OVERSTE SAX0N ASPIRIN KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. -Gebruikt in Ow soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 wlOeént ajSl«^ranci" wo'dt - TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935. No. 37. GOES. WALCHEREN. Historische Avonturenroman; joet- offa, uit lan- Al- rten de- no. De goudclausule-processen in Amerika. Met groote span ning wordt de uitspraak ver beid. Het gaat om milliar- den. Maar de regeering heeft tegen een voor haar on gunstige uitspraak nog wel pijlen op den boog. Wekenlang reeds verkeert men in Amerika in een zenuwachtige stem ming over de z.g. „goudclausule-pro cessen", die bij hei opperste Gerechts hof te Washington aanhangig zijn ge maakt. Het Hof zou al een keer of wal uitspraak gedaan hebben, doch stelde de uitspraak telkens weer uit, list laatst eergisteren. De spanning wordt daardoor natuurlijk nog extra aange wakkerd, al is haar bestaan dan al heel wel verklaarbaar uit hoofde van den reusachtigen omvang der bedra gen, die met de zaak gemoeid zijn. De ze loopen in de milliarden. Waar 't in den grond om gaat is de vraag, of 't Congres ('t parlement der Ver. Staten) 't recht heeft, om door 'n wet 'n belangrijke clausule in overeen komsten tusschen debiteuren en credi teuren te annuleeren. Dat heeft het Congres n.l. gedaan. Toen de dollar van zijn gouden basis werd gerukt en zeer aanzienlijk in waarde daalde, za ten de staat, talrijke gemeenten en ook talrijke groote maatschappijen voor de moeilijkheid, dat alle of een deel hunner obligatieleeningen waren aangegaan o.m. op de voorwaarde, dat rentebetaling en aflossing zouden ge schieden in „gouden" dollars. Voor de crediteuren was dit geen gering voor deel, doch als gezegd de regee ring haalde er fluks een streep door. Drie der vijf processen, welke bij het Opperste Gerechtshof in behande ling zijn, worden gevoerd door bezit ters van goudobligaties tegen spoor wegmaatschappijen, welke deze obliga- tiën hebben uitgegeven. Deze obliga tiehouders beweren, voor lederen op hun goudobligatie vermelden dollar thans 1.69 dollar het verschil tus schen den ouden en den nieuwen dol lar daarbij dus inbegrepen te kun nen vorderen. Dezelfde eisch wordt aan de regeering gesteld door iemand die bezitter is van een stuk der oor- logsleening, terwijl zelfs een vijfde aan klager zijn goudcertificaten dus bankbiljetten op dezelfde wijze wil ingewisseld hebben. Op alle waarde-papieren dezer eis- chers komt een clausule voor, welke betaling in goud of „in een hiermede overeenkomend bedrag in betaalmidde len voorziet. De eischers verlangen niet het eerste, daar dit immers sinds de nationalisatie van het goud in strijd met de wet zou zijn, zij beweren ech ter recht te hebben op de betaling van een equivalent voor de op de obligation vermelde gouddollars. Wanneer dus het Opperste Gerechts hof de aanklagers in het gelijk stelt, wordt iedere particuliere en publieke schuld, bij welker totstandkoming de goudclausule werd aangewend, onmid dellijk met 69 pCt. verhoogd, en dit zou de ruïne van den Staat en van het geheele Amerikaansche bedrijfsleven beteekenen. Ook de grootste concerns zouden een dergelijke reusachtige ver meerdering hunner schulden niet kun nen dragen en vele hiervan zouden tot faillissement gedwongen worden. Eenige cijfers kunnen dit aantoonen de goudobligatiën der regeering bedra gen ongeveer 13 milliard dollar, de obligatiën der spoorwegen 12 milliard dollar en die der publieke instellingen 15 milliard dollar. De meeste obligati- ®n der beide laatstgenoemde catego rieën hebben de goudclausule. Voorts zouden Staats-, districts- en gemeente- leeningen voor een totaalbedrag van 17 milliard dollar eveneens worden medegesleept, om nog maar niet te spreken van de talrijke obligatielee ningen van industrieele ondernemingen en particuliere personen, welke een goudclausule hebben. Op de beurs zou een dergelijke be slissing van het Opperste Gerechtshof een paniek veroorzaken. Goudobliga tiën zouden in verband met haar ver hoogde waarde scherp aantrekken, ter wijl aandeelen van maatschappijen met groote verplichtingen daarentegen zou den omlaag storten en hierdoor ook de tarwe- en katoen-noteeringen. Dat zouden de theoretische uitwer kingen zijn van een tegen de regeering gerichte beslissing, welke echter door de meeste deskundigen in financieele kringen voor onwaarschijnlijk geacht wordt. In werkelijkheid zou de regee ring deze uitwerkingen wel weten te voorkomen en noodmaatregelen voor dit geval zijn reeds geruimen tijd voor bereid. Niemand buiten de regeering zelf, weet heden, waaruit deze nood maatregelen zullen bestaan. Er bestaan echter de volgende alternatieven wel ke voor ieder doel dienstig zouden zijn: 1. Het Congres zou nieuwe wetten kunnen aannemen, waardoor de juristi- sche bezwaren van het Opperste Ge rechtshof ongedaan gemaakt zouden worden; 2. Het Congres zou ten spoedigste een aanvulling op de Constitutie aan nemen, waardoor de goudclausule waardeloos gemaakt wordt; 3. De regeering zou onverwijld een inflatieprogramma door kunnen voe ren, dat de deflationistische werking der beslissing van het Opperste Ge rechtshof op zou heffen; 4. Het Congres zou door een betref fende wetgeving den vroegeren goud dollar wederom herstellen. Deze laatste maatregel is momenteel in verband met de inflationistische stemming in het Congres wel de onwaarschijnlijkste. Al deze mogelijkheden worden over wogen, zonder dat echter een vooraan staande persoonlijkheid het gewaagd heeft, om de beslissing van het Opperste Gerechtshof of den koers der regeering in het geval van een voor de regeering ongunstige beslissing te voorspellen. Men moet afwachten, en dat doet men dan ook, hoewel met ongeduld en ner vositeit. sche niveau; dan is een nationaal mi nisterie mogelijk als in Engeland onder MacDonald. Spr. hoopte, dat dr. Colijn sterker en wijzer zal zijn dan zijn tegenstanders en de gelegenheid zal aangrijpen om tot waarlijke verbroedering te komen van het geheele Nederlandsche volk. 'T IS MAAR EEN WEET. Mussert minister van Water staat en „een roode onderwij zer" aan 't hoofd van 't depar tement van onderwijs, In een redevoering voor 't Verbond voor Nationaal Herstel te Bussum heeft de heer C. Hoynck van Papendrecht een middel aan de hand gedaan, om de poli tieke verscheurdheid van ons volk in haar tegendeel te doen verkeeren. Spr had natuurlijk speciaal het oog op de Controverse tusschen S.D.A.P., N.S.B. en wilde „in ootmoed" dit advies aan het hoofd onzer regeering, dr. Colijn ge ven: Er is een vacature in het ministerie. Bied Mussert, een bekwaam ingenieur, de portefeuille van Waterstaat aan; laat hem toonen dat het hem ernst is met het algemeen volksbelang. En zet een roo- den onderwijzer aan het hoofd van On derwijs; schenk hem vertrouwen; dan is de S.D.A.P. te brengen tot het Engel- DE WERKLOOSHEID. In Januari een kleine stijging van ongeveer 2i66 pet Overzicht van den stand der werk loosheid in de gemeenten behoorende tot het gebied der districts-arbeidsbeurs te Middelburg op 31 Januari. De cijfers tusschen de haakjes geven den stand aan op 31 December. Middelburg 1170 (1139); Vlissingen 1321 (1378); Aagtekerke 15 (9); Arne- muiden 211 (206); Baarland 64 (56); Big- gekerke 32 (28); Borssele 76 (71); Co- lijnsplaat 96 (77); Domburg 92 (92); Drie wegen 29 (25); Ellewoutsdijk 31 (33); Goes 228 (240); 's Gravenpolder 37 (56); Grijpskerke 25 (25); 's H. Abtskerke 8 (8); 's H. Arendskerke 175 (157); 's Hee- renhoek 84 (82); Heinkenszand 101 (85); Hoedekenskerke 80 (76); Ierseke 156 (99); Kapelle 135 (115); Kats 23 (21); Kattendijke 14 (12); Kloetinge 61 (55); Kortgene 37 (47); Koudekerke 131 (144); Krabbendijke 96 (90); Kruiningen 137 (142); Meliskerke 16 (12); Nieuwland 48 (51); Nisse 36 (28); Oostkapelle 30 (28); Oudelande 49 (47); Ovezande 75 (65); Rilland-Bath 72 (66); Ritthem 23 (18); Schore 19 (20); Serooskerke 58 (56); St, Laurens 27 (26); Souburg 324 „(333); Veere 33 (32); Vrouwepolder 27 (24); Waarde 56 (50); Wemeldinge 111 (100); Westkapelle 319 (309); Wissekerke 170 (162); Wolphaartsdijk 91 (90) en Zoute- lande 30 (24). Totaal stonden ingeschreven op 31 Januari j.l. 6279 werkzoekenden tegen 6112 op 31 December 1934. Het Commissariaat van Politic. De minister van Binnenlandsche Za ken berichtte, dat hij zich, omtrent de opheffing van het commissariaat van po litie in verbinding stelde met den Minis ter van Justitie- Nadat de verordening gemeente-politie de Koninklijke goed keuring zal hebben verkregen, is de Mi nister van Justitie bereid het ontslag vaa den tegenwoordigen commissaris van politie en de opheffing van het commis sariaat te bevorderen. Ingevolge art VII van het raadsbesluit van 5 Oct. 1934 treden daarmede de bepalingen nopens den inspecteur in werking. De Minister van Justitie heeft echter bericht, dat hij het minder wenschelijk zou vinden, indien gedurende een mo gelijk vrij geruimen tijd noch een com missaris noch een inspecteur in de ge meente Goes zou zijn. De minister ver zoekt daarom de benoeming van den in specteur zoo nauw mogelijk bij het ont slag van den commissaris van politie aan te laten sluiten. ZOUTELANDE. Maandagavond hield de Vereeniging „School met den Bijbel", alhier haar gewone algemeene vergade ring onder voorzitterschap van ds- W Oosthoek. De secretaris, de heer Job Wisse, bracht zijn jaarverslag uit over 1934. De gang van zaken is in 1934 bij het onder wijs goed geweest. Uit het verslag van den penningmeester, den heer S. van Sluijs, bleek dat de kas der Vereeniging in 1934 is versterkt met een overschot van 178. De bestuursleden J. Wisse en E. Jan- se werden herkozen. In de vacature ontstaan in het bestuur door het bedanken van den heer Joh. Pleyte wegens vertrek, werd de heer J. de Visser gekozen. Bij de rondvraag kwam o.a. de con centratie van scholen ter sprake. Het bestuur meende, dat deze school geen gevaar loopt. RAAD VAN ZOUTELANDE. Steunregeling vastgesteld. W erkverschaf f ingsob jecten. ZOUTELANDE. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester, D. Kodde, voltallig. De v o o r z. gaf een overzicht van hetgeen in 1934 zooal is voorgevallen. Hij noem de 1934 een donker jaar op economisch en zedelijk gebied. In 1934 zijn Duinweg, Oostweg en Duinstraatje verhard. Ook is een uitbreidingsplan voor de gemeente ontworpen. Spr, zag de toekomst don ker in en wenschte de raadsleden Gods zegen toe in 1935. Weth. S t r o o beantwoordde namens den Raad deze rede. Ingekomen was o.a. een dankbetuiging van de Geitenfokvereeniging „Laat ons Volharden", alhier, waarbij werd mede gedeeld, dat men thans geen subsidie meer noodig heeft. De v o o r z. deelde mede, dat de Ned. heiteeltcentrale geen plantsoen voor duinbeplanting beschikbaar heeft. De heer Von Brucken Fock had echter van andere zijde de beschikking over plantmateriaal gekregen en heeft met behulp van den gemeentewerkman en een subsidie van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in den Duinweg beplanting aangebracht. Den heer Von Brucken Fock werd voor zijn belange- loozen arbeid dank gebracht. Op voorstel v,an B. en W. werd be sloten zich voor de uitvoering der ziek tewet aan te sluiten bij de Coöp, Ver eeniging „Centraal Beheer" G.A, te 's-Gravenhage. Dit komt voor de ge meente en voor de arbeiders bij de werkverschaffing voordeeliger uit dan uitvoering door den Raad van Arbeid. Op voorstel van B. en W. werd be sloten voor 1935 f 25 beschikbaar te stellen voor het ontwikkelingswerk voor jeugdige werkloozen. De heer de Wolf stemde tegen. j Op voorstel van B. en W. werd een steunregeling vastgesteld voor gevallen, waarin niet gewerkt kan worden in werkverschaffing. Met den Polder Walcheren en de ge meenten Meliskerke en Biggekerke is overeenstemming bereikt tot het del ven van sprinken. Op de goedkeuring van den minister wordt nog gewacht. De vergoeding voor de bijz. scholen over 1932 werd vastgesteld op f 9,51 per leerling. Besloten werd op een daartoe strek kend verzoek eenmaal een subsidie van f 10 te geven aan de Geitenfokvereeni ging Boudewijnskerke. De heer Ver- hage stemde tegen. Op verzoek van aangelanden werd z. h. s. besloten tot verharding met klin kers van den Molenweg, Houtenburg- scheweg, Duizend roedsche baan en 'n gedeelte van den Zwaanweg, in totaal ongeveer 2400 m lengte. Geraamde kosten f 12,700. De helft der kosten zal door aangelanden worden gedragen in den vorm van een baatbelasting. Op voorstel v,an B. en W. werd be sloten om de vergunning tot het halen van zand uit het vroon bij pension (Ingez. Med.) door G. P. BAKKER. 41). „Een riem zonder eind", meende Saxon. „Maar als de kwartiermeesters ze niet kochten, zouden de paarden over de grens gebracht worden of aan den vijand verkocht. Nu vaart ieder er wel bij» i kwartiermeesters", oordeel de Mercurius, „Jij kunt het weten, want je bent met alleen de bode der goden", opper de zijn vriend. „Geldschieter! Tegenwoordig in Ham burg noemt men die heeren bankiers!" „Zeker omdat ze op een bankje in zeker klem vertrekje behoorden te zF ten." „Hoe langer de oorlog duurt hoe grooter de waarde van het goud wordt", beweerde S:uxón. „En hoe slechter de menschen", her nam Praxiteles. „Als ik over het goud begin, zou ik wel een liedje willen hui len. Ieder die met veel goud in aanra king komt, wordt er geestelijk door verlaagd. Wonden kan men heelen door er dunne zilveren of gouden plaatjes op te leggen zegt Paracelsus, de groote heelmeester. Zeker is dat de el.-! tering ophoudt en de genezing er door verhaast wordt, maar op de ziel werken de gouden schijven juist omgekeerd." „Je draaft door, oude dokter", ver weet Mercurius hem. „In elk geval", meende Saxon, „moet ik u eenige van die vervloekte schijven geven om paarden te koopen. Een voor den bode, een voor u en een voor mij, Praxiteles schudde het hoofd. „We hebben u toch reeds duidelijk gemaakt dat we vrienden zijn. En we zijn te trotsch op die vriendschap dan dat we het vuile goud gelegenheid willen ge ven zich er tusschen te dringen." De drie mannen gaven elkander de hand. Het zou onheusch zijn verder aan te dringen", besloot de overste. „En nu, overste", begon de bode der goden, „komt er nog een pakkend slot. Verwijt mij niet dat ik niet eerder heb gesproken. Ik had daarvoor een geldige reden- De prinses is op Bingumstein. Ze wilde zelf een onderzoek instellen. Met groote moeite hebben de mester en Bernhard haar tot nog toe teruggehou den." „Een paard. We moeten dadelijk ver trekken." De drie vrienden stonden op. Saxon hinkte naar Mientje, de beide soldeniers volgden hem. „Mientje", verklaarde hij. „Ik ga er op uit. We hebben een plannetje, een voordeelig zaakje." „Mag ik meegaan?" vroeg ze. „Beter niet. Het is mannenwerk." Hij stopte haar een goudstuk in de h,and. „Mijn handgeld", verklaarde hij. Ze legde beide handen op zijn schou ders, keek hem lang in de oogen. „Niet te lang wegblijven." Haar blik vertelde de rest. „Neen, meisje", loog Saxon. „Tot ziens, heeren", zei ze. „Adieu, mevrouw", groetten de beide anderen, bogen met een zwier als ca valiers /aan 't hof en zwaaiden hun vei fonfaaide hoeden zoo eerbiedig, dat de verschoten veeren het gras raakten. HOOFDSTUK XXV. Saxon zat aan het hoektafeltje in de groote gelagkamer. Door het venster kon hij den weg overzien. .Bijna de ge heele onderverdieping werd door de zaal ingenomen. Aan de eene zijde leid de een breede eikenhouten trap naar de bovenvertrekken. Mercurius en Praxiteles w,aren ver trokken. De eerste om de berichten over te brengen aan den koning van Zweden. Saxon wachtte nu op den tweede, die met een paar goede paar den zou terugkeeren. De overste begon ongeduldig te wor den. Marion op Bingumstein. Slechts vier uren rijden van hier verwijderd. De lust bekroop hem den afstand te voet ,af te leggen, maar daardoor zou hij nog later bij haar zijn. Dat vervloekte wach ten; de tijd drong. Marion. Hij verlang de er naar haar weer te zien, haar in zijn armen te nemen. Heel zijn hart smachtte naar de eenige vrouw, die hij ooit had liefgehad, de eenige vrouw, die er voor hem op de wereld bestond. Ma rion, de mooiste vrouw, die een man zelfs in zijn wildste droom en zich kon voorstellen. Zijn verloofde. Hij zag haar ovaal, ivoorkleurig gelaat voor zich met de groote bezielende zwarte oogen on der de lange wimpers, de krans van donkere lokken, zag het spottende, raadselachtige lachje om de warme roo de lippen, het lachje dat hij alleen be greep, zag haar trotsche slanke, maar toch zoo mooi gevormde verleidelijke gestalte. Zijn Marion. Hij zat met het handvat van zijn bierkruik in de hand, h/alf onbewust van zijn omgeving, te droomen. Eensklaps werd hij opgeschrikt door het gekletter van talrijke paardenhoe ven op den straatweg alsof een geheel regiment in aantocht was. Hij keek ter sluiks uit het venster, zorg dragende dat hij v,an buiten niet was te zien en bemerkte dat de geheele weg bezet wasj met ruiters en voetvolk. Overal om de| herberg werden posten uitgezet. Ge snapt! Doch toen lachte hij om zijn eigen dwaasheid. Ze hebben toch geen twee regimenten ruiters van Hoick en Bern stein, geen paar duizend man noodig om mij te vangen dacht hij. Maar wat was hun doel? De deur van de herberg werd open geworpen. Een officier trad binnen, ge volgd door een bende musketiers en toen achter de anderen verscheen de galgentronie van den vos, den rooden wachtmeester. O Nief alleen pijn verzachten, maar bestrijden: Dat cto&fr het product van vertrouwen. (Ingez. Med.f Duinoord met ingang van 1 Maart a.s, in te trekken. De heeren D. Kodde, J. Koppejan, J. Stroo, en F. de Witte werden als leden der schattingscommissie voor de inkom stenbelasting herbenoemd. RAAD VAN N.- EN ST. JOOSLAND. Het voorstel van 't gemeente bestuur van Middelburg inzake vergoeding voor U.L.O.-onder- wijs aangenomen, De steun regeling gewijzigd. N.- EN ST. JOOSLAND. Maandag vergaderde de Raad- onder voorzitter schap van den burgemeester voltallig. De v o o r z. gaf een overzicht van de- belangrijkste gebeurtenissen in 1934. Wethouder Polderdijk antwoord de als oudste raadslid dat het optreden van den burgemeester de instemming heeft van het weldenkende deel der be volking. Hij hoopt dat de burgemeester op denzelfden weg zal voortgaan en or de en rust zal handhaven. De v o o r z. deelde o.m. mede, dat de leegstaande aschbakken niet verhuurd kunnen worden, omdat daarvoor geen liefhebbers zijn, dat van den Brandweer- bond advies is ontvangen inzake vrijwil lige en verplichte brandweer, doch dat dit advies moeilijk zal kunnen opge volgd worden, wegens de hooge kosten, daaraan verbonden; dat bij brand even als vroeger de klok weer geluid zal wor den. De opperbrandmeester J. Poppe Wz, had ontslag gevraagd, hetgeen B. en W, hem verleend hadden. In zijn plaats be noemden B, en W. H. van Leerdam Pz, en in de plaats van Van Leerdam stel den B, en W. voor den heer A. Koopman te benoemen tot brandmeester, waar mede de Raad accoord ging. Op een vraag van den heer De Kater deelde de V o o r z. mede, dat Poppe geen re den voor zijn ontslagaanvrage genoemd had en ook de zaak niet met B, en W, had besproken, hetgeen spr. vreemd vond. Ingekomen was o.m. het bericht, dat opnieuw vo"or een jaar vrijstelling is ver leend van het geven van onderwijs in lich. oefeningen aan de o.l. school. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O, werd herkozen de hr. D, de Waard. Tot lid van de Werkloozencommissie werd wegens aftreding van wethouder Polderdijk, die zich niet meer beschik baar Stelde, benoemd wethouder De Goffau en als lid-werknemer in dezelf de commissie de hr. J. Dellebeke. Van de gemeente Middelburg was een verzoek ingekomen om medewerking tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling, betreffende de kosten van leer lingen, die een U.L.O.-school in die ge meente bezoeken, hetgeen hierop neer komt dat aan de gemeente Middelburg een bijdrage van ongeveer 80 per leer ling betaald zou moeten worden. De Voorz. zegde, dat bij niet-toetreden geen kinderen meer uit deze gemeente bij het U.L.O.-onderwijs in Middelburg Er zaten m,aar weinig gaste» in de zaal. Gluiperig keek de vos rónd, kreeg Saxon in zijn hoekje in de gaten, wees hem aan en schreeuwde: „Daar zit de spion." De officier monsterde Saxon, knikte en zei spottend: „Zoo, vriendje. Kom maar eens hier. Je gaat met ons mee." En toen terwijl hij zijn ironie eensklaps liet varen: „Grijpt hem, kerels!" Saxon had even vriendelijk terug ge lachen, was opgesprongen ea stond in enkele stappen boven aan detrap vóór een der musketiers het bevel had kun nen opvolgen en een hand naar hem kon uitsteken. „Hem na. Grijpt hem toch", klonk de stem van den officier. „Niet schieten, ezels. Levend vangen. Een doode spion is geen cent meer w,aard." Saxon draaide zich bliksemsnel om, zag beneden zich de soldeniers de trap opstormen. Hij bleef staan, wachtte hen boven kalm op. De eerste vervol ger was met getrokken zwaard vlak bij hem. Saxon duwde het zwaard met zw,aaienden arm ter zijde, greep den man, hief hem op ondanks zijn tegen stribbelen en wierp hem met volle kracht tegen de beide kerels aan, die het dichtst bij hem waren. Zij vlogen kletterend in hun borstharnassen ach terover tegen de mannen aan, die op hen volgden. De geheele bende rolde vloekend en tierend van de hooge, stei- te trap. (Wordt vervolgd)1.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5