Moeder eischt het beste voor haar gM, BIOSGQïm SEURSTHËRMQËETiR van Zaterdag. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. BUITENLAND. LEBER EN VLOOT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. daarom vraagt ze altijdMaggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits ZÜ8D-BEVEUND. 2ËEUWSSH-VLMNDEREI8 0.0. Unilever ITALIË. BALKAN. AUSTRALIË. INTERNATIONAAL FRANKRIJK. DIJITSCHL AND. OOSTKAPELLE. AMSTERDAM, 22 Februari.. Het eerste getal is de vorige noteering, daarop volgt de officieele noteering van heden. t Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%. O. Indië 34 1000-4 101%—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 99%99%. Duitschl. 100-7 29 Engeland 1960-90 4 71%— Zwitserl. oblig. '24-5 97- A Amsterd. Bank 107106%. C Rott. Bankver. 99%99%. A Twentsche Bank 8687. A Pref. Gruyter Zn. A. 127- Zwitserl. Staatssp. '27-4% 101%101%. Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam 1926,-1930-4% 100%—100%. Berlijn 1925-6% 22 Zeeuws. Hyp. B-5 100- Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. Cities Serv. Cy.'P. 1958 5 20%- A Pref. Jurgens A 101%101. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 409407%. A De Schelde N.B. 19% A Ver. Papf. v. Gelder 4545. C Am. Car Foundry 10--. C Am. Smelt en Ref. 2222. C Farbenind. I.G. 52 C Stands. Brands 1111. C U. States St. C. 21%—21%-21%. C North Am. Cy. 6%—6%. A Born. Sum. H.M. 135134%. A Linde Teves en Stokv. 6665. A Ned. Wol Mij. 78%—78%. A Singkep Tin M. 77%—77. A J. C. Japan Ln. 28-28. A Rotterd. Lloyd 32%32%. A S. M. Nederland 33 A Amste. Thee C.M. 47%—47%. A Houth. Alberts 21 C Baltimore Ohio 7%7% A Southern Rlw. 7%7 C Union Pac. R, .60% C Int. Nickel Cy. 14%- Duitschl. '30 1000-5% 32%—32%-31% A Koloftiale Bnk. 36%36% A N.I. Hbk. 1000 67%—67% C Ned. H. M. 1000 28%—28% A Alg. Kunstz. U. 33%—33%-% A v. Berkels Pat. 46%46% C Calvé-Delft 6261%-% A C. Suiker Mpij. 38%38% A Ned. Ford A.M. 244—245%. A Philips Gem. B. af. 222—223%-2l C Unilever 86%86%-85%. C An.aconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 1818%-18. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%3%., A A.N.I.E.M.—N,B, 168%—169 A Kon- Petr. Mpij. 138%138%-% C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 4%4%-4%. wag— lig feest gemaakt. D,at de leden elkaar zoeken en versterken mogen in al dat gene, wat hen vereenigt; mogen ze vooral in deze tijden schouder aan schouder staan en dan bovenaien me kaar nog stevig in de handen knijpen. IERSEKE. Doordat in het kanaal van Zuid-Beveland bij' de Postbrug een schip den kabel van het electrische net der P.Z.E.M. had stuk gevaren, bleef ler- seke Vrijdagavond tot 6% uur zonder licht. Daarna werd door inschakeling op den kabel der Schorebrug weder stroom gegeven. DE STATENVERKIEZINGEN. In de te Terneuzen gehouden verga dering van de Liber,ale Prov Kiesver eniging in den provincialen kieskring Hulst werden Donderdag j.l. als candi- daten voor de a.s. verkiezing der Pro vinciale Staten gesteld de neeren L. J, Geelhoedt (aftr. lid) en J- v. d. Peij!, beiden te Terneuzen; C. H. H. Wisse te Zaamslag; A. Megrtens te Hoek en C, P. de Regt te Zaamslag. üSUüMirg» CITY. Madame du Barry, (-§-) Een veeiszins knap stuk werks, deze historieele film. De menschen, die haar maakten, hebben van de kansen, die de stof bood, er vele gegrepen. Vele, dat is niet alle. Een enkele maal staat men verbaasd van een zekere schutterig heid, zoo totaal in -tegenstelling met het vakmanschap, dat het geheel kenmerkt. Men hoort nota bene vertellen, dat er honger wordt geleden en plaatse lijke oproeren voorkomen in het Frank rijk, van welks armoede Lodewijk XV zijn kostbare uitspattingen betaalde. Hoe ter wereld kon de cineast nalaten, dien honger en die oproerigheid in beeld te brengen; een beeld, dat als een tegen stelling de verdwaasde verkwistingen aan het hof scherp zou hebben geaccen tueerd. Onbegrijpelijk van een man, die even later Lodewijk's stervensuur doet begeleiden van het krassende lied van den wetsteen, waarmede een maaier zijn opgeheven zeis slijpt. Filmische voortreffelijkheden van dit soort zijn in- tusschen verre - in de meerderheid, zoodat men de film zonder eenige re serve onder de goede, wellicht de zeer goede, kan rangschikken. Dolores del Rio speelt de rol van ma dame du Barry, de vrouw, die kans zag, Lodewijk XV na al de „liefde", die zijn deel reeds was geworden, duurzaam te boeien, Op zichzelf hoeft men dat geen verdienste te vinden, maar van de film speelster is 't wel een verdienste, dat ze die prestatie aannemelijk maakte. En dan op een wijs, die wel verre van 't sentimenteele afstaat. Lodewijk zelf vindt het geval soms bijster merkwaar dig en neemt het eenigszins met een koel hoofd voor zijn rekening. Zelfs op zijn sterfsponde. Wellicht heeft 't zich in de werkelijkheid niet precies zoo toe gedragen. Maar 't psychisch gehalte lijkt wel natuurgetrouw. En dat moet men hoogelijk waardeeren. De circusvoorstelling op Vrijdag den 13den. Dat cijfer dertien spreekt voor zich zelf. Er gebeuren inderdaad griezelige dingen op den ongeluksdag, dingen, die met veel kennis van griezelige zaken worden voorbereid. Adolphe Menjou is de man van de po itie, die het geval spoedig door heeft, maar die deson danks het onheil niet heelmaal kan af wenden. In 't voorprogramma is o.m. een aar dig Duitsch filmpje „Aus der Dinke's- bühler Chronik" en een uiterst komische teeken-film. ELECTRO. Viva Villa. Laten we dit nu even afspreken: Wal lace Beery is een kerel met een leelijke kop, als Mary Dressier, en een groot film-artist, óók als en naar den trant van Mary Dressier. Die twee hebben trouwens samen goede films gemaakt maar nu is Mary dood, zooals men weet. Voor dezen typischen Amerikaan- schen matrozenkop is het toch wel een sterk stukje, den Mexicaanschen bandiet-opstandeling-president Pancho Villa te spelen, en hoewel Beery er uiteraard niet in kan slagen, zijn aange zicht zoo te veranderen dat hij net een „echte" Mexicaan lijkt desalniette min is men dit door zijn goede beleving van deze wonderlijke rol in no time ver geten. Pancho Villa een merkwaardige ka rakteristiek van hem kunt u vinden in het stierengevecht, dat H. H. Ewers in zijn Vampyr beschrijft. Het verhaal dezer film wordt ons ge schetst als een niet-historische geschie denis, gebouwd op een aan de werke lijkheid ontleenden ondergrond. Toen hij nog een kleine jongen was, zag Pancho Villa het aan, hoe zijn vader een peon eener hacienda, werd dood- gegeeseld. Met wraak en haat in zijn jeugdig hart, werd het kind een man en toen hij volwassen werd, stond hij spoe dig aan het hoofd van een troep peons, die evenzeer verbitterd waren als hij zelf. Om de arme en verdrukte soortge- nooten te helpen, plunderen zij de ha cienda's der rijken, brandend en moor dend als echte bandieten. Dan wordt Villa ontboden op de ha cienda van Don Felipe del Castillo, hij gaat en heeft er een gesprek met Made- ro, een zachtaardig en edel mensch, in wien de onderdrukte Mexicanen hun redder zien. Villa geraakte onder de be koring, die van dezen vriendelijken, no- belen, kleinen man uitgaat en op Made- ro's bevel, vormt Pancho Villa een ge regeld leger, dat den strijd aanbindt te gen den Mexicaanschen tyran, president Diaz. Met de uitersten wreedheid en onver zoenlijkheid leidt Villa dezen vrijheids oorlog. En hij wint den krijg ;Diaz moet aftreden en Madero wordt president van Mexico, 't Is hard voor den primitie ven bandiet, als hem bevolen wordt zijn leger te ontbinden. Maar Villa gehoorzaamt ook nu. Doch waarschuwt den valschen generaal Pas cal: als Madero ooit iets overkomt, dan krijgt ge met mij te maken; En Madero, de nobele hervormer, wórdt door Pas cal verraderlijk neergeschoten. Maar dat is niet het einde van deze film. Vermeld moge worden uit het Jour naal een buitengewoon fraaie opname van een grooten brand in een Haagsche papierfabriek, een zéér interessante documentaire over het leven op den zeebodem en een aardige travesti-klucht van Laurel en Hardy. CD Ges'aagd voor het voorl. mach, di ploma: P. A. de Vlieger, R. J. de Vries en A. Roelse, leerlingen van de „De Ruyterschool" te V 1 i s s i n g e n. B. en W. der gemeente Kapel- 1 e plaatsten op de voordracht voor hoofd der o.I. schooi M. Nieuwenhuize te Wolphaartsdijk; K. Kievit te Berken- woude (Z.-H.); J. de Graaf te Ellewouts- dijk en L. J. Heijboer te Rilland-Bath. C Tide Water Ass. Oil 5-—5% A K.N. Stoomb. Mij. 5%—5% A Ned. Scheepv. U. 3535-% A H.V. Amsterdam 166%—167%-66% A Java Cult. Mij. 87%—88% A N.I. Suiker U. 80—80 A Deli Batavia 141%—143% C Deli Mij. 1000 133%—133 A Senembah 140138% C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 96%97-% A Deli-Bat. Rubb. 67%—68%-69 A Hessa Rubber 91%91% A Serbadjadi S.R. 5959 Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 22 Febr. 23 Febr. Londen 7.18% 7.16% Berlijn 59.39 59.38 Parijs 9.76 9.76% Brussel 34.54% 34.54% Zwitserland 47.91% 47.91% Kopenhagen 32.07 32.00 New-York 1.47% 1.47% Amerika Markt Schepen - Rubber Tabak Philips Industrie Olie Suiker Mijnen (Ingez. Med.) DER MESSIAS. Georg Friedrich Handel werd 23 Februari 1864 dus juist 250 jaar ge leden te Halle geboren. Ongetwij feld daarom ook koos het Christelijk Gemengd Koor te Goes ditmaal een oratorium van Handel, en het kon den meester niet beter eeren, dan daarvoor „Der Messias" te nemen, een schepping die door hem zelf zeer geliefd was. Naar de geschiedenis luidt, compo neerde Handel dit oratorium in slechts 24 dagen, ongetwijfeld een onbegrijpe lijk korten tijd voor zulk een grootsch en diep doorvoeld werk. Maar ander zijds laat zich ook weer indenken, dat juist zulk een schepping in slechts en kele weken ontstond, want zij moet den toen bijna 60-jarigen kunstenaar uit" de ziel geweld zijn, als 'n psalm, 'n ge bed. Hij legde er zijn geloof, zijn hoop en zijn liefde in. En daarom ook lezen wij nog boven zijn graf in de Westmin ster Abbey de Messias-hymne: „Ik weet, dat mijn Verlosser leeft". Er is iets in dit oratorium, dat ons altijd doet denken aan de tempelzan gen van David in het oude Jeruzalem. Niet, om de woorden, de vele teksten uit het oude Testament, maar om den geest, den gedragen lofzang, waarin dank klinkt om hetgeen ontvangen werd, en hoop op het beloofde, het volkosie- ne, dat geschonken zal worden hem die gelooft. En vooral om dezen geest, die het geheele werk doorstraalt, de groote ernst en de liefelijkheid, stelt dit ora torium zulke hooge eischen aan allen, die aan de uitvoering medewerken, aan koor, orkest en solisten; maar bovenal ook aan den dirigent, die dit werk niet alleen zuiver moet aanvoelen, maar daarnaast de technische en geestelijke gave moet hebben om koor, orkest en soli, steeds binnen den ban van deze sfeer te houden. Het „Christelijk Gemengd Koor" heef' „Der Messias" op hoogstaande wijze uitgevoerd en niet in de laatste plaats dient daarbij de leiding van den heer W, 't Hooft gewaardeerd te worden. Hij was inderdaad de ziel van deze uitvoe ring en wist op suggestieve wijze zijn gevoelens en opvattingen op koor en orkest over te dragen. Elke aria, elk recitatief, elk koor van dit rijke werk, heeft zooveel eigen schoons, en zooveel zeggenskracht, dat het moeilijk is bepaalde deelen te noe men bij de waardeering. Zeer hoog aangeschreven staan in de traditie het „Halleluja-koor", en ook het „Atmen-koor". Inderdaad zijn deze ook wel van machtige schoonheid en die schoonheid werd op volkomene wij- zé door het koor weergegeven. Maar daarnaast waren er nog zoovele koren, die van een gelijke schoonheid waren, als no. 9: „O Zion, gij verkondigster van goede boodschap"; no. 12: „Want een kind is ons geboren"; no. 20: „Zie nu Gods lam" (welk 'n goede voordracht!), en no. 31: „Maakt U groot". Alleen koor no. 24: „Wij dwaalden iallen als schapen", viel naar onze op vattingen uit den toon. Wij weten, dat toonzetting en aanwijzingen, een weer gave, zooals die door het Chr. Gem. Koor, schijnen te wettigen, maar o.i. i wordt de geest juister getroffen door feen zeer gematigd allegretto en schaadt te groote levendigheid. Tenslotte is er iets tragisch in een dwalend schaap, zelfs al beseft het schaap zelf niet, dat het dwaalt, en huppelt en springt het in dartele onbezonnenheid- We weten echter, dat het zeer moeilijk is hier het juiste tempo en karakter te treffen. Het orkest stond op waardige wijze naast het koor- Ook dit verrichtte zijn taak op zeer lofwaardige wijze en ook daarop hebben we slechts één aanmer king: no. 13 „sinfonie pastorale", was, als geheel, zwak. De zware taak in deze is, ondanks de warreling van klanken, de zuiverheid van toon, het ijle en toch verbondene, weer te geven. Doch deze taak is, gelijk reeds opgemerkt, een zware en alleen goed te verrichten n,a i gestadige gezamelijke oefening. En daaraan zal het ontbroken hebben. De solisten waren ditmaal wel met bijzonderen zorg gekozen. De sopraan, Ankie van Wickevoort-Crommelin is 'n zangeres v,an buitengewone gaven. Ze beschikt over 'n zuivere, gevoelige stem, die haar mooien klank behoudt tot in de hoogste tonen, en daarbij blijft ook haar voordracht steeds goed verzorgd.' De alt, Jo van der MeentWalter, hebben we reeds eer in dit koor hoo- ren zingen. Een warme, gevoelige stem, vol van toon. Buitengewoon mooi en zuiver aangevoeld w,as haar weergave van aria no. 21. De tenor, had een kleine taak, doch verrichtte die lofwaardig. Zijn .stem scheen ons iets vlakker, dan we hem vroeger hoorden; als na 'n verkoudheid of 'n lichte ontsteking. De taak van den bas, Laurens Bogtman, was beduidend j omvangrijker, en stelde bovendien zej^ hooge eischen, doch de zanger bleet volkomen aan die eischen te kunnen voldoen. Mocht men deze stem een weinig warmer kunnen wenschen, de zoo zorgvuldig verzorgde voordracht, 't zuivere aanvoelen van de materie, ver goedde dit weer. Een zeer goede bas. Tenslotte dienen we nog den piy<ist, den heer A. S. Blokpoel van Middel burg, te noemen. De heer Blokpoel bleef steeds bescheiden achter zijn in strument verborgen, doch dit is dan oqjc de eenige aanmerking die we op hem hebben. Een zeer bekwaam pianist! Dat de vele aanwezigen er sche nen plaatsen te kort voldaan en on der den indruk waren, Iaat zich na onze beschrijving, naar we hopen, verkla1 Deelen we volledigheidshalve nog mede, dat de heer 't Hooft alle mede werkenden zijn dank voor het gepres teerde braclf\ en daarbij ,aan de dames solisten een fraai bouquet bloemen of freerde. (Wettig gedeponeerd.) Wijlen Wed. E. SanderséWisse heeft aan de Geref. Kerk van S e - rooskerke gelegateerd, vrij van rechten en kosten, f 100Ö voor de kerk en f 1000 voor de zending der Geref. kerken in Zeeland, N.-Brabant en Lim burg. hopen heeft. Men onderstelt, dat Hitier het ontslag graag zou verleenen. Uit den dood herrezen. De dagbla den bevatten berichten over een zeld zaam gebeuren, in het stedelijk zieken huis te Milaan. Daar stierf, ondanks alle maatregelen en kunstgrepen der doctoren, een man, die een ernstige hartziekte had. Ofschoon zijn dood definitief vastge steld was, gaf een dokter hem toch nog een injectie met adrenaline. Precies der tig minuten later begon het hart van den doode heel zwak te kloppen en eeni- derom normaal, zoodat het schijnt, da* ge minuten later functionneerde het we er geen gevaar meer bestaat voor 't le ven van den „herrezene". Een bloedige geschiedenis. Een korporaal van de grenswacht in het dorpje Retsj, op de grens van Albanië en Zuid-Slavië, leefde in onmin met den burgemeester en zijn vrienden, en toen dezer d,agen 't plaatsjt tengevolge van den zwaren sneeuwval van de buiteu- wereld was afgesloten en de beide .par tijen meer dan anders met elkaar in contact kwamen, kw,am de uitbarsting. De korporaal werd achtereenvolgens door den burgemeester en verscheidene ziji.cr vrienden aangevallen, doch tel kenmale wist hij na een hevig gevecht de overwinning te behalen. Hij doodde namelijk vier zijner aanvallers, den bur- ge nee der inbegrepen, om zich d,aarna bij den commandant van de grenswacht te melden. Het lot van beroemde vliegers. De bekende Australische wereldvlieger Kingsford Smith voorziet op het oogen- blik in zijn levensonderhoud door van tijd in verschillende steden in Austra lië het publiek in de gelegenheid te stel len, tegen betaling van tien shillings, een vlucht met zijn beroemde machine, de „Southern Cross", te maken. „Wat kan ik anders doen ani- woordde Sir Charles op de vraag hoe hij over zijn nieuwe bezigheid dacht „Men moet iets doen voor den kost. Ik geloof echter, dat het afwisselender is een auto-taxi te besturen". ITALIë VERSCHEEPT NOG MEER TROEPEN. Vandaag zullen van de havenstad Messina uit, opnieuw een groot aantal Italiaansche troepen naar Oost-Afrika worden verscheept in verband met het Italiaansch-Abessijnsche conflict. De Ita liaansche regeering beweert natuurlijk ook nu weer, dat de troepen moeten dienen, om den vrede te waarborgen. Afschuwelijk. - Te Aubervillers na bij Parijs heeft men een afschuwelijke ontdekking gedaan. In een sedert maan den gesloten woning vond men een kof fer, welke het verminkte en reeds tot ontbinding overgegane lijk van een vrouw bevatte. Het betreft hier het stoffelijk Overschot van een Mulattin, die gehuwd was met een bewoner van Martinique. De man werd drie uur na ontdekking van de misdaad gearresteerd en legde 'n bekentenis af- Hij had zijn vrouw van het leven beroofd om een veroordeeling wegens bigamie te ont gaan. MüLLER HEEFT AFGEDAAN. Volgens den Berlijnschen correspon dent van een Engelsch blad, hebben nu ook verschillende leiders van de „Duit- sche Christenen" (de beweging, die een nationale eenheidskern wilde stichten) aan rijksbisschop Mlüiller aangeraden, zijn biezen te pakken. Zij zouden tot de overtuiging gekomen zijn, dat Maller, door zijn onhandig optreden tegen de groote groepen van Evangelische geloo- vigen, die zich niet (kerkelijk) gelijk wilden laten schakelen, niets meer te De schipper A. Overduin wordt overgeplaatst van het wachtschip Wil lemsoord naar het wachtschip Vlissingen DE VALSCHE H.V.A,-AANDEELEN Drie jaar geëischt. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden gisteren twee verdachten te recht in de geruchtmakende zaak van de valsche H. V. A.-aandeelen. Naar men zich zal herinneren werd de politie in 't begin van 't vorig jaar door een com missionair er van in kennis gesteld, dat hem valsche aandeelen waren aangebo den. Eenige maanden later werden twee personen ten huize van een commis sionair te Den Haag, die op aanraden der politie de onderhandelingen met de vervalschers had voortgezet, in den val gelokt, In het huis van den commis sionair kwam men spoedig tot zaken, waarbij voor f 70,000 aan valsche H V. A.-aandeelen werd verhandeld. Toen de twee gevaarlijke personen het huis verlieten werden zij door den recher- cheur-'huisknect gearresteerd- Het on derzoek naar den zetel dezer interna tionale misdadigers liep door de merk waardige houding der Fransche autori teiten dood. Tegen den te Den Haag gearresteerden Hollander P. en den Estlander W. werd gisteren door den officier van justitie n gevangenisstraf geeischt van drie jaar. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2