jan PIJNENBURG SLOAN'S WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. De „Zesdaagsche" koning VERDRIJFT P IJ N riooff Irprmf>n schoof door den wind onder den mo torwagen, Alvorens de bestuurder de tram tot stilstand had gebracht, was het meisje n^-g ruim 40 meter mede gesleurd. Men hoorde geen-gekerm en moest dus aannemen, dat de dood on middellijk was ingetreden. Eerst na ongeveer drie kwatier hard werken aan net ainemen van een deel van de bescherming van het onderstuk van den wagen en het opvijzelen, kon het deerlijk verminkte lijk van het slacht offer worden verwijderdd en naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats overgebracht. Hier heeft de va der het lijk herkend als dat van zijn dochter. De politie hield tijdens de werkzaamheden nieuwsgierigen op een flinken afstand. Het tramverkeer on dervond natuurlijk van een en ander stagnatie. De vele inbraakjes. Den laatsten tijd werden te Vfissin gen herhaaldelijk inbraken gepleegd. Eerst waren het enkel kantoren en werkplaatsen waar ongewenschte be zoekers wisten binnen te dringen. Zij hebben daar evenwel niet veel van hun gading gevonden, omdat er geen gelden aanwezig waren. Nu zijn de inbrekers er in geslaagd de Or,anjeschool aan de Bloemenlaan binnen te komen. In een schoolgebouw is gewoonlijk niet veel te vinden. Daar hebben de ongewensch te gasten toch nog wat geld gevonden, n.l. een busje met giften voor de zen ding en een kistje waarin de wetcelijk- sche bijdragen van de kinderen voor een schoolreisje werden bewaard. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in naar deze verschillende inbra ken, O. EN W. SOUBURG. De Raad dezer gemeente zal Dinsdagmiddag -in open bare vergadering bijeenkomen, In deze vergadering zullen de gemeentebegroo ting en bedrijfsbegrooting 1935 aan de orde komen. RITTHEM. De afd. Ritthem van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hield haar algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer H- M. van de Putte- Uit het jaarverslag bleek o.a. dat het ledentai hetze.fde is gebleven. Volgens het financieel verslag was door de leden een belangrijke quantum kunstmeststoffen, veevoeder, zaai- en pootgoed van de coöperatie „Walche ren" betrokken. De heer H. M. van de Putte werd als bestuurslid herkozen. Na afdoening van eenige huiselijke za ken sprak de heer B- Franse over de nuttige werking der coöperatie Walche ren en wekte a.ien op zooveel mogelijk er van gebruik te maken. De heer A. L. Lous, secretaris van de gewestelijke ai- deeling Wa'chëren, zette het doel en de werk'ng van den Chr. Boeren- en Tuin dersbond nader uiteen. VEERE. Met ingang van 1 Maart a.s is de sluisknecht F. Geense ,alhier over geplaatst naar Vlissingen. Vrijdagavond hield de Chr. J. M. Vereen. „Eben Haëzer" haar 15e jaar vergadering in de Voorbereidingsschoo. alhier, onder voorzitterschap van den heer J. Mesu. De voorz. verwelkomde o.m, burgemeester Huinink. Uit het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester bleek, dat de ver- eeniging veertien leden telt, terwijl men zich verheugen mocht op een batig sal do van ruim f 11. De avond werd met voordrachten en samenspraken gevuld, die, getuige-het gulle applaus, zeer in den smaak vielen, terwijl de vereeni- ging hartelijk mocht worden toegespro ken door burgemeester Huinink, de Jongelingsvereeniging op Geref. Grond slag en den heer L. C. van de Have. Vrijdagavond gaf de voetbalvereni ging „Veere" in de zaal van den heer Goeman alhier een feestavond. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer A. Huijbregtse, allen hartelijk welkom en spoorde de aanwe zigen aan de voetbalsport toch steeds te blijven, steunen in hef algemeen en de vereeniging in het bijzonder, en te dien einde toe te treden als lid of do nateur. Daarna volgden een drietal blijspelen, die alle goed in den smaak vielen en iafgewisseld werden door een verloting zonder nieten. Een welverdiend applaus en een zeer druk bezette zaal zal het bestuur wel reden tot tevredenheid heb ben gegeven. Men had dan ook geen moeite gespaard om dezen avond tot een succes te maken. KRUININGEN. Vrijdagavond vierde de Knapenver. „Obadja" h,aar 51ste jaarfeest onder leiding van den heer W. de Back, eere-voorz. Het ledental is iets achteruitgegaan. De jongens gaven verschi'lende voordrachten ten beste. Afgevaardigden van C.J-V- en Zangver- spraken waardeerende woorden, vooral tot den leider, den heer A, Kievit Jz, KRUININGEN. Wegens z'ekte van den onderwijzer v. d- Ende hebben B. en W. tot tijdelijk onderwijzer benoemd aan de o.l. school den wachtgelder J. L, Goed- bloed te Souburg. OVEZAND. Vrijdag vergaderde de Raad- Aanwezig alle leden. Een verzoek i van de bewoners van de Dreef werd aangehouden. Bes1oten werd een bedrag beschikbaar te stellen voor eventueele steunverleening B. (extra-uitkeering aan werkloozen). Tot agent der arbeidsbe middeling en uitvoerder der steunrege ling werd tijdelijk aangesteld de heer N. J, de Regt- Op de verzoeken van de bijzondere scholen tot het verstrekken van een voorschot op de vergoeding voor 1935 werd goedgunstig beschikt. \J3es'ioten werd den z.g. Berendijk te laten verbete ren. Op een verzoek, om het leegstaan de schoollokaal voor vergaderlokaal in te richten werd besloten, éérst na te gaan hoeveel dat zal moeten kosten. Vergadering van Zaterdagmorgen 10 uur. Afwezig de heer Harthoorn tot elf uur. De VOORZITTER deelt mede, dat de nestor der vergadering, de heer Heems kerk, Vrijdag zijn verjaardag heeft ge vierd, en toch ter vergadering kwam. Spr. wenschte hem namens den raad on der applaus, geluk met den wensch dat de heer Heemskerk dien dag nog menig maal zal mogen herdenken. De heer MONDEEL komt terug op de kosten van het Gymnasium, dat hij wil behouden, maar de vraag is of dit kan, als de kosten niet verminderen, o.a. die van de aanvulling der kabinetten. Spr. wil daarop vooral bezuinigen. Mevr. WEIJL wil met den heer Mon- deel aandringen op zoo groot mogelijke bezuiniging. De heer v. d. FELTZ wijst er op, dat voor het Gymnasium feitelijk ruim 4100 uitgegeven wordt, daarop is geen 2400 te bezuinigen. Dit had de heer Mondeel als wensch naar voren gebracht. Het uitstellen van opknappen van een lokaal is het eenige, dat wellicht bezuinigd kan worden. Curatoren hebben ook wel degelijk na gegaan waarop bezuinigd zou kunnen worden. De heer ONDERDIJK weet, dat toen de vorige raadsvoorzitter ook voorzitter van curatoren was, deze ook alles heeft gedaan -om op het Gymnasium te bezui nigen. In de toekomst kan men spreken over verdere bezuinigingen en natuurlijk in de naaste toekomst, dit laatste op 'n opmerking van den heer Jeronimus. De heer MONDEEL acht 't verkeerd, dat de heer v. d. Feltz de salarissen van de leeraren maar niet mede telt. De heer v. d. FELTZ: die zijn wette lijk gerqgeld. De heer MONDEEL meent, dat men moet aandringen op het mogelijk maken van vermindering der salarissen. De opheffing van de subsidie aan het Midelburgsch Muziekkorps geeft geen aanleiding tot opmerkingen. De heer JERONIMUS wil den post van directeur van het Sportterrein schrappen en krijgt steun van den heer VAN DER FELTZ, die meent, dat ge meentewerken het toezicht kunnen uit oefenen. De wethouder is toch van alle mark ten thuis- De heer PORTHEINE wil het sport terrein hier en daar verbeteren met te werkstelling van jeugdige werkloozen. De hr. v. d. FELTZ wil met de commis sie onderhandelen over aftrek van hei loon van den opzichter, maar meent dat men dit zelf kan beslissen. De heer ONDERDIJK moet ernstig ontraden op dit oogenblik de functie van directeur op te heffen. Later is dit misschien gewenscht; maar wat de direc teur verdient, is niet te veel en men zal hem wachtgeld moeten verleenen, nu heeft hij f 500 min 15 pet. Er zijn con necties van den directeur die het wen- schelijk maken hem te handhaven. Werkzaamheden in werkverschaffing zijn zeker te overwegen, ook van het bouwen van een tribune. B. en W. kun nen aftrek voor den opzichter gelasten. De heer DE BRUIN zegt dat men in sportkringen ook meent dat het werk niet groot is- De heer ONDERDIJK zegt, dat men niet te veel moet luisteren naar de sportmenschen, die niet altijd sportbroe- ders zijn. De heer JERONIMUS meent, men di rect moet bezuinigen. Mevr- WEIJL meent, dat geregeld toezicht toch zeker gewenscht is en men kan dat niet aan de leden dei- huidige commissie opdragen. De heer v. d. FELTZ wijst er op, dat mevr. WEIJL zelf erkent er geen verstand van te hebben. Mevr. WEIJL: U wel? De heer VAN ROO meent dat gezien de huidige samenstelling der commis sie een directeur niet kan worden ge mist. Er moet eerst een reorganisatie plaats hebben. De heer JERONIMUS wil de betrek king met 1 Juli opheffen. De heer ONDERDIJK ,acht dit een nadeel ook voor de samenwerking met de R.H.B.S. Alleen de heeren van der Feltz en Jeronimus stemmen voor op heffing van de betrekking. Bij den post specialisten in het gast huis vraagt de heer CORNELISSE of binnenkort een nieuwe regeling zal wor den voorgesteld. De VOORZITTER zegt overweging toe. De heer KöGELER vraagt of de na ming tekort Godshuizen 1934 ad f 52385 niet te hoog is- Mevr. WEIJL zegt, dat haar is me degedeeld, dat men verwacht, dat het bedrag niet veel hiervan kan afwijken. De heer KöGELER zal het beste er m,aar van hopen. De heer JERONIMUS: Hou zee! I De heer ONDERDIJK bespreekt den I post werkverschaffing en deelt mede, dat f 32000 op de werken van den Pol der is overgebleven, en wil dit bedrag I iverbrengen naar den post steunverlee- j ning. Men kan er later uitputten als j er weer een werkobject mocht worden gevonden.' j De heer MONDEEL wijst op de con- ventte in de maalindustrïe, waarvan juist Middelburg de dupe is geworden. Tengevolge d.aarvan zit men met de wachtgeldregeling. Is hier niets aan te doen? De heer JERONIMUS wijst op het indirecte belang voor deze gemeente, daar het koopen door de schippers, vrachtverlaging enz. bij het werken dér fabriek. De heer ONDERDIJK zegt, dat de minister tot standpunt had werkverdee- ling en dit bracht het stilzetten der fa briek mede. Men wacht tot 31 Maart of de directie haar belofte houdt van overplaatsing der arbeiders naar Rot terdam; want anders zal de wachtgeld regeling wel worden stop gezet. Men moet niet denken, dat als er een alge meene regeling is getroffen, de gemeen te nog veel meer bereiken kan. De heer MONDEEL vraagt of B. en W. wachten op koopers voor het in dustrieterrein of wel ze zelf opzoeken. De VOORZITTER wijst er op, dat B, en W- degelijk op de terreinen volop de aandacht vestigen. Het heeft de volle aandacht van B. en W. al is het succes nog niet groot, ook niet bij het werkfonds. De bewaarscholen. Nu komt de post subsidie aan -Je bewaarscholen ter sprake. Mevr. WEIJL zegt, dat als men de subsidie opheft, dit tengevolge heeft, dat de scholen verdwijnen. Men kan de schoolgelden niet zoo opvoeren en ook van particuliere zijde niet voldoenden steun verwachten. Spr. zegt, dat er 350 kinderen van dit onderwijs genieten, al is het niet voor alle kinderen geschikt. Toch is het ge wenscht als er geen voldoende hulp voor de moeder is in het gezin. De uitgaven zijn ter zake reeds met 62 pet, verminderd. De wachtgelders blijven bestaan. In ieder geval is er reeds 50 pet. bezuinigd en spr. kan zich niet voorstellen, dat het niet opheffen de subsidie de extra-bijdrage zou tegen houden. De heer DEN HOLLANDER zal het betreuren, als het toch nuttige bewaar school onderwijs geheel zal worden op geheven. Maar als men het van particu lieren moet hebben, komt men steeds bij denzelfden groep van personen, Spr. heeft zelf van zijn tweede jaar op de bewaarschool gegaan. Spr. kent het groote nut der scholen. Spr. wil komen tot progressief school geldheffing van dit onderwijs. De schoolbesturen hebben zich kun nen aanpassen aan den verleden jaar ge schapen toestand. Men moet eenmaal stoppen met de subsidie verminderen. Spr. wil de subsidie thans echter nog eens met25pct. verminderen. De heer HEEMSKERK meent dat het opheffen van bewaarscholen niet mak kelijk zal gaan, zij dateeren uit den tijd dat men moeilijkheden kreeg met het thuis verzorgen der kinderen. Zij bevor derden den onderlingen hmgang der kin deren, later werden zij door 't Nut voor bereidende scholen voor het lager onder wijs. Spr. laat zich niet stoppen in het geven van het geschiedkundig overzicht der scholen, en meent, dat men zonder overgangstijdperk de scholen niet mag opheffen. Spr. meent, dat men de bijzon dere bewaarscholen kan handhaven, zooals vroeger de bijzondere lagere scholen door de voorstanders werden onderhouden. Spr. zegt dat hij mede kan gaan met het voorstel-Den Hollander, dat leidt tot een overgangstijdperk. De heer v. d. FELTZ wijst op een artikel der Arbeiderspers, overgenomen door „De Zeeuw", waarin over de op heffing der rechtbanken wordt geschre ven. Spr. is voor het behoud van de be waarscholen, mede met het oog op de veiligheid. Doch de gemeente zal op den duur moeten loslaten het bewaarschool-on derwijs en dit moet gebeuren door een afloopende subsidie. Men heeft een voorbeeld aan het Mu ziekkorps, eerst was er erg bezwaar te gen vermindering, nu is de subsidie weg en het gaat prachtig. De heer PORTHEINE protesteert te gen deze laatste opmerking. De heer v. d. FELTZ meent dat zoo lang er subsidie is, men geen particuliere vereeniging zal krijgen voor het behoud der bewaarscholen. Spr. wil beslissen de subsidie los te laten in drie jaar. De heer PORTHEINE is vrij na be trokken bij 2 der 3 bewaarscholen en hij kan zich met de woorden van mevr. Weijl vereenigen, men bezuinigt wat men kan, men geeft veel te lage salaris sen en nog is er 10 pet. op bezuinigd in 1934. De hoofden verdienen nu f 900, de assistenten van f 108 tot f 400. Voor de twee scholen f 200, uitgetrokken voor leermiddelen, f 29 voor schoonhouden. De draagkracht der ouders van de kinderen, die de school bezoeken, is zoodat zij het kleine schoolgeld niet kunnen betalen en zij soms tijdelijk de kinderen weer thuis houden, Zelfs vermindering der subsidie zal het leven der scholen afsnijden- Het is voor vele moeilijk de contributies, die Het A.B.C.van een Zesdaagsche is mijns inziens le De ijzeren wil om te winnen Se Training Je Een goede verzorger,die SLOAN'S LINIMENT altijd bij de hand heeft. Wilt U me verder excuseeren? Ik moet namelijk weer fietsen. Met sportgroeten. L I N I M ENT men reeds heeft, te blijven betalen cn het zal moei ijk zijn weer voor een nieu we vereeniging leden te winnen. Men is zeker bereid mede te werken tot bezui nigen bij de scholen en tot het overleg gen van de rekening dier inrichtingen. Beter direct de zaak, den nek af te ëriijden, dan zooals de, heer v. d. Feltz het wil geleidelijk De heer PAUL zegt, dat bij alle groe pen den bevolking wel eens om steun voor iets wordt aangeklopt. Men kan maar niet alles schrappen, omdat an ders de regeering het toch wel zal doen als men iets hoog nuttig acht. Wat de eene redelijk noemt, noemt de andere onredelijk. Spr. meent, dat nu links het bijzonder onderwijs zal moeten redden. Mevr. Weijl meent, dat het te betwij felen is of de besturen de scholen maar zonder meer 25 pet. zullen kunnen ver minderen. De heer HARTHOORN zal het voor stel van den heer Den Hollander steu nen, maar zich niet vastleggen, dat het nu uit moet zijn en evenmin nu een af- ioopend subsidie vaststellen. De heer MES zegt, dat de R. K. een goede bewaarschool hebben, Spr. vraagt of men het schoolgeld niet iets kan verhoogen; de katholieken betalen ook schoolgeld. De VOORZITTER zegt, dat hij als burgemeester niet anders mag doen, dan handhaven zijn minderheidsstandpunt, dat de subsidie moet opgeheven wor den. Dit is noodig voor behoud van eigen zelfstandigheid der gemeente. Verleden jaar drong spr. aan op in stelling eener commissie van overleg met de besturen. Intrekking der subsi dies kan totaal 5000 opleveren en moet niet beslist tot opheffing der scho len leiden. Als men het niet van parti culieren bijeen kan brengen, dan is het de vraag of de raad gerechtigd is het te voteeren uit de gemeentekas. Als men het niet probeert kan men niet zeggen of het particulier bijeen is te brengen. De besturen hebben teveel gezocht naar vermindering der uitgaven en niet voldoende naar verhooging der inkom sten buiten de subsidie. De gemeente Zwolle heeft de gemeen tescholen op korten termijn opgeheven en particulieren zijn direct begonnen het onderwijs voort te doen zetten. De sub sidies zijn ontstaan door het oprichten van de openbare bewaarschool. Door opheffing dier school is ook intrekking der subsidie gerechtvaardigd. Men moet het particuliere initiatief niet op den achtergrond, maar juist op den voor grond schuiven. Met het denkbeeld van afloopen der subsidie kan spr, zich wel vereenigen, maar zeker niet nu aan vermindering te rugwerkende kracht te geven. Tot 1 Juli wil spr. de 20 per leerling handhaven en dan tot 31 December 15, dan in 1936 10 en in 1937 5 en dan niets meer. Blijkt het dat het zonder subsidie niet kan, dan is te overwegen weer een kleine subsidie te geven. De heer BOASSON zet de meening der meerderheid uiteen. Men ziet hierin zulke belangen voor de burgerij, dat men niet zonder meer kan zeggen „wij heb ben geen geld". Men moet alle uitgaven ernstig onder de oogen zien. Daarbij kan men ver schil van meening hebben maar bij al len is gebleken, dat zij 't bewaarschool- onderwijs een goed hart toedragen. Er is geen zekerheid, dat de hoogere in stantie beslist schrapping der subsidies zou gelasten, zooals ook de minderheid reeds toegaf. Het is altijd moeilijk te omlijnen hoe belangrijk een bepaalde subsidie is. Het gaat niet op te beweren, dat men niets mag voteeren dat anders de patti- culieren niet zullen bijeen brengen, zoo als de Voorzitter deed. Wat men het eene jaar beslist onmis baar acht, kan men het volgende jaar moeten loslaten, zie de subsidie aan 't muziekkorps, die geen der leden van B, en W. met genoegen schrapte. Geen der leden wil absolute dirêcte afschaffing der subsidie, dit is gebleken bij de discussie. Spr. wijst op de me- dedeeling van den heer Portheine, dat nog wil trachten iets te bezuinigen. B. en W. zullen zich met den meesten spoed wenden tot de besturen, om als nog te komen tot eenige bezuiniging. Later zal men de zaak dan weer kun nen beschermen, Spr. hoopt dat de Raad hiermede genoegen zal willen'ne men. De heer JERONIMUS is na het hoo- ren van het pro en contr.a tot de con clusie gekomen, dat men met rekken niet verder komt. Spr. wil voor het voorstel Den Hollander stemmen in het belang vas het bewaarschool-onderwijs, omdat dan de kans op schrapping v,an hoogerhand er minder door zal worden. Het voorstel-Boasson gaat spreker niet ver genoeg. De heer DEN HOLLANDER meent, dat hier wel degelijk een taak voor de overheid is weggelegd. Hij begrijpt niet, dat de Voorzitter ook bij den post kin dervoeding geen minderheidsstandpunt De VOORZITTER wil niet steeds als minderheid naar voren treden, maar ook over den post Kindervoeding; is bij B. en W- wel degelijk gesproken. De heer DEN HOLLANNDER verde digt zijn voorstel nader, men moet niet alles afbreken. Gebeurt dit ook bi; werkelijk noodlijdende gemeente? Het ligt niet op den weg van de ge meente in deze te gaan confereeren met de besturen. Spr. had eerst een verder gaand voorstel willen indienen, maar kwam daarop terug. De heer ONDERDIJK zegt, dat het z-i. gaat om al of niet behoud der scho len- De 25 pet. is toch ook maar een greep, dan is toch overleg met de besturen veel beter. De heer v. d. FELTZ wil juist met zijn idee, het onderwijs behouden door het particulier initiatief actief te maken. Spr. wil nu echter medegaan met hef voorstel-Den Hollander- De heer PORTHEINE wijst een aanval van den heer v.. d. Feltz af. De heer CORNELISSE voert het woord, en bepleit het belang van dit onderwijs. Men betaalt toch belasting ook voor het gymnasium, ook als men er niet van profiteert. Dit kan toch ook voor dit onderwijs. Het voorstel van den voorzitter wordt verworpen met 14 tegen 3 stemmen, die der heeren Heemskerk, Van Roo en v, d. Feltz. Het voorstel-Den Hollander wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. De heer Jeronimus stemt met rechts voor. Ontvangsten, De heer v. d. FELTZ vraagt of de post gebruik van openbare gronden en wateren niet te hoog is. De heer ONDERDIJK zegt, dat deze post zeer wisselvallig is, o.a, omdat men weet of er veel opslag van bieten, steenen enz. zal plaats hebben. Op de vraag van den heer JERONI MUS zegt de heer ONDERDIJK, dat er onderhandeld wordt met de woning bouwvereniging' over teruggave van 'n deel van het renteloos voorschot. De heer MES wil de N. W. schuld obligaties nu deze een hooge koers heb ben omzetten in andere met hoogere rente, die op hun tijd uitloten. De VOORZITTER zal dit nader be zien. De heer MONDEEL vindt het wel eigenaardig, dat de gemeente effecten bezit heeft en daar tegenover ook schuld. De heer HEEMSKERK verzoekt aan- teekening, dat hij tegen den post op brengst kermis heeft gestemd. Over de 200 opcenten personeele be lasting wordt niet gestemd. Als extra-bijdrage van het rijk wordt f 62.399.54 geraamd en aan onvoorzien 12.726.52. De heer ONDERDIJK zegt in verband met het eerste, dat men nu moet af wachten wat het rijk zal bijdragen, in ieder geval niet meer dan noodig is, in den loop van het jaar. De VOORZITTER deelt in'zake de handelingen van den raad mede, dat men nu aan B. en W. zal moeten over laten wanneer de nieuwe toestand zal worden ingevoerd. Men moet natuur lijk een overgangstijdperk in acht ne men, o.a. voor het aanschaffen der ma chine. Hierna sluit de voorzitter te één uur de vergadering. Men had 1014 uur over de begrooting gedaan, zoodat de voorzitter meende men van een „serieuze behandeling" te mogen spreken. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6