CÓ2 Vïl0J<jCt üieèAje. BUITENLAND. BEVOLKING. MARKTBERICHTEN. BELGIE DUUSCHLANP ENGELAND ZWEDEN. VAN DE BELGISCHE KUST. inleiding volgde een opgewekte discus sie. Bij de rondvraag kwam o.s. naar voren, dat aan Middelburg maar 9 kal veren minder dan verleden jaar zullen worden toegekend, of in totaal 121 maar dat ongeveer de helft stierkalve ren zullen zijn. Naar aanleiding van vragen, werd op gemerkt, dat de schetsen voor de kalve ren toch feitelijk aan een bedrijf worden gegeven, dit in verband met meermalen tusschen tijds, met name op 1 Mei over gaan van een bedrijf aan een nieuwen eigenaar, die geen kalveren zou kunnen krijgen, als de oude eigenaar zijn schet sen reeds gebruikt heeft. DE BRUSSELSCHE BURGEMEESTER VERBIEDT EEN VLAAMSCHE BETOOGING. Groote verontwaardiging. Spannende dagen op komst- Op 31 Maart a.s. zou te Brussel een groote Vlaamsche volksbetooging plaats vinden. Gisteren heeft burgemeester Max echter een besluit onderteekend, waarbij ze wordt verboden, zulks onder het voorwendsel, dat de orde en de vei ligheid van den staat er door in gevaar konden worden gebracht. In Vlaamsche kringen heeft dit ver bod kwaad bloed gezet; al kwam het niet geheel onverwacht. Geruchten daar omtrent deden reeds eenigen tijd de ronde. Het (katholieke) V.aamsche blad „De Standaard" schreef er gisteroch tend, toen het verbod dus nog niet was afgekomen, o.a. het volgende van: „Als dit ongehoorde werkelijk ge beurt, dat aan de Vlamingen wordt ver boden in de hoofdstad van hun vader land België te betoogen voor een een eerlijke naleving van de Vlaamsche ge- lijkheidswetten, wetten die door de overgroote meerderhe:d van het Belgi sche parlement zijn aangenomen, dan weten de Vlamingen definitief wat zij aan Brussel hebben: niets dan haat en oorlog voor hun cultuurwezen en hun volksrecht- Dan is door den kleiner, burgemeester van een groote stad ook de bevestiging leugenachtig gemaakt, we ke nog geen veertien dagen geleden namens den eersten minister en den minister van binnenlandsche zaken, aan :.de katholieke Vlaamsche parlements- groep is gegeven, n.l. dat de betooging ongetwijfeld zou toegelaten worden en dat er geenerlei aanleiding bestaat om haar te verbieden. Wordt de verzeke ring, door den eersten minister en den minister van b:nnenlandsche zaken ge geven, leugenachtig gemaakt, dan weten de Vlamingen, dat voortaan een naam loos kiekje van de Ligue contra la fla- mandisation de Bruxelles, die met een wellicht denkbeeldige tegenmanifestatie dreigde, heer en meester spee.t in re hoofdstad van België, Dan moeten de Vlamingen uit dit alles de passende con sequentie halen, onmiddellijk den strijd op leven en dood strijden op genade ol ongenade. Brussel wil met de rechtsge lijkheid, door de Vlamingen geëischt, niets te maken hebben- Brussel weiger1 de Vlamingen een tehuis te zijn, weigert de hoofdstad te zijn van het land, waar %ste der bevolking de rechtspositie op- eischt, waarop zij aanspraak kan maken. Als burgemeester Max werkelijk de in zichten koestert, die hem worden toe geschreven, dan komen er slechte mo menten voor België!" Uit derge ijk perscommentaar van- tevoren kan men opmaken, dat het politieke spel in België de komende da gen niet voor de poes zal zijn- Een priester vermoord. In Geis- tingen aan de Seig werden Zondag avond in hun woning de rustende 58- jarige katholieke pastoor Stanislaus Friederichs en zijn 64-jarige zuster, die zijn huishouding verzorgde, vermoord gevonden. De pastoor lag met zware schedelkwetsuren op de bovenste ver dieping, terwijl zijn zuster met door gesneden hals in het benedenhuis werd aangetroffen. Hoogstwaarschijnlijk is hier sprake van roofmoord, Van den dader of de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Vermoedelijk is de af schuwelijke misdaad reeds Vrijdagmor gen gepleegd. DE BEGROOTING VAN OORLOG. Bij'na 4 millioen pond hooger dan de vorige. De legerbegrooting voor het komen de jaar is geraamd op 43% millioen pond sterling, zijnde bijna 4 millioen meer d,sn de loopende begrooting. De verhooging is een gevolg van het be sluit van de regeering, dat een verdere vermindering of achteruitgang van de weermacht niet gedoogd kan worden en dat tot dusver uitgestelde maatre gelen langzamerhand urgent zijn ge worden. Men acht zich verplicht voor een behoorlijk peil van landsverdedi ging te zorgen. Dit beteekent niet, dat de regeering zou zijn teruggekeerd van den weg van bevördering van de ont wapening en den vrede. Men beschrijft de thans gevolgde politiek als buigzaam en geschikt voor wijzigingen, indien de omstandigheden daartoe aanleiding mocht»» geven. Lord Hailsham, de minister van oor log, zegt in zijn toelichting, dat als het leger inderdaad gereed moest zijn voor zijn defensieve taak, er nog heel wat uitgaven noodig zijn, om het op het moderne peil van doeltreffendheid te brengen. De kustverdediging moet ver beterd en uitgebreid worden, zoowel in Engeland als in de bezittingen. Ook moet de afweer tegen luchtaanvallen dringend verbeterd worden en de mo biele strijdkrachten van het staande, zoowel als van het territoriale leger dienen gemoderniseerd te worden. Gevaarlijke briefjes. De recherche te Stockholm is, bijgestaan door deskun digen, al een dag of wat bezig met het onderzoek van een paar br efjes, die enkele bekende politici hebben ontvan- gen.Een der brieven was gezonden aan den d:recteur van Social-Demokrateu, döglund, die bij het openmaken een wolk kwalijk-riekend poeder in zijn ge zicht kreeg en daarom de enveloppe in- eenfrommelde en in een papiermand wierp- Hij vertelde het aan den hoofdre dacteur van het blad, Ström, die toen mededeelde een derge ijken br ef ont vangen te hebben en daarna is de po- iti-e gewaarschuwd. Ook de (socia isti- sche) minister van onderwijs, Engberg, olijkt eenigen tijd geleden een br ef mei poeder gekregen te hebben, dat voor 60 procent arsenicum bleek te zijn, en de leider van de socialistische partij, Glbom, is eveneens met zoo'n brief verrast- De ingesloten briefjes, waarvan 'ragmenten in de bladen gepubliceerd zijn om de opsporing van den dader ie vergemakkelijken, bevatten dreigemen ten in een ervan stond: „je bent ter dood veroordeeld" en zijn vermoed e- ijk van een en dezelfden persoon at- comstig. Volgens krantenberichten zou nademing van het poeder, dat in den jrief aan minister Engberg zat, doode- ijk geweest kunnen zijn. En de zaak wordt daarom te ernstig geacht dan dat men haar alleen maar a'.s een mis plaatste aardigheid van een po.itieken tegenstander kan beschouwen. (Van onzen eigen corres pondent) Men mag in Nederland simpelweg de )adp aatsen Scheveningen, Vl'ss'ngen. Domljjifg noemen, wij hier in België doen dat niet zoo eenvoudig. Wij spre ken hier van „de Koningin der Bad steden", „de Parel der Kust", „de Prinses der Padplaatsen", „de Kroon der Badsteden", enz. „De Koningin der Badsteden", dat is Oostende. En Oostende laat zich de zen titel niet ontnemen, zelfs niet nu iet Koninklijke zomerverblijf daar leeg staat en Knocke de eer is te beurt ge vallen, het jonge vorstelijke paar ge regeld te herbergen. Dit neemt niet weg, dat Oostende alle moeite heeft( en niet altijd doet), om zijn titel hoog te houden. De reeds genoemde badplaats Knocke-Het Zoute is Oostende al in veel opzichten voor- oijgestreefd. Er is trouwens aan de gansche Bel gische kust wel geen schooner bad plaats dan Knocke. Thans echter heeft Oostende met één slag gezorgd, dat het zijn voorname plaats weer kan innemen en wanneer de werken, die nu onder handen ge nomen zullen worden, gereed zijn, zal „de Koningin der Badsteden" niet al leen de modernste badplaats van België, maar zeer waarschijnlijk de mo dernste badplaats van gansóh Europa worden. Het kan niet ontkend worden, dat iet aanzien van het strand in alle Bel gische badsteden onrustig en onfraai is. Immers, langs de geheele lengte van het strand paren zich, soms in twee, drie rijen achter elkaar, de tenten, hou ten gebouwtjes en badkarretjes in al lerlei modellen en kleuren. Voeg daar bij de Napelsche wijze van "het drogen van het linnengoed, dat wappert tus schen de nog overgebleven ruimte. Aan dit alles gaat „de Koningin" thans een einde maken en het is alsof een springvloed met onweerstaanbare kracht alle ongerechtigheden van het strand heeft weggevaagd en meege- sleurd. De plannen zijn ontworpen om een geheel nieuwe, bijzondere inrichting te bouwen, welke gedeeltelijk vóór en gedeeltelijk onder den Dijk wordt aan gebracht. De Dijk, dat is wat men in Nederland met het goed-Nederland- sche woord Boulevard betitelt. [Goed zoo dat kunnen we al vast in onzen zak steken! Red.] I Dit stel gebouwen dan zal bestaan uit drie deeten en het zal bijna de gansche lengte van den Dijk beslaan. Deze laatste wordt voor dit doel vijl meter verbreed. tiet eerste gebouw zal een dertigtal- luxe-kabienen bevatten. Zij zullen zeer ru.m zijn en voorzien van alle comfort, het worden volledige badkamers, waarin te vinden zijn, behoudens het bad, stort baden, warm en koud water, een drvan en zelfs eenige gymnastiektoesteuen. Van het restaurant uit kan men zich laten bedienen. Daarnaast zal een bijzonder gebouw komen, waarin gevestigd zullen zijn 'n café, kleedkamers en hygiënische inrich tingen. Onmiddellijk daarbij aansluitend*komt een tweede gebouw met kabienen eer- ste-klas, welke iets minder weelderig worden ingericht. Al deze kabienen zui len zoo gebouwd worden, dat zij uit zicht op zee geven. Daardoor heeft men den vorm gekozen van halve manen, waardoor men ook tevens een grootere ruimte ter beschikking kreeg. In het midden van dit gebouw is een openb,are stortbadeninstallatie ontworpen. Het derde gebouw, het grootste van de drie, is bestemd voor de gewone kabie nen. Dit gedeelte is bijna geheel onder den Dijk aangebracht en zal ruim 200 ,afdeelingen bevatten. Achter elk der af- deelingen is een gang voorzien voor 't personeel en voor den inwendigen dienst. Het eigenaardige hierbij is, dat een bader niet de beschikking behoudt over een afdeeling, zoolang hij in zee is. Om het bedrijf een zoo groot moge lijk rendement te geven, heeft het per soneel het recht een kabien, welke tij delijk buiten gebruik is omdat de ba der zich in zee bevindt, aan een nieu wen klant af te staan. Men heeft daar voor deze regeling ontworpen: De afdee ingen worden geschilderd in groepen van verschillende kleuren. Een bader, die een afdeeling betreedt, be komt een vierkant kastje, waarin hij zijn kleeren kan bergen en hetwelk" hij plaatst in een daartoe bestemde ope ning in den achterwand. Hij bekomt te vens een gummiring in dezelfde kleu ren als de kabien, welke hij gebruikt. Wanneer het nu druk is, neemt het personeel van achter in de gang Ket kastje van een bader weg en geeft een ander gelegenheid om van deze afdeeling gebruik te maken. Komt dan de oorspronkelijke bader terug, dan wijst zijn gummiring de serie der afdeelingen aan, waarin hij ge weest is en de bediende plaatst zijn kleerenkastje in een onderwijl weer leeg gekomen afdeeling. Op deze wijze denkt men drie maal meer baders te kunnen bedienen dan het aantal kabienen groot is. Het geheel van deze zeer moderne in stallatie is ontworpen door eenige jon^e architecten, welke ook aan het uiterlijk een modern aanzien hebben weten te geven. Er is een maatschaopij gevormd om het noodifJe kao'taal bijeen te brengen, hetwelk 2.500/300 frank 'bedraagt en de aandeelen waren in korten tijd door de Oostendenaars zelf genomen. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad en een van de bepalingen van het be stek is ,dat men in drie maanden gereed moet zijn. De Nederlandsche bezoekers, die reeds vroeger :n Oostende waren, zul len, wanneer zij dit jaar opnieuw komen, hun strand niet herkennen. De zekere rivaliteit, die tusschen som mige badsteden heerscht, met name tus schen Knocke en Oostende, doet de vraag rijzen s»Hoe zal men daarop nu van andere zijde reageeren? Als straks „de Koning n" op dit punt weer alle zus tersteden heeft geslagen, zal men daar niet stil kunnen blijven zitten en het ligt ook niet in het Belgische karakter om stil te blijven zitten. Dat ziet men reeds uit wat wij hierboven schreven aangaande de reorganisatie van Oosten de. In dezen zwaren crisistijd durft men het toch maar aan, om een dergelijke onderneming tot stand te brengen en als er een beroep gedaan wordt op het pu bliek om daarvoor geld bijeen te krij gen, v'ndt men een gewillig gehoor, meer dan wel dikwijls in Nederland het geval is. Trouwens nog een groote verbetering wordt dezer dagen aangebracht. Bestond reeds de zeer schoone en in dertijd door Koning Leopold II ontwor pen Koninklijke baan langs de kust van Knocke tot aan De Panne (verbeeldt u, dat er eens een prachtige rijweg be stond tusschen Bergen en Hoek van Holland!), thans is men er toe overge gaan om deze baan nog weer verder te leggen. In De Panne, het laatste Be gi- sche stadje tegen de Fransche grens, liep deze weg dood in de duinen- Na veel onderhandelen met de Fransche re- geering, is men nu overeengekomen de ze route door te laten loopen tot aan Duinberken toe. Men gaat daarvoor de duinen tusschen De Panne en de ge noemde Fransche stad doorbreken. En ook dat werk kost m'llioenen. Ieder, die reeds aan de Belgische kust heeft vertoefd, zal bovendien prijzen de prachtige inrichting der Belgische kust tram, we ke ook langs de kust en op somm'ge plaatsen zelfs op den Dijk, loopt van Knocke tot aan De Panne. (Verbeeldt u, een e'ectrische tram van Bergen tot aan Hoek van Hol and!). De kusttrammaatschappij heeft verle den jaar heel moderne wagens aange schaft en het is een genot om in de zomermaanden een ritje te maken door de duinen, langs de zee, op den Dijk, van de Hollandsche tot de Fransche grens. Als men dan nog den gulden in franken omzet, is de vervoerprijs daarbij be lachelijk laag- Er zullen ook trouwens niet veel vreemdeh'ngen de Belgische kust bezoeken, of zij zullen één of meer malen een dergelijken genotvo'.len rit willen meemaken. En ten overvloede stippen wij nog aan, dat de electrische kustlijn uitge breid is tot aan Sluis, Gedurende de maand Februari zijn in de gemeente MIDDELBURG de navolgende personen Ingekomen: P. Breed, bloembinder van V lissin- gen, Lange Noordstraat L 123; A, J. v. d. Welle, onderwijzer, Zierikzee, Noord- weg R lb; S. W. Leijdekkers, ass. bij 's Rijks dir. bel., Beesd, Bogardstraat D 49; Aa. van Sluijs, dienstbode, Arne- muiden, Lange Noordstraat L 180; F. B. van de Weg, koopman, Dordrecht, Blauwendijk P 43; W. Willems, slager, Tubbergen, St. Jansgang I 71; S. Boon, molenaarsknecht, N, en St. Joosland, Eigenhaardstraat P 210; J. Noest, naai ster, Vlissingen, Lange Burg C 88; Ca. van der Hooft, Zijpe (N.H.), Lange Delft H 21e; G. Knipers, kellner, Breda, Los- kaai P 267; M. H, J. Smetsers, caféhou der, Breda, Dam F 146; M. J. Bosman, dienstbode, Driewegen, Blauwend. P 39 3; Jhr. Tj. A. J. W. Schorer, Utrecht, Blauwend. P 39 3. J. Roos, kantoorbed., Arnhem, Lange Noordstraat L 123; wed. W. Barentsen, huishoudster, Koudeker- ke, Breestraat O 175; W. Postma, huis houdkundige, Zwolle, Molenwater N 42; M. M. de Roos, dienstbode, Axel, Vlas- markt K 162; A. E. J. Kiekens, Nieuwer Amstel, Zach. Jansenstraat W 72; A. A. Mischka, Breskens, Lange Delft I 33; R. C. Janszen, Rotterdam, Noordweg S 233; J. den Engelsman, chef bakker, O. en W. Souburg, Schuttershofstraat K 112; Aa. de Patf+er, dienstbode, West- bapelle, Lange Delft B 151; M. C. Ge- lok geb. Joziasse, 's-Gravenhage, Bel- linkstraat G 189; Maria Lievense, dienst bode, Zoutelande, Markt K 170; A. K, Overwijk geb. Flipse, Rotterdam, Ach tersingel Q 131; L. J. de Koning, Rot terdam, Kinderdijk P 95; A. Cevaal, kantoorbed., Ritthem, Korte Delft G 15; J. Schuilwerve geb. Kloet, Thoien, Kor te Singelstraat U 292; J, I, van Baaren, letterzetter, Utrecht, Leliestr. W 134, V er trokken: F. D. van Gastel, van Dam F 146, B,e- da, Nuijtstr. 19; J. Laferbe, onderwijzer, L, Noordstr, L 123, Assen, Nieuwstraat 12, G. Hamelink, verplee jy' ;i, N ,r ple'n M 292 Rotterdam Hc: egouwt-r- iaan 72; J, F- van Heusden, adj. inspect. Rijks dir. bel-, Noordpoortstr. M 2, Val kenburg, Oud Valkenburgscheweg 19 b; J. J. M. Snijders, kant. bed., Korte Delft G 21, Koudekerke, Langev.elesingel D 66; A. M. P. Flipse, Nieuwstr. G 226, 's Gravenhage, J. v. Nassaustr. 103; J. P. H. de Graaff, reiziger, Be,.inkstr. G 181, Nieuwvl et 146; J. J. Burgers, L. Delft I 34, Vlissrigen, Walstraat 47; M. S. Vriens, Molenwater N 42, Bergen op Zoom, Parade 6; A. Koster, Rouaansche Kaai G 123, Breskens, Markt 8; G. J. Rommens, K. Singeistraat O 291. Maastricht, Bourgognestr. 15; C- M. van Dierendonk, geb. Kampman, St. Pieter straat A 74, N.O. Indië; A. A. Dekker, Langeviele K 386, N-O. Indië; M. C. Naezer, L. Giststraat F 163, 's Graven hage, Conradkade 27; M. Smit, Koe- poortstr. N 25, 's Gravenhage, Wessel- straat 355; J. Boon, Nieuwe Oosterschc- straat N 76, St. Laurens B 131; D. Ja- quet, Seisdam Q 27a, Bergen op Zoom, Thomas de Rouckstraat 11; D. A- Bleu- zé, Bree E 145, Goes, J. A. B.anckstr.' 14; C. Ingelse, Se'sweg R 77, Seroosker- ke, Gapingsche weg B 8; A. Versluijs, Beenhouwerssingel K 70c, N.O. Indië; A. van Maldegem, Oud Arn pad T 94, Vlissingen, Dijkstr. 143; mr. R. M. van Dusseldorp, burgemeester van Goes, Loskaai P 254, Goes, J. A. v. d. Goes- kade 73; J, M, Urchard, Zuidsingel E 46, Nijmegen, Steen Busstr. 27; E. W. Jo ziasse, Dampoort T 166, Vlaardingen, Schiedamscheweg 89; Pa. Roe se, L. Delft I 33, Westkapelle, Zuidstr. A 252; A. Verbrugge, L. Burg D 14, 's Graven hage, Vlamingstr. 30; N. Toolens, Dam G 31/32, Kapelle, Ooststr. 15; ds. W. E Heijboer, Balans D 7, Ouwerkerk; G. A. Vergouwe, Seisstraat Q 13, 's Graven hage, Kon. Emma Kade 11; J. W- Hel der Blauwend- P 43, Koudekerke E 224; W. M. Feij, Lange Burg C 106, Kou dekerke E 239; A- W, v. d. Ende, Lange Delft B 151, 's Gravenhage, Delistr. 39; F. J. Alewijnse, Koningstr. E 174, Ze- rikzee, Varremarkt B 470; J. M. Buijze, Rouaansche Kaai G 122, Leiden, Haver zaklaan 3a; V. J- Remmer, Korte Delft G 16, Alkmaar, Westerweg 12; P. Coo- man, Spanjaards.tr. F 74a, Utrecht, Laan van Guinea 109; C, J, van Hese, Pen- ninghoeksingel L 65 la, Koudekerke, N. Vliss-weg E 114; L. van Houten, Veer- sche weg S 255, Arnemuiden, Noordstr. Goes, 4 Maart. Veilingsvereemginf „Zuid-Beveland". Spinazie 22-23, Sprui ten 614, W tlof812, Uien 0,600,70, Schorseneeren 12, Wijnpeën 1, Kool rapen 0,600,70, Aardappels Zeenw- sche blauwe 3,103,50, idem gele Eigen heimers 0,50, alles per 100 kg, Roode Kool 11,80—12,40, Bloemkool 9—13, beiden per 100 stuks, Prei 39, Selderij 1,30, beiden per 100 bos. - Hulst, 4 Maart- Aanvoer ruim: gerst f 6, haver f 6,25, rogge f 7,50, erwten f 9,509,75, boonen f 11,75. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Belastingmerk, J. Jobse, Noordweg S 242. Kinderhandschoentje, J. M. van Eijzeren, Seisweg R 120. Kinderport., W. Beeftink, Meidoornlaan S 156. Hondje, v. Zweeden, Kinderdijk, café. Padvindersport., P. de Pagter, Veersche weg T 230. Belastingmerk, H. C. van Eenennaam, K. Noordstraat L 73. Huissleutel, Jacobse, Arn. Pad T 172, Zakdoek, E. Tilroe, Leliestraat S 150. Dameshandschoen, v. d. Berge, Joden- gang R 127. Handschoen, J. Mesu, Breestraat O 179. Zilv. potlood, P. A. Wondergem, Penninghoeksingel L 72. Kinderhandschoen, W. den Hollander, Segeersweg W 118. Belastingmerk, Huijbregtse, Veerschesingel F 222. Meisjeshandschoen, Fiegen, Varkens- markt K 41. Me:sjesmuts, A. Ver hulst, L. Viele K 382. Kinderhatid- schoen, C. de Nood, Jeronimusstr- M 112. Belastingmerk, J. Maartense, Dokstraat P 184; Bankbiljet, Belasting kantoor, Rott. Kaai- Eén paar been pijpen, L. Wigard, Veer&cheweg. Rozenkrans :n étui, Guiran, Spanj-straat E 88. Heerenrijwie Reijnierse, melk- salon, „Markt". Bankbi jet, G. Klap, Steenland, Stationssfr. tot 8 uur n.m. Belastingmerk, J. Zuidweg, B- v. P. Bril en handschoen, J. Boogerd, Oude Vliss.weg V 9. Ce:ntuur, Mevr. Vos, Nieuwstraat H 47. Vulpen, étui me' kam, nagelgarnituur, acte tasch, para- pluie en Dames wandelstok, Openbare Leeszaal, „Ons Huis", Molstraat. Da meshandschoen, L. C, Hoek, Bagijnhof E 203, Penhouder met pen, B. v. P. Port, met inh. twee geldstukken en handvat van parapluie, Postkantoor M'ddelburg. Dameshandschoen, J- Mondeel, KI. Vlaanderen M 134. Heerenrijwiel, B. v. P. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6