OVERSTE SAXON HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOd. HOTEL DES PAYS^BAS.HAmsterdam TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935. No. 34. KRONIEK van den DA6. Historische Avonturenroman, FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. 25. bu ten oed, age. iurg. IfcSP d. Een merkwaardige tusschen- tijdsche verkiezing in Engeland. Twee honden vochten om een beenDe oneenigheid in de conservatieve partij door den uitslag geaccentueerd. Zal de nationale regeering het nu nog lang kannen bolwerken? Er is deze week in Engeland een tus schentijdsche verkiezing gehouden, waarvan de uitslag nogal wat stof doet opjagen. Het ging om het district Wa- vertree in de industrie-stad Liverpool. De conservatief, die het in het Lager huis vertegenwoordigde, is onlangs overleden. Bij de algemeene verkiezin gen in 1931 was hij gekozen met een meerderheid van maar eventjes 24 000 stemmen op den tegencandidaat der ar beiderspartij (die er slechts 9000 kreeg). Ditmaal viel de uitslag echter heel an ders uit. De labour-candidaat kreeg de meeste stemmen, zoodat het district is overgegaan naar de arbeiderspartij. Op zichzelf hoefde dit verschijnsel niet verwonderlijk te zijn, nademaal bij vorige tusschentijdsche verkiezingen reeds bleek, dat de nationale regeering, waarin de conservatieven den toon aan geven, de volksgunst meer en meer ver liest. Hoewel het Engeland onder haar bewind niet slecht is gegaan, schijnen de kiezers allerhande redenen tot onte vredenheid te hebben. De arbeiderspar tij profiteert daarvan. Zij herstelt zich deugdelijk van den klap, die ze in 1931 heeft opgeloopen, .Het lijkt al niet meer onwaarschijnlijk, dat ze bij de volgende algemeene verkiezingen met een over winning uit den stembusstrijd te voor schijn zal komen. De groote belangstelling, die voor de tusschentijdsche verkiezing te Waver- tree bestond, hield met deze zaak in- tusschen niet in de eerste plaats ver band. Die was n.l. gewekt door het feit, dat er hier twee conservatieve candida- ten tegenover elkaar stonden. Slechts aan dat feit heeft de arbeiderspartij haar overwinning te danken, al kwam ze dan van 9000 op ruim 15000 stemmen. Het was een kwestie van twee honden, die om een been vochten; de derde (in casu labour) is er ook in dit geval mee weggeloopen. In de conservatieve gelederen heerscht sinds geruimen tijd oneenig heid, vooral over de politiek, die de re geering ten aanzien van Britsch-Indië pleegt. Men weet, dat reeds verschei den jaren Britsch-Indië den dominion- status begeert, gelijk Zuid-Afrika, Ca nada etc.; dat wil dus zeggen practische onafhankelijkheid van Londen. Het is vooral de beweging van Gandhi, die h>er- voor ijvert. Nu heeft de Engelsche re geering een wetsontwerp ontworpen (dat reeds in behandeling werd geno men door het Lagerhuis) waarbij de be volking van Britsch-Indië een aandeel in het bewind wordt verzekerd. Weliswaar geen groot aandeel, maar toch aanzien lijk meer dan tot dusver; en met de be lofte, dat in vervolg van tijd de domini on-status er uit voort zal komen. Men zou het zoo kunnen zeggen, dat de En gelsche regeering Britsch-Indië langza merhand voor zelfbestuur rijp wil ma ken, Verscheiden conservatieven kunnen zich hier echter niet mee vereenigen. Dit zijn de z.g. die-hards, onder aanvoe ring van den voormaligen minister van financiën Churchill. Zij meenen, dat de voorgestelde bestuurshervorming er op den duur toe za! leiden, dat Britsch- Indië geheel voor Engeland verloren gaat. En zij vinden, dat er veel straffer tegen de Indische nationalisten, zooals Gandh', van leer moet worden getrok ken. Hoewel ze in het Lagerhuis een be trekkelijk kleine groep vormen, hebben ze steeds beweerd, dat de meerderheid door G. P. BAKKER. 38). Ze lachte, maar het was geen vroo lijke lach. „Ik weet niet eens, wie je bent en ik wil het ook niet weten. Hoe eerder we alles vergeten, hoe beter. Ik heb het goed gemeend." „Ik geloof je en ik zal het je bewijzen. Mijn naam is Vlug lei ze haar hand op zijn mond. „Ik wil het niet weten", zei ze. Ze waren opgestaan. Ze stonden vlak bij elkaar. Ze kwam nog dichter bij hem. Hij voelde de warmte van haar mooi lichaam. „Geef me nu een afscheidskus", zei ze zacht. „Als je het niet doet, verraad ik je en dan „Hang ik morgen aan den hoogsten boom en jij ontvangt den prijs, die op mijn arm hoofd staat." Ze hief haar gelaat naar hem op. Hi; bukte z;ch, voelde haar heete lippen op de zijne. Ze sloeg haar arm om hem heen, drukte zich tegen hem aan. Even stonden ze zoo. Het bloed steeg Saxon naar het hoofd. Toen eensklaps liet ze hem los. „En waai- is de schat verborgen?" vroeg hij. der conservatieve kiezers het met hen eens is. En om dit nu aan de praktijk te toetsen, stelden ze tegenover den offi- cieelen conservatieven candidaat te Wavertree een eigen candidaat, een zoon van Churchill. De verkiezing .e Wavertree is zoodoende een proefne- ming geworden. Het ging er om, hoe de openbare meening in Engeland op de campagne der die-hards zou reageeren. Tijdens de verkiezingscampagne, die uiterst fel is gevoerd, kwamen de die hards bovendien nog met een nieuwe leus. Ze verklaarden zich opeens tegen de nationale regeering als zoodanig; eischten een zuiver conservatief kabi net, met uitsluiting van de enkele natio nale liberalen en labour-mannen (Mac Donald etc.) Met de politiek van deze laatsten zeiden zij zich niet langer te kunnen vereenigen. In tal van toespra ken is dit thema uitgewerkt, de popu lairste sprekers van de die-hards wer den naar Wavertree gezonden en onder hen was de vader van den candidaat, de oude Churchill, ongetwijfeld de man, die op alle vergaderingen het meeste succes had. De uitslag moest onder deze omstan digheden wel met groote spanning wor den verbeid. Men vroeg zich in Enge land algemeen af, of de die-hards hun be wering, dat ze de meerderheid der kie zers achter zich hadden, waar zouden kunnen maken. In dat geval zou de uit slag onberekenbare gevolgen kunnen krijgen. De uitslag is nu geweest, dat noch de officieele conservatief, noch Churchill jr. een meerderheid heeft weten te ha len. De eerste kreeg ruim 13.000, de laatste ruim 10.000 stemmen. Zoo kon de labour-man, die het tot 15.000 bracht met den zetel gaan strijken. Voor de conservatieven is deze uit slag in dubbelen zin jammerlijk. Ten eer ste hebben ze tengevolge van hun krakeelen een vast conservatief district aan de arbeiderspartij icadeau gedaan (als er één conservatieve candidaat was geweest, zou deze een zeer belangrijke meerderheid hebben gekregen). Ten tweede zal de oneenigheid in de partij er door toenemen. Al hebben de die hards dan geen kans gezien hun bewe ring waar te maken, het is dan toch maar gebleken, dat ze heel wat aanhan gers onder de kiezers hebben. En dat kan hun verzet tegen de nationale re geering slechts stijven. Het laat zich thans aanzien, dat de- strijd met verdub belde woede zal worden voortgezet. Niet zonder reden vreezen sommige con servatieve bladen reeds, dat zelfs een scheuring in de conservatieve partij het uieteindelijk gevolg van een en ander zou kunnen zijn. In dat geval werd '1 heelemaal mooi- Dan zou de arbei derspartij vast en zeker bij de volgende algemeene verkiezingen een groote meerderheid behalen. Men kent in En geland nü eenmaal niet het stelsel der evenredige Vertegenwoordiging. Het districten-stelsel is er in zwang, waarbij de eenvoudige meerderheid van stem men beslist. Dat beteekent dat daar, waar drie partijen tegenover elkaar staan een candidaat, die iets meer dan een derde der uitgebrachte stemmen heeft, kan worden gekozen; en zijn er vier, dan is onder bepaalde omstandig heden iets meer dan een vierde der stemmen reeds voldoende. Of de uitslag van Wavertree directe gevolgen zal hebben voor net aanhang ige wetsontwerp inzake de bestuurs hervorming in Indië, zal moeten worden afgewacht. Het antwoord op die vraag hangt af van de grooter vraag, of de na tionale regeering het onder de gegeven omstandigheden nog wel lang zal kun nen bolwerken. De belangstelling concentreert zich op het Amerikaansche goudclausule-proces Aanpas sing in Indië reeds ver gevor derd 'n Belangrijke scheeps- bouworder Nieuwe Indische leening verwacht. In de laatste dagen heeft een ongea nimeerde stemming op de beurzen de Telefoon 46400. f 6.— Alle moderne comfort. Echt Holl. huiselijkheid. Kamers met ontbijt f 4.en f 4.50. Kamers met badk. incl. ontbijt Restaurant. Hedendaagsche prijzen P&gez. Med.j deeld. Er is een bedrag mee gemoe-.d van f 6 mill. Werkspoor zal de motoren leveren, terwijl deze onderneming te vens de leverantie krijgt voor de moto ren van nog eenige tankschepen, die in het buitenland zijn besteld. De Koninklijke en Bataafsche hebben zich hier te lande in verband met het goudclausuleproces niet bijzonder popu lair gemaakt. Het plaatsen van leze overhand gekregen. Aanvankelijk meen-groote order heeft althans den ongunsti de men, dat de beslissing inzake h :i L gen indruk, die door het proces was ge- goudclausule-proces in Amerika, dat wekt, voor een deel weggenomen. Dezer reeds zoo lang de New Yorksche beurs had beheerscht voor onbepaalden tijd zou worden uitgesteld, doch achteraf bleek, dat het bericht onjuist was en dat toch zeer waarschijnlijk op 11 Fe bruari een beslissing zal vallen. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, bestaat er nog geen enkele aanwijzing, op welke wijze de regeering zal trachten te ont komen aan de consequenties van een event, uitspraak, waarbij de terzijde stelling van de goud-clausule onwettig mocht worden verklaard. Een groote koersdaling heeft er verder niet plaats gehad, maar het is te vreezen, dat in dien de uitspraak in dien zin mocht lui den als hierboven vermeld, een paniek op de goederen- en fondsenmarkten zal uitbreken tenzij gelijktijdig voldoende afweermaatregelen door de regeering mochten worden genomen. Gezien 't fev, dat de regeering herhaaldelijk in het be drijfsleven heeft ingegrepen, Hikt het wel waarschijnlijk, dat zij niet lijdzaam zal toezien, dat de goederen- en fond senmarkten als het ware ineenstorten. Wel heeft president Roosevelt in een persconferentie medegedeeld, dat hij er niet'aan denkt om na een dergelijke uitspraak den noodtoestand af te kondi gen, doch het is de vraag of de regee ring tenslotte de gevolgen zal durven te aanvaarden, die bedoelde uitspraak noodzakelijk met zich zal brengen. Wat ons land betreft, blijven de steunmaatregelen een tfroote hinderpaal voor de verdere ontwikkeling van het aanpassingsproces. In Indië heeft dit proces zich veel sneller ontwikkeld O betwijfeld kan men zeggen, dat Indic thans in een toestand van armoede ver keert, maar tevens kan worden gecon stateerd, dat de grondslag werd gelegd, waarop voor de toekomst een groote-e welvaart kan worden opgebouwd. De cijfers van den buitenlandschen handel geven reeds een aanwijzing dat de enn- innctuur zich langzaam in stijgende rich- t'ng beweegt. De prijsverbetc-ipgen ven enkele producten hebben e'- dnn r>o toe bijgedragen om de koookracht van de Indische bevolking iets te doen toe nemen. O Er bestond deze week veel belang stelling voor enke'e industrieele fond sen. Er trad een vrij sterke koersstijging in voor aandeelen Ned. Scheepsbouw Mij., Wilton, de Schelde en Werkspoor. De oorzaak daarvan was gelegen in het bericht r: 1 de Bataafsche Petroleu* Mij een be'angrijke scheepsbouwordc.r hier tc lande heeft geplaatst. Het betreft den bouw van zes groote tankschepen, n.l. twee van 12000 ton en vier van 9250 ton. De orders zullen over Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen worden ver dagen werd gemeld, dat het gerucht volgens hetwelk er plannen zouden be staan om de houders van dollarobligatics Koninklijke in de gelegenheid te stellen de stukken in een bepaalde verhouding te converteeren in aandeelen, geheel on gegrond moet worden geacht. Het staat thans vrijwel vast, dat de maatschappij en ten volle zullen profiteeren van het financieel voordeel, voortvloeiende uit het niet-erkennen van de goudclau sule, welk voordeel de obligatiehouders tengevolge van de uitspraak van de Haagsche Rechtbank uit hun zak zullen hebben te betalen. Den laatsten tijd zijn ook aandeelen Ned. Ford vast gestemd geweest en het blijkt, dat de koersstijging verband heeft gehouden met de slotuHkeering van 7 pet. waardoor het totale dividend over 1934, 12 pet, zal worden. Er was zeer we nig beweging in aandeelen Aku, die kleurloos gestemd waren. Dezer dagei werden de cijfers gepubliceerd van de wereldkunstzijde productie, waaruit b eek, dat er in het afgeloopen jaar een belangrijke stijging is ingetreden. De totale productie bedroegj n.l. 788,85 mill. lbs. tegen slechts 670,68 mill. lbs. in 1933, Een zeer sterke stij ging gaf Japan te zien van 99,4 tot 150,1 mill, lbs- Verder gingen Duitsch- land, Frankrijk, Groot Brittanië en de Ver. Staten vrij sterk vooruit. Het cijfer voor Nederland gaf daarentegen een ierugslag te zien en wel van 23,6 tot 21,0 milk lbs. Dit is dus een niet zeer be vredigende ontwikke'ing voor de Ne- derlandsche kunstzijdefabrieken. Het ontslag van personeel, dat zooals be kend, eenigen tijd geleden bij de Aku heeft plaats gehad, wordt daardoor daa ook wel verklaarbaar- Er blijft nog altijd redelijke goede be- leggingsvraag bestaan. Uit den aard der zaak waren de koersverschillen weder om niet groot, maar toch biedt de markt vrij goeden weerstand. De 'belegger heeft dan ook betrekkelijk weinig keus. Wel kan men den laatsten tijd een nei ging waarnemen, dat vele houders van fondsen overgaan tot een omwisse'ing van hun obligatiebezit in dividend be talende aandeelen. Het is echter een ongunstige omstandigheid, dat juist de ze aandeelen reeds een vrij hoogen koersstand aanwijzen, zoodat het rende ment in vele gevallen slechts weinig hooger, ja soms nog lager is, dan bij eerste klas obligaties. Den laatsten tijd had zich in 314 staatsleeningen een vrij levendige kooplust ontwikkeld, waardoor de koers is opgeloopen. Daar tegenover bestond er aanbod in 4 Nederland. Het verschijnsel hield vel band met de verwachting, dat binnen afzienbaren tijd de 4 leening in een van 3% zal worden geconverteerd. Later heeft er evenwel eenig herstel in de 4 leening plaats gevonden blijk baar omdat men van oordeel is, dat de ze conversie eerst in den loop van dit jaar zal plaats hebben en dus nog niet onmiddellijk voor de deur staat. Het is zelfs mogelijk, dat deze conversie niet vóór het najaar zal plaats hebben. Daar entegen hoorden wij, dat reeds tegen het einde van de loopende maand een Indische leening kan worden verwacht en wel een 4 gegarandeerde leening tegen pari. Deze leening zal worden uit gegeven ter conversie van de 4)4 Indische leeniing 1930 eerste uitgifte, welke leening van 1 April 1935 af ver vroegd aflosbaar is. Daarvan staat thans nog een bedrag uit van 34 mill, en de nieuwe uitgifte zal waarschijnlijk iets grooter zijn dan genoemd bedrag. Het gunstige resultaat van de jongste uitgiften van 314 leeningen, maakte op de markt een gunstigen indruk. Van de leening Bank voor Nederlandsche Gemeenten zal de toewijzing op de in schrijving slechts gering zijn. Ook de 314 leening Mij. voor Gemeente Crediet was een groot succes, daar de toewij zing slechts 15 zal bedragen. De 314 leening Zuid-Holland werd eveneens sterk overteekend. Dezer dagen werd gemeld, dat de Twetsche Bank een on veranderd dividend van 3 zal uitkee- ren. Hieronder volgt het koersverloop van deze week. Ned. Ford 244—245—242 X Philips 22714 22414226 Unilever 8714891488% Ned. Scheepsb. Mij. 22142826. De Schelde 14—23%—2314 Koninklijke 144%14614314. Amsterdam Rubber 981495149614 H.V.A. 169—170—166—166% Deli Bat. Mij. 14314—146%—14314. Deli Mij. 13214—136. Senembah 13814114140. (Ingez. Med.) DE LUCHTVAART IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Een afd. der Zeeuwsche Ver. v. Luchtvaart opgericht. De heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen en lid van het hoofdbe stuur der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, heeft dezer dagen te Ter- neuzen een vergadering belegd van in de luchtvaart belangstellende autoritei ten en vooraanstaanden uit handel en industrie van dit gewest. Deze bijeen komst heeft geleid tot de oprichting der afdeeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. Ter vergadering bleek, dat er hier groote belangstelling bestaat voor de luchtvaart en al wat daar mee samen hangt, zooals de mogelijkheid van aan sluiting van Zeeuwsch-VI aan deren aan het binnenlandsche luchtnet, e.d. Het voorloopig afdeelingsbestuur be staat uit de heeren J. Huizinga, burge meester van Terneuzen. voorzitter; C. Wind van Merkesteyn, directeur der Z. VI. Tram te Terneuzen; P. F. Stand- aert, Terneuzen, secretaris; F. Blok, burgemeester van Aixel; B. A. Th. M. Triiff'no, burgemeester van Hulst; P. A. Neeteson, Sas van Gent en N. J „Ik weet het niet. Zoek en gij zult vinden", en zoo vlug was ze door de duisternis opgenomen, dat hij haar niet had kunnen volgen. Saxon keek verwonderd naar de plek waar ze verdwenen was. Als ze het wist, had ik haar toch niet kunnen dwingen, het te vertellen. Ze kwam om mij te redden dacht hij. Hij ging aan den voet van den boom zitten nadenken. Het kamp van Mérode. De r,aad was niet slecht. Hij wist waar het te vinden was, een paar uur loopen, mis schien niet eens. Het paard laat ik staan peinsde hij verder, Ik wil den ouden snorrebaard geen narigheid bezorgen en voor haar is het ook beter als het er morgen nog staat. Er is tijd genoeg, 't Zal ongeveer midderntcht zijn. Het kamp van Mérode. Daar heb ben ze altijd het nieuws uit de eerste hand Toen dwaalden zijn gedachten weer af naar Verona, Vrouwen zijn jyreemde wezens. Hij had haar beleedigd, doordat hij niet op haar voorstel had kunnen ingaan, om dat hij met heel zijn hart hield van een andere vrouw. Toch had hij schuld, had aanleiding gegeven. En nu redde zij zijn leven. Neen, quitte waren ze niet. Hij stond bij haar in het krijt. Ze had hem aus niet gebonden. Maar wie dan? Den schat zou hij trachten te vinden. Hij stond op, stak onwillekeurig een hand in zijn broekzak. Wat was dat? Hij ^aalae een kle;ne van zijde gehaakte beurs te voorschijn, gevuld met gouden dukaten. Dus daarvoor was de afscheids kus noodig geweest. Om hem ongemerkt het geld te kunnen toestoppen. Vol verbazing schudde hij het hoofd en begon langzaam zijn tocht naar het oosten. De afnemende maan, die in den valen hemel stond, wees Saxon de rich ting naar het kamp van Mérode. HOOFDSTUK XXIII. Het was geen gemakkelijke weg, dien Saxon te gaan had. De afnemende maan verlichte den weg slechts flauw. Het pad was smal en kronkelig. Soms stond hij tegen een dichten boschr,and, aarzelde verder te loopen. Hij sneed zich een zwaren tak om als staf te dienen en moest dikwijls blijven staan om te tas ten naar den weg. Elk oogenblik kon hij botsen tegen een boomstam of in 'n beek vallen. Tenslotte besloot hij, zich in het kreupelhout te verbergen en te wachten tot het begon te lichten. Hij durfde de oogen niet sluiten. Na den vermoeienden dag en het bierfestijn zou hij in slaap kunnen vallen. Wat zou het kamp van Mérode hem brengen? De broeders van Mérode. Zelf was hij nooit in zoo'n kamp geweest. Maar hij kende het verhaal van den groenen jager van Soest. Dat had hij indertijd goed in zijn geheugen gegrift. Het zou hem misschien eens te pas kunnen ko men. Daardoor wist hij, welke soort menschen het waren. Den naam hadden zij gekregen van een dapperen overste Von Grimmelshausen. Der aben- teuerliche Simplicissimus. een zekeren cavalier de Mérode. Maar toch, de naam had zijn ontstaan te dan ken aan dien krijgsman. Toen deze over ste eens een nieuw regiment voor het keizerlijke leger had aangeworven, wa ren de soldeniers van zoo'n lamlendige soort, dat ze noch het marcheeren, noch de andere ongemakken, die een soldaat te velde >e verduren heeft, konden ver dragen, De brigade was zoo zwak, dat ze de vaandels niet kori volgen. Wa nneer men nu een ziek of oen lamme ergens in huis of achter 'een heg aantrof en men vroeg; Van welk regi ment? Dan was gewoonlijk het ant woord; Van Mérode. Dat was de oorzaak, dat men ten slotte allen, ziek of gezond, gewond of niet, wanneer ze meeslingerden buiten de gelederen of hun kwartier niet bij het regiment in het veld namen, broe ders van Mérode noemde. Bij de stren ge tucht in Wallenstein's leger kwam zoo iets niet voor. Wel wist Saxon, dat men vroeger der gelijke knapen varkensvangers of ge sneden hommels noemde, dit laatste omdat de hommels als ze hun stekels verloren hadden, geen honig meer ver zamelden en alleen maar goed genoeg waren om te vreten. Maar het verhaal van den groenen jager luidde, dat als een ruiter zijn paard of een musketier rün verl->->r of zijn vrouw of kinderen ziek werden en achterblevpri. ze bloeders van Mé rode werden, lieden die nergens beter bij waren te vergelijken dan bij zigeu ners. Ze leefden volgens hun eigen smaak, zwierven voor, naast of achter het leger rond, Men kon ze troepsge- wijs in de zon zien liggen. Ze stalen wat ze konden en menig soldenier werd door hen uitgeplunderd en vermoord. Ze stoorden zich aan geen bevel en al leen hadden ze zich soms te schikken naar den provoost-geweldige. Ze be roofden de boeren, plunderden de hof steden en lieten de roode haan kraaien. Menig spion vond bij hen een onderdak en velen van hen beoefenden dit beroep. In hun kamp zou Saxon zeker de ge gevens, die hem nog ontbraken, kunnen verzamelen- De broeders van Mérode waren uistekend op de hoogte van al les wa* op de legers betrekking hac Die kennis was een bron van hun be staan. Zoo zat Saxon te peinzen met den rut! tegen een boomstam geleund en ter wijl de maan in het laatste kwartier door lichte nevels omsluierd in de don kere lucht stond, zag hij tusschen de boomen een meertje. Hij zag de zachte golven glanzen in de zwakke bleeke manestralen. Het geleek een droom beeld. Aan de overzijde op een gras veld, dat zilverachtig groen leek te mid den van hooge vreemdkleurige bonte bloemstruiken, zag hij uit de schaduw een aantal nimfen in luchtige blauwe lila en gele gewaden, die los om hun sierlijke leden geslagen waren, te voor schijn komen. (Wordt vervo!gd)j

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5