4800 lieuwarder Courant lust afdoende publiciteit io alie kringen. L. J. VAN 'T WESTENDE Adverteert in dit blad ALGEMEEN ADVERTENTIEBLAD LANDBOUW. BUITENLAND. Advertentiën. Walchersche Melkfederatie. Een zeldzaam mooi en vol geluid. Selectiviteit ten top gevoerd. Een keuze uit tien tallen Europeesche program ma's. Mogen wij ze eens voor U laten spelen Komt eens met'deze toestellen kennismaken bij HOOFDVERTEGENWOORDIGER DER N. S. F. INTERNATIONAL FRANKRIJK. DUITSCHLAND. VER. STATEN. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. Apri'. m Melkprijs periode van 25 Februari24 Maart 5 cent. Storting stabilisatiefonds 2X cent. Oadermelkprijs XA cent. Algemeene Vergadering op Donderdag 14 Maart 1935, in de Bovenzaal van de Sociëteit „St. Joris", Balans te Middelburg. Aanvang 1.30 uur. De Notaris L. A. BETH te Ove- zande zal op Woensdag 6 Maart 1935, des nam. 12 uur, te Elle woutsdijk, in de herberg van den Heer J. VERHEIJKE, ten ver zoeke van de familie J. C. VAN WIJCK in het OPENBAAR VERKOOPEN: EEN HUIS EN ERF te Ellewoutsdijk, op het dorp, groot 1 are 15 centiaren. Op gebruik 1 Mei 1935. Dagelijks te bezichtigen. ▼•or FRIESLAND adverteere men in de i OPGERICHT IN 1752. pfeofdorgaan der Prov. Friesland. Advertentietarief wordt op aanvrage gaarne toegezonden. De Notaris H. JONKERS te Goes, zal op Dinsdag 5 Maart 1935, des avonds 8 uur, te Gofs, in „De Prins van Oranje", publiek verkoopen 1. ten verzoeke van den Heer F. Mays te Goes: a. diens WOONHUIS, schuur en tuin te Goes, aan den Oostsin gel, groot 2 A 10 cA. b. een perceel BOUWTERREIN, daarnaast, groot 2 A 9 cA. Op gebruik 1 Mei 1935. Bezichtiging op Dinsdag. 2. ten verzoeke van den Heer C. Corstanje Az. te Goes: Het WOON- EN WINKELHUIS te Goes, aan de Lange Vorststraat nr. 79 groot 44 cA. Aanvaarding na de betaling. Bezichtiging op aanvraag bij den eigenaar. 3. ten verzoeke van de N.V. E. Verbeem's Handelmaatschappij te Goes: Het WOON- EN WINKELHUIS met tuin en magazijn te Goes, aan de Kreukelmarkt nr. 13, groot 1 A 68 cA. 4. ten verzoeke van Mevr. Wed. M. Verbeemvan der Pas te Goes: Het WOONHUIS EN ERF daar naast, Kreukelmarkt nr. 11, groot 88 cA. Aanvaarding bij de betaling. Bezichtiging van de sub 3 en 4 genoemde panden te bevragen bij Mevr. Wed. M. Verbeemvan der Pas, Kreukelmarkt, en bij den Heer P. Chamuleau. Alle perceelen zijn inmiddels uit de hand te koop. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris. OPENBARE VERKOOPING. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Dinsdag 5 Maart 1935, des namiddags 1 uur, in het Slot Ostende te Goes, a contant ver koopen Een zeer groote partij fonkel nieuwe heeren-, dames-, meisjes-, jongens- en kinderrijwielen, half- transport en transportrijwielen, de nieuwste soorten, roestvrij, ver chroomd nikkel met trommelrem- men, alle van prima merken en uitgerust met freewiel en torpedo terugtrapremnaven, met volle ga rantie en Hollandsch fabrikaat, een groote partij onderdeelen, Para- binnen- en buitenbanden. Te bezichtigen vóór den ver koop. ONZE te controleeren oplaag van ruim 4800 ex. (ruim 4800 betalende abonné's) waarborgt U, dat Uwe adver tentie in dit deel van Zeeland de grootst mogelijke publici teit heeft. Betrek in Uw re clamecampagne dus ook het voor Westelijk Z.-Vlaanderen. Uitgave N.V. Boekh. en Drukkerij T.fa, FIRMA A. J. BRONSWIJK OOSTBURG NAGENOEG HUIS AAN HUIS HILVERSUM 27 PRIJS 120 gulden HILVERSUM 48 PRIJS 195 gulden Middelburg Korte Gortstraat 343 Vlissingen Walstraal 4 Telefoon 387 Telefoon 254 plaats achter Vlissingen. Het jaar daar op was het ledental zoodanig gegroe'd dat het mogelijk werd vijf elftallen te laten uitkomen. In dat jaar werd de 4e plaats achter Middelburg bezet (Vlissingen eindigde toen laatst). Het seizoen 1930/31 bracht veel te leurstelling, doordat men enkele beste spelers verloor. Het resultaat was dan ook dat Zeelandia degradeerde naar de 3e klasse. De zware strijd om het be staan werd moedig overwonnen. Reeds" het eerste jaar eindigde Zeelandia in de derde klasse op de 2de plaats achter Vlissingen. Intusschen werden ook in de athle- tieksport eenige aardige resultaten be haald. Het jaar daarop eindigde Zeelandia no. 1, doch wist niet te promoveeren, doch dit gelukte wel het seizoen 1933/34. De bijzonderheden hierover vermelden, kunnen we gevoeglijk achterwege la ten. Dit ligt allen voetballiefhebbers nog versch in het geheugen, en van het re sultaat van dit weder in de tweede klas spelen van de groen-zwarten evenzoo. En hoe het met de overige elftallen staat, is in den beginne reeds kort ge memoreerd. „Zeelandia-varia" staat natuurlijk ge heel in het teeken van het jubileum. De tegenwoordige voorzitter, de heer F, J. Konraad, schreef het eerste jubileum artikeltje. Bovendien deden zulks o.m. de heer J. P. van Bel, A. Imanse namens den Z.V.B., mr. J. Adriaanse, de oud voorzitters A. van Varik en J. P. Gilde, het eere-lid S. W. Gabriëlse en tenslotte haalt. A. Barentsen tooneelherinneringen en J. van Steenhuysen jeugdherinnerin gen op. Zoo ziet men dus, dat Zeelandia, dat in de voetbalwereld een waardige plaats inneemt, de toekomst opgewekt tege moet kan gaan. DE MEEST VOORKOMENDE PLANTENZIEKTEN IN ONZE GEWASSEN. Tijdens de Donderdag in hotel „De Commerce" te Oostburg gehouden ver gadering van den kring Oostburg der Z. L. M. heeft ir. Verhoeven een lezing ge houden over „De meest voorkomende plantenziekten in onze gewassen". De hr. Verhoeven sprak over de plantenziekten in verband met -Je be werking van den bodem, bezaaien en oogsten. Wat de bemesting betreft heeft men te zorgen voor een goed zaaibed en doelmatige bemesting, b.v. stikstof (niet overdrijven, want dat zou aanleg tot roest kunnen geven, legering1, blauw- puntigheid, schimmel en zwammen). Te weinig gebruik van kali kan aanleiding geven tot in groote mate voorkomen van ziekten, b.v. bij aardappelen; 't kan ook het bezwaar meebrengen, dat men bij de selectie moeilijkheden ondervindt. Chloorhoudende kalimeststoffen kunnen chloorvergiftiging met zich brengen. Pa tentkali verdient dus aanbeveling. Te veel kalk kan weer schurft in de hand werken. Onderbrengen van groenbemes- ting is een voorbehoedmiddel. Een meermalen voorkomende ziekte is het hartrot bij bieten, wat een gevolg is van gebrek aan borium of borax; een gift van 15 a 20 kg per ha. is voldoende. Bij het bezaaien heeft men te letten op de kwaliteit van zaai- en pootgoed; dit moet steeds van het allerbeste zijn, De keuring van gewassen te velde geeft daartoe voldoende waarborg. Het zaai zaad moet ontsmet worden. Al is dit al vrij algemeen geworden ,toch wordt het nog te weing gedaan. Bij dat ontsmetten worden te veel fouten gemaakt, daar men zich niet aan de voorschriften houdt. Vooral dient men er op te letten niet meer water te nemen, dan voor geschreven is. Ook moet men oppassen voor kiembeschadiging. Dit geldt ook voor bieten, lijnzaad en aardappelen. Steenbrand in de tarwe dat den laat- sten tijd nog al voorkomt moet voor 'n deel worden toegeschreven aan het centraal reinigen. Ook goed gereinigd zaad dient ontsmet. Het ontsmette graan doet men dikwijls in dezelfde zakken, hoewel daarin toch de besmetting kan gebleven zijn. Stuifbrand is ook toegeno men o.a. bij de Julianatarwe. Hier is warmwaterbehandeling noodig In da't warme water moet een ontsmettingsstof aanwezig zijn; de door spreker genomen proeven stelden hem in 't gelijk. Bij zaaien en poten moet goed gelet worden op het tijdstip. Erwten dienen vroeg gezaaid met het oog op de knop- larve of knopmade, terwijl dit vroege zaaien ook goed is met het oog op worm- stekighëid. Heel belangrijk is de vruchtenkeus. Men lette niet alleen op bemesting- en bewerkingstoestand, maar ook op be hoorlijke vrachtwisseling. Kwade kop pen in 't vlas kunnen hierdoor b.v. voor komen worden. Een rand met haver bij 't vlas is zeer aan te bevelen; bij bieten lette men op het bietenkevertje. Bieten zaaien vlak naast een veld, waarin 't vorige jaar bieten stonden is niet aan te bevelen. Parasieten op bieten en het bieten aaltje bestrijdt men door niet te dik wijls die vruchten op hetzelfde veld te zaaien of te poten. Dit geldt ook voor vlas, want de vlasbrand wordt veroor zaakt door schimmel, die in den grond achter blijft. De voetziekte die een aantasting is door schimmel ,die in den grond achter blijft, is te voorkomen door nauwkeurig acht te geven op het tijdstip van zaaien (bv. niet September of October want de kans op voetziekte is dan belangrijk grooter, dan bij zaaien in November hoe wel kan dan de opbrengst weer minder zijn). Ook de vruchtopvolging kan hier een rol spelen, vooral bij tarwe na tar we, of na gerst en ook tarwe na erwten, In deze gevallen moet men laat zaaien. Tarwe na haver is beter dan tarwe na gerst of erwten. Verpleging van het gew,as is niet en kel bestrijding van onkruid maar zeer zeker ook bestrijding van plantenziek ten, zoo b.v. de bladrankkever. Een middel hiertegen is een besproeiing met een arsenicumpreparaat. Na bestrijding met dit middel komen de erwten vlug ger aan den groei en bloei. Voorts zijn daar de emelten en slakkep, die resp. te bestrijden zijn met Parijsfh groen bij niet te koud weer en kopersulphaat in kali of droge kalk. De slakken bestrijde men heel vroeg in den morgen vóór zonsopgang. (1 deel kopersulph. op 20 deelen kalk). Tegen aardvlooien is met vrucht aan te wenden nicotine (1 op 1000 deelen water) Bij 't bespuiten loope men tegen de zon in, daar een schaduw de diertjes doet verdwijnen. Ook der- ritpoeder is geschikt tegen aardvlooien en o.,a. tegen de karweimot. Een groot gevaar voor de aardappelen vormt de coloradokever, die hier ge lukkig nog niet is voorgekomen, maar die in Noord-Frankrijk reeds groote schade aanrichtte. Ook in de buurt van Hamburg kw,am hij voor, maar daar schijnt hij zoo goed te zijn aangepakt, dat men er thans niet meer van hoort. Bij constateering van deze schadelijke en gevaarlijke kever dient men direct .aangifte bij den burgemeester zijner woonplaats te doen. Deze kever heeft een enorme nakomelingschap en weinig natuurlijke vijanden. Voorts kan men bij het oogsten en be waren van 't gewas weer optreding krij gen v,an verschillende zwammen; goed opschelven en droog verwerken is hier een eerste eisch. Bij opberging van aard appelen lette men er op geen zieke exemplaren mee in te kuilen. Verder brenge men alles zoo goed mogelijk on der dak en dekke geen aardappelen met eigen loof. Spreker zeide tenslotte dat hij hoop te, dat de indruk gevestigd z,al zijn, dat aan bestrijding meer vast zit dan men zou meenen. De voorlichtingsdienst is steeds bereid tot medewerking. Spr. eindigde met den raad: Niet alleen geld uit te geven voor meststoffen maar ook te denken aan bestrijding der planten ziekten. Nadat nog eenige vragen gesteld en beantwoord waren, bracht de voorzitter den heer Verhoeven hartelijk dank voor zijn interessante lezing, Spr. raadde ieder aan in eigen bedrijf waar te ne men en na te sporen en dan zich te wenden tot de planteziektekundigc-n dienst, waar we nooit tevergeefs aan kloppen. EEN NOODKREET VAN MUSSOLINI, Mussolini heeft in de „Popoio I'Italia" een ongeteekend artikel geschreven, dat door de overige Italiaansche bladen is overgenomen en betrekking heeft op zijn geliefkoosde thema van het bevol kingsvraagstuk.. Mussolini merkt op, dat de strijd voor verhooging van het geboortecijfer, wel ke het fascisme begonnen is en die J door het nationaal-socialisme is nage- volgd, in Duitschland tot dusver heel wat betere resultaten heeft opgeleverd dan in Italië. Hij haalt de laatste Duit- sche cijfers aan en geeft een schets van den indrukwekkenden aanwas van de Duitsche bevolking in den laatsten tijd, welken, naar hij zegt, de „vrekkige en aftandsche" volken van het Westen wel eens in overweging mochten nemen. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam was de bevolkingstoestand in Duitsch land rampspoedig. Het geboortecijfer was 14.7 per duizenct thans is het 17.7. De gevolgen van deze verhooging van het geboortecijfer, gevoegd bij den te rugkeer van het Saargebied, springen in het oog. De bevolking van Duitsch land is op het oogenblik 68.000,000 zie len. In vier jaar tijds zal, zelfs al stijgt het geboortecijfer niet ve'rder, de 70 millioen bereikt zijn. Voor 1950 zal Duitschland al 80 millioen zielen tellen binnen zijn huidige grenzen. Deze ge weldige menigte zal drukken op alle grenzen en een steeds grootere aantrek kingskracht uitoefenen op de omringen de Duitsche volksgroepen. Mussolini acht deze demographische overwinning een heel wat belangrijker gebeurtenis dan de terugkeer van het Saargebied tot het Rijk. (N.R.C.). WEER EENS DE STAVISKY-AFFAIRE De Stavisky affaire heeft den laatsten tijd in Frankrijk weer eens stof doen opjagen. Het moet n.l gebleken zijn, dat zij, die in verband met de affaire wer den gearresteerd, een zeer liefderijke verzorging in de gevangenis genieten. Het kamerlid Henriot heeit dit in de Stavisky-commissie gebracht en hij noemde zulke dwaze feiten, dat de com missie niet anders doen kon, dan den minister van justitie op het schandaal te wijzen. Het bleek namelijk, dat Garat, Dubarry, Guebin, Darius, GibouldRi- baud e.a. van den directeur der gevan genis een salon hebben gekregen, waar in ze niet alleen eiken dag hun advo caten, maar ook hun kennissen kunnen ontvangen, zonder toezicht nog wel, dus zonder de minste waarborgen voor het geheim der instructie. Het kamerlid Ga rat kan zelfs vrijelijk met zijn vrouw uit gaan onder voorwendsel, dat hij naar, den tandarts moet. Ook van anderen wordt beweerd, zoodat men gelooven moet, dat alle Stavisky-verdachten al bijzonder last van kiespijn hebben. Maar het mooiste van de beweringen van het kamerlid Henriot is wel, dat hij meende, dat men den gevangenisdirec teur niets mocht verwijten, want dat die eenvoudig gehandeld heeft op bevel van den vroegeren minister van justitie, Ché- ron. Onder die omstandigheden kan het niet verwonderen, dat de publieke opi nie meer en meer het onderzoek der Stavisky-commissie als een misplaatste grap beschouwt. Men voelt wel hoe ge makkelijk die zich zoo vrijelijk bewe gende beschuldigden druk kunnen uit oefenen op de getuigen, bepaalde ant woorden voorbereiden, enz. De commissie heeft na die mededee- lingen heel gewichtig gedaan en zich tot den minister van justitie gericht, maar of dat protest serieus zal worden opge nomen mag betwijfeld worden. Het ge zag van de commissie is totaal verdwe nen. De commissie is daar wel hevig ver bolgen over, maar dat versterkt haar gezag niet, aangezien de publieke opi nie heel goed begrepen heeft, dat het toch nergens anders om te doen is dan om het onderzoek nog maar meer te vertroebelen. (Msb.) Een pijnlijk geval. De Zweedsche professor en kankerbestrijder Söderblom zou in Heidelberg spreken over zijn on derzoekingen en had zich bereid ver klaard te spreken, indien ook niet- Ariërs aanwezig mochten zijn. Toen de lezing gehouden werd, mochten de Joodsche artsen echter niet verder dran de zaaldeur. Dit kwam Söderblom ter oore en wel besteeg hij het podium, om zijn lezing te houden, doch deze duur de niet langer dan twee minuten, want hij zei, dat men zich niet aan de geda ne beloften gehouden had en de Joden niet had toegelaten. Daarom zag hij maar liever van het verhalen van zijn onder zoekingen af. Verwarmde trottoirs, Om te ver hinderen, dat zich in den winter op dc trottoirs ijs zal vormen, waardoor talrijke ernstige ongelukken worden veroorzaakt en bij gemeentebesturen en grondbezitters dure eischen tot schadevergoeding worden ingediend, is ie New Haven thans een firma op elec- lectriciteitsgebied proeven aan het ne men met geisoleerde, door lood omge ven verwarmingskabels, die 2% cm diep in het asfalt worden gelegd en welke genoeg warmte produceeren om elke ijsvorming te verhinderen. De Districts-Arbeidsbeurs voor, de gemeenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde te Middelburg, zendt ons de volgende aanvragen Binnenland MAASTRICHT bekw. naaister, moet goed kunnen knippen (moderne japon nen) f 50 per maand plus kost en inwo ning, arbeidstijd volgens contract, voor onbepaalden tijd, reiskosten nader over een te komen.. HEERLEN polijster voor groote spie- geldglas machine, f 0.50 per uur. UTRECHT carrosserieplaatwerker (plaatdrijver), dadelijk, loon nader over een te komen. AMSTERDAM voor gemeente-instel ling, 2 inspecteurs, 28-35 jaar, diplom,a 5 j. H.B.S. of Handelsschool, gewend met groot personeel en publiek om te gaan, lengte niet onder 1,80 m physiek krachtig, eenige kennis van techniek en automobielen, salaris f 2000 tot f 2850, kindertoeslag, voor ongehuwden aftrek v,an 3 pet., gedurende den tijd van op leiding aanstelling als controleur, sala ris dan f 1400 tot f 2400, soil, op zegel. ROTTERDAM voor accountantskan toor, eerste assistent, 2535 jaar, op leiding H.B.S. met 5 j. cursus en min stens practijk diploma boekhouden, liefst vergevorderd met studie voor ac countant, bovendien wordt vereischt minstens enkele jaren practijk op ac countantskantoor, soil, onder opgave van verlangd salaris. Aanbiedingen uitsluitend aan de or ganen der arbeidsbemiddeling. VAKAFDEELING LANDBOUW. Ge vraagd voor Utrecht 1 melkknecht, in tern f 5 per week, en 1 melkknecht voor N. Brabant, intern f 6 per week. Aanbiedingen aan de v.akafd. p/a Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Maart- 3 Souburg, Inspan, 5 Goes, Huizen, 5 Goes, Rijwielen, 6 Ellewoutsdijk, Huis, 7 Ierseke, Huis, 11 Goes, land, 12 Goes, Huizen, 14 Kloetinge, Huizen, Loeff. Jonkers. De Kok. Beth- v. Dijke. v. Dissel- Verbist. Verbist- 15 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 15 Wilhelminapolder, paarden, de Kok. 15 Krabbendijke, Huis, Van Dijke. 15 Krabbendijke, Huizen, v- Dissel. 15 Krabbendijke, Huis en land, Jonkers. 20 Koudekerke, Inspan, Loeff. 27 Souburg, Hofstede, Loeff- 27 Middelburg, Sleepschip Arr- Rechtbank. 30 Schore, Huis en land, v, Dissel. 26 Biggekerke, Inspan. Terpstra. 30 Koudekerke, Inspan. Loeff, Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 8