GOESCHE COURANT™ BiNRENLANB. ZEELAND, mm ZEEUWSGH NIEUWS, ONDERWIJS. WEER EN WIND. RECHTSZAKEN. NUMMER 44. TWEE BLADEN. DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. koningin en prinses in zwitserland. MIDDELBURG. GOES. VlISSÉGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEIWSCN-VLAANDEREN 0J>. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De moordzaak-De Die te Oss. MIDDELBURGSCHE COURANT psgblad Voor Middelburg, Goes oil agent schap VUiiingen 2.30, elders 2.50 per Kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelinfen 60 ct. p. r. - gsj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen Ir—c regale f 2.10, elke r. m. 30 ct. Robrk.| „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regf--. a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. toss? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cot- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cwl m H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn hedenochtend op haar reis naar Zwitserland, Bazel gepasseerd. De Ko ninklijke bezoeksters hebben gedurende de geheele reis over Duitsch grondge bied, in den slaapwagen vertoefd. Om 6 h 20 hedenochtend arriveerde de trein aan het hoofdstation te Bazel. De Ko ningin en de Prinses verlieten hier met haar gevolg den trein en begaven zich naar de Koninklijke wachtkamer van het stations-restaurant, waar het ont bijt werd gebruikt. De beide vorstinnen zagen er zeer goed uit. Om 7 h 05, een kwartier later dan de vastgestelde dienstregeling, werd de reis met den sneltrein naar Bern voortgezet. De di rectie van de Zwitsersche bondsspoor- wegen heeft voor de koninklijke be zoeksters een nieuwe salonwagen ter beschikking gesteld. De Koningin en de Prinses zullen de vacantie doorbrengen in het plaatsje Unterwasser, waar de Koningin ook den vorigen zomer eenigen tijd heeft ver toefd. Unterwasser is een ideaal vacantie- verblijf, niet alleen in den zomertijd, maar ook temidden van sneeuw en ijs. Het rustige dorpje ligt in den Noord- Oosthoek van Zwitserland in het Ober Toggenburg, op een hoogte van 927 m. boven den zeespiegel. Het plaatsje is door hoog oprijzende bergen omgeven en heeft een zeer zacht en mild klimaat Unterwasser beschikt over een mooie groote ijsbaan, terwijl men in de omge ving vele wandelingen kan maken over goede bergstraten. Het dorp zelf met zijn oude donker bruine huizen en tegen de helling liggen de hutten biedt een buitengewoon schil- derachtigen aanblik. De bergbevolking, eenvoudige werkzame menschen, is zeer vriendelijk en voorkomend. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET SOVJET-RUSLAND. Het persbureau Vaz Dias meldt: Naar wij vernemen heeft de Sovjet- Unie in het kalenderjaar 1934 in Neder land orders geplaatst tot een totaal be drag van ongeveer 21,7 millioen, tegen over ongeveer 16 millioen in het jaar 1933. Onder de Russische orders vallen o.a. de volgende aankoopen: rubber f 7,4 millioen; tin f 4 millioen; verscheidene koloniale producten als suiker, specerij en enz. ongeveer 700,000; hennep f 150,000, thee f 3 millioen aan landbouw- en visscherijproducten werd uit Nederl. naar Rusland uitgevoerd voor een be drag van bijna f 1 millioen, waaronder varkensvleesch en spek, haring, kaas en eenige andere producten. Er wer den 44-000 vaten haring naar Rusland uitgevoerd- Een belangrijke toeneming valt waar te nemen bij de instellingen van industriëele produccten die een be drag van ongeveer f 545.000 beliepen. Hieronder vallen verscheidene machines, als boorinstallaties, werktuigmachines enz., twee kolengrijpers en een bagger machine. Leveranties van kinine en kini- ne-zouten beliepen f 2.246.000 terwijl 1.600.000 voor Nederlandsche schepen werd betaald. In Januari en Februari van dit jaar zijn de industrieele opdrachten verder ver meerderd. De firma Verschuere Co's scheepswerf en machinefabriek te Am sterdam, met welke de Sovjet Unie reeds lang zakenrelaties onderhoudt en die ook in 1934 opdrachten voor de reeds ge noemde kolengrijpers en baggermachine kreeg, heeft dit jaar reeds opdracht ont vangen voor de levering van vijf zee sleepbooten. Intusschen zijn zooals men weet twee baggermachines be steld bij de werf Gusto te Schiedam -en twee houtvrachtschepen bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Deze beide laatste opdrachten beteekenen or ders tot een bedrag van meer dan f 3 millioen. Verder heeft de Sovjet Unie in 1935)01 Nederland reeds vijf schepen aan gekocht voor ongeveer f 575 000 en in tusschen nieuwe orders geplaatst voor tin en andere producten. OPENING VAN HET SANATORIUM „JULIANAOORD" TE LAREN, Het bestuur van de Begetu (Ver. tot behartiging van de belangen van Ned- lijders aan been- en gewrichtstubereu- lose) deelt mede, dat Prinses Juliana zich bereid verklaard heeft om het sana torium Julianaoord te Laren officieel te openen. Deze opening is bepaald op Maandag 18 Maart, des namiddags 3 uur. WEER GERUCHTEN OVER DEN EX-KEIZER. Nadat op het verzoek van den ex- keizer van Duitschland om wegeno de viezen-moeilijkheden bij het verkrijgen van zijn inkomsten Duitschland als woonplaats te kunnen verkrijgen, afwij zend is beschikt, gaan er geruchten, dat de ex-keizer naar Zwitserland zou wil len vertrekken, waarheen op grond van het DuitschZwitsersch verdrag groo- tere geldsbedragen overgemaakt kun nen worden. De ex-keizer zou echter aan een terugkeer naar Duitschland de voorkeur geven. De afwijzende houding van de Duitsche regeering is eenigszins te begrijpen, daar de terugkeer van den ex-keizer een aanleiding tot monarchis tische agitatie zou kunnen worden. NED. VEREENIGING VOOR ARMENZORG EN WELDADIGHEID, Onder leiding van den voorzitter, mr. A. J- A- A. baron van Heemstra had een periodieke bestuursvergadering ie Utrecht plaats van bovengenoemde ver eeniging, Als nieuw lid heeft o.m. zitting genomen: de heer W. Berdenis van Ber- lekom, Middelburg. Besloten werd, de algemeene vergade ring dit jaar te houden te Alkmaar, ver moedelijk in de maand September, waar voor als onderwerp werd bepaald: Steunverleening aan nieuwe groepen van behoeftigen, waartoe prae-adviseurs zul len worden aangezocht- STEUN AAN SLA-TEELT- De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw- Crisis-Fonds aan de telers van warmoe- zerij-gewassen, aangeslotenen bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale te 's Gravenhage, die voor hen geteelde glassla niet met bestem ming naar Duitschland hebben kunnen verkoopen en ten genoegen van genoem de Stichting hebben aangetoond, minder dan 75 pet. van hun glassla voor 9 Mei 1934 te hebben geveild, steun wordt verleend tot een totaal bedrag van Un hoogste f 40,000 over de door hen ge teelde en van 9 tot en met 21 Mei i934 geveilde glassla. Deze steun is bepaald op f 1 per 100 krop. PETROLEUM ALS BRANDSTOF VOOR AUTOMOBIELEN. Uitvinding van een Nederlander, 'n Mogelijkheid om veel te bezuini gen op de ,brandstoffenrekening" voor de automobielen schijnt te zijn gescha pen door de uitvinding van een Arn hemmer. Volgens deze uitvinding zou het mogelijk zijn petroleum als brand stof voor automobielen te gebruiken. De uitvinder, v. d. Bosch genaamd heeft een installatie geconstrueerd, welke op zeer eenvoudige wijze aan eiken wagen gemonteerd kan worden, en waardoor het mogelijk zou zijn de auto op motor- petroleum te laten loopen. Twee jaar is de heer v. d. Bosch bezig geweest het apparaat te vervolmaken en na aller lei proefnemingen, zoo wordt gemeld, heeft de uitvinder er patent op gekre gen. De praktijk moet reeds gedurende 8 maanden de groote waarde van Carpet, zooals de uitvinding is genaamd, bewe zen hebben, zoowel op auto's als sta- tionnaire motoren. De Carpet-installatie die zonder een enkele wijziging op elke bestaande ben zine motor gemonteerd kan worden, wordt geheel in Nederland gefabriceerd. Door middel van een knop op het dash- bord kan men willekeurig op benzine of motorpetroleum rijden. In de praktijk zou zijn bewezen dat Carpet een besparing van 50 a 70 pet. op de brandstoffenrekening geeft. SMEEDWERK. Voor de vereeniging van leerling- scheepswerktuigkundigen hield de heer C. B,arentsen, districts-bouwkundige al hier Woensdagavond 'n lezing met licht beelden over „Smeedwerk". Spr. begon met een verhandeling over de metaal bewerking in het algemeen en gaf daar na een interessant historisch overzicht. Het bloeitijdperk van het smidsvak be gint in de vroege middeleeuwen. De kerkbouw in de 12e en 13e eeuw gaf den smeden ruimschoots werk: deurbeslagen, koorhekken, windwijzers, enz. In het eerst, tot 1350, hadden de smeden een eigen vormgeving, die logisch uit het ma teriaal voortgekomen is en die geheel in Niet de idealist, maar wel hij die het idieele vermag te zien, is op het rechte pad. Alleen de laatste blijft de liefde volle vereerder. harmonie met de architectonische vorm geving was. In de 14e eeuw kwam het plaatijzer in gebruik, waarbij andere en meerdere ge reedschappen gebruikt werden. Het ei- gendommelijke karakter wordt nu anders en in het verval tijdperk van de Gothiek leidt dit tot toepassing van woeste krul len- Het val niet te ontkennen, dat de tech niek door de nieuwere wijze van wer ken en bewerken een belangrijke schre de voorwaarts deed. Na dit tijdperk volgde de Renaissance welke, uit Italië voortgekomen, ook voor de smeedkunst groote verandering van de vormgeving meebracht en tot groote schoonheid in de voortbrengselen 'an dit ambacht leidde in de" 16e en 17e eeuw, waarna in de 18e eeuw de Barjk naar voren treedt en het verval in de 19e eeuw zijn intrede doet. De groote perfectie van de machine heeft thans in hoofdzaak het oude hand werk verdrongen, terwijl de machine le vens opnieuw een eigen karakter aan 't werk van dezen tijd geeft. Met lichtbeelden van voorwerpen en architectonische onderdeelen lichtte spr. het gesprokene nader toe en ein digde zijn met groote aandacht gevolgde beschouwingen, met een opwekking tot meerdere studie van het smeedwerk van aJe tijden, opdat de verwachte betere toekomst daarvan de vruchten moge dragen. Herijk van maten en gewichten. Voor het herijk van maten en gewich ten wordt zitting gehouden in een lo kaal van school B aan de Beestenmarkt, van 10 tot 12,30 en van 14 tot 16,30 uur, op Vrijdag 22 Februari voor hen wier familienaam, naam van firma of vennootschap begint met één der letters P, S, T en U. De collecte voor het Plaatselijk Crisis Comité heeft deze week f 58 op gebracht. W. B. K. Boom f Alhier is op 67-jarigen leeftijd over leden de heer W. B. K. Boom, oud-direc teur. van het havenbedrijf. De heer Boom was in 1867 geboren en werd 2 Augustus 1886 adelborst eer ste klasse, 21 Februari 1889 luitenant ter zee 2de klasse, 16 Mei 1900 idem eerste klasse, 26 Juli 1911 kapitein-lui tenant en 1 Maart 1915 kapitein ter zee. In die functie verliet hij op 1 Maart 1917 den marinedienst -met pensioen. De overledene is na dien verschillen de jaren directeur van het gemeentelijk havenbedrijf geweest, tot dat nu enkele jaren geleden zijn gezondheidstoestand hem noopte ontslag ook als zoodanig te nemen. De verdienste van den heer Boom zijn officieel erkend door zijn bevordering na zijn pensionneering tot schout-bij- nacht en zijn benoeming tot ofïicier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder van het Legioen van eer. Ook na zijn aftreden als directeur van het havenbedrijf bleef de heer Boom hier wonen. ARNEMUIDEN. De Geref. Meisjesver. „Wees een Zegen" vierde voor een stampvolle consistoriekamer, haar 10de jaarfeest, onder leiding van ds. H. Scho ling, eere-voorzitter. De verschillende uitgebrachte verslagen luidden gunstig. De presidente, mej. J. B o o n e de Hamer gaf een historisch over zicht. De avond werd verder gevuld met voordrachten en samenspraken, waarbij de dames blijk gaven flink ge studeerd te hebben, terwijl 't zingen, begeleid werd door orgelspel van den heer J. J. v. d. Graaff. In de pauze werd een collecte ge houden, welke f 10 opbracht, terwijl aan het einde gecollecteerd werd voor den Zeeuwschen beker. KRABBENDIJKE. In de jaarvergade ring van de Krabbendijksche damclub werd in de vacature van het bestuur voorzien door verkiezing van den heer H. Wolfert, terwijl de voorzitter, de heer C. P. Vogelaar Jr. werd herkozen. Het aantal leden is wegens vertrek en bedanken geslonken tot 11. Er gaven j zich echter weer 3 personen op als lid, dus er blijkt nog animo te zijn voor het damspel. HOEDEKENSKERKE. In de Woens dag gehouden algemeene leden-vergade ring der Coöp. Boerenleenbank alhier werden de rekening en balans over 1934 goedgekeurd- De rekening sloot met een saldo winst van f 1345, die bij de reser ve is gevoegd, waardoor deze stijgt tot f 19,999. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental per 1 Jan. 254 leden bedroeg. Er bestond geenerlei achterstand van rente, zoodat van een gunstig jaar mag worden gesproken. Tot bestuurslid werd herko zen de heer P- J. Verburg en tot lid van den raad van toezicht de heer C- van Damme Pzn. De rente van spaargelden blijft van 1 Jan. 1935 voor leden en hun huisgenooten bepaald op 3lA pet. voor de niet-leden op 3 pet. De rente voor voorschotten blijft bepaald óp 414 pet, alles tot wederopzeggens toe. KATS. Dinsdagavond hield de pl. ,af- deeling van het Groene Kruis alhier hare jaarlijksche ledenvergadering onder leiding van den heer M. de Regt. De vereeniging telt 151 leden. Uit het.jaar verslag ^ïeek, dat aan materiaal door 39 leden 52 artikelen gebruikt zijn en dat de wijkverpleegster 535 bezoeken aflegde. Op de begrooting werd een post van f 50 uitgetrokken voor de ver tooning van een film, die den leden aan geboden zal worden bij het 25-jarig be staan der vereeniging in November dezes jaars. De ontvangsten bedroegen over 1934 f 723, uitgaven f 726. Op de Rijkspostspaarbank staat een bedrag ge boekt van f 473. De voorzitter M. de Regt, de secr. G. J. de Graag en de penningmeester M. W. van Alrenth-als werden op voorstel van J. C. Munter bij acclamatie herbenoemd. Dinsdagavond vergaderde tevens on der hetzelfde bestuur de vereeniging Ziekenhuisverpleging. Uit het jaarver slag bleek dat aan onkosten was uitbe taald f 795. Carnaval. De waarnemend burgemeester van SasvanGent heeft vergunning verleend tot het houden van Carnaval op 3, 4 en 5 Maart a.s. Het is de eenige gemeente in de provincie Zeeland, al waar het Carnaval gevierd wordt. OOSTBURG. Dinsdagavond hield de afdeeling van den Bond voor Staatspen- sionneering een propagandavergadering in café de Vuijst met den heer J. Osse- waarde te Ierseke, propagandist en hoofdbestuurslid, als spreker, hij zette doel en streven van de voorstanders van premievrij staatspensioen uiteen. De rede werd met aandacht en instem ming aangehoord. Verder werd een film vertoond. Leider der vergadering was mr. Erasmus, de voorzitter der afd. Oostburg. Een zestal nieuwe leden werd gewonnen. Aan J. M. Verkamrnan, opziener bij de visscherijpolitie op de Zeeuw- sche stroomen te Zierikzee is op zijn verzoek, met ingang van 1. Mrt. eervol ontslag verleend. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Februari in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Goes 1; 's-Heerenhoek 5; St. Laurens 1Middelburg 1Nisse 1 Tholen 1. Westkapelle 2. Febris typhoï- dea: Arnemuiden 1. Benoemd tot tijd. onderwijzer te Barneveld (Chr. Ulo-school) de heer C. J. Koom-an, thans werkzaam als kweek, met akte aan de Herv. school te Goes. Geslaagd voor het voorloopig ma chinisten diploma, de heer A. Spruij'c, leerling van de ,,de Ruijterschool" te Vlissin.gen, Geslaagd te Utrecht aan de Ne derlandsche Mode Vakschool voor leer- ares, mej. J. Adriaanse te K a t s. jel a *>-! o i e Middelburg, 21-ii-'35. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 11 °C (52 °F); laagste 6.7 °C (44 °F). Heden 9 h": 10.1 °C; 12 h: 11 °C. 7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal 758 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.3 mm te Genua; laagste 715,5 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, W. tot Z. W. wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen, aanvankelijk kouder. Zon op: 7 h 07; onder; 17 h 21. Licht op: 17 h 51. Maan op: 21 h 09; onder 7 h"31. L.K.: 26 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Vee re is 3" min. later. (S Springtij.) Do. Vr. Za. 21 S 22 23 Februari. Hoogwater 2.57 15.18 3.25 15.48 3.56 16.19 Laagwater. 9.35 21.30 10.03 22.00 10.33 22.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater Laagwater. Do. 21 4.56 17.11 10.32 22.42 Vr. 22 S 5.23 17.39 11.00 23.12 Za. 23 5.52 18.09 11.32 23.40 De Advocaat-Generaal eischt 20 jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Den Bosch heeft gisteren, zooals reeds gemeld, in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen P. A. de Bie te Oss, verdacht van moord op zijn neef G. de Bie, dien hij door een groot aantal messteken in een weiiand onder Berghem, nabij Oss, zou hebben gedood. Eenige dagen na den moord, die op 8 Aug. 1933 werd gepleegd, was ver dachte reeds aangehouden, doch wegens gebrek aan bewijs moesi de B. toen weer op vrije voeten worden gesteld. Een jaar na den moord waren de aan wijzingen tegen P. de B. echter zoodanig toegenomen dat hij opnieuw werd gear resteerd. De Bossche rechtbank heeft verdachte daarop, nadat de Off. van Ju stitie levenslange gevangenisstraf had geëischt, tot 15 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Voor het Gerechtshof werden gisteren vele getuigen in deze zaak gehoord. Een dezer, C. v. d. Putten uit Oss, verklaarde tijdens zijn verhoor dat hij in de mare- chausséekazerne „half dood was gesla gen" om hem tot een bepaalde verkla ring te krijgen. De opperwachtmeester Curfs verklaarde dat er van deze be weerde mishandelingen van dezen getui ge niets waar is. Verd. beweerde v. d. P. te hebben hooren kermen toen hij geslagen werd, hetwelk onder toezicht van Curfs zou zijn gebeurd. Curfs verklaarde nu dat verdachte alleen slaag heeft gehad voor een diefstal. Wachtmeester De Gier zeide dat er niets waar is van de mis handelingen, waarop get. v. d. Putten op een vraag van den verdediger ant woordde dat hij zijn voor verdachte on gunstige verklaringen niet onderteekend zou hebben als hij niet mishandeld was. De verdediger, mr, Roobol, verzocht het Hof een vervolging wegens meineed in te stellen tegen de wachtmeesters der marechaussée Curfs en De Gier. Dit werd geweigerd. Get. Boeijen verklaarde verdachte, op den avond dat de moord moet zijn ge pleegd, te zijn tegen gekomen. Verd. had toen gezegd: „zeg nooit dat je mij hier gezien hebt, anders maak ik je kapot". Eenige getuigen verklaarden dat Ger- rit en Piet de Bie kameraden waren, die beiden veel bij een zekere Ceelen in huis kwamen. Tusschen den verdachte en de vrouw van Ceelen scheen een verhou ding te bestaan, waarvan het slachtoffer af wist. De vermoorde jongen kon zelf ook zeer goed met vrouw Ceelen op schieten. De vrouw, daarna verhoord, verklaarde dat de verhouding fatsoenllpË was. Piet en Gerrit waren vrienden van haar man, niet van haar. De moeder van den verslagene deel de mede dat haar zoon herhaaldelijk ge waarschuwd was voor Piet en de Cee- lens. Deze getuige zeide dat verd. een

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1