OVERSTE SAXON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. BINNENLAND. STOOMWASSCHERi) „ZEELAND" ZEELAND. Zoo'n ha IF gevoel Nederland zal he) houden! Historische Avonturenroman, Langevielesingel D 197 -Tel. 637 ilDDELBURG. v'USSIHGEN. WALCHEREN. ziek en niet ziek Neem'n KROONTJE en qe zijt zóó weer fit. ZEEUWSCH-VLAAHDEREN W.D. Ti: I l'f Een belangwekkende rede van prol. mr. J. A. van Hamel. Jaarlijks organiseert „De Industrieele Club" te Amsterdam voor haar leden een gemeenschappelijken maaltijd, waar een bekend landgenoot als eere-gast aanzit en dan een rede uitspreekt. Aan het diner, Donderdagavond gegeven, trad als spreker op prof. mr. J. A. van Hamel, oud-lid der Tweede Kamer en oud-hooge commissaris van den Volken bond te Danzig. Aan het verslag van zijn belangwek kende rede in het Hbld. willen wij hier het een en ander ontleenen Telkens hoort men tegenwoordig in alle kringen de vraag gesteld: „Zal Ne derland het houden?" Spr. zou deze vraag niet zoo durven uitspreken, wanneer er niet een over tuigd j a op kon worden geantwoord. Dit" antwoord is niet gebaseerd op eco nomische theorieën, en evenmin op de naïeve verwachting, dat in betrekkelijk korten tijd de zaken in ons land weer tot het oude zullen komen. Wij zijn in tegendeel voor nog meer dan één ge neratie in de moeilijkheden. Maar wan neer men zich rekenschap geeft van de traditioneele eigenschappen van ons volk, en van de moeilijke tijden, die het vroeger wel te boven is gekomen, kan men toch ook weten, dat ook ditmaal weer de phoenix zal verrijzen. Spr. wilde als historische les van prac- tische waarde van 't geslacht van nu eenige bijzonderheden aanhalen omtrent een "zorgelijken tijd, dien ons land voor 200 jaren heeft doorgemaakt. De armoe de, en de omvang der bedeelden waren toen zoo groot, als ook de stilstand der bedrijven en de verliezen in handel en kapitaal, dat de Hollandsche Maatschap pij voor Wetenschappen bij wijze van noodkreet een prijsvraag uitschreef over: de oorzaken van den achteruit gang in handel, bedrijf en nijverheid, en de middelen tot redres. De antwoor den zijn opmerkelijk: zij geven precies dezelfde oorzaken, als die de heden- daagsche zorgen teweeg hebben ge bracht: opkomst van handel en nijver heid in andere landen, die tot dusverre ons afzetgebied waren; afneming van de koloniale winsten; concurreerende en belemmerende maatregelen van vreemde regeeringen; concurrentie van de scheepvaart; hooge loonen; overmaat van bevolking, enz. En de slotconclusie der geleerde hee- ren luidde woordelijk: in vroegere tijden van crisis is nog wel eens meer later verbetering mogelijk geweest. Dit is echter nu voor goed uitgesloten. De ge- heele wereld doet ons concurrentie aan, en ,,de room is voor goed van de melk. Wanneer wij nu daartegenover weer weten, welk een weergaloos tijdperk in de 19e eeuw is aangebroken, dan is t geloof gewettigd, dat ook de magere jaren van heden weer voorbij zullen gaan. De handen aan de ploeg. Er is behoefte aan aanwending van nieuwe krachten in nieuwe richting, Meer dan ooit, is het noodig, ons volk, den staat, als éénheid te zien, die, ge zamenlijk voor eigen huishouden hebben te zorgen. Er moet een sterke wil tot samenwerking, en een gezamenlijke moed om op practische wijze aan te pakken, en om leiding te geven en te aanvaarden, worden ontwikkeld. Het is meer nog een moreel probleem, dan en kel economisch of technisch. Wij staan daarin iets achter bij vele andere vol ken, die met eenige algemeen bezielen de gedachten voor de toekomst zijn be zield. De tanden op elkaar zetten voor het behoud van den gulden biedt zulk een stukje geestkracht, en dit is dan ook de groote waarde erv,an, waar tegen over financieel technische beschouwin- o'en op den achtergrond moeten blijven. Maar er is niet genoeg positiefs. Noch door G. P. BAKKER. 56). „Verloren!" ,antwoordde Saxon. „Ik dacht reeds, dat ze ons voor geweest waren. Men heeft de kostbaarheden gelicht en den ring verloren." „Het is mogelijk", meende Marion, terwijl ze den gouden ring aan zijn vin ger schoof, „maar zou het niet kunnen zijn dat de wonderdokter hem daar met een bepaald doel heeft neergelegd, half verborgen onder het slijk? Een toeval lig vinder, en het zou een wonder zijn, als iemand hem op deze plek vond, zou denken: Een gouden ring een goeden dag, maar wij „Je kunt gelijk hebben", viel Saxon haar opgewonden in de rede. „Het zou cok een aanwijzing kunnen zijn, een boodschap: In de nabijheind ligt de schat begraven. Ik z,al. „Stil", fluisterde ze. „Ik geloof dat ik iets hoor." Saxon legde zijn oor tegen den muur, luisterde scherp. „Ja", klonk zijn oor deel. „Heel ver weg hoor ik plassende voetstappen. Er komen menschen." Hij haalde een pistool te voorschijn, zette de scherpe schop die aan zijn gorde hing, naast zich neer. „Klim over den muur. Verberg je daar. Ik zal ze warm ontvangen". i de „versobering", noch de „aanpassing op het lagere niveau" bieden genoeg élan. Ons eigenlijk volksideaal is altijd de vrijheid en spr. heeft nog dezen zomer, op een reis door Rusland en Duitsch- land ervaren, met hoeveel jaloerschheid anderen dit idieele bezit van Holland gevoelen. Het ongeluk is echter, dat de vrijheid ons thans economisch niet helpt, integen deel van den wal in de sloot. De lofzan gen voor vrijheid v,an verkeer, bedrijf en handel, werken ons onder de huidige omstandigheden, en ook in de afzien bare toekomst, achter op. Wanneer in 1930 ten onzent minder groote, goedge- loovige, langdurige verwachtingen aan de Londensche Conferentie waren ge hecht, hadden wij nu tijdig en een beter handelspolitiek systeem tot ontwik keling gebracht. En nog is onlangs als voornaamste doel de Europeesche vrij handel van Ouchy voorgehouden, waar van toch zeker is, dat niets zal komen. In alle landen ter wereld is het wachtwoord: een welberaden aanvaar den van organisatie, planmatig hande len, weloverlegde samenwerking en lei ding. Daarvan moet men zich ook ten onzent doordringen, in regeeringskrin- gen, zoowel als in de kringen van vrij heid en bedrijf. Vele bedrijven hebben zich inwendig herzien. Het moet ook in de bedrijfswereld als geheel plaats vin den, de vrije concurrentie binnens lands en buitenslands, niet verder op gehemeld. De offers, die zulk een stre ven zal vereischen, moeten worden ge bracht. Ook verwerven van nieuwe afzetge bieden verlangt sterke samenwerking en medewerking der autoriteiten. Een groot afzetgebied als Rusland is ten on zent te lang aan de zg. vrijheid overge- 'aten. Sor. heeft zich dezen zomer op de hoogte kunnen stellen, hoeveel daar te doen is, voor afzet van goederen en ook voor jongelui. En dit bepaalt zich niet tot Moskou, maar tot de centra van Siberië en van de Kaukasus toe- Maar daarvoor is goed geregelde overheidsvertegenwoordiging noodig. Amsterdam heeft hier zijn tra ditioneel beleid getoond. Burgemeester De Vlugt heeft eindelijk een initiatief genomen, waarvoor hem lof toekomt. Men kan heden ten dage zijn commis- vovageur niet hoog genoeg kiezen. Spr. vermelde ook nog eenige nadere landen. Einde'ijk wees hij op de noodzakelijk heid om Nederland en Nederlandsch- Indië als één bevolkingsgebied te behan- de1en- Het overbevolkte Nederland moet er toe over kunnen gaan, volksnederzet- tingen in de gebieden met gematigd kli maat van onze koloniën te vestigen- De moderne hygiëne maakt dit mogelijk Ook dat is een zaak, die in geheel an dere richting gaat, dan de gedachten in koloniaal grootkapitaal, productie voor de wereldmarkt en rentabiliteit. Het moet zijn productie voor eigen bestaan en voor het gezin, waar menigeen geluk kig mee kan zijn. ijEEN BLOEMLEZING UIT DE ONDERWERELD". Nadat in 1931 de accijns op gedistil leerd was verhoogd, ondervonden d distillateurs veel nadeel van het ge heime stoken en den smokkelhandel. De Ver. „De Vereenigde Distillateurs" en de Ned. Ver. van distillateurs en likeur stokers is op het origineel idee gekomen de courantenberichten over de alcohol fraude van de laatste jaren, voorzoover zij ze achterhalen konden, te verzame len. Thans is deze verzameling in boek vorm verschenen onder den titel: „Een bloemlezing uit de onderwereld". Zoo doende liet men de feiten spreken. Het boek bevat een respectabale hoeveel heid berichten over de alcoholfraude- Het komt tot de conclusie dat accijns- verlaging dringend geboden is. EEN MOOI HULDEBLIJK VOOR MR. G. VISSERING. Gisteren heeft de bekende oud-pre sident van de Ned. Bpnk, mr. G. Visse ring, zijn 70sten verjaardag gevierd. De huidige president, mr. L. J. A. Trip, en de leden van de directie heb ben hem te zijnen huize te Bloemendaal een zeer bijzonder huldeblijk aangebo- j den, n.l. zijn eigen „verzamelde werken". j In 18 groote boekdoozen waren bijeen gebracht alle geschriften (artikelen, bro chures enz.) ialsmede de tekst van de redevoeringen, van den studententijd van mr. Vissering af, tot op heden. Een en ander was chronologisch gerangschikt en van een overzicht voorzien. Middelburg Tarief per kilo en per stuk. (Ingez. Med.) DE VEREN OVER DE WESTER- SCHELDE. Door middel een geringe ver hooging van de benzinebelas ting zouden de vrachtprijzen kunnen worden verlaagd. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden van den vol genden inhoud: Het bij Koninklijke Boodschap van 16 Januari jl. ingediende wetsontwerp tot het geven van vrijheid om concessie te verle'enen tot tolheffing aan een aan te wijzen Naamlooze Vennootschap heeft zeker geenszins algemeene instemming gevonden. Ook onze Kamer zoude zeker niet gaarne zien, dat het stelsel van de tol heffing, dat voor de ontwikkeling van het moderne verkeer een rem is ge weest, in eere hersteld werd, integen deel onze Kamer acht de tolheffing als principe volstrekt verwerpelijk. Waar de Kamer echter anderzijds de spoedige totstandkoming van de vaste verbindin gen over de groote rivieren een zeer groot landsbelang acht, zou zij in uiter sten noodzaak afwijking van dit princi pe kunnen billijken. Van betrouwbare zijde heeft de Ka mer echter vernomen, dat rente en af lossing van het voor den bruggenbouw benoodigde kapitaal op andere wijze zoude zijn te vinden en wel door eene geringe verhooging van de benzinebelas ting. De Kamer meent beluisterd te hebben, dat dit denkbeeld ook bij meer dere leden van de Tweede Kamer in stemming heeft gevonden. Op die wijze zoude het wegverkeer over de groote rivieren vrij kunnen blij ven, doch dan mag naar de meening van onze Kamer niet vergeten worden ,dat het verkeer over de veren op de Wes ter-Schelde nog allerminst vrij is. Deze veren moeten toch feitelijk evenals de bruggen over de groote rivieren als eene voortzetting van den weg worden beschouwd. Nu zou het zeker wegens de groote kosten niet verantwoord zijn op eene brugverbinding over de Wes ter-Schelde aan te dringen, doch onze Kamer is toch wel van oordeel, dat het verkeer over deze veren, zoo al niet ge heel vrij, dan toch zeker heel wat goed- kooper moet zijn dan thans het geval is. Reeds meerma.en heeft de Kamer hierop de aandacht gevestigd, en zij meent dan ook thans andermaal hier op te moeten wijzen. Door de benzinebelasting nog eeniga- zins meer (een fractie van een cent) te verhoogen en die opbrengst aan den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde af te staan, zou de ge- wenschte verlaging van de vrachtprijzen op deze veren zijn te verkrijgen- Bij het tegenwoordige tarief wordt toch het verkeer, vooral dat met auto's, uit en naar Zeeuwsch Vlaanderen be lemmerd en orienteert Zeeuwsch-Vlaan- deren zich al meer en meer op België Wij meenen goed te doen op een ea ander de aandacht van Uwe Vergadering te vestigen met beleefd verzoek bij de behandeling van het in den aanvang ge noemde wetsontwerp ook met de be langen verbonden aan eene goedkoope verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderca en overig Nederland wel rekening te willen houden. Blijkens een advertentie in dit num mer, houdt de afdeeling van de Ned. Chr. Reisvereeniging op Vrijdag 8 Mei een jubileum-filmavond, gewijd aan Noorwegen, Zwitserland en andere gaar ne bezochte landen. De Zeevaartschool. In het jaarverslag van de „De Ruij- terschool" te Vlissingen over 1934, her innert het bestuur aan het groote ver lies, dat de vereeniging heeft geleden door het verscheiden van zijn Koninklij ke beschermheer, den Prins der Neder landen. Voor alles wat Prins- Hendrik voor de school heeft gedaan, heeft Zijn naam een waardige plaats in de vesti- 'oulde van het schoolgebouw gekregen. Het trok de aandacht van het bestuur, dat verschillende ouders de voorkeur gaven aan een school, waaraan tevens een internaat verbonden is. Om in het vervolg ook deze leerlingen voor de school te behouden, heeft het bestuur na rijp beraad gemeend thans niet langer te kunnen wachten met het verbinden van een internaat aan de school. Voor de dagelijksche leiding werd een ge schikt persoon gevonden en de directeur oefent het algemeen toezicht uit. Op 31 December maakten 5 leerlingen van het internaat gebruik. De school werd bezocht door 240 leer lingen, het grootste aantal tegelijk was 157. Onder de leerlingen was één Belg en één Litauer. 168 leerlingen legden te samen 201 examens af, waarvan 140 met succes. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal leerlingen 109, van wie 36 in de stuurlieden-afdeelingen, 49 in de machinistenafdeelingen en 24 op de ra dio-cursussen. DOMBURG- Donderdagavond had ir het café „Wilhelmina" een ledenverga dering plaats van de ko.envereeniging- Uit het verslag van den secretaris bleek, dat aan brandstoffen was aangekocht 6045 hl. Het verslag van den penningmeester wees een verliessaldo uit van f 155. Nog in kas f 4i4. De aftredende bestuursle den A. Bimmel Wz., A. Baard en J Brouwer werden herkozen- Tot lid van de controlecommissie werd benoemd ds heer A- Trieller Dz. in de plaats van (Ingez. Med.'. fame „Neen, neen" fluisterde Marion. „Vlug, kom mee. Samen achter die steenen, dan kunnen we hooren en zien, wat ze in hun schild voeren." „Je hebt weer gelijk", beaamde hij. „Een ongeziene vijand telt dubbel." Saxon hielp haar over den muur. Ze gingen op een paar steenen zitten. Hij drukte haar een pistool in de hand. Vol spanning wachtten zij de komende ge beurtenissen af. HOOFDSTUK XXXIII. Hier in deze afschuwelijke spelonk zou de schat begraven zijn", klonk een heldere stem op een ietwat spottenden toon. „Het ziet er hier onheilspellend genoeg uit, om bang van te worden. Een smal pad en een groote diepe moeras- plas. Zeer geschikt voor verborgen schatten. Zet de lantaarns d,aar maar neer. Ze geven tenminste een beetje licht.... Ën wat is daar achter dien 71 f „We hebben die brokken steen opge stapeld en met kalk aangevuld om het water tegen te houden; daar pchter is de gang ingestort." „Weet je het zeker, Peter? 't Was een ellendige tocht." „Ja, Bastiaan en ik zijn hier reeds eenige malen geweest. We hebben clen boed een beetje opgeruimd en in de gang op de minst begaanbare nlpatsen stee nen gelegd. Je moet niet vergeten Üal we 'n vadem of tien gedaald zijn. Het is gelukkig een buitengewoon droge zo mer. Als de Elbe niet zoo laag stond, zouden we hier als ratten verzuipen. Het grondwater zou zooveel stijgen, dat het één vuile watermassa zou zijn tot boven aan het gewelf. Bij flinke regen buien zouden de schatten voor ons ver loren zijn." „Hoe weet je, dat de kostbaarheden hier liggen?". „Ik ben er bij geweest dat ze her borgen werden. Ze lagen op een andere plaats onder het huis met den toren, maar mijn vriend, de oude wonderdokter meende dat ze d,aar niet langer veilig waren. Met ons drieën hebben we ze hier heen gesleept. Een zwaar karwei, drie dagen lang hebben we er aan ge werkt". „En jij bent de eenige, die dat weet?" „Ja." „Hoe zoo?" „De wonderdokter vernam, dat de plaats, waar ze begraven lagen, bekend geworden was. We konden ze nog juist op tijd in veiligheid brengen. Toen de Pappenheimers de plek hadden gevon den, was het nest leeg." j- „Wie was de andere helper?" „Schwarz." „De wonderdokter nam ons een eed af, dat we met niemand er over moch- <en spreken, maar, zooals je weet, "heb ben ze hem in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. Schwarz deelde zijn lot. Ik werd gevangen genomen, redde mijn leven, maar dat is weer een andere geschiedenis. De plek heb ik niet ver raden. Ik ben de eenig overgeblevene die weet, waar de kostbaarheden zijn. Ze liggen daar." Hij wees naar het vun zige w,ater. „Nadat we den schat in dien afgrond begraven hadden, hebben we den muur van onderen doorgebro"- ken en het water stroomde binnen met zoo'n vaart dat we ons slechts met moeite in veiligheid konden brengen." „En heeft niemand je kunnen zien?' „Onmogelijk. We hebben zorgvuldig opgepast, dat we niet bespied werden. Ik herinner me nog dat we, bij het over brengen van een groot pak sluipende voetstappen meenden te hooren. We hebben overal gezocht, alle gangen af- geloopen, maar niemand gevonden. Blijkbaar waren het ratten, die zijn hier bij duizenden." „En Bastiaan?" „Hij was altijd mijn boezemvriend. Alleen zagen we geen kans den schat te lichten. Daarom namen we jou, den man van Werben ,als derde in het ge heim. We weten, dat je vele vrienden hebt en niet keizersgezind bent. Jij zoudt ons kunnen helpen om de kost baarheden naar een veilige plaats te vervoeren en te verkoopen tegen de volle waarde." De man van Werben, een langbeenige donkere m,on met een haakneus, zei: „Je hebt je woord gebroken, Peter." „Neen, ik deed mijn eed aan mijn vriend en hij is dood. De schat zou hier anders eeuwig blijven liggen." „Gelijk heb je", zei de man van Wer ben, ,,m,aar het goed behoort ons niet". „Aan wien dan? De rechtmatige ei genaar is keizer Ferdinand. Von Pap- penheim is in zijrr dieenst. De eigen dommen waren rechtens verbeurd toen de stad veroverd was. Oorlogsrecht. /KROONCACHETS) Per stuk 5 cl. Doos 12 kroontjes 50ct Wat TTlijrihxvcdt maakt ïa q.aed' den heer J. Maas Janz., die niet her kiesbaar was. Na een langdurige discussie over het vervoer van de brandstoffen werd het bestuur machtiging verleend te trachten die brandstoffen op de beste wijze af te leveren. DOMBURG. Domburg is een der wei nige burchten, waarin het Vervolgon derwijs zich tot nu toe heeft v/eten staande te houden, dank zij de genegen heid, die de gemeenteraad voor die les sen toont, mede d,ank zij de belangstel ling ervoor van de jongelieden. Domburg zal dus niet het omen van zijn nomen ie dragen hebben, wanneer gemelde avondlessen doeltreffend geweest zijn. Onze ervaring van dezen winter is, dat ook oudere leerlingen gretig de nieuwe spelling aanvaarden en toepassen. Don derdagavond namen de cursisten een hartelijk afscheid van hun onderwijzer, waarbij van de zijde van sommige jon gens een ongekunsteld „tot den volgen den winter" werd vernomen. AARDENBURG. Donderdagavond had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag bleek, dat afgelegd werden in totaal 4597 bezoe ken, zijnde 1308 minder dan in 1933- Van die bezoeken waren er 570 voor zuigelingen en 133 voor t-b.c.-patiënten. (Te Smt Kruis werden afgelegd 347 be zoeken, waarvan 144 voor zuigelingen en 8 voor t.b.c.-patiënten- De overige bezoeken waren a le te Aardenburg.) .In 106 gezinnen werd hulp verleend resp. 65 voor zieken, 30 voor zuigelin gen en 11 voor t.b.c. patiënten. Van het materiaal werden 147 stuks uitgegeven in bruikleen. De rekening 1934 bedraagt in ont vangst f 2886 in uitgaaf f 2767. De begrooting voor 1935 sluit op f 2771 met een post van f 66 voor on voorziene 'uitgaven. In de begrooting is gerekend met 'n korting van 814 pet, op het salaris van o'e wijkzuster. De voorzitter herinnerde in verband met deze korting er aan. dat naar aanleiding van een uit de vo rige vergadering uitgesproken wensch, Lil toen toegezegd had, deze kwestie in de bestuursvergadering te bespreken. Het bestuur was thans unaniem van oordeel, dat een kleine korting wel ge wettigd was- Het bestuurslid P. de Bruyne werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van den heer I. de Marée die bedankt b,ad werd gekozen de heer Fr. Dirkx te Draaibrug. AARDENBURG. Dinsdag had de al gemeene jaarlijksche vergadering plaats van de leden der muzieksociëteit „Aar- denburgsche Fanfaren". De voorzitter zeide het te betreuren, dat niettegen staande aan alle leden een convocatie was toegezonden, er zoo weinig belang stelling was- De rekening pver 1934, bedragende in ontvangsten f 1131 en n uitgaven f 1153 werd goedgekeurd. De begrooting voor 1935 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 825 met een post van f 28 voor onvoorzien. In de plaats van den heer A. Piete^s werd als bestuurslid gekozen de heer J. Hollebrand-Kools. Door deze benoe ming ontstond een vacature in de tech nische commissie, waarin werd voor zien door de benoeming van den heer J. J. Pleijs- Zouden wij ze aan den keizer geven?" „Peter heeft gelijk", mengde Basti aan zich in het gesprek. „Geen van ons drieën zou willen, dat keizer Ferdinand ze kreeg om zijn soldaten te betalen, die tegen ons, Protestanten, vechten. „Je hebt mijn bezwaren weggerede neerd", antwoordde de man van "^er- ben. „Ik geloof dat er voor jullie mee ning veel te zeggen valt. Vetelde de wonderdokter je niet pan wien ze oor spronkelijk behoorden?" „Neen. Hij was zeer geheimzinnig. Hij had haast, wist niemand te vinden om hem dadelijk te helpen. Hij zei: „Wil je mij helpen gaarne, maar verder gaat het je geen duivel aan. Begrepen?" „Zou er veel zijn?" „Heel veel. Misschien voor een mil- lioen. Overvloed, rijkdom, weelde. Al les kan je thans voor goud koopen", beweerde Peter. „De mooiste vrouw ter wereld z,al de mijne worden. Zij zal mij niet weigeren, als ik met zooveel geld kom. In deze ellendige tijden is ieder bang voor armoede. Een vrouw vraagt niet meer: Heb ik hem lief? Maar ze berekent nauwkeurig of de man ge noeg heeft aan haar een onbezorgd, rijk bestaan te verzekeren. Mooi of leelijk. jong of oud, dom of verstandig, geestig of vervelend, het doet er allemaal geen steek toe, zonder geld zou ze mij nooit nemen, doch als ik rijk ben ordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6