ftCOvifg/ 935 OVERSTE SAXON KRONIEK van den DAG. LANDBOUW. <C) TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZbiCJWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1935. No. 45. tie sche uren, IEK Historische Avonturenroman, MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. IKBAAR. t i n g' e n 13957 CENT per t. per kilo, en dikke n Leijnse, Tel. 540. e Post en jn subliem, openen wij suikerw,, op enz. en st concurr. anbev.,J, ddelburg. E, L. Sin- nog 18, 13, andarijnen 8 a 25 ct. Blik groen- t. 1 L.-blik. ongegelati- as, hoofd- lockworst, ksische en Cornelisse, elburg. NDERSE", g, Tel. 709, loemen en illijke prij- '4, M'burg. dding-rog- heerlijke Zaterdag: s buitenge- 25 CENT oie Goud- iese Wil- nazie 20 ct. usgroenten. 123 Midd. DRAAK", nt per pd. pond. Par- pond. Ge- t 5 Kg. 0, bladreu- nager spek k 70, alles 31 ct., Ys 31 cent. C; iddelburg. zijn mijn 5 ct. p. 14 20 ct. per jes, gebak- iroef en U sstr.. Midd. DRAAK", .O. 7 ct. p. id. Witzaad pd. Wit en ind. zen. Rookt n Nevo, de naf morgen sigaar en .g. Wed. J. Uddelburg. EDKOOP 1 kilo run- arkenslap- penvleesch 3, Graven- Tel. 540. De misdaad in de Ver,-Staten. Een boek, dat een merk waardig boekje open doet. Het sensatie-proces Haupt mann. Een bedenkelijk vonnis en een weerzinwek kende vertooning. Er is onlangs de Nederlandsche ver taling, „Corruptie en Afpersing" geti teld, van een boek verschenen, waar in over de misdaad in de Vereenigde Staten wordt verteld. De oorspronke lijke schrijver is een Amerikaan, die eerst als journalist later als particu liere detective zijn brood verdiende. Uit hoofde van zijn werkkringen kan hij dus als van zeer nabij van zijn on derwerp op de hoogte worden geacht. Het boek legt daar trouwens van de eerste tot de laatste bladzij getuigenis van af. Het is geen kunstzinnige con ceptie geworden; geen gecomponeerd verhaal en nog veel minder een ro man. Het heeft zelfs in geen enkel op zicht artistieke pretenties. Het bevat slechts een verzameling journalistieke verslagen, voor een deel min of meer willekeurig aaneen geregen en niet al tijd even vlot geschreven (of althans vertaald). Maar als men er eenmaal mee begint te lezen, legt men het boek niet gemakkelijk weer uit handen. De fei ten, die de schrijver meedeelt on opgesmukt, hoogstens van een kleine, nuchtere verhandeling, welke den Ne- derlandschen lezer meestentijds uit het hart gegrepen zal zijn, vergezeld de meegedeelde feiten werpen uit zich zelf zulk een schel licht op de Ameri- kaansche samenleving, dat men er, om zoo te zeggen, tot het bittere einde het zijne van moet hebben. De repor tage maakt den indruk van absoluut betrouwbaar te zijn. De man, die haar geeft kan men zich niet anders voor stellen dan als een kaerel, die oprecht te doen heeft met een volk, dat maat schappelijk al verder wegzinkt in een poel van verwording. Men wist, voor dat men dit boek las, dat er rotte plekken in de Amerikaansche samen leving zaten, maar dat ze, zoo groot van omvang en zoo talloos waren, nee, dat wist men niet. Een alleszins merkwaardig en dus weerzinswekkend staal dezer verwor ding heeft men de laatste weken intus- schen gekregen in het proces te Fle- mington in de staat New Yersey, waar de Duitscher Bruno Hauptmann te recht stond, er van verdacht de eerste baby van 't echtpaar Lindbergh te hebben ontvoerd en gedood. Haupt mann werd tot den eleclrischen stoel veroordeeld. Het is hier niet de plaats om op een recherlijk vonnis critiek uit te oefenen. Maar 't moet ons van het hart, dat deze uitspraak ons niet zonder bedenken voorkomt. De 'aan wijzingen van schuld, waarop de ver dachte (voor wien men niet veel sym pathie kan hebben) is veroordeeld, lij ken wel allerminst een doodvonnis te wettigen. Dat de jury toch het schul dig heeft uitgesproken, moet wellicht toegeschreven worden, aan een van die onbegrijpelijke misstanden in Ame rika, dat de pers vaak op de behan deling van rechtszaken vooruitloopen- de, de openbare meening een bepaal de opvatting opdringt. Dat is ook in dit geval geschied. Op weerzinwek kende wijze hebben de kranten het ge- val-Haptmann uitgebuit. Misselijke sensatie-zucht leidde er toe, dat de journalisten bij voorbaat den schuld van Hauptmann meenden te moeten aantoonen. Het publiek geloofde in zijn schuld; vermoedelijk ook de leden van de jury. Het zou een groot wonder geweest zijn, als de laatsten dat niet hadden gedaan; immers eenvoudige door G. P. BAKKER. 49). den Boer Vooraan gingen: de meester, Von hmkeberg en Edzke, de schipper, en daarna volgden de eedgenooten. Vier aan vier, onnoemelijke rijen, allen tot de tanden gewapend en honderden met musketten van het nieuwste model, al len militair ingedeeld. Zij brachten Saxon hun groet. l oen de stoet voorbij was, sprak Von rlolm: „Over-te, vind! u goed dat we een paar uur rust nemen? Dan kunnen wij krijgsraad houden ook met de aanvoer ders der hulptroepen en de mannen kunnen een beetje eten, drinken en rusten. Ze hebben een flinken rit ach ter den rug en ik geloof dat de gr.ap pas gaat beginnen- Daarna neemt u het bevel weer over. Balder en uw harnas hebben we meegenomen. Weldra zaten de officieren en aan voerders samen op het mos. Schild wachten werden uitgezonden en men waagde het er zelfs op, vuren te ont steken. „En nu", zei Saxon, „zou ik gaarne willen weten, hoe jullie alles zoo goed hebt kunnen uitvoeren." „Laat de meester dat vertellen", stel de Von Holm voor. menschen uit het volk die ze zijn,, moeten ze huns ondanks onder invloed van het onverantwoordelijke kranten geschrijf zijn gekomen. Men kan in hen geen uitzondelijke wijzen veronderstel len; dan hadden ze misschien het sch dig niet over hun lippen gebracht. De behandeling van 't proces te Fle- mington is op zichzelf evenzeer een weerzinswekkende vertooning geweest. Filmmaatschappijen zetten hun perso- r neel in de rechtszaal aan het werk en maakten geluidfilms van de verhooren van de redevoeringen van den verde diger etc. De radio-maatschappijen re construeerden eveneens de gebeurte nissen in de rechtszaal en presenteer den ze den volke op haar wijze. En de kranten de kranten aten zich na tuurlijk journalistieke indigesties aan deze kopij. Het belangrijkste wereld nieuws werd voor de zaak Hauptmann in een hoekje gedrukt. Extra-edities met de onbenulligste sensatie versche nen elk oogenblik: en het publiek.... smulde er van; sommige boulevard bladen zagen hun straatverkoop op sommige dagen met 40.000 exemplaren toenemen. 'Men kon tijdens het proces in de straten van Flemington kleine ladder tjes koopen afbeeldingen van den ladder, waarlangs Hauptmann de baby uit de slaapkamer zou hebben gehaald -o- om dezenin het knoopsgat te dragen. Het Union Hotel, het eenige hotel van het plaatsje, bood een menu of cocktails aan, die den naam droef van den beklaagde, de getuigen, den officier van justitie en verder iedereen, die met 't proces te maken had. 's Mor gens om zes uur, terwijl het 30 en 40 graden vroor stond een queue van nieuwsgierigen voor de toegangsdeur te wachten om binnengelaten te wor den. Er ging geen dag voorbij waarin niet hinderlijk gelachen en gegiegeld werd door het publiek om dingen, waarin een normaal denkend mensch geen enkele oorzaak tdt vroolijkh kon vinden. Toen Hauptmann gevraagd werd hoeveel geld hij voor zijn vertrek naar Amerika in zijn geboorteland be zat en hij ,,milliarden" antwoordde, doelend op de bijkans waardelooze marken ging er een Homerisch gelach op. Waarmee dit knappe publiek zich zelf nog eens extra veroordeelde.... Al deze bijzonderheden hebben we ontleend aan mededeelingen, welke onze New-Yorksche correspondent ons deed toekomen. We zouden er nog veel meer aan toe kunnen voegen, doch meenen met het bovenstaande bloem lezinkje te kunnen volstaan. Ook. om het verwijt te ontgaan, dat weerzin wekkend voor een en ander een te ge kwalificatie zou zijn. Het me]aatschendorp in de Bataklanden. Woensdagavond hield de heer Hem- mers voor de werkloozen van Middel burg een lezing over het melaatschen- dorp in de Bataklanden op Sumatra, Nadat de vreeselijke toestand ge schetst te hebben in den tijd, voordat de Nederlandsche regeering zich het lot dier ongelukkigen aantrok, liet hij door middel van een groot aantal lantaren- plaatjes zien, hoe het melaatschendorp was ontstaan en zich had uitgebreid- Spreker, die zelf vele malen het dorp bezocht had, gaf van alles een duidelijker uitleg. De aanwezigen kregen een idee. van wat er in de melaatschen zelf om gaat, hun onderlinge verhoudingen en welk een indruk het dorp op een bui tenstaander maakt. Met veel lof sprak spr. over het zegenrijke werk van de zending en de „Overste, ik kreeg bericht van Praxi teles, onder dien naam kent u hem dat ze u met veel moeite te pakjcen gekregen hadden. Hij zag het, maar kon alleen niets doen. Nergens had hij hulp kunnen krijgen. En niet ieder neemt 't alleen legen een heel leger op. Hij was slimmer. Hij vloog naar mij toe met 'n snelheid, die zijn vriend Mercurius hem benijd zou hebben. Ik zond onmiddel lijk een briefje aan V'on Pappenheim, dat die stomme m,ajoor in staat zou zijn u op te hangen. De rest was betrekke lijk eenvoudig. „Hoe konden we u redden?" „Tumult in het kamp maken. Hoe? We hebben een klein beetje van de methoden van Tilly geleerd. Het kamp in brand steken, aan alle kanten. Ik vroeg vrijwilligers en dadellijk stonden veertig mannen gereed, die verstand hadden van het vak. Het gelukte boven verwachting. Veertig mannen en geen mensch gesnapt," „Geen halve maatregel", meende Melchior. „Dat konden we ons ook niet 'vero ,r- loven." „In de groote wanorde, die in_ het k,amp door den brand zou ontstaan, hadden uw officieren een aanval van twee zijden beraamd, een derde troep zou onder kapitein Melchior u trachten te bevrijden. „Maar in den namiddag ont moette Edzke, die om het kamp heenzwierf als een hond, die zijn mees ter zoekt, een kapitein der keizerlijken. Hij bleek een Hollander te zijn, en ver- miss'e, aan wie de verzorging der zieken grootendeels is toevertrouwd. Aan het slot van zijn rede wekte spr. de aanwezigen op, eens te denken aan onze landgenooten, die hier, ouders fa milie en kennissen hebben verlaten om daar in dat dorp vrijwillig dienstbaar tc zijn voor die ongelukkige melaatschen, voor wie toch geen genezing mogelijk is. Na afloop bedankte de voorzitter van de ontspanningscommi^s'ie de heer P. M. Wolters, den sspreker voor hetgeen hij dezen avond aan de werkloozen ge geven had. DOMBURG. Woensdag vergaderde 't comité voor de Toorop-hulde, welke zal plaats hebben op 20 April a.s. Medege deeld werd, dat mevrouw Charley Toor- op zich bereid verklaard had den ge denksteen te komen onthullen. De heer v. d. Haar is met zijn ontwerp gereed gekomen. Binnenkort zal een circulaire rondgezonden worden met nauwkeuri ge gegevens en opwekking tot mede werking. RILLAND-BATH. Woensdagavond hield de Ver. tot verstrekking van onroe rend goed aan landarbeiders alhier h.aar jaarvergadering. Het jaarverslag getuig de van een goed jaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een goed slot in kas was van ruim f 375, Het rapoprt der controle com missie sprak van een goed beheer. Voor 1935 werden in de controle commissie benoemd de heeren M, de Hamer en L, Moerman. Een voorstel om voor 1935 op ieder perceel grond 4 restitutie te geven werd aangenomen. Een verzoek van J. Vogel om vermindering van pacht we gens aanvoer van grond om een put te dempen, werd afgewezen. De aftreden de bestuursleden de heeren J. de Bokx, M. v. Pal en R. Rijk werden met groote meerderheid herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Polderman, voor wiens rekening het drijven der zolders is in de woningen der plaatsjes, het bleek te zijn voor rekening van den bewoner eigenaar. De heer M. de Hamer stelde voor om in het laagste gedeelte v,an het perceel van J. Vogel, enkele Bui zen te leggen. Dit vond geen instemming. ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. j Protest tegen de richtprijsver- laging van tarwe en peul vruchten Het hypotheek vraagstuk De heer Van Bommel van Vloten uit de Cri sisorganisatie. Het dagelijksch bestuur der Zeeaw- sche Landbouw-Maatschappij, vergader de Maandag j.l. te Middelburg. Voor zitter mr. P. Dieleman. O.m. kwamen de volgende onderwer pen in bespreking: Bond van Boerenboter- producenten. Op voordracht van den kring Walcheren der Z. L, M. werd besloten, den heer L. Maas te Vrouwepolder aan te wijzen als lid yan van den Bond van Boerenboterprodu- centen in Zeeland. Verlaging richtprijzen. Nadat uit de bladen was vernomen dat de minister de richtprijzen voor de tarwe en de peulvruchten voor het jaar 1935 had verlaagd, heeft het dage lijksch bestuur zich met een krachtig protest te bevoegder plaatse gewend en verzocht pogingen in het werk te stel len om te trachten deze verlaging on gedaan te maken. Opgemerkt werd dat een verlaging der richtprijzen naar de meening van het dagelijksch bestuur niet te rechtvaardigen is, daar bij een gemiddelde opbrengst de productiekos ten bij deze verlaagde prijzen niet of nauwelijks zullen worden b'ereikt. De oogst der beide laatste jaren kan niet als basis worden genomen daar deze een hoogere opbrengst hebben gegeven dan gemiddeld kan worden aangenomen Voorts werd ontstemming uitgesproken over het feit dat de verlaging der richt prijzen is vastgesteld zonder dat nader overleg met de organisaties heeft piaaH gehad. Besloten werd aan de hand van gege vens van het Boekhoudbureau der Z-L.M. een nota op te stellen, naar aan'eiding van de voor het jaar 1935 vastgestelde richtprijzen voor tarwe en peulvruchten. Een loonende cultuur zal bij een gemid delden oogst niet of nauwelijks mogelijk zijn- Deze nota zal op korten termijn aan j het Landbouw-Comité worden gezonden, j terwijl bij hernieuwing zal worden aau- gedrongen op herziening van de richt- prijzen ivan deze producten» Besloteu werd voor het opstellen der nota een commissie te benoemen waarin zitting namen de heeren: A. I. Leenhouts te Re- tranchement, P. Scheele-de Putter te Biezelinge, H. C. van de Zande te NLu- werkerk en waaraan ir. A. Ovinge als adviseerend lid werd toegevoegd- Uitbetalingsuikerfabrie ken. Ingekomen waren enkele klach ten, dat sommige suikerfabrieken tot heden nog geen uitbetaling hebben ge- daan aan de verbouwers, die aan deze fabrieken hebben geleverd. Daar bij de regeling van de suikerbieten is bepaald dat voor een zekere datum een voor- j loopige uitbetaling moet hebben plaats gehad, werd besloten nadere inlichtin gen in te winnen. Samènwerking tuinbouw-' vereenigingen. Met instem- ming werd vernomen dat een 4-tal tu'n- bouwvereenigingen besloot op de ge stelde voorwaarden als lid der Z.L.M. toe te treden. Van één vereeniging is nog geen antwoord ingekomen, terwijl een andere, met volle waardeering voor het werk dat de Z.L.M. voor de tuin- dersbelangen in Zeeland verricht, uit or ganisatorische overwegingen "iniet tot aansluiting bij de Z-L.M. wenscht over te gaan. Teneinde de belangen der tuinders uit Zeeland op juiste wijze te behartigen werd besloten een of meer vertegen woordigers der tuinbouwvereenigingen in de tuinbouwcommissie der Z.L.M, op te nemen. j Regelingscommissie paar denfokker ij- Bericht werd ont- vangen dat Ged. Staten in de Provinciale Regelingscommissie voor de Paarden fokkerij hebben benoemd de heer C. A- de Bruijckere te Oostburg en J. G. v- d. Linde te Colijnsplaat- Algemeene vergadering j Keuringsdienst Zeeland Besloten werd als afgevaardigde van de Z. L. M. naar de algemeene vergade- ring van den Keuringsdienst Zeeland die op 23 Febr. wordt gehouden, te be- noemen den heer P. ScheeleDe Put- j ter te Biezelinge. Steun lupine-j teelt. Besloten werd pogingen in 't werk te stellen voor 1935 richtprijzen te doen vaststellen voor de lupinen. Deze teelt welke voor een deel van Schou wen van groot belang moet worden ge acht kan bij de tegenwoordige prijzen zonder Overheidsbemoeiingen niet loo- nend worden uitgeoefend. Aardap pelteeltregeling 193 5. De Overijsselsche Landbouw-Maatschappij heeft het Landbouw-Comité een rapport doen toekomen over de vraag of uitbrei ding van den aardappelverbouw voor veevoeder op de gemengde zandbedrij- ven gewenscht is. Het dagelijksch be stuur der Z.L.M. heeft zich met den in houd van het rapport vereenigd en bo- benstaande vraag bevestigend beant woord onder voorwaarde dat voor de verbouw van consumptieaardappelen een garantieprijs wordt vastgesteld. Jecovitol levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. - Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten A f 0.75 per flacon. (Ingez. Med.) telde Edzke dat een peleton Waalsche kurassiers uit Halle zou vertrekken en u daarheen zou geleiden. Uw beide re gimenten waren verspreid, zoo dicht mogelijk door de bosschen in de buurt gekomen. Mijn mannen bewaakten alle wegen. We besloten het Waalsche es corte op den heenweg te vangen, Het gelukte volkomen. Door een groote overmacht omsingeld werden ze in de pan gehakt. Niemand ontkwam. We'von den Scapiros' papieren en binnen een kwartier zaten uw ruiters in de unifor men der Walen. „Kapitein Melchior wilde voor Sca piros spelen. „D,at vertrouw ik niemand anders toe", zei hij, „en als ik den overste niet bevrijd, zullen we samen ten minste vechtend sterven." „Oude, trouwe vriend", onderbrak Saxon het verhaal, drukte Melchior ste vig de hand. „Gelukkig", vervolgde de meester, „was hij ongeveer van dezelfde gestalte en toen wij hem' zagen met neergesla gen vizier, keken we hem vol verwon dering aan. Maar u weet zelf het beste hoe hij zijn rol vervulde". „Het plan van de brandstichting ga ven we niet op. We begrepen dat dit de kansen om de nieuwe onderneming te volvoeren uitermate zou begunstigen en ik had me nu eenmaal in het hoofd ge zet, dat ongelukzalige kamp van den aardbodem te doen verdwijnen". „Bovendien", voegde Von Holm er aan toe: „Zou het een lesje voor Von Pappenheim zijn". „Het andere weet u- U werd gebon den met losse knoopen". „Geen der keizerlijke officieren, die ons zagen binnenrijden, koesterde eeni- gen argwaan", merkte Melchior niet zon der trots op, „Ik had mijn mannen in structies gegeven als de Walen te rijden. We hebben zelfs nog even geoefend. Maar den mond dichthouden, beval ik. Als er gesproken moet worden, zal :k het doen. Ook al door den brand ging alles van een leien dakje". „Ik weet niet hoe ik je allemaal zal danken", zei de overste. „Ik heb zelf geen oogenblik getwijfeld of de ruiters van Scapiros waren Walen". „En wat nu, Von Holm?" vroeg hij. j „Zooals u zeker weet, wordt Bingum- stein belegerd door troepen van Von Pappenheim. Eenige escadrons van Montecucouli onder bevel van kapitein Von Felsen zijn ter versterking gezon den. De vesting wordt prachtig verde digd, De meester zag kans een dertigtal van zijn vrienden met vivres juist op tijd naar binnen te krijgen. Het kasteel moet ontzet worden: prinses Marion houdt er verblijf". „En het is om haar, dat de veldmaar schalk de belegering er voor heeft ge worpen". Saxon vertelde in enkele woorden zijn onderhoud met Von Pap penheim, De meester werd wit van woede- „Zoo'n schurk. Dat zou hem het leven gekost hebben. Ik had den ploert laten vermoorden". „Sluipmoord?" vroeg Saxon. „Ja, zeker. Hij zou mij niet ontkomen Hypotheekvraagstuk in den land- en tuinbouw. Het hoofdbestuur van den Katholie ken Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond heeft een uitvoerig rapport over het hypotheekvraagstuk in den land- en tuinbouw uitgebracht. Hoewel het dagelijksch bestuur der Z. L. M. tefi volle ervan is overtuigd dat maatrege len te dezer zake hoogst gewenscht zijn, werden de conslusies van bedoeld rap port van zoo verstrekkenden aard ge acht, vooral daar zij de grondslagen van de persoonlijke eigendom aantas ten dat men zich niet met de voorstel len uit het rapport heeft kunnen ver eenigen. Besloten werd het reeds eer tijds behandelde rapport dat is opge steld door de Centrale Raiffeissenbank te Utrecht opnieuw aan de orde te doen stellen in het Landbouw-Comité. In dit laatste rapport wordt voorgeseld over te gaan tot de oprichting van een Staatshypotheekbank, welke onder bij zondere voorwaarden hypotheken kan overnemen tot de waarde van het on roerend goed, dat er op is gevestigd. Voorts sprak het dagelijksch bestuur de wenschelijkheid uit dat er een wet in het leven wordt geroenen waarbij onder bepaalde omstandigheden een ver laging van hypotheekrente zou liunnen worden voorgeschreven. Algemeene Vergadering G. T. Z. Besloten werd naar de alge meene vergadering van de Vereeniging Gewestelijke Tarweorganisatie voor Zeeland, welke op 16 Maart a.s. te Goes zal worden gehouden af te vaardigen den heer D. Kodde, Zoutelande. Landbouwcrisisorgani satie voor Zeeland. Ingekomen was een schrijven van den heer J. M. van Bommel van Vloten té Goes, waarbij deze mededeelt dat Kij zich genoodzaakt heeft gezien, wegens drukke werkzaamheden, den minister van economische zaken eervol ontslag te vragen als voorz. van de Landbouw crisisorganisatie voor Zeeland. Het dagelijksch bestuur sprak er zijn leed wezen over uit dat de heer Van Bo"m- mel van Vloten dit besluit heeft moe ten nemen. Besloten werd den heer Van Bommel van Vloten een dankbetuiging te zenden voor het vele werk dat hij in het belang van de geheele boeren bevolking van Zeeland heeft verriclft in deze functie. Besloten werd in de ontsta ne vacature als lid der landbouwcrisis organisatie voor Zeeland aan te wijzen den heer J. S. de Regt te Kats. Invoer van paarden. Be sloten werd de aandacht van het Land bouw-Comité te vestigen op de toege nomen invoer van paarden uit België en Polen. Deze paarden worden ingevoerd als z.g. slachtpaarden, doch worden veelal na binnenkomst in Nederland niet voor de vleeschvoorziening ge bruikt. Nadere inlichtingen hierover zullen bij de Veeartsenijkundigen Dienst wor den ingewonnen- Merr iepremiekeuring e n In verband met een van fokkerszijde naar voren gebrachte wensch is besloten de merriekeuringen dit jaar te houden in de week 20—25 Mei a.s., zulks in ver band met het houden van een nationale tentoonstelling door het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard- zijn. Men kan niet alles verdragen. Was het de eerste maal niet gelukt, dan een tweede en anders een tiende. Zijn le ven zal niet lang meer duren, doch ik zou het verkort hebben". De officieren keken den meester vol verbazing aan. Ze waren allen verhard in den krijg. Ze zagen dagelijks als moe dige mannen den dood onder de oogen, doch er klonk zooveel fanatieke haat in zijn stem en zijn gelaat was zoo ver trokken door woede, dat ze onwille keurig huiverden. „Het is immers niet zoo ver geko men", zei Saxon en lei dep meester de hand op den schouder met een zucht van verlichting. Eerst nu gevoelde hij zich geheel bevrijd van dien waanzin nigen angst, die hem als een nachtmer rie vervolgd had. Nu te midden van zulke vrienden, te midden van zijn moe dige mannen stond hij' daar weeF als een vrij man. „En nu heeren", sprak de overste, „wordt het zoo langzamerhand tijd ons te gaan bemoeien met Bingumstein. Ik stel voor bij het aanbreken van den morgen, als de belegeraars er het minst op verdacht zijn, hen op den r.ii(g te springen met onze geheele macht. „Een prachtig plan" oordeelde Von Holm. „Voor de zware artillerie van den veldmaarschalk kan aankomen, moet het beleg opgeheven zijn." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5