*2* GOESCHE COURANT^ mJdcLeJL binneniand. v®@rio@psg geen verdere inpoldering van de zuiderzee. weer en wind. todelburg, goes. vlissingen. walcheren. zuid-beveland. NUMMER 60. TWEE BLADEN. DINSDAG 12 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. DE 32e JAARBEURS MÏDDELBUGGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per. regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. naasan. Voorbezoek van de Pers De textiel doet voor 't eerst in 32 malen mee En de Staten- Generaai komen, óók voor 't eerst. Twee malen per jaar vindt men zoo ongeveer de geheele Nederlandsche pers verzameld in de conversatiezaai van de Industriëele Club te Utrecht. Dat zaaltje is in het Jaarbeursgebouw gevestigd en op die bijeenkomsten is het Jaarbeurs al wat de klok slaat. Want dan houdt de secretaris-generaal van de Koninklijke Jaarbeurs zijn toe spraak tot de verzamelde mannen van de internationale, nationale, provinciale en plaatselijke pers. Allen zonder on derscheid zijn er welkom, en velen vindt men er steeds vertegenwoordigd. Nu is dat, wel eens „college interna tionale economie" genoemde persver toog van den heer Graadt van Roggen die behalve secretaris-generaal van de jaarbeurs ook nog lid van de hoofd redactie van het Utrechtsch Dagblad is heel wat anders en heel wat meer dan een handige doch oppervlakkige propaganda-rede. Het is eerder een kruisingsproduct van een brillant ge schreven hoofdartikel met een inaugu- reele oratie: stilistisch tot in de punt jes verzorgd, en economisch als regel zeer doorwerkt. Soms domineert het eene iets, soms het andere en de propagandist zal natuurlijk nimmer n, laten zelfs in het somberst grijze zwerk naar een enkel scheurtje hemelsblauw te speuren. Maar ook dan nog is de hoop, hoe wankel ook, toch gefundeerd. Bij de opening van de 32e door hem geleide Jaarbeurs was de heer Graadt van Roggen ietwat bloemrijker, ietwat beeldsprakiger dan anders. Was dit, omdat hij de scherpe kritiek, die er op maatregelen van overheidsinstellingen geboden scheen, niet ongezegd wilde laten en haar evenmin al te onbehouwen wilde uitspreken? Niettemin ge zegd wérd het, zooals den goeden jour nalist tenslotte betaamt: de Jaarbeurs heeft van, h,aar soms onbegrijpelijke en haars inziens schromelijk onbillijke, contingenteeringsmaatregelen en £gn- sentenmoeilijkheden veel schade onder vonden ditmaal. Zusterinstellingen in 't buitenland zagen zich in soortgelijke moeilijkheden reeds door de regeerin gen tegemoetgekomen; al sprak de se cretaris-generaal dien wensch niet uit, wij mogen het d,an wel voor hem doen, dat ook de Nederlandsche regeering in dezen tegemoetkomendheid zal betoe nen. Deze jaarbeurs ondervond, aldus de spr. gisteren, van de moeilijkheden zoo even genoemd, reeds den terugslag: de vorming van een officieele Poolsche in zending en van een Oostenrijksche sec tie bleek ditmaal niet mogelijk. De en kele Oostenrijksche deelnemers, die in dividueel toch gekomen zijn, staan thans op verschillende plaatsen verspreid. De Fransche sectie, die tot nog toe aan de voorjaarsbeurzen placht deel te nemen, heeft dit jaar haar deelneming naar de komende najaarsbeurs verlegd. Ook de deelneming van andere landen vertoont in verband met de internationale moei lijkheden terugloopende cijfers. Met des te grooter waardeering vermeldd'e spreker de aanwezigheid van een Belgische, Zwitsersche en Duitsche of ficieele groep. De Belgische groep om vat een verscheidenheid van indus trieën, Zwitserland heeft wederom een eigen machine-paviljoen op het Vre- denburg betrokken en heeft thans ook de horloge-industrie mede ter jaar beurs gebracht, terwijl de Duitsche groep met een nog grootere ruimte en uitgebreider collectie inzendingen voor den dag komt. Men ziet, aldus spr., ook met wind-tegen blijft het internationaal karakter van het Nederlandsch jaar beursinstituut gehandhaafd. Voor de prestatie van het Neder landsche bedrijfsleven verwees spr, naar de jaarbeurs zelve. Nagenoeg alle belangrijke afdeelingen en groepen van bedrijfstakken hebben op deze beurs* een vergrooting ondergaan en in com pactheid gewonnen. De deelnemers hebben ook veel „werk" van hun in zendingen gemaakt. Deze voorjaars- beurs levert volgens spr. het bewijs voor het technisch aanpassingsvermo gen van een groot deel van onze indu strie. Uit alles, óók uit de prijzen der goederen, blijkt z.i„ dat de Nederland sche industrie een open oog en oor heeft voor wat de tijdsomstandigheden eischen. Het aantal nieuwe deelnemers is ditmaal verheugend groot en daar onder bevinden zich firma's, op wie het gezegde „lang verwacht en stil ge zwegen. niet gedacht en toch verkre gen" van toepassing kan worden ver klaard. De groep Bouwmaterialen en Wegenbouw met h,aar zeer sterke en belangrijke nationale kern heeft haar groei in de richting van centrum voor de Nederlandsche Bouwwereld voortge zet. Bij het Handwerk, dat ditmaal we derom onder de vleugelen van bet Rijksnijverheid slab oratorium door col lectieve inzendingen van de smedenpa troons en de manden makers vertegen woordigd is, sluit zich ditmaal voor de eerste maal aan een collectieve inzen ding van de Nederlandsche modelmake rijen, eveneens onder leiding van den Rijksnijverheidsdienst. De in korten tijd zeer populair geworden groep „Uit vindingen" heeft zich tot het dubbele aantal deelnemers uitgebreid, terwijl zich daarbij thans ook hebben aange sloten de Óctrooiraad en het Merken bureau uit Den Haag. Voorts is aanwe zig een /„Zuiderzee-groep", een ge meenschappelijke inzending van de "in dustrieën, die gevestigd zijn rondom het IJselmeer; een collectie van producten op het gebied van scheepsbouw, tex- tiel-industrie netten, garens, gespon nen kunsthaar, zeilen - lcnoopenindu- strie, meubelen en voedings- en genot middelen, waarbij zich aansluit een in zending van de Zoetwatervissc'Vrij van de Nederlandsche Heide Maaischappij en een afdeeling op het gebied van Vreemdelingenverkeer. De groep IJsel meer is dus niet alleen een nieuwe na tionale groep, maar ook een stuk nieuwe nationaliteit. Een Nederlandsche Jaar beurs zou niet „af zijn, indien daar niet onze Overzeesche Gewesten aan wezig zouden ziin: het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam heeft wederom voor deze afdeeling gezorgd. ■Je De grootste verrassing van deze voor- iaarsbeurs had de heer Graadt van Rog gen voor het laatst bewaard. Voor de eerste» maal is aan deze voorjaarsbeurs verbonden een gezamenlijke demonstra tie van Nederlandsche textie 1-in- dustrieën, voor zoover zij kunstzijden- en met kunstzijde verwerkte stoffen vervaardigen. De bedoeling van deze demonstratie, welke een oppervlakte van 900 m2 vult, is: een overzicht te ge ven van hetgeen onze bij uitstek na tionale textiel-industrie op dit gebied presteert. Op grootsche wijze is deze uitstalling van Nederlandsche stoffen artistiek ingericht, teneinde het Neder landsche volk te kunnen toonen de her nieuwing, welke onze kunstzijden- en kunstzijde verwerkende textielindustrie in de laatste jaren heeft ondergaan, met welke verraasende resultaten zij zich heeft weten aan te passen aan de mo derne techniek en aan de moderne smaak. Deze demonstratie beoogt voor al een einde te maken aan de nog al te veel heerschende meening, dat de Ne derlandsche textiel-industrie slechts de vanouds bekende stoffen maakt en aan de moderne, met kunstzijde verwerkte, stoffen geen voldoende aandacht z'jn schenken, Na een grondige voorstudie en onderzoek is er hard gewerkt aan de hernieuwing van het productie-systeem. Met ontzaglijke inspanning en belang rijke financieele offers heeft de omzet ting van katoen-industrie in kunstzijde textiel-industrie plaats gehad- De vooruitzichten voor het bezoek, zoo vervolgde spr.. zijn gunstig. Ook van buitenlandsche zijde bestaat er voor de ze beurs grootere belangstelling dan voor vorige voorjaarsbeurzen. (Ook voor de de vorige week gehouden Leip- ziger Messe was het aantal buitenland sche bezoekers verrassend groot.) Ook van officieele zijde ontving men reeds verscheidene mededeelingen om trent voorgenomen bezoeken. Wederom zullen eenige Nederlandsche diploma tieke en consu'aire ambtenaren de beurs bezoeken tegelijk met de Vereeniging van Secretarissen van Kamers van Koophandel in Nederland; oo het pro gram staat voorts het bezoek van eenl* ge Duitsche autoriteiten en vooraan staande zakenmenschen; op Woensdag 20 Maart zal een Belgische Dag aan dc jaarbeurs verbonden zijn, ter gelegen heid waarvan in een buitengewone zit ting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht een vooraanstaan de Belgische staatsman een voordracht zal houden over de Belgisch-Nederland- sche handelsbetrekkingen; de Vereeni ging voor den Nederland-Zwitserschen Handel houdt haar algemeene vergade ring tijdens de beurs en de leden zullen 15 Maart een bezoek brengen aan de jaarbeurs en natuurliilc in het bijzonder aan het Zwitsersche Paviljoen; een be zoek is aangekondigd van de heeren Dunant en Isaac, President en Secreta- Er zijn mannen, die nooit op hun tijd spreken en vrouwen, die nooit op haar tijd weten te zwijgen. ris-Generaal van het Bureau Internatio nal des Expositions te Parijs. En ook hier had spr- een verrassende mededeeling voor het laatst bewaard: voor de eerste maal zullen de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal een collectief bezoek aan de jaarbeurs bren gen: de leden der Eerste Kamer op Za terdag 16 Maart, de leden der Tweede Kamer op Maandag 18 Maart. De heer Graadt van Roggen besloot: „Zoo staat met den voet in de kol ken en het hoofd „in de wolken" de XXXIIe Nederlandsche Jaarbeurs voor haar taak gereed. Om de blinde klippen der economische verwarring te ontwil ken en de rukwinden der economische fluctuaties te kunnen ontloopen, dient op het gebied der koopmanschap op 't scherpste te worden gezeild. Bij deze even moeilijke als gevaarlijke navigatie is het moderne jaarbeurswezen voor den „coopvaerder" een richting-bepalende baken in zee. Van onze Nederlandsche voorjaarsbeurs, die gebouwd is op het rotsvaste vertrouwen in de onwankel baarheid van het Nederlandsche be drijfsleven, straalt een licht uit in den grooten nevel- Het licht van de moedige bezonnen daad, vast van wil als een- rots in zee, vertrouwen-wekkend als eer, veilig vuur in den nacht". bij trage darmfunctie Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. KONINGIN EN PRINSES IN 'T VADERLAND TERUG. Hedenochtend zijn H. M. de Konin gin en Prinses Juliana van hun verbliji in Zwitserland in Den Haag terugge- kerd. De ontvangst op het perron en ook buiten op het Stationsplein voor het Holl. Spoorstation, droeg een bui tengewoon hartelijk karakter. Reeds geruimen tijd voor het tijdstip waarop de trein in de residentie zou aankomen, stond een groote menigte op het plein te wachten om de vorstelijke personen te verwelkomen. Tot aan het Rijswijk- sche plein stond het publiek in dichte rijen geschaard, terwijl de politie uit gebreide maatregelen had getroffen om de orde te handhaven en het verkeer zooveel mogelijk voortgang te doen vinden. De vorstelijke personen hadden de reis gemaakt met den Baselertrein tot Rotterdam. Daar stond een extra-trein gereed welke de Koningin en de Prin ses met 4e dames en heeren van Haar gevolg naar Den Haag vervoerde. Om 10 h 41 reed de trein het station binnen en stopte voor het eerste per ron waar de Koninklijke wachtkamer zich bevindt. Hier waren ter begroeting aanwezig, de gouverneur der residen tie, luitenant-generaal jhr. Röell en de waarnemend burgemeester van Den Haag, wethouder mr. dr. de Vries. Ook hier stond het zwart van de menschen. De Koningin en Prinses verlieten, ter wijl een luid hoera uit de menigte op steeg, den trein, en begaven zich in de wachtkamer. Beiden zagen er zeer goed uit. De Koningin droeg een witten mantel met bontkraag en dito hoed. De Prinses was in het bruin. Eenige oogen- blikken later verlieten zij het station, en namen plaats in de gereedstaande hofauto's. Buiten werden zij eveneens hartelijk toegejuicht en zong het pu bliek he „Wilhelmus". De Koningin en de Prinses begaven zich naar het paleis Huis ten Bosch. HET BEZUINIGINGSVOORSTEL. Is den ministerraad gepasseerd. Het bezuinigingsvoorstel der regee ring is de vorige week den minister raad gepasseerd. Wij vernemen dat het bezuinigingen op de rijksbegrooting beoogt tot een totaal bedrag van 50 millioen. De op heffing van de rijksbemoeienis met de keuringsdiensten van waren is hierbij inderdaad inbegrepen. DE KONINGIN DIT JAAR NAAR LUXEMBURG? Naar de „Limburger Koerier" ver-' neemt zal H. M. de Koningin, vergezeld van den Koning en de Koningin v,an België, in den a.s. zomer een bezoek i brengen aan het Groot Hertogdom Luxemburg. De regeering neemt den post van 2 millioen voor den N.O. Polder terug. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds 1935. Ontleend is daaraan De regeering sluit zich aan bij vele leden, die in verdere inpoldering op den duur meer voor- dan nadeelen zien. Bij den financiëelen toestand, zoo als deze thans laat aanzien, is echter groote voorzichtigheid geboden. Op het crëdiet van den staat kan niet onbe grensd een beroep worden gedaan zoo lang het herstel der staatsfinanciën nog niet zoover is gevorderd, dat een in hoofdzaak sluitende rijksbegrooting wordt verkregen. De mogelijkheid daar van kan eerst worden overzien na de totstandkoming van de nog in dit zit tingsjaar te behandelen wetsontwerpen om tot de onmisbare verdere verbete ring van de financiën te komen. Op grond hiervan meent de regee ring, dat het geen zin heeft, het op deze begrooting onder art. 8 voor de N.O. inpoldering uitgetrokken bedrag van 2 millioen te handhaven; zij geeft er de voorkeur aan, dien post voors hands terug te nemen in afwachting van de uitkomst der bemoeiingen in zake verbetering van de rijksfinanciën. Een en ander zal echter niet ten ge volge hebben, dat de voorbereiding van een financieel aannemelijk plan voor de N.O. inpoldering zal worden gestaakt. Voortbouwende op den ter zake reeds verrichten arbeid is aan de diensten der Zuiderzeewerken en van de Wie- ringermeer opdracht verstrekt, geza menlijk dergelijk plan verder te on derzoeken en uit te werken. Zulks is geschied in afwachting van de reorganisatie van de diensten en lichamen, welke tot nu toe bij de leiding en uit voering van afsluitings- en inpolderings- arbeid een taak te vervullen hadden. Het kwam geraden voor, deze diensten en lichamen zooveel noodig ongerept te houden, totdat zij door de nieuw te vormen organen zouden kunnen wor den vervangen, aangezien deze nieuwe organen moeten worden gegrond op een nog tot stand te brengen wet, waarvan de behandeling nog eenigen tijd zal vorderen. Intusschen kan nog worden medege deeld, dat een wetsontwerp tot regeling van de hierbedoelde aangelegenheid, het departement heeft verlaten. lEELANic BRANDVEILIGHEID BIJ FILMVOORSTELLINGEN. Voorloopige voorschriften van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond. Na de bekende filiïibrand te- Hilver sum werd de technische commissie van den Zeeuwschen Provincialen Brand weerbond ,als het ware overstelpt met vragen omtrent brandveiligheid bij filmvoorstellingen. Genoemde commis sie heeft dan ook gemeend 'n concept verordening te moeten maken. Daar echter de Minister van Binnenlandscbe Zaken een commissie in het leven heeft geroepen om dit vraagstuk te be- studeeren, heeft de technische commis sie gemeend het betreffende rapport te moeten afwachten. Intusschen zijn ,-ian de gemeentebesturen in Zeeland enkele bepalingen toegezonden waaraan in 't algemeen moet worden voldaan met '1 oog op bedoelde brandveiligheid. Deze bepalingen komen in groote trekken op het volgende neer: 1. Zoo mogelijk houde men de film- vertooningen gelijkvloers; 2. Het toestel worde liefst geplaatst buiten het lokaal waar zich de men schen bevinden; 3. Niet meer menschen toelaten, dan er zitplaatsen zijn, terwijl behoorlijke gangen tusschen de stoelen vrij moeten blijven; 4. Het aantal uitgangen moet zpo groot mogelijk worden gemaakt, even zoo de nooduitgangen; alle uitgangen Middelburg, 12-IIÏ-'35. Maandag; hoog ste luchttemperatuur 6,5 °C (44 °F); laagste —1 °C (30 °F). Heden 9 h: 2.7 °C; 12 h: 9.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 779 mm; laagste 775 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 784.9 mm te Nordöyan; laagste 756.1 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond'. Meest matige O. tot N.O. wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, tem peratuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter, Zon op: 6 b 25; onder: 17 h 56. Licht op: 18 h 36. Maan op: 9 h 46; onder: 2 h 44. E.K. 12 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3° min. latei jS Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. Di. 12 6.23 19.01 0.18 12.51 Wo. 13 7.40 20.25 1.14 13.52 Do. 14 9.17 22.04 2.44 15.35 Hoog- en Laagwater te Weiheldinge. Maart. Hoogwater Laagwater. Di. 12 8.04 20.41 1.25 13.54 Wo. 13 9.12 21.59 2.18 14.56 Do. 14* 10.43 23.34 3.44 16.36 door duidelijke opschriften en noodlan- taarns aangeven; 5. Zoo mogelijk van een cabine, ge bruik maken wa&r deze in de zaal niet vast is aangebracht, er een van plaatijzer te plaatsen; 6. Steeds in de nabijheid een emmer met water, dweil en deken aanwezig om bij een begin van brand te gebrui ken; 7. Toezicht door de brandweer laten houden. Opgemerkt wordt nog, dat elke film als brandbaar moet worden beschouwd en dat de zgn. smalfilm 16 mm minder gevaarlijk is dan de normale film. .iDood water" voor de werkloozen. De directie van de „Electro" bioscoop heeft via het comité voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen een ver tooning van de Nederlandsche film „Dood water" aan de werkloozen aan geboden, te geven Donderdagmiddag om 2 uur. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Goes. In den loop der maand Februari werd aan het Rijkspostkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd f 60.233,37 en terugbetaald f 34.509,84. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald een be drag van 25.723.53. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 37. De collecte voor het Koningin- Moeder Herdenkingsfonds heeft hier 319 opgebracht. ARNEMUIDEN. In de alhier gehou den vergadering van de Coöp. Boeren leenbank werd de rekening over J934 vastgesteld op een bedrag van f 19b.808 in ontvang en uitgaaf. A,an spaargelden is ingelegd 53.739, terwijl werd terug betaald f 50.573. In leopende rekening is in depot gegeven f 70.558 en terug betaald f 59.442. De balans wijst in ac tief en passief aan een bedrag van f 73.033, De heer I. Cornelisse, be stuurslid en de heer C. Mesu, lid van den raad van toezicht, werden herbe noemd. Tot plaatsvervangende- be stuursleden werden herbenoemd de heeren A. Cornelisse en Johs. Crucq Fzn. De rente voor spaargelden en deposito's bedraagt 3 pet. HOEDEKENSKERKE. In de Maandag gehouden vergadering van de Maatsch. tot exploiteeren van weegbruggen in deze gemeente, werd de rekening en balans over 1934 goedgekeurd. Het di vidend over 1934 werd bepaald op 10 pet. Tot commissaris werd herbenoemd de hr P. Remijn.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1