OVERSTE SAX0K TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZLóUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 18 FEBRUARI 1935. No. 41 MIDDELBURG. Het Duitsche antwoord, Een glibberig stuk, Wat zijn de bedoelingen van Berlijn Reden voor wantrouwen, Een bedekt verwijt aan Pa rijs, Scherp, maar verdiend. Men schijnt over 't algemeen een beetje verlegen te zitten met het Duit sche antwoord op de Londensche voor stellen. Zelfs de Fransche kranten, die anders altijd precies meenen te we ten, waar Abram den mosterd haalt, doen onwennig. Blijkbaar kunnen ze niet goed houvast aan de Berlijnsche nota krijgen. En daarom concludeeren ze maar, dat het stuk te vernuftig wil zijn. Wat men in Franschen mond een merkwaardige uitspraak moet vinden. Tot dusver was Parijs geneigd den Duitschers elk grein van politiek ver nuft te ontzeggen. Nu verwijt men hun opeens het tegenovergestelde.. Het is voor Berlijn om van te likkebaarden. Duidelijk heeft bij de Duitsche di plomaten, die het stuk opstelden, de doeling voorgezeten, zich in geen en kel opzicht te binden. Het antwoord moest vaag en dan zoo mogelijk nog een beetje geheimzinnig zijn. Dit laat ste, om de openbare meening in het buitenland niet te veel op te winden. Vaagheid alleen zou op groot gebrek aan goeden wil geleken hebben. Maar de heeren schijnen er toch niet in ge slaagd, zich dat odium geheel van het lijf te houden. Men kan het Duitsche antwoord misschien het beste kwalificeeren met 't epitheton glibberig. Het ontglipt aan elke stevige greep van uitlegging. Er valt alleen maar in een zeer voorwaar- delijken vorm wat van te zeggen. Het eenige positieve in het gansche stuk is de principieele bereidverkla ring, om mee te doen aan een verdrag tot wederzijdsche bescherming tegen onuitgelokte aanvallen uit de lucht. Voor het overige verneemt de we reld, dat de Duitsche regeering wel eens met Engelsche afgezanten wil pra ten. „Onderhandelingen in ruimeren kri',ng, die niet voldoende voorbereid zijn, moeten worden vermeden. Voor dat Duitschland aan dergelijke onder handelingen deelneemt, houdt zij het voor wenschelijk een reeks principi eele voorafgaande problemen in af zonderlijke besprekingen met de be trokken regeeringen op te helderen''. Dergelijke volzinnen zijn voor velerlei uitleg vatbaar. Wat beteekent, dat men er geen steekhoudende conclusies ten aanzien van de bedoelingen van Ber lijn uit af kan leiden. De Duitsche re geering verschanst die bedoelingen achter een zandhoop van diplomatie ke orakeltaal. Veel toeschietelijkheid laat zich er niet achter vermoeden. Maar wie durft dat met stelligheid be weren? Tenslotte is de nota ook weer niet zoo, dat in een verder stadium hartelijke Duitsche deelneming aan een algemeen Europeesch overleg onmo gelijk moet heeten. De Duitsche regee ring zou zich, wanneer men haar ge brek aan bereidwilligheid verweet, op allerlei zinsneden uit haar nota kun nen beroepen, als evenzoovele betui gingen van vredelievendheid. Maar ze zal daarmede toch niet kunnen voor komen, dat zich in vele landen wan trouwen vastzet. Dat is het risico, dat Berlijn zich met zijn Delphische nota op den hals heeft gehaald. Men krijgt in geen geval de overtuiging, dat Duitschland van harte graag eenige of feranden op het altaar des vredes zal brengen. Al mag men dan eenige hoop blijven koesteren, dat over niet al te langen tijd die overtuiging alsnog bij gebracht zou kunnen worden. Op 't oogenblik weet men dus al- HET LOONVOORSTEL-JERONIMUS. „Al'erongerechtvaardigste be voordeeling van overheids personeel." Het lid van den Raad de heer A. Je-1 ronimus, heeft zooal» reeds uit het raads- verslag in het nummer van Zaterdag bleek een voorstel bij den Raad inge diend. Wij laten dit nog in zijn geheel vo gen: De verordening, regelende de bezoldi ging van de ambtenaren, beambten en werklieden der Gemeente Middelburg, met uitzondering van het onderwijzend personeel, wordt gewijzigd als volgt: Werklieden: Loongroep 1 17.tot 19.25 2 - 18.50 - 20.75 3 - 20.— - 22.25 4 - 21.50 - 23.75 5 - 24,50 - 26,75 6 - 26,- 28,25 allen met 3 twee-jaarlijksche verhoogin gen van 0.75 per week. Nu B. en W. niet met een loonherzie- ning bij de behandeling van de begroo ting zijn gekomen, meende de voorstel ler, dat niet langer gedraald mocht wor den met de herziening van de loonen der werklieden in gemeentedienst. Er is hem geen enkelen redelijken grond bekend, waarom het loon van een gemeentelijken timmerman 29 tot 32 (gemiddeld dus 30.50), zoover moet uitgaan boven het contractloon van ge organiseerde timmerlieden in Middel burg, n.l. bij 48 uur a 47 ets. 22.56. (Op de gemeentelijke loonen wordt nu slechts toegepast een tijdelijke korting van 3% welke bij aanname van het voorstel van B. en W, tot een definitieve korting van 5 wordt gebracht. Het ge middeld loon wordt dan daardoor circa 29 tegen 22.56 in het particuliere bedrijf.) Hierbij moet mede in aanmerking ge nomen worden het voordeel van de vas te dienstbetrekking, terwijl de arbeiders in het particuliere bedrijf zich zeker niet zoo goedkoop zullen verzekeren voor eigen- en weduwenpensioen, als over eenstemt met de pensioenkorting. Handhaving van de gemeenteloonen op het tegenwoordige peil, is, naar de p van Lis. nda-feest- onderwijs, luttersbof- 8.15 uur. vrij. tS en het Ipenb. lez. 1 Joris, Ba ls., Schut- Lr. Ref. J. W„ Midd. 8.15 uur, |n Poorte". ban Ibsen, [dijk. op. feest- Schutters- Spr.: Ds. edew. v.h, eel. Toe- 18 jaar. DE ECONOMISCHE EN GEESTELIJKE ONTWIKKELING VAN NEDERLANDSCH OOST ÏNDIE. Samenvatting van de eerste cursusvoordracht. De lector, de heer K. de Veer, ambte naar aan het Kon, Koloniaal Instituut ie Amsterdam, besprak de veelheid van vormen, waarin de economische en geestelijke ontwikkeling van de samen stellende deelen van het enorm uitge strekte gebied zich openbaart, en die alle stadia dier ontwikkeling tegelijk aangeeft. Reizend door Ned. Indië aldus spt beweegt men zich niet alleen door een uitgestrekt geografisch gebied met zijn rijkdom aan vormen, ook van praeter- tiairen tijd, maar men trekt ook door eeuwen der historie. Voor de Oudheid was ons Indië he* land der droomen, het onontdekte land der specerijen. Ook onze kooplieden zochten Indië om de specerijen en bijna twee eeuwen lang bleef de handel daai- in het belangrijkst. De overzeesche gewesten stelden p K s aagd, van n 16 jaar. b, Middel- isasaas zich aan. :nd. Brie- iu van dit 91IIII' de 9000 ivelke wij ht dessins vit, Span- RS? Ga kom dan bril naar :unt weer Postkan- „Dat begreep ik. Het zou te veel eer zijn." De beroemde ruitergeneraal vervolg de: „Prinses Ebertot is op Bingum- stein. Daarom zond ik dadelijk, toen ik het bericht kreeg, een leger, twee re gimenten kur,nssiers onder Holak en Bernstein en voetvolk, om het sterkste kasteel te veroveren, indien de slotheer de prinses niet zou willen uitleveren, hetgeen hij nooit goedschiks zou doen. Het zal dus een belegering worden. Ik zal er misschien nog meer troepen heen moeten zenden. Maar hebben zal ik haar. Dom van u, haar niet dadelijk te trouwen. De losprijs, dien ik vraag, z,al zeer hoog zijn. Hooger dan u zult vermoeden. Dat is mijn goed recht. Maagdenburg was door mij veroverd. Alles wat er was, behoorde mij volgens heerschend oorlogsgebruik. Ik heb drin gend geld noodig voor mijn troepen. 'J bent mijn gevangene, wilt u uw eere woord niet geven?" „Dat heb ik reeds verklaard, Excel lentie", „Juist. U kennend, verwondert dat mij niets," S,axon boog. „Als de prinses in mijn macht is, en dat zal ze spoedig zijn, want ik vertrouw zelfs, dat als het bericht haar bereikt, dat u mijn gevangene is, ze hier onver wijld zal komen om alles, 1alles, wat ze heeft, aan te bieden voor uw leven. Na het verbond van den keurvorst met den Zweed is er geen enkele reden zijn leenmannen te ontzien; Bingumstein is een broeinest. Het moet verdwijnen." (Wordt vervolgd) BILLIJK: iken lad- tn, ribben, jlbloed [ddelburg. Ische le- rst, var en gek. k Slagerij lelburg, hitterend 60 cent Lrdstraat, ir, maar

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5