"DE Rond in D£ IN DPUP. BEURSTHiBMOMEïER van Donderdag, Voer kSeine tuinen. LAATSTE BERICHTEN* BEURS- EN WISSELKOERSEN. nmmm üieüws. IMEZONDEN STUMER. BUITENLAND. INTERNATIONAAL FRANKRIJK. AMSTERDAM, 21 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%. O. Indië 34 1000-4 101%—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 99%—9f%. Duitschl. pndst. 100-7 29 Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl, oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 101%100% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100%100%. *s Gravenhage 19294% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 100%100% Berlijn 1925-6% 22 Zeeuws. Hyp- B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 20%—20%. -107%. A Amsterd. Bank 106%- C Rott. Bankver., 99% A Twentsche Bank 87% A Pref. Gruyter en Zn A. 127%127. A Pref. Jurgens A 101%101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 406 A De Schelde N.B. 20%—19%. A Ver. Papf. v. Gelder 48—46%. C Aim. Car en Foundry 10% C Am. Smelt en Ref2221 C Farbenind. I.G. 54%54. C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C 22-21%-%. C North Am. Cy. 6%6%. A Born. Sum. H.M. 135%.135%. A Linde Teves en Stokv. 64%—66. A Ned. Wol Mij. 80—78%. A Singkep Tin M-. 77%77%, A J. C. Japan Ln. 28 A Rotterd- Lloyd 3332% A S. M- Nederland 3432%. A Amst- Thee C.M. 4546%. MAAR Douwe igberK Echt* Triesche -HeereH-Baai en Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. gend bewijs is geleverd. Hij is er eerlijk van overtuigd, dat verdachte de dader niet is en vraagt vrijspraak. De adv.-generaal noemde het optre den van den verdediger onbeschaamd. Hij insinueerde en beleedigde de ma rechaussee. Mr. Roobol zegde, dat, wan neer hij te ver is gegaan, hij graag ex cuus wil aanbieden. Hij geloofde echter dat hij het recht heeft gehad om te doen wat hij gedaan heeft. Waarom zou niet iedereen mogen weten wat er te Oss met de marechaussee is gebeurd? Nadat verdachte nog eens verklaard had onschuldig te zijn, werd de uit spraak bepaald op 6 Maart. DE MOORD IN DE ANEGANG. TE HAARLEM. (Ingez. Med.) echte dief is die haar jongen heelemaal op hol heeft gemaakt. Ze gingen des nachts wel eens uit om te rooven. Haar zoon had ook blijk gegeven van jalou- zie op verd. in verband met de vioow van Ceelen. Op aanstichting van verd, heeft haar zoon mee een roofoverval ge pleegd op de winkelierster Van Dijk in Geffen. De getuigen a décharge legden hierop hun verklaringen af, die meermalen door andere getuigen fel werden bestreden. Uit deze tegenstrijdige verklaringen was niet wegwijs te worden, daar de verkla ring van den een, als gelogen door den ander werd gekwalificeerd. Nadat nog een brigadier verklaard had dat v- d- Putten hem had gezegd dat de Bie het gedaan heeft, en dat deze v. d. P. ook over mishandeling met electri- sche stoelen had gesproken, hield de adv.-generaal zijn requisitoir. Spr. herin nerde allereerst aan den onduldbaren toestand die te Oss heerscht. Spr. zeide dat er een macht van aanwijzingen zijn, dat deze jonge man de dader is en herin nerde hoe de politie verdachte bij Cee len aantrof met het hoofd gebogen. Toen hij meegenomen werd, vroeg hij niet eens waarom. Verdachte had schrammen op het gezicht en roode plekken op het lichaam. Toen hij aange houden werd zei hij, zonder dat hem iets gevraagd werd: ,,ik weet van niets Bij de huiszoeking zijn gewasschen kleeren en natte schoenen gevonden. Het wasschen van schoenen is iets heel ongewoons. Verdachte heeft ontkend 'n mes gehad te hebben, maar acht men het mogelijk een Ossenaar van deze postuur zonder mes? aldus zeide de adv.-gen. Spr. hechtte er niet veel geloof aan dat er getuigenverklaringen zijn af gelegd onder pressie door mishandeling. Omtrent de oorzaak van den gruwelijken dood zoekt spr. deze in de rol, die vrouw Ceelen gespeeld heeft. Jalouzie was hier de drijfveer. De wijze, waar op het slachtoffer is afgemaakt 62 messteken wijst op een beestachtige drift. Al es wijst er op dat de aanval be raamd was. Spr. is van oordeel, dat met voorbedachten rade is gehandeld en dat dus veroordeeling moet volgen wegens moord. De rechtbank nam doodslag aan en dat vonnis zal dus vernietigd 'moe ten worden. Rekening houdend met het duivelsche milieu, waaruit verdachte voortkomt en met zijn jeugd eischt de advocaat-generaal ten slotte 2 0 jaar gevangenisstraf. De verdediger noemde het requisitoir wreed, omdat de aanwijzingen zoo zwak zijn. Spr. bestreed het onderzoek van de deskundigen alsmede de getuigenverkla ringen. De vader van den verslagene weet meer van den moord af dan pleiter. Merkwaardig is het dat de vader pre cies wist, waar de fiets in het water lag. Pleiter betreurt, dat het procesver baal zoek is. De verdachte heeft in de ze zaak altijd alles dadelijk toegegeven: de pet, de jas, de lantaarn waren van hem. Een liefdesdrama is absoluut niet bewezen. Spr. meent te hebben aange toond, dat er geen wettelijk en overtui- De dader krijgt 20 jaar ge vangenisstraf. De Haarlemsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen den 21-jarigen bakkersbediende A. T. O., dïè in den avond van 6 Sept. van het vorige jaar in de Anegang te Haarlem de 18-jarige dochter van zijn vroegeren patroon, mej, N. W. heeft vermoord. Bovendien had hij geld gestolen en gepoogd brand te stichten om de sporen van zijn misdrijf uit te wisschen. De Off. van Justitie had levenslange gevangenisstraf geëischt De rechtbank heeft heden veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf ter zake doodslag, gepleegd om diefstal mogelijk tg maken en wegens opzettelijke brand stichting, waardoor levensgevaar voor anderen ontstond. In het vonnis werd overwogen, dat O. weliswaar twee af schuwwekkende misdrijven heeft ge pleegd, en dat feitelijk de maatschappij blijvend tegen hem moet worden be - veiligd, doch dat de rechtbank in den jeugdigen leeftijd van verd. aanleiding heeft gezien niet de zwaarste straf die ons strafrecht kent, op te leggen, hoe wel de gepleegde feiten daartoe aanlei ding geven. De verdachte verliet lachend de recht zaal. A Houth- Alberts 21%21. C Baltimore Ohio 87%. A Southern Rlw. 7%7%. C Union Pac- Rr. 6260%. C Int. Nickel Cy. 14%14%, Duitschl. '30 1000-5% 34%—33%-%. A Koloniale Bnk. 3736%. A N.I. Hbk. 1000 69—68%. C Ned. H. M. 1000 29—28%. A Alg. Kunstz. U. 33%—33%-%. A v. Berkels Pat. 47—47%. C Qalvé-Delft 6462%. A C. Suiker Mpij. 38%38%. A Ned. Ford A-M. 245244. APhilins Gem- B. afg. 224%226. C Unilever 89%88-%. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St- 18%18%-%. C Kennec Copper 10%10%-%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 173%—170. -.Al Kon. Petr. Mpij. 140%139-%. C Contin. Oil Cy. 10%10%, C Shell Union O.C. 4%4%. DOODELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN. Een vrachtauto van een veehandelaar reed te Leusden achteruit op het erf van den heer T., toen zijn 7-jarig zoontje spelenderwijze aan den auto ging han gen. De jongen kwam te vallen en kreeg het linker-achterwiel over het lichaam. Ijlings ingeroepen medische hulp mocht niet meer baten. Woensdagavond is in de Roeterstraat te Amsterdam een verpleegde van het gemeentelijke verzorgingshuis door een auto overreden en gedood. Woensdagmiddag is de 16-jarige A. v. S. te Ter Heide met zijn fiets met groote vaart tegen een muur gereden. De jongen bleef bewusteloos liggen en kwam na eenigen tijd bij, waarna hij zich naar huis begaf. Een ontboden ge neesheer constatsjflËg, dat de jongen een zware herseriaSRading had beko men. Na enkele uren is hij overleden. SLACHTOFFER VAN DEN STORM. Te 01 s t is tijdens den storm Za terdag de landbouwer IJ. door een ruk wind van het dak van zijn woning ge waaid. De man is thans aan de gevol gen overleden. VEE VERBRAND. Een groote brand heeft de boerderij van den heer B. te Hulsberg verwoest. De vee stapel, bestaande uit vijftien varkens, tien koeien en 150 kippen is in het vuur omgekomen. Een groote hoeveelheid graan ging verloren. De paarden konden worden gered. OPLICHTSTER AANGEHOUDEN. Het is aan de politie te Hilver sum mogen gelukken op het signale ment door eenige winkeliers gegeven, een 30-jarige juffrouw, wonende aldaar, aan te houden. Deze maakte er sinds geruimen tijd haar werk van bij de win keliers een flink aantal bestellingen te doen en de boodschappen te laten be zorgen. Zij n,am echter altijd iets mee, omdat zij dat onmiddellijk noodig had. Aan het opgegeven adres bleek de dame dan onbekend te zijn. Een vrij groot aantal menschen is daarvan de dupe geworden. Zoo werd bij een horloge maker een gouden heerenhorloge be steld, hetgeen bezorgd moest worden; een ringetje werd echter direct mec*- genomen. Bij een winkelier aan de Havenstraat gaf de juffrouw een lijst van bestellin gen op, doch bleek een hoeveelheid pin da's onmiddellijk mee te moeten ne men. Aan het filiaal van deze zaak Over het Spoor trachtte zij muntpen- ningen los te krijgen, doch dit lukte niet. De juffrouw heeft bij het verhoor ,alles bebend. Nadat proces-verbaal is gemaakt, is zij voorloopig op vrije voe ten gesteld. ONGELUK BIJ HET BESPROEIEN VAN VRUCHTBOOMEN. De land bouwer H. N., te Klundert, was be zig om vruchtboomen van uit een reser voir, hetwelk hij bij zich droeg, te be sproeien. Door een te hooge spanning in het reservoir werd de bodem er uitge perst. Dientengevolge vloog de zuiger met groote kracht in zijn gelaat. De ver wondingen die hij daardoor opliep, wa ren van zoon erns.tigen aard, dat de ont boden geneesheer directe overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. EEN HONDERDJARIGE. Dinsdag is de heer G. J. van Dijk Gzn,, te Kam pen, zooals gemeld, honderd jaar gewor den. De honderdjarige mocht zich van alle zijden in een groote belangstelling verheugen, zoowel van de burgerij als van den kant, van 't gemeentebestuur. Ook de vorige burgemeester var. Kam pen de heer M. Fernhout, thans burge meester van Middelburg, deed van zijn belangstelling blijken. De dag werd be sloten met een serenade van vier mu ziekkorpsen. C Tide Water Ass. Oil 5%5-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5% A Ned. Scheepv. U- 36%35%-34%. A H.V- Amsterdam 169%166-%. A Java Cult, Mij- 9089. A N.I. Suiker U- 81%—80%. A Deli Batavia 144145 C Deli "Mij. 1000 135—135%. A Senembah 138140. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 97%97%-%, A Deli-B,at. Rubb. 69%68%. A Hessa Rubber 9191%. A Serbadjadi S.R. 59%59, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 20 Febr. 7.20% 59.44 9.76 34.52 47.89% 32.20 1.47% 21 Febr. 7.20% 59.37 9.76% 34.53% 47.90 32.17% 1.47% oogen. Overigens letten we bij het snoeien ook op den vorm van de te behandelen exemplaren. Daarbij behou den we zooveel mogelijk evenwicht in de struiken. G.B. Heesters snoeien. Een goed winterwerkje in den sier- tuin is het snoeien van heesters- Dit is een werkje dat met overleg moet gebeu ren opdat we ons doel niet voorbij stre ven. Immers planten we heesters om van hun bloei, mooie vruchten of andere sierlijke eigenschappen te genieten. Bij het snoeien is het onze bedoeling, de sierwaarde dezer heesters te bevorde ren. We hebben dus graag veel, maar ook graag mooie, groote bloemen en siervruchten, en waar het sierbladhees- ters betreft, fraaie en groote bladeren. De meeste bloemheesters bloeien in hef voorjaar en den voorzomer. Nu bloeien reeds winterjasmijn, tooverhazelaar en peperboompje; al spoedig volgen gele kornoelje en Chineesche klokjes en in Mei, Juni volgt de groote massa. Dan bloeien Japansche kers, sneeuwbal, Weigelia, sering, jasmijnsoorten, Deut- zia, Spiraeasoorten en vele andere- Deze allen mogen we dus nu in geen geval kort snoeien, daar we anders immers de bloemknoppen zouden wegknippen Bij bovenstaande soorten knippen we alleen gebroken en dooden takken weg, (Als het oude struiken zijn, kunnen we bovendien wat uitdunnen, waardoor meer licht kan toetreden en de bloemen grooter zullen worden. Beter is het om dit uitdunnen toe te passen, kort na den bloei, dus in den zomer. Het gespaarde hout zal zich dan krachtiger ontwik kelen en dit zal ook het geval zijn. met de bloemknoppen. Een gedeelte der bloemheesters bloeit pas in den nazomer of herfst. Dit is o-a, het geval met Buddleia, Hypericum of herfsthooi, Sor- baria, Ceanothus, Hydrangea en som mige Spiraeasoorten. Wanneer we goed opletten zien we dat bij deze heesters de groei van het vorige jaar in bloei is geëindigd, zoodat de bloemresten of de zaadpluimen zich aan het uiteinde van het jonge hout bevinden. Deze hees ters zullen we nu kort insnoeien. We knippen dan het eenjarige hout terug tot od een paar oogen. Wanneer we deze heesters niet kort snoeien zullen ze ^>ok wel bloeien, maar de bloemen zullen 'dan belangrijk kleiner blijven- Ten slotte hebben we nog de heesters die we om hun bladeren aanplanten. Dit is o.a. het geval met de fluweelboom of Rhus, bruinbladerige pruim of Prunus cerasifera var- Pissardii, vlierstruik of Sambu'cus, waarvan verschillende varië teiten met gekleurde of fraai ingesneden b'aderen, bontbladerige kornoelje of Cornus sen bonte Acer of A. Negundo fol. var- Ook van deze knippen we hei eenjarige hout terug tot op een paar KONINGIN EN PRINSES TE UNTERWASSER. H.M, de Koningin en Prinses Juliana zijn met gevolg hedenochtend omstreeks elf uur na een voorspoedige reis in Un- terwasser aangekomen en hebben in trek genomen in hotel Sternen aldaar. EERSTE KAMER. Insteling werkloosEeids- subsidiefonds. De Eerste Kamer zette hedenmiddag de behandeling voort van de drie wets ontwerpen, verband houdende met de instelling van het werkloosheidssubsi- diefonds, tengevolge waarvan de ge meenten een deel harer inkomsten af staan, al krijgen sommige er dan een grooter uitkeering voor terug. De heer W i b a u t (s.-d.) zag., er een schakel in van de crisispolitiek der regeering. Het wordt voor de gemeenten steeds moei lijker een eigen financieel beheer te voe ren. De hr. Slingenberg (v-d.) bleef de wet op de financieele verhouding een zegen vinden voor de collectiviteit en ook voor de meeste gemeenten. Spr, wees op het groote nut van het werk- loosheidssubsidiefonds over de geheele linie. De hr. Gelderman sloot zich in hoofdzaak bij het betoog van den hr. Slingenberg aan. De heer Ter Haar (c.-h.) zegde, dat er in deze wetsontwerpen te veel wordt gelet op de belangen van 's Rijks kas- Wederom ondergaan de gemeenten een aderlating en de grootste worden het zwaarst getroffen. Minister Oud betoogt dat de wet betreffende de financieele ver houding berust op juiste grondslagen. Wat het beginsel betreft moet er rust zijn. Er komen noodlijdende gemeenten niet echter door de schuld van de regeering, doch tengevolge van de omstandighe den. De 'gekozen verdeelingsformule voldoet aan redelijke eischen. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. De Tweede Kamer zette hedenmiddag de behandeling van de Indische begroo ting (ard, onderwijs) voort. De heer K. ter Laan (s.d.) betoogde dat de besnoeiing met 50 pet, van de kosten van het onderwijs te ver g,aat. De heer Ketelaar (v.d.) er kende, dat in de laatste 30 jaar het on derwijs in Indië ontzaglijk is verbeterd Thans dient te worden gewaakt tegen te sterken achteruitgang. De opleiding van de Inlandsche onderwijzers dient beter te worden. De heer Van Boetzelaer (c-h.) meende, dat hel beginsel van het dessa- enderwijs moei worden hersteld. EEN „GESTROOMLIJNDE" LOCOMOTIEF. Naar wij vernemen heeft de directie van de Ned. Spoorwegen opdracht ge geven tot den bouw van een „gestroom lijnde" locomotief waartoe een loco motief van de 3700-serie zal worden verbouwd. De omgevormde locomotief zal v,un de voorbuffers tot aan den ach terkant van den tender het profiel krij gen dat eenigszins lijkt op cfen boven- omtrek van een Dieseltrein. De machine zal ook van onderen geheel worden dichtgemaakt, naar het voorbeeld van buitenljindsche machines, waarmede 'n trein van 250 ton een snelheid van 140 tot 150 km heeft bereikt zonder dat van warmloopen sprake was. Deze locomo tief zal binnen niet te langen tijd op^de baan worden gebracht. AMERIKAANSCHE RADIO-STATIONS IN DEN GROOTEN OCEAAN. Japansche bladen melden dat de Amerikaansche regeering heeft besloten nieuwe radio-stations te bouwen in den Stillen Oceaan, die van groote militai re en strategische beteekenis zijn voor vlootoperaties in den Pacific. Dergelijke radio-stations zullen worden gebouwd te Almeda, een stad aan de baai van San Francisco, op de Hawaï-eilanden, op de Midway-eilanden en op het Mar- cuseiland nabij Guam. Aku Rubber - Tabak - Amerika - H.V.A, - Markt Mijnen Industrie Unilever Olie Suiker Young (Wettig gedeponeerd.) NOG EEN SCHEEPSRAMP. 29 dooden. Uit Moekden wordt gemeld, dat op de rivier de Yaloe, die de Noordgrens van Korea vormt, het Mantsjoerijsche stoom schip Men Tsjoe door tot nog toe onbe kende oorzaak is gezonken. Van de uil 29 koppen bestaande bemanning kon nie mand worden gered. STEUN AAN DEN AMERIKAANSCHEN BOER. President Roosevelt heeft gisteren de zgn. zaaileeningwet geteekend, waarbij een bedrag van 60 millioen dollar wordt gevoteerd voor leeningen aan landbou wers ten behoeve van den uitzaai voor den graanoogst 1935. In een brief aan den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden verklaarde Roosevelt dat het geld moest worden ge nomen van het beschikbare bedrag voor algemeene steunverleeningsdoeleinden. NAGEKOMEN BERICHT. NOTARIS TE GOES. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Goes, W. Hamelynck, cand. notaris te Delft. REVOLUTIE EN EVANGELIE Vergun mij een enkele zinsnede in t verslag van de Dinsdag j.l. in de Hof- pleinkerk gehouden samenkomst, waar bij dr. F. J. Krop optrad en die door mij met een zeer kort woord werd ge sloten, te rectificeeren- Volgens dit ver slag zou ik aan het einde de leus heb ben aangeheven: Tegen de Revolutie en vóór het Evangelie, Zoo heb ik het echter niet gezegd. Ik heb alleen her innerd aan het bekende woord van Groen van Prinsterer: Tegen de Revo lutie het Evangelie, w,aarmee ik in dit verband bedoelde dat bij de bestrijding van het Bolsjewisme (een uitdrukking die boven Communisme de voorkeur verdient) Geest tegenover Geest dient te worden gesteld, de Geest van het Evangelie van Liefde en gebonden heid aan God tegenover de Geest van geweld en van prijsgave van die begin selen en normen, die onder den invloed v,an het Christendom in onze westersche samenleving nog altijd gangbaar zijn. On ne détruit que ce qu'on rempiace. Strengere maatregelen en verscherpte bepalingen kunnen het Russisch Com munisme wel in zijn actie en propaganda belemmeren, maar zullen het toch niet uit de harten kunnen verbannen. Dit vermag alleen de geest van Christus, zonder welke de moderne mensch wel iswaar meent te kunnen leven, doen van welke hij nochtans leeft, en waarin hij zijn uitgangspunt neemt zooals Foerster terecht opmerkt zonder dat hij zich dit bewust is. C. F. Nolte. Middelburg, 21 Februari 1935. CHINA EN JAPAN. De buitengewone vertegenwoordiger van de Chineesche regeering, W;ang Tsjoeng Hoei heeft den minister van buitenlandsche zaken Hirota en den on derstaatssecretaris bij zijn aankomst in Japan als oude vrienden begroet. He denmorgen heeft Wlang een bezoek ge bracht aan minister-president Okada en aan den minister van oorlog Hajashi. Naar verluidt zou de laatste Wang open lijk zijn meening hebben uiteengezet over de wijze, waarop de Chineesch-Ja pansche samenwerking tot stand zou kunnen komen. Wang wees er op, dat het in zoo n geval noodig was dat m?n elkaar niet langer van een „barbaarsche politiek" beschuldigde. Wang antwoord de dat de -Chi,neesche regeering op eerlijke wijze pogingen doet de anti- Japansche propaganda tegen te gaan. Het wordt thans weer tegengespro ken, dat de Chineesche „dictator", Tsjang-Kai-Sjek, binnenkort naar Tokio zal gaan, Koningen mogen niet meer iietsen aan de Riviera. Koningen zullen in

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2