DE HANDEL EN NIJVERHEID. IN DE PIJP. LANDBOUW. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. LEGER EN VLOOT, BEURS' EN WISSELKOERSEN. TuttF IN Je ttANftt. AMSTERDAM, 19 Februari. riet eerste getal is de vorige notee- rmg, daarop volgt de officieele notee- nng van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101% Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%, O. Indie 34 1000-4 101%101%, Denemarken Oblig. 1926-5 99%99%, Duitschl. 100-7 29%—29. England 1960-90 4 72%-, Zwitserl. oblig. '24-5 95 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 101%—101% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenh,age 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 100%100%. Berlijn 1925-6% 22%—22%. Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws- Hyp. B-4% 100 Cities Service Gy, P. 1958 5 20%21%. A Amsterd. Bank 106%106%. C Rott. Bankver. 99% A Twentsche Bank 87%87%. A Pref. Gruyter en Zn A. 126%126% A Pref. Jurgens A. 101%101. A Ned. Gist- en Spiritusf. 406% A De Schelde N.B. 20% A Ver. Papf. v. Gelder 49%49%. C Am. Car en Foundry 10%11%. C Am- Smelt en Ref. 21%24%. C Farbenind. I.G. 54% C Stand. Brands 1111%. C U. States St. C. 21%—22%-%. C North Am. Cy. 7%7%. A Born- Sum. H.M. 136135%. A Linde Teves en Stokv- 66%66%. A Ned. Wol Mij. 78—80. A Singkep Tin M. 77%77%. A J. C- Japan Ln. 2928. A Rotterd. Lloyd 35%34. A S. M. Nederland 35% A Amst- Thee C.M. 44%44%. MAAR.. Douwe Egberts Echte Triesche -Heeieu-Baai en Baai-Tabak. Melange van rijpe tabakken. (Ingez. Med.) ingenieur B. wegens beleediging van den burgemeester van Laren op 28 Mei 1.1. was veroordeeld tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Ook de proc. gene raal had bevestiging van het vonnis ge- requireerd. Naar aanleiding van de uit zetting van de vier Duitschers over de Duitsche grens, bevolen door den bur gemeester van Laren, was de ingenieur zoo verontwaardigd geweest, dat hij den burgemeester schreef: „Kain, wat hebt Gij met Uw medemenschen gedaan? Ga naar het graf van vader Willem en spuw er op. Dat past U, verrader van 's lands eer!" Het drama te Zeist. In den avond van 13 Aug. van het vo rige jaar speelde zich een vreeselijk drama te Zeist af. Een 30-jarige mon teur kreeg in het begin van den avond een woordenwisseling met zijn echtge- noote en zijn bij hem in huis vertoeven- den vader. De twist liep zoo hoog, dat de vrouw en zijn vader het huis uit vluchtten. Eenigen tijd later hoorde men in het huis de twee kinderen die bij den man waren achtergebleven, schreeuwen en toen de inmiddels gewaarschuwde politie de woning binnendrong, vond men den man, die getracht had door ophan ging een eind aan zijn leven te maken. Bij verder onderzoek werden de twee kinderen, een jongetje van 4 en een meisje van anderhalf jaar, dood in hun ledikantjes aangetroffen. Zij waren vree selijk verminkt. Door middel van kunst matige ademhaling slaagde men er in den man in 'het leven te houden. De of ficier van justitie eischte tegen den ver dachte 15 jaar gevangenisstraf. De recht bank te Utrecht veroordeelde heden morgen den monteur tot een gevangenis straf van 10 jaar. A Houth. Alberts 21% C Baltimore Ohio 78%. A Southern Rlw. 78%. C Union Pac. Rr. 61%62%. C Int. Nickel Cy. 14% Duitschl. 30 luCO-5% 33%—34%-4. A Koloniale Bnk. 38%38%. A N.I. Hbk. 1000 69—69. C Ned. H. M. 1000. 28%—28%. A Alg. Kunstz. U. 32%—33%-%. A v. Berkels Pat. 45%46. C Calvé-Delft 64%—64%-%. A C. Suiker Mpij. 3838. A Ned. Ford A. M. 245%—248%. A Phi.ips Gem. B. afg. 228%—228%-7% C Unilever 89%90%-%. C Anaconda Cop, 6%—6%-7. C Bethlehem St. 17%—19%-%. C Kennec Copper 10%10%-%. C Un. States Leather 3%-4. A A.N.I.E.M.—N.B. 172—173%. A Kon. Petr. Mpij. 138%140%-41. C Contin. Oil Cy. 10%—10%-%. C Shell Union Ó.C. 4%4%-%. Tot lid van den Universiteitsraad van het Leidsche Universiteitsfonds is o-a. benoemd mr. J. A. A. Fransen van der Putte te Goes. F aülissementen. Het faillissement van P. Kroon te Brouwershaven, curator mr. W. Nieuwenhuijse te Zierikzee is geëindigd door de verbindend geworden eeni- ge uitdeelingslijst, met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 2.894 pet. Idem het faillissement van N. Klip electricien te Goes, curator mr. C. M. Kegge, advocaat te Goes met een uit keering aan concurrente schuldeischers van 2.44 pet. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Januari 1935, bedroeg in de provincie Gronin gen 8, Friesland 41, Drenthe 9, Overijs sel 2, Gelderland 5, Utrecht 6, Noord- Holland 6, Zuid-Holland 14, Zeeland (één geval teHoedekenskerke) Noord-Brabant 6. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. Een nieuwe tomatensoort. Na lange inspanning is het dr. E. E. Myers van het Pennsylvania State Col lege (Ver. Staten) gelukt, een bijzon der rijk dragende tomatenvariëteit te telen, welke thans ter algemeene aan plant is vrijgegeven. De nieuwe tomatensoort is van een dusdanigen compacten en stevigen groei, dat de afzonderlijke planten niet meer in tusschenruimten behoeven te worden geplant, waardoor de opbrengst van een. veld zeer wordt vergroot. Meer dan twintig ton tomaten zijn op proefvelden van 40 aoppervlak te geoogst. De aardbeienteelt. Volgens de verschenen statistiek le verde de Zeeuwsche aardbeienteell in het verloopen jaar minder gunstige resultaten op. Het geveilde kwantum aan de veiling te Terneuzen daalde van 340.000 kg in 1933 tot 258.966 kg in '34, aan de veiling te Goes van 350.000 kg tot 278.413 kg, te K.apelle van 697.500 kg op 675.924 kg en te Krabbendijke van 111.000 kg op 95.222 kg. Daar staat evenwel eenige compensa tie tegenover, namelijk, dat de gemid delde prijs per kilo over 1933 in 1934 steeg van 11.74 cent tot 16.79 cent. In het afgeloopen jaar was er van ex porteurszijde meer vrtaag dan aanbod van de zijde der telers. RIET EN BIET. De heer W, Kakebeeke be- j strijdt de propaganda der Java-producenten, Gisteren is een buitengewone alge meene ledenvergadering gehouden v,an de Coöperatieve Suikerfabriek en Raf finaderij „Dinteloord", onder leiding van den heer W. Kakebeeke te Göes, die zich in zijn openings rede keerde tegen de afkeurenswaar dige wijze, waarop door de vertegen woordigers der Java-suikerindustrie Ac tie gevoerd wordt tegen het voortbe staan der Nederlandsche suikerproduc tie. Erkennende, dat de Java-producen- ten het recht hebben bij de regeering voor hun belangen op te komen, ont kent spreker de juistheid der door hen aangevoerde argumenten, verder be strijdt spreker in het bijzonder de nota van mr. Jongejan, voorzit ter van den Bond van Nederlandsch- Indische Suikerondernemingen, waarin deze het heeft doen voorkomen alsof de invoer van Javasuiker in Nederland in het bijzonder zou worden belem merd, en waarin wordt gezegd, dat de bietensteun de Nederlandschè gemeen schap jaarlijks f 26.000.000 zou kosten. De invoer van witte Javasuiker on dervindt geen andere belemmering dan die van welke andere buitenlandsche suiker ook. In tegenstelling met mr. Jon gejan neemt spreker aan, dat het ver schil in kostprijs tusschen Java.suiker en Nederlandsche bietsuiker niet f 5 maar slechts f 4 bedraagt. De bieten- steun kan aan de Nederlandsche ge meenschap dus ten hoogste f 8.000.000 kosten boven het invoeren van Java suiker tegen kostprijs- Dit offer mag gebracht worden omdat het voortbe staan der Nederlandsche industrie van zoo eminent belang is voor de Neder landsche volkswelvaart uit een oogpunt van werkgelegenheid, voor vervoerwe zen. industrie en landbouw. Het voordeel, dat Java heeft, spruit niet voort uit cultuur-technische of in- dustrieele omstandigheden, maar vindt zijn oorzaak vrijwel uitsluitend in het verschil in arbeidsloon. In den kostprijs der Nederlandsche suiker is alleen aan arbeidsloon reeds een bedrag van on geveer 6.50 per 100 kg begrepen. Door te verlangen, dat Nederland en Indië als één oeconomisch geheel wor den beschouwd, zooals de Java-produ centen wenschen, stelt men het voort bestaan der Nederlandsche landarbei- ders en fabrieksarbeiders en van de Ne derlandsche beetwortelverbouwers af hankelijk van de zeer lage Ioonen van den Javaan. Dit standpunt is niet te aan vaarden, omdat het op den duur doo- dend zou zijn voor het geheele bedrijfs leven in het moederland. De Nederlandsche beetwortelsuiker productie is de beste van de geheele wereld en heeft bij vrije concurrentie niets te vreezen gehad van de productie op Java. Daarom is het dwaasheid aan het voortbestaan van een onbetee- kenend gedeelte der Java-suikerpro- ductie de inheemsche industrie op te of feren. Spreker hoopt dat de regeering de ar gumenten der Javaproducenten naar waarde zal weten te schatten. Dan zal zij zien, dat de kern van het vraagstuk gelegen is in het verschil in peil der Ioo nen in Java en hier te lande. Wanneer de regeering deze kern voor oogen houdt ziet spreker met vertrouwen de toekomst tegemoet. Na deze uiteenzetting is de agenda der vergadering afgehandeld. De voorgestelde wijziging van de sta tuten werd met algemeene stemmen aan genomen. Hiermede wordt betoogd, het benoemen van een penningmeester niet dwingend in de statuten voor te 'schrij ven. In het voorstel wordt bepaald, dat alleen, wanneer het bestuur dat nooaig acht, tot benoeming van een penning meester zal worden overgegaan. ALGEMEENE VERGADERING B.V'G. Dinsdagmorgen 10 uur vergaderde de Bond van Vereenigingen van Gediplo- meerde-oudleeriingen van Land- en Tuinbouwcursussen in de Prins van Oranje te Goes. De voorz. de hr. W. de Buck, opende de vergadering met een inlei dend woord. Spr. wees er o.a. op, dat de wintervergadering steeds in Goes ge houden wordt, omdat men overtuigd is, dat de landbouwers in Goes welkom zijn. De landouwen, aldus spr. hebben rijk gedragen; de oogst was meer dan middelmatig- We zijn dankbaar voor den oogst. Jammer dat de financieele re sultaten niet gunstiger zijn. Toch past dankbaarheid, want hoe zou het zijn als de regeering niet steunde. Den jongeren is voorzichtigheid geboden bij het koo- pen. Spr. wees er hierbij op, dat de sta tistische gegevens eer te gunstig zijn, omdat de kleinere, die de slechtste re- sulaten hebben, hun boekhouding n;et overleggen. Spr- vreest, dat in de twee de etappe meer slachtoffers zullen val len dan in de eerste. Spr. omschreef .voorts het belang van den landbouw en sprak de wensch uit, dat de regeering dit niet zou vergeten, ais zij weer ver laging van de richtpprijzen mocht over wegen. De landbouwers zullen gaarne mede gaan, door de diepte heen, maar vooralsnog schijnt eenige nivelleering mogelijk. Wat de groote vragen van de zen tijd betreft. Zeide spr., dat ook de geestelijke ontwikkeling van den land man van zooveel belang is en ook deze bond kan daaraan medewerken. Men zal moeten weten te behouden en weten te' veranderen. De Genestet wees er ie- recht op, dat theorie en praktijk gepaard moeten gaan. En verder dient men zich over te geven aan Hem, die het al be stuurt. De secr- de hr. A. S i n k e J r. deelt o.a. mede, dat de tarieven inkwamen van het boerenpensioenfonds, die aan de commissie overgelegd zijn. Spr. brachr vervolgens zijn jaarverslag uit. Over het werk van den B-V.G., aldus spr., kun nen we tevreden zijn. Hij herinnerde aar. de gehouden vergaderingen, lezingen, tentoonste ling, toestand Hennequin- fonds. Van het houden van een landdag is door omstandigheden niets gekomen. Het aantal leerlingen bleef ongeveer stationnair. Met de ver. van oud-leerlin gen der R.L.W.S., ie Goes, is nauwere samenwerking in zicht. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer C. A. Dees, bleek, dat de ontvangsten f 654 en de uitgaven f 251 bedroegen. Bij de bestuursverkiezing werd geko zen, in de plaats van den heer A. Sinke, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde, de hr- J. J Goetheer van Wolphaartsdijk. De aftredende leden M. den Boer en C. A. Dees werden herkozen. De voorz. bracht vervolgens dank aan den aftredenden secretaris, den hr C Tide Wafer Ass. Oil 55%-%, A K.N. Stoomb- Mij. 65%. A Ned. Scheep v. U- 38%39-8%. A H-V. Amsterdam 170%172%-1%„ A Java Cult. Mij. 9291, A N.I. Suiker U. 83%-82%. A Deli Batavia 145%146%. C Deli Mij. 1000 135%—136%-5%. A Senembah 138%140- C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C, 97-98%-%. A Deli-Bat. Rubb. 69%—69%-70. A Hessa Rubber 9394. A Serbadjadi S.R. 6060. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 18 Febr. 19 Febr. Londen 7.22% 7.19% Berlijn 59.34 59.34 Parijs 9.75% 9.75% Brussel 34.51% 34.51 Zwitserland 47.89 47.88% Kopenhagen 32.20 32.15 New-York 1.48% 1.47% Sinke, voor het vele, dat hij voor den bond gedaan heeft. Landbouwcredietwezen. Hierna hield de heer B, Meijers, di recteur van, het boekhoudbureau der Z. L. M. een lezing over het „Land bouwcredietwezen", We nemen daar het volgende uit over: Het credietwezen is vrijwel even oud als de ruil. Eerst goederCncredie- ten. Later credieten in geld. Crediet beteekent taalkundig „vertrouwen". We onderscheiden het crediet op verschillende wijzen: a. naar den tijd (lang crediet en kort crediet), b. naar het doel (productief en consumptief crediet), c. naar de waarborgsom (ge dekt en ongedekt crediet, en nader zakelijk crediet en persoonlijk crediet). Het lange crediet dient voor de cre- dietbehoefte op langen terwijn, Grond en Bouwcredieten en voor het vaste bedrijfscrediet, het korte crediet dient voor de credietbehoefte op korten ter mijn, de vlottende bedrijfscredieten. Productief crediet is dat crediet waardoor de productie wordt ver hoogd. Consumptief crediet dient voor de vertering in den ruimsten zin. Het credietdoel beslist over de crediet- duur. Belangrijk is het rentevraagstuk. De verhouding tusschen credietvraag en credietaanbod heeft grooten invloed op de rentehoogte. Het landbouwcrediet heeft eigen plaats. De credietbehoefte van den landbouw is zeer onderscheiden van die bij handel en industrie. Door ge ringere omloopsnelheid van het kapi taal is de gemiddelde credietduur bij den landbouw grooter. De gewone credietinstellingen hebben weinig in teresse voor' het landbouwcrediet en zijn meestal te duur. De vele wantoe standen ten plattelande gaven den stoot tot een afzonderlijke regeling. Raiffei- senbanken in Duitschland. Boerenleen banken een twintigtal jaren later ten on zent. De Boerenleenbanken verschaf fen den landbouw goedkoop crediet, op een voldoende langen termijn en met weinig formaliteiten. De twee centrale boerenleenbanken zijn gevestigd te Utrecht en te Eindhoven. Een te Alk maar gestichte centrale is wegens gerin gen omvang in moeilijkheden geraakt en in 1925 geliquideerd. De Boerenleen banken aangesloten bij Utrecht zijn Coöp. Vereeniging, die aangesloten bij Eindhoven meest vereenigingen volgens de wet van 1855. Bij beide bestaat aan sprakelijkheid, hoofdelijk en voor ge lijke deelen. De veelal geringe marge tusschen debet- en credietrente staat een flinke bankwinst in den weg. Het is voor de Boerenleenbanken van zeer groot belang een flinke reserve te vor men, daar het eigen kapitaal ontbreekt. De Boerenleenbanken kunnen niet vol doende voorzien in de behoefte aan cre diet op zeer langen termijn („rondcre- diet). Voor vast bedrijfscrediet zeer wel door de bekende 10-jarige voorschotten. In verband hiermede zijn opgericht de Boerenhypotheekbank te Eindhoven en de Grondkapitaalbank te Utrecht. De beide verschaffen direct of indirect landbouwcrediet op langen termijn. Naast de boerenleenbanken spelen de rek-ert. voorschotten der particuliere banken en het leverancierscrediet nog altijd een beteekenende rol. In de behoefte aan lang landbouwcre diet wordt veelal voorzien door parti culieren en verder door Levensverz. Mij. en dergelijke. De Hypotheekbanken spelen meer bij den gebouwden stede lijken eigendom een rol. De beteekenis van de Boerenhypotheekbank is nog maar zeer bescheiden. Het landbouw crediet vervult een mooie sociale func tie. Ook de bekwame maar minder ge goede kan hierdoor aan het productie proces deelnemen. De door den Staat via de Landarbei- derswet verstrekte hypothecaire credie ten moeten hiermede genoemd. Men dringt tegenwoordig weer sterk aan op een ingrijpen van den staat in het cre dietwezen, door een regeling voor ren te en aflossingen. Dit is een uiterst tee re en moeilijke kwestie. Tot heden heeft het landbouwcredietwezen de schokken van de tegenwoordige crisis go.ed door staan. Mits de boerenleenbanken ern stig streven naar een goede rentabiliteit en zorgen voor 'n behoorlijk liquiditeit behoeft in deze geen vrees te worden ge koesterd. De boerenleenbanken moeten ook Unilever Philips - Schepen - Amerika Koninkl. Akn H.V.A. IMarkt (Wettig gedeponeerd.) waken tegen een sterk overspannen cre dietvraag. Dit is een direct landbouw belang van de eerste orde. Credietorer- spanning leidt vroeg of laat naar ee» debacle. De landbouwer die een bedrijf begint moet dit kunnen doen op een ge zonde basis. Tegen een sprong in het duister moeten de Boerenleenbanken mede help enwaken, In de middag vergadering hield de hr. J. K. Melse, van Middelburg een lezing over „Arbeidsbemiddeling". Spreker ging in 't kort na het ont staan van de Openbare Arbeidsbemid deling omstreeks het begin van deze eeuw. Vervolgens wees hij op de verdere ontwikkeling van deze organisatie, hoe aanvankelijk, op enkele uitzonderingen na, slechts arbeidsbeurzen werden ge sticht in de grootere plaatsen. In haven en industriesteden werd reeds spoedig door velen van de bemiddelingsorganen gebruik gemaakt. Pas in de jaren 1910 tot 1921 werd in dit verband aan den landbouw aandacht geschonken. Na de groote plaatsen volgden ge leidelijk de kleinere gemeenten en g3ai- gen ook deze tot stichting van feen' beurs of agentschap over. Vooral in den landbouw werd aan vankelijk weinig bemiddeld. In de eerste plaatatss kwam dit omdat in sommige streken, vooral in het Noorden van Ons land, vele particuliere bemiddelaars werkten; anderzijds werd vaak 'gemis aan vertrouwen geconstateerd. Vaak werd beweerd dat van het rijtje af bemiddeld werd: hetgeen daarop neerkomt, dat zij die het langst staan ingeschreven, het eerst voor plaatsing in aanmerking zouden moeten komen. In sommige gemeenten gelukte het reeds spoedig de onjuistheid van deze beweringen aan te toonen. Veel hing daarbij af van de activit-eit van den be middelaar. Deze moet voor zijn werk voelen. Spr. toonde verder aan het groote ge mak en voordeel dat werkgevers en werkneimers van een goed bemidde lingsorgaan kunnen hebben. Hoeveel teleurstelling kan wor den voorkomen wanneer het bemidde lingsorgaan het centrale punt vormt waar vraag en aanbod op de arbeids markt samenkomen. Daarbij komt, dat naar mate men meer van de bemidde ling gebruik maakt, de bemiddelaar beter georiënteerd, en dus beter :n staat, is op de meest juiste wijze te be middelen. Hierbij komt nog, dat als gevolg van de tijdsomstandigheden duizenden be kwame arbeiders werkloos zijn. Willen deze voor eenig-en overheidssteun in aanmerking kmoen, dan moeten zij bij de bemiddelingsorganen als werkzoe kende ingeschreven staan. Wanneer nu de werkgevers hun aan vragen om personeel bij dal zelfde or gaan indienen, krijgt dit „ingeschreven zijn als werkzoekende" een veel groo tere beteekenis. Immers, dan pas ont staat de kans, dat men daardoor werk zal vinden. Waar da agenten vaak tevens be'asc zijn met de controle op werkloosheids verzekering etc-, zal ook dit laatste ge makkelijker en beter kunnen worden uitgevoerd wanneer ook de werkge vers van zijn diensten gebruik maken. Vervolgens werden genoemd de stre ken waar de bemiddeling in den land bouw wel ingang gevonden heeft ;en de resultaten die daardoor zijn bereikt. Spr. toonde voorts aan dat daarmee niet enkel belangen van werkgevers en ^werknemers, maar ook gemeenschaps belangen werden gediend. Mede als gevolg van deze resultaten meent hij dat ook in andere streken succes mag worden verwacht. Hij doet een beroep op alle B. V. G- leden om do arbeidsbemiddeling in den landbouw te helpen bevorderen. Aan het examen voor den rang van sergeant-majoor-instructeur, gehouden aan het eind van de opleiding voor dien rang, hebben voldaan de sergean ten M. Karelse en J. Goedbloed van het 14e Regiment Infanterie.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2