KERKNIEUWS, ONDERWIJS. - XUNST EN WETENSCHAP. LEGER m VLOOT. RECHTSZAKEN. BEURSTHERMOHETER van Dinsdag. INGEZONDEN STUKKEN. UITSTS BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN ZUID-BEVELAND. vêPétöppinq het beste PT AMSTERDAM, 12 Februari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101% Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%. O. Indie 34 1000-4 101%—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 99%99%. Duitschl. 100-7 29—29%. Engeland 1960-90 4 72%—72%. Zwitserl. oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%-101% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100%—100%. 's Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4ë 100%—100%. Berlijn 1925-6% 22%—22%, Zeeuws. Hyp. B-5 100- Zeeuws. Hyp. B-4ë 100 Cities Service Cy. 1958 5 20%20%. Amsterd. Bank 106%- Rott. Bankver. 100% -106. Twentsche B,ank 90%90%. Pref. Gruyter en Zn. A- 124% Pref. Jurgens A. 100%-100%. Ned. Gist- en Spiritusf. 405—404. De Schelde N.B, 22%21%. A Ver. Papf. v. Gelder 4747%. C Am. Car Foundry 10%—10%. C Am. Smelt Ref. 2120%. C Farbenind. I.G. 5555. C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 21%—21%. C North Am. Cy. 7%—7%. A Born. Sum- H.M. 133%- A Linde Teves en Stokv. 67%- A Ned. Wol Mij. 74% A Singkep Tin M, 7979%. A J. C. Japan Ln. 28%28, A Ratterd. Lloyd 33 A S. M. Nederland 33% Ai Amst. Thee C.M. 49% -67%. De werkloosheid neemt iets af. De werkloosheid daalde in de atge- loopen week onder de 1300 en wel ,an 1310 tot 1284 (voor de metaalbewerkers liep het cijfer van ruim 600 op 583 te rug). Er is dus eenige verbetering waar te nemen. ARNEMUIDEN. Dezer dagen ontving de kerkeraad der Ned. Herv. kerk van jhr. D. Radermacher Schorer van Nieu- werkerk verblijvende in Zwitserland, een gift van 100 voor onderhoud- en vernieuwingskosten van het kerkorgel. De schenker van deze gift, welke dank baar door den kerkeraad werd aan vaard, is een nazaat van mr. Daniel Ra dermacher van Nieuwerkerke, die in 1795 het heden nog in gebruik zijnde kerkorgel aan de gemeente schonk. ARNEMUIDEN. Ter gemeentesecre tarie te Arnemuiden is een gouden ring gedeponeerd welke gevonden is. WESTKAPELLE. Onder voorzitter schap van ds. Reus, vergaderde Maan dagavond in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk alhier de pl. af- deeling van „Het Groene Kruis". Met het bestuur waren 31 leden aanwezig. De Voorz. deelde mede, dat de vorige secretaris bij vergissing in gebre- ke gebleven was, tijdig verlenging van de Koninklijke goedkeuring op de sta tuten aan te vragen, tengevolge waar van de Ver. thans bestaat zonder deze goedkeuring. Besloten werd opnieuw de Koninklijke goedkeuring aan te vra gen, wat de Ver. evenwel 50 kost. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental gestadig toeneemt; thans telt de ver. 569 leden. Er werden veel versterkende middelen vleesch en melk aan be- hoeftigen verstrekt; 20 personen heb ben een tegemoetkoming in de kosten voor opname in het ziekenhuis ontvan gen; aan 186 personen zijn verschillende verplegings,artikelen uitgeleend; ook is j door verschillende patiënten gebruik i gemaakt van de hoogtezon. Uit het verslag, uitgebracht door zus-1 ter Traas van Domburg, bleek, datj door haar in 18 gezinnen 20 patiënten geregeld werden bezocht, zoodat in het geheel 210 huisbezoeken %:n afgelegd. Ook werd goed gebruik gemaakt van; het bezoeken van het Consultatiebu- j reau. Het financieel verslag gaf aan1 inkomsten met het goed slot van 1933 f 1567 aan en aan uitgaven f 766. De rekening van de afd. t.b.c.-bestrijding sloot met een totaal aan inkomsten van f 401 en aan uitgaven van f 565. Het gebruik van de hoogtezon door 20 patiënten leverde aan inkomsten f 254 en aan uitgaven f 234 op. Naar aan'ei- ding van een vraagt of de kosten voor het gebruik maken van de hoogtezon niet lager gesteld kunnen worden, deel de de voorz. mede, dat zulks in de be- stuursverg. is besproken. Bij de aieuw op te maken begrooting 1936 zal het na der in overweging genomen worden. Op verzoek van den voorz. stelde jhi mr. de Casembroot zich beschikbaar als afgevaardigde naar de alöem. verg. van de „Provinciale Groene Kruis Vereetii- ging" en de heer A- Theune als secun dus. Van het landelijk comité van uitvoe ring voor het Nat. Koningin-Moeder- Herdenkingsfonds was een schrijven in gekomen, waarin gevraagd werd de me dewerking van de afd. tot het vormen van een plaatselijk comité. Na een'ge bespreking werd besloten niet zoozeer een apart comité te vormen, doch wel haar medewerking te verleenen door personen aan te zoeken, die zich willen belasten mtet collecteeren, waarvoior zich reeds 8 personen uit de verg. be schikbaar stelden. Bij de rondvraag stelde één der aan wezigen de vraag, of „het Groene Kruis" niet het initiatief kan nemen om ook in deze gemeente een ziekenfonds op te richten. Men meende evenwel, dat dit niet op den weg van de Ver. ligt. Dr. Huygens deeMe mede, dat het niet mo- gelijk is zelfstandig alhier een zieken fonds tot stand te brengen: wel is liet mogelijk een onderafd. van het alge meen Ziekenfonds in Vlissingen te stich ten, mits zich minstens 100 gezinnen op geven. Ook werd gevraagd, of de werke- loozen, leden van een nieuwe afd., voor reductie in de te beta'en contributie ir> aanmerking komen. De burgemeester zou daarover ter bevoegde plaatse in lichtingen inwinnen. Zoo mogelijk zal later een verg. belegd worden, om na te gaan, of er genoeg animo is, om tot stichting van een ziekenfonds te kunnen overgaan. IERSEKE. De diefstal door middel van een valschen sleutel heeft niet tusschen 5 en 6 uur, maar Zondagavond ongeveer half 8 plaats gehad. Ontvreemd is f 45 aan contanten en een portefeuille inhou dende eenige quitanties enz. De dieven hebben zeker gedacht dat deze porte feuille geld bevatte. Een andere porte feuille, waarin wel veel geld zat, Leb ben ze niet gezien en dus laten liggen. Vermoedelijk bij de thuiskomst van den heer P. heeft de dief zich door het ach terraam verwijderd, dit stond tenminste open, terwijl voetsporen in de sneeuw achtergebleven waren. Tot heden heeP de politie nog geen spoor. KRUININGEN. De Zangvereeniging „Crescendo" gaf een uitvoering in 't hotel „de Korenbeurs". Een zestal zang nummers werd o, 1. van den heer M. van den Berge zeer tot genoegen van de aanwezigen gezongen. Het blijspel „Den Distel" in 3 bedrij ven werd goed vertolkt en oogstte even eens een dankbaar applaus. De zaal was goed bezet. Na afloop was er bal. A Houth- Alberts 21%21%. C Baltimore Ohio 7%7%. A Southern Rlw. 7%— C Union Pac. Rr. 61% C Int. Nickel Cy. 1414. Duitschl, '30 1000-5% 33%—33%-34J$ A Koloniale Bnk. 37%— u/% A N.I. Hbk. 1000 68%—68%. C Ned. H. M. 1000 29%—28%. A Alg. Kunstz. U. 33-33-32%. A v. Berkels Pat. 4948%. C Calvé-Delft 6464%-65- A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 244%—243. A Philips Gem. B. afg. 224%—224-25. C Unilever 88%—88%-89% C Anaconda Cop. 6%6% C Bethlehem St. 18%—17%-18%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3% A A.N.I.E.M.—N.B. 171—169%. A Kon. Petr. Mpij. 139%—140%-39% C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 4 Ds. R. van de Waal, Herv. pred. te "Barendrecht (classis Rotterdam), is voornemens, wegens voortdurende on gesteldheid, eervol emeritaat aan \e vragen, met ingang van 1 Mei a.s- Ds. v. d. Waal werd cand. in Utrecht 1904, daarna predikant te Nieuw-Beijer- land op 18 Sept. 1904, S chore 1909, Ovezande 1911 en dient vanaf 30 Juli 1916 zijn tegenwoordige gemeente- Ned- Herv, Kerk, Ds. J. J. Poldervaart te Nigtevecht is beroepen ie Bruinisse. uit de tweede helft der vijftiende eeuw; verder komt aan het Rijksarchief te Groningen een verzameling charters en andere stukken betreffende de families Schulenborch en Cloppenburg. Krachtens machtiging van de Ko ningin heeft de Minister van O., K. en W. deze makingen dankbaar voor den Staat aanvaard. De ernst van dezen tijd geeft aan de edelmoedigheid en den nobelen burgerzin van den erflater, zooals die uit zijn beschikkingen spreekt, nog een bijzonder relief. Nu de kredieten voor aankoopen van kunst werken ten behoeve van 's Rijks ver zamelingen tot het uiterste beperkt moesten worden, biedt zijn erfstelling de gelegenheid tot verdere ontwikkeling van het Rijksbezit aan grafische kunst, dat reeds tijdens het leven van den heer Waller zoo veelvoudige blijken van zijn genegenheid mocht ondervinden. EEN NIEUWE VACCINE TEGEN POKKEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat twee Russische geleerden een nieuw v.accine tegen pokken hebben bereid. De koe pokstof, welke tot dusver voor de in enting werd gebruikt, zou, behalve het pokkenvirus, ook andere microben heb ben bevat en dus verontreinigd zijn ge weest. De beide geleerden nu moeten er in geslaagd zijn dit gebrek te ver helpen. Tevens zouden hun proefnemin gen bewezen hebben, dat de verwek ker van de pokken een microbe is, die „lichaampje van Pachin" heet. In de bestaande vacature is be noemd tot leeraar in vuur-, plaat- en b^nkwerken aan de Ambachtsschool te Terneuzen o.m, de heer J. van Dijk, te Wolvega, leeraar aan de avond- teekenschool te Bolsward. Bij Kon. besluit is aan den kolonel der artillerie van het Kon. Nederl.-In- disch leger J. Dormaar, met ingang van 20 'Februari de titulaire rang van gene- raal-majoor verleend. EEN NEDERLANDSCH MUZIEKFEEST i De sergeant-machinist J. van der Ter eere van prof, Mengelberg.Kooij is overgeplaatst van de „Douwe Ter gelegenheid van het 40-jarig ju- Aukes" naar het wachtschip te Viissin- bileum van prof. dr. Willem Mengel- gen en de sergeant-machinist J. A. berg als dirigent v,an t Concertgebouw- Boeije van het wachtschip te Vlissingen orkest zal in de eerste helft van Mei te naar de „Douwe Aukes". AJmsterdam een Nederlandsch Muziek feest worden gegeven. Er heeft zich een uitvoerend comité gevormd, dat met de voorbereidende werkzaamheden reeds is a begonnen. Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, oud voorzitter van het bestuur der N.V. Het Concertgebouw, heeft het eere- voorzitterschap van het uitvoerend co mité aanvaard. EEN NOBELE DAAD. De heer F. G. Waller, te Amsterdam, overleden aldaar op 23 Nov. 1934, heeft den Staat der Nederlanden tot DAMMEN. Goes kampioen. Maandagavond werd te Middelburg de wedstrijd Middelburg IGoes I ge speeld met het volgende resultaat: J. Strooband-M. J. Jeremiasse afgebr.; B. F. MontenariF. de Hartog 11; J. RoelansN. Leys 02: J. v. Wijck J, v. 't Calmthout 20; M. Dommisse K. Kramer 02; A. A. VermazenJ. Crucci 1J; P. C. JansenJac. Snoo- dijk 11; P. de RuijterA. J. Hen- zijn e enigen erfgenaam benoemd, on- 2_0 q de Blaey-L. Dekker 0 der den last van een aantal legaten en j _2. j Bliek-G. Hoogesteger 1-1 onder voorwaarde dat het geheele Voorloopige uitslag 8—10. vermogen onder de benaming „F G. Hierdoor is Goes I ongeslagen kam- Waller-Fonds atzonderlijk van het pjoen van jen Zeeuwschen Dambond andere vermogen van den Staat, met inachtneming van de door den erfla ter vastgestelde bepalingen, zal wor den bestuurd door een viertal beheer ders, als hoedanig voor de eerste maal zullen optreden dr. J. C. J. Bierens de Haan, te Amsterdam, ir. J. A. Royer, te 's-Gravenhage, mr. A. Staring, te Lochem, en mr. P. G. van Tienhoven, te Amsterdam. Dit fonds heeft ten doel uit de op brengst geregeld jaarlijks aankoopen te laten doen ten behoeve van het Rijks prentenkabinet te Amsterdam. Verder zal voor rekening van het Fonds wor den uitgegeven een boek over Hol- landsche graveurs, etsers, steenteeke- naars en uitgevers van prenten, waar van het handschrift door den erflater is samengesteld. Uit de nalatenschap zullen voorts rechtstreeks ten goede komen aan de verzamelingen in het Rijksmuseum te Amsterdam des erflaters collecties van prenten en teekeningen, een tweetal geschilderde portretten, benevens een stucco in lijst, voorstellende de Moe- geworden. Korfbal. De uitslagen van de voor den Zeeuw schen Korfbalbond gespeelde wedstrij den zijn: T.O.G.O.Swift I 21. ZeelandiaD.O.S. 50. Swift IIMadjoe II 02. Drie maanden geëischt tegen arbeider uit Oudelande. Voor het Haagsche Gerechtshof heeft gisteren in hooger beroep terecht ge staan J. P. C. de W,, 24 j,, arbeider te Oudelande, die door de Middelburgsche rechtbank wegens oplichting op 30 Nov. j.l. was veroordeeld tot 3 weken gevan genisstraf. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij in 1934 verschillende personen heeft opgelicht en wel: omstreeks Maart en Augustus Jeroen Vette telkens voor 5; omstreeks Au C Tide Water Ass. Oil 55%. A K.N. Stoomb. Mij. 65%. A Ned. Scheepv, U. 35—34%-35%. A H.V. Amsterdam 167%166% -67%. A Java Cult. Mij. 91%90. A N.I. Suiker U. 81%80%. A Deli Batavia 143% C Deli Mij. 1000 136%—135. A Senembah 141%139%-37%. C Chicago Milw. 1 A Amst. Rubb. C. 98—96%-97%. A Deli-Bat. Rubb. 71.70. A Hessa Dubber 93%-92%. A Serbadjadi S.R. 62%60%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 11 Febr. 7.25% 59.42% 9.76% 34.54 47.92% 32.40 1.48% 12 Febr. 7.24% 59.42 9.76% 34.55 47.92 32.37 1.48% isiTXiSr-**-^frr#iiWiGr« Suiker Markt - Industrie - Koninkl. Unilever IAmerika Schepen Tabak Rubber (Wettig gedeponeerd.) omstreeks Augustus, Laurentius Boon man tekens voor 5, zeggende dat hij voor P. A. M. Overbeeke en G. Moer land kwam om geld te innen; subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij, ter wijl hij in dienst was van voornoemde Overbeeke en Moesland voornoemde geldsbedragen, die hij voor zijn patroons had geïnd, en aan deze moest afdragen, heeft verduisterd. De proc.-generaal bij het Gerechtshof eischte tegen De W., die niet versche nen was, een verzwaring van de straf tot drie maanden. Voorts eischte de proc.-gen. tegen Th. F. S. te Haamstede, die wegens huisvredebreuk en mishandeling van den rijksveldwachter C. de J. aldaar door de Middelburgsche rechtbank was ver-! oordeeld tot 2 weken gevangenisstraf, een strafverzwaring tot 3 weken. j De N.S.B., de revolvers en V.D. Naar aanleiding van hetgeen wij gis teren schreven over een berichtje van het persbureau Vas Diaz over de re volvers, die in een kringhuis van de N.S.B. in Amsterdam in beslag genomen waren, bericht de directie van voor noemd persbureau ons thans, dat zij in geen enkel opzicht den indruk heeft willen wekken, dien het berichtje klaar- j blijkelijk gemaakt had. Wij aanvaarden die verzekering ha rerzijds gaarne. Maar dan moet ons toch van het hart, dat het berichtje in quaes- j tie wel zéér stumperig geredigeerd was. Hadde het een verkeersongevalletje be- j troffen, dan ware dat niet zoo erg ge- weest; nu echter de al of niet-legaliteit van de N.S.B. er wederom door beslist zou kunnen worden een brandend binnenlandsch vraagstuk van de eerste orde momenteel was grooter voor zichtigheid, gepaard aan juister en dui delijker woordkeus, zeker geboden ge weest. Afzenders onbekend 3tuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie, teruggezonden. 4. Maakt het kort! gustus Jannetje Walhout voor 7.50; der Gods met Kind, Florentijnsch werk t omstreeks het begin van den zomer en BOER, MIDDENSTAND EN AUTO. (n.s.) De heer De Pauw raadde dé middenstand aan niet meer den boer p te gaan, omdat daar toch niets meer te verdienen valt. Wanneer hij het inder daad zover kon brengen, dan had hij de boerenstand een weldaad bewezen. De Pauw is zeker wel eens een dagle op een boerderij geweest, en zal dan tot zijn ergernis ongetwijfeld geconsta teerd hebben, dat de boer en boerin geen uur op den dag met rust kunnen werken, doordat zij telkens gestoord worden door geleur en gezeur, geschooi en gebedel soms van eerlijke mensen maar meestal van lieden, die bij voor baat den boer geen bestaan gunnen, en toch met allerlei middelen trachten de boerenstand geld uit de zak te kloppen. Niet alleen dat ze boer en boerin lastig vallen, maar sommige ontzien zich niei om zelfs de arbeiders op te stoken en van het werk te houden. Hiervan een staaltje. Onlangs kwam er een bakker met zijn auto op een boerderij en liep langs de dorschvloer, waar de arbeiders be zig waren met de vlui te dorsen. Eerst een praatje over 't weer, maar direct daarop over de onzalige tijd alles vee! te duur en geen verdiensten, b.v, het brood, zegt hij, moest niet meer kosten dan 12 cent, en dat zou ook kunnen wanneer er geen landbouwbescherming was enz. Thuisgekomen zag ik het bood- schapbriiefje van onzen bakker bak loon in die week voor zes brooden 72 cent. Die bakker wilde dus niet alleen de tarwe cadeau hebben, maar hij gunde blijkbaar de molenaar het maalloon nog niet eens. Een dorpswinkelier verklaarde: ik hoop, dat de autoboeren zo arm worden dat ze geen veergeld meer kunnen be talen, want ze rijden maar met hun auto naar Middelburg, doen daar hun inko pen en ik kan aan die lui geen cent meer verdienen. Nu zou men van den hr. Mullié en de zijnen toch mogen ver wachten, dat ze inplaats van zo hatelijk te zijn, deze boeren met open armen, [baye VER WE KT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisten in ve pakkingen van 10, 30 en 60 tabletten. (Ingez, Med.) met vlag en wimpel zouden ontvangen voor hun middenstand, Ook zou er we. eens meer aandacht besteed mogen worden wie er een auto op nahouden. Men zou deze kun nen 'verdelen in vier groepen. Tot de eerste, die dat kunnen doen, de groep die een eigen Hofstede bezitten, het zij in goedkope tijden gekocht of door vererving verkregen, dus van huis uit altijd welgesteld zijn geweest.l Tot de tweede, die de mobilisatiejaren heb ben megeemaakt, en het geluk hebben gehad, hun verdiend geld veilig te be leggen (want velen zijn het kwijtge raakt). Tot de derde groep behoren de land bouwers, die het voorrecht hebben, een boerderij in pacht té hebben van goe de eigenaren, die maar een halve pacht som behoeven te betalen. Tot de vierde groep kunnen de fantasten gerekend worden (want die vindt men niet alleen bij de middenstand, maar natuurlijk ook onder de boeren). Die groep kan hier door alleen maar zijn ondergang be spoedigen. Maar al deze groepen tezamen bevat ten misschien nog geen vijf procent val de totale boerenbevo king En moet daar nu de geheele boerenstand door neergedrukt worden, mij dunkt dat d't verkeerd bekeken wordt en dat de mid denstand mocht willen, dat elke boer een auto kon aanschaffen, dat zou dan ook beteekenen, welvaart voor dec middenstand. Noord-Bevelander MINISTER KALFF IN DE TWEEDE KAMER HERDACHT. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heden middag wijlen minister Kalff met de vol gende rede herdacht: „In ons reces ontviel aan het land een man, die noode wordt gemist. Het wordt niet zwaar bereikt, alleen geliefd te zijn bij hen, wier geest men volgt, wier woord men spreekt, wier wensch men goedkeurt en vervult. Wel hoog staat hij, dien ook de tegenstander eert om kracht en eerlijkheid en breedheid in den strijd. Zoo heeft men Kalff geëerd, toen hij als leider van een groot bedrijf, wetend wat al arbeid daar werd ver richt en-in 't volle besef, dat alle krach ten menschen waren zooals hij, die aan spraak hadden op waardeering, toch stand hield tegen welke eischen ook als zijn economisch inzicht het hem gebood. Zoo werd hij dan geëerd, toen hij in hoo- ge plichtsbetrachting den zwaren arbeid op zich had genomen, waartoe de kroon hem riep. Steeds zagen vriend en tegen stander hem als een nobel strijder voor 't beginsel dat hij warm beleed. Zijn Va derland blijft hem gedenken als een trouw dienaar van 't algemeen belang. God schenke rijkelijk de gave zijner troost aan hen, die hem 't naast ston- den. Ministerpresident dr. H. Colijn heeft deze rede als volgt beantwoord: „Mag ik beginne met dank voor de waardeerende woorden door den voor zitter gesproken. Terecht is daarin ge zegd. dat het land veel in den heer Kalff verliest. Met onafgebroken toe wijding heeft hij in de bijna twee laren van zijn ministerschap zich gewild aan de belangen van land en volk, en daarbij is hij voor ons ambtgenooten een man geweest, met wien samenwerking een groot genoegen beteekende.Zijn breed heid van bl'k en zijn krachtige eigen overtuiging hebben gemaakt, dat^wii in dien tijd met vrucht hebben samen ge arbeid. Zijn heengaan is voor het land een

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2