ZEELANS. WEEN EN WIND. NUMMER 38. TWEE BLADEN. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. eibneblabd. geen rijksgeld meer voor keuringsdiensten? afschaffing van wethou derspensioenen. mterneerin gsinrichtin g voor vreemdelingen. In geval van gevaar voor openbare orde of veiligheid. vaste klanten van VEENHUIZEN en hun vestiging! in het buitenland. Landbouw en Maatschappij. MIDDELBURG. jlq, Omrijd li fan kou VLISSINGEN. ^mriticcinte MSDDELBURGSCHE COURANT Js-gbiad Voor Middelburg, Goe» en agent schap Vlissingen j 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 Ct. p. W. Ad\ertentiën 30 ct. per .'egel, lngez. mededeelden 60 ct. p. r. 'im contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 60ESCSE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. RubrisA „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regeSs- a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 3 eeatS BB In het algemeene bezuinigingsplan, dat de regeering voorbereidt, zal, naar het „Volksblad"° verneemt, ook de zorg voor de Volksgezondheid niet worden ge spaard. Bij geruchte vernam het blad, dat het in de bedoeling ligt op de inspectie van de Volksgezondheid te besparen door vermindering van het aantal hoofdin specteurs en inspecteurs. Een andere bezuiniging zal verkregen worden door intrekking van den begroo- tingspost van 660.000, waaruit de bij dragen aan de gemeenten voor de keu ringsdiensten van waren werden bekos tigd. De kosten van de keuringsdiensten (voor zoover zij onder die omstandig heden te handhaven zouden zijn) zouden daardoor geheel ten laste van de ge meentelijke budgetten komen. Plannen van de regeering met het cumulatie-ontwerp. N^r de Standaard verneemt, is de regeering voornemens maatregelen voor te stellen, welke bedoelen een einde te maken aan het toekennen van pensioen aan wethouders. In het door den minister-president dr. H. Colijn in de Eerste Kamer aan gekondigde wetsontwerp tegen de cu mulatie zijn zoodanige bepalingen op genomen. Het moet in de bedoeling van de regeering liggen, dat voortaan aan wet houders bij hun aftreden een afloopend wachtgeld voor den tijd van drie jaren zal kunnen worden toegekend. Ver kregen rechten zouden worden erkend, echter met dien verstande, dat een af getreden wethouder, die pensioen ge niet. weder in functie tredend, zijn pen sioenrechten zal verliezen, evenals een wethouder, die op grond van vroegere wethoudersjaren recht op pensioen heeft, doch wiens pensioen op 't oogen- blik van afkondiging der wet stilstaat, omdat hij weder als wethouder is op getreden. DE INVOER van VERSCHE visch in belgie. Men wijst de N.R.Crt. erop, dat een de vorige week vermeld bericht over den invoer van versche visch in Bel gië niet geheel juist is geweest. De zaak is als volgt In België bestaat het verbod van in voer van tong en van alle andere vis- scben, die kleiner zijn dan 40 c.M. (voor kabeljauw 60 cm.) Deze maat bepaling is tot 19 dezer ingetrokken. Omtrent ini'trekking van het verbod voor tong is niets bekend. Gehandhaafd blijft het voorschrift, dat voor den uitvoer uit Nederland een certificaat van de afdeeling vis- scherijen en voor den invoer in Bel gië een invoervergunning, afgegeven door de Belgische regeering, moet wor den overgelegd. Naar wij vernemen is de regeering voornemens een interneeringsinrichting in het leven te roepen, waarin de vreemdelingen, die voor de openbare I orde of veiligheid hier te lande ge- i vaarlijk geacht worden, zullen worden j opgenomen. De uitgaanskas van rond f 200 week opgemaakt. In ..J Maatschappelijk Hulpbetoon", het officieele orgaan van de Vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, wordt melding gemaakt van een historisch feit betreffende een twee tal oud-gedienden uit Veenhuizen, die na langdurig verblijf in de werkinrich tingen aldaar waren ontslagen. Zij keer- den naar hun geboortestad terug, in het bezit van hun uitgaanskas van rond f 200 voor ieder. Na één week bleek,! dat de uitgaanskassen in gezelschap van vrienden waren opgemaakt, waar- na beiden zich meldden bij den Officier van Justitie, met verzoek om weer op gezonden te worden, terwijl één hunner tevens onmiddellijk om steun vroeg. i Bij de beoordeeling van dit geval rijst de vraag, hoe deze personen in het be zit van hun uitgaanskas waren géko- j men, daar toch als regel het geld wordt opgezonden ,aan den burgemeester van de gemeente, waar de ontslagene zich vestigt. De uitbetaling van het geld ge schiedt dan in wekelijksche termijnen, althans in kleine gedeelten. Aan den voorzitter van den reclasseeringsraad te Veenhuizen zijn dienaangaande in lichtingen gevraagd. Uit de verstrekte gegevens bleek, dat men voor het ont slag aan de betrokkenen vraagt naar welke gemeente zij na hun ontslag ver-, trekken. Bij vestiging in een Nederland sche gemeente volgt dan uitbetaling dei- kas door bemiddeling vtan den burge meester als boven aangegeven, 't Kojfit echter ook voor, dat de vertrekkenden zich volgens hun zeggen gaan vestigen in het buitenland, in welk geval de uit gaanskas wordt uitbetaald door den grenscommissaris van de plaats, w,iar men de grens passeert. De kosten van het 'in Veenhuizen in gereedheid ge brachte paspoort komen in mindering op de uitgaanskas. Er wordt tenslotte nog een spoorkaartje gekocht en de zaak is klaar. De praktijk is nu zoo, dit betrokkenen of nimmer de grens over gaan, öf onmiddellijk weer naar Neder land terugkeeren. Op deze wijze voor komt men uitbetaling der uitgaanskas in termijnen. Onder de vaste klanten van Veenhuizen is deze truc algemeen bekend en zij passen deze met succes toe, terwijl ,ian de nieuwelingen gaarne de gewenschte voorlichting wordt gege ven. Het spreekt vanzelf dat de onverbe terlijke klanten van Veenhuizen deze truc reeds meer dan eens hebben toe gepast en zullen blijven toepassen. Het is dan ook begrijpelijk, dat in dezen naar een oplossing ter voorkoming van dit kwaad wordt uitgezien. In „Maat schappelijk Hulpbetoon" lezen wij dien aangaande nog het volgende: De eenige oplossing schijnt óns, dat de uitgaanskas bij vestiging in het bui tenland wordt uitbetaald door bemidde ling van den betrokken Nederlandschen ccflnsul, eventueel door bemiddeling van den rijksinspecteur voor de steunverlee- ning van Nederlanders in het buitenland. Practisch zullen de gevallen, w,iarin zulks noodig is, tot de uitzonderingen behooren. Immers, als men weet, dat men zijn geld toch niet in handen krijgt, zal de lust om naar bet buitenlarV te vertrekken aanmerkelijk bekoeld zijn. In het belang meestal van den betrok kene zelf, m,aar ook 'in het financieel belang van de gemeenten, die steun moeten geven en van het Rijk, dat de verblijfkosten te Veenhuizen voor zijn rekening krijgt. Het comité v.an de internationale bloemententoonstelling Flora 1935 Heemstede heeft van Prinses Juliana twee groote zilveren medailles ontvan gen, teneinde deze als prijzen voor in zendingen beschikbaar te stellen. Eeni- gen tijd geleden heeft ook H. M. de Ko ningin voor deze expositie drie medail les geschonken. Propagajnda-vergadering van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij te Biggekerke. Als eerste van de in Zeeland te hou den propaganda-vergaderingen van den Nationalen Bond Landbouw en Maat schappij (organisatie van boerenbonden in de Noordelijke provincies) had Woensdagavond een bijeenkomst plaats in café „Wilhelmina" te Biggekerke. Ongeveer 50 personen waren aanwezig, o.w. verschillende inwoners van West- kapelle, die blijkbaar waren aangetrok ken door het feit, dat de spreker eer tijds in die gemeente heeft gewoond. De heer P. Janse Az. opende de bij eenkomst en deelde mede, dat zijn me dewerking was gevraagd, omdat hij door toevallige omstandigheden in ken nis was gekomen met den bond. Spr. stelde voorop, dat het niet de bedoeling is, de bestaande organisaties te doen verdv/ijnen, doch te komen tot een nau we samenwerking om de groote moei lijkheden, waarin de landbouw verkeert, te bevoegder plaatse kenbaar te ma ken, opdat men er van doordrongen zij, dat de grondzuilen van de maatschappij staan op den landbouw, vandaar de mooie combinatie van den naam „Land bouw en Maatschappij". De spreker, de heer J. de Lange uit Wijster (Drenthe), deelde mede, dat hij nu reeds 4 jaar avond aan avond op treedt en het is hem een vreugde, dat zijn eerste optreden in Zeeland samen valt met den 70sten verjaardag van den geestelijken vader van den bond, den heer J. Smid, oud-referendaris van het departement van landbouw en land bouweconoom, De goede daad, die ongeprezen sterft, verstikt er duizenden, die zij had kunnen uitlokken. In de jaren 19141918, aldus spr. ver der kon men overal lezen „Het Vader land vraagt koren" En op het eind van den oorlog bracht zelfs een minister de bange tijding, dat het land aan den rand van den hongersnood stond. Nu, 16 jaar later, durft men beweren dat diezelfden bodem te veel geeft, hoe wel de oppervlakte ten aanzien van het inwonertal kleiner is geworden. En nu ziet men in de Noordelijke provincies de menschen, die zich hebben opgewerkt door harden arbeid en noeste vlijt, dood arm gemaakt, omdat hun bezit wordt ontnomen door de sociale politiek, die thans wordt gevoerd en waardoor zij naar het communisme worden gedreven. Nochtans is dit niet de schuld van de „crisis". Iedereen 'heeft den mond vol van den steun voor den landbouw, welke 220 millioen kost. En daardoor wordt die landbouw beschouwd als het beste be drijf, dat er nog is. Daaruit vloeit voort, dat de radio, met name de A.V.R.O., terwijl het jaar 1935 eerst enkele minu ten oud is, verkondigt, dat iedereen boer moet zien te worden, want dat al leen is goed. Maar dan komt de tegen stelling in dezen vorm, dat men in het voorjaar 1934 heeft gebeden om een goeden oogst, terwijl men in den Haag zuchtte: als dat gebed maar niet in ver hooring mag gaan. En als dan in het na jaar 1934 de dank uitgaat voor den ze gen, dien de landbouw heeft genoten door een recordopbrengst, peinst den Haag er op, hoe die zegen moet worden vernietigd. Wanneer, aldus spr., wordt beweerd, dat de landbouw wordt „gesteund", is dat een leugen. De landbouwproducten hangen af van den prijs op de wereld markt, en deze komt tot stand door concurrentie over de geheele wereld, uit allerlei volkeren. Dat is de basis en wat dan daarboven wordt gegeven voor onze producten wordt „steun" genoemd. Uit deze stelling vloeit voort, dat wan-, neer een onderwijzer bijvoorbeeld, zou worden benoemd bij wijze van inschrij ving, dus op dezelfde wijze als een boer wordt behandeld en waardoor dus zulk een betrekking een concurrentie-object zou worden, van het salaris zeer waar schijnlijk een heel klein beetje zou over blijven. Men kan daaruit dus concludee-.1 ren, dat een onderwijzer, behandeld op dezelfde wijze als thans de boeren voor 5/6 gedeelte wordt gesteund. Allerlei artikelen wdrden verkocht tegen een vastgestelden prijs, waarvan 'n leverancier niet mag afwijken. De tal rijke contingenteeringsmaatregelen die nen nergens anders voor, dan om de ar tikelen op een zeker prijspeil te hou den. Niettemin spreekt men in deze ge vallen niet van steun, maar wel wordt gesproken over den landbouwsteun. Vergeleken met 1913 en den prijs stel lende op 100 pct„ ziet men, dat voor allerlei producten thans de prijzen 200 pet. bedragen, doch de landbouwproduc ten staan op 80 pet. Dat is een sociaal onrecht van 120 pet. Een sterke tegenstelling ontmoette spreker bij werkverschaffingen, waar de kleine boeren en arbeiders 10 cent per meter kregen uitbetaald voor grond werk, doch de stedelingen met 20 cent plus de noodige bijkomende rechten naar huis werden gezonden. Is deze laatste categorie soms van een edeler soort, i dan die stoere werkers ,die nooit heb- j ben gevraagd? Prof. Minderhoud heeft j aangetoond, dat de historie ons leert, dat er altijd een verschil is geweest tus- schen boer en stedeling, en daarom moet de eerste het maar met minder doen. Met verschillende voorbeelden toon de spreker aan, dat het boerenleven vol is van tegenslagen, waaraan niets is te doen. Vandaar de sterke neiging om al les te aanvaarden. Straks beginnen de verkiezingen weer en de politieke heeren beloven alles en j zeggen mooie dingen, doch die dingen j komen nooit aan de beurt. Daarom als j het platteland blijft slapen gebeurt er niets. De onhoudbare toestand op het plat- teland is het gevolg van het sociale on- recht. Heeft minister Oud het niet in zijn millioenenrede gezegd: De steun is een tegemoetkoming in het tekort aan rechtvaardigheid. Daarom is de crisis niet de oorzaak. Het geheele Neder landsche landbouwbedrijf is een graan- schelf, die, doordat ze gaat zakken, door stutten moet worden gesteund, doch die stutten gaan nu kraken en ze zullen allemaal moeten wegvallen. Voor al die stutten moet jaarlijks 10 millioen aan ambtenaren worden betaald, alleen omdat de consument het arbeidsloon van ons product niet zal behoeven te betalen. Scherp hekelde spreker het afslachten van koeien. De stedeling denkt het platteland niet noodig te hebben. Het platteland kan het best stellen zonder de stad, maar het omgekeerde kan nooit. De stedeling is afhankelijk van den bodem en kan niet zonder den landbouw. De stedeling werkt evenwel in de beschutte bedrij ven; de industrie wordt als nummer 1 genoemd en elk schreeuwt om bescher ming van de industrie. Aan beschutting van den landbouw denkt niemand. Hoe nu dit onrecht te bestrijden? In het Noorden is de strijd begonnen. Thans telt de Bond Landbouw en Maat schappij 15000 leden met verschillende provinciale afdeelingen. De boeren op het platteland worden wakker. De con currentie van den landbouw moet wor den weggenomen. Nu worden onze werkloozen gevoed met buitenlandsch koren. Als het invoerrecht van het buitenlandsch graan wordt verhoogd tot het peil van de waarde onzer pro ducten, dan is er geen steun meer noodig. Onze zuivelprijs moet hooger komen zoodat de fout wordt vermeden, dat de bouwboer de zuivelboer helpt en omge keerd. Daarom gaat onze strijd uit, met tegen de politieke partijen, maar tegen de fouten in die partijen. Daarvoor moe ten we allen één zijn, zonder onder scheid van richting, en we moeten sa menwerken, zooals we doen, als er in het bedrijf iets moet gebeuren en waar in we elkaar helpen, zonder te vragen naar richting. We moeten als één man de partijen en de regeering ervan over tuigen, welke fouten er aan het huidige systeem zitten. De prijzen -van de pro ducten moeten worden gebracht op een peil, dat bij het stedelijke en industri- eele loonpeil aanpast. De eigen land bouw moet worden gewaardeerd en on ze producten moeten niet mogen wor den weggejaagd door de buitenlandsche. Door te komen tot één groote orga nisatie moet het mogelijk zijn, dat onze voormannen in de volksvertegenwoor diging durven spreken, omdat ze we ten, dat de geheele Nederlandsche landbouw achter hen staat. Met groote aandacht werd de rede, door den spreker in gloedvolle woorden, nu en dan sterk geaccen tueerd en met talrijke, pakkende voor beelden toegelicht, aangehoord. Enkele vragen werden beantwoord, terwijl enkelen zich als lid opgaven. De heer P. Janse eindigde met een toepasselijk slotwoord. INDIJKING VAN HET ZUIDERSCHOR BIJ ST. PHILIPSLAND, In werkverschaffing. Het waterschap Rumoirt in den Anna Jacobapolder (St. Philipsland) heeft be richt ontvangen dat de minister van wa terstaat vergunning heeft verleend tot de indijking van het Zuiderschor, gele gen ten noord-westen van het voorma lige eiland Sint Philipsland. Genoemde indijking is aangevraagd als een object voor werkverschaffing. Een bedrag van 100.000 kan hierbij verloond worden. De werkzaamheden zullen 1 April een aanvang nemen en uitgevoerd worden onder leiding van de Nederlandsche Hei demaatschappij in centrale werkver schaffing. Openbare les ambachtsschool. De belangstelling voor de jaarlijksche openbare les, welke heden plaats beeft in de Ambachtsschool, was groot en de werkzaamheden in alle afdeelingen, wa ren in vollen gang, zoodat in de eerste plaats de autoriteiten als de burge meester van Middelburg en die van an dere gemeenten en de wethouder van onderwijs, en daarnaast de ouders en familieleden der leerlingen en verdere belangstellenden een goeden kijk kon den krijgen op het onderwijs en de re sultaten er v,an. Velen hebben ook dankbaar gebruik gemaakt van den hen verleenden toe gang tot het huis, dat op het terrein van de school in aanbouw is als conciërge woning. Ook wij hebben er een kijkje genomen. Het metselwerk uitgesloten, is dit p,and geheel afgewerkt door of nog in afwerking bij leerlingen van de Middelburg, 14-2-'35. Woensdag', hoog ste luchttemperatuur 8.1 °C (46 °F); laagste 6.7 °C (44 °F). Heden 9 h: 7.5 °C; 12 h: 9.2 °C. 5.3 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 758 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.1 mm te La Coruna; laagste 726.3 mm te Nor- döyan. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige W. tot N.W, wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regenbuien en kouder. Zon op: 7 h 21; onder: 17 h 08. Licht op: 17 h 38. Maan op: 24 h 56; onder: 17 h 31. V.M. 18 Februari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Februari. Hoogwater Laagwater. Do. 14 11.05 23.33 4.51 17.24 Vr. 15 12.05 5.57 18.22 Za. 16 0.25 12.48 6.49 19.04 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater Laagwater, Do. 14 0.02 12.36 5.50 18.27 Vr. 15 1.13 13.43 6.57 19.28 Za. 16 2.10 14.30 7.52 20.11 'n en neus door inademing I l/ der geneeskrachtige dampen van tf Wat Mijnhardt maakt is goed (Ingez. Med.) verschillende afdeelingen der school, die hier in een schitterend voorbeeld krijgen voor hun werk later in de prak tijk. Beneden omvat de woning twee ka mers, een keuken en een bijkeuken, bo ven drie slaapkamers en daarboven een vliering. De arbeid voor de timmerlieden is reeds bijna gereed en ziet men hier een soliede betimmering, die men in de moderne woningen anders nog al eens moet missen. Er komt nu zeker volop werk voor de leerlingen van de afdee ling huisschilderen. Al loopen de gevoelens over het al of niet verhoogen van den aesthetischen aanblik van de omgeving door dezen bij bouw nog al uit een, dat het een ver betering is voor hen, die er in zullen trekken en een prachtig werkobject voor de jongens, staat vast. Christ, Besturenbond. Woensdagavond werd in het Militair Tehuis de jaarvergadering van den Christ. Besturenbond gehouden. De voorzitter, de heer P. Meliefste, wees in zijn openingswoord op de belangrijk ste gebeurtenissen op sociaal-econo misch gebied, op de regeringsmaatre gelen en op den arbeid van het Christ Nat. Vakverbond, speciaal op het ge bied van werkloozenzorg en sociale scholing. De secretaris, de heer A. Flipse, deel de in zijn jaarverslag mede, dat de C. B.B. in 10 commissies is vertegenwoor digd. Het ledental der aangesloten or ganisaties daalde iets en bedraagt nu 965. Het t.b.c.-fonds verleende in vier gezinnen steun. De penningmeester, de heer v. d. Kuip meldde een ontvangst van f 526,12 en een uitgaaf van f 525,58. Overtreding? De politie alhier heeft proces ver baal opgemaakt tegen een iiutobuson- dernemer uit Vlissingen, die geregeld tochten naar Rotterdam onderneemt, wat in strijd zou kunnen zijn met de wet op de openbare middelen van vervoer. Goedgekeurd. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de door den Raad vastgestelde wijziging in de verordening voor de personeele be lasting, waardoor een billijker regeling voor het cafébedrijf tot st.md is geko men. Gemeenteraad, De eerstvolgende vergadering van den Raad is bepaald op Vrijdag 1 Maart,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1