OVERSTE SAXON BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 4 FEBRUARI 1935. No. 29. Historische Avonturenroman, MIDDELBURG. GOES. De frischheid, straalt U tegen! OP O GOEDE ZEEP STAAT DSsb^LM^N WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Het incident in Tsjahar bijge legd. De Chineezen hebben hun leedwezen betuigd. Een paar Russische redevoeringen, die Tokio kunnen hebben ver ontrust. De Japansche opmarsch in de Chinee- sche provincie Tsjahar is nu eindelijk werkelijk gestaakt. Te Tatan, een Mant- sjoerijsche stad, die niet al te ver van 't operatie-terrein af ligt, hebben Chinee- sche en Japansche gedelegeerden het m cident besproken en ze kwamen daarbij tot een overeenkomst, waarin de. Chineezen hun leedwezen over het ge beurde uitspreken. Wij hebben ons de oogen uitgewreven, toen we het tele gram, dat dit nieuws bevatte, lazen. A. weet men, dat in deze buurt alles moge lijk is, een Chineesch excuus voor iets dat de Japanners misdreven hebben mag toch wel heel raar heeten. Nadere berichten bevestigden intusschen het eerste telegram, zoodat geen twijfel aan de juistheid er van meer overbleef. De Chineezen hebben hun leedwezen be tuigd en bovendien beloofd, „dat uitge breide voorzorgsmaatregelen zuilen wor den genomen; om nieuwe aanvallen in Mantsjoekwo te voorkomen". Een van beiden nu: de berichtgeving uit het Verre Oosten is onlangs tenden tieus geweest door te verzwijgen, dat de Japanners wel degelijk reden hadden voor hun opmarsch; öf de Chineezen voelen zich zoo zwak, dat ze tot elke „genoegdoening" bereid zijn ter voorko ming van verdere Japansche operaties. Dit laatste is nauwelijks zonder meer aan te nemen. Weliswaar kan China door zijn innerlijke verscheurdheid en zijn chaotische staatsinrichting weinig tegen Japan uitrichten, maar eenig na tionaal eergevoel moet men er toch nog wel hebben. En eerst als dat geheel zou ontbreken, zou van zooiets minderwaar digs als het aanbieden van verontschul digingen voor dingen, die men niet ge daan heeft, sprake kunnen zijn. Zeer vermoedelijk moet daarom aangenomen worden, dat ongeregelde Chineesche troepen in Tsjahar aan 't stoken zijn ge weest en de Japanners daartegen te vel de zijn getrokken. Of zulks nu per se noo- dig is geweest, daarover breke men zien 't hoofd niet. De Japanners zien heel gauw spoken en hebben een onuitroei bare behoefte, om zulke spoken uit te roien. Het incident is dus thans bijgelegd. Op grond van zekere recente ervarin gen, kan men zich afvragen: voor hoe lang. Er werden in deze buurt al zooveel incidenten bijgelegd.... voor een poos je. Zal het ditmaal weer zoo gaan? De vraag is gemakkelijker te stellen dan te beantwoorden. In zoover is er echter 'n verschil met vroegere aangelegenheden van dezelfde soort, dat de militairen thans de overeenkomst tot stand brach ten. De conferentie te Tatan vond plaats tusschen Japansche en Chineesche ge neraals, Vroeger waren 't a.tijd afspraken tusschen burgerlijke politici, welke 't een of ander bijlegden. En gemeenlijk zetten de militairen (de Japansche) dan met haastigen spoed wat anders op touw. Misschien blijft men ditmaal, nu de ge neraals zelf aan 't overleg te pas kwa men, voor zulke verrassingen gevrij waard. Daar komt bij, dat de Japanners de vorige week opnieuw verontrust zijn ge worden door een paar redevoeringen te Moskou, hetgeen hun verlangen, om de betrekkingen met China te regelen, moet hebben aangewakkerd. Van een dezer redevoeringen maakten we reeds melding Toechatjevski, de vice-commis- saris van defensie, verklaarde met veel ophef, dat het roode leger thans bijna 1 millioen man sterk is en dat zijn techni sche uitrusting de laatste jaren geweldig werd uitgebreid. Vooral in het Verre Oosten (Siberië) zouden de Sovjets hun weermacht sterk hebben gemaakt. Deze mededeelingen leken er vooral voor be stemd, om te Tokio (als een bedreiging gehoord te worden. Aan de verklaring van Toechatjevski was reeds een rede van Molotof, den voorzitter van den Raad van Volksconr missarissen, voorafgegaan. Hij had geen goed woord voor Japan over. Ruslanc voerde een vredespolitiek, aldus Molo tof. maar in Japan sprak men openlijk over den komenden oorlog met de Sov jet-Unie; men annexeerde Mantsjoek wo, men zegde het vlootverdrag van Washington op, teneinde de handen vrij te krijgen voor verdere bewapening. En nu had Japan wel aan Rusland een niet aanvalsverdrag aangeboden, maar Mo lotof gaf ronduit te kennen, dat hij dat aanbod niet vertrouwde. Deze uitlatingen hebben niet nagela ten te Tokio indruk te maken. Men is daar op zijn beurt met onvriendelijke verklaringen van leer getrokken. Doch haastte zich tegelijkertijd het incident in Tsjahar bij te leggen. Dit laatste is misschien, wat de Rus sen vooral van hun actie verwachtten Maar of het nu ook een werkelijke ont spanning tusschen Rusland en Japan tengevolge zal hebben? Dat moet men zien, voordat men het gelooft. door G. P. BAKKER. 33). - Saxon begon te lachen. „Vrouwen laten me koud", meende hij. Nu lachte de ander een wijs lachje. „rloe bevalt het je bij ons?" vroeg hij. „Uitstekend', antwoordde de nieuwe ruiter. „Maar weet je wat ik vreemd vmd' ^k had gedacht, dat er veel meer gevochten zou worden. Begrijp je: troe pen, die ten strijde trekken en zoo. Maar alles blijft hier rustig en stil. Niets geen leven in de brouwerij." „Dat is anders wel het gevai", ant woordde zijn vriend de korporaal. „Maar onze legers liggen werkloos in afwachting. Mansfeld in Maagdenburg. Wij hier. Tilly in Hessen. Wij namen daar een paar grensvestingen: Schmal- kalden, Vach en Rothenburg, maar het leger dringt niet verder door. We wach ten op de onderhandelingen van Tilly en den keurvorst van Saksen, De Sak- ser is achterdochtig en slim. De Zweed bewerkt hem door Graaf Von Arnhim, vroeger een van onze generaals, nu de rechterhand van den Sakser, maar op de hand van den Zweed. Dat is hooge politiek. Zoodr,a die onderhandelingen achter den rug zijn de Sakser zal TEGEN TOLHEFFING OP DE GROOTE BRUGGEN. De minister van waterstaat a.i,, dr. Colijn, heeft Zaterdag in audiëntie ont vangen den commissaris der Koningin in Gelderland mr. baron van Heemstra, de leden v,an Ged. Staten van Gelderlanc jhr. van Nispen tot Pannerden en den heer Keurschot en de burgemeesters van Nijmegen en van Arnhem. De minister heeft deze delegatie in de gelegenheid gesteld de bezwaren te gen het wetsontwerp in zake de tolhef fing op de bruggen over de groote ri vieren uiteen te zetten en heeft voorts toegezegd, deze bezwaren ernstig te zullen overwegen. Voorts heeft de minister toegezegd, dat binnen korten tijd een hoofdambte naar zich namens de regeering in ver binding zal stellen met de besturen van de provincie Gelderland en de betrok ken gemeenten ten einde gegevens i.e verzamelen betreffende de bruggen te Nijmegen, Arnhem, Westervoort en Ka- terveer. Te Nijmengen is Zaterdagavond een groote protestvergadering gehouden, uitgaande v,an de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel. Aan het slot werd een motie aangenomen, waarin de voorge nomen tolheffing wordt gewraakt. Te Arnhem belegde de B. B. N. een protestvergadering, waarin werd beslo ten het bestuur op te dragen, aan de re geering terugneming van het wetsont werp inz,ake de tolheffing te verzoeken DE FINANCIEELE TOESTAND VAN INDIë. Nog wel zorgelijk; maar er zijn lichtpunten Verdere aanpas sing noodzakelijk, wellicht ook wat de salarissen der ambtena ren betreft. In de memorie van antwoord op 't voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van Ned. Indië, zegt minister Colijn, dat de financieele toe stand van Ned. Indië nog steeds als zeer zorgelijk is te beschouwen. Dit mag intusschen het oog niet doen sluiten voor het moedgevend verschijnsel, dat de snelle achteruitgang gedurende de eerste jaren van de crisis heeft plaats zich voorloopig wel onzijdig houden trekken we gemeenschappelijk naar 't Noorden om den Zweed aan te vallen. Graaf Furchtenberg is uit Mantua naar Meiningen onderweg en zal zich met zijn leger bij ons voegen, d,an zal er van den Zweed niet veel overblijven." „Pappenheim is toch ook een van onze groote generaals?" „Een vuurvreter," „Waarom blijft die dan?" „Hij trekt uit Thüringen naar het noorden, zal wel spoedig n Halle zijn. Mansfeld in Maagdenburg is bang, dat de Zweed hem op den nek z,al springen. Als de Zweden fiavelberg nemen, loopt de geheele Beneden-Elbe gevaar. Daar om heeft hij Pappenheim verzocht dade lijk op te rukken." „Dus zal er gelukkig spoedig eens wat gebeuren?" „Ben je zoo ongeduldig? Nu wacht maar, er zal spoedig genoeg werk aan den winkel komen." „Hoe weet je d,at alles?" vroeg Sa xon vol bewondering. „Van de marketensters. Als de drank is in den man en je stelt er belang in, kan je veel gewaar worden." „In Halle daarginds" en hij wees naar het zuiden, „zijn alle groote gebouwen in gebruik genomen voor magazijnen en bergplaatsen .Het klooster is ingericht als hospitaal. Op het stadhuis vergadert de staf. Soldaten worden bij burgers ingekwartierd, maar de stad z,al laag niet alle troepen kunnen bevatten. gemaakt voor een meer stabielen toe stand bij de middelen, terwijl de uitga ven haar dalende lijn blijven voortzet ten. Met dat al blijkt nog een belang rijk tekort van f 50 millioen op den ge wonen dienst te overbruggen, waarna als verder liggend einddoel ,alle inspan ning zal moeten worden gericht op te rugkeer tot een gezond systeem van schulddelging door versnelde aflossing. Met partiëele besparingen alleen kan de klove tusschen uitgaven en inkomsten niet worden overbrugd. Daartoe zullen ook maatregelen v,an algemeenen aard moeten meewerken, zooals een verdere aanpassing van personeelsuitgaven, ver dere reorganisatie van overheidsdiensten renteverlaging door conversie enz. Of verdere inkrimping van de machts- en gezagsmiddelen verantwoord mag hee ten na al. hetgeen te dier zake reeds geschied is, moet de minister ernstig betwijfelen. Op het gebied van nieuwe middelen ziet de minister weinig moge lijkheden meer. terwijl van een verhoo- ging van bestaande belastingen geen sprake zal kunnen zijn. Inzake verdere aanpassing van de fi nancieele positie der landsdienaren ,aan de gereduceerde draagkracht van 's lands budget, nl. de wijze waarop die zal geschieden, zegt de minister dat lit nog een punt van overleg met de Indi sche regeering uitmaakt. Inderdaad is de disparitiet tusschen het gemiddelde salarispeil in de inlandsche ambten en het geldinkomen in buitenambtelijke groepen der inheemsche samenleving door de sterke daling van dat laatste belangrijk grooter geworden, zoodat 'n nadere beschouwing op haar plaats is MEER VISCH NAAR BELGIë? Naar de N.R.Ct. uit vischhandelskri gen verneemt, verwacht men in België be.angrijke wijzigingen inzake den in voer van versche visch. Eenige Belgi sche importeurs hebben thans den invoel in handen, doch dit monopolie zou hun worden ontnomen. Men verwacht dat de Nederlandsche vischhandel dan betere kansen voor invoer van visch in België zal krijgen. :i- Diefstallen, Vermist worden een rijwiel en een bus met 10 liter melk, die beide zeer vermoedelijk zijn gestolen. DISTRICTSVERGADERING VAN CHR, LANDARBEIDERS, De houding der gemeentebestu ren,De a.s. verkiezingen. Zaterdagmiddag werd alhier een druk bezochte vergadering gehouden van Chr. Landarbeiders, georganiseerd m den Ned. Chr. Landarbeidersbond, Alle 23 Zuid-Bevel,andsche afdeelingen wa ren vertegenwoordigd. De voorzitter de heer P. Luikenaar, te Wolf aartsdijk, wees er in zijn openingswoord op, dat de arbeiders in deze omgeving veel aan invloed gewonnen hebben, wat blijkt uit de besprekingen met de landbou wers en met de gemeentebesturen, maar toch blijft er nog veel te wenschen over. Thans is ongeveer de helft van de daarvoor in lUanmerking komende arbeiders lid van den Bond. Er moet dus nog ijverig propaganda worden ge voerd, De leden moeten ook straks bij de verkiezing van Raden en Staten hun plicht verstaan. Zij moeten zich aan sluiten bij een kiesvereeniging en er voor zorgen dat er bij de samenstelling der lijsten meer rekening wordt gehou den met de groote groep der arbeiders. Daarom wordt er een groot kamp inge richt. Het zal niet lang duren of hier :igt een groot leger." Terwijl ze stonden te praten, kwam de kurassier, die naast Saxon had ge reden, een jonge, aardige kerel, bij hen stcid.il. „De schipper wordt al ongeduldig. Hij wil buit maken", beweerde de korpo- raal. „Geen wonder", beaamde de schip per. „Ik heb geen duit in den zak. Meen je, dat dat lollig is?" „Dan zal je lief je niet om je geld nemen", lachte de korporaal. „Willem",' zei Olivier. „Ik zal je een daalder leenen en weet je wat we gaan doen? We gaan naar de speelplaats." „Veel geluk", wenschte de korporaal en vertrok. Willem en Olivier liepen door de lan ge, breede hoofdlaan tusschen de ten ten, waarop t,al van lange zijpaden uit- iwamen, die geleken op straten van grauw zeildoek. Op een groot plein stond de weelderige tent van den be velhebber te midden van die der staf officieren. De keizerlijke standaard wap perde van het dak, hellebaardiers hiel den de wacht. Aan het einde der laan lag de speel plaats, waar de soldeniers zich ver maakten met hazard, teerlingen, kaarten en andere spelen. Er w,aren tal van tafels, waarom heen schilderachtige groepen krijgers van alle vendels van alle wapenen ston De secretaris, de heer J. v. d. Weeie I te Nieuwdorp deelde in zijn jaarverslag mde, dat met 1 Januari jl. Noord-Beve land een zelfstandig district is gewor den. Het district Zuid-Beveland omvat thans 23 afdeelingen met 1115 leden. De penningmeester de heer P. Janse te Colijnsplaat meldde een batig saldo van f 342, w,aarvan aan Noord-Beveland is afgestaan f 115. De aftredende bestuursleden, de hee- ren J. v. d. Weele te Nieuwdorp en J. de Bel te Kruiningen, werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. Janse werd gekozen de heer C. Maas te Oostdijk. Hierna sprak de hoofdbestuurder de heer A. Vingerling over de circulaires van den minister over de werklooze-n. kas, de steunregeling, de werkverschaf fing en de moreele werkloozenzorg. Welke houd:ng nemen de gemeente besturen nu daarentegenover aan? Vol gens spr. is er geen reden tol klacht als de gemeentebesturen uitvoeren wat de regeering vraagt. Maar als ze dat niet doen, mogen ze op hun tekortkomingen worden gewezen. Vele gemeentebestu ren beroepen zich op het ontbreken van geldmiddelen, maar de gemeenten magen niet voor noodlijdendheid be waard blijven door de werkloozen nood lijdend te maken- Het is toch bekend als de belastingen aan het maximum zijn en er een tekort dreigt de regeering bereid is bij te passen. Op de gemeentebegroolingen moet een behoorlijke post voor werkloozen zorg voorkomen. Er zijn echter ook ge vallen dat men een zoo kleine post raamt dat men vooruit weten kan dat •dit niet voldoende is. In dit verband besprak spr. ook de mentaliteit der gemeentebesturen. Er zijn er maar enkele meer in deze omge ving waar de vakbondbestuurders niet worden ontvangen- Toch moet er in de zorg voor de arbeiders nog veel verbe teren. De N.C.L.B. wil zijn leden ook politiek tot ontwaken brengen, teneinde ook daardoor te bereiken dat in Staten Raden met de vertegenwoordiging en der arbeiders meer rekening wordt ge houden. Op deze rede 'volgde nog een geani meerde bespreking waarbij verschillen de practische kwesties, o.a, de politiek betreffende, werden besproken, P. T, T. uitvoering. Zaterdagavond werd in de Prins van Oranje de jaarlijksche P. T. T.-uitvoering gehouden voor het Kinder- en het Per soneel. De zaal was weder geheel bezet De correspondent van het Kinder fonds, de heer I. Overbeeke, opende den avond met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot den direc-' teur van het kantoor te Goes, den heer J. Ehrhardt en zijn echtgenoote, en de collega's uit Middelburg en Vlissingen, terwijl spr. bij voorbaat dank bracht aar^ allen, die hun medewerking aan dezen avond zouden verleenen. Spr. besloot met een opwekking, om in de pauze een druk gebruik te maken van tombola, ge- luksrad, enz., waarvan de opbrengst ge heel bestemd was voor het goede doei. Hierna werd met de afwerking van het programma een aanvang genomen. Ook nu evenals te Middelburg, waarove- eenige weken geleden in ons blad een verslag verscheen, weTkte de Funny Band weer mede en trad de heer Bel- derok als leider der diverse nummers op. Muziek, zang, dans en tooneelspel, het was alles van zeer goede kwaliteit en oogstte veel welverdiend applaus. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. De netto-opbrengst, die aan de fondsen afgedragen wordt, zal pl.m. 175 zijn, naar men ons mede deelde. Er is dus alle reden voor het P, T. T.-personeel om met voldoening op dezen avond terug te zien. Iedere vrouw is graag bekoorlijk en charmant. En deze wensch kan zoo gemakkelijk in vervulling gaan! Masseer 's morgens en 's avonds Uw huid met het weelderige schuim van Casfella! Laat Casfella's kostelijke massage-oliën diep in Uw poriën drin- gen en verheug U in een zachte, bekoorlijke en prachtig-gave huid! (Ingez. Med) den of zaten. Bontgekleede kurassiers Kroaten en Walen, rood- en witgestreepte helle baardiers, bruine musketiers met breed gerande hoeden versierd met reusach tige pluimen, blauwe dragonders, groe ne jagers met wuivende haneveeren, alles dooreen en verdiept in het spel, terwijl de bontgekleede helpsters der zoetelaars met hun bladen vol bekers er tusschen door liepen. Overal w'erd gespeeld, maar Saxon wist te goed dat menige kaart bekend was en met de dobbelsteenen allerlei kunstjes werden uitgehaald, op zijn Hol- landsch, Spaansch en Italiaansch, zoo als de bekendste kneepjes genoemd werden. De middeltjes om de teerlin gen aan een zijde lichter, aan de ande re zwaarder te maken, waren velerlei. Groote talenten konden werpen wat ze verkozen. Ze wandelden van tafel tot tafel en bijna overal won de geslepen bankhou der, doch ook waar de soldeniers on der elkaar speelden was het bedrog de grootste vijand van het geluk. De kunst was de kansen te keeren. Saxon keek nauwkeurig rond, maar tot zijn geruststelling zag hij nergens een bekend gelaat. Bij een tafel waar de dobbelsteenen rond gingen, wilde Olivier een paar daalders wagen. Saxon hield hem terug. „Waarom niet?" vroeg hij een beetje uit zijn humeur. „Ik kan best op me zelf passen," ZOUTELANDE. Vrijdagavond verga derde de Anti-Revolutionaire Kiesver eeniging, De penningmeester, de heer A. Kodde, bracht verslag uit over het afgeloopen iaar. Op 31 Dec, 1934 was f 3 in kas. De secretaris, de heer P. Geschiere, bracht het jaarverslag uit. Eind 1934 be droeg hel aantal leden 30. De heeren Jacs. Koppejan en A. Kodde werden als bestuursleden herkozen. Vervolgens werd tot candidaatstelling voor de Pro vinciale Staten overgegaan. Door de raadsleden Maas en Koppe jan werden inlichtingen verstrekt inzake de nieuwe schoolgeldverordening en de werkloozenzorg. Bij de rondvraag kwam de landbouwpolitiek der regeering ter sprake, waarbij zich algemeene ontevre denheid openbaarde over de achterstel ling van het platteland bij de stad- KLOETINGE. Zaterdag was het 12% jaar geleden dat de heer C. Zandee Azn. zijn intrede deed als burgemeester der gemeente Kloetinge. Overeenkomstig den wensch van den burgemeester is de ze dag vrijwel onopgemerkt voorbijge gaan. Het secretariepersoneel heeft den jubilaris een zilveren briefopener met inscriptie als blijvende herinnering aangeboden. RILLAND-BATH. In de Vrijdag ge houden vergadering van de Commissie van toezicht voor wijkverpleging en T. B. C.-bestrijding alhier, werd het ver slag over 1934 vastgesteld. In 1934 werd door de wijkverpleeg ster-huisbezoekster 3152 maal hulp ver leend en werden 252 bezoeken afgelegd; 4 maal werd de laatste hulp verleend en „Eerst nog eens rondkijken", meende de ander. „Ja, maar die hellebaardier wint met de teerlingen. Daar is geen kansje voor ons." „Neen, als je speelt, moeten de kan sen gelijk zijn." „Jij schijnt het te weten". „Ik ben in vele havens geweest." Eindelijk kwamen ze bij een tafel, waar zwart en rood werd getrokken. „Kijk", zei Saxon. „Lijkt die bank houder niet precies op een vos?" „Op een fret." „In elk geval een gemeene tronie." „Zullen we daar ons geluk beproe ven?" „Waag maar een daalder voor ons beiden. Maar zet juist zoo als die klei ne musketier met zijn dikken kop." De musketier speelde rood. Olivier volgde met twee daalders en won. Het spelletje herhaalde zich. Toen stak de musketier zijn winst in den buidel, rammelde met het zilver. „Je hebt een slechten dag", zei hij tegen den bankhouder. „Men moet weten te verliezen", klonk het antwoord v,an den rooden vos, een wachtmeester der musketiers, en hij lei een hand vol daalders op de tafel. „Heb je geld genoeg?" vroeg Willem aan Olivier. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5