van Donderdag. LMTSTE iEfflOlTEü GEMENGD NIEUWS. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. RECHTSZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES. ZIHD-BEVELAND. liHSraiüiQüIEl H00RD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. SCHETSEN VAN DE HOEVE. AMSTERDAM, 14 Maart. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned- 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 9393 0. Indie 34 1000-4 101 101 Denemarken Oblig- 1926-5 9797%. Duitschl. 100-7 2423%. Engeland 1960-90 4 67—68%. Zwitserl. oblig. '24-5 97 Zwitser.. Staatssp- 1927-4% 100%101, Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100% 100%. Berlijn 1925-6% 20%—20%. Zeeuws Hyp. B.-5 100- Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 17%17. A Amsterd. Rank 106%106%. C Rott. Bankver. 101%101%. A Twentsche Bank 88%88%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 129% A Pref. Jurgens A 101%101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 409% A De Schelde N.B. 19%19. A Ver. Papf. v. Gelder 37%41. C Am- Car Foundry 76%. C Am. Smelt Ref. 19%—19%. C Farbenind. I.G. 4846. C Stand- Brands'9%9%. C U. States St. C. 17%—18%-17%. C North Am, Cy. 5%5%. A Born- Sum. H.M. 134%136%. A Linde Teves en Stokv. 62 62%. IA Ned. Wol Mij. 77—77. A Singkep Tin M. 6767%, A J- C. Japan Ln. 2525%. A Rotterd. Lloyd 28%29%. A S. M. Nederland 3030%. A Amst. Thee C.M. 3837. Rectificatie, In ons verslag werd bij vergissing de hr. Gunning als voorz. der Jeugdherberg stichting „De Bevelanden" genoemd. De hr. Gunning is evenwel Jeugdherberglei der. Voorz. is de hr. Van Zaltbommel. 's HEER ARENDSKERKE. Woensdag avond gaf de zangvereeniging „Zanglust" een uitvoering in haar vereenigingslo- kaal. Een zestal zangnummers werd ten gehoore gebracht, die zeer in den smaak vielen. Vooral „In de Smidse" en „De Deeldraaier" werden goed weergegeven. Dit laatste gedicht was op verdienste lijke wijze op toon gezet door onzen dorpsgenoot den hr. W. L. Harthoorn. Na den zang voerden eenige leden van „Zanglust" het tooneelspel „Henkie" op, dat met groote. belangstelling gevolgd werd. Vervolgens vond ten bate der ver- eeniging een verloting plaats, welke eveneens aan de gestelde verwachtingen voldeed. De prijzen hiervoor, die in de etalage van den hr. J. Polderman uit gestald waren, werden door de leden bij eengebracht. Als geheel was het een zeer geslaagde avond, waar het bestuur en haar voor zitter, de hr. P. Traas, en de leden met voldoening op kunnen terugzien. IERSEKE. De ongerustheid onder de oester- en mosselkweekers omtrent de te volgen gedragslijn inzake het ingeven van de perceelen, neemt meer en meer toe. Gelijk voldoende bekend is, waren vooral de oesterperceelen sedert j,aren te duur in prijs, maar door bijzondere om standigheden als goede verkoopjaren en reductie door den staat verleend, kon het zoo'n beetje schipperen. Nu even wel zijn de perceelen zoo in waarde ge daald dat een groote oestermaatschappij eenige perceelen in de Ooster Schelde (die 45 jaar geleden zeker een premie van f 5 a f 10.000 per stuk opbrachten) niet van de hand kon doen, j,a deze niet weg kon geven. Nu is 1 Alpril a.s. de da tum van den gewonen 3 jaarlijkschen ter mijn dat tusschentijds perceelen ingege ven kunnen worden. Wat moet nu gebeu ren? zal alles ingegeven kunnen worden? De chaos die op 't oogenblik heerscht moet ontward en niet verergerd worden. Als op dit moment alles losgelaten wordt, dan zal dezen zomer een verpachting plaats hebben onder omstandigheden zoo slecht voor de oestercultuur, dat de perceelen heejemaal geen prijs zul len en kunnen opbrengen. Dit fs in strijd met de belangen van den verpach ter (den Staat) en den pachter (den oes- terkweeker), maar niet ingeven betee- kent een bestendiging van te dure pacht een gevaar voor de pachters. Het is zeker niet gemakkelijk een weg te vinden die voor beiden gewenscht en billijk is. Naar wij vernemen bestaat in regeeringskringen de meening dat door betaling van een klein pet. der be staande pacht de band tusschen pachter en Staat kan bestendigd worden, maar wat moet dan een volgend seizoen ge beuren? De oèstercultuur heeft men- schelijk gesproken geen reden van voortbestaan meer. Het volgende jaar zal zoo'n klein quantum oesters kunnen worden aangeboden dat de visscherij in geen geval meer loonend is (en laten we dan heelemaal niet meer denken aan zaai- of plantoesters, daar die er heele maal niet meer zullen zijn), 't Is de groote vraag of dat kleine quantum dés- ters verkoopbaar zal zijn. Maar wat moet men dan met de perceelen doen? Het zal een moeilijk vraagstuk zijn om op te losseji. De betrokken autoriteiten hebben geen gemakkelijke taak. KWADENDAMME. Den dienstplichti ge 1935 Johannes Bal Azn. is voor één jaar vrijstelling verleend wegens per soonlijke onmisbaarheid. KLOETINGE. Woensdagavond gaf de Christel. Mondorgelclub „Inter Nos" al hier een uitvoering in het Vereenigings- gebouw. De voorz. ds. Raams onthulde het nieuwe clubyaandel. De teekening hier voor was gemaakt door één der leden, H. Oele, terwijl de schilder K. L. Kra mer deze teekening in mooie kleuren had geschilderd op paars fluweel. Het geheel maakte een mooien indruk. Het afwisselend programma werd op keurige wijze afgewerkt, terwijl door verschil lende leden voordrachten werden gele zen. Uit alles bleek, dat de club goed' had ge.Judeerd onder de uitmuntende A Houth. Alberts 2322%. C Baltimore Ohio 4%5%. A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac. Rr. 52%53%. C Int. Nickel Cy. 13%—13%. Duitschl. '30 1000-5% 29%28%-29%. A Koloniale Bnk. 3333%. A N.I. Hbk. 1000 65—65%. C Ned. H. M. 1000 26—26. A Alg. Kunstz. U. 30%— 30%-%. A v. Berkels Pat. 4342. C Calvé'-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 3436. A Ned. Ford AjM. 244%24234. A Philips Gem. B. af. 216%219%-20% C Unilever 82%83%-84%. C Anaconda Cop. 5%—5%-%. C Bethlehem St. 14%15-%. C Kennec Copper 8% 8 C Un. States Leather 2%2%. A A.NJ.Fv.Mi.—N.B. 166%—469. A Kon. Petr. Mpij. 132%—135-34. C Contin. Oil Cy. 98%-9. C Shell Union O.C. 3%3%-%. C Tide Water Ass. Oil 4%4%-4%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%4%, A Ned. Scheepv. U. 31%32%.' A H.V. Amsterdam 164165%-66%. A Java Cult. Mij, 8787. A N.I. Suiker U, 8081. A Deli Batavia 145%147%. C Deli Mij. 1000 137-137-38. A Senembah 137%—137-38%. C Chicago Milw. %-%. A Amst Rubb. C. 90%—92%-93%. A Deli-Bat. Rubb. 62%63%-65. A Hessa Rubber 83%84, A Serbadjadi S.R. 52%55%-%, Prolongatie 11- WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 13 Mrt. 6.96% 59.39 9.73% 34.45 47.88% 31.10 1.46% 14 Mrt. 7.01% 59.39 9.74% 34.46% 47.85 31.40 1.47% -ObLMarkt Aku leiding van den hr Van Sprang. Aan het eind bracht de voorz. den dank van allen over aan de club, voor de goede wijze waarop ze zelf het progr,amma hadden afgewerkt. COLIJNSPLAAT. De heer L. M. Vink heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. DE ZEESLUIS TE TERNEUZEN. Interpellatie in de Belgische Kamer? De correspondent der „N. R. C." te Brussel meldt: Het liberale Kamerlid voor Gent Eekloo, ir. Mariën, heeft Woensdagmid dag in de Kamer, een verzoek om inter pellatie van den minister van buitenland- sche zaken ingediend „over de houding welke de regeering zich voorstelt aan te nemen ten aanzien van de weigering door de Nederlandsche regeering, de overeenkomst van 1905 betreffende het bouwen van 'n nieuwe zeesluis, te Ter- neuzen, ten uitvoer te leggen." Deze interpellatie zal, tegelijk met de begrooting van buitenlandsche zaken, binnen een paar weken aan de beurt komen. ZAAMSLAG. Dinsdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Joh. de Feijter, wjen met ingang v,an Woensdag j.l. ontslag was verleend als burgemeester dezer ge meente. Na afhandeling der agenda sprak de heer De Feijter een afscheidswoord, waarin hij er aan herinnerde, dat hij 24 jaar geleden het burgemeestersambt aan vaardde. In deze 24 jaar is het inwoners tal gestegen met ongeveer 800. De thans 76-jarige burgemeester is nooit door ziekte verhinderd geweest de raadsver gaderingen te leiden. Spr. dankte allen die hem bij zijn werk gesteund hebben. Gaarne h,ad spr. bij zijn heengaan de gemeente zonder schuld gezien, doch door de crisis is hem dit niet mogen ge lukken. Wethouder De Feijter dankte den voorzitter voor de wijze waarop hij met allen heeft willen samenwerken. Spr. wenschte hem een kalmen en rustigen levensavond toe. Daarna overhandigde de voorzitter wethouder De Feijter als loco-burgemeester den ambtsketen. De heer De Feijter was oprichter van de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. Boeren en Tuinders Bond en de Chr. landbouwschool te Axel. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vijfmaal heeft de heer De Feijter H. M. mogen begroeten, en de Koninklijke Fa milie bezocht hem enkele j,aren geleden op villa „Maria". Vorig jaar bezocht PrA- ses Juliana hem nog op haar tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen. Het drama in de Bonnairestraat te Amsterdam. Het Amsterdamsche Gerechtshof ver oordeelde heden den 23-jarigen tuin der H. V. uit Huizen wegens doodslag op zijn meisje tot een gevangenisstraf van 6 jaar. De jongen had op 24 Jan. van het vorige jaar zijn 17-jarige ver loofde in haar woning in de Bonnaire straat te Amsterdam, neergeschoten, terwijl hij zichzelf ernstig verwondde. De rechtbank had den jongen tot 5 jaar veroordeeld. In hooger beroep requi- reerde de proc.-generaal een gevange nisstraf van 10 jaar. Het Hof overwoog dat het verweer van verd. als zou hij eerst op zichzelf hebben geschoten en de schoten op het meisje vanzelf zijn afgegaan, verworpen dient te worden. Uit de getuigenverkla ringen is komen vast te staan dat verd. op het meisje heeft gevuurd. Rubber Markt llnilever Amerika Suiker Philips Koninkl, Schepen Olie Mijnen (Wettig gedeponeerd.) MILITAIR VLIEGTUIG BIJ GILZE-RIJEN NEERGESTORT. De bestuurder ernstig gewond. Hedenmiddag omstreeks half een het militaire jachtvliegtuig D 16 be stuurd door den reserve-sergeant vlie ger Weber nabij Gilze-Rijen veronge lukt. Het toestel is totaal vernield. De bestuurder werd ernstig gewond. De vlieger E. A. C. Weber afkomstig uit Amsterdam was met een militair jachtvliegtuig van Soesterberg naar Gilze-Rijen gevlogen. Hij is met zijn toestel op het vliegveld op de Molen heide aldaar neergestort. Hoe het on geval plaats had, is nog niet vastge steld. De mogelijkheid bestaat dat het toestel bij het ianden is verongelukt. Het toestel werd totaal vernield en de bestuurder ernstig gewond. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het mi litair hospitaal te Breda overgebracht. Hedenmiddag verkeerde Weber niet in direct levensgevaar, NOG EEN VLIEGONGELUK. Militair toestel in de Maas te recht gekomen. Hedenmidag omstreeks half een heeft een tweede ongeluk met een mili tair vliegtuig plaats gehad. Dit vliegtuig thuis behoorende in Soesterberg ep op weg van Arnhem naar Venlo waar op 't oogenblik legeroefeningen worden ge houden kreeg ter hoogte van Afferden (Limburg) een motordefect waarop de piloot een noodlanding wilde uitvoeren op een weil,and vlak bij de Maas. Deze mislukte echter, met 't gevolg, dat 't toestel in de rivier terecht kwam en over den kop ging. De bestuurder en de me canicien wisten uit de cockpit te klim men en zijn door een passeerende sleep boot aan wal gebracht. Het toestel, dat blijkbaar geen niet noemenswaardig is beschadigd, is invloedHoe dat Opywuimd Altijd welge-\J j moed en vol ener- gieOp hem heeft de slechte tijd dus naar den k,ant gesleept. OOK NOG EEN ONGELUKJE OP HET VLIEGVELD VLISSINGEN. Heden daalde op het vliegveld Vlissin- gen een militair vliegtuig, komende van „de Kooy". Bij het taxiën over het veld. kwam de machine in aanraking met een lichtopstand, waarbij de schroef bescha digd werd. DE NIEUWE BELGISCHE MINISTER VAN LANDBOUW. De Belgische Koning heeft heden het Kamerlid voor Gent, den heer De Schrij ver, als opvolger van Van Cauwelaert benoemd tot minister van landbouw. Van Cauwelaert trad, naar men weet eeni- gen tijd geleden af in verband met ver dachtmakingen tegen hem gelanceerd. INCIDENT IN N.S.B.-VERGADERING Dinsdagavond heeft tijdens een ver gadering, waarin de heer Mussert, lei der van de N.S.B.in het Casino in D e n Bosch een spreekbeurt vervulde, zich een ernstig incident voorgedaan. Nauwelijks was de heer Mussert aan het woord of er verspreidde zich door de zaal een benauwende, prikkelende lucht, die de aanwezigen deed hoesten. De vergadering werd geschorst en de politie stelde een onderzoek in- Onder een stoel vond men een fleschje, waaruit de prikkelende dampen stroomden. Het fleschje werd uit de zaal verwijderd, waarna de heer Mussert zijn rede heeft voortgezet. NOODLOTTIGE VAL MET DE FIETS. Woensdagmiddag is op den Bergweg Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: a. tot dijkgraaf van den Stadspolder, C. P. Kellewaart te Kortgene; b. met ingang yan 1 Mei 1935, tot dijkgraaf van het water schap Oud- en Nieuw Noord-Beveland, P. Zuijdweg te K a t s en A. C. Hage te Colijnsplaat; d. tot gezwo rene v,an den Kruispolder P. H, J. Joos- sen te Hontenisse. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 M,aart, in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Goes 3, 's-Heerenhoek 2, Ovezande i, Westkapelle 6; Poliomyelitis; Vlissingen Communist, die N.S.B.-er mishandelde, veroordeeld. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht ge staan de 45-jarige Zaandammer B. die tijdens nachtelijke relletjes tusschen communisten en N.S.B-ers een der N. S.B.-ers met een hard voorwerp op het hoofd zou hebben geslagen, waardoor deze twee maanden lang niet heeft kunnen werken. De off. van justitie had 8 maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank veroordeelde B. heden tot 6 maanden gevangenisstraf. AFSCHEID. Driemaal ben ik begonnen, en drie maal heb ik het papier verscheurd. Laat ik nu maar liever openhartig tegen U vertellen, wat er aan scheelt. Het schrijven over alles, wat er op en om een hoeve zooal gebeurt, is een groot genot voor me geweest, hoe lan ger hoe meer echter, zit me één ding in den weg. Het is dit Ik wil alléén de letterlijke waarheid schrijven, en daarbij behoort dan óók, een letterlijke weergave van alle ge sprekken, en een juiste Beschrijving van alle gebeurtenissen. Doe ik dit niet, dan zie ik in mijn gedachten, hoe mijn Lezers verachte lijk de wenkbrauwen op- en de mond hoeken neertrekken, en ik hóór ze vragen „Waar wonen deze men- schen?" En dat wil ik niet. Er zijn waarlijk al te veel verhalen, over, wat Kees van Bruggen noemt „operette- boeren", óverloopend van onmogelijk heden, gespeend van iedere werkelijk heidszin. De werkelijkheid is rauw en naakt. Ik bezit niet genoeg artistieken moed, die ten voeten uit weer te geven; ook zou een dagblad hiervoor niet de aan gewezen plaats zijn. Mijn artistiek ge weten echter, verzet zich tegen dit ver zwijgen van alles wat er zich voor ruws en wreeds en smartelijks en laags in het leven van mensch en dier afspeelt op de afgelegen hoeven, in de stille gehuchten, de schijnbaar zoo vredige dorpen. Dit vormt samen met het mooie, en goede en nobele het volle leven, en dal behoor ik uit te beelden. Welnu,.dat durf ik niet. In onvolledig heid echter kan onwaarheid schuilen- Eu op dat punt ben ik maniakaal. De volle waarheid dus, of.... niets. En zoo komt het, mijn trouwe Lezeres sen en Lezers, dat ik u ditmaal niet ver haal van den man, die een armen wees liet studeeren aan de Hoogeschool, als. veilige geldbelegging, z'n risico dekkend door een levensverzekering. Ook niet van de boerenmeid, die „un luchte koeter" was, en „un zotte kune", en ook niet want u weet, ik heb drie velletjes verscheurd van het jonge paard, dat zijn hoofd te pletter sloeg te gen een paal. Om het kort te zeggen: ik vertel u heelemaal niets meer. Deze laatste regels zal ik nog gebrui ken om afscheid van u te nemen, en mijn dank te brengen, hartelijk en oprecht, aan den Heer Hoofdredacteur, die zoo veel kostbare plaatsruimte heeft afge staan, voor zijn groote bereidwilligheid, en aan u allen voor de belangstelling, die ik van u heb mogen ondervinden. Alzoo: ik dank u en ik zeg u vaar wél! De Vrtffiwe van d'Oeve. Wij hebben geruimen tijd in de Vrou we van d'Oeve een medewerkster ge had, wier vlotte en stilistisch zoo wel verzorgde schetsen, misschien zoo niet immer en alom, dan toch in wijden kring de gereede waardeering vonden, waarop ze aanspraak konden doen gelden. Voor deze medewerking zeggen wij haar gaarne recht hartelijk dank. En wij spreken de hoop uit, dat de Vrouwe voor haar schrijvers-talent wellicht buiten de dagblad-sfeer nog eens emplooi zal kun nen vinden in werk van grooteren opzet en omvang. Het afscheid doet ons leed, maar. wij kunnen het verstaan. De letterlijke, meer dan altijd nog persoonlijk geziene, waarheid is wel eens wat te onbarmhar tig voor het dagblad, enwiè kan ooit zeggen, dat wat hij of zij oprecht mééntals waarheid te zien, ook d e waarheid, de g e h e e 1 e waarheid en niets d an de waarheid is? In elk geval, en hoe dit ook zij: wij zeggen de Vrouwe gaarne dank en wen- schen ook haar en de haren een vaar wel! De Redacteur. komt? Hij maakt „Schoon Schip" De meeste menschen lijden onder de ge volgen van „verstopping" of hardlijvigheid en soms weten zij dat zelf niet. Wellicht zijt Gij zelf een slachtoffer daarvan 1 Ge voelt U lusteloos en leneergeslagen, lijdt aan hoofdpijn of opgeblazenheid. Uw maag is in de war, Uw eetlust is gering. Ophooping van etens-resten in de darmen, waardoor gistings-bacillen Uw gestel aan tasten, is daarvan de oorzaak. Maak dan „Schoon Schip" met de nieuwe vinding van Apotheker Dumont„Laxeer-Akkertjes" Ze werken zacht, regelen Uw stoelgang en brengen Uw ingewanden weer in staat hun taak op normale wijze te hervatten. Ze verbeteren Uw geheele gestel door hun bijzondere samenstelling. Ge zult Uw eer gezond, opgeruimd en vol energie gevoelen. ijfSXe^CLkkerties TJTjoJoeJv Schoon Scfiip Pqr 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) •«ast»'ttrnw^Msasassmnsmat imwrtinaniii imuuii— EW»aoaaai te Rotterdam nabij de Ceintuur- baan een ernstig ongeluk gebeurd. De 16-jarige A. N. uit Schiedam is met zijn fiets in een hoop zand geslipt en geval len. Hij werd overreden door een ach ter hem aan komenden vrachtwagen. Zwaar gewond werd de jongen opgeno men en naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht Daar is hij thans over leden. DOÖR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag is te Delft de 88-jarige Z„ die op een om heind bouwwerk liep, door een achter uit rijdende zandauto gegrepen. Daarbij ging een der achterwielen hem over het hoofd. De man was op slag dood. Woensdagmiddag is de 7-jarige Koos L. in de F. W. v. Reitzstr. te Gouda bij het spelen onder een vrachtauto ge raakt. De jongen kreeg een der wielen van den wagen over het lichaam en werd in deerniswekkenden toestaand opgenomen. Een uur nadat de knaap in het St. Joseph Ziekenhuis was op genomen, is hij aan zijn verwondingen overleden. OUDE MAN OVERREDEN EN GE DOOD. Op de Kloosterkade te Delft is Woensdagmiddag de 86-jarige -.S. Z. door een vrachtauto overreden en op slag gedood, DOOR STIER AANGEVALLEN. Een chauffeur van een veeauto, die een stier van Voorburg naar Wate ringen vervoerd had, werd bij het afla den van het beest door deze op de ho rens genomen en tegen den grond ge smakt. In zorgwekkenden toestand is de man, wiens identiteit nog niet bekend is, naar het ziekenhuis Antoniushoeve 'te Voorburg vervoerd. HET MES. In een café aan de Warmoesstraat te Amsterdam heeft een 29-jarige bezoeker ruzie gekregen met den caféhouder. De twist liep zoo hoog dat het tot een vechtpartij kwam. Plot seling slaakte de bezoeker een kreet en zakte ineen. Hij bleek een diepe wonde in den borst te hebben, welke door een mes was toegebracht. De ca féhouder is in verzekerde bewaring ge steld. OUDE MUUR INGESTORT. Twee arbeiders gedood. Woensdagmiddag is een ernstig luk gebeurd op het terrein van de N.V. Dommelsche Bierbrouwerij „d'Oranje- boom" v/h W- C, Snieders, gelegen aan den Rijksstraatweg Bergeyk—Valkens- waard te Dommelen (N.-Br,). Deze brouwerij wordt verbouwd, waarbij men o,a. bezig was mét bet sloopen van een kete., die met een b?!k verbonden wes met een ouden, vrij hoogen muur. Door dat op «.en gegeven oogenblik deze balk

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2