*2* GOESCHE COURANTE ■mm ieuws. Mermahij I. 100FTMAN Jr. STATEN-GENERAAL ZEELAND. BEKENDMAKING. NUMMER 55. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. BiMEMLMD. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. MIDDELBURG. IUID-BEVEIAND. N00RD-BEVÉAND. LANDBOUW. LE6ER ES VLOOT. REQHTSZAKEN. WEER EN WIND. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publicitèitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. NATIONAAL CRISIS-COMITé. Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede Het in enkele bladen verspreide bericht over opheffing van het Tlatio- naal Crisis-Comité mist allen grond Het spreekt vanzelf dat het N. C. C. niet als duurzame instelling bedoeld is, doch zoolang de nood der tijden voortzetting der werkzaamheden eischt, zal het bestuur het uiterste ver richten om zijn taak voort te zetten. Reeds wordt met alle ernst gewerkt voor de campagne 1935-'36, waarbij het Comité vertrouwt dat de mede werking ook verder niet aan deze na tionale instelling zal worden onthou den. DE OPDRACHT VOOR EEN HAVENPROJECT AAN DE PERZISCHE GOLF. Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken opdracht had gekregen voor de uitvoering van een groot havenpro ject aan de Perzische Golf. Met de uit voering van dit werk zal een bedrag van ongeveer vijf millioen gulden ge moeid zijn. De Bronsmotorenfabriek te Appinge- dam heeft thans voor de electrische cen trale te Dehnow, waar de nieuwe ha venwerken worden uitgevoerd, opdrachi gekregen voor de levering van twee 100 pk motoren. Deze fabriek kan hierdoor weer voor het eerst sinds geruimen tijd voor export werken. In verband met de belangen voor de Nederlandsche werkgelegenheid hebben wij ons nogmaals tot de directie van de Nederlandsche Maatschappij voor Ha venwerken gewend, die ons mededeelde, dat ten minste 35 procent van bovenge noemde vijf millioen aan Nederlandsche belangen ten goede zal komen. Het be- treffende constructiemateriaal zal groo- tendeels in Nederlandsche werkplaatsen worden vervaardigd. De deelen zullen vervolgens naar Dehnow worden ver voerd en aldaar worden gemonteerd. Uiteraard zullen dus ook scheepvaart- belangen van deze belangrijke Neder landsche opdracht profiteeren. (Volk.) TENTOONSTELLING „MOOI NEDERLAND". Het organisatie-comité voor de ten toonstelling „Mooi Nederland" be- oogende het geven van meer bekend heid aan en het aankweeken van meer waardeering voor ons vaderland op toeristisch gebied deelt ons mede dat dank zij de groote deelneming uit alle deelen des lands, het definitief doorgaan der tentoonstelling verzekerd is. „Mooi Nederland" zal worden geor ganiseerd onder leiding van de Alge- meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) in de Apollo-Hal te Amsterdam en wel van Dinsdag 7 Mei tot en met Zondag 19 Mei. Nu buiten onze grenzen hoe langer hoe meer belemmerende bepalingen worde® gemaakt voor het toeristisch verkeer naar Nederland, wordt ver trouwd, dat dank zij deze tentoon stelling, talrijke landgenooten de schoonheid van het eigen land meer gaan waardeeren en dientengevolge dit jaar hun vacanties in het eigen land zullen gaan doorbrengen. HITWISSELING BOEREN- EN TUINDERSZOONS. Tusschen Nederland en Duitsch- land. e Reichsnahrstand, de centrale or ganisatie van den Duitschen landbouw, l n j0 /'k* Nederl. Boeren- en Tuinders- bond, hebben op voorstel van den Duit- s <m ond besloten zoons van boeren en tuinders uit te wisselen en wel ge durende een vaststelden tijd, b.v. een periode v,un een half iaar. De jongens worden over en weer in de gézinnen opgenomen en op het bedrijf tewerk gesteld. De uitwisseling geschiedt met gesloten beurzen; behalve reiskosten mogen geen kosten ontstaan. De Eerste Kamer is gister begonnen met de behandeling van de begrooting van econ. zaken. De heer D a n z (v.d.) zegde, dat er meer wordt gedaan voor landbouw dan voor andere takken van het economisch leven. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) betoogde, dat de crisismaatrege len groot nadfeel hebben toegebracht aan de beteekenis van Rotterdam ais centraal punt voor de graanmarkt. He' zelfde geldt voor Rotterdam als centrum van den fruithandel- De heer ter Haar (c.h.) keurde het af, dat contingenteeringen afhankelijk worden gesteld aan onderhandelingen betreffende handelsovereenkomsten met andere landen. Spr. betoogde, dat voor den landbouw veel, voor de scheepvaart weinig wordt gedaan- De heer B 1 o m j o u s (r.k.) weet den achteruitgang van ons land aan de door Engeland na September 1931 genomen maatregelen. Spr. betoogde dat onze economische kwetsbaarheid voor een groot deel gg- volg is van de door ons gevoerde eco nomische politiek. Er moeten :andere wegen worden ingeslagen, om in ons land meer overeenstemming te ver krijgen tusschen consumptie en produc tie. De regeering zal moeten omzien naar verdere bronnen om de welvaart van ons volk te bevorderen. Met al onze pogingen ten opzichte van het buiten land zijn we bedrogen en ontgoocheld geworden. De heer Gelder man (lib.) betwijfelde of eenigen maatregel op han delspolitiek gebied voorloopig iets zal doen bereiken. De minister overwege vereenvoudiging der regeling van den landbouwsteun. De heer De Jong (r.k.) wensch- te maatregelen tegen mechanisatie in de sigaren-industrie. De evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart heeft geen einde gemaakt in den nood der schippers. Spr. beple:t evenredige vertegenwoordio'ing der schipperij in de bevr&chtings-commis- sies. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden. In de vergadering van aandeel houders der N.V. Stoomzuivelfabriek „Samenwerking" te Middelburg zijn na ampele bespreking van 't rapport van het accountants-bureau-Van den Ende balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd en het dividend vastge steld. Tot commissaris werden benoemd de heer A, de Plaa en J. Joziasse, die hun benoeming aannamen. DRIEWEGEN. Maandagavond zou alhier een bespreking worden gehou den tusschen de hier wonende land- bouwwerkgevers en de vertegenwoor digers van den Nederlandschen Bond voor arbeiders in het landbouw-, tuin bouw- en zuivelbedrijf, teneinde te ge raken tot het afsluiten eener regeling van de loonen en verdere arbeidsvoor waarden. Aangezien slechts 2 werk gevers waren opgekomen was het re sultaat nihil. ELLEWOUTSDIJK. Maandagavond hield het Groene Kruis alhier zijn jaar vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental door vertrek van eeni gen naar elders verminderd was. Tot afgevaardigde naar de Provinciale ver gadering werd gekozen de heer M. Meu- lenberg Cz,, en als plaatsvervanger de heer L- van Boven. Vanwege het bestuur werd medegedeeld dat het verplegings- materiaal in goeden staat is bevonden- Doordat de ontvanger-griffier van het Waterschap Ellewoutsdijk zitting houdt in het kantoortje van het Groene Kruis, zijn de jwerzaamhedeln van den bode toegenomen, zoodat hem een Verhor- ging van f 2,50 op zijn salaris is toege kend. Het jaarverslag van de wijkver pleging was door het bestuur nog niet ontvangen, aangezien de afdeeling Ove- zande-Driewegen nog geen jaarvergade ring had belegd. ELLEWOUTSDIJK. Maandagavond vergaderde de onderafdeeling Elle woutsdijk van „Ziekenhuis verpleging". Met het oog op het voorstel van het bestuur dezer onderafdeeling tot ver mindering van contributie van 2.08 tot f 2 (deze vermindering is mogelijk doordat een bijdrage uit de kas gegeven zal worden) werd besloten zooveel mo gelijk stemgerechtigde leden naar de jaarvergadering van de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland te zenden om dit voorstel te ondersteunen. Ik ben dankbaar voor de scherpste critiek, als ze maar zakelijk blijft. Bismarck. KAPELLE. Dezer dagen is het 2000ste lid ingeschreven voor de vereeniging Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland, afdeeling Kapelle. KATTENDIJKE. De Raad dezer gemeente, welke gisteren bijeen kwam, vond geen termen aanwezig om over te gaan tot verlaging van het aantal vergunningen in deze gemeente, EEN MERKWAARDIGE TROUWSTOET. KRUININGEN. Dinsdagmorgen bracht een paartje dat in den echt werd verbonden heel wat belangstel lenden op de been. Niet dat dit op zichzelf zoo'n ongewoon verschijnsel is, doch het bruidspaar reed per motor met zijspan naar het Raadhuis, gevolgd door een 18 tal motoren met duo- of zijspanrijders, alle heeren met hoogen hoed. Na de trouwplechtigheid werd de stoet op de gevoelige plaat gezet, waarna men zich naar Hansweert be gaf voor de Kerkelijke inzegening. Een en ander bracht veel nieuwsgieri gen op de been. YERSEKE. Gisteren heeft de motor boot YE 123 een Chineesche krab of tewel wolhandkrab gevangen. Dit is de eerste maal dat op de Yerseksche Bank f volop zout water zoo'n krab is gevan gen. Het dier is aaS de autoriteiten opgezonden ter kennisname. Als bij zonderheid kan nog worden vermeld, dat het beest vol zaad was, dus is ver meerdering te wachten. YERSEKE. Dinsdagmorgen sprong het 8-jarig zoontje van den heer C. v. L. v,an een rijdende vrachtauto van den heer A. B. en kwam dusdanig te vallen dat het ernstige wonden aan het hoofd bekwam, bewusteloos bleef liggen, dr. Klinkenberg verleende heelkundige hulp. WOLPHAARTSDIJK. Maandag avond werd alhier door een gedeelte van het bestuur van „Landbouw en Veeteelt", afd. van de Z. L. M. een buitengewone algemeene ledenverga dering opgeroepen. Waarnemend voor zitter was de heer M. Janse. Opgeko men waren 63 leden met 43 stemmen. De vergadering werd echter onwet tig verklaard als zijnde in strijd met artikel 23 van de statuten der vereeni- ging- Naar wij nader vernemen, hangt de ze zaak samen met een reeds langen tijd bestaande oneenigheid in de ver eeniging over allerhande kwesties, wel ke tot gevolg heeft gehad dat een deel der leden zich heeft afgescheiden en een nieuwevereeniging „Landbouwbe lang" oprichtte. Principieele aangele genheden liggen daar niet aan ten grondslag. „Landbouwbelang" zoekt ook aansluiting bij de Z. L. M. COLIJNSPLAAT. Als opvolger op de liberale lijst in de vacature van wijlen IJ. M. Haringman, is door den voorzit ter van het Centraal Stembureau be noemd verklaard tot lid van den Raad de heer P- Janse Jz, Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Afd. Biggekerke der Z.L.M. De afdeeling Biggekerke van de Z.L.M- hield Maandagavond een druk bezochte jaarvergadering. Aan het gei- tenfokstation werd een bijdrage van f 2,50 verleend. Uit het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 60 leden telt; van de Coöperatie „Eiland Walcheren werd voor f 5479, aan kunstmest en voe derartikelen betrokken. Het nadeelig slot bedraagt f 5. In de bestuursvacatu- resp. wegens bedanken van de heeren G. Wijnand en M- Houterman werd voorzien door de benoeming van dc heeren E. de Korte en A. de Voogd. De voorz. bracht in herinnering, dat de hr. Wijnand van de oprichting af vice-voor- zitter is geweest. De secretaris-penningmeester, de hr. C. Polderman had tegen 1 April ontslag aangevraagd- Besloten werd sollicitanten op te roepen op een salaris van f 75, hel bodeloon inbegrepen. De aardappelsor teerder werd bij opbod verkocht voor f 31. De heer Sietema te Middelburg hield een lezing over doel en werkwijze van een controle- en stierenvereeniging, Be sloten werd over 14 dagen een beslis sing te nemen over het eventueel op richten van een dergelijke vereeniging. De heer Kleinepier, secretaris van den Kring deed verschillende mededeelingen en beantwoorde vragen over de verschil lende crisismaatregelen. Afd. Gapinge der Z. L. M, De landbouwvereeniging afd. Gapinge van de Z. L. M. „Ons Belang" hield Maandagavond onder voorzitterschap van den heer J. Louwerse Wzn. haar 18e goed bezochte jaarvergadering. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij o.m. een overzicht gaf van den algemeenen toestand, waarin de landbouw tengevolge van de crisis nog steeds verkeert. Uit 't jaarverslag van den heer L. Dingemanse bleek o.m., dat het ledental thans 38 bedraagt. IJit het financieel verslag v.an den heer ,1. Looise Sr. bleek een batig saldo van ruim f 16, De exploitatie van de aard- appelbewaarpl.aats leverde een voordee- lig slot op van ruim f 39. Het aftreden de bestuurslid, de heer M. Arendse werd herkozen. Vervolgens werden uitvoerige mededeelingen gedaan aangaande de gevolgde crisisregeling bij de toekenning van de suikerbietengarantie en ten op zichte van het schetsen der kalveren. In de vacature-J. van Gilst die ais ouderling der Ned. Herv. Gem, te Colijnsplaat bedankt heeft, is be noemd de heer Joz. Schippers. Ds. J- D. Barth, predikant bij de Ger. Gem. te Borsselen, die ernstig ziek is geweest, is thans zoo goed als hersteld, weer naar Borsselen terug- keerd. Geref. Gem. Ds. P. Honkoop te 's Gravenhag heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Officier van den marinestoom vaartdienst le kl. W. M. Zietse, dienen de ab- van Hr. Ms. mijnenlegger Douwe Aukes te Vlissingen, die 18 dezer is overgeplaatst op Hr. Ms- wachtschip te Willemsoord, zal begin April worden geplaatst aan boord van het gouvernementsschip Arend om half April naar Oost-Indië te vertrekken. Politierechter te Middelburg Zitting van 5 Maart 1935. De volgende Rijksbelastingzaken wer den behandeld: P. K., 49 jaar, winkelier, Ter Neuzen. Eisch f 40 boete. Vonnis f 30 of 15 d.; P. A. de W„ 34 jaar, vrachtrijder, Hontenisse. Eisch f 50 boete. Vonnis f 30 of 10 d. C. V., 38 jaar, jurbeider, Westdorpe. Eisch f 50 boete. Vonnis f 25 of- 10 d.; Th. J. van B., 32 jaar, arbeider, Ste- kene (B.) Eisch f 25 boete. Vonnis f 25 of 10 d.; J. J. V., 33 jaar, timmerman, Schoon dijke; A. A- de L., 30 jaar, arbeider, Moerbeke (B.) beide eisch f 50 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; C. L. de R., 29 jaar, winkelier, Steke- ne (B.) Eisch f 30 boete. Vonnis f 20 of 10 d.; C. L. de R„ als voren St. Jansteen. Eisch f 30 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; A. A. v. d. V., 39 jaar, leurder, Mee- donck. Eisch f 30 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; J. P., 41 jaar, koopman, Goes. Eisch f 50 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; H. v. P„ 18 jaar, arbeider, Graauw. Eisch f 20 en f 30 boete. Vonnis 2 x f 20 of 2 r 10 d. hecht.; A. K„ 26 jaar, landarbeider, Waarde. Eisch f 40 boete. Vonnis f 25 of 10 d,; P. F. v. O., 24 jaar, arbeider, Stoppel dijk; P. E. D. H., 32 jiiar, grondwerker, Clinge, beide eisch f 50 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; C. A. T„ 26 jaar, landarbeider, Schoon- dijke. Eisch f 35 boete. Vonnis f 25 of 10 d.; C. R,, 40 jaar, landarbeider, Biervliet. Eisch f 25 boete. Vonnis f 25 of 10 3.; Fl. B„ 22 jaar, grondwerker, Clinge (België). Eisch f 40 b. Vonnis f 25 s. 10 d.h. A. M. L. J. d. S„ huisvr. F. S„ 36 jaar, Ook onze goedkoope maatkleeding wordt door m/aatkleermakers op eigen atelier vervaardigd, dus geen fabrieks- maatkleeding. Koopt daarom recht streeks van coupon. Vlasmarkt, Middelburg. (Ingez. Med.) Middelburg, 6-III-'35. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 9.2 C (48 °F); laagste 2.7 °C (37 °F). Heden 9 h: 6.7 °C; 12 h: 8.5 °C. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 776 mm; laagste 774 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 775.8 mm te Scilly; laagste 752.6 mm te Reykjavik. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke, later wellicht weer toenemende N.W. tot W. of Z.W. wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen, lichte vorst tot om het vriespunt des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 39; onder: 17 h 46. Licht op: 18 h 16, Maan op: 6 h 44; onder: 20 h 13. E.K. 12 Maart. a o o Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3° min. latei jS Springtij.) Maart. Wo. 6 Do. 7 Vr. 8 Hoogwater 1.46 14.16 2.25 14.52 3.08 15.35 Laagwater. .8.34 20.36 9.13 21.20 9,57 22.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater Laagwater. Wo. 6 3.53 16.19 9.25 21.41 Do. 7 S 4.35 16.58 10.05 22.24 Vr. 8 5.15 17.39 10.52 23.09 acjui^Vr«LCiniuwaa«sïE zonder beoep, Axel; A. M„ 58 jaar, koopman, Axel, ieder eisch f 15 boete. Vonnis f 15 of 5 d.; P. J. C., 44 jaar, landarbeider, Water landkerkje. Eisch f 50 boete plus f 25 boete. Von nis f 30 s, 10 d.h. plus f 15 s. 5 d.h, E. M. v. H„ 34 jaar, molenaar, Honte nisse. Eisch f 40 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; E. P. J. T„ 27 jaar, zonder beroep, Schoondijke. Eisch f 35 boete. Vonnis f 25 of 10 d.; L. F. v. d. B„ 29 jaar, landarbeider, Hoofdplaat. Eisch f 50 boete. Vonnis f 15 of 5 d.; De verdediger, mr. Baron Thoe Schwartsenberg en Hohenlansberg pleit te vrijspraak s. oplegging van een voor waardelijke straf; R. H. H., 36 jaar, arbeider, Stekene (België). Eisch f 30 boete. Vonnis f 25 of 10 d.; P. L„ 61 jaar, koopvrouw, Hulst. Eisch f 10 boete. Vonnis f 10 of 5 d.; F, K„ 43 j„ veldarbeider, Hulst. Eisch f 15 b. Vonnis f 15 s. 5 d.h. J. F. de K„ 37 j„ grondwerker, Clinge. Eisch f 25 b. Vonnis f 15 b. s. 5 d.h. F. V., 39 j., arbeider, Westdorpe. Eisch f 40 b. Vonnis f 30 s. 10 d.h. J. van L,, 34 j„ timerm.ansknecht, Schoondijke. Eisch f 40 b. Vonnis f 30 s. 10 d.h. P. de N„ 29 j„ werkman, Koewacht. Eisch f 50 boete. Vonnis f 30 of 10 d.; J. S„ 34 j. en C. B„ 32 j„ grondwer kers Clinge (B.). Eisch ieder f 50 b. Vonnis f 30 s. 10 dagen hechtenis. A. B„ 41 j„ en Th. J. v. B„ 32 j., ar beiders te Stekene (B.) Eisch ieder f 25 b. Vonnis ieder f 30 s. 10 dagen hechtenis. P. L. B., 35 i., koopman, Nieuw Namen. Eisch f 50 b. Vonnis f 50 s. 20 d.h. In alle zaken werden de inbeslaggeno- men goederen verbeurd verklaard. DE MOORDZAAK-DE BIE, Verdachte tot 15 jaar veroor deeld. Het Gerechtshof te Den Bosch wees arrest in de zaak tegen P. de Bie, die door de rechtbank te Den Bosch wegens doodslag op zijn neef G- de Bie, ge pleegd op 8 Aug. 1933 te Berchem nabij Oss, was veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf. Het hof veroordeelde P. de Bie tot 15 jaar gevangenisstraf. De ad vocaat generaal had 20 jaar gevangenis straf geeischt.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1