*2* GOESCHE COURANT^ onzen grooten uitverkoop. lobbdmann lekker., man! Nog twee dagen Technisch Bureau WOLBEIS. BINNENLAND. ZEELAND. Sproeten komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. WEER EN WIND. m RECHTSZAKEN. F1NAHCIEELE BERICHTEN. NUMMER 56. TWEE BLADEN. DONDERDAG 7 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De tekorten bij de spoorwegen. Zaterdag aanstaande onher roepelijk laatste dag van Tijdelijk Markt, Middelburg, GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0. D. in MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. PORTRET PRINS HENDRIK ONTHULD. Woensdagmorgen is in de Prins Hen- dr'ikkazerne te N ij m e g e n door den commandant van de Koloniale Reserve luit.-kol. J. P. Wissema, in tegenwoor digheid van officieren, onderofficieren, manschappen en burgerpersoneel van het corps, in de vestibule van 't hoofd gebouw op plechtige wijze het portret onthuld van wijlen Prins Hendrik der Nederlanden, Het portret is door de Koningin aan het corps geschonken ter herdenking aan de eerste-steenlegging op 18 Janu ari 1910 door den Prins. Als men ons maar eens de vrije hand gaf, zegt de directie. De toenemende tekorten bij de Spoor wegen, die voor 1934 op ruim dertig millioen worden geraamd ondanks dras tische bezuinigingen op personeelsuit gaven en reorganisatie van het bedrijf, hebben de redactie van het Handelsblad aanleiding gegeven, een onderhoud met de directie aan te vragen. Dr- H. van Manen en ir- E. C. W. van Dijk zeiden in dat onderhoud dat de oor zaken van deze tekorten uitsluitend ge legen zijn in de geweldige daling van de opbrengsten. In 1929 bedroegen dc totale ontvangsten f 180,000,000; in 1934 nog slechts f 112,000,000. Een terugval dus van 68 millioen. Ramen we het te kort over het afgeloopen jaar op een dikke dertig millioen, aldus de directie, dan zijn dus reeds 35 millioen gevon den en wel voornamelijk door bezuini ging en het brengen van een grootere mate van efficiency in de exploitatie. Van de 68 millioen die we minder ont vingen, komen zeker 18 voor reken'ag van de belemmeringen, die de handel tegenwoordig internationaal ondervind; De Spoorwegen worden in belangrijke mate de dupe van ten behoeve van an dere bedrijven genomen maatregelen. De algemeene malaise is een tweede zeer belangrijke factor voor de dalende inkomsten. In 1929 ontving het Spoor wegbedrijf uit den post: Reizigers in he: buitenlandsch verkeer, d.w.z. reizigers uit Nederland, die het buitenland voor hun reis uitkozen, en buitenlanders, die hun vacantie in Nederland kwamen doorbrengen: f 5,700,000- In 1933 was dit bedrag geslonken tot f 3,700,000. (De cijfers over 1934 zijn nog niet bekend-) Alleen op dezen post is men dus circa 2/5^ van de inkomsten kwijt, terwijl de treinen naar en van het buitenland toch moeten blijven rijden. Als derde oorzaak noemde de direc tie den verkeerschaos. Op het gebied van het goederenvervoer heerscht vol strekte vrijheid. De Spoorwegen en de particuliere autobusondernemers wer ken onder geheel verschillende voor waarden. Het laatste jaar heeft zich als vierde oorzaak de toenemende concurrentie van het scheepvaartverkeer doen gevoe len. De regeering heeft tientallen mil- lioenen betaald Voor den aanleg van Juliana- en het Twente-kanaal en zij heeft er o.a. mede bereikt, dat de Spoorwegen hun vrachten kwijt zijn en per jaar eenige millioenen tonnen goe deren, voornamelijk mijnproducten, die vroeger per trein werden vervoerd, thans zien overgeheveld in de schepen, V?°r verkeer door de Nederland- t> kanalen niets behoeven te betalen, rln jaat der Nederlanden betaalt hier drïif tekorten, die het Spoorwegbe- nnnj.a j gevolg van deze concurrentie rdsK^en H'dt. en tevens betaalt De rlirp r* §oedkoope watervervoer. .tand va-beteigTCnfi fde 't' De uiterste soberheid is in alle takken vandienst doorgevoerd, hetgeen gelei delijk tot een groote mate van nersi- neelsbesparing heeft geleid. Verder is de grootst mogelijke oeco- nomie betracht (electrificatie, invoering van Diesel-tractie, opheffing van baan vakken, die te groote verliezen oplever den ed) De genoemde maatregelen zijn echter volstrekt ontoereikend, om de exploi tatie van het spoorwegbedrijf sluitend te maken. Zoowel de heer Van Manen als de heer Van Dijk waren ervan over tuigd, dat het tekort omlaag kan worden gebracht als men de bedrijfsleiding vol ledige vrijheid geeft om de exploitatie naar eigen inzicht te voeren. (Ingez. Med. De regeering verbiedt echter uitbrei ding van vervoer op Zondag (omdat dc rustdag ontzien moet worden). Aan Jen busexploitant, den bootondernemer ea den piloot wordt op Zondag echter geen enkele belemmering in den weg gelegd Wanneer men in de gewenschte mate goedkoope treinen op Zondag kon laten rijden, zou dit een belangrijke bron van inkomsten vormen. Op een vraag of uitgifte van /goed koope weekend-kaarten en vergrooting van het aantal trajecten met buurtver keer niet zou kunnen worden overwo gen, zei de directie dat er juist tegen woordig veel gereisd wordt tegen het week-end door menschen, die dus den volledigen prijs betalen. Zou men hen in staat stellen goedkoop te reizen, dan zou dat voor hen persoonlijk een pret tige tegemoetkoming zijn, maar de in komsten zouden dalen- Bovendien zou den bij uitbreiding van, het vervoer om liet week-end heen extra onkosten moe ten worden gemaakt, (personeel en ma terieel) die anders achterwege konden blijven. De uitbreiding van het buurtverkeer wordt bedrijfstechnisch onderzocht. Op het oogenblik kan men zich deze kaar ten verschaffen op die trajecten, waar van gebleken is, dat ze stimuleerend werken op het reizigersvervoer. Ver grooting van dit aantal schijnt de direc tie niet loonend. De directie besloot het onderhoud met nog eens nadrukkelijk op den voor grond te stellen, dat zij niets liever zou willen dan het publiek zooveel moge lijk te gerieven, maar dat zij door de hier geschetste moeilijkheden verplicht wordt, eiken maatregel commercieel te wikken en te wegen, met het resultaat, dat van tariefsverlaging jammer genoeg vooreerst geen sprake kan zijn. Tot leden van het dagelijksch be stuur van de stichting Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland zijn benoemd de heeren P. J. J. Dekker, te Wemel- dinge en C. de Putter, te Axel. De collecte voor het Plaatselijke Crisis-comité heeft deze week f 82.65 opgebracht. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Vrachtauto omgeslagen en door de tram gegrepen. Twee ernstig gewonden Hedenmorgen te ongeveer kwart voor 9 reed de sleeper A. Minderhout uit Vlissingen met zijn knecht na het lossen van een voer zand bij het in aan bouw zijnde huis te West-Souburg naar Vlissingen terug met zijn vrachtauto. Juist ter hoogte van den ingang van het vliegveld, is de auto vermoedelijk geslipt, althans M. verloos de macht over zijn stuur en reed over de tram rails tegen den dijk op, waarna de auto omsloeg. Op hetzelfde oogenblik kwam de tram*, die te half negen van Middelburg was vertrokken, van de hoogte van Souburg afrijden en de wa genbestuurder kon niet meer stoppen. De tram reed tegen de omgeslagen auto aan en sleepte die nog mede, waarbij een paal van de electrische geleiding beschadigd werd. De motorwagen van de tram z,at ver uit de rails tegen den dijk en met een der voorwielen in den greppel tiisschen weg en dijk. De beide in de cabine zittende per sonen lagen onder het wrak en zijn door toegeschoten personen, o.w. een der pas geslaagde assistent-verpleeg sters van het roode kruis uit Middel- burg en een zuster uit het Gasthuis te Indien we verantwoordelijkheidszin hebben, zal de wereld ons, zoolang we leven, in het harnas houden. M'burg naar 't restaurant van het vlieg veld overgebracht. De bestuurder M. had o.a. een bloedende wonde aan een zijner beenen onder de knie en ver der inwendige kneuzingen, de knecht had eveneens verwondingen bekomen, ook inwendig. Op advies van dr. Huisman uit Sou burg zijn beiden per ziekenauto naar BetHesda te Vlissingen vervoerd. Spoedig waren personeel van de tr,am, de deskundige op het gebied van auto's en rijks- en gemeentepolitie uit Souburg en Vlissingen ter plaatse om het onderzoek in te stellen en het verkeer te regelen. De tramdienst werd met eenige ver- ti aging onderhouden: de reizigers moesten overstappen op de plaats van 't ongeluk. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. J. C. v,an de Graaff, verga derde de a.r. kiesvereeniging. Bespro ken werd het oprichten eener Arja club, het doel hiervan werd door den heer Lampert uit Vrouwenpolder uiteenge zet, terwijl de gestelde vragen beant woord werden door den heer Bitstra uit Middelburg. Reeds gaven zich een 5-tal personen op voor deze club, waarvan ds. H. Scho ling, Ger. predikant, als leider zal op treden. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente zal Maandagmiddag te half twee in openbare vergadering bijeen komen. Behandeld zal o.m. worden een voor stel van B. en W. tot aanleg van een verharden weg in de duinen, aanslui tende aan den Dishoekschen Keiweg. Deze laatste wordt dan doorgetrokken tot de vroonslag, om daarna een klin kerkeiweg aan te leggen tot nabij Kaapduinen. B. en W. stellen voor het bouwrijp maken van het zomerwoningterrein bij Zwanenburg op te schorten totdat deze gronden als bouwterrein zullen kunnen worden verkocht. Met de geheele uit voering van het werk zou een uitgaaf gemoeid zijn van 256650. Ook parti- eele uitvoering van het plan zou een aanmerkelijke som vergen. Verder zal o.a. nog behandeld wor den een voorstel om ten behoeve van den gemeentearts het besluit tot toe passing van de korting op de jaarwed den van ambtenaren niet uit te voeren, wijl de regeling, van elkaar betalen met gesloten beurzen, dan wordt ver broken; tenslotte 'n voorstel tot op nieuw vaststellen van de verordening der winkelsluiingswet. SINT LAURENS. Onder voorzitter schap van den heer P. Boon werd Woensdagavond de 32e jaarvergade ring van de Anti Rev. Kiesvereeniging alhier gehouden. In zijn openingswoord sprak de voorzitter enkele woorden ter nagedachtenis v,an Staatsraad Iden- burg. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het aantal leden met 9 is toegenomen, uit dat van den pen ningmeester, dat het batig saldo over 1934 f 33 bedraagt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Koole, J. Marinissen en G. Prins, en de afge- vaardigen naar de Centrale en het Provinciaal Comité aangewezen. Daar na werd de candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen als volgt vastgsteld: 1. P. Boon (aftr.)2. Joh. Marinissen (aftr.), 3. J. Riemens (aftr.), 4. D. Willemse, 4. J. W. Davidse, 6. J. Koole Mz., 7. A. van den Broeke Wz., 8 J. Louwerse Jz. Jongen door auto aangereden. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Woens dagmiddag werden bij den klompenma ker de Klerk alhier boomen aangevoerd per sleeperswagen. Met een ledigen wa gen reden enkele kinderen mede tot dat bij het café ,,De Roode Leeuw" zij er af sprongen. Een der kinderen, een zoontje van J. de N. liep naar de lin kerzijde van den weg, juist toen een vrachtauto daar passeerde uit de rich ting Middelburg, zoodat een botsing on vermijdelijk w,as. De jongen geraakte onder de auto en het achterwiel reed over zijn linkerbeen. Nadat hij in het café was binnengbracht werd direct dr. de Weerd gewaarschuwd. Deze achtte overbrenging naar het gasthuis te Mid delburg noodzakelijk wegens een been breuk. Per particuliere auto is hij daar heen vervoerd. De gemeentepolitie was spoedig ter plaatse en maakte van een en ander proces-verbaal op. KRUININGEN. Dinsdagavond hield de Ring Oost Zuid-Beveland van het Ned. Jongelingsverbond haar 5e jaar vergadering in het Zondagschoolge bouw o.l. van haar voorz. ds. de Beus van Rilland. Ook de meisjesvereenigin- gen waren uitgenoodigd. De jaarversla gen getuigden van bloei. De heer Ver- brugge van Kruiningen sprak over „Oxford-Beweging", de heeren Griep, Honders en de Jonge verleenden mede werking door declamatie, terwijl de C. J. M. V. van Yerseke opvoerde; „Een aangename Zondag", hetgeen keurig de werkelijkheid van het leven weer gaf. Ds. Mortier sprak een bezielend slptwoord. Er bestond voor deze ver gadering zeer groote belangstelling. Woensdagavond vergaderde alhier voor het eerst de Chr. Hist. Jongeren groep Oost-Zuid-Bevel,and. Een con ceptreglement werd behandeld en met eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. Daarna werd een bestuur gekozen: C J. de Jonge, Yerseke, voor.; J. M. Ge leedst, Kruiningen, Seer.; M. v. d. Boom gaard, Rilland en mej. Honders, Yerseke algem. adjunct en mej. B. van de Velde Kruiningen, penningmeesteres. Na af doening van enkele huishoudelijke za ken werd besloten Donderdag 4 April te Yerseke te vergaderen voor het be handelen van een onderwerp of voor dracht. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. Woensdagmiddag verga derde de Raad, onder voorzitterschap an burgemeester Ermerins. Afwezig de heer Koopman. In de plaats van den heer P. Leijs als lid Commissie van Toezicht l.o., die wegens gevorderden leeftijd bedankt heeft," werd benoemd de heer C. Haasdonk. De grond Helsche dijk werd verkocht aan den heer W. Steenbakker voor f 201, behoudens goedkeuring van Gcd. Staten. De heer J. Acda had met f 111 ingeschreven. De wijziging van de winkelsluitings wet (in verband met den zomertijd) werd met .algemeene stemmen aangeno men. Op voorstel van B, en W. werd be sloten om met ingang van 1 Jan. 1936 de belasting voor 'n vaststaande hond te brengen op f 2.50 en voor 'n losloo- pende hond op f 5. Tevens werd besloten tot verhooging van het schoolgeld. KORTGENE. De P.Z.E.M. hield Woens dagavond een kookdemonstratie. Ver schillende gerechten werden electrjsch gekookt. Er werd een prop,agandarede gehouden en een film vertoond. De gym nastiekzaal der o.l. school, waar de de monstratie gegeven werd, was matig bezet. Ook op andere gemeenten van Noord Beveland wordt de demonstratie Auto tegen een lichtpaal gebotst. TERNEUZEN. Een uit de richting Sas van Gent komende auto bestuurd door den handelsreiziger A. V. is Woensdagnacht in volle vaart tegen een paal van het electrische lichtnet, staande nabij de buurtschap ,,De zeven huisjes'' gereden. De schok was zoo groot, dat de paal onder een hoek van 45 graden kwam te staan en de licht- leiding tusschen Sluiskil en Ter Neu zen niet meer functioneerde. De auto, die omgekanteld was, lag midden op den weg. Men slaagde er in V., die wonder boven wonder zoo goed als geen letsel bekomen had, uit het zwaar beschadigde voertuig te ha len en in een der woningen binnen te brengen. (Ingez. Med.) M'burg, 7-III-'35. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 10 °C (50 F); laagste 4 °C (39 °F). Heden 9 h: 5.5 °C; 12 h: 7.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 781 mm; laagste 776 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 778.4 mm te Helsingfors; laagste 742.5 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke wind uit O. richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, in het O. lichte tot matige vorst des nachs, overdag om het vries punt, in het Westen lichte vorst des nachts, overdag iets kouder. Zon op: 6 h 36; onder: 17 h 47. Licht op: 18 h 17. Maan op: 7 h 00; onder: 21 h 41. E.K. 12 Maart.' Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3" min. latei jS Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. Do. 7 2.25 14.52 9.13 21.20 Vr. 8 3.08 15.35 9.57 22.03 Za. 9 3.55 16.22 10.42 22.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater Laagwater. Do. 7 S 4.35 16.58 10.05 22.24 Vr. 8 5.15 17.39 10.52 23.09 Za. 9 5.56 18.20 11.40 23.56 IBIS SHAG - LICHTE PUPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén andere I flngez. Med.) den is in de algemeene politieverorde ning der gemeente Gilze-Rijen, waar de verdachte dezen vogel hield. Kanton rechter en rechtbank hehben ontslag van rechtsvervolging gegeven. De hooge raad heeft thans overwo gen, dat door het tegengaan van deze in een landelijke gemeente bekende ruwheid en wreedheid het beschermen van 'het publiek in zijn zedelijke ge voelens alsmede de openbare zedelijk heid kan worden gediend. Hij vernie tigde daarom het vonnis en veroor deelde V. tot f 5 boete. BLIND MAKEN VAN VINKEN. Ruw en wreed gebruik straf baar verklaard. De Hooge Raad heeft arrest gewe- J zen in een zaak van den officier van justitie te' Breda, die cassatie had aan- geteekend tegen een vonnis van de J rechtbank aldaar houdende bevesti- ging van een door den kantonrechter te Tilburg gedane uitspraak, waarbij J V., fabrieksarbeider te Tilburg, is ontslagen van Rechtsvervolging terza- ke van het ïn zijn bezit hebben van 'n blind gemaakte vink, hetgeen verbo- CONVERSIE-LEENING VAN DE PROVINCIE ZEELAND. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie voor houders van niet-uitgelote obiigatiën van de 4 pet. geldleening 193b ten laste van de provincie Zeieand, betreffende het af losbaar stellen dezer leening. Houders hebben voorts het recht van voorkeur bij de inschrijving op de 314 pet. con versie-leening, groot f 2.625 000, tot den koers van 9914 pet. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1