GOESCHE COURANT BINNENLAND. WEED EN WIND. Med.) B.) NUMMER 54. TWEE BLADEN. DINSDAG 5 MAART 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Potgieter. ZEELAND, MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ïEM >t van "ranse over 30UW- deed ferking stel- Ëuide- rlijks, ladio I Kan.' listert en 12 jüens- eén |,voor Ijzon- ïagen linste ze el len- die kdag- ge- van: nu al- sten van elec- des ons gel- zoor Iren. foor den ïre. Vla de d-, |Pa. te 23 JM. (B.) en B.) F- Ier- de z., d. .B.) MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. I eleroon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. SNEEUWSTORM TE UNTERWASSER Wegens het Maandag te Unterwasser heerschende' slechte weer, er woed de een vrij krachtige sneeuwstorm zijn de Koningin en Prinses Juliana in het hotel gebleven, aangezien er geen gelegenheid tot wandelen of sportbeoe fening bestond. DE NIEUWE MINISTER VAN WATERSTAAT. Jhr. ir. Van Lidth de Jeude. Het is thans zeker, dat jhr. ir. 0. C. A. van Lidth de Jeude door het kabinet ter benoeming tot minister van Water staat, als opvolger van ir. Kalff, aan H. M. de Koningin zal worden voorgedra gen. De heer Van Lidth de Jeude, die woonachtig is te Baarn, neemt in de provincie Utrecht een voorname plaats in de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" in. Hij is lid van de Prov. Staten van Utrecht en sinds 1923 van den gemeenteraad van Baarn. In 1933 was. hij in de provincie Utrecht ook lijstaanvoerder bij de verkiezing voor de Tweede Kamer. De heer Van Lidth de Jeude is directeur van de Ned.. Maat schappij van Havenwerken te Amster dam. De heer Van Lidth de Jeude is den 7den Juli 1881 geboren te Tiel, stu deerde te Delft voor civiel-ingenieur en trad in 1905 in dienst bij den rijksv)b ter- staat als toegevoegd ingenieur tiajj den inspecteur-generaal. Van 1904 tot 1911 was hij gevestigd te 's-Hertogenbosch, in welke periode hij deelnam aan ver schillende werken behoorende bij de Maasmondverlegging. In 1909 ging hij met verlof uit 's rijksdienst naar Cura sao voor het aanleggen van de haven aldaar, over welk werk een uitvoerige publicatie van zijn hand het licht zag. In 1911 vestigde de heer Van Lidth de Jeude zich te Utrecht als rijksingenieur van het 2de rivier-arrondissement al daar. In 1913 ging hij naar China, alwaar hij in dienst van de Chineesche regee- ning een ontwerp maakte voor een ha ven te Tsjifoe. In 1915 werd onder zijn leiding het havenproject te Tsjifoe uit gevoerd. In 1919 heeft de heer Van Lidth de Jeude als ingenieur der 1ste klasse ont slag gevraagd uit 's rijks dienst, om op te treden als directeur van de Neder landsche Maatschappij van Havenwer ken te Amsterdam, welke functie ook thans nog door hem bekleed wordt. Hij vestigde zich toen te Baarn. De heer Van Lidth de Jeude heeft den goeden naam van den Nederland- schen ingenieur in verschillende deelen van de wereld hoog gehouden. Voor het ontwerpen en aanleggen van havenwer ken en w,at daarmede verband houdt, of voor het uitbrengen van adviezen daar omtrent heeft hij vele reizen gemaakt naar China, Marokko, Canarische eilan den, Portugal enz. Bij het overlijden van minister Kalff vertoefde hij in laatst genoemd land, waardoor de besprekin gen over de vervulling van de ministe- rieele vacature eerst na zijn terugkeer konden beginnen. Zijn werkzaamheden in het buitenland ondervonden groote waardeering. Over zijn werkzaamheden zijn vele publicaties verschenen. Hij is ook nog lid v,an het hoofdbestuur van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. HET BEZUINIGINGSPLAN DER REGEERING. Het ontwerp nog niet bij den Raad van State. (Van onzen b ij zonderen correspondent), lelkens wanneer de regeering be zuinigingsplannen aankondigt, duiken er weer geruchten op over objecten, waar op deze bezuiniging betrekking zal heb ben. Z,oo ook thans weer, nu geheel Ne derland in spanning verkeert over het aangekondigde groote bezuinigingsplan der regeering, waardoor de rijksbegro ting met ongeveer vijftig millioen gulden per jaar zal worden verlicht Er werd gesproken over de opheffing van een der rijksuniversiteiten In dien vorm was dit zeker niet juist en het be richt is dan ook al weer tegengesoro- ken. Besnoeiing van enkele faculteiten en concentratie van het academisch on derwijs ligt echter wel in de bedoeling. Er is hierover al eenigen tijd overleg gaande, waarin ook het gemeentebe stuur van Amsterdam is betrokken met het oog op de hoofdstedelijke universi teit. Een dergelijke concentratie ligt in de rede: beziet men b-v. de „dure" fa culteit der wis- en natuurkunde, dan bestaat de mogelijkheid wanneer men l tot mijn-ingenieur te Delft buiten beschouwing laat om geologie te studeeren te Amsterdam, le Leiden en te Utrecht. Voor het handje vol geologen, dat hier te lande is inge schreven, is dit waar.ijk in jaren van schaarschte „des Guten zu viel". Een ander onderwerp is de wijziging der rechtsgebieden van gerechtshoven, rechtbanken en kantongerechten. Ook deze kwestie is er niet een van den laatsten tijd. Men spreekt thans over de opheffing van de gerechtshoven te Leeuwarden en te Arnhem en de vesti ging van een n'euw gerechtshof te Zwolle. Wij hebben getracht nadere in formaties hierover in te winnen, maar men is in regeeringskringen over het be zuinigingsplan zeer ges'oten. Wel staat vast, dat het bezuinigingsontwerp ook op sommige rechterlijke colleges zal be trekking hebben. Naast andere wijzigin gen en opheffingen moet wel degelijk ook een soortgelijke concentratie als bovenvermeld op het programma staan- Het gansche bezuinigingsplan is ech ter thans nog niet in kannen en kruiken. In Maart zou het, naar de belofte der regeering, bij de Staten Generaal wor den ingediend, maar de toezending aan den Raad van State moet nog geschie den. Naar wij vernemen is deze toezen ding wel spoedig te verwachten, wellicht nog deze week. Momenteel wordt iog de laatste hand aan het ontwerp ge legd. Uiteraard staat dus nog niet vol ledig vast, hoe het er tenslotte uit zal zien en het is min of meer voorbarig om nu reeds tot bepaalde conclusies Le komen. Bij de samenstelling is o.m. gebruik gemaakt van de rapporten van de com- missie-Welter en de commissie-Var Beresteyn, al wil dit niet zeggen, dat alle aanbevelingen van deze rapporten blindelings gevolgd zijn- De regeering wenscht het plan als een geheel be schouwd te zien, vandaar dan ook, dat zij zich over onderdeden ervan niet wil uitlaten. DE DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Een afdeeling voor oeconorai- sche voorlichting onder leid.ng van ir. Stevens. Men schrijft aan de N. R. C.: Aan de directie van den landbouw te 's-Gravenhage zal een afdeeling voor oeconomische voorlichting worden toe gevoegd, waarvan als hoofd zal optre den ir. Const. Stevens, rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, gedetacheerd xc 's-Gravenhage. De benoeming kan bin nen eenige dagen worden tegemoet ge zien. Hierdoor zal de heer Stevens, die toch reeds gedurende eenige jaren geheel door werkzaamheden voor den crisis dienst in beslag werd genomen, voor goed Zeeland verlaten en zich blijvend in Den Haag vestigen. O.S.P. EN R.S.P. SAMENGESMOLTEN. In een te Rotterdam gehouden con gres van R.S.P. en O.S.P is besloten tot samengaan. De nieuwe partij zal heeten Rev. Socialistische Arbeiders Partij (R.S.A.P.) In het dagelijksch be stuur zijn gekozen de heeren P. J. Schmidt, voorzitter; H. Sneevliet, se cretaris; J. B,akker, penningmeester, mevr. mr. Chr. A. de Ruyterde Zeeuw en de heer D. Langkemper. DISTRIBUTIE AAN WERKLOOZEN EN ONDERSTEUNDEN. Inschakeling van den midden stand gevraagd. Het Hoofdbestuur v. d. Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft bij de Regeering bezwaren ingebracht tegen het distri- bueeren van goedkoope voedingsmidde len aan werkloozen en ondersteunden door de gemeentebesturen met uitscha keling van den detailhandel; zulks ge schiedde onlangs bij het beschikbaar stellen van kaas. Aangezien de distributie vanwege de gemeentebesturen evenmin kan geschie den met vermijding van kosten, dringt het hoofdbestuur er op aan, dat worde besloten, dat als regel de distributie van de hierbedoelde artikelen waaronder ook de zoogenaamde volksmargarine zal geschieden door tusschenkomst van den detailhandel en tegen vergoeding van een matig, doch voldoende kosten- percentage. Uit een der jongste publicaties van het oeconomisch instituut voor den midden stand is duidelijk gebleken, dat inzon derheid de levensmiddelenhandel ge bukt gaat onder zware lasten, gepaard aan sterk verminderde bruto winst, zoo dat er alle aanleiding is om langs dezen weg ook de kleine middenstand eeni- germate tegemoet te komen; vooral op het platteland is dit zeer urgent. Slechts vernieuwing kan behouden, Achter raakt wie stil blijft staan. Waar onderhandelingen tusschen ge meentebesturen en de plaatselijke mid denstandsorganisaties over het inscha kelen van den detailhandel dikwijls af stuiten op den onwil van de plaatse lijke overheid, zou het hoofdbestuur het van groot belang achten, indien de be trokken minister zou kunnen besluiten om te dezer zake een circulaire tot de gemeentebesturen te richten. Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Ten vervolge op de Maandag 18 Fe bruari onder voorzitterschap van \den Commissaris der Koningin in Zeeland te Zierikzee gehouden vergadering, is Maandagmiddag te Goes een bijeen komst gehouden van delegaties uit de besturen der Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart en de gewestelijke iucht- vaartvereeniging Schouwen-Duive'and. Deze conferentie heeft overeenstem ming bereikt ten aanzien van de wijzi gingen, welke in de statuten der Zeeuw sche vereeniging voor luchtvaart noo- dig waren om de luchtvaartvereeniging SchouwenDuiveland overeenkomstig de destijds te Zierikzee bereikte formu le tot aansluiting bij de Zeeuwsche ver eeniging voor luchtvaart te doen beslui ten. De vrij ingrijpende wijziging in de sta tuten zal aan de op 30 Maart in Terneu- zen te houden algemeene vergadering der Zeeuwsche vereeniging voor lucht vaart ter goedkeuring worden aangebo den. Ned. Bijbelgenootschap. De Prov. commissie Zeeland van bet Ned. Bijbelgenootschap vergaderde Maandag te Goes onder voorzitterschap van ds- Van der Most van Spijk te Kori- gene. Behalve uit West Zeeuwsch- Vlaanderen en Zierikzee waren alge vaardigden of commissieleden uit alie afdee'.ingen aanwezig. Ds. Boeke de alg. secretaris deelde mede dat de nationale inzameling tot eind Dec. j.l. heeft opgebracht bijna f 27000, waarmee het tekort over 1933 is gedekt. Vooral het platteland hee+t zich ingespannen om voor het N.B-G. gelden in te zamelen. De groote steden hebben het er het slechtst afgebracht. Waar echter het tekort over de afje- loopen jaren is opgeloopen tot f 50 a 60,000 is in de laatste vergadering van de Centrale commissie Binnenland m overweging gegeven ook in 1935 een inzameling te houden. Binnen enkele maanden zullen de afdee'.ingen hierover een circulaire ontvangen. In ieder ge val is door de inzameling bereikt dat aan het werk van het N.B.G- meer be kendheid naar buiten is gegeven. En versterking van de financiën blijft noo- dig gezien reeds het werk van de taal geleerden in Indië. Een ander belangrijk punt was de verspreiding van den Bijbel door de af deelingen. Deze dienen meer contact te zoeken met kerkeraden, Evangelisatie- en jeugdvereenigingen, Zondagsscholen, enz. Al deze colleges en besturen dienen aan het N.B.G. te contribueeren- Zij kun nen dan Bijbels betrekken tegen geredu ceerde prijzen, n.l. via de bibiiotheca- lissen. Ds. Boeke deelde mede dat spoedig zullen verschijnen de nieuwe vertaling van het Evangelie van Johannes en de Brieven aan de Corinthiërs, verder een kwarto Bijbel met flinke, duide lijke letter, een nieuwe Luthersche Bij bel en een ziekenbijbel. Ook de arbeid onder de militairen, in de werkloozenkampen en in de zie kenhuizen vroeg de aandacht. Inzake de nieuw opkomende lichtingen is een regeling getroffen met de léger- en vlootpredikanten. Maar via de mili tairen tehuizen kunnen de afdeelingen wel wat doen. Voor de werkloozen kampen geldt dezelfde prijsregeling ,als voor de gevangenissen. Terwijl voor de ziekenhuizen contact dient gezocht met ziekenhuispredikanten en zieken huisbesturen. Medegedeeld werd dat 12 theolo gische candidaten een tweedaagschen cursus hebben gevolgd en voor het N. B.G. willen werkzaam zijn. Hierna volgden de rapporten uit de verschillende afdeelingen. Het bleek, dat in verschillende deelen der pro vincie samenkomsten met de gemeen te, Bijbelavonden enz. waren gehouden. Te Goes is een uitnemend geslaagde Bijbeltentoonstelling gehouden, waar voor ook andere afdeelingen plannen hebben. Hier en daar is het gelukt het aantal contribuanten op te voeren. VEREENIGING VOOR DE BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Jaarvergadering. In de onder voozitterschap van me vrouw Tr o 1 1 gehouden jaarverga dering van de Vereeniging tot beharti ging van de belangen der slechthooren- den, heeft mevrouw U n g e r als waarnemend secretaresse en als pen- ningmeesteresse de jaarverslagen uitge bracht. Daaraan ontleenen wij, dat het over lijden v,an mejuffrouw Proos, wier ge mis door allen nog steeds diep gevoeld wordt, een schaduw wierp op het afge- loopen jaar, dat overigens een goed jaar mocht heeten. Enkele leden hebben be dankt, maar daarvoor traden weer nieu we leden toe. Mej. N. Bosschaart behaal den niet alleen te Middelburg, maar la ter ook voor 't geheele land den eersten prijs in den lipleeswedstrijd. Verder wordt herinnerd aan de verschillende lezingen, de uitvoering van het n^ndoü- ne gezelschap Apollo" en de opvoering van het Kerstspel door de bewoners van Ter Linde. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan. Gehouden zijn 6 bijeenkom sten, terwijl subsidie is verstrekt voor lipleescursussen, en voor aankoop van gehoorinstrumenten, voor de Vereeni ging Steun aan het Doove Kind enz. Het batig saldo van de in het voorjaar gehouden bazaar stelde de afdeeling in staat deze verschillende dingen te doen, terwijl zij met eenig beleid de eerstvolgende jaren' op dezelfde wijze het werkt hoopt voort te kunnen zetten. De vergadeiing herkoos tot bestuurs lid den heer Neugebauer en koos als zoodanig mejuffrouw Bok, die secrie- taresse wordt en den heer Hollebrand- se. De voorzitster deelde een en ander mede over een in samenwerking met de afdeeling Vlissingen te houden propa- gandadag, ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan der beide afdeelingen, waarbij o.a. vertoond zal worden, de nieuwe film over het onderwijs aan slecht-hoorende kinderen. Na afloop van de jaarvergadering hield de heer A. Tollenaar uit Krab- bendijke een zeer onderhoudende le zing over een reis naar Noorwegen, waarbij hij vele mooie lichbeelden van de bezochte streken liet zien. Een sportevenement. Naar wij vernemen zal de voetbal- vereeniging „De Oude Schoen" Don derdagmiddag op het Gemeentelijk Sportterrein in de Nadorst een wed strijd spelen tegen een elftal van den hier vertoevende Kovacs Lajos band, Het eventueele batige saldo van dezen wedstrijd, die te drie uur aanvangt is bestemd voor een liefdadig doel. Maandag in den laten middag is, nadat dit eerst des morgens zou zijn ge schied, de eerste paal geslagen voor de wandelpier, die aan den Boulevard Ban- kert bij het haventje van Meijer, zooals het in den volksmond heet, wordt ge bouwd- Al zal de pier, zooals verwacht was zeker wel niet met Paschen a.s- gereed kunnen zijn, het begin is gemaakt en .als er geen verdere moeilijkheden van be- teeken'is zich meer voer doen, mag worden verwacht, dat in het badseizoen 1935 Vlissingen haar pier zal hebben. RAAD VAN WESTKAPELLE. Het verzoek van Middelburg om f 90 vergoeding per leerling voor ULO-onderwijs afgewezen. WESTKAPELLE. Maandag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester, jhr. mr. de Casembroot voltallig. Er was eenig publiek aanwezig. Na opening bracht de voorz. in deze eer ste vergadering in 1935; een kort vei- slag uit over 1934, Het vorige jaar had een funesten invloed op de financiën. Groote werkeloosheid heerschte in de gemeente, zoodat velen aangewezen wa ren op den steun. Het egaliseeren der vronen leverde een object voor werk verschaffing, thans zijn er nog perspec tieven. Op alle uitgaven dient zoovee' mogelijk bezuinigd te worden. De voorz. Middelburg, 5-III-'35, Maandag: hoogste luchttemperatuur 5 °C; (41 °F); laagste 1.5 °C 35 °F). Heden 9 h. 2.7 °C; 12 h: 8.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 777 mm; laag ste 773 mm. Hoogse barometerstand in het Euro- pesche waarnemingsgebied: 777.7 mm te Wisby; laagste 746.4 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z. richtin gen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 41; onder 17 h 44. Licht op: 18 h 14. Maan op: 6 h 28; onder; 18 h 43. N.M. 5 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 3" min. latei (S Springtij.) Maart. Hoogwater Laagwater. Di. 5 1.08 13.38 7.51 20.00 Wo. 6 1.46 14.16 8.34 20.36 Do. 7 2.25 14.52 9.13 21.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Maart. Hoogwater Laagwater. Di. 5 3.10 15.36 8.44 21.04 Wo. 6 3.53 16.19 9.25 21.41 Do. 7 S 4,35 16.58 10.05 22.24 besloot zijn rede met de leden en hun gezinnen een gelukkig jaar toe te wen- schen. De heer H. C ij s o u w dankte, mede namens de leden, den voorz. voor het gesprokene, en wenschte hem en zijn echtgenoote alle goeds. In verband met een ingekomen schrij ven, waarin de meening van den Raad werd gevraagd, betreffende het mede tellen der dienstjaren van het wethou derschap bij de vaststelling der jaarwed den van enkele burgemeesters meende de Raad geen bezwaar te moeten ma ken, Van den rnnister van financiën was een schrijven ingekomen, waarin gewe zen werd op strikte geheimhouding voor de leden inzake de inkomstenbelasting- Naar aanleid'ng van een verzoek van de algem. Ver. van drankbestrijders tot meerdere beperking van vergunningen alsook van verloven A, stelde de heer H. C ij s o u w, gesteund door den heer L. Minderhoud, voor, het aanta, verlo ven A tot één te beperken, welk voor stel met 5 tegen 2 st. werd verworpen Het voorstel van B- en W., het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, werd daarop aangenomen met 6 tegen 1 st- (de heer H. Cijsouw), Van eenige personen uit „de Arke" was een verzoek ingekomen om een stukje gemeentegrond, behoorende bij hun woningen, te kunnen koopen. Na eenige bespreking werd in beginsel be sloten; Breda het stukje grond nog 10 jaren in huur toe te staan, terwijl van de andere belanghebbenden hun ver zoek tot koop werd ingewilligd. Van de wed. Jacs. Brasser e.a., bewo ners van de Boekhoutstraat, was een verzoek ingekomen, om een voetpad in die buurt te verbeteren, daar dit totaal onbegaanbaar is. Besloten werd^dit pad dit jaar nog te bestraten. J. Kaland e.a. brachten bij den .Raad klachten in over den last, dien zij on dervinden bij het zich ophouden van publiek vóór hun woningen. B. en W. deelden wel de meening van de gèuite klachten, maar meenen tevens, dat 'n de praktijk daar weinig aan te doen is. Na eenige bespreking, waarbij de leden blijk gaven, de bezwaren te voelen, werd het verzoek voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd daar op de verordening op de gemeentefonds- belasting vastgesteld. Een wijziging in de verordening, ver vanging bijdragen pers. bel. (biljarten), werd aangebracht, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten; in de vo rige vergadering werd n.l. besloten op de biljartbelasting 50 pet. korting toe te staan, ingaande 1 Jan, 1935- Deze korting kan, aldus het schrijven van Ged- Staten eerst ingaan met het dienstjaar 1936. Van het gemeentebestuur van Mid delburg was een schrijven ingekomen, waarin den Raad een gemeenschappelij ke regeling voorgesteld werd tot toe lating van leerlingen tot de openbare ULO-scholen te Middelburg. De kosten per. leerling voor 1935 zouden bedragen f 80. De heer K. Minderhoud gaf blijk, niet veel animo te gevoelen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1