OVERSTE SAXON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOd KRONIEK van dan DAG. HOTEL DES PAYS-BAS, Amsterdam TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE Zfc*UWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE Historische Avonturenroman, FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. aaasai I wand- >ningen |v oners, ie. Zui- tad 83, land. Boer, Berlijn-Londen-Parijs Gaat Sir John binnenkort bij de Ouitsche regeering op bezoek? Er lijkt veel voor te zeggen. Hitier tusschen twee polen De Engelsche minister kan de goede raadslieden wellicht 'n handje helpen. Zooals men weet herbergde het Duit- sche antwoord op de Londensche voor stellen o.a. 'n uitnoodiging voor den En- gelschen minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, om eens in Ber lijn te komen praten. Eigenlijk was dat het belangrijkste, althans eenig werke lijk positieve, in de glibberige nota. In het begin dezer week werd vrij alge meen verondersteld, d,at Sir John voor- loopig wel niet op de invitatie zou in gaan. Er zal eerst een nieuwe Fransch- Engelsche conferentie moeten komen, dacht men, opdat nadere voorstellen aan Berlijn gedaan kunnen worden en Berlijn daarop dan haring of kuit kan geven. Een reis van den Engelschen minister naar de Duitsche hoofdstad meende men veel te riskant te moeten achten, nu van de werkelijke gevoelens der Duitsche regeering zoo weinig was gebleken. Immers bracht die reis niet het gewenschte resultaat, dan zou voor- loopig althans van een volslagen 'mis lukking gesproken moeten worden. Voorzichtige, goeddeels schriftelijke on derhandelingen langs de gewone diplo matieke wegen leken verkieslijker. Overwegingen en veronderstellingen van de openbare meening (veelal door de pers onder woorden gebracht) wor den nog al eens door de handelingen der regeeringen gelogenstraft. Dat schijnt ook in het onderhavige geval te zullen gebeuren. Zoowel te Londen als te Pa rijs is een kabinetsraad geweest, waarin over het Duitsche antwoord is beraad slaagd. Het resultaat dier bespreking lijkt te zijn, dat de kans op een bezoek van Simon aan Berlijn niet onaanzienlijk is toegenomen. Vermoedelijk stellen de Engelsche en de Fransche regeering zich op het standpunt, dat er niet langer ge treuzeld mag worden. Vooral niet, om dat Duitschland zich voortdurend ster ker bewapent en dus slechts voordeel van een tragen gang van zaken kan heb ben. Immers: Frankrijk en Engeland zullen in elk geval aan Duitschland de feitelijke bewaping moeten toestaan, welke het bezit, op het moment, dat er een eventueele overeenkomst tot stand komt- Londen en Parijs geven dus blijk haast te hebben, en zijn bereid het risico van een politiek paardenmiddel te aanvaar den, in tegenstelling met de bedachtzame methoden, welk ze tot dusver voorston den. Bij de bezoeken van Laval aar- Rome en van Laval en Flandin aan Lon den was een zeer uitgebreid diploma tiek voorbereidingswerk verricht. Wel iswaar bleven er nog belangrijke beslis singen te nemen, maar hun eventueele gevolgen en alles wat ermee in verband stond, was toch al uit en terna bezien en besproken. Heel anders zien de za ken er thans echter uit. Alles staat bii de onderhandelingen met Duitschland nog op losse schroeve. Desondanks zal men Sir John vermoedelijk binnenkort naar Berlijn zien trekken. Het spreekt vanzelf, dat niet louter overwegingen, die met de bewapenings kwestie te maken hebben, bij een en ander een rol spelen. Ook het feit, dat Berlijn den laatsten tijd erg onbereken baar is geworden, oefent ten deze in vloed uit. Minister Von Neurath, die formeel als de leider der buitenland sche politiek beschouwd diende te wor den, heeft men herhaaldelijk op zeer belangrijke punten gedés,avoueerd ge zien. Beslissingen van het uiterste ge wicht werden buiten hem om, of tegen door G. P. BAKKER. 50). „Hoe eerder, hoe beter", stemde Mel- chior toe. „Meester, als u met uw mannen op marcheert en ze van deze zijde aanvalt, zu^en WÖ om Bingumstein heen- ujden en van den anderen kant atta queeren op hetzelfde oogenblik. Een geweerschot zal het beste teeken zijn. hen paar honderd ruiters zal ik u mee geven onder bevel van kapitein Nor- bro, hen aanval van ruiters, vermengd met infanterie, de tactiek van den ko ning. Mijne heeren, kunt u zich met dit plan vereenigen?" „Uitstekend." „Meester, ik zou toch eerst mijn vriend Edzke even willen spreken." De meester liet hem roepen. Lachend als altijd greep hij de toege stoken hand van den overste. „Overste", zei hij, ,,ik ben zoo blij dat het zoo goed is afgeloopen." „Edzke, je had mij beloofd mij niet te zullen volgen," ..Dat heb ik ook niet gedaan. Ik ben in het struikgewas blijven wachten, 'n Schipper moet altijd een oogje in het zeil houden, dacht ik. Als ik uw bevel niet opgevolgd had „Ja", viel Saxon hem in de rede, „maar hoe het zij, ik heb je veel te zijn advies, genomen. Daartegenover staat, dat ook op Hitier vaak geen peil te trekken was. Men herinnert zich de beloften omtrent een Duitsch „vredes offensief", dat dadelijk na de Saar- stemming zou los komen. Inderdaad scheen de rede, welke Hitler in den vroegen ochtend van den 15en Januari hield, dat offensief in te leiden, maar het is erbij gebleven. De Ftüjhrer trok zich in zwijgzaamheid terug en verkoos het gezelschap v,an enkele goede vrien den in de eenzaamheid der Beiersche Alpen boven de Rijkskanselarij te Ber lijn. Men heeft reden, om aan te nemen, dat er momenteel te Berlijn twee par tijen zijn, die Hitler in deze of gene richting wil duwen; de richting van wer kelijke hartelijke deelnemnig aan t in ternationale overleg, of die van de po litieke speculatie. De aanhangers van de laatste redeneeren, dat Duitschland voorloopig maar in zijn geïsoleerde po sitie moet blijven om zich sterk te ma ken. Als het eenmaal over een sterk leger en een sterke vloot (vooral ook in de lucht) zal beschikken, komen er vanzelf bondgenooten. Duitschland is dan weer een politieke magneet gewor den, die anderen kan aantrekken. Er zit een zeker logica in deze re'deneetring. Maar zij beteekent ook: bewapenings wedloop tot het bittere einde, d.w.z. tot een nieuwen oorlog. Frankrijk, En geland, Italië, Sovjet-Rusland zouden heusch niet met de handen in de schoot blijven toekijken. Deze landen zouden hun wapeningen ook gaan opvoeren, in hetzelfde tempo als de Duitschers. Om nu de lieden, die deze onheilige politiek voorstaan, flink dwars te zitten en de adviseurs van Hitler, die 't goede willen, een handje te helpen, zou den de Fransche en Engelsche regeering er ook veel voor voelen Sir John maar zoo gauw mogelijk naar Berlijn te laten gaan. Blijkbaar vreest men, dat anders de die-hards toch de overhand zouden krijgen en dat de trager gang dus iri geen geval succes kan hebben. Er lijkt een periode van groote po litieke spanning op komst. De uitspraak in het Amerikaan- sche goudclausule-proces. Voor de regeering een moreele nederlaag, doch een practische overwinning. Terughoudende stemming ter beurze. -Uit schakeling van een belangrijk deel van het productie-appa raat der Java Suikerindustrie. Eindelijk is de beslissing gevallen in 't Amerikaansche goudclausule-proces, dat de beurs en de buitenlandsche wissel markt zoo langen tijd in spanning heeft gehouden. Sensatie heeft deze uitspraak tenslotte nog in groote mate gewekt, al kon men dit nauwelijks verwachten na al hetgeen hieromtrent van te voren reeds was geschreven, waarbij de zaak van alle mogelijke kanten was belicht. De door de uitspraak van het hoogste Gerechtshof verwekte opschudding heeft echter niet zoo zeer betrekking op de gevolgen, welke de beslissing met zich brengt, als op den vorm, waarin zij is vervat. Op waarlijk behendige wijze heeft het Hoogste Gerechtshof 't klaar gespeeld de geit zoowel als de kool te sparen. Het heeft de Amerikaansche re geering een moreelen nederlaag bezorgd, maar haar tegelijkertijd in de practijk de overwinning doen behalen. In het kort immers komt de uitspraak hierop neer, dat het recht der regeering, om de goudclausule in particuliere con tracten onwettig te verklaren, is erkend, doch dat het buiten werking stellen der goudclausule in de eigen leeningscon- tracten der regeering in strijd met de grondwet is verklaard. De consequen ties van deze uitspraak, die logischer wijze met zich zou brengen, dat de op heffing der goudclausule in de regee- ringscontracten den ongedaan zou moe ten worden gemaakt, heeft het Ge rechtshof echter niet aangedurfd, De goudclausule wordt weliswaar gehand haafd, maar betaling van rente en aflos sing op goudbasis kunnen de houders der leeningen niet van de regeering ver langen. De houders der leeningen heb ben, aldus het Hof, geen schade geleden door de vermindering der goudwaarde van de dollars, waarin rente en aflossing wordt betaald. Met de dollars, die zij thans ontvangen, kunnen zij even veei doen als met de dollars die zij vroeger hebben gekregen. Zij zijn tenminste in gebreke gebleven te bewijzen, dat zij er thans minder voor kunnen koopen. Der halve kunnen zij geen aanspraken op restitutie doen gelden. Na al de onrust, die de behandeling der zaak weken lang heeft veroorzaakt, blijft de toestand tenslotte dus geheel zooals hij was- Noch de particuliere maatschapppijen, noch de regeering en de andere publieke lichamen behoeven de goudclausule toe te passen; tegelij kertijd is ook de mogelijkheid van een herzieining der Amerikaansche Valuta- politiek geheel naar den achtergrond gedrongen. Van een zuiver economisch standpunt bekeken, bestaat er alle reden, om de uitspraak met voldoening te begroeten. De particuliere maat schappijen behoeven niet langer te vreezen, voor een toeneming van hun schuldenlast met 40 pet., uitgedrukt in papieren dollars. Door verband c leggen tusschen de goudclausule en de koopkracht van den dollar is tevens voorkomen, dat van $ie schatkist een in vele milliarden loopende restitutie kon worden verlangd, hetgeen de Ame rikaansche regeering eventueel had kunnen nopen tot een herstel van de vroegere goudpariteit van den dollar. Men moge het nog zoo zeer betreuren, dat Amerika op een gegeven oogen blik tot valuta-depreciatie is overge gaan; ernstiger gevolgen nog dan deze waardevermindering zelf zou een plot selinge herwaardeering van den dollar tot het vroegere niveau hebben gehad- niet alleen voor Amerika zelf, maar voor het economisch leven in de geheel wereld, nadat dit zich reeds in zoo ster ke mate aan het verlaagde koersniveau van den dollar heeft aangepast- Het zijn juist de ups en downs van een eenmaal van het goud afgeraakte valuta, die de groote onzekerheid in het zakenleven brengen. Mocht de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof leiden tot een vas tere verankering van den dollar op het tegenwoordige niveau, dan zal hiermede een groote factor van onzekerheid ver dwenen zijn. Den moreelen kant van de uitspraak, die het rechtsgevoel van ve len onbevredigd moet laten, hebben wij gemeend, buiten beschouwing te moeten laten. Helaas heeft men in de laatste jaren geleerd, heel wat als onvermijde lijk te aanvaarden, wat nog kort gele den zou zijn gestuit op fel verzet, als zijnde in strijd met het gevoel van recht. Ondanks de groote belangstelling, die ook op de Amsterdamsche beurs voor Alle moderne comfort. Echt Holl. huiselijkheid. Kamers met ontbijt f 4.en f 4.50. Kamers pi^t badk. incl. ontbijt 1 6.— Restaurant. Hedendaagsehe prijzen LU-, flpgez, Med.j het Amerikaansche goudclausule-proces bestond, heeft de uitspraak niet den ge- ringsten invloed op de stemming te on zent uitgeoefend. In het algemeen was de handel ongeanimeerd en bleven de koersverschillen binnen beperkte gren zen. Een goeden indruk maakte het bericht, dat de besprekingen tusschen de Londensche belangen bij de peper- pool met de betrokkenen hier te lande zijn voortgezet, en dat men goeden moed heeft, dat deze besprekingen bin nen korten tijd tot een bevredigend re sultaat zullen leiden. De vrees, dat de crisis op de Londensche pepermarkt ook de rubbermarkt in sterke mate zou aan tasten, is thans geweken. Tot een op leving van zaken op de rubbermarkt is het echter neg niet gekomen, omdat men in afwachting verkeert van de bin nenkort te nemen beslissing van het In ternationale Rubber-Restrictie Comité ten aanzien van de te exporteeren per centages voor het tweede kwartaal van 1935. De quaestie van het al of niet voort duren der regeeririgsbemoeiing met de Java-suikerindustrie is tot een beslis sing gekomen. Ook na beëindiging van de N.I.V.A.S. op 1 April 1936 zal de re- geeringsbemoeienis worden voortgezet. Bij haar ingrijpen baseert de regeering zich op de omstandigheid, dat door een wijziging der afzetverhoudingen het pro ductie-apparaat der Java-suikerindustrie veel te groot is geworden. Van drie mil- lioen ton dient dit tot ongeveer de helft te worden teruggebracht, met bahoud van een flinke reserve, voor het geval de situatie zich ten gunste van de Java- suiker mocht wijzigen. Een belangrijk deel van het tegenwoordige productie apparaat moet definitief worden uitge schakeld; slechts die fabne'ken zullen blijven bestaan, die het goedkoopst ge ëxploiteerd kunnen worden. Het door den regeeringsgemachtigde uitgewerkte systeem van rationalisatie, gebaseerd op productie-vergunningen, welke overge dragen kunnen worden, brengt met zich, dat goedkoop werkende fabrieken, ook wanneer deze in handen zijn van finan- ciëel zwakke ondernemingen, kunnen blijven werken, terwijl fabrieken, die düur in de exploitatie zijn, zullen wor den stopgezet, ook wanneer de eigenaars dank zij krachtige reserves het bedrijf nog geruimen tijd zouden kunnen volhouden. Op deze wijze hoopt men den kern der eens zoo bloeiende Java-suikerc'ii- tuijr in elk geval in stand te kunnen houden, in afwachting van een verbete ring der wereld verhoudingen, waaraan dan de Java-suiker dank zij de zoo zeer verlaagde Productiekosten in de eerste plaats zal kunnen profiteeren. De aan plant voor 1935 is voorloopig bepaald op 455,000 ton en verwacht wordt dat, wanneer de atzet niet verder achteruit gaat, bij het afkomen van oogst 1937 de voorraden Java-suiker zoo goed als ge heel zullen zijn opgeruimd- Nader zal moeten blijken, welke on dernemingen in het bijzonder door de rationalisatie-maatregelen zullen worden getroffen; in het algemeen mag men aannemen, dat de koersstand der aan- dee en wel een aanwijzing vormt van de (Ingez. Med.) danken. Waarmee kan ik je een ge noegen doen?" „Overste. Ik ben een schipper, maar ik zou gjaarne onder uw ruiters worden opgenomen." „Jongen", antwoordde Saxon. „Ik zal je laten opleiden voor luitenant. Mel- chior, je bent mijn leermeester geweest. Wil jij hem onder je hoede nemen." Zoo begon de roemvolle militaire loopbaan van den lateren overste Edzke de Vries, eersten baron van Soe- dernyhjem. HOOFDSTUK XXX. Ofschoon een klein leger het kasteel Bingumstein omsingeld h,ad en er zich hoogstens een honderdtal verdedigers binnen zijn muren bevonden, stond de burcht even trotsch en grimmig als voorheen. Het breede ronde poortgebouw werd beschermd door machtige achtkantige tweelingtorens. De zware eiken twee- vleugelige deur was beslagen met ijze ren knoppen en banden. In beide to rens bevonden zich talrijke, in nissen geplaatste schietspleten, en hoog in den gevel boven de poort was een groot open kruis aangebracht, waardoor een achttal musketiers de aanvallers kon den bestoken. Het poortgebouw was '11 vesting op zichzelf en een dertigtal verdedigers kon gemakkelijk een plaats vinden achter de sterke kanteeling, .dïe het geheel bekroonde. Het kasteel was gebouwd in het be gin der elfde eeuw en oorspronkelijk ingericht op verdediging met pijl en boog tegen stormrammen en katapul ten. Het had de aanvallen van de stam men der Wenden in den harden strijd tegen de Sak'sers in het midden der eeuw glansrijk doorstaan. De heeren hadden geregeld de bewapening ver nieuwd volgens de eischen van denktijd en nog nooit was het een vijand gelukt de burcht te nemen. Eigenlijk was het een stadje, achter vademdikke ringmuren regelmatig be schermd door sterke kanteelen, flank torens en overdekte schietgaten. Om de muren waren de beide armen van een rivier geleid. Aan de overzijde liep om het geheele kasteel een open sHook van mintens een mijl breedte, zoodat deze een uitstekend schootsveld voor de verdediging bood. In vredestijd graas den hier des zomers rustig de koeien. De eenige toegang was over de op haalbrug en door het valhek voor de poort, waar hel water het smalst was, maar de bouwmeesters hadden hierme de rekening gehouden, vandaar het bijna onneembare poortgebouw. De burcht was opgetrokken uit zwa re ruwe rotsblokken, die nu zwart en verweerd waren, hetgeen het geheel 't trieste sombere aanzien gaf van een oude groote gevangenis. Maar als men de lange donkere poort doorgegaan was, kwam men in een vroolijken bin nenhof, eigenlijk een grooten tuin vol vruchtboomen, groentekweekerij en 'n bloemenhof, waar de groene wingerd zich slingerde om de vensters in lood en bloemtuilen in bonte kleuren van de muren hingen. Het kasteel bestond uit verschillende gebouwen. Op de eerste verdieping van den grooten meestertoren, den donjon, die als laatste toevluchtsoord moest dienen, bevond zich de ridderzaal, die zeker twintig vademen lang en acht breed was. In de gewelven daaronder waren de pijnkelders met de waterput ten en andere martelwerktuigen. Hier had men in de middeleeuwen tal van ge raamten gevonden. Eén der Von Bin- gums had die netjes gerangschikt, in de muren laten metselen. Ter beëindi ging van een familietwist had de oud ste broeder een jongeren met zijn fa milie ter dood laten brengen. Het in metselen der geraamten was dus eigen lijk een daad van piëteit geweest. ,Aan de andere zijde van dien kelder lag een geraamte in den muur, dat men door een kijkglas achter zware traliën kon bekijken. Dat was de wraak van een beleedigden echtgenoot en een zachte waarschuwing voor de vrouwen der Van Bingums. Een hunner had zijn ontrouwe vrouw laten inmetselen en langzaam laten verhongeren. Eiken dag dag kwam hij kijken om te luisteren naar haar smeekbeden en haar hoonend te vragen of zij nog zoo verliefd was op den jongen troubadour, terwijl hij haar het hoofd met de uitgestoken oogen en de afgesneden lippen toonde, dat hij bij de lange blonde haren in de opgeheven vuist hield- Haar smeeken had blijkbaar niets uitgericht. Het weinige voedsel, dat misschien medelijdende harten haar met doodsgevaar hadden toegestopt, had haar lijden slechts kunnen verlengen In de nis zag men nog het ineen gezakte positie der ondernemingen, met name wat de mogelijkheid van voortzetting der exploitatie hunner fabrieken bij de tegenwoordige prijsverhoudingen be treft. De uiteenzetting vap de regeering heeft dan ook geen belangrijke uitwer-- king op de koersen van suiker-aandee^ len gehad- Aandeelen Kon. Petroleum zijn slechts weinig in koers veranderd. Van indu- striëele fondsen zijn vooral Philips in koers ingezakt, vermoedelijk nog in na werking van de daling van den export van radio-artikelen en gloeilampen in Januari. Voor beleggingswaarden blijft goede vraag bestaan- Het 31pet. rente-type blijft het terrein veroveren. Na het gun stige resultaat van de nieuwe 3% pet. leening van Noord-Holland ad f 8% millioen heeft ook de provincie Gelder land een 3% pet. leening van f 4,33 millioen kunnen afsluiten. De gemeente Leeuwarden opent de rij der gemeenten die van* de verlaging van 't rente-type tot 3J4 pet. zullen gaan profiteeren, door omzetting van nog uitstaande leeningen met hoogere rente in 314 pet- obliga- tiën. Toch schijnt de regeering van haar Voornemen, om reeds aan het eind vau deze maand een Indische leening uit te geven, te hebben afgezien. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: Amsterdam Rubber 9896)498 9714 Hessa Rubber 93949191%. Handelsver, „Amsterdam" 17116614 Deli Mij. 136—135—13514 Senembah 14014138140 Deli B,atavia Mij, 144%145%144 145 Kon. Petroleum 1041413814014 139)4 Philips' 22922414 226 Unilever 89%90)488%. Ford Automobielf. 243248%244 Ned. Scheepvaart Unie 38%34% 35% de oplosbare KUNSTMEST voor kamerplanten, 40 c% p. fl. m. gratis verzorgingsaanwijzing hij de Bloem- en Zaachv nkels- (Ingez. Med I ixla4VK». De verkeerswegen in ons gewest. Jaarlijksche conferentie ten provinciehuize. Gistermiddag had in een der zalen van het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Middelburg de jaarlijksche ver- keersco.nferentie plaats, uitgeschreven door Ged. Staten, en waartoe verschil lende lichamen, vereenigingen en personen, die vooraanstaan in het ver keerswezen waren genoodigd. De vergadering stond onder presidi um van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die in de vrij talrijke opkomst instemming met deze conferenties meende te mogen zien. Speciaal heette spr- welkom den vertegenwoordigers van de Spoorweg maatschappij MechelenNeuzen, die daardoor blijk geven ook met de wen- ,schen der Nederlandsche reizigers te kening te willen houden. Spr. wees er vervolgens op, dat na de belangrijke geraamte. Maar deze tijden waren lang voorbij. Naast de donjon stak een gebouw hoog boven de omgering uit. De hoogste verdieping was veel later opgetrokken. De zandsteen scheen lichter van kleur, had een bijna vroolijk uiterlijk. Het was vierkant en van uit de schietgaten kor men den geheelen omtrek overzien en beheerschen, want er stonden naar alle windstreken gericht rijen mortieren, kartouwen en andere stukken opgesteld. Van h;er uit overzag Bernhard, de slotvoogd, de verdediging en waar de vijand te dicht naderde, werd hij ont vangen met zware bommen en ketting kogels- Veel waren de belegeraars, ondanks Von Pappenheim's dringend bevel, dan ook nog niet opgeschoten, en ofschoon ze versterkt waren door een paar hon derd kurassiers van Montecucouli onder kapitein von Fe'sen. waaronder ook 't vierde peloton, werd elke aanval roem rijk afgeslagen- „Dat is geen werk voor kurassiers", bromde 'de korporaal van jhet vierde tegen den ouden wachtmeester. „Wil jij wel gelooven, dat ik mijn buik er meer dan vol van heb. Laat die kerels, die met palen loopen, dat doen". „Geen gemopper in dienst. Maar ge lijk heb je en dan vertellen ze nog, dat Pappenheim dat alleen doet om dc bru:d van overste Saxon te kapen!" (Wordt vervo!gd)«

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5