OVERSTE SAX ON BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 12 FEBRUARI 1935. No. 36. agsHsaasswwMi KRONIEK van den DAG. Dreigende kabinetscrisis in Frankrijk De meerder heid voor Flandin tot 50 stem men geslonken. De radica len zouden weer met de soci alisten in zee wllen. Maar het Eenheidsfront De positie van de Fransche regee ring is er de laatste dagen niet beter °P geworden. Uit Parijs komen weer eens allerlei berichten over de moge lijkheid van een spoedige kabinetscri sis. Eigenlijk is 't al een paar weken aan den gang, maar sinds verleden week Woensdag lijkt de zaak accuut geworden. Op dien dag zijn te Parijs de Febru- ari-relletjes van 't vorig jaar herdacht. Men herinnert zich, dat die relletjes verband hielden met 't Stavisky- schandaal. Oud-strijders en patriot tische groepen waarbij zich echter een partij oproerkraaiers aansloot protesteerden tegen de regeering, die veel te ,laks tegen den oplichter en zijn trawanten optrad. De gewapende ■macht greep naar de wapenen en het resultaat was een 20-tal dooden en ver scheiden tientallen gewonden. Ter herdenking van deze gruwelijke dingen had de regeering geen massale openbare betoogingen toegestaan. In verschillende kerken werden echter godsdienstoefeningen gehouden, gewijd aan de dooden van den 6en Februari Een dezer godsdienstoefeningen nu (die in de Notre Dame) heeft de minis ter-president Flandin bijgewoond. Bij de linkerzijde van de kamer zette dit kwaad bloed. Daar beweert men, dat de Februari-relletjes eigenlijk door fascisten op touw zijn gezet. En dus kwam 't voor een democratischen mi nister niet te pas de herdenking der gevallenen bij te wonen. Donderdag j.l. kwam het verzet dui delijk tot uiting bij de stemming over een kwestie van betrekkelijk weinig belang, doch die tot een soort van ver trouwenskwestie werd opgeblazen. De meerderheid voor de regeering bleek toen opeens geslonken tot amper 50 stemmen; een bedenkelijk verschijnsel, in oogenschouw genomen, dat tot dus ver Flandin altijd nog op een meerder heid van een paar honderd stemmen had kunnen rekenen, In politieke kringen te Parijs ver luidt meer en meer, dat de radicale partij genoeg van het huidige bewind zou hebben en het weer eens met de socialisten zou willen probeeren. (De stemmen, die Flandin de vorige week verloor, waren vrijwel alle van radica len.) Dat is nu goed en wel, maar sinds eenigen tijd werken de socialisten sa men met de communisten. Er is een z.g. Eenheidsfront tot stand gekomen en Zondag j.l. heeft dat Eenheidsfront een groote betooging te Parijs gehou den; een betooging. die als een ant woord moest dienen op de herdenking van Woensdag j.l. Alle mogelijke soci alistische en communistische bladen hadden de arbeiders opgewekt Zon dagmiddag roode bloemen en kransen en linten te komen neerleggen aan den voet van het standbeeld voor de repu bliek op de Place de la République, Uiteraard had de regeering betoogin gen weer verboden: men moest door- loopen, mocht geen liederen zingen en geen vaandels meevoeren. Aan den oproep van het eenheids front hadden vele duizenden gevolg ge geven. Delegaties van alle mogelijke organisaties, die echter elk ,niet tal rijker dan enkele leden mochten zijn, en het symphathiseerende publiek, meest met de symbolische roode e- glantier getooid, stroomden van het be gin van den middag af, langzaam langs Historische Avonturenroman, door G. P. BAKKER. 40). HOOFDSTUK XXIV. Toen Saxon de oogen weer opsloeg wcren er mu. een paar man-.en meer :n het kamp aanwezig Dich'. bij hem zat Mien heel ijverig op een tabo ueije te naaien. .Huishoudelijke bezigheden?" vroeg Saxon. „Moet ook gebeuren", antwoordde ze ,,Ik houd van netheid en de mannen vinden het ook prettiger als een vrouw er goed uitziet. Een man houd niet van een slons.." Ze keek hem met fonkelen de oogen aan „Gelijk heb je" „Pappenheim is zooeven aangeko men. We hebben juist op tijd kennis ge maakt, Wil je wel gelooven dat je mij bevalt. Hoe heet je?" „Ezechiël", „Ik zal je maar niever Ezau noemen. Dat past beter". „Ook niet slecht. Is Pappenheim hier aangekomen. Ze lachte. „Neen, ginds in de stad, ui Halle, Met zijn Waals(che ruiters. De rest zal morgen wel volgen. Als de ka nonnen aankomen, rukken de troepen op". Hij stond op, dacht: Ik moet z:en 1 uTTii rmi—rniHMwg het hooge monument, brachten het sa luut met de opgeheven gebalde vuist en deponeerden kransen van roode bloemen met roode linten aan den sok kel ter eere van de „slachtoffers van het fascisme". Tegen de avonduren nam het aantal manifestanten nog ziender- oogen toe. De menschenmassa, die ge voeglijk op eenige lO.OOOden kan wor den geschat, moest in twee onafzien bare files langs het monument gediri geerd worden. Uit deze demonstratie heeft men kunnen afleiden, dat het Eenheidsfront maar niet iets is, dat alleen in naam bestaat. In de practijk trekken socia listen en communisten thans werkelijk met elkaar op in Frankrijk. En men moet zich nu afvragen, of de radicalen soms van plan zijn, als Dritte im Bunde aan het Eenheidsfront deel te nemen. Dat lijkt voorloopig toch niet erg waarschijnlijk. Een deel der radicale partij heeft reeds bezwa|ar tegen de socialisten, laat staan dan de commu nisten. Intusschen hoeft deze overweging geenszins te beteekenen, dat het „dus" nog wel een beetje kan meevallen met de actie tegen het kabinet-Flandin. Het is allang weer duidelijk geworden, dat de Fransche politici van de bloe dige Februari-relletjes van 't vorig jaar niets geleerd hebben. Allerlei persoon lijke belangen beginnen weer hoogtij te vieren in de kamergangen. Het is best mogelijk, dat men, om diverse nie tige redenen, redenen, die niet met het algemeen welzijn te maken hebben (in tegendeel Flandin een been(tje wil lichten. Tenslotte kan er immers altijd nog een derde „Kabinet van den Godsvrede" gevormd worden. DE RUSSISCHE BESTELLINGEN. Nuttelooze concurrentie dient uitgeschakeld. Het „Handelsblad" schrijft De scheepsbouwopdrachten die den laatsten tijd van Russische zijde in ons land geplaatst zijn en die waarover nog onderhandeld wordt (zeeschepen voor houtvervoer en lichters), zijn geenszins aan toevallige omstandighe den te danken. Voorheen heeft de Sow- jet-Unie Nederland op dit gebied vrij wel genegeerd. Nu echter de Neder- landsche regeering invoer en ujïtvoer zooveel mogelijk tegen elkaar wenscht af te wegen, krijgt ook onze scheeps bouw een kans. Nederland is nog steeds een belang rijk afzetgebied voor den Russischen uitvoer van grondstoffen, met name van hout. Met den graanuitvoer is het niet al te gunstig gesteld dit seizoen, maar tegenover mag gesteld worden, dat Rusland nu ook den uitvoer van fosfaten en andere kunstmeststoffen ter hand heeft genomen, waarvoor ons land een goede markt biedt. Nu stelle men zich geenszins voor, dat deze afweging van prestaties tegen tegenprestaties zoo gemakkelijk tot stand komt. Het Russische staatshandelsapparaat wil niets liever dan in ons land met firma's afzonderlijk in connectie tra den. Onzerzijds echter wil men de za ken zooveel mogelijk over één instan tie leiden. Men had namelijk de erva ring opgedaan, dat de Russen in ieder land en, als zij eenmaal hun keus op een bepaald land voor het plaatsen van hun orders hadden laten vallen, in ieder bedrijf prijsaanbiedingen gingen wagen. Het eene bod werd dan tegen het andere uiftgespeel'd, waardoor de prijzen zoo gedrukt werden, dat .op drachten vaak met verlies werden ver kregen, Deze volkomen nuttelooze concur rentie wenscht men thans onzerzijds zooveel mogelijk uit te schakelen. Niet op ieder gebied is dat even gemakke lijk. Bij goederen die uit voorraad ge kocht kunnen worden en die door een of slechts enkele lichamen worden uit gevoerd, is dat vrij gemakkelijk, Bij scheepsbouw opdrachten echter kan in dividueel contact tusschen den op drachtgever en den uitvoerder van de opdracht moeilijk worden ontbeerd. Daarbij is het aantal werven, dat in staat zou zijn de opdrachten uit te voe ren, veel grooter dan dat hetwelk metterdaad in aanmerking kan komen. Natuurlijk verdient het aanbeveling hier naar blijvende relaties te streven. Hoéwei er waarschijnlijk naar verhou ding aan scheepsbouwopdrachten min der verdiend wordt dan aan de lever antie van sommige aindere goederen, zoo hebben de eerste toch dit voor, dat zij de werkloosheid sterk bestrijden, omdat zij aan veel handen werk geven. Met den scheepsbouw heeft het in Rusland nooit willen vlotten. De pro ductie is duurder dan elders. Het land heeft echter groote behoefte aan zee- en rivierschepen. In de eerste is ten deele voorzien door den aankoop van tweede hands schepen (ook in Nederland). Naast uit breiding zal de Russische handelsvloot eerlang ook vernieuwing moeten onder gaan, omdat vele der in de laatste jaren gekochte schepen hun besten tijd allang achter den rug hadden. Aan rivierschepen heerscht een groot tekort, dat nog zal toenemen naarmate bestaande vaarwegen worden verbeterd en verbindingen tusschen de groote bin- nenlandsche vaarwegen van Rusland tot stand komen. DE GELDMIDDELEN DER GEMEENTEN. Bedenkelijke cijfers. Als uitgave van het centraal bureau voor de Statistiek is verschenen de Sta tistiek der Gemeente-fin,anciën over '33 en ,34, met vergelijkend materiaal. Er blijkt uit, dat van 1927 tot 1934 de uit gaven van alle gemeenten samen zijn gesteegen van f 572 millioen tot f 734 millioen. Het bedrag der schulden is in hetzelfde tijdvak gestegen van f 2,009 millioen tot f 2.510 millioen. Dat de financieele toesctand belang rijk ongunstiger is geworden blijkt on der meer hieruit, dat de rekeningen over 1927 van 878 gemeenten nog een batig slot van den gewonen dienst op leverden tot een totaalbedrag van f 30 millioen, terwijl over 1932 dit nog slechts het geval was met 720 gemeen ten tot een totaalbedrag van f 13 mil- 22,hct.P-,'JP°" sPR\TS ie noemen- _r i|, pond CAROOSSEL2 CctperMlp0nd (Ingez. Med.) lioen. In verband hiermede steeg het aantal gemeenten met een nadeelig slot der rekening van 201 over 1927 tot 352 over 1932 en het bedrag dier sloten van f 2,5 millioen tot f 8 millioen. Het beeld wordt nog ongunstiger, als men de rekeningen zuivert van enkele storende elementen. De op deze wijze gezuiverde rekeningen over 1933 van 609 gemeenten leverden een nadeelig slot tot een totaalbedrag van f 47 mil lioen; van 465 gemeenten bedroeg voor deze rekeningen het batig slot in totaal slechts f 3,3 millioen, De beschikbare reserves van alle ge meenten tezamen liepen terug van f 87 millioen op 31 December 1931 tot f 50 milioen op 31 December 1933. Het bedrag der Rijks- en provinciale bijdragen en voorschotten wegens nood lijdendheid steeg van f 688,000 aan 16 gemeenten over 1927 tot naar raming f 5,3 millioen aan 98 gemeenten over 1933. een goed paard te krijgen. Het wordt mij hier te warm. Hij slenterde weg. Aan de andere zij de van het kamp lagen een paar solde niers op den grond. Ze hadden blijk baar niets beters te doen. De eene speel de zachtjes op een fluit, de andere luis terde. De langste van beiden riep hem iets toe. Saxon hinkte er heen. De me lodie was hem niet onbekend. Het was een variatie op het lied van den nieuw en lansknecht: Er is geen beter leven Dan van een lansknecht welgemoed. Het lied van Wajlenistein,^ dat zijn eigen regimenten hadden overgenomen, dat zijn wervers hadden gezongen, toen ze het eens van hun overste hadden gehoord. „Ga zitten, makker", zei de langste, „Dit is" en hij wees op den pijper: „Sie- brecht, bijgenaamd Praxiteles met de fluit. Eigenlijk moest hij anders heeten, maar Apollo was een zeer schoone man. En ik ben Mercurius, de bode, maar zonder slangenstaf." „Maar niet zonder gif", viel de ander hem in de rede. „Wie ben jij, vreemdeling?" „Een ruiter van Von Erwitte met een kogel in de knie." „Draad voor draad wordt een ge waad geweven fluisterde de man met de fluit. „Steen voor steen een huis gebouwd", sprak de ander even zacht. Saxon dacht na. Waar had hij die wijsgeerige woorden meer gehoord? (Ingez. Med.} Juist, van den meester. Hij nam de bei de mannen onderzoekend op, nfaar her innerde zich niet een van beiden ooit eerder gezien te hebben. „Het is, alsof ik die woorden al eens eerder gehoord heb", zei hij voorzichtig, „doch waar wil mij niet te binnen schie ten." „Ga zitten", herhaalde de langste. „Wij zoeken een maat. Een derde in on zen bond." Saxon ging bij hen liggen. „Die wijze woorden zijn je dus niet heelemaal vreemd?" vroeg Praxiteles. Saxon schudde ontkennend het hopfd. „Gevonden!" sprak Mercurius. „Wat?" vroeg Saxon. „Een verloren zoon." „Van waar kwam de schuit?" vroerf Praxiteles weer. „Van Hamburg", meende Saxon. „Van Groningen", antwoordde Mer curius. „Er was een jonge zoon aan boord. Hoe was zijn naam?" „Edzke", klonk Saxon's antwoord. „Waar bleven de beide Mansfel ders?" vroeg hij. „Onder het altaar", zei Mercurius. „En goed gebonden in lakens van het spook", vulde Praxiteles aan. Toen lachten ze alle drie. „Wij hebben u al een paar dagen ge zocht", legde Praxiteles uit. „Wij wer den door een gemeenschappelijken vriend op onderzoek uitgezonden. Wij wisten dat u met een peleton kurassie.es van Montecucouli als een vrij man ZEELAND. MIDDELBURG. Verantwoording ontvangsten Plaatselijk Crisis Comité. W. A. B, f 10; City Theater (collecte) f 35,00)4Wek. Coll. f 84,77)4; Dagbl. P. f 25,75; Kaartclub Koffie- en Thee huis f 15,15; Damespers. „De Duif" f 8; Wek. Coll. f 104,55)4; Wek. Coll. f 99,65; J. H. J. f 0,50; P. V. f 1; fa. R. A. P. f 1; fa. P. f 1; P. B. f 2,50; H. J. C. v. d. W. f 1; Wed. B.—v. d. P. f 0,25; J. M. H f 0,50; F. den H. f 0,50; P. D. B. f 0,50; P. S. f 0,30; J. Wï. v. S. f 1; W. J. B. f 1; W. H. f 1; Mej. M. J. K. f 0,50; A. H. M. f 0,25; E. Ch. C. f 0,50; S. T. f 0,25; Mej. J. E. Sch. f 0,25; Wed. W. P. H.—V. f 5; F. J. H. f 1; J. D, f 1; J. A. A. f 0.25; M. I. f 0.25; P. W. H. f 0,50; J. F. H. f 2; W. G. f 0,50; A. P. v. D. f 2,50; H. A. R. f 0,50; J. de K. f 2,50; Gez. de J. f 0,50; P. J. B. f 1; J. J. O. f 0,50; H. v. M. f 1; J. H. H. f 0,50; ds. A. L. f 1; P. v. SI. f 1; fam. N. F. D. f 2,50.; J. C. V. f 0,50; J. H. f 0.50; F. M. f 2.50; P. I. f 1; E. V. f 0.10; E. J. P. f 0,50; A. D. f 0,50; C. de V. f 0,50; S. B. f 15; mej. D. f 0,50; P. H. R. f 1; M. L. P. f 0,50; H. W. J. P. f 1; N. Th. de J. f 2; Wek. Coll. f 119,00)4; Wek. Coll. f 100,29)4; Avonden „De Witte Zwaan" f 12,44; J. H, C, f 1. J, L. van der Harst, Notaris, Middelburg, Pennigmeester. Giro no. 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Maandelijksche Bijdrage Per soneel Fa. A. Kreijmborg en Co, f 2,75. Onderwijzersbenoeming. De heer M. Leefsma, die als no. 2 voor kwam op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer aan de ULO-school voor jongens, is benoemd tot onderwijzer te Z.andvoort en daarom is de voordracht als volgt gewijzigd: 1. C. Hcogewerf; 2. J- ten Siethoff en 3 U. Broesma. de ridderhofstede Sonnenfeldt verlaten hadt. Edzke zag het. Even voor de -.ui- ters kwamen, waren een paar schooiers een man en een vrouw, over de brug gegaan en haastig verdwenen." „Een paar schooiers?" vroeg Saxon „Kwamen ze uit het gebouw?" „Zeker," „De ontbrekende schakel", dacht hij. „Wij meenden u te herkennen ondanks uw zwarte snor en haren, maar moes ten zekerheid hebben. Eén fout zou alles bederven." „Blij je te treffen", zei Saxon. „Juist op tijd. Ik moet hier weg. Pappenheim is in Halle aangekomen. Hij kent mij te goed en -velen v,an zijn ruiters heb ben mij dikwijls gezien. Ik heb alles ver nomen, wat ik weten wilde. Twee ka meraden kan ik uitstekend gebruiken. Ik dacht reeds dat de meester mij had vergeten, maar ware vrienden komen, als men ze noodig heeft. Ik moet een bode hebben en iemand, die mij een paard kan bezorgen." „De bode ben ik", sprak Mercurius. „Ik zal een bericht schrijven". „Een vertrouwd man met een monde linge boodschap is beter." „Maar het is een vrij uitvoerig rap- port." „Doet u mij het verhaal maar." Saxon gaf hem de nauwkeurige po sities der keizerlijke legers, de sterkte der troepen, der artillerie, het doel van hun opmarsch. Alles, wat voor den Zweedschen koning van belang kon zijn. Het slot luidde: Niet optrekken Waarom vrienden der Sowjet-Unie? Er was gisterenavond een flinke be langstelling voor de openbare vergade ring in St. Joris, waar volgens de aankon- Tging de heer G. van der Starre uit Rotterdam zou spreken over: „Waarom vrienden der Sowjet-Unie? en de heer G. J- Zweribroek uit Hilversum over: „Mijn ervaring in de Sowjet-Unie". De voorzitter der vergadering, de hr. Goeman, deelde mede, dat laatstge noemde door ziekte verhmderd was en gaf het woord aan den heer Van der Starre. Deze zeide, dat na 64 redevoeringen dit de eerste maal was, dat de heer Zwertbroek verhinderd was. Spr. zelf is enkele jaren geleden 8 weken in Rus land geweest en al was de toestand toen nog niet zoo indrukwekkend als nu de heer Zwertbroek er in het najaar was, toch meent spr. met recht te kunnen opkomen tegen de verkeerde voorstel lingen, die z.i. onder meer sommige pas toors en predikanten over den toestand geven. Deze konden z.i. beter zorgen voor hen, die hier armoede en el ende lijden, dan wel zich met Sowjet-Rusland te be moeien. Aan de hand van de cijfers door dr. Colijn gegeven wijst spr. er op, dat' de industrie in heel de wereld tusschen 1928 en 1934 van 100 tot 93 pet. kwam, in Nederland tot 71 pet. en in Rusland daarentegen klom tot 250 pet. Spr, vernam bij zijn bezoek, dat men bijv. voor den aanleg van spoorwegen 40.000 menschen tekort komt- Men be grijpt daar zelf dat men arbeiden moet en daarom is dwang daar niet noodig. Spr. heeft beloofd bij zijn vertrek geen kwaad meer van de sowjets te vertel len, en mede te zullen helpen laster praatjes en verdachtmakeningen te ont maskeren. Men zegt wel eens, dat de Russische toestanden hier niet zouden passen, maar dan vraagt spr. aan de arbeiders of zij ook vier weken vacantie hebben met behoud van het loon, vrije genees kundige behandeling, vrij sanatorium en rusthuis. Dat heeft ieder sowjetarbeider wel en daarnaast heeft hij de beschik king over de fabriekskeuken, waar hij tegen lagen prijs eetwaren kan koopen en zijn er voor de werkende gehuwde vrouwen de kinderbewaarplaatsen met goed toezicht. Bij zwangerschap is er ge regeld toezicht, worden versterkende middelen verstrekt, en staat de polikli niek gratis voor het afwachten der be valling open. Spr. vertelde dan van een bezoek aan een machinefabriek, waar vroeger de oorlogsartikelen voor het czaristisch le ger werden gemaakt, Hier werd de ar beidersdelegatie rondgeleid door een ar beider en zij kon met verschillende soreken, o.a. met Duitschers die zeiden, al was het 10 maal minder dan in Duitschland, dat zij in Rusland zouden blijven, omdat men daar weet te werken voor het algemeen belang en steeds werk te zullen hebben. Spr. stond dan stil bij de fabrieksvergaderingen en de „planmatige" productie. naar Maagdenburg, doch naar het „wes ten, Havelberg, Tangermunde en Wer- ben. Mercurius had scherp geluisterd. Toen Saxon uitgesproken was, herhaal de hij het rapport woord voor woord zonder eenige aarzeling, ofschoon ver schillende aanwijzingen technisch en voor een leek moeilijk te begrijpen wa ren. De overste keek den man vol bewon dering aan. „Uitstekend", klonk zijn oordeel. ,,'t Is in goede handen", verzekerde Praxiteles. „De meester heeft hem ver zocht mee te gaan om mogelijke inlich tingen over te brengen. Wij laten zoo weinig mogelijk aan het toeval over. Mijn vriend Mercurius is niet de eerste de beste". „De koning v,an Zweden zal alles spoedig weten", verklaarde de bode. „Ik reis snel, al draag ik geen vleugels aan de voeten." Saxon wilde hem eenige goudstuk ken geven, maar Mercurius weigerde. „Dank u beleefd", zei hij. „Wij zijn immers vrienden, strijden voor dezelfde zaak." j „Voor het paard zril ik zorgen bood Praxiteles aan. „Een goed uur van hier is een herberg. Daar zullen wel goede paarden te krijgen zijn. De broeders verkoopen de gestolen waar in die buurt aan de opkoopers, die ze weer leveren aan de intendiance." (Wordt vervolgd). Onverandeid„

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5