GOESCHE COURANT^ mm wind. 1SNNENLAND. ZEELAND. TIMMERMAN NUMMER 41. TWEE BLADEN. MAANDAG 18 FEBRUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. DE KONINGIN BEZOEKT ,,'T MOLENWIEKJE". EEN STOEL VOOR DE PRINSES. DE MARINIERS WEER THUIS, BRUGGEN-TOLHEFFING EN SPOORWEGPENSIOENEN. Zeer ongunstig ontvangen door Tweede Kamer. DE JAARWEDDEN DER BURGEMEESTERS. Dienstjaren als wethouder lel len mee voor toekenning van periodieke verhoogingen, De storm. PDDElBimtL DE WERKZAAMHEDEN BIJ DE KONINGSBRUG, N, C. V, B. Èakkerswedstrijden. SOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NIEMEUER'S GEEFT DUBBEL GENOT RAAD VAN SCHORE. COURANT Oagbiad Voor Middelburg, Goes esi agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goea 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelin^en 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regel» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabfkl „Kleine Ad verren tien", ten hoogste 6 regels a 75 et. bij vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer COS j Bewjjsnommers 5 ceoS rant" 10 ct. extra De Koningin heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling van kantwerken welke de Neder landsche Kantwerkvereeniging 't Molen wiekje in de Japansche zaal van het pa leis Huis ten Bosch te Den Haag houdt. Toen H M. even na zes uur de zaal betrad, vergezeld van freule van Asbeck, waren juist twee Zeeuwsche meis jes met het vervaardigen van kant be zig. De directrice van de vereeniging, mevrouw M. Schutte, gaf de Koningin eenige inlichtingen omtrent dezen ar beid, waarvoor H.M- veel belangstelling toonde en waarvan zij deed blijken door het doen van enkele aankoopen. De Koningin onderhield zich ook met de beide kantwerksters en liet haar o.a de Japansche en Chineesche zalen be zichtigen. Zaterdag zijn op het Huis ten Bosch door den directeur van de gemeentelijke vakschool voor werkloozen en den ar chitect Jan Wils aan Prinses Juliana aangeboden een stoel, door de leerlingen van die school vervaardigd volgens het ontwerp van Jan Wils, alsmede een schildersezel, welke met eenige vrien delijke woorden door de Prinses werden aanvaard. Zaterdagavond zijn de Nederlandsche mariniers uit het Saargebied te Rot terdam teruggekeerd. Er was bij de aankomst aan het station groote be langstelling zoowel van autoriteiten als van het publiek, dat de mariniers luide heeft toegejuicht. De troep stond on der commando van kapitein M. R. de Bruijne, terwijl o.a. met den trein me- dekwam de vlootpredikant ds. J. van der Giessen. Nadat kolonel Dorren, commandant van het korps mariniers een kort en krachtig woord van be groeting tot de troep had gericht en 'n gelukwensch voor de wijze waarop de eervolle taak in het Saargebied was volbracht had uitgesproken, werd naar de kazerne gemarcheerd, onder trom geroffel en gefluit van de pijpers. Nadat de commandant van het Saar- contingent, kapitein M. R. de Bruijne, de thuiskomst van zijn troep had ge meld, is daarvan mededeeling gedaan, aan den vice-admiraal J. de Graaff, die bij deze ontvangst den minister van defensie vertegenwoordigde. Vice-admiraal de Graaff heeft vervol gens het bataljon toegesproken. Spr. zeide, dat de minister van defensie het betreurde bij deze thuiskomst niet te genwoordig te kunnen zijn en daarom spr. opdracht gegeven h,ad de troep thans welkom te heeten. Spr. roemde de wijze waarop de belangrijke zending in dienst van den vrede en van den Volkenbond is volbracht, en de eer van Nederland is hoog gehouden. Vervol gens deelde spr. mede, dat de Konin gin kapitein de Bruijne bevorderd had tot officier in de orde v,an Oranje Nas sau met de zwaarden. D,e vice-admi raal spelde daarop kapitein De Bruijne de onderscheiding op de borst. De „Volkskrant" zegt uit goed" bron te vernemen, dat zoowel het wetsont werp betreffende tolheffing op de brug gen als dat tot wijziging van de Pen sioenwet voor het Spoorwegpersoneel ij het onderzoek in de afdeelingen der tweede Kamer zoo ongunstig mogelijk is ontvangen. Bed. Staten van Zeeland twensehen het gevoelen van de Zeeuwsche Ge meenteraden te kennen inzake een wij ziging van de op 1 Oct. 1934 in werking getreden regeling van de jaarwedden van de burgemeesters enz. Het ligt na melijk in de bedoeling de door met na me genoemde burgemeesters doorge brachten diensttijd als wethouder mede te doen tellen voor de toekenning van periodieke verhoogingen. Onder deze regeling zullen vallen de thans in fin- ctie zijnde burgemeesters van Biervliet, Brouwershaven. St. Kruis, St. Laurens, Wilt U zonder pijn loopen, dan Timmerman's zes teenenschoenen koopen, A 11 pan Bellamypark 54, Vlissingen. (Ingez. Med.; Philippine, Retranchement en Scherpe- nisse- Wij ontvingen uit verschillende dee- len van ons gewest berichten over stormschade. Gelukkig is nergens groot onheil aangericht, behalve dan te Vlis singen, waar zoo,als in het 2e blad gemeld wordt een meisje ónder de tram raakte en om het leven kwam. Te Middelburg heeft de schade zich bepaald tot afgewaaide dakpannen, be schadigde straatlantaarns en dergelijke. Mede door den hevigen wind was het vermoedelijk, dat ten huize van een be woner van het Molenwater roet in een kachelpijp aan het br.anden ging. Politie en brandweer werden te hulp geroepen, maar gevaar voor erger bleek niet te bestaan. Onder de overblijfselen van den glo rietijd van Walcheren, toen tal van nu verdwenen buitens over het eiland ver spreid lagen, behoort ook het inrijhek met hardsteenen zijkanten van t,Zwa nenburg" aan den Noordweg tusschen Serooskerke en OostkapelI'e, De tand destijds heeft steeds aan deze steenen geknaagd en ten slotte is een der zij kanten door den storm der laatste da gen vernield, zooals eenige jaren ge leden gebeurde bij den ingang van „Huis Om" tusschen St. Laurens en Se rooskerke. Het hek dateert uit de helft der 18e Uit Vlissingen meldt men ons nog De storm van Zaterdag heeft hier vrij wat materieele schade aangebracht. Zoo zijn vele daken beschadigd, kwam een; schoorsteen in een straat neer, braken verschillende draden van electrische geleidingen, van de telefoon en van ra dio-distributie. Enkele reclame- en andere borden duikelden naar beneden, o.a. dat van de IJsbaan aan den Nieuwen Middel- burgschen Weg. Bij dit alles bleven per soonlijke ongelukken gelukkig uit. Sleepschip op de Schelde in gevaar. TERNEUZEN. 0" de Westerschelde is het Nederlandsche sleepschip „Ra cine" van de N.V. Rijnvaart Mij. te Rotterdam, d,at getrokken werd door de sleepboot „Slee", een oogenblik in een gevaarlijke positie gekomen. Ten ge volge van den storm maakte de „Ra cine" veel water, waardoor eenig gevaar voor zinken bestond. Van Terneuzen vertrokken twee sleepbooten, die het schip tot voor de haven van Terneuzen hielpen sleepen. Toen maakte de „Racine" slagzij, waar door de situatie nog gevaarlijker werd. Nadat een vierde sleepboot op het tooneel was verschenen, die een pomp- installatie aan boord had, werd met 't uitpompen begonnen. Het schip is be houden in de haven binnengebracht; sleepbooten zijn echter langszij geble ven om het pompen voort te zetten, De „Racine" was op weg naar Sluiskil en geladen met kolen. O. EN W. SOUBURG. De storm heeft alhier schade veroorzaakt aan eenige woningen, waarvan schoorsteenen en pannen werden afgerukt. Een schoorsteenbrand in een perceel aan de Burchtstraat bezorgde Zaterdag middag de bewoners en buren eenige angstige oogenblikken. Gelukkig is het vuur met een minimax tot den schoor steen beperkt gebleven. ARNEMUIDEN. Zaterdagmiddag en avond is de hevige storm in deze ge meente voor ongeveer een derde ge deelte der kombewoners, die electrische verlichting hebben, zeer lastig geweest, daar er storing kwam in den stroomtoe- S voer. Het licht ging 3 a 4 maal uit. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag ge raakte door den hevigen storm op den Veerweg alhier de bakkerskar met paard van J. van de Linde, in de sloot. Door vlug toegeschoten hulp kon een en an der op den weg worden gebracht, zoo dat alleen materieele schade aan het Liefde voor wat edel en goed is, I kweekt liefde voor wat nog beter en schooner is. voertuig ontstond. Des avonds ontstond door den krachtigen storm ook nog schade aan gebouwen door afwaaien van dakpannen. KORTGENE Tijdens den storm van Zaterdag moesten de pannen van de nieuwe landbouwschuur van den heer Johs. Vogelaar het ontgelden. Een paar honderd pannen zijn naar bene den gekomen. Verder ontstond er aan verschillende huizen eenige stormscha de, hetgeen beperkt bleef tot wegge waaide pannen en neervallend puin van schoorsteenen. Ook antennes van radio- bezitters moesten het ontgelden. OOSTBURG. Behalve hier en daar wat pannen vpn de daken van ver schillende huizen, heeft de storm van Zaterdagnacht een geheelen eindgevel ingedrukt van de landbouwersschuur van den heer Br. alhier. SLUIS. De storm van Zaterdag heeft alhier tamelijk veel schade aangerlfcht. Van een schuitr zijn plm. 300 dakpan nen gewaaid, terwijl ook een schoor steen van een huis in de Hoogstraat ge deeltelijk werd vernield. Ook de gaai pers, welke reeds zoo lang aan weer en wind weerstand had geboden, moest het nu ontgelden, want met donderend geraas kwam het bovenste deel naar beneden, zoodat er van de hooge ijzeren paal slechts een ruïne overbleef. De stoomboot, die den dienst onder houdt tusschen Sluis en Brugge had het ook te kwaad mSt den wind, want Za terdagmiddag kon ze den aanlegsteiger niet bereiken en geraakte zelfs een oogenblik aan den grond. Ze wist een wijkplaats te vinden aan den overkant van de Kaai. Uit het verslag in het nummer van Zaterdag over hetgeen de heer Onder- dijk heeft gezegd over het werken bij gemeentewerken is op te maken, dat deze tak van dienst de beschoeiing van de kade bij de Koningsbrug maakte voor 600, terwijl particuliere aanne mers 2500 voor eenzelfde uitvoering vroegen. Dit is niet zoo, de 0 n d e r d ij k zei- de nml.: „dat uit een inschrijving van particuliere aannemers bleek, dat ge noemd werk ongeveer 2500 zou kos ten, en omdat de begrooting dit niet kon dragen door Gemeentewerken naar een andere en goedkoopere voorziening is gezocht, die ongeveer 600 heeft ge kost en toch duurzaam is". Het is allerminst de bedoeling van den wethouder geweest om een houten beschoeiing als nu is aangebracht te willen vergelijken met de opgave voor een steenen beschoeiing als aan de aan nemers werd gevraagd. Alleen heeft hij het beleid van gemeentewerken willen verdedigen en doen zien, dat men ook daar zooveel mogelijk tracht te bezuini gen. Voor de afd. Middelburg van den N. C. V. B. trad Vrijdag j.l. op ds. Ous- soren te Middelburg, met als onder werp „Evolutie of Revelatie?". Spr. begon met er op te wijzen hoe in het begin der vorige eeuw de wijsbegeerte tot een zekere afsluiting is gekomen. Het idealisme heeft niet bevredigd, het theologisch denken is losgemaakt van het vaste fundament. De natuurweten schap dient zich nu aan als wijsbegeer te. De evolutietheorie wordt een we reldbeschouwing, Niet God maar de stof is eeuwig. Hier staat geloof in God tegenover geloof in de stof. Spr. wees er op hoe de evolutietheorie toege past op de Heilige Schrift het geloof bij duizenden heeft ondermijnd. De evolutietheorie heeft haar tijd ge had. De christen gelooft in de revela tie in Gods openbaring zoowel in de natuur als in de Heilige Schrift. De heer C. Sanders alhier is be noemd tot jurylid voor Zeeland voor de Je Hengelo op 20 en 21 Febr. te hou den Nationale Vakwedstrijden ter gele genheid van het 50-jarig bestaan der af- deeling Hengelo van den Ned. Bakkers- bond, die de wedstrijden organiseert in samenwerking met de N.V. v.h. C. Die- derik en Zoon te Rotterdam. De achterkamer van het pension Van Miert in de Giststraat is voor en kele dagen in een tentoonstellingszaal herschapen, want de heer Antoine van van Miert exposeert er tal van voor beelden van het nieuwe procédé-schil derwerk, dat hij in November op een cursus te Eindhoven zich eigen gemaakt heeft en in den loop van den winter door het vervaardigen der nu geëtaleerde re sultaten geheel onder de knie heeft ge kregen, Wij bedoelen hier het op hout of karton .aangebrachte hasco-relief, 't hoogte relief en het metaliek refief. Voor de uren van openstelling enz. ver wijzen wiji naar de advertentie in dit nummer. Herijk van maten en gewichten. Voor het herijk van maten en gewich ten wordt zitting gehouden in een lokaal van school B aan de Beestenmarkt, van 10 tot 12,30 en van 15 tot 16,30 uur, op Dinsdag 19 Februari voor de Centrale Suiker Mij. HET ONGELUK TE STEENBERGEN. KOUDEKERKE. Over het ernstig verkeers-ongeluk nabij Steenbergen, waarvan de 28-jarige landbouwer L. R. alhier het slachtoffer werd, deelt ds „Grondwet" nog mede; De dorschmachine met tractor van den landbouwer J- Adriaansen, Vierhoe- ven nabij Steenbergen, stond ter rech terzijde van den weg en werd bezicht'gd door een gezelschap uit Zeeland, waar onder zich bevond de heer J. Reynierse van Koudekerke. Op een gegeven mo ment woei de hoed van den heer R. af en werd deze door hem achterna gerend. Toen de heer R. vanachter de dorsch machine uitkomende den weg wilde oversteken, werd hij plotseling gegre pen door een bestelauto, bestuurd door den heer S. uit Klundert. Waar deze slechts een zeer matig tempo reed was de eerste botsing niet ernstig. De 'heer R. werd in zittende houding eenige me ters over den grond geduwd- Toen hij echter opsprong werd hij opnieuw ge grepen en raakte thans bekneld tus schen de vooras en den weg, om vervol gens een der wielen over het lichaam te krijgen. In bewusteloozen en deerniswekken- den loestand werd de heer R. opgeno men en na een eerste medisch onder zoek naar het RK. Gasthuis „Charitas" overgebracht, waar bleek dat hij een ernstige hersenschudding had opgeloo- pen. Den chauffeur van de bestelauto, zeer ontdaap was, treft geen schuld. Den volgenden morgen om 6 uur, is hel slachtoffer, zonder bij kennis te zijn gekomen, in het ziekenhuis overleden. ARNEMUIDEN. Het Bestuur der ver eeniging voor Bijz. Lager Onderwijs op Gereformeerden grondslag heeft het eervol ontslag gegeven met ingang van 1 Februari j.l. aan den heer L. J. Florus- se onderwijzer aan de school met den Bijbel te Arnemuiden, ingetrokken, zulks ingaande 15 Febr. 1935. Thans is door vermeld bestuur aan genoemden onderwijzer ontslag aange zegd, wegens ontoereikend leerlingen aantal voor de aanwezig zijnde leer krachten, zulks met ingang van 15 Augustus a.s. MELISKERKE. Vrijdagavond hield de afdeeling Meliskerke van de Ver. Zie- kenhuisverpleging op Walcheren een propagandavergadering. De heer L. On- derdijk uit Middelburg zette in den bree- de doel en streven der Vereeniging uit een. Verder wees hij er op dat er enkele menschen zijn die de leden van „Zieken- huisverpleging" trachten over te halen, om lid te worden van een ander soort gelijke vereeniging. Spr. betreurde het, dat daarbij leugens worden verteld. De voorzitter dankte den spreker voor de mooie uiteenzetting. Er traden nog en kele leden toe. WOLPHAARTSDIJK Vrijdagavond gaf de muziekvereeniging „Advendo haar eerste uitvoering in dit seizoen in de groote zaal van het gebouw Tavenu- Secretaris en penningmeester brachten de verslagen uit, waarbij bleek dat de Vereeniging zich steeds in de belang stelling van het publiek mag verheugen De verschillende muzieknummers wei den onder leiding van den directeur M. Haartsen op voortreffelijke wijze uitge voerd en het ter afwisseling geboden tooneelstuk getiteld: „Een held", viel zeer in den smaak. (Ingez. Med. Middelburg, 18-II-'35. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 10.8 °C (52 °F); laagste 5.7 °C (42 °F). Heden 9 h; 7.5 °C; 12 h: 9 °C. 1.4 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 rum; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.8 mm te Dyon; laagste 726.0 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Matige, later wellicht toenemende Z, W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar be wolkt, aanvankelijk weinig of geen re gen en iets kouder, «j Zon op: 7 h 13; onder: 17 h 15. Licht op: 17 h 45. Maan op: 17 h 39; onder: 6 h 56. V.M.: 18 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Ma. Di. Wo. 18 19 20 Februari. Hoogwater 1.33 13.52 2.02 14.24 2.28 14.52 Laagwater. 8.04 20.08 8.36 20.38 9.06 21.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Ma. Di. Wo. 18 19 20 Februari, Hoogwater 3.28 15.43 4.00 16.17 4.27 16.46 Laagwater. 9.02 21.13 9.33 21.44 10.01 22.12 KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer Jan de Jager Bz. kwam de vereeniging Ziekenfonds in vergadering bijeen. De Voorz. deelde mede, dat 1934 niet zoo gunstig was verloopen als men dit wel gewenscht had. Vele leden moes ten geholpen worden ook ontvielen twee leden door den dood. Aan 33 leden werd ondersteuning ver leend. De financiën waren aanmerke.ijk gedaald, zoodat het bestuur ingrijpende maatregelen moest nemen, welke wer den genomen- Het ontbrekende kon echter aangevuld worden uit de reserve kas. De penningmeester wees er op dat een reservekas noodzakelijk is. Volgens het jaarverslag telt de vereeniging 126 leden, tot de vereeniging traden 5 nieu we leden toe. De entree werd bepaald op 2.75 voor nieuwe leden en de leef tijd op 18 jaar- De voorz. wekte op, otn leden te winnen en spoorde een ieder aan om propagandist te zijn voor de ver eeniging. SCHORE. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzit terschap van den burgemeester. Afwe zig de heer A. 'Bruijnzeel. De voorzitter sprak een kort openingswoord in ver band met het feit, dat dit de eerste raadsvergadering in 1935 was. De begrooting voor 1935 van het B. A. werd goedgekeurd met in ontvang en uitgaaf 6059. In verband met het feit, dat thans nog slechts op de jaarwedde van den secretaris-penningmeester van het B. A. een tijdelijke korting wordt toegepast, stelden B. en W. voor deze korting te doen vervallen, overeenkomstig welk voorstel met algemeene stemmen werd besloten. De wachttijd voor werkloozen, die zich in de gemeente Schore vestigen of sedert kort in de gemeente wonen werd nader bepaald op een jaar voor hen, die zich te Schore vestigden in het tweede halfjaar van 1934 en op anderhalf jaar

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1