ZEELAND. BINNENLAND. verdrijven kou en pijn NUMMER 34. TWEE BLADEN. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De trein wordt tusschen 20 en 21 uur aldaar verwacht. I lui 7onilUfon komen tot rust, kal- LCllUVycIl meeren en worden MIDDELBURG. W, C. van de Ree. f GOES. WALCHEREN. ZUID-6EVELAHD. (Ingez. Med.) WEER EN W3ND. KHO0N CACHETS'#* rsch im 8 u. 14 van Ho en uur uit- enle- .chiL uur. Ver- Ge- ,m. 2 $f<wiïct«*!£ is $eevw0ch# MIDDELBUBGSCHE COURANT ^ngbtttd Voor Middelburg, Goe» en agent- s'iiap Vli»*ingen 2.30, elders 2.50 per iwartaa! -Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelinpen 60 ct. p. r. - contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHi COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turffcade, telefoon 17 Aangesloten b|j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen ragcis f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrisk „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. me' „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 coat GEEN RENTEVERLAGING BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Verlaging van de rente bij de Rijks postspaarbank acht minister De Wilde, naar hij in de M. v. A. aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken mededeelt, onge- wesscht. De uitkomsten van het bedrijf zullen het, naar het zich laat aanzien, ook indien de rentestand nog verder daalt, toelaten een rente van 2.64 ten honderd aan de inleggers te vergoeden. Zoolang dit het geval is, bestaat er voor verlaging dier rentevergoeding geen aanleiding, omdat de Rijkspostspaar bank geenszins ten doel heeft winst te behalen. STAATKUNDIG - GEREFORMEERDE PARTIJ. In de Donderdag te Utrecht voortge zette algemeene vergadering van de Staatkundig-Gereformeerde Partij is een telegram van hulde aan de Koningin ge zonden. Met algemeene stemmen werd een motie van de kiesvereeniging te Leiden aangenomen, waarin de vergadering haar verontwaardiging uitspreekt over een lasterlijke aantijging en schandelijke verdachtmaking in het anti-rev. propa gandablad „Nederland Waakzaam" be treffende de S. G. P. en haar leider ds Kersten. Mede werd aangenomen een motie, waarbij de vergadering zich uitsprak te gen invoering van den midden-Europee- schen tijd en de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal verzocht wordt het desbe treffende voorstel niet aan te nemen. DE TERUGKOMST DER MARINIERS. De trein met de terugkeerende Ne derlandsche troepen uit het Saargebied zal op Zaterdag 16 Februari a.s. te Rot terdam aan het Maasstation aankomen Ditmaal gaat de trein niet over Utrecht, doch via Roosendaal naar Rotterdam, vanwaar de troepen over den verbin dingsspoorweg naar station Maas wor den doorgevoerd. daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) Verkiezingen voor de Prov. Staten. Hel onder de leden van de afdeelin- gen der S.D.A.P, in Zeeland gehouden referendum over de groslijst van candi- daten voor leden van de Provinciale Staten heeft geen wijziging gebracht in de voordracht, zooals deze in de laatst gehouden jaarvergadering van het ge west voorloopig was vastgesteld, meldt „het Volksblad." De in te dienen lijsten zullen er der halve alsvolgt uitzien: 1. L. Onder dijk, Middelburg; 2. A. C. de Baare, Vlissin- gen; 3, A C. de Pauw, Terneuzen; 4. J. Catshoek, Zierikzee; 5. C. Hamelink, Axel; 6. A. Rorije, Vlissingen; 7. J. de Priester, Oost-Souburg; 8. J. Visscher, Goes; 9. J. Mondeel, Middelburg; 10. J. C. de Bruine, Haamstede; 11. F. van Spanning, Vlissingen; 12. J. N. 't Gilde, Terneuzen; 13. F. Bax, Goes; 14. C. Bank, Middelburg; 15. J. Overbeeke, Tholen; 16. W. Gulden, Hulst. In den kieskring Vlissingen zal ech ter A. C. de Baare lijstaanvoerder zijn, in Sluis C. Hamelink, in Zierikzee J. Catshoek en in Hulst A. C. de P,auw. fe Alphen a. d. Rijn is in den ouder dom van 72 jaar plotseling overleden de hr. W. C. van de Ree, Middelburger van geboorte, correspondent van De Neder landsche Bank aldaar. De heer Van de Ree heeft zich voor al verdienstelijk gemaakt voor de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen", van welker plaatselijk departement hij jarenlang voorziter was. Hij had zitting in verschillende Nutsinstellingen; zoo was hij bijna 40 jaar secretaris-penningmees- ter van de Nutsspaarbank. Gedurende vele jaren heeft de over ledene als uitgever aan het hoofd ge staan van het nieuwsblad „De Rijnbo de", terwijl hij voorts korten tijd als waarnemend secretaris der voormalige gemeente Aarlanderveen is opgetreden. Het stoffelijk overschot werd heden middag op de algemeene begraafplaats alhier ter aarde besteld. DE RIOOLAANSLUITINGEN. Bestreden regeling opgeschorst. Naar aanleiding van de actie tegen de regeling, dat aansluitingen aan de riool en dergelijke werkzaamheden alleen door gemeentewerken mag worden ver vuld, hebben B. en W. thans aan de adresseerende organisaties gemeld; dat zij besloten hebben in afwachting van de door den Raad terzake te nemen beslis sing voor zoover nog geen aanvang met de werkzaamheden door gemeentewer ken is genomen, met ingang van Maan dag a.s. de vroeger bestaand hebbende regeling toe te passen. Desverzocbt verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie van het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg, betreffende de vertooning van de natuurwetenschappelijke film, opgenomen tijdens de Mount Everest- expeditie 1933. Achilles. Zooals in dit nummer per advertentie gemeld wordt, geeft „Achilles" op Vrij dag 15 dezer een uitvoering, waarbij de dames- en heerenleden de turnnummers zullen vullen. Naar ,,D. Z." verneemt, zal de Raad a.s. Vrijdag (15 Febr.) de gemeen- tebegrooting behandelen. „Tante Roosje", Naar een advertentie in dit nummer meldt, zal het De Boer-Van Rijk-ensem ble eind dezer maand in de „Prins van Oranje", het blijspel „Tante Roosje" opvoeren, We twijfelen niet, of alle toöneel- liefhebbers uit Goes en omgeving, zullen deze aankondiging met genoegen lezen, want onze 82-jarige en zoo gevierde tooneelspeelster, mevr. Esther de Boer- Van Rijk, zal de tite'rol spelen. Een attractie, in dit geval, is ook het feit, dat „tante Roosje", geschreven doof Goetzinger, een blijspel is, en wel een bijzonder geestig, dat allerwege met succes opgevoerd werd. De velen, die „tante Hes" alleen kennen als trage dienne, zullen nu ondervinden, dat ze ook in het vroo'ijke genre haar grooten naam met eere draagt. O. EN W. SOUBURG. Vrijdag avond bestond alhier voor de film van het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen zoo'n belangstelling, dat het gebouw „Rehoboth" niet allen kon bevatten, zoodat de film 's avonds twee maal is vertoond, waarbij het woord heeft ge voerd ds. de Kluis te Vlissingen. De predikanten van de Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk hebbro een openings- en een slotwoord gespro ken. Een plaatselijke vereeniging is op gericht met aanvankelijk 26 leden. Donderdagavond vierde de Chr. Jongensclub „Samuël" alhier haar acht tiende jaarfeest in het gebouw „Reho both", dat tot in alle hoeken bezet was. De leider, de heer L. Vader heette ia het bijzonder welkom den heer Labruij- ère directeur van de Mondorgelclub, die met zijn leerlingen het muzikale gedeel te van het programma heeft verzorgd. Een overzicht werd gegeven van het geen de leiders en de jongens in het af geloopen vereenigingsjaar hebben be leefd. Het ledental is 35 gebleven. De mondorgelclub is met eenige leden ver minderd. De ontvangsten hebben f 259 bedragen en de uitgaven f 207. De bi bliotheek telt thans 140 boeken. Eeni ge voordrachten en samenspraken vielen zeer in den smaak. VROUWENPOLDER. Donderdagavond hield de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier haar gewone jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer W. van Hekken. De voorzitter bracht in zijn openingswoord o.m. dank aan den bur gemeester, het gemeentebestuur en den directeur der gemeentebedrijven te Middelburg voor de van hunnentwege gedurende 1934 ondervonden medewer king, vooral laatstgenoemde komt een woord van grooten dank toe voor het vrijgeven van een gedeelte van het aan Middelburg toebehoorende duinterrein, waarin wandelpaden konden worden aangelegd. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester wer den goedgekeurd, hieruit bleek o.m. dat de Vereeniging in bloei toeneemt, er een klein batig saldo is en het bezoek in den Om vuur te worden moet het hout vergaan; om boom te worden moet het zaad versterven. afgeloopen zomer eerder toe dan afge nomen is. Ook de ontvangen pension en andere gelden toonden eerder voor- dan achteruitgang. Besloten werd de bijdragen der leden vast te stellen op 1 pet. der aan pensiongelden ontvangen bruto-inkomsten en W- pet. der bruto opbrengst verkregen door het verhuren van kamers en woningen. Tot bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen de heeren Van Hekken en De Roo, ter wijl in de plaats van den secretaris, ds. J. Tjebbes die naar Indië vertrekt, werd gekozen de heer A. Mesu. Na bespre king werd besloten zoo mogelijk toe te treden tot de op te richten Prov. Zeeuw- sche Vereen, van Vreemdelingenver keer. Ten gevolge van een uit de ver gadering gedaan voorstel werd m-a.st, besloten ds. Tjebbes het eerelidmaat schap der Vereeniging aan te bieden. Na bespreking werd m.a.st. besloten de pension- en kamerhuurprijzen zoo als die in 1934 zijn vastgesteld ook voor 1935 te doen gelden, terwijl besloten werd de in 1934 vastgestelde prijsrege ling voor het vóór- en naseizoen even eens te handhaven. De voorzitter deel de nog mede dat het gemeentebestuur besloten heeft den Langeweg met sier- struiken te doen beplanten, VROUWENPOLDER. Donderdagavond hield de Ned. Herv. Meisjesvereeniging ,,'t Rankje" gevestigd te Gapinge, in de Ned. Herv. Kerk aldaar, in tegenwoor digheid van talrijke genood'gden, onder leiding van mej. J. Paauwe, haar jaar- lijksche bijeenkomst. De uitgebrachte verslagen getuigden van een gezond ei. bloe'end vereenigingsleven en ook wat het financieele betreft. Opgevoerd wer den verschil ende voordrachten en ta bleaux. Een en ander werd door de aan wezigen zeer op prijs gesteld. De alge- heele leiding van den avond was opge dragen aan den heer C. I.angebeeke Jr. BIGGEKERKE. Donderdagavond hield de vereeniging van gediplomeerden land- en tuinbouwwintercursussen op Walcheren haar jaarvergadering. Mede waren aanwezig de heeren Spinnaay, adviseur der vereeniging en Kleinepier, secretaris van den kring der 2.L.M. Uit de verslagen bleek, dat het leden tal hetzelfde was gebleven. Het b.atig saldo bedroeg f 4. In beginsel werd be sloten de bibliotheek over te geven aan de centrale bibliotheek te Goes. De aftredende bestuursleden P. de Lange en L. Krijger werden herkozen. Tot hoofdbestuurslid der Z.L.M. (vacature E. Verlare) werd gekozen de heer P. Be- suijen. De vraagpunten van den B. v. G. zullen door de leden L. Simonse en P. Lampert in studie worden genomen, ter wijl op de volgende vergadering rap port zal worden uitgebracht. Besloten werd een excursie te houden naar W. Zeeuwsch-Vlaanderen. De hr C. Simon se hield een lezing over „Is inflatie van den Nederlandschen Landbouw wen- schelijk?" De inleider meende hierop een ontkennend antwoord te moeten éeven. Een drukke bespreking volgde. Besloten werd wederom een oroef te nemen met het sproeien van aardappe len. WESTKAPELLE. Onder voorzitter schap van den heer P. Westerbeke hield Vrijdagavond in het Eva'ngeliesatfege- boiiw alhier de Dijkwerkersvereenigh; g „Hebt Uw naasten lief, ah U zeiven' een zeer druk bezochte vergadering. Er v/aren 252 leden aanwezig. De v o o r z. heette in het bijzonder welkom den bur gemeester, jhr- mr. De Casembroot, Hel bestuur der Ver. had het idee overwo gen, om in deze gemeente een plaatse lijke werkeloozenkas te stichten. Daar over werd een bespreking gehouden met den burgemeester. Deze, het woord verkrijgende, deelde, na den voorz. a lereerst van harte ge- lukgewenscht te hebben met het herstel van zijn vrouw, mede, dat hem gebleken was, na ingewonnen inlichtingen bij be trokken autoriteiten, dat de dan te be talen contribute, 50 cent per week, be zwaarlijk zou zijn. Breedvoerig werden de bezwaren voor de dijkwerkers uit eengezet, Naar aan'eiding van de be spreking werd nog een week gelegen heid gegeven, om zich uit te spreken vóór het oprichten van een plaatselijke werkeloozenkas, waarvoor minstens 59 leden zich moeten opgeven. In het jaarverslag werd o.a. opge merkt, dal het jaar 1934, wat de werk zaamheden op den dijk betreft, nog on gunstiger is geweest dan 1933. De Ver eeniging telt 270 leden en enkele begun stigers. Uit het financiëel verslag bleek, dat de inkomsten bedroegen f 19 en de uit gaven f 8. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, dat de leden 10 cent zouden bij dragen tot stijving van de kas. Op voorstel van het bestuur werd ver volgens ook met algem. st. besloten aan den baas J. Ingelse, die nog steeds ziek is, nog geen ontsiag te geven. De heer Johs. Minderhoud, mede aanwezig, verklaarde zich op verzoek van den voorz. gaarne bereid het werk van Ingel se waar te nemen. De aftr. bestuursleden de heeren P- Pauwelse, P. Brasser en A. Gabriëlse werden herkozen. Daarop had een stemming plaats voor 2 opengevallen plaatsen aan den dijk, Bij het bestuur hadden zich daarvoor 37 liefhebbers aangemeld, waaruit een keu ze gedaan kon worden. Na herstemming werden gekozen N. Roelse en W. Heijt. Bij de rondvraag stelde een der aan wezigen voor, te verzoeken de 50 cent betaling bij aflossing voor een uur aan den dijk, af te schaffen, wat werd ver worpen. LEWLDORP. In het R.-Kath. zieken huis „St. Joanna" te Goes, is Donder dag opgenomen mej. de W. uit Lewe- dorp, die bij het reuzel smelten het on geluk had, dat de pan sprong, waardoor de vlam in de reuzel sloeg en zij ern stige brandwonden aan hoofd, arm en beenen bekwam. Donderdagmorgen was haar toestand, hoewel ernstig, toch naar omstandigheden redelijk. BORSSELE. De Raad dezer gemeente besloot gistermiddag accoord te gaan met den door B. en W. vastgestelden af trek voor het in bezit hebben door werk- loozen van eigen land. Van het steungeld zal voor het bezit van niet meer dan een half gemet niets worden afgetrokken, doch voor meer bezit 0.50 per gemet. Den heer I. de Dreu werd 15 pet. ver mindering van pacht voor de perceelen dijk gegeven. Als brandstoffentoeslag zal aan de werkloozen 1 per week worden toegekend. In aansluiting daar op keurde de Raad goed dat het B. A. aan gezinnen met meer dan 4 kinderen, waar de inkomsten beneden 12 zijn, 1 per week zal uitkeeren. Maandag komen we op een en ander nader terug. KAPELLE. De afd- Kapelle van den Chr. Landarbeidersbond kwam in open bare vergadering bijeen in lokaal Obad- ja. In zijn jaarverslag meldde de pen ningmeester een batig slot van f 19. Herkozen werden, de aftredende be stuursleden Jn. Nijssen, voorz.; en M. Gelok; in de vacature M. Abrahamse werd gekozen A. Vermaire. IERSEKE. De jeugdige werkeloozen hebben ter afleiding een voetbalwed-i strijd georganiseerd van het „Dorp" te gen den „Dam". Onder aanvoerder K. de Wee speelden zij op het terrein van Zwart Wit, einduitslag 33- De nie- dai le die beschikbaar was gesteld kon- niet uitgereikt worden. Het is we1 te hopen dat voor deze jeugdige werke loozen binnenkort iets zal worden ge daan. IERSEKE. De motorvisschersboot Z.Z. 2 voer bij duisternis en stormweer op een buitenput in den Harden Hoek. De boot bekwam aan den achtersteken averij en de muur van den put werd be schadigd. Met den vloed kwam de boot vlot. RAAD VAN RILLAND BATH. RILLAND BATH. Vrijdagmiddag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus. Af wezig de hr. G. Weststrate. De voorz. hield de gebruikelijke nieuwjaarsrede. De gemeente is gespaard gebleven voor groote moeilijkheden. 1934 was een bij zonder jaar. Belangrijke besluiten werden genomen o.a. aankoop van een stuk bouwterre'n, bestrating Adriaan Butijn- weg enz. Dit alles is met groote finan cieele uitgaven gepaard gegaan. Toch is de financieele positie goed. Belangrijke besluiten zullen in 1935 weer moeten worden genomen. O.a. grondige verbe tering van den Hoofdweg, waarvoor de noodige stappen reeds bij Ged. Staten zijn gedaan. Deze toespraak werd be antwoord door wethouder Van de San- de. n A If All de °PIosbare KUNSTMEST PM?Sill voor kamerplanten, 40 ct. p. fl. I 11 IVUil m' ÉraHs verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadwinkels. Middelburg, 9-II-'35. Vrijdag: hoogste lucht temperatuur 2 °C (36 °F); laag ste —2% °C (28 °F). Heden 9 h: —1.2 °.C; 12 h: 0.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.3 mm te Reval; laagste 727.0 mm te Jan May- en, Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot N, wind, hall tot zwaar bewolkt, weinig ol geen sneeuw, matige tot lichte vorst 's nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: 7 h 31; onder 16 h 58. Licht op: 17 h 28. Maan op: 9 h 16; onder: 24 h 11. Zondag 10 Februari. Zon op: 7 h 29; onder: 17 h 00. Licht op: 17 h 30. Maan op: 9 h 41; onder: 1 h 32. E.K. 10 Febr. Hoog- en Laagwater te VlissingeB. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Februari. Hoogwater Laagwater. Za. 9 5.08 17.36 11.53 23.58 Zo. 10 5.56 18.32 12.39 Ma. 11 6.54 19.37 0.45 13.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Februari. Hoogwater Laagwater. Za. 9 7.01 19.25 0.22 12.52 Zo. 10 7.41 20.11 1.08 13.40 Ma. 11 8.28 21.09 1.55 14.27 Wet Doos/2 KROONTJES 50ct. Voor een ontspanningscursus voor de werkloozen werd 100 beschikbaar ge steld. Een verzoek van de bewoners van den Tweeden weg om aan het eind bij de nieuwe huizen een lantaarn te plaat sen werd niet ingewilligd. Alleen de hr. Kole voelde er voor. Aan C. Jansen, L. v. d- Maas en J, Weij- ers werd ontheffing van schoolgeld ver leend; gedeeltelijke ontheffing kregen W. Walraven en mej. F. van Fraassen. Een verzoek om toekenning van een Kerstgave voor de werkloozen, inge diend door de verschillende bonden, werd ingewilligd, in zoover, dat allen die op 17 December j.l. in de werkver schaffing werkzaam waren 1.50 zullen krijgen. De heeren Dronk ers en Kole wilde het aan alle werkloozen geven. Hierover staakten te stemmen. De verordening op de heffing van 'n zakelijke bedrijfsbelasting wordt gewij zigd, zoodanig dat deze zal bedragen f 6 per arbeider. B. en W. stelden voor de verordening op de heffing van schoolgeld, zoodanig te wijzigen" dat niet langer diegenen er buiten vallen, die wel vermogen heb ben, doch niet in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen,' zooals tot nu toe ge schiedde. Het voorstel werd aangeno men met alg. stemmen. Een verzoek van J. Kriitfer en J. Ver lare om ontheffing bedrijfsbelasting werd afgewezen. Tot lid der schattingscommissie Rijks inkomstenbelasting (vacature wijlen A. Blok) werd benoemd de heer J. J. van Gorsel. Aangenomen werd het voorstel van R. en W. nm een stukie grond aan den Adriaan Butijnweg, behoorende aan M. van den Aartsen met dezen te ruilen, zoodat ziin terrein vierkant zou kun nen worden. Op voorstel van den heer Kole neemt de Gemeente de helft der kosten voor haar rekening. B. en W. stelden voor het besluit van 30 November 1934 inzake vei-kooD bouw grond van het nieuwe bouwterrein in

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1