ZATERDAG - KOUSENDAG STATEN-DENERAAL BINNENLAND. WEER EN WIND. ZEELAND, NUMMER 39. TWEE BLADEN. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. J. C. MERK „DE VLIJT" MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. $voumciau middelbubgsche courant pagbisd Voor Middelburg, Goes en agent- chap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelinfen 60 ct. p. r. sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. güFT 11! goesche coupantm Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1? Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 ragals f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regv a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. es1" „Brieven" of „Bevragen bureau dezer CSE' rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 eest WITTE SPATBORDEN Belangrijke wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, Naar gemeld wordt is een belangrijke wijziging van het Motor- en Rijwielre glement op komst. Aangezien steeds meer de behoefte zich heeft doen gevoelen, vooral met het oog op de vrijheid en veiligheid van het verkeer op den weg ,om bij duis ternis de rijwielen en transportrijwie len beter aan te duiden, zullen hiervoor nieuwe voorschriften weldr,a het licht zien. Volgens het bestaande reglement be hoeven evengenoemde voertuigen als mede de andere wagens, geen motorrij tuigen zijnde, tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopkomst aan de achterzijde geen licht te voeren, maar kan met een re flector worden volstaan. Vooral bij het tegenkomen van trans portfietsen en karren, welke aan de voorzijde slechts één licht voeren, ver keert men bovendien in het onzekere omtrent de breedte van het voertuig, dat men moet passeeren. Voortaan zullen deze, volgens de nieuw ontworpen voorschriften, moeten zijn voorzien van twee witte voorlich ten en aan de achterzijde v,an een rood licht; deze lichten moeten ook branden als het voertuig stilstaat, terwijl bij gemeentelijke verordening is bepaald, dat dit op bepaalde plaatsen binnen de bebouwde kommen der gemeente niet noodig is. Ten aanzien v,an gewone rijwielen wordt voorgeschreven, dat deze met behoud van achterlicht of reflector wor den voorzien van een achterspatbord, waarvan, voor het achterop rijdend ver keer goed zichtbaar, een gedeelte over een lengte v,an minstens 30 cm, geme ten van af het ondereinde, geheel wit wordt gemaakt. Men heeft nog overwogen om het hebben van een achterlicht voor rijwie len ook gebiedend voor te schrijven, maar men heeft dit denkbeeld losge laten, met het oog op de kosten, die zulks voor min- of onvermogenden zou teweegbrengen. Bovendien zou 't heb ben van een rood electrisch achterlicht voor de wegen in klei-streken moeiïuk- heden opleveren. Het hebben van een niet-electrisch rood achterlicht is vrij wel onmogelijk. Bovengenoemde wijzigingen zijn de voornaamste in het Motor- en Rijwiel reglement. Het wil ons voorkomen, dat zij in een behoefte zullen voorzien en bevorderlijk zullen zijn voor het veilig verkeer op de wegen. DE TERUGKEER VAN DE TROEPEN UIT HET SAARGEBIED. Maandag défilé voor de Koningin. Naar de „N.R.C." verneemt heeft de Koningin den wensch te kennen gege ven het S,aardetachement, dat Zaterdag a.s. uit het Saargebied zal terugkeeren, te inspecteeren. Deze inspectie zal plaats hebben Maandag 18 Februari te 11 uur voor het Huis ten Bosch in Den Haag. Het detachement, waaronder medege- rekend het gedeelte motorcomp,ugnie uit Haarlem, zal staan onder comman do van den kapitein der mariniers De Bruyn. Na de inspectie zal het detachement voor H. M. defileeren. DE HEER BRAAT MAG NIET IN DE N. S. B. Eenjgen tijd geleden is gemeld, dat het vroegere Tweede Kamerlid en lei der van den Plattelandersbond, de heer A. Braat zich had aangemeld als lid van de N.S.B. Thans is door den alg. secre taris van de Nat. Soc. Beweging, den heer Van Geelkerken^ aan den heer Braat een schrijven gezonden, waarin wordt gezegd dat aan zijn verzoek om toelating niet kan worden voldaan. In dit schrijven wordt er op gewezen" dat, alvorens men tot lid wordt toege laten, men een wachttijd van 3 maan den doorloopen moet, waarna voor de installatie tot lid een belofte moet wor den afgelegd, waarin men geloof uit spreekt in het leidend beginsel der N. S. B. en zich bereid verklaart naar zijn beste krachten aan den opbouw van den nieuwen staat mede te werken. „Naar mijn meening, aldus schrijft de heer Geelkerken aan den heer Braat, is de tot voor kort door U aangenomen houding ten opzichte van het Nationaal- Socialisme niet van dien aard, dat U ge acht zoudt kunnen worden, uit overtui ging over te gaan tot aflegging van bo vengenoemde belofte. Nog slechts voor zeer korten tijd waart gij van meening dat niet één beweging op fascistischen grondslag uitkomst biedt". Als bewijs hiervoor wordt in hel schrijven aangehaald een van den heer Braat in Dec. j.l. uitgegane oproep tot het bijwonen van een vergadering van den Plattelandersbond te Utrecht. In de ze oproep zegde de heer Braat o.a. dat „noch eenige beweging op fascistischen of anderen grondslag voor de toekomst eenige perspectieven biedt voor de zoo zeer in de klem geraakte land- en tuin bouw en vooral de veehouderij enz." Op bovenvermelden grond werd het verzoek tot toelating van den heer Braat geweigerd. BENADEELT RUSLAND LANDEN DIE TEGEN HAAR TOELATING TOT DEN VOLKENBOND STEMDEN? De heer Moller heeft aan de minis ters van economische zaken en v,an bui- tenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan de regeering bekend, dat Rusland de landen, die tegen diens toe lating tot den Volkenbond hebben ge stemd, tracht te benadeelen, o.a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rus land, die zij noodig hebben, te onthou den? 2. Is het juist, dat aan deze landen, dus ook aan Nederland, Russisch vlas geweigerd wordt, en dat aan koopers van dit vlas, in landen die dit wel kun nen bekomen, verboden wordt te leve ren aan Nederlanders en inwoners van de andere tegenstemmende landen, op straffe van eveneens uitgesloten te worden? 3. Is aan de regeering bekend, dat daardoor een Nederlandsche nijverheid (de vlasspinnerij) ten onder dreigt te gaan? 4. Zoo ja, is de regeering dan niet van oordeel, dat deze houding van Rusland lijnrecht in strijd is met de beginselen en de bedoeling van den Volkenbond? 5. Is de regeering voornemens maat regelen te nemen tegen dit optreden van Rusland, o.a. door stappen te doen bij den Volkenbond? ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET SOVJET-RUSLAND. Bevredigend resultaat der onderhandelingen. De besprekingen te Moskou gehou den tusschen de heeren E. D. van Wal ree, mr. A. N. Molenaar en W. H. Reth- meier als gedelegeerden van het comité voor den handel met Sovjet Rusland en vertegenwoordigers van het volkscom missariaat voor buitenl. handel van de Ud. S.S.R. hebben tot een voor den Russisch-Nederlandschen handel be vredigend resultaat geleid. Het overleg tusschen beide partijen dat in het ge heel ongeveer 1 jaar heeft geduurd had ten doel eenige algemeene rege lingen te treffen, onder welke de handel tusschen beide landen verder zou kun nen plaats hebben. Daarbij is vastgesteld dat de tus schen Nederland en Sovjet-Rusland be staande handelsbalans zich in de laat ste jaren ten voordeele van Neder land gewijzigd heeft, waarbij de be stellingen van Sovjet-Rusland in Ne derland zijn toegenomen. Ter verdere bevordering van het wederzijdsch han delsverkeer is een regeling getroffen omtrent de betalings-condities, bij den aankoop van Nederlandsche goederen in acht te nemen, omtrent den vorm der wissels en omtrent arbitrage indien meeningsverschillen uit de handelsre dacties moesten voortvloeien. HET BUITENLANDSCH BELEID ONDER DE LOUPE. Nederland en de toetreding van Rusland tot den Volkenbond De Saarkwestie. De Eerste Kamer zette gister de be handeling van de begrooting van buiten- landsche zaken voort. De heer Kranenburg (v.-d.) was het niet eens met de houding van Ne derland t.o.v. de toetreding van Rusland tot den Volkenbond. De staatkundige instellingen van een staat zijn geen materie welke een an deren staat aangaat. In de buitenland- sche politiek mag men zich niet laten leiden door sympathieën. De regeering heeft jegens Rusland een weinig zake lijke politiek gevoerd. De hr. Van L an schot (r.k.) be- toogde, dat men de sfeer van Genève moet kennen om te weten, dat Neder land geen andere houding kon aanne men. Spr. juichte onze medewerking t.o. v. het Saargebied toe. Talrijke goederen zijn schuim op hei water; jeugd vliedt heen; rijkdom als 'n wolk voor den wind. Daarom moesten wij ons alleen aan de deugd hechten. De Volkenbond zou heel wat verder zijn als er te Genève meer aandacht werd besteed aan godsdienstige begin selen. Spr. zette uiteen het gevaar van uitbreiding van het vliegwezen voor on ze neutraliteit. De heer De Savornin Lohman (c.h.) wilde den regeeringspersdiensf meer doen optreden tegen buitenland- sche onjuistheden. Met België worde geen verdrag geslo ten dat niet op algemeene instemming van het Nederlandsche volk kan reke nen. Spr. was het eens met de politiek der regeering t.o.v. het Saargebied. De heer Heerkens Thijssen (r.k.) hoopte, dat de Belgische en Ne derlandsche regèeringen de quaestie der Belgische enclaves in Brabant ter hand zullen nemen- men. De heer Steger (r.k zegde dat de regeering inzake de toelating van Rus land tot den Volkenbond»zich terecht mede heeft laten leiden door de publieke opinie- De regeering had hier te lande In ar houding wel uitvoeriger moeten moti- veeren. j. De heer Knottenbelt (lib.) was tegen een niet-aanvalsverdrag met Duilschland. Spr. had liever gezien dat de Nede-- landsche delegatie vóór toetreding van Rusland tot den Volkenbond had ge stemd. Met de,interne aangelegenheden van Rusland hebben we te dezen aan- ziens niets te maken. Nederland werke'mede tot verwezen lijking aan het denkbeeld eener interna tionale politiemacht- De heer Polak (s.d-) zegde dat nie mand kon zeggen dat Rusland zijn ver plichtingen jegens den Volkenbond nie' zou nakomen. Heeft Japan dat wel ge daan? Men zou, als men consequent was, on ze havens moeten sluiten voor Russische schepen. Maar men- neemt gaarne be stellingen aan van dat versmade volk. Wat tegen Rusland geldt, zou eventueel ook gelden tegen toetreding van Duitsch- land tol den Volkenbond. De heer De Jong (r.k.) wenschte betere outillage van onzen consulairen dienst- De heer An erna (ar.) betoogde, dat ons land de plicht had, mede te wer ken voor de rust in het Saargebied. De toelating van Rusland moet men beoordeelen naar de desbetreffende voorwaarden van den Volkenbond. Daarom behoort Rusland er niet thuis. De vergadering werd hierop verdaagd. MINISTER COLIJN VERDEDIGT HET INDISCHE BELEID. Het begon gistermiddag met een ver zoek van den heer Schalker (comm.) om verlof tot het houden van een interpellatie over den nood in het boeren- en tuindersbedrijf. In een vol gende vergadering zal over deze aan vraag worden beslist. Bij de voortgezette behandeling van de Indische begrooting besprak de heer J o e k e s (v.d.) de regeeringsmaat- regelen tot herstel van het ingezonken prijspeil. Er dient rekening mee te wor den gehouden dat op ruimere wijze ex port moet kunnen geschieden. Een uitvoerrecht op rubber dient in dezen bijzonderen tijd als middel tot verhooging van de inkomsten der schat kist te worden ,aanvaard. Voorts ware een incidenteele uitkeering van Neder land aan de Indische schatkist gemoti veerd. De heer K. ter Laan (s-d.) waarschuwde tegen te felle aantasting van de ambtenaarssalarissen, vooral bij het onderwijs. Spr. bepleitte bevordering van geor ganiseerd overleg. De radio-omroep van Philips, nl. de Phohi, dient zooveel mo gelijk te worden gesteund. De heer K u p e r s (s.d.) drong aan op ruimere hulpverleening van Ne derland aan Indië, bijv. door een groo- ter deel van den Java-suikeroogst af te nemen. Tenslotte critiseerde spr. het verbod van invoer in Indië van zendingen van het s. d. persbureau Persindo. De heer Van Poll (r.-k.) verdedigt een door hem ingediende schriftelijke nota inzake imperiale zelfvoorziening, welke hij dringend noodig acht. Nederland en Indië moeten elkaar hel pen zooals de blinde en de lamme. Be- drijfsordening is noodzakelijk. Minister C o11 ij n beantwoordde de sprekers. Wat de financieele toestand van Indië betreft, er moet nog 20 millioen worden gedekt om een sluitend budget te ver krijgen. Verdere bezuiniging op de In dische uitgaven is noodig. De salarissen der ambtenaren zijn sedert 1925-'29 ge daald met 17 tot 25 pet., doch de kosten van het levensonderhoud daalden er se dert dien met 43 pet. In de particuliere bedrijven daalden de salarissen met 50 tot 65 pet. Aan uitvoerrechten op rubber en aardolie zijn bezwaren verbonden die het karakter van belemmering der be drijven dragen. Industrialisatie laat zich niet forcee- ren. De vraag in hoeverre Nederland en Indië inzake handelspolitiek gezamen lijk dan wel afzonderlijk moeten optre den dient in elk géval opzichzelf te worden beantwoord. Dezer dagen zal een commissie wor den benoemd tot onderzoek van het vraagstuk van vergrooting van den af zet van Indische suiker in Nederland. Voorts zal een ambtenaar worden aangewezen voor researchwerk in Indië ter bevordering der belangen van het Nederlandsche bedrijfsleven. Men zal moeten terugkeeren tot vrij en in- en uitvoer in de verschillende landen. In het betoog van den heer Van Pol! is te weinig rekening gehouden met de wederzijdsche opnamecapaciteit van Ne derland en Indië. Nederland kan ten hoogste 15 pet. van de Indische pro ducten opnemen. De Volksraad kan steeds op loyale medewerking van de zijde der Re geering rekenen. De exorbitante rech ten moeten worden gehandhaafd. Spr. bracht tenslotte lof aan den Gou verneur-Generaal en vroeg den heer Van Boetzelaer of hel samengaan van „koloniën" met 't presidium in den mi nisterraad en dat van de economische commissie in handen van een bewinds man voor Indië niet beter is dan een raileen vervulling van het ministerschap van koloniën. De vergadering werd hierop verdaagd tot Dinsdag. Het bedankje van den heer D. Hans. Op onze vraag: „Was het noodig? dat de hoofdredacteur van „De Avondpost" bedankte als lid van de Liberale Staats partij De Vrijheidsbond", antwoordt deze „met de opmerking: het was be ter, dat wij het deden; beter voor ons blad, dat nu vrijer staat; beter voor den Vrijheidsbond, tegen wien men nu het betrokken lid niet meer kan uitspelen. Een zeer bekend en leidend persoon in den Bond vroeg ons, of het Hoofdbe stuur als zoodanig ons ooit bij onze cri- tiek iets in den weg heeft gelegd. Wij hebben volmondig geantwoord: neen, nooit, het Hoofdbestuur niet. Maar wij achtten, nu men dan toch van liberale zijde in het openbaar ons blad het recht op permanente critiek min of meer ont zegde met het oog op dat lidmaatschap, het beter er een eind aan te maken. De vrijheid van ons blad moest vast staan. Natuurlijk zal het ons een vreugde zijn, als het beleid van den Vrijheidsbond zoodanig is, dat wij het van harte kun nen steunen. Telkens, als dit mogelijk is, zullen wij het doen. Wij zullen er zelfs met eenigen hartstocht naar speuren.' Dat is goedkoop Dat is goedkoop Dameskousen 28 ct. Dames zijden kousen39 Dames Fille d'Eeosse kousen 70 Dames matzijden kousen 42 Dames geplatteerde kousen 110 Heeren sokken 28 Ziet de Etalage. LANGEVIELE MIDDELBURG. (Ingez. Med.) M'burg, 15-II-'35. Donderdag: hoogste luchttemperatuur 10 °C (50 °F); laag ste 5.2 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.9 °C; 12 h: 9 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.8 mm te La Coruna; laagste 736.4 mm te Var- doe. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht nog verder toenemende meest Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tij delijk regen, iets zachter. Zon op: 7 h 19; onder: 17 h 10. Licht op: 17 h 40. Maan op: 14 h 06; onder: 6 h 03. V.M. 18 Februari. o «i e Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Februari. Hoogwater Laagwater. Vr. 15 12.05 5.57 18.22 Za. 16 0.25 12.48 6.49 19.04 Zo. 17 1.02 13.20 7.29 19.38 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater Laagwater. Vr. j Za. j Zo. 15 16 17 1.13 13.43 2.10 14.30 2.52 15.07 6.57 19.28 7.52 20.11 8.30 20.44 PROV. STATEN VERKIEZINGEN. De a.r. partij heeft voor den kieskring Tholen de volgende lijst van candidaten voor de Prov. Staten van Zeeland vast gesteld: 1. C. J. Sonke, St. Maartens dijk; 2. J. Geuze, Wissekerke; 3. A. Vin gerling, Goes; 4. A. Wisse, Anna-Jaco-j bapolder; 5. mr. J. J. Versluijs, Oud- Vossemeer; 6. P. Boudeling, Anna-Jaco- bapolder; 7. J. van Strien, Anna-Jaco- bapolder; 8. M. J. Contant, Colijnsplaat; 9. H. Goosen, Tholen en 10. J. van der Maas, Wissekerke. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Middelburg J. Mijs, notaris te Oostburg, wonende aldaar. Chr- Hist, Jongerengroep. Men bericht ons, dat Woensdagavond j in een der zalen van de Chr. Jongeman- nenvereeniging in de Singelstraat alhier, een vergadering be.egd is, als sprekers optraden mr. W. F. E. baron v. d. Feltz met het onderwerp: „De Chr. Historische beginselen en wijzelf" en de heer J. M. Harthoorn over: „Het doel en streven der Chr. Hist. Jongerengroepen". Hier na volgde een interessante bespreking. Aan het slot van deze vergadering werd een Chr. Hist- Jongerengroep opgericht, waartoe velen der aanwezigen toetra den. Voorloopig werd de heer J. M- Harthoorn alhier, met de leiding belast De drank. Gisteravond is de politie te hulp ge- i roepen voor een ruzie tusschen bezoe- kers van een café aan de Teerpakhui- i zenstraat. Het bleek dat oude bekenden onder den invloed waren, wat oude vee- 1 ten tot hardhandige uiting deed komen. Ambachtsschool. Donderdagavond werd door de ver eeniging „De Ambachtsschool" in het ge bouw aan den Westwal, hare algemee ne- en bestuursvergadering gehouden, alwaar o.a. de volgende punten werden behandeld: 1. Rekening en verantwoording af dee ling Ambachtsschool. De ontvangsten over 1934 bedragen 8198, de uitgaven 50.956. Begrooting 1936 Ambachts school. De ontvangsten werden vastge steld op 7407; de uitgaven op 53.971. 2. Rekening en verantwoording af- deeling Avondschool. De ontvangsten over 1934 bedragen 1059; de uitgaven 4537. Begrooting 1936 afd. Avond school. De ontvangsten werden vastge steld op 1062; de uitgaven 4830. 3. Rekening en verantwoording Vak school voor Meisjes. De ontvangsten over 1934 bedragen 11.604; de uitga ven 36.112. Begrooting 1936 afdeeling Vakschool voor Meisjes. De ontvangsten werden vastgesteld op 11.307; de uit gaven 39.340. AAGTEKERKE. Donderdagavond vergaderde de afd. Aagtekerke van de Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland- Uit het ver-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1