van Vrijdag. SPORT. 8EMEMB NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Heffing op hef gebouwd. TE <5 AMSTERDAM, 8 Maart. Het.eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%. O. Indie 34 1000-4 101%—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%98. Du'tschl. 100-7 24%—25%. Engeland 1960-90 4 65%—67. Zwitserl. ob.ig. '24-5 97 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%-101% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100%100%. 's-Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100% Berlijn 1925-6% 21—20%. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeews. Hyp. B-4% 100100. Cities Service Cy. P- 1958 5 17%17%. A Amsterd. Bank 107%—106%, C Rott. Bankver. 101%102. A Twentsche Bank 88%89. A Pref. Gruyter Zn A 129% A Pref. Jurgens A 100%101. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 405% A De Schelde N.B. 20—18%. A Ver. Papf. v. Gelder 4343. C Am. Car Foundry 8%8%. C Am. Smelt Ref. 2020%. C Farbenind. I.G. 47%48 C Stand. Brands 1010%. C U. States St. C. 18%—18%-19. C North Am. Cy. 66% A Born. Sum. H.M. 135%134%. A Linde Teves en Stokv. 64%—64%'. A Ned. Wol Mij. 74—73. A Singkep Tin M. 6768. A J. C. Japan Ln. 27%24%. A Rotterd, Lloyd 29% A SM. Nederland 30%—31%. A Amst. Thee C.M. 4240% sloten, wat, in vergelijking met andere plaatsen nog belangrijk kan worden ver hoogd. KAPELLE. Vanwege de af deeling van den Chr. Landarbeidersbond te Ka- pelle werd gisterenavond een propa- ganda-avond gehouden in het lokaal Cbadja, onder voorzitterschap van den heer Jan Nissen Cz. Spreker was de heer Vein Maas tricht, die sprak over de noodzakelijk heid van den Chr. Landarbeidersbond, hoe deze beweging gegroeid en opge komen is. Spr. spoorde aan tot een dracht. Langs den goeden weg elkan ders belangen behartigen en opbou wen, zij de leus. Ds. A. Scheele sprak een bezielencf sloitwoord, spoorde aan in den geest van den spreker voort te gaan, gedach tig aan het Zeeuwsche devies Luctor et Emergo. KRUININGEN. Woensdagavond hield de Ver. tot aankoop van steenko len en aanverwante artikelen „Uit Voorzorg" haar jaarvergadering. Aan wezig waren 36 leden Blijkens het jaarverslag van den secr.-penningm. G. Duindam telt de ver. 164 leden, en werd in het afgeloopen boekjaar be trokken 313 ton eierkolen, 25 ton no ten, 70 ton anthraciet en 8360 kg bruinkoolbriketten. De rekening be liep in ontvangst en uitgaaf 6651. Bij de bestuursverkiezing werd in de p'aats van den heer Joh. Poley, die na 12 jaar lid van het bestuur te zijn ge weest, wegens hoogen ouderdom voor een herbenoeming niet meer in aan merking wenschte te komen, gekozen de heer D. Waverijn Jz. Het aftreden de bestuurslid I. Krombeen. werd her kozen. KRUININGEN. Donderdagavond vergaderde de Afd. Kruiningen-Hans- weert der ver. voor ziekenhuisverple- ging o.l. van den heer D. Duindam. Uit het 6e jaarverslag van den seer. I Vermeulen bleek, dat het ledental in 1934 steeg van 1690 tot 1944 en nu 2028 bedraagt. Opgenomen en behandelt werden 48 personen met 1060 ligdagen tot een bedrag van f 3954. De rekening van den penningmeester M. Baveco sloot met een batig saldo van f 89.- en een inkomst van f 3955.- De aftredende bestuursleden J. Sinke, J. P- Theenaat en J. Vermeulen wer den herkozen. Besloten werd het hoofdbestuur te verzoeken een regeling te treffen voor dagpatiënten. SCHORE. In deze gemeente heeft de inzameling van gelden voor het Konin gin-Moeder Herdenkingsfonds opge bracht 47. BRESKENS. Donderdagavond werd in hotel Valk te Breskens de Algemeene Vergader'ng van de Vereen;ging voor Vreemdelingen verkeer gehouden. De se cretaris bracht een keurig jaarverslag uit, waaraan wij ont'eenen, dat het le dental der vereen, nog toenam. De re kening 1934 sloot met een batig slot van f 47. Na vaststelling van de begrooting voor 1935 werden de aftredende be stuursleden, de heeren Cruson, Manne ke en Verboven met overgroote meer derheid van stemmen als zoodanig her kozen- Bij de rondvraag wezen enkele leden op de wenschelijkheid van het plaatsen van een bergplaats voor fietsen in de duinen, hetwelk door het bestuur ter hand zal worden genomen. Verder werd nog besloten een gedeelte van de dui nen voor kampeerders te reserveeren. CADZAND. Op de k'ezerslijst deze: gemeente staan 584 kiezers voor de Tweede Kamer, 579 voor de Prov. Sta ten en 565 voor den Raad- APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag is des nachts, alsmede Zondag den geheelen dag te Middel burg geopend de apotheek van mevr. C- H. Dekker-Koers, fa. Wed. A. A. Nonhebei en Zonen, Lange Delft. A Houth. Alberts 21% C Baltimore Ohio 5%5%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 5554. C Int. Nickel Cy. 13%—13%. Duitschl. '30 1000-5% 27%—29%-30% A Koloniale Bank 33%35% A N.I. Hbk. 1000 66%—66% C Ned. H. M. 1000 28—28 A Alg. Kunstz. U. 31%—21% A v. Berkels Pat. 4142% C Calvé-Delft 60%60% A C. Suiker Mpij. 3636 A Ned. Ford A.M. 240%—241 A Philips Gem. B. afg. 218%—219-22 C Unilever 8284-83% C Anaconda Cop. 5%5%-5% C Kennec Copper 9%9% C Un. States Leather 2%3 A A.N.I.E.M.—N.B, 167% A Kon. Petr. Mpij. 134%—135%-36%. C Cont'n Oil Cy. 9%9% C Shell Union O.C. 3%3%-4. Het besluit van „de Breede Wa tering bewesten Ierseke". Een stukje geschiedenis. Het besluit van het waterschap „de Breede Watering bewesten Ierseke", om een dijkgeschot van de gebouwde eigen dommen te heffen, heeft den laatsten tijd heel wat gemoederen in beweging ge bracht. En velen van hen, die zich voor dit besluit interesseeren, hetzij omdat ze er voor zich voor- of nadeel van ver wachten, meenen ook, dat het een kwestie van den laatsten tijd is. Daar om lijkt het ons wel van belang in deze een stukje geschiedenis op te halen, waaruit blijken zal, dat dit onderwerp reeds 23 jaar geleden aangesneden werd! Vergadering van ingelanden van 11 April 1912. Bij de rondvraag wijst de heer Joh. Pilaar op de onbillijkheid, dat dijkge schot alleen naar de oppervlakte der perceelen en niet naar de waarde der daarop aanwezige gebouwen wordt ge heven, terwijl toch de gebouwen bij een goede oeververdediging evenveel belang hebben, als perceelen bloot land. Hij kon geen voorstel .dienaangaande indienen daar het geldend Algemeen Polderregle ment, een heffing van dijkgeschot naar de waarde der gebouwde eigendommen niet toeliet, maar hij zou gaarne zien, dat het Bestuur in overweging nam het in dienen van een verzoek aan de bevoeg de authoriteit, om deze heffing mogelijk te maken. Vergadering van Ingelanden van 9 Apt' l 1915. De voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het verzoek van den heer Joh. Pilaar, gedaan in de vergadering van Ingelanden van den 11 April 1912, door het Bestuur een onderzoek is inge steld naar de belastbare opbrengst van al de gebouwen in het Waterschap en het Bestuur het voorstel doet om aan Ge deputeerde Staten van Zeeland, namens Ingelanden een verzoek in te dienen, om bij de Provinciale Staten van Zeeland met een voorstel te komen, ten einde art. 101 van het Algemeen Polderregle ment, en daarmede verband houdende artikels, zoodanig te wijzigen, dat van de gebouwen in het waterschap een geschot zou kunnen geheven worden naar dea maatstaf van de kadastrale huurwaarde, om daaruit te vinden een gedeelte van de kosten der oeverwerken. j Na verdediging van dit voorstel, door den Voorzitter en den heer Pilaar wordt1 het aangenomen met 101 stemmen vóór, i en 21 stemmen tegen. Gemeenteraadsverkiezing op 9 Juli 1915. Aftredend lid is o.a. de heer Joh, Pi- laar. Zijn voorstel in de vergadering van In- gelanden van het Waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke gedaan, werd tegen hem uitgespeeld. Strooibiljetten en advertentiën verschenen, waarin aange raden werd niet te stemmen op den man, „die ons een belasting op den hals wil schuiven van 5 pet- op de gebouwde eigendommen." Hij werd niet herkozen. Vergadering van Ingelanden van den 13 Augustus 1915. De voorzitter deelt mede, dat het be sluit, genomen, in de vergadering van 9 April 1915, aan Gedeputeerde Staten is medegedeeld en dat van dit college een schrijven is ontvangen, waarin tal van bezwaren naar voren worden gebracht, zoodat het Bestuur van het Waterschap de zaak nog eens wenscht te overwegen, om die in een volgende vergadering op nieuw ter tafel te brengen. De verga dering van Ingelanden vereenigt zich daarmede. Vergadering van Ingelanden van 29 Augustus 1917. De heer Joh. Pilaar herinnert er aan, dat Gedeputeerde Staten niet genegen zijn geweest, om, op verzoek van Inge landen van de Breede Watering, aan Provinciale Staten een voorstel te doen, om tot wijziging van art. 101 van het Al gemeen Polderreglement en daarmede verband houdende artikelen te komen en doet de toezegging, dat hij op een der volgende vergaderingen zelf met een v orstei aan Ingelanden zal komen, om zich rechtstreeks tot de Provinciale Sta ten te wenden, teneinde de gewenschte wijziging van het Algemeen Polderregle ment te verkrijgen. Vergadering van Ingelanden van 29 Augustus 1918. In bespreking komt het voorstel van Gedeputeerde Staten ter herziening van het Algemeen Reglement. Bij de behandeling van art. 101 en vol gende, wordt met 64 stemmen vóór en 7 stemmen tegen, het voorstel aangeno men, om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de mogelijkheid te openen, om ook de gebouwde eigendommen in het dijkgeschot te laten bijdragen. Vergadering van Ingelanden van 20 Maart 1919. De voorzitter deelt mede, dat Provin ciale Staten van Zeeland een nieuw Al gemeen Polderreglement hebben aan genomen, waarbij de mogelijkheid ge opend is, om de gebouwde eigendommen ter bestrijding van buitengewone uitgaven, aan te slaan. Dit algemeen reglement voor de Pol ders en waterschappen in Zeeland is vastgesteld bij besluit van Provinciale Staten van 19 Maart 1919 en goedge keurd bij Kon. Besluit van 15 Mei 1919 nummer 44. Vergadering van Ingelanden van 28 Augustus 1919. De voorzitter doet het voorstel, om ge bruik te maken van de bevoegdheid, ge geven bij het Koninklijk goedgekeurde Polderreglement, om, ter bestrijding van buitengewone uitgaven, in art. 102 genoemd, tot heffing van dijkgeschot van de gebouwde eigendommen over te gaan. Den heer Pilaar doet het genoegen, dat dit voorstel op de agenda prijkt- Vele jaren heeft hij voor deze zaak ge streden, waarbij hem onaangenaamhe den niet zijn bespaard gebleven. Het voorstel wordt met 69 voor en 4 stemmen tegen, aangenomen. a a De buitengewone uitgaven, be doeld in art. 102 van het Algemeen Pol derreglement van 1919, zijn, na de in werkingtreding daarvan niet noodig ge weest en „de heffing dijkgeschot van ge bouwde eigendommen heeft niet plaats gehad. In Mei 1934 is inwerking getreden, 'n gewijzigd Algemeen Polderreglement, dat in art. 101 4 bepaalt: „Een geschot „k a n mede geheven worden van de ge bouwde eigendommen; deze heffing ge schiedt naar de belastbare opbrengst „volgens de grondbelasting." Volgens art. 127 van het Algemeen reglement is de vaststelling van dit dijk geschot onderworpen aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten. Kon vóór 1934 de heffing van de ge bouwde eigendommen naar de kadastra le huurwaarde slechts geschieden voor buitengewone uitgaven, het thans geldend Algemeen Reglement kent deze beperking niet meer, zoodat een door Gedeputeerde Staten goedgekeurde hef fing van dijkgeschot van gebouwde eigendommen thans alle uitgaven van het Waterschap ten goede komt. In de vergadering van 21 December 1.1. besloten Ingelanden, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten, tot een heffing ad 3 pet. van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendom men. Wordt dit besluit door Gedeputeerde Staten goedgekeurd dan komt het denkbeeld door den heer Pilaar in 912 geopperd, thans tot uitvoering. C Tide Water Ass. Oil 4%4% A K.N. Stoomb. Mij. 5%5% A Ned. Scheepv. U. 32%—33%-% A H.V. Amsterdam 165%166%-% A Java Cult. Mij. 86%87 A N.I. Suiker U. 80—80 A Deli Batavia 137%—138% C Deli Mij. 1000 133—133% A Senembah 135% C Chicago Milw. 11 A Amst. Rubber C. 91%—92%-94 A Deli-Bat. Rubb. 61%64%-% A Hessa Rubber 86%87 A Serbadjadi S.R. 5357%-% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 7 Mrt. 8 Mrt Londen 6.91% 6.97 Berlijn 59.38 59.38 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.44% 34.45 Zwitserland 47.91% 47.87 Kopenhagen 30.85 31.17% New-York 1.45% 1.46 -»*>■ Unilever - ObLMaikt- De Antwerpsche Zesdaagsche. De laatste avond van de Antwerpsche Zesdaagsche heeft een merkwaardig ver loop gehad. Vijf uur voor het einde be vonden zich nog 12 koppels in de baan, doch toen het einschot klonk waren er maar 7 koppels over. Dit op zichzelf is nu niet zoo vreemd, doch wel het feit dat juist de beste koppels in de laatste uren den strijd staakten, al werd dan als oor zaak, verwondingen door valpartijen op gegeven. Achtereenvolgens verlieten de Franschen Brocardo—Guimbretière en de Hollanders BraspenninxVan Hout de banen. Na een incidentje dat een val partij tengevolge had staakte Wals en daarop ook Pijnenburg den strijd. Ten slotte vielen ook LonckeBuijsse, die 'n prachtkans op de zege hadden en 7 min. voor het einde ook het sterke Belgische koppel ChariierDeneef, uit. Mede door het uitvallen van enkele der sterk ste koppels bracht deze zesdaagsche een verrassende overwinning voor het Itali- aansch-Belgische koppel GuerraVan Nevele voor SmetsMartin (België); HuysBonduel (België); op 1 ronde Schoen-Lohmann (Duitschland) Hamer- linckBilliet (België); Van Vlockhoven v. Buggenhout (België); op 2 ronden VerreyckenHaezendonckx (België). Nieuw autosnelheidsrecord. De Engelsche autorenner Sir Mal colm Campbell heeft gisteren op het strand te Daytona Beach (Amerika) eea nieuw snelheidsrecord voor automobie len gevestigd door een mijl in twee te genovergestelde richtingen af te leggen met een gemiddelde snelheid van 445.493 kilometer per uur. Meer dan 50000 menschen waren aanwezig toen Malcolm Campbell in zijn racewagen „Blue Bird" langs het strand vloog. Ds, J. D. J, Idenburg. f f In het Diaconessenhuis te Haarlem is in den ouderdom van 65 jaar overleden ds. J. D. J. Idenburg, emeritus-predikant der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, een in vele kringen beminde en geziene per soonlijkheid, en een jongere broeder van den pas ontslapen staatsraad Idenburg. Ds. Idenburg was sinds 1920 emeritus; het predikambt had hij van 1893 tot dien tijd vervuld, resp. tc Ter Aa, Hillegers- berg, Groningen en te Amsterdam, in de ze gemeente van 1904 tot 1920. Reeds tijdens zijn ambtstijd aldaar had hij zich ook buiten het kerkelijke leven op ve lerlei wijzen voor de maatschappij veel- zins verdienstelijk weten te maken. MISLUKTE AANSLAG OP DEN HOOFDREDACTEUR VAN HET VOLK Gistermiddag heeft een Poolsche communist te Amsterdam 'n aanslag gepleegd op den hoofdredacteur van soc. dem. dagblad Het Volk, den heer Anker smit, welke aanslag echter gelukkig is mislukt. De dader had hem telefonisch te spreken gevraagd, voorgevend redac- tioneele aangelegenheden te willen be handelen. Men verzocht hem toen op het bureau van het blad op het Hekelveld te komen. In de kamer van den hoofdre dacteur gekomen, zeide de man, iemand van 40-jarigen leeftijd, tot den heer An kersmit, dat hij gekomen was om ver antwoording te vragen voor den laster van het Volk tegen het communisme. De heer Ankersmit antwoordde, dat zijn be zoeker zich dus onder valsche voorwed- sels toegang had verschaft en verzocht hem onmiddellijk heen te gaan. Toen stond de man op, haalde een revolver te voorschijn en richtte het wapen op den heer Ankersmit. Deze dekte zich achter zijn schrijftafel en zijn secretaresse, die in de kamer was, liep hulproepend de gang op. Van verscheidene kanten scho ten toen redactieleden te hulp. De man had intusschen de revolver neergelegd. Hij werd beetgegrepen en aan de inmiddels gewaarschuwde politie overgeleverd. Hij bleek, zooals gezegd, een Poolsche communist te zijn, die ech ter reeds een aantal jaren hier te lande woont. Zijn adres is in Den Haag. Bij zijn verhoor op het politiebureau in de Warmoesstraat bekende hij, dat hij naar het bureau van het Volk was gegaan om zich over den laster van het blad tegen de communisten te wreken. De revolver bleel^een browning te zijn, geladen met drie scherpe patronen. De man is in bewaring gehouden en zal aan de justitie worden overgeleverd. TWEE BOERDERIJEN IN VLAM MEN. Hedenmorgen vroeg is brand uitgebroken in de boerderij van Sp. in de buurtschap Emsterbroek te Ernst. In korten tijd stond de geheele boer derij in lichter laaie en sloegen de vlammen over naar de naastgelegen boerderij van D. De twee boerderijen brandden tot den grond toe af. Bij Sp. ging alles verloren;' een koe eenige var kens en kalveren kwamen in de vlam Suiker Aku Rubber Amerika Koninkl. Markt Philips Schepen len met gevn kan (Wettig gedeponeerd.) men om. Bij den heer D. kon het vee worden gered. De inboedel ging in de twee boerderijen geheel verloren. De brand ontstond in den schoorsteen. Alles was verzekerd. KOUSENFABRIEK AFGEBRAND. - In den afgeloopen nacht is het groote fabrieksgebouw der Seta-kousenfabrie- ken te Baardwijk onder Waalwijk, geheel in de asch gelegd. Het geheele gebouw is uitgebrand. De omliggende huizen, waarvan de meesten met riet waren bedekt, konden door nathouden gespaard blijven. Dit is reeds de vijfde maal dat in korten tijd in deze fabriek brand is uitgebroken. De oorzaak van den brand is onbekend. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. DEVIEZEN GESMOKKELD. Ben Venlosche dame werd dezer dagen door de Duitsche grensautoriteiten aange houden wegens overtreding van de de- viezenverordening. Zij bleek in Janu ari van dit jaar driemaal over de grens te zijn geweest en bij de Duitsche ban ken telkens reischèques te hebben in gewisseld. Thans is zij door de recht bank te Krefeld veroordeeld tot nes weken gevangenisstraf en 100 mark boete. OUDE VROUW IN BRAND GE RAAKT. In het perceel Groote Wit- tenburgerstraat 115, te Amsterdam, is gisteravond een ongeluk gebeurd, waar bij een 80?jarige vrouw levensgevaar lijke brandwonden heeft opgeloopen. Genoemde vrouw woont met een vrien din samen. Deze laatste was een oogen- blik uitgegaan om boodschappen te doen. De 80-jarige vrouw is in dien tijd te dicht bij de kachtel gekomen, waar door haar kleeren vlam vatten. Door de buren werd het ongeluk bemerkt en werden de vlammen gedoofd. On middellijk werd de politie en de ge neeskundige dienst gewaarschuwd. De vrouw is naar het O. L. Vrouwengast- huis vervoerd. WEITZEL WEER VOOR DE MICRO FOON. Zondagavond a.s. te ongeveer 8 h 10 zal de Avro-omroeper de heer Weitzel, die gedurende een jaar voor herstel van gezondheid in het buitenland verbleef, voor het eerst na zijn herstel, zijn dienst als omroeper van de Avro weer gaan uitoefenen. Dit besluit is ge nomen, nadat een medisch onderzoek heeft aangetoond, dat hij volkomen ge zond uit Davos is teruggekeerd. De keer Weitzel zal, na een korte toespraak door den heer Vogt in zijn oude functie voor de microfoon worden bevestigd. Het is de bedoeling dat de functie van omroeper bij de Avro in het vervolg wordt verdeeld over de heeren Weitzel en Thors. Laatstgenoemde heeft Weitzel tijdens zijn ziekte op lofwaardige wijze vervangen, zoodat ook hij zich bij de luisteraars vele vrienden heeft gemaakt BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRON KEN. De 52-jarige G. J. te IJnuuden, houder van de cantine in het kampeer terrein aldaar, is gistermiddag bij bet zwemmen in zee verdronken.^ De man ging den laatsten tijn geregeld in zee ba den en had het ook gistermiddag ge daan. Hij was daarna de blokken opge klauterd, die tegen den pier opgestapeld zijn en had met visschers op den plér zit ten praten. Daajna is hij weer in see ge gaan. Hij is vermoedelijk door de kou de bevangen en gezonken. Visschers rie pen hem toe in hun boot te komen, doch Jochems wilde niet en zonk kort daarna in de golven weg. Het lijk is nog niet aangespoeld. De man laat een vroww en vier kinderen achter. TEEKEN DES TÏJDS. In de '„Java- Bode" stond kortgeleden onderstaande advertentie, die geen nadere toelichting behoeft. Een wanhoopskreet uit de vele, die er, ook in Indië, dagelijks worden geslaakt- „Wanhopige jonge Hollander, twee jaren werkloos, thans financieel volko men uitgeput, physiek door ellende on dermijnd, door onafgebroken tegensla gen bij het zoeken naar werk, beroofd van zijn laatste hoop, doet als laatste poging langs dezen weg een beroep op zijn landgenooten. Middelbare school opleiding, goede algemeene^ ontwikke ling, talenkennis, vijf jaren kantoorrou tine in hoogere positie is bereid alle mo gelijk werkzaamheden te verrichten te-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2