sport, laatste 8eriöhten, Verwijder de vergiften uit Uw darmkanaal KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BEURSTHERM6METEH van Vrijdag. RECHTSZAKEN. REHEHRB nieuws. JdüiXGGP-CÜiker&s BEURS- EN WISSELKOERSEN. TJlaken, Schoon Schip ZUm-BEVElAND. NOORD-BEVELAND. AARDENBURG. AMSTERDAM, 22 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ing van heden. Ned- 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%. O. Indie 34 1000-4 101%—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 99%99%. Duitschl. 100-7 29 Engeland 1960-90 4 72%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatssp. '27-4% 100%101% Amsterdam 1933-5 101 Amsterdam 1934-4% 100%100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100% Berlijn 1925-6% 22 Zeeuws. Hyp. B-5 100100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100100 Cities Service Cy. 1958 5 20%20% A Amsterd. Bank 107%107, C Rott. Bankver. 99%99%. A Twentsche Bank 8786. A Pref. Gruyter en Zn A. 127—? A Pref. Jurgens A 101%—101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 406—409. A De Schelde N.B, 19% A Ver. Papf. v. Gelder 46%45. C Am. Car en Foundry 10%10%. C Am. Smelt en Ref. 21%—22. C Farbenind. I.G. 52 C Stand. Brands 11%11 C U. States St. C. 21%—21% C North Am. Cy. 6%6% A Born. Sum. H.M. 135%135 A Linde Teves en Stokv. 6666 A Ned. Wol Mij. 78%— A Singkep Tin M. 77%—77%. A J. C. Japan Ln. 27%28. /A Rotterd- Lloyd 31%32%. A. S. M. Nederland 32%33. A Amst. Thee C.M. 46%47%. Als Uw darmen door het innemen van te sterk .werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal funclionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumonl: „Laxeer-Akkertjes" een prachtmiddel op het gebied van ontlediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt. De samensteller is uitgegaan van de navol gende gedachte: de meeste laxeer-middelen Streven hun doel voorbij door hun te hef tige werkingwonderolie, aloë, enz. Zij veroorzaken dan overmatige ontlasting in éénmaal, maar dan treedt hèr-verstopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkertjes voornamelijk plantaardige stoffen zijn verwerkt, maar bo vendien melkzuur-fermenten le gen gisting, gal-extracten voor de lever en chlorophylle voor den [bloeddruk en den bloedsomloop, is er een samenstelling ontstaan van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel en een laxeermiddel als geen ander. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) ke gemeente moesten de kinderen bij het naar school gaan worden onder zocht. Amsterdam heeft op alle scholen geneeskundig toezicht. Indien de ouders, zich daartoe de moeite wilden getroos ten, zouden ze zelf ook wel kunnen na gaan of hun kinderen iets mankeert. He laas gebeurt dat niet. Een oogarts had een kind met een blind oog, wat hij niet had opgemerkt. Noodig zijn schoolart sen op alle scholen, al was het enkel voor een of tweemalen onderzoek. Een groot gevaar blijven onderwij zers met t.b.c. Toezicht daarop is drin gend noodig. Over het algemeen is de gezondheid slecht. Van jongelingen van 19 jaar worden ongeveer 30 pet. wegens allerlei stoornissen voor den dienstplicht afgekeurd. In Amsterdam, de gezondste stad van Europa bedroeg dat percenta ge ongeveer 50 pet, en bij keuring voor politie 70 pet. Veertig procent der H. B. S.ers draagt een bril. Overal waar men komt ziet men misvormde of ziekelijke personen. Een groote achterlijkheid treft men op de Veluwe, waar veel t.b.c. heerscht. Daar is veel te doen, veel te verande ren en veel te verbeteren. Elk uur sterft in Nederland nog één lijder aan die vreeselijke ziekte. Bij al hetgeen thans op gezondheidsge bied is en wordt tot stand gebracht, vraagt spr. zich af, o£ dat nu wel noo dig is ep zegt dat de menschheid het zelf in de hand heeft hieraan een eind te maken. Gemakzucht, uitstel, onmacht en on kunde verhinderen dit echter vaak. Om dat men het op zijn beloop laat is 't een moeilijken strijd. Bij afwijkingen hebben wij ook te let ten op onze afkomst en levensomstan digheden. Ieder heeft neigingen van de ouders, 't zij gunstige of niet. Daar van moet gemaakt worden wat er van te maken is, door zorg. De ouders hebben het meest te zorgen voor hun kinderen. Zorg moet niet zijn, dwaze zorg, die tot allerlei narigheid leiden kan. Spreker waarschuwde vooral tegen kwakzalverij, waaraan in Nedelrand helaas nog maar al te veel wordt gedaan. De voorwaarden om te leven zijn wei nigen; zij zijn vijf in getal. Drie ervan krijgen wij gratis, n.l. lucht, licht en wa ter en de overige vinden wij in voeding en arbeid. Een algemeene wet is, als wij over die levensvoorwaarden kunnen beschikken, gezond blijven en anders stoornissen op treden. Bedorven lucht geeft een langzamen dood. Zorg dus zooveel mogelijk voor frissche lucht. Slaanlt met open ven sters en lucht vooral slaapkamers van kinderen. De zon moet tot onze vertrek ken vrijen toegang hebben, zij is de beste ontsmetster van allerlei onreine dingen. Leidingwater is de gezondste drank. Overal moeten komen badinrichtingen, waarvan ieder gebruik kan maken, maar bovenal waterleiding. De meeste menschen eten te veel. Men moet zich economisch voeden, vooral in dezen tijd. Zwakke kinderen geve men genoeg, doch licht verteerbaar voedsel. Nooit buiten den raad van geneesheeren om 't dure preparaten toedienen. Jonge kin derlichamen moeten reeds op school worden geoefend, al was het maar een half uur per dag, dat kweekt kinderen met stevige longen, en gezonde licha men. Een zegen voor de menschheid zou zijn indien alle overtollige geneesmid delen in zee werden geworpen. Spre ker besloot met te zeggen dat hét een zware weg is, menschen begrippen van lichamelijke opvoeding bij te brengen. W egverbeter ing. BORSSELE. De weg van de Borssel- sche haven tot Coudorpe is tot heden in onderhoud bij het binnenbeheer van den polder „Borssele." Door noodzake lijke dijksverbetering moet deze weg, die thans op de kade ligt, verplaatst worden naar den binnenberm. Die op den binnenberm geprojecteerden weg komt tevens voor op het provinciaal wegenplan en nu pleegden Ged. Staten overleg met het polderbestuur, ten ein de bedoelden weg overeenkomstig de eischen van het provinciaal wegenplan te verbeteren. Voor deze reconstructie en tevens voor den onderhandschen af koop na de constructie vroeslen Ged. ,aan het polderbestuur een bijdrage van f 6000. In de Woensdag gehouden spoed- eischende vergadering van ingelanden van den polder Borssele besloot men met 30 tegen 2 stemmen aan dit verzoek te voldoen. Door dit besluit zal niet al leen een belangrijke wegsverbetering) tot stand komen, maar verkrijgt men tevens een werkverruiming van betee- kenis. IERSEKE. De verzending van mosse len is nog zeer goed. Vooral naar Parijs en Brussel wordt veel verzonden. De prijzen zijn nog niet erg in overeenstem ming met de officieele norm maar daar controle niet mogelijk is valt er niets aan te doen. Behalve de 2 pet. die be taald moest worden voor een uitvoer vergunning is alles bij 't oude gebleven. De prijs is onder den wal nog slechter dan voorheen. IERSEKE. Er zijn geruchten in om loop dat inplaats van twee, voortaan 14 pet. moet worden betaald om een uit- voerconsent te krijgen voor oesters. De nieuwe 12 pet. zou dan bestemd ziju voor oesterkweekers die hun product niet kunnen verkoopen. Bij onderzoek is ons gebleken, dat een en ander geheel bezijden de waarheid is. De steunwetten kosten 2 pet. en zullen dit blijven doen- IERSEKE. Woensdag hield de afd. van Volksonderwijs haar jaarvergadering in school 1, onder leiding van den heer M. Verschure, die o.a, het overleden be stuurslid den heer C. Hage herdacht ir wiens plaats nu werd gekozen de heer P- Huysse. De heeren G. de Jager en C- Zweedijk werden a's bestuursleden her kozen. Mei. Lems hield een rede over kleuter-onderwijs. De heer M. Scheele gaf een humoristische voordracht. Voorts werden liederen gezongen met begeleiding van orgel en viool, versna peringen genoten enz. enz., aangaande lager- en bewaarschoolonderwijs werd veel belangrijks verhandeld- KRUININGEN. In den 'oop van de vorige week is te dezer plaatse opge richt een sub-comité van het Nationaal Koningin-Moeder Herdenkingsfonds. Be sloten werd om ook in Kruiningen, Hans- weert en Schore in den loop van de vol gende week een collecte te houden WEMELDINGE. Donderdag gaf de mondaccordéon-vereeniging „Concor dia" haar jaarliiksche uitvoering in ho tel Korstanje. Diverse muzieknummm-s werden uitstekend gespeeld. Voor,al „De Flierefluiters" een zeer komisch num mer oogstte veel succes. Vervolgens was het woord aan de leden van de too- neelvereen. „Kunstvrienden" van Goes, die onder regie van den heer G. L. Au- erbach „Baron von Haberniks" opvoer den. Veel had men hier reeds over stuk en spelers gehoord doch hetgeen ze bo den heeft de verwachtingen nog verre overtroffen.''De talrijke komische situ aties wedden zeer goed vertolkt, zoodat A Houth. Alberts 21 C Baltimore en Ohio 7%7%. A Southern Rlw. 7%7%. C Union Pac. Rr- 60% C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. '30 1000-5% 33%—32-%. A Koloniale Bnk 36%36%. A N.L Hbk. 1000 68%—67%. C Ned. H. M. 1000 28%—28%. A Alg. Kunstz. U- 33%—33%-%. A v. Berkels Pat. 47%46%. C Calvé-Delft 62%—61%-2%. A C. Suiker Mpij. 38%38%. A Ned. Ford A.M. 244244 I A Philips Gem. B. afg, 225%223-1 C Unilever 88%87%-6%. C Anaconda Cop. 6%6% C Bethlehem St. 18%18%-18 C Kennec Copper 10%10% C Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B. 170—168% A Kon. Petr. Mpij. 139%—138%-7% C Contin. Oil Cy. 10%10%-% C Shell Union O. C. 4%4% de zaal herhaaldelijk daverdê van den lach. De heer Smit was zeker aller tolk toen hij spelers en speelsters hartelijk dank zei voor het gebodene. Tot slof was er bal. COLIJNSPLAAT. De heer P. Schrier. brievenbesteller alhier, is benoemd tot kantoorhouder te Nieuwerkerk (S.). KORTGENE. Donderdagmiddag werd in het Evangelisatielokaal voor de werk- loozen dezer gemeente de film „De Ne gerhut van Oom Tom" vertoond. Het zaaltje was geheel met belangstellenden gevuld. De heer Hemmers sprak 'n openingswoord, ds. A. M. van der Most van Spijk een slotwoord. Voetbaloverzicht. Na een week rust in verband met den landenwedstrijd tegen onze Oosterburen is weer een bijna voledig program voor a.s. Zondag vastgesteld. Bijna volledig, omdat zoowel Zeelandia als Vlissingen een vrijen dag hebben. Voor een gelijk matig en overzichtelijk verloop der com petitie is dit laatste niet bevorderlijk. De groen-witten worden in de gelegen heid gesteld hun kampioenskans te ver stevigen. Zij komen in den Nadorst te genover Alliance te staan, die de beide puntjes wel aan Middelburg zal moeten laten- Speelt Alliance zoo slecht als twee weken terug tegen Zeelandia dan zul'en we benieuwd zijn hoe dicht de hooge score van de groen-witten laatst tegen Breda benaderd zal worden. Edoch, Mid delburg heeft niet altijd zoo'n productie ve buit. Het programma luidt: 2 kl. A: DOSKOBreda, Middelburg Alliance (H. Hurks), De BaronieRBC, TerneuzenTSC. 3e kl- A: BreskensOranje, 3e kl. B: Zeelandia 2Goessche Boys, Zeeuwsche BoysHansweert, Zierikzue Middelburg 2. Z.V.B. Zaterdag: SerooskerkeL.V.V.; Oost- kapelle—S.M.Z.; R.C.V.—Veere 2. Zondag: le kl. A: Goes 2Vlissingen 3' IersekeEiland Boys; Zeeuwen 2— Veere 1 kl. B: Hoofdplaat 2Breskens 2; GroedeSasput. le kl. C: Corn. BoysTerneuzen 3, Tern- BoysB.K.V.V., Axel 2-Axel 3. Overgangsklasse: Zeeuwen 3R.C.S. 2, Scheldestr.Domburg. 2e kl. A: Middelburg 5Noormannen Vlissingen 4Zeeuwen 4. 2e kl. B: CortgeneGoes 3, Goes. Boys 2Kruin'ngen, Zeeuw. Boys 2 Hansw. Boys, Heinkensz. 's H. Arends- kerke. EPewoutsdijkKattend. 2e kl. D: S.C.DOostburg 2. 3e kl. A: Vlissingen 5Zeelandia 5, Domburg 2R.C-S- 4, Middelburg 6 Scheldestr. 2, Noormann. 2Eil. Boys 3 Korfbal. Het programma voor a.s- Zaterdag is als volgt: Te Vlissingen: Madjoe 1Zeelandia Madjoe 2Volharding; te Goes T.O.G.O. Swift 2. In den wedstrijd Madjoe 1 Zeelandia kan de beslissing voor het kampioenschap vallen, zooals blijkt uit onderstaanden stand van No's 1 en 2 der competitie: gesp. gew. gel. verb gem, p- 1 Zee'andia 13 12 1 0 96-11 25 2 Madjoe 12 10 2 0 92-9 22 De andere clubs zijn voor het kam pioenschap uitgeschakeld. C Tide Water Ass. Oil 55. A K.N. Stoomb. Mij. 5% A Ned. Scheepv. U. 34%35. A H.V. Amsterdam 166%167%-6. Java Cult. Mij. 89.87%. NI. Suiker U. 80%80. Dei Batavia 145141%-2. Deli Mij. 1000 135%—134%-3. Senembah 140- EEN BRIEF VAN MICHIEL JfDRZ. DE RUYTER. De heeren mr. P. F, van Tienhoven, te Amsterdam, en C. J. van Tienhoven, te Aerdenhout, benevens mevrouw J S. M. van Tienhoven, te Hilversum, hebben aan den Staat der Nederlanden geschonken een uit oud familiebezit stammenden brief, dien Admiraal de Ruyter korten tijd voor zijn sneuvelen in de baai van Napels geschreven heeft. De schenkers, die beoogen, dat het stuk blijvend worde bewaard en tentoongesteld bij de overige De Ruy- Chicago Milw. 1%1%, A Amst. Rubb. C. 97%—96%- A Deli-Bat. Rubb. 68%67% A Hessa Rubber 91%91% A Serbadjadi S.R. 5959 Prolongatie 111 WISSELKOERSEN. 21 Febr, 22 Fébr. Londen 7.20% 7.13% Berlijn 59.37 59.39 Parijs 9.76% 9.76% Brussel 34.53% 34.54% Zwitserland 47.90 47.91 Kopenhagen 32.17% 32.07% New-York 1.47% 1.47% ter-relieken, in het Rijksmuseum te Amsterdam, hebben daarbij de hoop uitgesproken, dat ook anderen zich ge drongen zuilen gaan gevoelen oud fa miliebezit, waaraan historische herin neringen verbonden zijn, in het Rijks museum een plaats te doen verkrijgen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft dit door zijn inhoud zeer suggestief document van groote historische waarde gaarne aan vaard en den schenkers den oprechten dank der regeering betuigd. (St. Crt.) Geslaagd voor het vooloopig ma chinisten diploma de heer G. Teeuw- sen, leerling van de „Dë Ruijterschool" te Vlissingen. H.V.A. - Olie - Philips Tabak Unilever - Aku Markt Amerika (Wettig gedeponeerd.) Arrond, Rechtbank te Middelbug. In de zitting van 22 Februari werden de volgende zaken behandeld: A. P. v. K., 32 jaar, landbouwer wo nende te Hontenisse, werd ten laste ge legd dat hij op 17 December te Honte nisse na tot na te melden handeling het voornemen te hebben opgevat en ruim schoots gelegenheid gehad te hebben, zich daaromtrent nader te beraden, met voorbedachten rade opzettelijk J. P. Herman zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht, door hem met een mes ver scheidene wonden toe te brengen, van welke wonden een of meer levensge vaarlijk waren, onder meer een diepe wonde in den hals, nabij de slagader. Eisch één jaar gevangenisstiaf. De verdediger, mr. Tichelman, be pleitte clementie. In de zitting van 22 Februari zijn de volgende vonnissen uitgesproken: diefstal: Ch. P. v. d. H., 26 jaar, werk man, Haamstede. Gedetineerd: 6 maan den gevang.; B. E„ 22 j., arbeider Haam stede, gedetineerd, tot 6 maanden ge vangenisstraf; 3 maanden onvoorwaar delijk en 3 maanden voorw. pr. 3 jaar, en bijzondere voorwaarden; overtreding crisis-Zuivelwet: G. T. A. F., 24 j., mecanicien te Hulst 2 m- f 10 of 2 m. 5 d. hecht., bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter; overtreding Motor- en Rijwielwet: J. W., 21 jaar, chauffeur 's H. Arendsker- ke, Nieuwdorp, vrijspraak; L. J. J. G., 42 jaar,; dierenarts, Oostkapelle, vrij spraak; J. R„ 43 j., koopman, Noord- gouwe, vrijspraak; H. de R., 26 j., land bouwer, Borsselen 5 of 5 d. hechtenis; mishandeling ambtenaar: A. M., 41 j„ vrachtrijder, N. en St. Joosland: 1 maand gevan. voorw. proeftijd 2 jaar en 40 of 10 d. hecht.; C. M.„ 27 j., vrachtrij der N.- en St. Joosland, vrijspraak; wederspannigheid: H. O. T. O., 20 j., matroos a. b. van het Zweedsche schip „Patria", zonder vaste woonplaats, ont slagen van rechtsvervolging; mishandeling ambltenaar: G. A. H„ 25 j„ matroos, zonder vaste woonplaats, ontslag rechtsvervolging; overtreding Provinciaal reglement op het vervoer: J. den H„ 42 jaar, reiziger, Rotterdam 15 of 10 d. hechtenis. HERBENOEMD. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester der gemeente Bres kens, de heer D. H. van Zuijen; tot burgemeester der gemeente Sluis, de heer J. C. L. A. Berkers. FAILLISSEMENTEN. De arr. rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard M. Spij kers, winkelier in koloniale waren en galanteriën te Nieuwdorp gem. 's-Heer Atendskerke. Rechtercommis saris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr, Gh. R. Hugenholtz te Goes. TWEEDE KAMER. (Verslag van de zitting van heden). De afdeeling oorlog en marine van de Indische begrooting worden aangeno men resp. met 4915 stemmen (tegen soc-dem., comm. en Arts (r.k.v.p.) en bij zitten en opstaan. De heer Wijnkoop (comm.) heeft een interpellatie aangevraagd betreffen de den nood in het mijngebied. Hierover zal in de volgende vergadering worden beslist. Aan de orde is dan de Surinaamsche begrooting. De heer IJ z e r m a n (s-d.) critiseert scherp het optreden van de Surinaam sche justitie tegen den redacteur van de „Banier" den heer Sarucco en keurt de dienaangaande door de Nederlandsche justitie ten opzichte van de kamerleden uitgeoefende censuur ten strengste af. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam zegt, dat het denkbeeld Suriname en Curasao onder één bestuur te brengen aanbeveling verdient int door de vliegdiensten de afstanden niet meer zulk een bezwaar zijn. De econo mische toestand is niet hopeloos, maar men moet de handen ineenslaan, Spr. betwijfelt of het optreden tegen den redacteur van de „Banier" de juiste methode is, om de atmosfeer te zuive ren. Mevr. De V r i e sB ruins (s.-d.) zegt, dat men in Suriname ten opzichte van den gezondheidstoestand wel 30 jaar bij Nederland ten achter is. (De vergadering duurt voort.) ZESTIG a ZEVENTIG MILLE GESTOLEN Er is vermoedelijk een diefstal ge pleegd bij Wilton-Feijenoord aan den Vlaardingerdijk te Schiedam. Uit de kluis wordt een bedrag vermist van 60 a 70.000 aan bankpapier. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door J. BRUIJNOOGE, Langstraat. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer G. van L„ wonende te Roo sendaal die Zondagavond op de Bre- dasche Baan door den wielrijder R. uit Oudenbosch werd aangereden, is thans aan de gevolgen van dit ongeval over leden. De heer v. L. was 56 jaar oud en Iaat 'n echtgenoote en drie kinderen na OPLICHTING VAN f 30-000. Een verzekering-maatschappij in de binnen stad van Rotterdam, is het s.acht- offer geworden van handige oplichters die een bedrag van f 30,000 in handen gekregen moeten hebben. De politie stelde in verband hiermede een uitvoerig onderzoek in te Parijs. Ook hier te lande werd een onderzoek ge houden. Een man, die verdacht wordt bij deze oplichting betrokken te zijn, is te 's Gravenhage aangehouden. TERREUR. Woensdagavond heeft de N.S.B. te Egmond aan Zee een pro- pagandavergadering gehouden. Tegen het begin van de vergadering had een menigte van enkele hon derden personen zich bij de zaal ver zameld. Toen de leden van de N.S.B. per auto aankwamen, werd gejoeld en gefloten. De spreker van den avond, de heer van Kampen uit Amsterdam, beging de onvoorzichtigheid aan de deur van de zaal iets tot het volk te zeggen. Iemand uit de menigte gooide hem daarop een hoeveelheid zand in het gezicht. De vergadering had daarna een rus tig verloop. Alleen leek het een oogen- blik of er twee schoten weerklonken. Achteraf bleek, dat men aan den bui tenkant van de zaal met steenen tegen het tooneel gegooid had. Toen na afloop van de vergadering enkele leden van de N.S.B. naar buiten kwamen, ging er een gejoel op. Er klon ken allerlei kreten. Tenslotte begon men te roepen „moordenaars ^oen ®r nu ook nog met steenen gegooid werd, achtte de politie het moment om in te grijpen, gekomen. Met de sabel werd een charge uitgevoerd. Het gepeupel zette het op een loopen en in minder dan geen tijd werd ruim baan gemaakt. Men"vergenoegde zich ermede op een afstand nog wat te schelden, maar de N.S.B.-ers konden in hun autos heel- huids het dorp verlaten. (N.R.C.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2