GEMENGD NIEUWS. IN DE PUP. BEKENDMAKINGEN. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSeH-VLAANDEREH W.D. e€N 9T-ER m aer IJC.. GEMEENTERAAD VAN GOES, i Ai Aan de hand van mededeelingen uit eigen ervaring, kwam spr. met klem op tegen het verhaal van hongersnood in de Oekraïne en den Oeral en van kin derlijkjes in blik, om dan stil te staan bij het leven in de mijnen, waar volgens hem betere maatregelen genomen wor den in het belang der hygiëne en der veiligheid dan in de mijnen van West- Europa. 'tweemaal per jaar is een delegatie uit de arbeiders van alle landen de gast van de Sowjet arbeiders en allen komen terug zonder iets ontdekt te hebben van al het verschrikkelijke dat de vijanden van de Sowjet Unie verspreiden. Maar spr. wil hier aan toevoegen, dat men niet moet denken aan een Heilstaat, aan een samenleving zonder fouter, maar wel is het er het Land van belofte voor de komst van het socialisme* Spr. stond dan nog stil bij het Roode Leger, dat z.i, veel kameraadschappe- lijker is dan in de kapitalistische landen en dat goed geoefend en gewapend ge reed staat om te voorkomen, dat een dezer landen weer het stelsel van pri vaat bezit zou willen doen ingang vin den. De discipline is in dat leger niet noo- dig, want ieder heeft voldoende plichts besef. Met een opwekking lid te worden van de V.V.SU. (vrienden van Sowjet-Unie) en oprichting van een afdeeling Middel burg, e;ndif*de spr. onder apolaus. Naar aanleiding van een drietal uit de vergadering gestelde vragen zeide spr. nog dat de loonen verschillend zijn, voor ongeschoolde arbeiders van 65 tot 75, voor geoefende van 85 tot 120 en voor gekwalificeerde arbeiders van 150 tol 300 roebels per maand, verder vrije werkkleeding, vrije medische hulp, hef fabrieksrestaurant met prijzen naar ver houding der verdiensten en de coöpora- ties voor ieder der verschil1ende cate gories Men gaat van het standpunt uil, dat er voor ieder werk is en zij, die nie1 werken, ook niet moeten eten. Verder kunnen alle genieten van theaters, van parken met allerlei attracties enz. Inzake de orders aan het buitenland, zegde spr., dat deze vclor Nederland nog van grootere beteekenis zouden zijn, als de regeering de Unie maar er kennen wilde. Het zou van be'ang zijn voor onze veehouderij, onzen landbouw, onze textielindustrie, den scheepsbouw, de zuivelbereiding. Althans tot dat men in de Unie nog meer zelf kan producee- ren. Dat men in Rusland de vrouwen tot in de mijnen ziet werken, komt om dat zij daar niet alleen in woord maar ook in den daad de gelijke van de man nen wil'en zijn. De heer Goeman bracht den spre ker dank en verzocht hen, die een af deeling wilden stichten te blijven. Wij meenen te mogen aannemen, dat hiervan nog niet veel gekomen is. Centrale Hengstenkeuring. Naar reeds eer medegedeeld zal Don derdag ra.s. alhier de Centrale Heng stenkeuring gehouden worden. Winkelsluitingswet. B. en W. leggen den Raad ter vast stelling over een tweetal door de Com missie voor de Strafverordeningen ont worpen Raadsbesluiten tot uitvoering resp. van artikel 9, eerste lid en artikel 9, derde lid der Winkelsluitingsw t. De bestaande verordening houdt in een drietal afwijkingen van de Winkel sluitingswet, n.l. Ie. opheffing van de in de wet neergelegde vrijheid betref fende openblijven gedurende een deel van den Zondag in winkels waar met na me aangewezen artikelen worden ver kocht; 2e. het scheppen van eenige vrij heid met betrekking tot het rondbrengen van melk op Zondag en 3e. afwijking van het sluitingsuur gedurende het deel van het jaar, waarvoor de zomertijd geldt. De commissie meent, dat de Raad handhaving van eerstgenoemde afwijking wenschelijk acht, m.a.w. dat hij algemee- ne winkelsluiting op Zondag wenscht, te doen blijven bestaan. Hetzelfde is het geval met betrekking tot de geschapen beperkte vrijheid aan gaande het rondbezorgen van melk op Zondag vóór 11 uur. Handhaving van de verschuiving van het sluitingsuur gedurende den zomer tijd wordt in tegenstelling met de hieromtrent voorheen bestaan hebben de opvattingen door de winkeliers niet langer begeerd. Ze zou bovendien geen zin meer hebben nu bereids door de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangenomen een wetsontwerp tot in voering van den Middeneuropeeschen tijd, en afschaffing van den zomertijd. Gedurende de laatste jaren is naar hier overgekomen het reeds sedert lang in België bestaande gebruik om op straat z.g. „patates-frites" te verkoopen. Deze straatverkoop komt in wezen ge heel overeen met dien van consumptie ijs. Het feit doet zich dan ook voor, dat verschillende personen, die des zomers langs de straat consumptie-ijs verkoo pen, gedurende de wintermaanden hun installaties bezigen voor het uitventen van patates-frites. Deze personen nu hebben den wensch te kennen gegeven, dat hun voor den verkoop van laatstge noemd artikel dezelfde faciliteiten zul len worden verleend als voor dien van consumptie-ijs, hetgeen volkomen billijk geacht moet worden. De Commissie stelt dan ook voor, hiertoe een bepaling in het leven te roepen. Ged. Staten hebben besloten voor de Statenverkiezingen het aantal stern- districten, evenals de Raad zu.ks reeds voor de gemeenteraadsverkiezingen deed, te brengen van vijf op zes. Mutatie Crisiscomité. Wegens uittreding van den heer A, Th. Verbist, heeft de samenstelling van het Plaatselijk Crisiscomité een veran dering ondergaan, In de plaats van den heer Verbist is benoemd de heer A, C. Burger. Tevens is de functie secretaris-penningmeester thans gesplitst. Als secretaris is be noemd de heer P. A. E. Schrijver en ;als penningmeester de heer A. C. Burger. Aankoop woning en grond te Krabbendijke. De Gascommissie stelt den Raad voor om ten behoeve van het gasbedrijf aan te koopen een woning te Krabben dijke, plaatselijk gemerkt no. 180, ge legen aan den Zuidweg, eigendom van de Hervormde Schoolvereeniging, voor den prijs van f 1900. B. en W. stellen voor, tot dezen koop over. te gaan, en eveneens het erfpachts- recht af te koopen voor f 414. Herijk van maten en gewichten. Voor den herijk van maten en gewich ten zal zitting worden gehouden in een lokaal van school B aan de» Reesten- markt van 10 tot 12.30 en van 14 tot 16.30 uur. Woensdag 13 Febr. voor de verkoo- pers van nieuwe maten en gewichten en voor de Staatsspoorwegen. De fruittentoonstelling. De groote fruittentoonstelling, die te dezer stede begin October van dit jaar wordt gehouden, belooft, wat de opzet betreft, een grootsche gebeurtenis te worden. Naar men ons mededeelde, zal het fruit in zijn kwaliteiten, behandeling en verpakking, in den ruimsten zin van het woord getoond en gedemonstreerd wor den. Het bestuur zal voorts aan H. K. H. Prinses Juliana verzoeken de tentoon stelling te openen. RAAD VAN SEROOSKERKE. De begrafenisrechten gewijzigd De gemeente neemt 1/3 van de ziekenfondscontributie van - bepaalde werkloozen voor haar rekening. SEROOSKERKE. Maandagmiddag vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Dregmans de Raad voltal lig- De voorz. wenschte in deze eerste vergadering in 1935, alle raadsleden met hun gezinnen een gezegend jaar. De hr. A. Melis dankte den voorz. voor zijn vriendelijke woorden. Een voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een voorschot aan: a, de school der ver. voor Geref. L, O. ten be drage van 1200; b. de school der ver. voor Chr. Volksonderwijs ten bedrage van 400 werd z.h.s. aangenomen. Vervolgens was aan de orde een voor stel van B. en W., om art. 4 der veror dening op de heffing van begrafenis rechten thans luidende: „Voor een ver gunning tot het plaatsen van een graf paaltje, niet hooger dan 1 m en niet breeder dan 0.35 m, wordt betaald 1; voor het leggen van een grafzerk 3; voor het plaatsen van elk ander gedenk- teeken 10, te wijzigen in dier voege dat voortaan verschuldigd is voor het plaatsen van een grafpaaltje of roos 2; voor het plaatsen van een steen 5; voor het leggen van een grafzerk 5 en voor het plaatsen van elk ander gedenk- teeken 10. De heer H o e g e n vond het sub. a verhoogde bedrag met 100 procent te veel en zag liever dat het oude bedrag werd gehandhaafd. Van grafpaaltjes wordt juist door de minst gesitueerden gebruik gemaakt. Na eenige verdere bespreking wijzigden B. en W. hun voorstel zoodanig dat sub. a blijft ge steld op 1. Hierna werd het voorstel aangenomen. In verband met het in de vorige ver gadering in handen van B, en W. ge stelde verzoek van den Christ. Bestu renbond alhier, om een gedeelte van de premie van het ziekenfonds en van dex contributie voor het z.g. dokters fonds, verschuldigd door werkloozen voor rekening der gemeente te nemen, stelden B. en W. voor: a, 1/3 gedeelte van de door de werkloozen verschul digde premie voor het ziekenfonds te storten, met bepaling, dat dit enkel zal gelden voor de werkloozen, die in de steunregeling vallen en slechts voor die week of weken, dat zij werkelijk steun trekken; b, met betrekking tot de con tributie voor het z.g. doktersfonds tot aanhouding te besluiten, in verband met een voorgenomen reorganisatie van dit fonds. Over sub a werd een breed voerige bespreking gehouden, waaraan allen deelnamen. Het resultaat was, dal het voorstel m.a.s. werd aangenomen. Ook het andere voorstel van B. en W. passeerde m.a.s. den hamer. De V o o r z. deelde aan het slot mede, dat na het verzenden der con vocaties aan de Raadsleden nog was ingekomen een verzoek van Jan Wattel Johz. e.a., om over te gaan tot verhar ding met klinkers van den Zoekweg III, van de hofstede „Driewegen" af tot den Vrouwepolderschen weg. Het ver zoek werd in handen van B. en W. ge steld voor onderzoek. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Zater dagavond had in een der lokalen van de openbare lagere school de jaarvergade ring plaats van het Ziekenfonds, onder leiding van den heer L. Wattel. De Voorz. heette in het bijzonder welkom den burgemeester dezer gemeente, die voor het eerst een algem. verg. bij woonde van het Fonds. Hij releveerde dat 1934 een niet ongunstig jaar is ge weest, doch dat 1935 niet gelukkig be gon, aangezien de heer Polderdijk, die 38 jaren de functie van secretaris ver vuld had, zich om gezondheidsredenen (verzwakking van de oogen) genood zaakt zag, deze functie neer te leggen. In zijn plaats is door het bestuur als secretaris aangewezen de heer C. A. Walraven. Uit de rekening van den pen ningmeester, den heer Sluimer bleek o. m. dat de ontvangsten in 1934 hebben bedragen f 886 en de uitgaven f 856. Batig saldo f 29. Bij de uitgaven waren f 841 aan ziekengeld. Het maatschappe lijk kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1934 f 2429. Overleden waren 3 leden en be dankt 4 leden, terwijl 1 vertrok. Drie begunstigers kwamen er bij terwijl er 2 bedankten. Thans zijn er 140 leden. De bestuursleden C. A. Walraven; L. de Kraker en M. Dellebeke werden herkozen. Hierna sprak de voorz. een afscheidswoord tot den heer Polderdijk als secretaris, die echter nog bestuurs lid blijft. Namens allen betuigde spr, hem harte lijk dank, voor wat hij 38 jaar lang voor de vereeniging heeft gedaan en het was spr. een aangename taak hem als een klein stoffelijk bewijs van waardeering een cadeau aan te bieden, namens alle leden van het Ziekenfonds. Het cadeau bestond in een fraaie ruststoel. De heer Polderdijk zeide zeer verrast te zijn door dit geschenk, en betuigde zijn hartelijken dank, ook voor de waar- deerende woorden. Spr, herinnerde zich, dat men begonnen was met 50 le den. Hij wees op het vele goede dat het fonds heeft gedaan en hoopte, dat het' nog vele jaren mag doorwerken tot heil van de ingezetenen. IERSEKE. Zaterdagavond gaf de gymnastiek- en athletiekvereeniging V. Z. O. S. alhier haar eerste uitvoering voor een uitverkochte zaal Nolet. Jon gens en meisjes, grooten en kleinen werkten mede om den avond goed te doen slagen. Vooral de aesthetische oefeningen vielen zeer in den smaak. Een en ander werd afgewisseld imet voordrachten. Zaterdagavond vergaderde de vis- schersver. Ierseke, onder voorzitter schap van den heer Jer. Vette. Beraad slaagd werd over de vele klachten inza ke den prijs der mosselen en den afzet van dat product. Er kan echter niets worden gedaan, zoolang er geen een dracht is. NIEUWVL1ET. Zondag brak brand uit in een arbeiderswoning, bewoond door De R„ een half uur van het dorp. De brand ontstond door een pot met kokend vet, 'die op de kachel stond, "t Perceel brandde gedeeltelijk uit. Het beddegoed en eenige meubelen gingen verloren. De inboedel was wel, het huis echter niet verzekerd. EEN SLIMMERD TEGEN DE LAMP GEVLOGEN, Hij was van goede huize afkomstig, doch door werkloos heid en tegenslag ertoe gekomen te tee kenen bij het Fransche vreemdelingen legioen, waarbij hij vroeger ook al had gediend. Met dit praatje kwam de vorige week iemand bij een der predikanten te Bre da aan, met de toevoeging daarbij dat hij naar Parijs moest om zijn werfsom uitbetaald te krijgen en in dienst te tre den, maarhij had geen geld voor zijn verre reis! Hij maakte werkelijk een goeden in druk en hij kon o, zoo mooi praten. Hij zou heusch het bedrag, als zijnde maar geleend, binnen enkele dagen in dank retourneeren. Ende predikant liet zich vermurwen, zou hem helpen en schreef hem.een bon. Op deze bon zou hem aan het station een spoorkaartje Parijs werden ver strekt. En zoo geschiedde 't ook» Hij had dus een kaartje en kwam daarmee op het perron, maar wat had hij er zóó eigenlijk aan? Hij wilde „geld" zien en verzon dus een.... nieuwe smoes. Eenigszins kreupel te rug gekomen ,aan het loket van den kaartjesverkoop, deelde hij mede, zoo juist zijn voet te hebben verstuikt, zoo dat hij niet verder kon reizen, waarom hij hetreisgeld terug vroeg. Maar de loket-beambte antwoordde geen geld, doch slechts een bon te hebben ontvangen; dus van terugbeta ling kon niets komen. Een nieuw plannetje rijpte in 's mans brein, met zijn kreupelgangetje droop hij af naar den trein in de richting Roosendaal, dus.... richting Parijs! Maar in Breda vertrouwde men het zaakje toch niet en derhalve werd Roo sendaal opgebeld en ingelicht. En dat men goed gezien had, bleek toen ook weldra. In Roosendaal gear riveerd ging de „manke" „legionnair" het eerst maar naar het kaartjes loket om daar te komen vertellen, dat hij on gesteld was geworden en dus niet ver der kon reizen, waarom hij zijn reisgeld terug vroeg, met aftrek dan natuurlijk van de reiskosten Breda-Roosendaal. Zoowaar, de truc „gelukte", hij kreeg „zijn geld" terug, maar het was of hij ervoor klaar had gestaan daar kwam een militaire politieman, een assistent bij de marechaussées te Roo- sndaal, die stationsdienst had, in op dracht van de Bredasche telefonische waarschuwing, den pseudo-legionnair inrekenen. En zoo eindigde de reis in de poli- tie-cel te Roosendaal, vanwaar de jon geman Zaterdag onder politiegeleide naar Breda is teruggebracht, echter niet weer naar den predikant, doch naar 't Huis van Bewaring, waar hij ter be schikking is gesteld van den Officier v:an Justitie. (Msb.) EEN GERUCHTMAKEND FAILLIS SEMENT. Eenige dagen geleden is de notaris F. te Langweer (Fries land) failliet verklaard, Dit faillissement w,as aanleiding dat de justitie een on derzoek naar de boekhouding van den notaris deed instellen. Het is nu geble ken, dat het faillissement voor velen hoogst onaangename gevolgen met zich zal brengen. Er is nl. bij het onderzoek aan het licht gekomen, dat de faillietverklaring voornamelijk is veroorzaakt door het verleenen van hypotheken aan meest kleine veehouders. Doordat deze boeren door de slech te economische omstandigheden geen kans meer zagen, de op deze hypothe ken verschuldigde rente aan den nota ris te voldoen, en de waarde der boer derijen door de slechte uitkomsten van het veebedrijf buitengewoon sterk daalde, was het den heer F. niet meer mogelijk, aan zijn verplichtingen jegens zijn bankiers te voldoen. Het is zijn bank geweest die het faillissement heeft aangevraagd. Tengevolge hierv.an zullen nu ziter waarschijnlijk tientallen boerderijen executoriaal onder den hamer worden gebracht, waardoor talrijke gezinnen zouden worden gedupeerd. Menschen, die op hun boerderij jaren lang alle krachten hebben ingespannen om hun zaken ook in deze slechte tijden gaande te houden, zouden thans deze woon plaats moeten ontruimen. Men heeft een actie op touw gezet om dergelijke ge volgen van het geruchtmakende faillis sement te voorkomen. In dit verband heeft men het o.a. wenschelijk geacht, den minister van justitie van de toe dracht van deze zaak op de hoogte te brengen. ONTVANGEN BOEKEN. „Het kralensnoer". Een verzame ling opgaven om Nederlands te leren schrijven, door D. L. Daalder. Uitgave N.V. Servire te Den Haag. „Steek voor steek No. 2". Prac- tische breiwerken voor iedereen. Het boekje bevat 14 breiwerken (dames jumpers, meisjesjurken enz.), welke steek voor steek zijn beschreven. Uit gave N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia te Utrecht. Van de firma L. J. C. Boucher uitgever te Den Haag, ontvin gen wij de eerste vier romans uit de „Karavaan-serie", een goedkoope serie uitgegeven in een handiger formaat. Voor hun Vaderland". Roman door Bruno Brehm, vertaald door S. Vestdijk. „Het wonder", door Louis Brom- field, vertaald door H. A. C. Snethlage. „Niemand ontkomt zijn noodlot" door James M. Cain, vertaald door J. C. Bloem. „De vlucht", door E. Arnot Ro bertson, vertaald door C. J. Kelk. De Bataafsche Import Mij. zond ons een Shell verkeersspel, een gemo derniseerd ganzenbord, om de jeugd vertrouwd te doen geraken met de nieu we verkeersteekens. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Kinderport. met inh., Mej. Jacobse, KI. Vlaanderen M 137; twee zakken kolen, Moens, Breestraat O 165; lederen handbeschermer, A. J. H. de Zeeuw, Lange Geere K 239; Glacé handschoen, Gem. veldwachter, St. Laurens; Zak doek, J. Wagenaar, Volderijstraat M 113; paar Dameshandschoenen, Verma ren, Hendrikstraat W 75; Hond, Schut, woonschip, Vlissingsche brug; Belasting- merk (kosteloos), N. Dingemanse, Oud Arn, pad T 125; Manchetknoop, J. Velds, Bagijnhof E 151; Zwarte Hand schoen, C. GildeWisse, St, Laurens, Noordweg A 14; Zwarte Muts, L. Ver- méulen, Bellinkstraat G 170; Bruine Muts, Mej. Pauwelse, Langeviele Sin gel; Kinderschortje, Jansen van Roosen daal, AJrm. Schuitvlot Q 262; Zwart Kin dermanteltje, G. 'C. van Westering, Dam G 3132; Breiwerkje, P. de Keij- zer, Klein Vlaanderen M 150; School- etui met inh., Gabriëlse, Vlasmarkt L 25; Handschoen, D. Roose, Noordweg R 48; Zakkammetje, M. Bolier, Lange Delft H 8; Glacé Dameshandschoen, M. Wattel, Pottenb. singel Q 58; Gymna- siekschoen, T. Verheijden, Dam N.Z. F 95; Sigarenkoker met inh., J. Pattenier, 't Zand D 30; Bruine Damesport., C. van Sluijs,, Bureau van politie; Ring (verm. goud), B. Tres, Zusterstraat I 218; Alpen Muts, L. Vermeulen, Bellinkstraat G 170; Pakje Keper, Mej. Adriaanse, Ko- Douwe Egberts Echte friesche tieeren-Baai e» Baai-Tabak. Melange van rijpe tabakken. (Ingez. Med.J rendijk P 63; Belastingmerk in etui, M. Schuit, Zusterstraat I 206; Dekzeil, Bliek (smid), Schuitvlotstraat; Heeren rijwiel, Wed. de Munck, Markt, café; Grijze Pet, C. J. Tilroe, Leliestraat S 150n; Dameshandschoen, Bureau van Politie; Paar Handschoenen en Knip mes, Gem. Veldwachter, St. Laurens; Dameshandschoen, J. Janse, Noordplein M 220; Kinderport., A. du Bois, Wa genplein P 8; Schaatsen sleuteltje, T. Snijders, Schuttershofstraat K 116; Boodschapt,asch, G. Pitlo, Veersche weg T 250; Dameshandschoen, M. Pattenier, Hoogstraat I 136. Op Vrijdag, den 15 Februari 1935 de= voormiddags elf uur, Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 21 December 1934 en 18 Januari 1935, 1. Ingekomen stukken- 2. Verzoeken om afschrijving van belasting. 3. Besluit van het Burgerlijk Arm bestuur tot wijziging der begroo ting dier instelling voor het dienst jaar 1934, 4. Verzoek van kofïiehouders om opheffing of vermindering van den grondslag biljarten in de Veror dening tot vervanging van belas tingbedragen, voorkomende in de wet op de persóneele belasting, door andere belastingbedragen. 5. Benoeming van een lid in de grondbedrijfcommissie en een ge delegeerde in het bestuur der ver eeniging „De Ambachtsschool" wegens het niet aannemen zijner benoeming als zoodanig door den heer G. Adriaansen. 6. Voorstel tot vaststelling van een verordening, als bedoeld in art. 9, eerste lid der Winkelsluitings wet en van een besluit, als be doeld in art. 9, derde lid dier wet. 7. Voorstel tot vaststelling der ge meentelijke vergoeding aan de bij zondere lagere scholen, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1935. 8. Benoeming van voorzitters en le den der stembureaux voor de a.s. verkiezingen. 9- Voorstel tot aankoop van een huisje met grond te Krabbendijke ten behoeve van het 'gemeente- gasbedrijf. 10. Verzoek van de „Patrix" Patent- Onderneming om wijziging der voorwaarden, waaronder haar is toegestaan om een bord op ge meentegrond te plaatsen. 11. Voorstel tot wijziging van: het ambtenarenreglement voor de gemeente Goes; de verordening, regelende Jen rechtstoestand van de ambtenaren van den keuringsdienst van waren voor het keuringsgebied Goes; de arbeidsovereenkomstenveror- ning der gemeente Goes. 12. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie der gemeente Goes- 13. Voorstel tot het opnieuw vaststel len van een tarief voor de heffing van sas- en havengeld. 14. Goedkeuring der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1935. 15. Vaststelling der gemeente-begroo- ting voor het dienstjaar 1935 met de daarbij behoorende bedrijfsbe- grootingen. 16- Mededeeünge betreffende de ge bleken tekortkomingen in de ad ministratie van het Gasthuis. De burgemeester,'Van Dusseldorp, Goes, den 9 Februari 1935. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6