GOESCHE COUBANT^S ZEELAND. BUUENLAM. WEER EN WIND. NUMMER 62. TWEE BLADEN. DONDERDAG 14 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Luchtvaart-rampen met Nederlandsche Lucht vaartuigen. MIDDELBURG, I $rotrit*cU*te MIDDELBUQGSCHE COURANT Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Gees 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per. regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m Er is geen ander principieel verschil tusschen de. luchtvaart en de scheep vaart, dan dit eene: dat de luchtvaart vaart in de lucht is, en de scheepvaart vaart in het water. Maar overigens zijn de verschillen slechts gradueel. Aldus samen te vatten; de luchtvaart geschiedt met betrekkelijk kleine luchvaartuigen vam groote snelheid (door de lucht); de scheepvaart geschiedt met zeevaartuigen vam grooten omvang en betrekkelijk ge ringe snelheid (door water). Overigens is alles gelijk De burgerlijke luchtvaart wordt in ons land uitgeoefend door een maatschappij, welke vooralsnog een monopolistische positie inneemt. Deze luchtreederij, ónze nationaal populaire en internationaal be roemde K. L. M,, rust vaartuigen "ter luchtvaart uit. Zij is een luchtreederij, zooaïs b.v. de „Nederland" en „Holland- Amerika-Lijn" zeescheepvaartreederijen zijn. De K. L. M. bemant haar voortreffe lijk uitgeruste luchtvaartuigen met zorg vuldig geselecteerde gezagvoerders en of ficieren; zij vervoert luchtpost, zij stelt de gelegenheid open, als betalend passa gier met haar vaaruigen te reizen, en vracht ermede ten vervoer aan te bie den als elke andere reederij. Dit klopt allemaal als een bus. Totdat er een ongeluk gebeurt. Dan klopt het, naar ons gevoel, niet Er zijn, voorzoover wij ons dat kun nen herinneren, met de Nederlandsche passagiers-luchtvaart vier zware onge lukken gebeurd: het Parijsche toestel dat een kleine tien jaar geleden, tenge volge van de onvolkomenheid der blind- vliegkunde en der instrumenten van dien tijd, in den mist tegen een heuvel op tornde; het ongeluk bij Lympne, waar Van Dijk het toestel bij een noodlanding in een boom moest zetten; de ramp van de „Ooievaar" op 7 December 1931 te Bangkok, en de ramp van de „Üiver", bij Rotbah Wells, den 20en December van het vorige jaar. Elk dezer ongelukken kostte men- schemievens. En ten aanzien van drie dezer lucht vaartrampen de eerste, de derde en de vierde van ons lijstje kan in elk geval niet gezegd worden, dat het Ne derlandsche volk die volledige en onver vaarde openbaarheid heeft gehad, waar op het niet alleen recht heeft, doch die ook volstrekte voorwaarde voor een verdere ongestoorde ontwikkeling van onze luchtvaart is. Nu versta men ons wel want mis verstand ontstaat zoo gauw in zulk een gevoelige materie. Wij zeggen niet, en wenschen er zelfs niet op te zinspelen, dat er hier of daar iets niet in den haak zou zijn. Wij kun nen ons verder zelfs volledig indenken, dat bij een nog niet zóó ingeburgerde scheepvaart ter lucht als die ter zee, men in luchtvaartkringen door een al te groote mate van openhartigheid en openbaarheid een ongerechtvaardigd groote terugslag op de exploitatie der luchtlijnen vreest, en dus, in het be wustzijn overigens z'n plicht geheel ge daan te hebben, streeft naar het vinden van een fatsoenshalve toelaatbaar mi nimum aan openbaarheid. Maar dat al les verandert niets aan het feit, dat deze onbeperkte openbaarheid thans toch dringend eisch is geworden. Het Nederlandsche volk heeft er recht op, en dat niet alleen het is tenslotte ook in het ware belang van de Nederland sche burgerluchtvaart zélf. Want men kan wel denken zand erover, en hoe eer vergeten hoe beter maar het is zonder twijfel op den duur niet goed, wanneer in een verborgen hoekje van ona bewustzijn het gevoel blijft, dat er misschien toch iets niet volledig klopt. Welnu met de ramp van de „Ooie vaar"" te Bangkok zijn zulke onzeker heden overgebleven, en de ongeloof lijkste geruchten omtrent de „Uiver" hebben de ronde gedaan en doen dat nóg, ondanks een korit officieel dé menti, waaraan men natuurlijk weinig waarde hecht. Wij gaan op die geruchten hier niet verder in al ware 't alleen maar, omdat het geruchten zijn, en daarop baseert men z'n oordeel nu eenmaal niet. Maar; zulke geruchten behooren niet te k u n n en ontstaan, althans niet te kunnen blijven voort leven. Dat is verkeerd. Dat moet veranderen. Hoe, daarover in een volgend artikel. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN ZWITSERLAND. Na haar terugkeer uit Zwitserland heeft Koningin Wilhelmina aan den Zwitserschen bondsraad dr. Minger het volgende telegram^, gezonden; „Zooeven kom ik uit Unterwasser te rug, en moet U, meneer de bondspresi dent zeggen, hoe zeer mijn dochter en ik wederom van ons aangenaam verblijf in Zwitserland verrukt zijn, en hoe zeer wij ons verheugen weer eenige weken in Uw land te hebben kunnen doorbren gen. Ik zal dit nieuwe bezoek en het ons ten deel gevallen zeer gastvrije onthaal in de beste herinnering behouden." De bondsraad dr. Minger heeft als volgt op dit telegram geantwoord: „De zeer lieve boodschap van Uwe Majesteit heeft mij zeer bewogen en ik stel het op prijs U daarvoor de verzeke ring te geven van mijn oprechte dank baarheid. De bondsraad en het geheele Zwitsersche volk zijn gelukkig en trotsch over de aanhankelijkheid die Uwe Ma jesteit ons land betuigt en zij achten zich gelukkig dat het U vergund was in ge zelschap van Prinses Juliana bij ons eenige weken rust te genieten." TELEURSTELLING. In een audiëntie, die minister Colijn Dinsdagmiddag verleend heeft aan ver tegenwoordigers van gemeentebesturen uit Overijssel en Friesland, die belang hebben bij de drooglegging van den Noord-Oost Polder, heeft de minister medegedeeld, dat de 2 millioen van het Zuiderzeefonds zijn teruggenomen, omdat de regeering de credietwaardig- heid van den staat zeker wil stellen al vorens met de werkzaamheden wordt begonnen. Het groote bezuinigingsplan is Dins dag naar den Raad van State gezonden, en zoodra het plan door de Kamers zal zijn aanvaard, is zelfs de kans groot, dat onverwijld een suppletoire begrooting zal worden ingediend voor de werkzaam heden aan den Noord-Oost Polder. De minister zeide, dat eerst wanneer de huishouding van den staat op een vol komen gezonde basis zal zijn gesteld, de tijd gekomen is om voor het geheele be drag, noodig voor de werkzaamheden, geschat op 120 millioen, te leenen. Te Sliedrecht, centrum van water bouwwerken, bestaat groote teleurstel ling over het feit, dat de regeering den post van 2 millioen voor de N.O.-inpol dering voorshands heeft teruggenomen. Meer dan duizend arbeiders, bagger- lieden, steenzetters enz., die aan de af sluiting hebben gewerkt, blijven werk loos. Aan de Tweede Kamer is het volgen de telegram gezonden; Het verbondsbe- stuur van Patrimonium dringt aan op het voortzetten van de werkzaamheden tot inpoldering van de Zuiderzee. Het verzoekt uwe Kamer, de regeering tot het voortzetten te bewegen. De toe komst van ons volk, de bestrijding van de werkloosheid en de toestand van dc Zuiderzeeplaatsen eischen voortzetting. HET INTERNEERINGSKAMP VOOR VREEMDELINGEN. Bewaking door P'olitietroepen. (Van onzen •-correspondent). Zooals we gister meldden, zal het kamp voor vreemdelingen, die men niet over de grens kan of wil zetten, komen in 't fort Honswijk onder de gemeente Tuil en 't Waal in de provincie Utrecht. Dit fort ligt aan de overzijde van Kui lenburg aan de Lek. Het is in 1843 ge bouwd op de plaats van een voormalig dorpje, dat indertijd een 200-tal inwo ners telde, doch waarvan de laatste overblijfselen reeds lang zijn verdwenen. Het langste hebben nog een kerk en een toren er gestaan, doch deze gebouwen zijn in 1837 gesloopt, omdat ze wegens hun bouwvalligheid gevaar voor de om geving opleverden. Het fort Honswijk is een der steunpunten van de Holland- sche waterlinie; het heeft tot taak, de sluizen te beschermen, die daar fer plaatse voor de inundatie in oorlogstijd zijn gebouwd. In de mobilisatie is het i fort in gebruik geweest. Men zal zich herinneren, dat er eenigen tijd geleden nog een reünie is gehouden van de toen malige bezetting, ter herinnering aan den daar gezamenlijk doorgebrachten tijd. Met de leiding van het te stichten Kenmerk van een goed karakter is: niet boos worden als men u beknort; niet knorrig worden als men u boos maakt. vreemdelingenkamp zal worden belast mr. B. G. A. Smeets, de directeur van de tuchtschool te Nijmegen en o.m. lid van den gemeenteraad, aldaar voor de R. K. Staatspartij. Wij zijn eens met den heer Smeets gaan praten over zijn nieuwe functie. Deze zeidë echter, ons nog" niet veel te kunnen mededeelen over de uit voering der plannen, die zoowel voor hem als voor de regeering nieuwe be moeiingen mede brengen. Wie zal het kamp bewaken? vroe gen we. De bewaking zal aan politietroepen worden opgedragen. Er zijn zoowel voor de bewaking als voor administratieve werkzaamheden reeds eenige personen aangezocht. Natuurlijk vrzochten we ook den heer Smeets ons iets te willen mededeelen over de werkzaamheden, die de gedeti neerden in het kamp zullen te verrich ten krijgen. Ook daarvan staat nog weinig vast, was het antwoord. Het zal wel een beet je graafwerk worden in de omgeving, of iets dergelijks. Het kamp zal omrasterd worden, doch de kampbewoners zullen wel degelijk, als ze goed oppassen, zich ook onder toezicht buiten het kamp mogen bege ven. Dat zijn ook zaken die op den duur nader geregeld zullen worden. Het fort, dat tot het Nederlandsche verdedigingsstelsel blijf behooren, is tij delijk door het departement van defen sie voor het onderbrengen van vreemde lingen afgestaan. In oorlogstijd zal bet natuurlijk ontruimd moeten worden. DE AMSTERDAMSCHE RAAD EN DE N. 5. B. In de vergadering van den Raad van Amsterdam van gisteren was o.a. inge komen een voorstel van de communis tische raadsfractie om den burgemeester uit te noodigen de betooging van de N. S. B. op 30 Maart a.s. te verbieden. De voorzitter gaf de raad in overwe ging dit voorstel niet in behandeling ie nemen. Het is 'n vermomde interpellate, en men weet nu eenmaal dat de burge meester over politioneele aangelegenhe den aan den raad geen verantwoording schuldig meent te zijn. Een debat in den Raad over deze zaak zou overigens geen anderen zin hebben dan dien van een verplaatsing van de wanordelijkheden die men dezer dagen aan den publieken weg heeft naar de raadszaal. De heer Seegers (c.p.h.) zegde, dat de burgemeester feitelijk de nationaal soci alistische propaganda in de hand werkt, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij, als het zoo was, daarin toch in elk geval verre zou achterblijven bij de pro paganda welke de communisten voor de N.S.B. maken door hun optreden aan den openbaren weg en door het indienen van voorstellen als deze. De heer de Miranda (s.d.) zegde niet te willen medewerken aan een reclame- tocht voor de N.S.B. en daarom te zul len stemmen tegen het behandelen van het voorstel der communisten. Op voorstel van den voorzitter is met de stemmen der communisten tegen be sloten hun voorstel niet in. behandeling te nemen. Dé nieuw benoemde minister van' Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, is hedenochtend door H. M. de Koningin ten paleize Huis ten Bosch beëedigd. „DE ZON" WEER BEWOOND. Toen de vorige bewoner van het res taurant „De Zon" overleed, vreesde men voor het behoud van dit mooie pand in de Lange Delft. Later kon worden ge meld, dat een combinatie met o.a. de vereeniging „Hendrick de Keijser" het pand aankocht om te zorgen, dat de ge vel van „De Gouden Zonne" onze hoofd straat zou blijven sieren. Thans kan worden gemeld, dat „De Zon" met 1 of 15 Mei na het aanbren gen van verschillende herstellingen en o.a. het aanleggen van centrale verwar- min, weder als café-restaurant zal wor den geëxploiteerd en wel door leden van de familie Van Waegeningh, die ook in hotel Du Commerce den scepter voert. AFDEELING MIDDELBURG ROODE KRUIS. Woensdagmiddag vergaderde de af- deeling Middelburg van het Neder- landsch „Roode Kruis" op het stadhuis onder voorzitterschap van jhr. F. Bee- .aerts van Blokland. De secretaris, mr- J. M. Pilaar, bracht het jaarverslag uit, waarin hij herinnert aan de vele mutaties in het bestuur door het vertrek von mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, mr. J. H. Bybau en mr. R. M. van Dussel- dorp. Zij zijn vervangen door jhr. F. Beelaerts van Blokland, mr. J. M. Pi laar en mr. J. de Visser. Verder memo reert de secretaris het overlijden van den voorzitter van het Roode Kruis, Z. K. H. den Prins der Nederlanden. De theoretische en practische cur sussen, zoowel voor de transportcolon ne als voor de dames-afdeeling ken merkten zich ook in het afgeloopen jaar door een regelmatige en goede op komst. Dat de belangstelling voor de ze cursussen niet alleen wordt gedra gen door het verlangen zich de noo- dige kennis en vaardigheid eigen te maken, maar dat daarbij tevens eene diepere ondergrond te onderkennen valt, die der Roode Kruisgedachte als zoodanig, mag zeker een verblijdend verschijnsel genoemd worden. Het aan tal deelnemers aan de cursussen, zoo wel aan die van de transportcolonne als aan die voor de damesafdeeling, neemt nog steeds toe. Het is dan ook zeer te betreuren, dat de uiterst be scheiden middelen, waarover de af- deeling beschikt, het ten eenenmale on mogelijk maken deel te nemen aan wedstrijden in andere plaatsen, hoe zeer ook het bestuur van het nut van dergelijke wedstrijden overtuigd is. De Transportcolonne telde aan he* eind van het verslagjaar 25 leden, in verband waarmede besloten werd, de colonne over 3 ploegen te verdeelen, elk met een sergeant als ploegcomman- dant. Met den rang van sergeant wer den te dien einde, naast den sergeant J. Niesthoven, als ploegcommandant aangesteld: H. P. Swetsi en J. de Voogd. De damesafdeeling telde 34 leden. Nog werd in 1934 een cursus georgani seerd voor aspirant-helpsters tusscheu de 16 en 18 jaar. Het examen wera door een 6-tal dames met goed gevolj afgelegd. Voorts werd in het afgeloopen jaar aangevangen met een cursus in elemen taire verpleegkuml,t, geleid door de zusters Switters en Van Rijn. Het be stuur is hun zeer erkentelijk. Het groote nut van de oefeningen sa men o.a. met brandweer voor den luchtbeschermingsdienst maakt het gewenscht, dat ook in de jtoekomst daaraan geregeld wordt deelgenomen. Ook in het afgeloopen jaar werd bij verschillende gelegenheden vacan- tieschool, afstandsmarschen en behen digheidswedstrijd op mdioren van de diensten van het Roode Kruis we der een dankbaar gebruik gemaakt. In totaal werd bij die verschillende gele genheden in niet minder dan ongeveer 300 gevallen hulp verleend. De jaarlijksche collecte bracht f 170 op. De rekening van den penningmeester den heer J. L- A. baron van Ittersum wees een kwaad slot aan van f 7 tegen een goed slot over 1933 van f 89. Be sloten werd een krachtige actie te voe ren voor het werven van nieuwe leden. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd de heer H. Bierman aangewezen, terwijl ook de voorzitter het plan heeft die vergadering te be zoeken. HET GEMASKERDE BAL VAN MEDIO. Het was voor de voormannen van Mc- dioburgum een niet gemakkelijk te ne men beslissing of zij, nu het Schutters hof weer de deuren geopend had, het traditioneele gemaskerde Bal in den huidigen tijd weer in eere moesten her stellen. De heer Chr. J- Mazure zeide in zijn openingswoord en later ook nog bij de prijsuitdeeling, dat men echter ge zwicht was voor den aandrang van ver schillende donateurs. Een commissie uit het bestuur bereidde het bal voor. De commissie behoeft daarvan geen spijt te hebben, want het bal is in alle opzichten geslaagd. Ten eerste is het aantal bezoekers en gemaskerden zeer medegevallen, gezien het geringe aan tal kaarten, dat aanvankelijk genomen was. Het was gezellig druk en er was door verschil'enden veel werk gemaakt van het tenue- Twee bands, n.m.l. The Funny Band en de Jesayes-band waren resp op het tooneel cn op een aan de M'burg, 14-III-'35. Woensdag; hoog ste luchttemperatuur 11.1 °C (52 °F); laagste 1.6 °C (35 °F). Heden 9 h; 4.2 °C; 12 h: 10.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 774 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 775.0 mm te Danzig; laagste 752.1 mm te Aku- reyri. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O, tot Z.O. wind, licht tot hall bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. e Zon op: 6 h 20; onder: 18 h 00. Licht op: 18 h 30. Maan op: 11 h 56; onder: 4 h 04. V.M. 20 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3° min. latei fS Springtij.) Do. Vr. Za. Hoog- 14 15 16 en Do. Vr. Za. 14 15 16 Maart. Hoogwater 9.17 22.04 10.42 23.15 11.44 Laagwater te Maart. Hoogwater 10.43 23.34 12.09 0.49 13.15 Laagwater. 2.44 15.35 4.25 17.02 5.38 18.02 Wemeidinge. Laagwater. 3.44 16.36 5.21 18.02 6.36 19.06 andere zijde van de zaal geplaatst po dium present en de zaal was met planten en ook nog op andere wijze in een pas send kleed gestoken. Het aantal groepen beperkte zich t.o' zes, maar de kwaliteit vergoede ten zeerste de mindere kwantiteit. Zoowel „Het kinderkoor van Jacob Hamel", dc Paardenkoopers van Oeteldonk", „de Dansgirls", „Half om half" (waarbij me", zich moest afvragen of men met leden van het sterke of van het zwakke ge slacht te doen had). „Wij bestrijden dc crisis" (een club toffe jongens), als de „Apachen" waren goed verzorgd. Van de paren en de gemaskerde een lingen, die een bonte mengeling vorm den, willen v/ij geen afzonderlijke types noemen. Zooals de laatste jaren voor hc: verdwijnen van de oude zaal, was ooi nu het keuren der costuums opgedragen aan de niet-gemaskerde aanwiezigen, d-e door middel van een stembiljet de prijs- winners konden aanwijzen- Het was wat laat toen daartoe gele genheid werd gegeven en daarom war de telcommissie nog niet gereed, toen te 12 uur het démasqué was. Kort daarna kon echter de heer Ma- zure den uitslag mededeelen. Voor het mooiste dames costuum was mej. Daane met 29 stemmen de eerste prijswinster, gevolgd door mej. Marsic, met 13 stemmen, die dus den tweeden prijs verwierf. Van de heeren kreeg de Aap, voor gesteld door een onbekende, den eer sten prijs met 39 stemmen en de „Dan dy". de heer Barentsen, den tweeden. Met 53 stemmen kregen mevrouw Riemens en de heer W- Polderman voor hun keurige creatie van „Na-druppel en „Mop" uit de film „De Jantjes" den eersten prijs voor paren en met 22 stem men' de dames Neve en Wisse den twee den prijs als „Black and Whitie Resten nog de groepen. Daarvan kreeg het kinderkoor van Jacob Hamel met 70 stemmen, den eersten prijs, het was vertolkt door de familie Vermeu len c.s- De „paardenkoopers van Oeteldonck' die ieder een op wieltje rijdende paard je met zich trokken, en die het Brabant- sche paardenkoopers-type uitstekend nabootsten kregen met 35 stemmen den tweeden prijs. Het waren leden van de families Worrell, Ballegooijen, Bijleveldt, Aalberge, Joosse, Nagelkerke e-a. Tenslotte heeft de voorzitter, die vooral dank bracht aan de gemaskerden, want zonder hen is er geen gemaskerd bal mogelijk, ook de Vlissingsche dames en heeren, de vroolijke groep, die de crisis kwam bestrijden, dank gebracht en hun een extra prijs aangeboden. Het bleef nog uren druk in het Schuttershof en er is onder de goede leiding van dansmeester Haaze nog heel wat ge danst, gehost en genoten.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1