Dobbelmcmn Jekker...man? ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.a DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935. N*. 59. «NiMfcK van den DAG. DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND 1860—1935. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Koning George van Engeland 25 jaar op den troon. Van 6 Mei tot 25 Juli luisterrijke leesten. Een officieel pro gramma en een dansje in de wolken Nog een paar maanden en dan zal de groote dag van Groot-Brittanniü s Jubeljaar zijn bereikt. In 't kort hebben ■we er al eens iets over gemeld: Ko ning George V van Engeland zal op den zesden Mei van dit jaar gedurende 25 jaar de kroon gedragen hebben. Heel Groot-Brittannië, en ook de dominions {Canada, Z.-Afrika, Austra lië enz-) en de koloniën (Br.-Indië) ma ken zich op (zij het, uit den aard der zaak niet overal met hetzelfde enthou siasme) om den dag luisterrijk te vie ren. En ook in de eerste weken na den zesden Mei zal het feestgerucht niet van de lucht zijn, althans niet in En geland zelf, met Londen natuurlijk als middelpunt des gejubels. Officieel duurt het feest van 6 Mei tot 25 Juli en in dien tijd rijd! het Ko ninklijk echtpaar ettelijke malen in galaoptocht door de hoofdstad. Het be gint op den jubileumdag met een dank dienst in de St. Paul's kathedraal, en in den avond geeft Z. M. per radio zijn jubilee-boodschap aan zijn onderdanen in het gansche Britsche Rijk. Er komen ontvangsten voor het Corps Diploma tique (in het St. James Paleis); twee dagen zijn gereserveerd voor de ko ninklijke verleening met eigen hand van onderscheidingen. Op twee gala maaltijden ten hove zal de normale verzorging van den inwendigen mensch plaats hebben op de meest luisterrijke wijze welke men zich kan indenken wee gala-bals in het Buckingham Pa leis zullen de voornaamste menschep van het Empire met al hun juweelen, goud en anderen luister in prachtige zalen samenbrengen en prachtlieven de Society-schrijvers met levendig voorstellingsvermogen hebben bereids getuigd van het onvergelijkelijk schouwspel van Cullinans, een Koh-i- ncoi en Sterren van het Oos'en en hef Zuiden, die daar op die luisterrijke danspartijen in glans en schittering ir.et elkaar zullen wedijveren. Lucht macht, vloot en leger zullen onder 's Konings oogen de revue passeeren op 't vliegveld Mildenhall (bekend uit 4e Londen-Melbourne-race) te Spit- head en te Aldershot. Hiermede zijn alle nummers van het officieel pro- gram nog lang niet opgesomd maar genoeg is gegeven om den juis- ten indruk te kunnen krijgen van het meer formeele deel der feestelijkheden. De feestervaring zou beperkt zijn tot enkele menschen indien het hierbij zou blijven, maar daar za' hei niet b.j blijven. Het volk en de belangrijke par ticuliere bedrijven van het land heb ben in het algemeen een andere op vatting van feestvieren dan de heeren van het hof en officieele ceremonie meesters. Er is zelfs met een voor En geland wat ongewone openhartigheid geklaagd over het gebrek aan fantasie bij de officieele organisators van de jubileum-herdenking. Zij hebben het verwijt moeten hooren dat hun opvat ting van de viering overeenkomt met die uit den tijd van Nebukadnezar en Darius en dat het gepast zou zijn ge- j weest nu eens niet in de eerste plaats j de krijgsmacht op den voorgrond te MIDDELBURG. brengen maar wel in de eerste plaats een beeld te geven in optochten van UITVOERING „LOOFT DEN HEER." den wonderbaarlijken cultureelen en j. £je uitvoering die gister gegeven werd door de Christelijk Gemengde Zangver- wetenschappelijken vooruitgang, welke de kwarteeuw van de regeering van den Koning heeft gekenmerkt. Tot heden is nog niet gebleken dat het ju bileum in een of anderen vorm een weerspiegeling zal brengen van de in- derdaad opvallende evolutie van het begin der twintigste eeuw. Maar dat kan nog wel komen. In elk geval is al duidelijk dat particuliere onderne mingszin, in dienst gesteld van de j feestviering, tot ongekende hoogten eeniging „Looit den Heer" heelt de Concert- en Gehoorzaal vol doen stroo men met een tot luisteren bereid pu bliek. Het programma d,at ten gehoore werd gebracht, rechtvaardigde de bena ming „liederenavond" ten volle en het is een verdienste van het niet omvang rijke, doch wat stemmenverhouding be- treit, evenwichtige koor, dat het het pu bliek blijvend wist te boeien. Immers het aanhooren v,an een twin zal stijgen. tigtal liederen van een bepaald genre De vreugde zal niet beperkt blijven kan zoo licht aanleiding geven tot tot den platten grond. Althans in Lon- een zekere matheid en vervlakking van den zal ze letterlijk ten top kunnen stij- stemming bij het auditorium en ook, gen a raison van 15 guinjes per per- naar het ons wil voorkomen, bij de z.an- soon; groote passagiersvliegtuigen gaan gers en zangeressen. De geleidelijk zich de lucht in met cabaret-kunstenaars ontwikkelende en tot hoogtepunten en welvoorziene bars, om hoog in da stuwende climax, die in grootere werken wolken een dansje te kunnen maken. de schoonheidsontroering kunnen doen Zulk een jubileum-uitgangetje is natuur- ontstaan, ontbreken bij deze onafhanke lijk eenigszins buiten het bereik van Ljk van elkaar staande liederen ten den gemiddelden en veelal bedaarden eenenmale, burger die nochtans in dezen schoonen i L*es e meer trof het ons dat het koor tijd toch ook wel wat van de vervoe- °nder sympathieke leiding van den heer ring wil voelen die bij dit jubilee past. - d' w. Bommeljé, enkele malen zich tot Organen van den rationeelen oud- foote vocale hoo£te wist op te wer- Britschen aard hebben daarom gepleit j eP' voor opschorting van de vergunnings- Pjalm„8' waarmede begonnen werd uren, opdat elke „pub" een cel van deed zulks nog niet vermoeden maar feestvreugde zal kunnen worden, tot !n "He™ FY ,+wo"derbare goedheid laat in de avonden. Indien vliegtuigen i ^xf1^ -1 "C' u -A zich buiten de territoriale luchtSn aan"; Het tamelijk uitgebreide programma j j i laat niet toe dat alle nummers hier ge- de bepalingen van de drankwet kun- j nQemd kunnen wofden waren ey^. wel vele bekenden bij, zoo onder meer van Mendelssohn-Bartholdy „De Heer kent al de zijnen" en „Wiegelied" van Mozart. Immer bekoorlijke melodieën. Het eer ste werd gezongen door een dames- quartet en de laatste door een sopraan soliste uit het koor. Het klonk w.at zwakjes, doch bijzonder zuiver. Na de pauze stonden nog op het programma twee door Julius Röntgen getoonzette liederen, die niet tot de gemakkelijkste gerekend mogen worden, vooral als het koor a capella zingt. Toch wist men zich moedig v,an de taak te kwijten. „Looft den Heer" kan terugzien op een welgeslaagden avond en een verge lijking trekkende met een vorige uitvoe ring kan geconstateerd worden, dat het koor aan kracht gewonnen heeft. Het Middelburgsch Muziekkorps. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch muziekkorps be sloten in het begin van April een con tribuantenconcert te geven. Tevens is besloten, om niettegenstaande de nieu we verhoudingen die 'zijn geschapen tweede door nog krasser ingrijpend'; bezuinigingsmaatregelen dan yoorheei, ook ten opzichte van directeur en wer kende leden van het korps. Het ligt in de bedoeling den Raad t'. verzoeken ook in de toekomst uit ziju midden een bestuurslid voor de vereem ging aan te wijzen. Voor de werkloozen. Er was gisteren geen plaatsje onbe zet iri de bovenzaal van De Vergenoe ging, toen voor de werkloozen en de vrouwen van velen hunner wederom een filmvertooning werd gegeven. Na een woord van welkom van den heer P. M. Wolters, voorzitter der com missie voor ontspanning, draaide 'n ko mische film, die de lachspieren goed deed ontspannen, terwijl de hoofdfilm „Gesteenigd", een episode uit het begin van den wereldoorlog in een Poolsch plaatsje bij de Duitsche grens, liet door leven. Moedig opgetreden. Bij de Koningsbrug is een ongeluk ge beurd, dat nog zeer goed is afgeloopen. Toen men bezig was een zolderschuit van den aannemer De Wilde door de brug te trekken, kwam een werkman, J., uit Arnemuiden, te vallen en geraak te in het water. De man kon niet zwem men, maar wist zich boven te houden, totdat A. Fijnaut, wonende Heerenstraat alhier, op de schuit sprong en J. op het drooge wist te helpen. nen onttrekken en hun passagiers op j het middernachtelijk uur en daarna opwekkende teugen kunnen verschaf- fen waarom zoo luidt de vraag zal de man die wel sixpences maar geen guinjes kan missen dan ook niet in de gelegenheid worden gesteld 's Konings gezondheid te drinken met het bij traditie er vóór aangewezen vocht De „Daily Express" heeft reeds het voornemen te kennen gegeven een of ficieel verzuim te herstellen. Het ver zuim is geweest, dat er geen officieele dankdienst in het vooruitzicht is ge steld van een uitgebreid en populair karakter. St. Paul's kan alleen de room van de gemeenschap bevatten. Maar Hyde Park, het populaire lustoord van den Londenaar, biedt ruimte aan hon derdduizenden. En daarom organiseert het genoemde blad een dankdienst in dat park, waar burgers en burgeres sen van alle gezindten welkom zullen zijn, waar beroemde predikers zullen optreden en waar massazang uit dui zenden kelen daverende klanken zal doen opstijgen in de Lentelucht, tot hulde van den geliefden vorst. Dat is een goed idee van de „Daily Express' Men mag verwachten dat particu- door het geheel stopzetten van de ge lier initiatief nog op velerlei wijzen het officieel program der viering zal aanvullen. En de gemeenten zullen, dat is al -uit aankondigingen gebleken, even goed haar beste beentje voorzet ten. Engeland belooft over een paar maanden een prettig land vol opgeto gen menschen te zijn. i. van Gedeputeerde Staten, welks leden er gemakkelijk voor gewonnen zijn, z o- dat in de vergadering van Vrijdag den elfden Febr, 1859 het besluit genomen werd: „er zal een provinciale bibliotheek .worden opgerigt, en zullen tot dat einde De bibliothecaris van de Prov. Bi^ de aan de provincie in eigendom toebe- bliotheek van Zeeland schrijft ons Ce verschillende regeeringscolleges uit den tijd der Republiek als de Pro vinciale Rekenkamer en de Raad van iaandéren hadden eenig boekenbezit Deze boeken waren na de opheffing de zer lichamen geborgen in verschillende lokalen der Provinciale Griffie, waar ze echter a.leen ten dienste stonden van de menschen, die daar komen mochten. Mr. Gerrit Adriaan Fokker was in 1859 lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en kreeg daardoor toegang tot die boe ken- 'L Zal we! bij het geschiedkundig onderzoek ten behoeve van zijn studie over het polderrecht geweest zijn, dat hij ontdekte, van hoe groote waarde de ze werken waren, en meteen hoe waar deloos als boekerij, omdat ze behalve voor de ambtenaren en voor iemand als hij, voor niemand toegankelijk waren. Op grond van zijn eigen ondervindingen was deze geleerde ervan overtuigd, dat het in ieder geval de moeite löonen zou ze bij elkaar te brengen. Maar Fokker was niet alleen een geleerde, of liever hij stelde ook zijn geleerdheid ten dien ste van anderen In zijn openbare leven was hij er steeds op uit te bevorderen, wat in het belang van Middelburg en Zeeland was, terwijl hij, zooals bekend is als lid van de Tweede Kamer het al gemeen belang diende o.a. door bij een wijziging van de postwet een voorstel tot het oprichten van de postspaarbank te bepleiten. Zoo dacht hij bij de boe ken, die hij vond, niet alieen aan wat hij er zelf aan had, maar ook aan het nut, dat anderen er van hebben konden en meende, dat deze verzameling bereik baar gesteld moest worden voor ieder, die ze gebruiken wilde- Hij zette dat plan uiteen in een brief aan het college hoorende en thans op verschillende plaatsen verspreide boekwerken worden bijeengebragt, geordend en daarvan een catalogus zamengesteld". Een commis sie wordt benoemd, die het alles zal voorbereiden en een reg.ement ontwer pen, volgens hetwelk de boekerij voor 't publiek toegankelijk en ten gebruike ge steld worden zal. Van die commissie wordt mr. G. A. Fokker voorzitter, de griffier van de Staten mr. Simon van der Swalme zal het secretariaat waar nemen en als derde lid wordt de provin ciale archivaris Jacob Philip van Vis vliet belast met het dagelijksch en recht- streeksch toezicht op de boekerij. Een ambtenaar van de Provinciale Griffie zal tot custos worden aangewezen van de bibliotheek, die ondergebracht wordt in het huis „Zierikzee", in het deel der Abdijgebouwen tusschen de S-P.Q-M. poort en de dubbele poort. In dat huis werden eenige kamers ingericht, waar de boeken opgesteld werden en meteen gelegenheid was om ze te leenen. Een bord, waarop stond Provinciale Biblio theek op de deur van de middelste der dr e torens, wees den toegang tot deze nieuwe provinciale instelling aan. Om dat een wijziging van een begrootings- post noodig was voor de onkosten van inrichting der kamers en het overbren gen der boeken, brachten Gedeputeer de Staten deze zaak ter behandeling in de vergadering van de Provinciale Sta ten, waar het voorstel, nadat er nog even over de bevoegdheid van Gedepu teerde Staten ten deze geredeneerd was met twee stemmen tegen aangenomen werd. Dank zij den ijver van mr. Fokker en' den steun van den archivaris van Vis vliet liep alles zoo' goed, dat de commis meentelijke subsidie, toch de 6 openbare muziekuitvoeringen op het Molenwater te geven en ook de uitvoering op 31 Augustus- Natuurlijk zullen ook de Ab dijuitvoeringen weer plaats hebben. Dit alles is voor dit jaar a'leen mo gelijk, omdat eerst de voetbalwedstrijd bij avondlicht en nu enkele weken gele den de uitvoering in het Schuttershof ten bate van de vereeniging flinke ex tra-baten in de kas deden vloeien en ten sie in het najaar van hetzelfde jaar aan Gedeputeerde Staten kon mededeelen, dat de boekerij voor het publiek open gesteld worden kon. Het college besloot op 18 Nov- dat zulks met ingang van den 30sten van die maand geschieden zou. De commissie had echter meer gedaan dan verzameld wat er was- Zij had ook belangstelling voor deze zaak gewekt, zoodat er tijdens de inrichting boekwer ken kwamen, geschonken door verschil lende departementen, van het Provin ciaal Gerechtshof in Zeeland: een be langrijke verzameling rechtsgeleerde werken afkomstig van het voormalige Departementaal Gerechtshof in Zeeland- Van particulieren werden in het eerste jaar ontvangen 124 boekwerken in 200 boekdeelen en reeds werden toen 106 boekwerken in 204 deelen aangekocht. Ook door ruiling tegen dubbele werden boeken verkregen. De heer Gouverneur van West-Vlaanderen toonde zijn be langstelling- Baron van Heemstra schonk bij zijn vertrek naar den Haag 80 boekwerken in 100 deelen. Van jhr. mr Paspoort van Grijpskerke kwam een be langrijke portefeuille portretten. In bruik leen kreeg de bibliotheek de „Verzame ling van geschriften van Zeeuwsche ge neeskunstoefenaren, of betrekkelijk den natuur- en geneeskundigen staat van Zeeland", en het boekenbezit van dei Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt, aangevuld met die van de ontbonden Commissie van land bouw van Zeeland. Tot custos was aangesteld J- Thileman Boeye, adj. commies 2e klasse ter Pro vinciale Griffie en volgèns het reglement was de bibliotheek open 's Maandags, 's Woensdags en Zaterdags des voormid dags van tien tot twaalf en des namid dags van een tot drie uur. De Archiva ris .der provincie deed dan dienst als bibliothecaris; bij afwezigheid wordt hij| vervangen door den custos- Men kan zeggen, dat op 30 Nov. 1.1. J de Provinciale Bibliotheek 75 jaar be- t De kiezerslijst. De voor 1935/36 vastgestelde kiezers lijst dezer gemeente bevat totaal 5311 kiezers, waarvan 5309 voor de Kamer, 5196 voor de Staten en 5069 voor den gemeenteraad. T, J, Hesselius f. Alhier is op 53-jarigen leeftijd na een langdurig ziekbed overleden de heer T. J. Hesselius, die sedert 1921 hoofd eener openbare lagere school was. Voor dien was de overledene van 1912 tot 1921 on derwijzer aan de Rijksleerschool te Middelburg. Het heengaan van den verdienstelijken onderwijzer op dezen leeftijd, zal door de velen, die hij opleid de en die met hem omgingen diepen in druk hebben gemaakt. O. EN W. SOUBURG. Ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van de af- deeling Souburg van den Chr. Nat. Werkmansbond is alhier Dinsdagavond in de Néd. Herv, Kerk een wijdingsute gehouden, waarin hebben gesproken ds. Spijkerboer eere-voorzitter en ds, A. Graves van Willenswaard te Rhenen, oud eere-voorzitter. Eerstgenoemde sprak over „De nood van onzen tijd". De nood van onzen tijd, aldus spr. is, dat het gevoel tusschen ernst en spel totaal is zoek geraakt. Er is alleen een zucht naar vermaak en plezier. Men danst den ernst weg en is bang daarme de op te houden. Men durft zijn radio niet afzetten, bang alleen te zijn en zijn nooden te hooren, De nood wordt over al gezien en God alleen kan er ons van verlossen. stond. Anderen zullen misschien voor dit feit liever den datum aanwijzen, waarop Gedeputeerde Staten het besluit namen om een Provinciale Bibliotheek te stichten. Het lijkt ons echter, dat wan neer er van een herdenkingsdatum spra ke zal zijn, daarvoor het meeste geldt Maart 1860, toen de eerste catalogus verscheen. Want het moge voor dege nen, die de boeken bij elkaar gebracht en gerangschikt hebben al genoeg zijn, dat er een boekerij goed geplaatst be schikbaar is en enkelen, die er den tijd voor hadden om ze te zoeken mogen voor die gelegenheid al heel dankbaar zijn, een boekenverzameling is eerst dan, een bibliotheek in den zin, waarin dit woord nu geldt, als er een catalogus var bestaat, zoodat ieder weten kan, wat er in die verzameling zit. „Ten einde aan het door velen geuit verlangen te voldoen wordt de catalogus der Provinciale Bibliotheek van Zeeland reeds nu uitgegeven". Zoo begint het Voorbericht voor den eersten catalogus- Daar is dus vlug en ernstig gewerkt. De samenstellers spreken van „een werk 't welk zijne eigenaardige moeilijkheid op- eischt". Het inzien van dit boekje van 141 bladzijden wekt bewondering voor de nauwgezetheid, waarmee dat werk volbracht is. Die catalogus was natuur lijk van groote beteekenis bij het ge bruik der boekerij, waarvan in het ver slag van 1860 gezegd wordt: „Al de voorhanden boekwerken zijn van ge nummerde etiketten voorzien, waardoor ieder verlangd wordend boekdeel aan stonds kan worden gevonden"- Er klinkt een zekere voldoening in o.i. terecht als het dan een paar regels verder heet: „door een en ander kan de inrich ting der bibliotheek als zoodanig gere kend worden voltooid te zijn". Het is een belangrijke verzamehng- Er zijn in- cunabelen en Nederlandsche kronyken, waaronder een eerste druk van Meiis j Stoke's Rymkronyk van 1591, voorts placcaat-, charter- en wetboeken, Re- solutien van de Staten Generaal der IBIS SHAG LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén tndorol (ingez. Med.) Er is eigenlijk geen stoffelijke nood. 't Is al overvloed en toch is de maat schappij in nood. 't Is Gods oordeel, die overvloed, die de tijd zoo pessimistisch maakt. De nood was er al lang, maar hij is nu openbaar geworden. Een groote mas sa wanhopigen grijpt naar nieuwe din gen waarvan zij alles verwacht en is daardoor tot alles in staat. Kerk, traditie, orde en zedelijkheid worden afgebroken. Het opkomend ge slacht, dat zonder God zijn weg gaat, wordt een gevaar; het gaat zijn gang, zonder richting. Alleen het geloof zal ons uit dien nood verlossen en uitkomst geven. Ds. Willemswaard behandelde het pnactische onderwerp „Onze taak in de zen tijd". Hij sloeg een blik in het ver leden en memoreerde van 1926 af het een en ander uit het leven der afdee- ling. Spr. herdacht den overleden voor zitter Willemse, die de vergaderingen altijd op uitstekende wijze wist te lei den en hoopte dat de tegenwoordige Voorzitter in dezen zijn sporen drukken zal. Spreker bekeek vervolgens de woorden Christelijk, Nationaal, Werk man en Bond, en deed dit in omgekeer de volgorde. „Bond" spreekt van eens gezindheid en spr, riep alle aanwezigen toe: Weest eensgezind. ..Werkman" spreekt van zegen van den arbeid. Le den van de afdeeling en alle aanwezi gen doet uw arbeid met trouw en opge wektheid als een taak van God. „Natio naal" spreekt van liefde voor kerk en Vaderland; Zijt getrouwe leden van Va derland en Kerk, Eert God, dient de Koningin. „Christelijk" moet staan in 't middelpunt van alles. Christus licht moet schijnen over alle terrein des le vens, ook over den Chr. Nat. Werkmans bond Daarna gal spreker een overzicht van de oprichting van den Bond door dr- de Visser. Hij kwam tot stand in tij den van revolutionnaire woelingen en breidde zich uit ten tijde van de dole antie. Spr. eindigde met een woord van opwekking. Vereenigde Nederlanden en van de Sta ten van Holland en West-Friesland en de Notulen van de Staten van Zeeland, Van het begin af aan is duidelijk het streven om, zonder veronachtzaming van wat voor de studie van andere vakken noodig zijn kan, er een Zeeuwsche bi bliotheek van te maken- Ook bij den aankoop gaat het voornamelijk om lit teratuur over Zeeland. Het eerste jaar wordt er veel gebruik van de Biblio theek gemaakt. Het was ook een nieuw tje, zoo verklaart de commissie, als zij constateert, dat het aantal bezoekers in het tweede jaar aanmerkelijk minder was. Het ministerie van predikanten en 'de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente !e Middelburg zagen wel in, dat hun kost bare boekerij niet alleen beter bewaard zou zijn, wanneer zij naar de Provinciale Bibliotheek in bruikleen overgebracht werd, maar ook, dat zij daardoor voor meerderen dienstbaar werd- Deze ver zameling, geschat op 500 deelen bleek 800 boeken te bevatten en maakte het noodig, dat er kasten bijgebouwd wer den. De gedrukte catalogus voldeed spoedig al niet meer, of was de voor raad reeds uitverkocht, zoodat er een nieuwe verschijnen moest? Hoe dit zij, in 1863 kwam er een nieuwe catalogus, die ruim twee maal zoo veel bladzijden besloeg als de eerste, n.l- 302 en in 1869 zag het eerste vervolg daarop het licht, dat doorliep tot blz. 433. Deze nieuwe uitgave onderscheidt zich ook van ie eerste door de alphabetische schrijvers- registers, die„er aan toegevoegd zijn. Ook de leeszaal werd in 1861 wat opgeknapt, stoffen gordijnen, „geven een deftiger en tevens aangenamer aanzien". De ver slagen vermelden een voortdurende stij ging in het aantal bezoekers. Een enkele keer hoort men van een beroemdheid, die er een kijkje genomen heeft, zoo m 1867 Victor Hugo met zijn reisgezel schap-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5