosschen de spoorbaan dikwijls als sleeweg wordt ge bruikt, zooals ik later ondervond. De zaak was goed verwarmd en er waren dubbele ramen, zoodat 't geheel nogal behaaglijk was en men bij de goede ver lichting uitstekend kon lezen. Eindelijk zoo tegen tien uur 's avonds begint men de Russische grens te naderen. Van te voren hadden conducteur en ik nog een raadsel op te lossen, omdat mijn kaartjes maar tot het laatste Letsche station gin gen, en het Russische dito hier nog 28 km vandaan ligt. Dat was echter al heel eenvoudig, want hij adviseerde me hem mijn kaartjesboekje maar te geven en ais er een inspecteur kwam maar onder de wol te schuiven, dan kwam alles wel ir. orde. Nadat de trein voor het laatst 'n Letland gestopt heeft om alle wagot.s Het ligt in het voornemen van de Koningin en Prinses Juliana, Maandag voor enkele dagen naar Het Loo te ver trekken. De heer Hiemstra (s.d.) heeft aan den minister v,an financiën de volgende vra gen gesteld: Is de minister bereid, in aansluiting aan de, door den minister van oecono- mische zaken getroffen maatregelen, tot tegengaan van executies van landelijke eigendommen, eveneens maatregelen te treffen, waardoor in de, door den minis- j ter te bepalen gevallen, executies van krachtens de bepalingen van de landar- beiderswet uitgegeven plaatsjes, worden voorkomen? Voorshands geen ontslag op grooten schaal. In verband met loopende geruchten onder het spoorwegpersoneel als zou binnenkort het ontslag van een groot aantal leden van 't personeel zijn te wadi-» ten, heeft de personeelraad van de Ned. Spoorwegen een onderhoud gehad met de directie. Naar aanleiding van de gevoerde besprekingen kan worden medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat het thans in de bedoeling ligt binnenkort aan honderden van het per soneel den dienst op te zeggen. Onlangs is wel besloten zoo goed als over de ge- heele linie personeel op 63-jarigen leef tijd op wachtgeld te stellen. Uit de in December 1934 verschenen Faillissementsstatistiek over 1933 bleek, dat na een voortdurende stijging van de cijfers sedert 1929, het totaal aantal uit gesproken vonnissen van faillietverkla ring van 1933 nagenoeg gelijk was geble ven aan dat van 1932 (respect. 4556 en 4539). Op grond van de voorloopige cijfers over 1934, voor zoover toen reeds bekend, werd echter betwijfeld, of voor laatstgenoemd jaar het totaalcijfer gun- stigd zou zijn. Inderdaad is gebleken, dat van een teruggang geen sprake is, doch integendeel een zij het vrij geringe stijging wordt opgemerkt (1933: 4.583; 1934: 4.645). Het totaal aantal uitge sproken faillissementen was voor het jaar 1934 62 hooger dan voor 1933. Bij raadpleging van de cijfers blijkt, af te koppelen op de mijne na, stopt ze ongeveer half elf midden in de einde- looze sneeuwvlakte. Een paar huilende honden, een klein petroleumlampje op een paal eenige figuren in lange jassen, waarvan er één in de wagon stijgt en die blijkt dan een Russische militair te zijn, in lange jas en puntmuts. Mijn pas wordt ingenomen, de trein zet zich in beweging, het petroleumlampje wordt uitgeblazen: men is in Rusland- Mijn conducteur blijkt vloeiend Russisch te spreken, want kennelijk wordt aan den militair uitgelegd, wat ik kom doen. Ik hoor herhaaldelijk het woord: Intourisl en midwit (beer); overigens praten ze als machinegeweren- Na tien minuten stopten we aan het station Ostrow, waar een nauwkeurig douaneonderzoek plaats had. Een van mijn geweren, Mauser met getrokken loop, mocht niet door, alhoewel in Am sterdam geen enkele restrictie was ge maakt. Blijkbaar zat de Kiro-affaire den heeren nog in de beenen. Wel werd me beloofd dat als Intourist uit Leningrad een verklaring stuurde, dat ik werkelijk ter jacht ging, ze het achterna zouden zenden. Dit is inderdaad geschied en op keurige wijze; het geweer was goed ver- zorgd, en in een mooi houten kistje ver pakt toen het 5 dagen daarna arriveer de. In Ostrow was ook een*dame van het reisbureau aanwezig, die me een kaartje voor Leningrad bezorgde, waar ik den volgenden ochtend tien uur arriveerde en weer door een dame werd ingepikt, samen met de bewoonster van de harde - ft* Maart-April nummer van „Ons Electriciteitsblad", orgaan van de N.V. „P.Z.E.M." heeft op den omslag een kaart van Zeeland, waarop dui delijk door kleine fornuisjes bij iedere plaats, waar de P.Z.E.M. direct aan particulieren stroom levert, is aange geven hoeveel personen er electrisch koken. Na Vlissingen met 38*electri- sche fornuizen, volgt Breskens met 37. In totaal zijn er meer dan 600 gezin nen, die electrisch koken. Verder bevat helt nummer artikel tjes over het nut en gemak van elec trisch koken en van het verrichten van andere werkzaamheden met behulp van electrische apparaten. Ook wordt vermeld, welke uitbrei dingen en verbeteringen zijn of binnen kort worden uitgevoerd in ieder der drie groepen. De ring Walcheren v/h Ned. Verb, v- Chr. J. Vr. en Meisjesvereenigingen hield in de keurige zaal van het Schut tershof te Domburg een ringvergadering, die door ruim 200 meisjes bezocht werd. Mevr. Petermeijer opende met de li turgie, nadat mevr. v. Voorthuysen van Domburg een welkomstwoord had ge sproken. Na de verslagen van secr.esse en penn.esse sprak ds. v- d. Ban over „Arbeidsvreugde". In een boeiende re de toonde zij aan, hoe eentonig en zwaar dagelijksch werk toch met blijd schap verricht kan worden, 't Geheim ligt daarin, dat we alles voor God doen die in Christus voor ons zooveel deed Na de pauze was er zang, ernstige en luimige voordrachten van de afd. Dom burg en Koudekerke. OOST- EN WEST-SOUBURG. Vol gens de beschikking van den Minister van Binnenlandsche zaken en het be sluit van Ged. Staten is de gemeente thans zoowel voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, als voor die voor leden van de Prov. Staten in de zelfde drie stemdistricten verdeeld van af 1 April a.s. als voor de verkiezing van leden van den Raad en dus als volgt: stemdistrict 1Groote Abeele, Mid- delburgsche straat, Abeelsche weg (Oost), Schroeweg, Rondeputweg, Don kere weg, Noordstraat, Oranjeplein, Rïtthemschestraat, Zaaihoekweg, Burchtstraat, Zuidweg, Vlissingsche- straat, van Turnhoutstraat, De Decke- restraat, Visodeweg, Deinsvlietweg; stemdistrict 2: Paspoortstraat, Ka naalstraat, Beciusstraat, Koopmans voetpad, Spoorstraat, Bermweg, Braamstraat, Nieuwstraajt, Buteux- straat, van Teijlingenstraat, Padweg, Dijkstraat; stemdistrict 3: Nieuwe Vlissingsche weg, Marnixplein, Parklaan, Zandweg, Zuurbeekscheweg, Koudekerkscheweg, Blauwe weg, Tritonscheweg, Voor straat, Weststraat, Ceresstraat, Tuin afdeeling. Toen bleek me, dat in Ostrow waar ik voor douaneonderzoek had be taald, ze mij eenvoudigheidshalve maar voor de reisgenoote hadden mee laten dokken. Eerst tufte de Lincoln-auto met linnen kap (25° Celsius vorst) naar ho tel Europa, daarna werd ik doorgezon den naar Astoria, waar het kwartier was van alles wat voor de jacht kwam. Deze beide hotels zijn door het Staals- reisbureau geannexeerd voor touristen; het was er in orde, kamer met bad, goed verwarmd en luxueus. Alras bleek echter aan de organisatie der jacht wel wat te ontbreken. Het eerste plan was geweest, dat de tocht 5 Jan. zou beginnen, echter kreeg ik plot seling de laatste dagen van Dec. uit Am sterdam het bericht, dat alles vervroegd, was en ik hals over kop op Oudejaars avond af moest reizen. Hier, 3 Jan- in Leningrad bleek het gezelschap (19 Spanjaarden) reeds vertrokken, zoodat mij de keus werd gelaten ze achterna te reizen, wat men afraadde, omdat er van wege de hevige koude toch niet werd gejaagd, of te wachten op een Zweed, die onderweg was. Ik besloot tot dit laatste, omdat Zuiderlingen in de sneeuw me niet erg leken, en de spoeling me ook vrij dun voorkwam. De eerste jachtdag(l) werd dan ook doorgebracht met een autotocht door de stad. Als tolk kreeg ik een dame mee, die talen studeerde aan de Universiteit, en als gids bij Intourist haar brood verdiende- Ze sprak vloeiend Duitsch, minder goed Engelsch en slecht Fransch en ze was Nieuwe prijs voor heele liter-flesschen p. st. 28 ct. (inhoud) vroeger 32 ct Per kratje van 20 25 ct. (inhoud) 'Ingez. Med.] straat, Aldegondestraat, Dwarsstraat, Abeelsche weg (West), Groeneweg. 's HEER ARENDSKERKE. De stem ming voor de verkiezing van leden "in den Gemeenteraad is bepaald op 19 Juni, Op de kiezerslijst dézer gemeente ko men voor 2108 kiezers, voor de Twee de Kamer 2103, voor de Provinciale Sta ten en 2056 voor den Gemeenteraad, den Raad onlangs vastgestelde verorde- 's HEER ARENDSKERKE. De door ning tot het tegengaan van radio-storin gen, zal dezer dagen in werking treden. Het is dus geoorloofd van de verschil lende apparaten enz. die storend werken op de radio-telefoon-ontvangst in deze gemeente gebruik te maken uitsluitend van 0 tot 8,30 uur en van 16 tot 17 uur (m.a.w- tot 8,30 v.m. en tusschen 4 uur en 5 uur n.m.). KLOETINGE. Gister hield de afd. Kloetinge van de Vereeniging „Eigen Erf" haar jaarvergadering. De rekening over 1934 werd vastgesteld met een batig slot van 43. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. Q. C. Lenshoek en C. Zweedijk. Er ble ken 2 aanvragen tot verkrijging van een plaatsje te zijn binnengekomen n.l. van W. L. Hirdes en C. Hollestelle te Kloetinge. Een aanbeveling voor be stuurslid van de Vereeniging „Eigen Erf" te Goes werd opgemaakt: no. 1 J Q. C. Lenshoek, no. 2 C. Zweedijk. KRUININGEN. Woensdagavond vier de de C.J.V. „Via et Labora" alhier haar 16e jaarfeest in het Zondagschool gebouw onder leiding van ds. Mortier. Uit het verslag van den Secr. bleek, dat, hoewel het ledental met 2 vermin derd is, van een bloeiend en werkzaam vereenigingsleven kan worden gespro ken. De bibliotheek bevat 235 boeken en een portefeuille vindt steeds meer belangstelling. Door leden en oud-le den werd de avond gezellig gevuld met: ,,'t Huis met de comens,aals", en „No vemberstorm" elk in vier bedrijven, en een voordracht „Die Stem". Ook het „Reisverslag" der vereeniging door een der leden viel zeer in den smaak. Sa menzang en een mondharmonicaorkest wisselden elkaar af, terwijl in de pauze een viertal prijzen werden verloot. Het fanfaregezelschap „E.M.M." gaf in hotel „Korenbeurs" voor een goed bezette zaal een concert met medewer king van het tooneelgezelschap van Krabbendijke. Het programma bevatte verscheiden muzieknummers welke van ernstige studie getuigden, waarna werd opgevoerd: „Amoren bananen" in 3 bedrijven, wat menigmaal de lachspie ren in beweging bracht en met ,applaus werd beloond. Den avond werd met een bal besloten. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben in het verenigingsge bouw, de letter AO op Donderdag 21 en voor PZ op Vrijdag 22 Maart, tel kens van 912 en v,an 14 uur. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag gaf het gemengd koor „Looft den Heer" en het Jeugdkoor met medewerking van mej. M. van de Linde, organiste in beslist van Israëlitische afkomst even als het directeurtje van het bureau, die bovendien met een wat viezig verband om zijn nek liep, en alleen het Engelsch machtig was. Men krijgt de gebruikelijke bezienswaardigheden voor zijn neus ge draaid, als daar zijn paleizen, musea en andere groote gebouwen. Voor de toi- risten-industrie wordt aan de Newa een geweldig hotel gebouwd, alsmede zeer groote complexen voor arbeidershuis- vestiging. Het deed wat onaangenaam aan in de stad een groote winkel te zien met opschrift „Antiquités des vieux palais". Blijkbaar wordt het buitenland- sche kapitaal daarvoor niet veracht. Ook in het hotel was een dergelijk win keltje met artikelen tegen Amerikaan- sche prijzen, daar waren ook Wodka en slechte sigaren te krijgen, 's Avonds naar Pskovitjanka 'van Rimski Korsakof in de vroegere keizerlijke opera, vermoe delijk thans met een ander publiek, al thans goed aangekleede menschen wa ren er niet, slechts colbertjes, „kittel en truien. Overig'ens gedroeg het pu bliek zich ordelijk, maar het doet voor onze oogen wat vreemd, dat de leden van het orkest ieder in hun eigen huis pakje verschenen; het gebouw was wat shabby en verveloos- De vertooning was zeer goed; Iwan de Verschrikkelijke, draafde op een ge geven moment, met groot gevolg °P prachtige paarden gezeten het reusach tige tooneel op. Een fraai gezicht in hun blinkende wapenrustingen, temidden der knielende dorpsbevolking in bonte klee- de Herv. Kerk, een uitstekend geslaag de uitvoering. Mej, T. Ossewaarde zong een tweetal sopraan-soli's, terwijl mej. M, van der Werf er een ten ge- hoore bracht. Ongetwijfeld was dit een der best geslaagde uitvoeringen sedert lang door dit koor gegeven. Directeur was de heer Tamminga uit Goes. Het ruime kerkgebouw was flink bezet, WISSENKERKE. Woensdagavond sprak in de zaal van den heer Verburg, de heer Roskam uit Amsterdam voor de N. S. B. AARDENBURG. Tengevolge van den verkoop der voormalige gasthuis gebouwen, is er geen vereenigings-lo- kaal meer voor de R.K. Jengdvereeni- ging. We vernemen, dat door het R.K. Beheer der Sint Jan en Dischgoede- ren aan Ged. Staten toestemming is gevraagd, om op een, aan dit beheer toebehoorende weide, achter de R.K. kerk, een gebouw te zetten, dat voor het beoogde doel zou moeten dienen. SCHOONDIJKE. Donderdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Bleiker, voltallig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten behelzende goedkeuring van de verhooging der op centen op de belasting. Aan de bijzondere school zal een voorschot worden verleend. De artikelen 36, 37 en 95 der politie verordening werden gewijzigd, zooda nig dat 't verboden is, zich noodelo'os op te houden op stoepen, trottoirs, voor de ramen van winkeluitsallingen. Ook zijn samenscholingen n,a het sluitingsuur der café's verboden. De Raad nam een verordening aan omtrent het opbergen der archieven in samenwerking met den Generalen Prins Willempolder alhier. De kluis zal komen onder in het Ge meentehuis. Bij de rondvraag wenschte de heer D h o n t een oprit in de Kerkhoflaan. B. en W. zegden een onderzoek toe- De heer J a n s e n besprak de re geling der werkverschaffing. De heer B o i d i n vroeg of B- en W. al hebben geinformeerd bij Ged. Sta ten omtrent uitbreiding der commissiën tot wering van schoolverzuim. Dit bleek het geval te zijn. De wachtmeester der maréchaus- sée J. J. Wisse wordt overgeplaaftst van Klazinaveen naar TerNenzen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. is plotseling te Doorn overleden de emeritus-predikant ds. A, J. A. Vermeer. Ds. A. J. A. Vermeer werd 14 Nov. 1860 te Koudekerke, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij dien de achtereenvolgens de gemeenten Le- mele, Meppel en Den Haag. dij (wel 200 man). Den volgenden dag nog geen Zweed, „jacht'programma voor dien dag: Her mitage, Museum voor Russische kunst met een verrukkelijk stuk van Aiwa- zowsky: „Die neunte Welle", en de Pe ter en Pauls Vesting, waar naast afgrijse lijke kerkers (meestal na een jaar ae dood of het krankzinnigengesticht) de Tzaren vanaf Peter de Groote, zeer eenvoudig begraven liggen. Fotografee- ren is meestal geoorloofd, maar de films moeten in het hotel ontwikkeld worden en cinematografische opnamen, gaa^ eerst naar Moskou voor censuur, doch hierover later. Het is mij niet gelukt een ziekenhuis te bezoeken. Dit moest eerst van te voren aangevraagd worden, ging toen op' dien dag niet, misschien wel morgen, maar verder werd er niet over gerept. Wel werd mij een prophylactorium ge toond; dit is een groote polikliniek, waar ieder kan komen, ongeacht zijn welstand. Het gebouw en uitrusting wa ren tamelijk in orde, alhoewel de rond leidende dokter dien dag niet zijn scheermes had gebruikt en niets anders dan Russisch sprak. Het personeel, ook de medici droegen geen witte jassen, doch kielen, terwijl de verpleegsters, die over hun gewone kleeren trokken, wat in onze Westelijke oogen een wat groe- zeligen indruk maakte. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5