Van onze Adverteerders. BUITENLAND. AGENDA. DürrSCHLAND. ENGELAND. RUSLAND. VER. STATEN. UJïe -Zuinig penza£/Le£u& ukiMcA&n. ctfi£ uujucAi 77z&t ztelataMct. cUcó ?7ief lii. BIOSCOPEN. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. De heer C. G. A. Huijbregts te Mid delburg, die zich speciaal toe legt op het repareeren van motorrijwielen, le vert ook gaarne deze vervoermidde len, en étaleerde die reeds geruimen tijd in het beneden vertrek van zijn woning in de Lange Gortstraat 31. Thans heeft de heer Huijbregts aan die straat een beter aanzien gegeven door het doen verbouwen van genoemd pand, zoodat er nu beneden een flinke winkelruimte is, waar verschillende soorten motorrijwielen een plaatsje vinden, terwijl ook de onderdeelen en de motorkleeding goed tot hun recht komen, mede dank zij de goede verlich ting. Achter den winkel bevindt zich het kantoor, tevens magazijn voor on derdeelen. Morgen wordt de nieuwe winkel ge opend. APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag is des nachts, alsmede Zondag den geheelen dag te Middel burg geopend Apotheek M. J. van Pienbroek, Pottenmarkt. Begenadigd. Hitier heeft het door de rechtbank te Kottbus tegen Walter Pirchar wegens moord op een S.A.-man uitgesproken doodvonnis gecasseerd en de straf veranderd in 15 jaar tuchthuis straf. De bekl. had den S.A.-man na een twist doodgestoken, maar het slachtof fer was aan den oorsprong van den twist ook niet onschuldig. Een moordenaar terechtgesteld. Gisterochtend is op de binnenplaats van de gevangenis te Nordhausen de 26-ja- rige Klement Lier terechtgesteld, die door de rechtbank te Nordhausen we gens moord ter dood was veroordeeld. Lier had zijn oom, August Jüttemann uit Berlijn, uit haat en omdat diens dood gunstiger perspectieven voor hem open de, volgens een van tevoren bedacht plan, in Mei 1933 in een bosch bij Weis- senborn-Lüderode vermoord. Óm de wreedheid waarmee de dood was ge pleegd bestond er geen reden voor gra tie. Een onopgeloste misdaad. Men her innert zich nog wel het vinden van dee- len van het lijk van een jonge vrouw in een tweetal koffers, die op verschillen de stations te Londen waren achterge laten en de wanhopige pogingen van de politie om verdere deelen van het lijk te vinden of op te sporen wie beenen en romp in de stationsbewaarplaatsen had achtergelaten. Het onderzoek voor den lijkschouwer werd telkens uitgesteld omdat de politie geen stap verder kwam. Nu is het Woensdag toch gehou den. De politiedokter l,as rapporten voor van Sir Bernard Spilsbury en een in ternist, waaruit bleek, dat romp en beenen deel hebben uitgemaakt van 't lichaam van een vrouw van omstreeks 25 jaar, gezond en vermoedelijk veel in beweging of met sport bezig. Aan deze deelen v,an het lichaam viel geen en kele doodsoorzaak te constaleeien. Na dat de politie verklaard had geen heil te zien in een langer ophouder, va i de zaak werd het onderzoek gesloten. Ver moedelijk zal „koffermoora no .1" hier mee wel voorgoed bij de onopgeloste raadsels van de misdaad zijn bijgezet. Soep van kakkerlakken. De secre taris van de communistische partij te Isaakogorsk is tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld omdat hij eenige le den van het personeel van het stations restaurant had gedwongen, als straf voor hun onzindelijkheid een bord soep van kakkerla' ken te eten. De rechter noemde deze daad een politieke lieder lijkheid en een waargalooze bespotting", De georganiseerde misdaad, De heer Walter Murphy is te Chicago een1 bekende figuur in de bandietenwereld,i Hij behoort tot de gevaarlijkste „gang- sters" van de stad aan het Michiganmeer maar op het oogenblik zit hij in de ge vangenis onder beschuldiging van moord. Teneinde nog eenige kans te hebben op ontsnapping aan den electri- schen stoel, is hij nu maar getuige h charge geworden tegen vroegere bent- genooten. Daarbij kwam aan het licht, dat in de kringen, waarin Murphy ver keerde, een moord een daad is, die men kan besteden aan anderen, maar tegen een lager tarief, dan waarvoor men hem zelf heeft „aangenomen". Murphy had 15,000 dollar ontvangen voor het uit den weg ruimen van een publiciteits-mana- ger, zekeren Eli Daiches, die er warm inzat- Bloedverwanten van Daiches had den voor de genoemde som aan Murphy opgedragen, hun beminden neef op te ruimen, nadat zij hem eerst tot een hoog bedrag 150,000 dollar hadden ver zekerd. Ook het publiciteitsagentschap van Daiches was een kostbaar bezit; en 6. Otiermann "Cö s Handel Hij. N.V., Amtlerdam - Fabriek te Jutobeet bij UtficM (Ingez, Med.) zij zouden het erven. Toen Murphy de 15,000 dollar binnen had en nog altijd niet tot de levering van de „goods" was overgegaan, werden de opdrachtgevers ongeduldig en wat lastig. Murphy lie» toen een gangster van minder allooi „Jerry" Pilot komen en droeg hem de uitvoering van den moord op voor 3000 dollar. Pilot, in zijn beroep een onkreuk baar man, deed wat hem was opgedragen en hij deed het goed. Dat moest hij ook wel, want Murphy en eenige andere be langstellenden zouden waarschijnlijk booze dingen aan hem hebben gedaan, indien hij in gebreke ware gebleven. Of dit verhaal den heer Walter Murphy wel uit den stoel des doods zal houden, staat te bezien, want de brave Jerry" is ook al dood en misschien is de justu e niet gen om het relaas van Murpny voor 100 pet. te accepteeren. In ieder geval hjijkt er uit, dat zoowel aan het beroep van publiciteitsagent, als aan dat van gangster eenig risico is verbonden. (N.R.C.) jsaayu&ss&zam I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! ORDENING Moet het herstel door de vrij komen de krachten uit de vrije maatschappij komen of verandert de heele structuur der wereldeconomie en onzer Neder- Hndsche staathuishoudkunde in die mate, dat we er zonder „Ankurbelung" met voorafgaande, samengaande of daar opvolgende „ordening" niet zullen ko men? Zooals bekend, heeft ons economisch stelsel zich losgemaakt van en uit het gildewezen, d,at om de uit de geschie denis bekende reden het veld heeft moe ten ruimen. Dit stelsel, het Kapitalisme, heeft steeds wijzigingen ondergaan; iedere crisis en de eerste was omstreeks 1825 was daar van de inleiding en ook deze dertiende crisis bevat die struc- tureele veranderingen. Steeds waren er factoren, die een verandering noodza kelijk maakten en met veel leed en el lende kwamen die wijzigingen tot stand. Het mag verbazing wekken, dat nimmer is gepoogd de crisis te voorkomen; im mers voorkomen is beter dan genezen. Nimmer heb ik iets kunnen lezen over pogingen daartoe b.v. het vormen in de hausseperiode van een crisisfonds; het tegengaan der speculatie, want de beste manier om een eerstvolgende cri sis te bevechten is een hausse te voor komen. Maar zoo is het sedert men- schenheugenis geweest en zal het ook wel blijven. Tenzij politieke spanning daartoe aanleiding zal geven. Nog steeds beroept men zich op het vrije spel der economische krachten, 't geen vertaald beduidt, op krachten waarvan niemand met zekerheid kan zeggen welke hun oorsprong is en waarvan niemand de intensiteit kent. Waarom volgt na een periode van crisis een opleving en op die opleving een hausseperiode en daarna wederom 'n crisis? Niemand zal van een nederig sterveling als schrijver dezes verwach ten, dat hij daarover een afdoend en volledig bescheid zal kunnen geven,f Dit zou meer op den weg van een brain-trust van economen liggen. Maar iets meen ik er van te weten, iets. Toen de samenleving na de crisis die omtrent 1920 uitbrak de oplevings periode inging (door het vrije spel der economische krachten) ging die ople ving natuurlijk gepaard met een verbe tering van het groothandelsprijspeil. Er was evenwicht gekomen in de ver schillende takken van productie en han del en daardoor wes de voorwaarde voor herstel aanwezig. Door de oploop'ende prijzen, kwam de speculatie op het ter rein, die zijn werkloos liggende gelds- middelen en geldkapitaal paraat maak te en bovendien door beleeningen, prolongatie e.d. uitbreidde. Daardoor vermeerderde de hoeveelheid bankbil jetten in omloop en wel dat gedeelte dat men aanduidt met ongedekt (anders dan door goud gedekt). Nu is het een bekend feit, (daarop berustte immers in den goeden vrijhandelstijd de wer.king van den helaas verdwenen gouden stan daard), dat daardoor het prijspeil in een land zich verhoogt, zoodat de verbete ring der prijzen derhalve nog eens werd gestimuleerd. Daar ons stelsel als eeni ge barometer, waarop de productie ver meerdert of vermindert de prijsvorming heeft, ontstond door de regelmatig op- loopende prijzen de verwachting, dai uitbreiding, door aanschaffing en ver vaardiging van productiemiddelen, winstgevend te maken zou zijn, totdat het vrije spel der economische krachten, in dit geval de eene ondernemer na den andere moest erkennen, dat de geproduceerde goederen niet konden worden opgenomen, omdat de koop kracht niet in overeenkomende mate was toegenomen, maar de prijsstijging voor het grootste gedeelte zijn oor sprong vond in andere oorzaken en wel door de vraag van speculanten en niet alleen door die, maar tevens door de groote vermeerdering van ongedekt bankpapier. Die derhalve om andere dan economische en sociale redenen in onze samenleving waren gebracht. Niettegenstaande den gouden standaard was er inflatie; men merkte het niet om dat het verschijnsel zich in alle landen op dezelfde wijze manifesteerde. Zoodat reeds om die reden een gulden in 1929 niet dezlfde hoeveelheid goederen, zoo men wil, gekristalliseerden arbeid, ver tegenwoordigde dan een gulden van Fe bruari 1935. Degene die zou meenen, dat de menschheid dan nu wel zal geleerd heb ben, kan ik mededeelen, dat weliswaar velen der ouderen een les zullen hebben gehad maar dat de mensch sterfelijk is en zeer kort van memorie, als hij meen! geld te kunnen verdienen- Tevens zou ik hem in overweging willen geven zichzelf de vraag te stellen of het groothandel- prijspeil in Nederlland zonder verande ring zal blijven, indien b.v. om den over gang naar een aanpassing vlotter en met zoo weinig mogelijk storing te doen verloopen, onze Regeering eens zoude besluiten om groote openbare werken te doen uitvoeren en die niet zou finan cieren met geldkapitaal, dat in voldoen de mate in Nederland aanwezig is maar met nieuw uit te geven bankpapier, Dc Staat der Nederlanden zou daar mede een grooter vlottende schuld krijgen, het prijspeil in Nederland zou stijgen, dc kosten van levensonderhoud niet of bijna geen verandering ondergaan, de werke loosheid afnemen, de steun ergo even eens en de neiging om goederen in Ne derland in te voeren door de prijsstijging toenemen. Voor wat de niet gewensch- te goederen betreft zijn reeds lang maat regelen getroffen; voor de uit 't buiten land te betrekken grondstoffen zou men kunnen probeeren Nederlandsche grondstoffen of artikelen uit te voeren. Niet de minste illusie heb ik, dat alle werkeloozen in de bedrijven zouden kun nen worden opgenomen. Dat zal well'.cht zoo zijn bij een volkomen vrijhandels systeem in een hausseperiode en daarin bevinden wij ons nog lang niet- Boven dien, de laatste hausse heeft. zelfs daaraan geen einde kunnen maken- Ie dere crisis leidt naar structureele ver anderingen; beter gezegd door een cri sis komen de gebreken van het econo misch stelsel in het volle licht en boven dien, door de ellende in de belangstel ling van het menschdom te staan. De fouten waren er reeds; misschien te voorschijn geroepen tijdens de hausse misschien van vroegeren datum. En mr is het slagwoord planmatige productie, ordening, corporatieve maatschappij, en er zijn ook bekwame, ongetwijfeld eer lijke menschen, die meenen, dat de cor poratieve staat, insluitend de corpora tieve maatschappij, uitkomst zal geven. Ontkennen kan men niet, dat de voorteekenen wijzen op een structureele verandering van beteekenis van ons stel sel; maar het stelsel als zoodanig, het produceeren om winst met secondair de voorziening van de levensbehoeften en weeldeartikelen is nog lang niet dooi. Evenmin zijn er aanwijzigingen dat de voortbrenging in zijn geheel zal worden uitgekeerd en uitsluitend uitgekeerd aan diegenen, die in welken vorm dan ook arbeid verrichten of hebben verricht. Het vrije spel der vrije maatschappij, anders gezegd het niet voldoende be kend zijn met de economische krachten, die ons stelsel te voorschijn roept, heeft ons op gezette tijden welvaart en op an dere tijden misère gebracht. En indien wij nu meenen, met orde ning meer kennis van ons economisch leven te bekomen, zal dat op een désil- lusie moeten uitloopen. Met zijn onkun de te organiseeren kan men alleen nog grooter onkunde verwerven. Het econo misch leven is evenwel veel omvattend en zal het ongetwijfeld voorkomen, dat niettegenstaande onze kennis, de aan wending ervan gebrekkig is. Dit te ondervangen door ordening lijkt niets in den weg te staan. Als organisatie kan leiden tot verbetering, waarom zou men dan niet organiseeren. Men offert dan een stuk vrijheid op, om een verbete ring te oogsten. Maar de voorvechters van de orde ningsgedachte dienen zich er van re kenschap te geven, dat de meeste ka piteins en kapiteintjes der nijverheid, handel en landbouw zich weinig bekom meren om hun economische en sociale taak, die zij in onze samenleving te vervullen hebben en men kan zonder onbillijk te zijn gerust twijfelen aan hun financiëele kennis, althans van ve len, Deze heeren zijn gelijk aan het an dere deel van de menschheid, dat evenmin zijn broeders hoeder is. Het eenige waarin zij in meerdere en min dere mate een zekere virtuositeit ont wikkelen, is, van de omstandigheden profiteeren, om geld te maken, onver schillig of dit niet dan wel in strijd is met het algemeen belang. Natuurlijk is het niet mijn bedoeling hier een ver wijt neer te schrijven. Het zijn helaas slechts de feiten. En genoemde leiders eenerzijds, met de werknemers anderzijds, zouden dan volgens sommigen door organisatie de samenleving in betere banen moeten leiden. Indien men zich zoo de ordening voorstelt, zal het zaak zijn, dat het al gemeen belang, vertegenwoordigd door ons geheele regeeringsorgaan, het laatste woord zal krijgen. Wij allen zul len in geval van ordening op bovenge schetste wijze nog wél eens denken aan het spreekwoord, dat het met onwil lige honden slecht hazenvangen is, zij het dan met georganiseerde. M.a.w. zoolang de doelstelling van onze samen leving het eigenbelang is en niemand dat eigenbelang kan breidelen op straf fe van tegenwerking der te dien einde in het leven geroepen maatregelen, zoo lang is het nutteloos te verwachten, dat een andere organisatie van het economisch leven de gewenschte re sultaten kan opleveren. Maar niette genstaande dat alles is er m. i. wel eenige verbetering mogelijk en indien de Redactie zulks zou toestaan, zal het mij een genoegen zijn nogmaals in mijn schrijfmachine te klimmen. J, v. d. Graaff. [Toegestaan. Maar dan voorloopig over deze zaak weer voor het laatst Red.] „Electro" (Markt). Vanaf Vrijdag 22 Februari tot en met Donder dag 28 Februari. Eén avondvoor stelling om 8 uur. Zondag om 3 uur Matinée. „Viva Villa!" en „Tweemaal Twee," City-theater. Noordstraat. Vanaf Vrijdag 22 Febr. tot en met Don derdag 28 Febr. Iedere avond 7,30 uur. Zondag Matinée om 3 u. „Madame Dubarry" en „De Cir cus voorstelling op Vrijdag den 13den"' „Alhambr a"-t heater .Van Vrijdag 22 tot en met Donderdag 28 Fe bruari: „Op Hoop van Zegen". „Lux o r"-t heater. Van Vrijdag 22 tot en met Donderdag 28 Febru ari: „Ik haat dat meisje" en „In termezzo". lederen 2en en 4en Vrijdagmiddag van de maanden Februari en Maart, Cyclus van 6 letterkun dige middagen, te houden door mevr. E. J. v. d. Broecke-De Man. Voordrachtkunstenaresse- „De Witte Zwaan", Rouaansche Kade G 129 3 uur. Vrijdag 22 Februari Tentoonstel ling modern schilderwerk An- toine van Miert, L. Giststr. van 8 tot 10 uur. V r ij d a g 22 Februari. Prop. feest vergadering van Volksonderwijs. Schuttershof 8.15 uur. Zaterdag 23 Febr. Wielerwedstrijd. Start en finish Seisweg. Vertrek 2 u. Markt met muziek v. „Cres cendo". Zaterdag 23 Febr. Voordrachtavond Ned. Nat. Hist- Vereen, spr. dr. J. van Dieren. St. Joris 8 uur. Zaterdag 23 Februari. Jaarlijksche uitvoering der Juniores leden der Gymnastiekvereen. „Achiiles". „Schuttershof" 8,15 uur. Maandag 25 Febr. Algem. Vergade ring Kring Walcheren der Z.L.M. „De Eendracht 1 uur n-m. Maandag 25 Februari- Algem. Le denvergadering Vereen. .,Da Am bachtsschool". School Gebouw 9 uur n.m. Dinsdag 26 Febr. 3e Abonnements- Tooneelvoorstelling. Het Centraal Tooneel „Afkloppen" (Touch Wood). Schouwburg 8.15 uur. Woensdag 27 Febr. Uitvoering zang- vereeniging „Looft den Heer", 't Zand. Concertzaal 8 uur. Zaterdag 2 Maart- Feestavond M.V. en A.V. „Zeelandia" t.g. 25-jarig bestaan. „Zeelandia Sport Revue". Schuttershof. Maandag 4 Maart. Lezing Natuur kundig Gezelschap spr. prof. dr. S. T. Bok, Leiden, Dinsdag 5 Maart. Concertvereeni- ging Adolph Busch, viool. Con certzaal. Woensdag 6 en Donderdag 7 Maart. Kovacs Lajos met rijn. orkest, Concert- en Gehoor zaal. V r ij d a g 8 Maart. Lezing Geschied- en Letterkundige Vereen. Spr.: prof. Huib Luns- St. Joris. Woensdag 13 Maart. Balmasqué „Medioburgum". Schuttershof, Woensdag 20 Maart. Muzikale voor drachtavond Ned- Protestanten Bond door den hr. A. Alt, Bolsward. Donderdag 28 Maart. Generale re petitie Ver. voor Instrumentale Muziek. Concertzaal. V r ij d a g 29 Maart. 2e Concert Ver. Instrumentale Muziek. Concertz. Dinsdag 2, Woensdag 3 en Don derdag 4 April. Bazar ten bate van den Diaconessen Arbeid- Con cert- en Gehoorzaal. V r ij d a g 22 Febr. Liefdadigheidsuit voering t- b. der afd. Goes centr. Gen- Kinder Herstell. en Vac. Kolonies. Prins van Oranje 8 uur. Zaterdag 23 Febr. Openbare les groep leerlingen J- H. Tamminga. Schuttershof n-m. 3 uur. Dinsdag 26 Febr. Viering 10-jarig De- staan „Bond van Öudleerlingen der Landbouw-huishoudcursussen op Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren", Schuttershof. Dinsdag 26 Febr. 2e Letterkundig» lezing mevr, Boldingh-Goemant. Ned. Ver, van Huisvrouwen, afd. Goes. Gebouw Turfkade. Donderdag 28 Febr. Gezelschap De Boer-Van Rijk. Opvoering van „Tante Roosje". Prins van Óranje 8 uur. Donderdag 7 Maart ir. C. Boot.. Wetenschappelijke Belangen. Schuttershof 8 uur. Dinsdag 26 Maart. 3e Letterkundige lezing mevr. Boldingh-Goemans. Ned. Ver, van Huisvrouwen, afd. Goes. Gebouw Turfkade, Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6