Dobbelmcmn lekker... man! MARKTBERICHTEN, het teeken van rouw, door het overlij den van twee leden van het Huis, on zer, door het Nederlandsche Volk in zoo héél bijzonderen en innigen zin geliefde Vorstin, wier persoonlijk leed door na genoeg gehéél de natie werd gedeeld. In evenzeer nationaal doorleefden rouw, eindigde '34, door de ontstellende ramp in de verre woestijnen, waardoor wij allen, als leden v,an ééne groote fami lie gelijkelijk werden getroffen en ge schokt. Na de vervulling van de yvegens ver trek van mr. Bybau en de ontslagneming door mr. Van Andel, ontstane vacatu res, door de verkiezing van de heeren van Roo en Kögeler, heeft de Raad in complete samenstelling zijne werkzaam heden regelmatig kunnen verrichten. Mij is opgevallen, dat er in den Middel- burgschen Raad weinig absenties voor komen. Blijk ongetwijfeld van ijver in het behartigen van de belangen der, Gemeente, waarvan ik met waardeering gewag maak. Slechts de heer Cornelis- se, een der oudste leden in zittingsjaren, moest, door langdurige ongesteldheid tot uw en mijn leedwezen, talrijke ver gaderingen verzuimen. Gelukkig werd de ernstige vrees die hem aanv.ankeliik beving, beschaamd. Nu ik U, mijnheer Cornelisse hier weer begroeten mag, wensch ik U van harte geluk met Uw aanvankelijk herstel. Moge U-de zegen en de vreugde van de voortgaande be terschap worden geschonken. Tot de belangrijke besluiten genomen in de 16 vergaderingen die gehouden werden, behooren, behalve de aanvul lende beslissingen i.z. reorganisatie bij de bedrijven, o.m. de besluiten: tot be strating en rioleering van het bouw plan achter het Schuttershof; tot leve ring van water aan de gemeente Vrou wenpolder; tot verbetering der pompin- stallatie v,an het Waterleidingbedrijf bij Oranjezon; tot vaststelling eener veror dening er regeling van de rechtspositie van het politiepersoneel; tot regeling van het G. 0. voor de Politie; tot het overdragen van den MiddelburgVeer- schen weg, in beheer en onderhoud aan de Provincie; tot verlaging v,an de g'as- prijzen. Voorts werd behandeld het uitvoerig rapport van de Raadscommissie ad hoe i z. reorganisatie van het Openbaar La ger Onderwijs. Een crediet werd ver leend voor het doen instellen van een nader deskundig onderzoek, nopens het abattoirvraagstuk. Tot he't overleggen aan Uwe vergadering van het desbetref fend rapport, onlangs ter kennisneming en om bericht aan B. en W. gezonden, vertrouwen we eerlang door Ged. staten te zullen worden gemachtigd. Nog niet alle punten, waarvan de be handeling ten vorigen jare „voor ae naaste toekomst" door mij werd in uit zicht gesteld, werden bij den Raad aan hangig gemaakt. Met name nog niet het ontwerp van eene nieuwe politieveror dening en de definitieve behandeling van het verkeersrapport, al werd aan dit laatste in den loop van 1934 eene com missoriale bespreking gewijd. Een voor stel tot aanvulling van de enkele jaren geleden in het leven geroepen, verkeers- commissie, in verband met de ontslag aanvrage als voorziiter door den binnen kort vertrekkenden Commissaris van Politie, zal den Raad spoedig bereiken. In den loop van dit jaar kan worden te gemoet gezien een voorstel tot vaststel ling van een nieuw Reglement van Orde, dat gewenscht schijnt, ook al laat 's Raads zin voor orde volstrekt niets te wenschlen over! Tot de sombere -verschijnselen die ons met zorg vervullen behoort naast de verslechtering onzer financieele om standigheden, waarover bij de a.s, be handeling van de begrooting stellig nog een en ander te zeggen zal zijn en waar op ik dus thans niet in détails kan in gaan de toeneming van de werkloos heid. Het totaal aantal van maand tot maand ingeschrevenen bedroeg in 1930: 4190, in 1931: 6349, in 1932: 12119, in 1933: 10562 en in 1934 steeg het wear tot 11442, Het gemiddeld aantal per maand be liep: in 1930: 349, in 1931: 529, in 1932; 1009, in 1933: 880, in 1934: 953X. De verwachtingen voor 1935 op dit punt zijn helaas weinig hoopvol. In de eerste maand van dit jaar steeg de werkloos heid tot het ongekend hooge cijfer van 1152. De slapte in de bouwbedrijven blijft voortduren; de vooruitzichten in de in dustrie zijn slecht. Van beide omstandig heden ondervindt het transportbedrijf op zijn beurt groote moeilijkheden. Re gelmatig worden nog werkkrachten ont slagen bij de Mij. „De Schelde" te Vlis- singen. De Meelfabriek werd '34 geheel stop gezet, waardoor 't aantal werkloozen met 60 vermeerderde. Er is weinig grond voor de verwachting dat het werk spoedig indien al ooit zal worden hervat. Het is dan ook niet mo gelijk het jaar 1935 te dezer zake an ders dan met groote zorg tegemoet te zien. Naast de voorzetting van het in 1934 aangevangen uitdiepen van de Vesten, waarvan het gedeelte tusschen Noord en Seisbrug gereed kwam, hebben we een behoorlijk object van werkverschaf fing in het verlengen van het draineer - kanaal bij Oranjezon. Uitzicht bestaat op de toekenning v,an bijdragen uit het Werkfonds voor de plannen tot riolee- ring van het Zuid-Westelijk gedeelte der gemeente met pompgemaal en tot het uitdiepen en verbeteren van de Dok- haven. Hoezeer ik van deze verwach ting met ingenomenheid melding maak, zoo blijft het toch te betreuren, dat in vergelijking met het aantal geldelijk ge- steunden, slechts een betrekkelijk ge ring deel van hen, die met hunne ge zinnen onder het gebrek ,aan werkgele genheid lijden, aan den vóór alles zoo vurig begeerden nuttigen arbeid kan worden geholpen. Verblijdend is de offervaardigheid, waarvan, de moeilijke omstandigheden in aanmerking genomen, de burgerij van Middelburg op zoo prijzenswaardige wijze blijk geeft, als het er om gaat, bij te dragen tot leniging van nood. Wat er behalve door het Burgerlijk Armbe stuur, uit particuliere bronnen, door het Crisis-Comité, door philantropische ver- eenigingen en door de kerkelijke armen verzorging in den loop van een jaar ge daan wordt, is niet gering. Uit al dien moeilijken en desondanks met toewij ding en opgewektheid verrichten arbeid spreekt zedelijke volkskracht die moed gevend is en waarvoor dankbaarheid past. Eveneens stemt het tot verheuging dat het particulier initiatief bereid bleek, zich te interesseeren en met aanvan kelijk succes voor het behoud v,an het in zijn bestaan bedreigde Middel- burgsch Muziekkorps. Ik maak daarvan te eerder met waardeering melding, om dat naar mijne verwachting bij de slerk verminderde mogelijkheid van subsi- dieering uit de gemeentelijke middelen, in de toekomst nog andere nuttige en gewenschte za ken ia a n de particuliere kracht en zorg der ingezete nen zullen moeten worden overgelaten. Niet minder zorgelijk dan al het ge noemde is de daling van de financieele draagkracht der bevolking, veroorzaakt niet al.een, als overal elders, door de algemeene malaise, maar in onze ge meente bovendien door het vertrek van meer gefortuneerden, gelijk dat reeds een aantal jaren te constateeren viel. De algemeene achteruitgang heeft zijn ge voelige gevolgen voor den, niet minder dan het zaken- en bedrijfsleven, onder zwaren druk levenden middenstand. Bijzondere zorg baart tenslotte dat we, terwijl de lasten tot schier maximale hoogte zijn opgevoerd, onze niet over matig groote reserves, zien wegslinken in verontrustend snel tempo. Dit alles stelt niet alleen de centrale regeering maar ook jle gemeentebesturen, voor groote, schier onoplosbare moeilijkhe den en er is vooralsnog wel uitermate weinig reden optimistische verwachtin gen te koesteren omtrent onze positie in de naast-aanliggende jaren. Want de weg der aanpassing is een doornige weg. En de mogelijkheden tot inperking van uitgaven en inkrimping van bemoeiingen, die onmiddellijk wer kende en belangrijke verlaging van het budget tot gevolg hebben, zijn niet zoo talrijk. Tot moedeloosheid moge het sombere beeld dat ik U schetsen moest, U en mij intusschen niet brengen. De liefde tot onze goede stad moge ons prikkel zijn, tot het zoo goed mogelijk verrich ten van de taak waartoe we ons een maal verbonden hebben, ook wanneer het besturen der gemeente naar eisch harer tegenwoordige, zeer bijzondere behoeften, onaangename plichten met zich brengt. Het is een der voorrechten van den bekleeder van het burgemeestersambt, dat hij veelvuldig in de gelegenheid is, te zoeken naar samenwerking, verbin ding, overbrugging van verschillen over al waar die, zonder beginselverzaking, mogelijk en geoorloofd zijn, Ik acht me dan ook gerechtigd, de leden van deze vergadering, die tezamen één college vormen, op te wekken tot het zooveel mogelijk eendrachtig arbeiden aan de belangen der gemeente. Voor de toe komst van onze stad, voor het welzijn v,an hare ingezetenen, voor de vrucht baarheid van onze beraadslagingen, ver oorloof ik me, in deze eerste vergade ring van het jaar, Gods onmisbaren ze gen in te roepen. De leden, die dit reeds bij de woorden gericht tot den heer Cornelisse hadden gedaan, g,aven aan het slot van de rede weder blijken van instemming. De heer HEEMSKERK zeide als oud ste lid van den raad, dat de raadsleden zeker dankbaar zijn voor de woorden van den voorzitter en voor zijn goede wenschen. Het heeft steeds in spre kers bedoeling gelegen zooveel moge lijk te spreken in een geest, dat hij kon aannemen dat alle raadsleden er mede instemden. Er zijn moeilijkheden, die dat nu niet wel mogelijk maakten. Daar om wilde spr. met een persoonlijk woord volstaan. Spr. meende, dat men een uitstekende burgemeester heeft en een uitnemend college v,an B. en W„ dat al les doet om de moeilijkheden het hoofd te bieden en hoopt, dat alle raadsleden mee zullen helpen om door bezuinigin gen waar het mogeliik is, de moeilijk heden zooveel mogelijk te ontgaan. Men moet samen het college zooveel mogelijk steunen. (Instemmingl. Nog nam spr. het woord om den burgemees ter geluk te wenschen met de Koninklij ke onderscheiding, die hem deelachtig is geworden. Daarmede zullen zeker alle leden instemmen (,-ipplaus). 1. Notulen 2 vorige vergaderingen. De notulen werden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. De rioleering. De VOORZITTER stelde voor den heer Jeronimus aan het einde der ver gadering gelegenheid te geven de kwestie van de rioolaansluitingen toe te lichten en dan ook de ingekomen stuk ken ter zake te bespreken. De heer JERONIMUS vroeg inzake den grond op den hoek van de Mei - doornlaan, of niet vroeger geweigerd is voor dit perceel zoo te bouwen toen het nog particulier eigendom was. De heer ONDERDIJK zeide, dat men toen wilde bouwen zonder een straat aan te leggen. Nu is er de uitzondering, des tijds vastgelegd, aanwezig; maar B. en W. meenden den Raad er in te moeten kennen. De verschillende reeds gemelde inge komen stukken werden voor kennisge ving aangenomen, of wel werden de voorstellen z.h.s. goedgekeurd. Hierbij kwam nog dat om aan de heer R. P. Brons ontslag te verleenen als lid en voorzitter van de verkeers-commis- sie. Dit werd verleend tegen 1 Februari. 3. Eervol ontslag Conrector Gymna sium. De Raad verleende op verzoek eervol ontslag aan den heer dr. L. A. J. Bur- gersdijk, als conrector aan het Gymna sium. 4. Eervol ontslag leeraar Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Eveneens verleende de Raad eervol ontslag op verzoek, aan den heer J A. Tavenier als leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. 5. Benoeming lid Bestuur Godshuizen, Voor de benoeming van een lid van het bestuur van de Godshuizen waren aanbevolen de heeren A. van West- reenen en J. Terpstra. De Raad benoemde den heer van West- reenen met algemeene stemmen. 6. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. Voor de benoeming van een lid van het Armbestuur luidde de aanbeveling: C. Verwaal en J. I. Janse. De Raad benoemde den heer C. Ver waal met 16 stemmen, tegen een op den heer Janse. 7. Benoeming tijd, leeraar Avond school voor Nijverheidsonderw, De Raad benoemde tot tijdelijk leer aar in de Ned. Taal den heer F. A. Ro- sendaal. Hierbij maakte de heer MON- DEEL de opmerking, dat men goed zou doen jonge krachten, die geen emploi hebben, zulk een betrekking te geven. Bij de discussie bleek, dat met den nieuwen cursus een oproep wordt ge daan. Mevrouw WEIJL merkte op, dat een regeling voor ander leerlingen wellicht minder gewenscht is. 8. Wijziging verordening tot regeling samenstelling en werkkring Com missie van Bijstand Bedrijven. B. en W. stelden voor in de Verorde ning regelende samenstelling en werk kring der Commissie van Bijstand te be palen: indien door één of meer der leden wordt voorgesteld een zelfstandig advies aan Burgemeester en Wethouders uit te brengen beslist, bij staking van stemmen, de stem van den voorzitter. De heer BOASSON stelde voor dit aan te houden omdat nog enkele andere wij zigingen moeten worden aangebracht. Aldus besloten. 9. Intrekking Raadsbesluit tot aan schaffing adressograph. B, en W. stelden voor het besluit van 19 December tot aanschaffing van een adressograph in te trekken. De heer VAN DER FELTZ vroeg hoe het komt dat B. en W. 25 jaar voor stelden en Ged. Staten 10 jaar. Hoe is het met de instandhoudingstermijn. De VOORZITTER zeide dat er ook in B. en W. reeds verschil van opvatting was over de termijnen van afschrijving. Nu de tijd reeds te ver gevorderd is, om voor ditmaal succes te sorteeren, meen den B. en W. te moeten afwachten. De heer v. d. FELTZ meende, dat men moet kunnen vertrouwen op getal len. De heer HARTHOORN is overtuigd dat de machine, die niet intensief zal gebruikt worden, veel langer dan 10 jaar zal medegaan. De VOORZITTER zeide, dat het een kwestie van appreciatie is. Was er nog veel tijd dan kon men nog eens onder handelen met Ged. Staten. De heer v. d. FELTZ is tevreden als B. en W. werkelijk 25 jaar goed achtten. Het voorstel werd aangenomen. 10. Vertegenwoordiging bij behande ling beroep nopens Raadsbesluit tot opheffing 5e klasse school G. B. en W. stellen voor den gemeente secretaris aan te wijzen om voor den Raad van State het standpunt van de gemeente toe te lichten inzake het be sluit tot opheffing van de 5e klasse van school G. Aldus besloten, 11. Verstrekking brandstoffen-bijslag in natura, B, en W. stelden voor om de andere week, -nplaats van den brandstoffeubij- slag, cokes te verstrekken. Algem st. besloten. 12. Uitvoering werken door jeugdige werkloozen. B. en W. stelden voor door werkloo zen te doen bouwen een beenderenloods paardenstal en te doen vervaardigen en 'n tent. De heer HEEMSKERK vroeg zich af of de gebouwtjes wel bestand zullen zijn tegen de ratten, speciaal de beenderen- loods, die anders een kolonie van ratten tot gevolg zal hebben. De heer PAUL was vooral dankbaar voor de beenderenloods. Spr. meende, dat in een gebouw van gewappend be ton de ratten geen toegang hebben. De heer JERONIMUS hield een plei dooi voor het inschakelen van de pa troons bij het werk verschaffen, al wil hij er voor ditmaal niet op aan dringen. De heer ONDERDIJK zeide, dat juist de tent van de vacantieschool in den Haag als goed object werd beschouwd. Het bestuur is nu niet zoo duur uit. De andere objecten zijn alleen goed gevonden uit gebrek aan beter. De loods wordt rattenvrij. De gebrui ker heeft er weinig belang bij, dat er een andere .uods komt. Men krijgt voor het materiaal vermoe- lijk 72 pet. van de helft. Als voorman treedt op een werkloos timmerman, dus niet iemand van ge meentewerken zooals de heer JERONI MUS dacht. De heer MONDEEL wilde goed toe zicht op de puinplaats en tegengaan v,an stank. De heer ONDERDIJK zeide, dat men zal trachten op het verhoogde deel de menschen te doen verblijven. Zeker is het dat daar de paardenstal komt. Het storten van uien en dergelijke is zeker niet de bedoeling. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen, 13. Verlenging wachtgeldregeling per soneel Meelfabriek, B. en W. stellen voor mede te werken aan de verlenging van de wachtgeldre geling van het personeel der Meel fabriek tot 31 Maart. Aldus besloten z.h.s. 14. Goedkeuring begrooting 1935 Gods huizen. B. en W. stelden voor de begrooting van de Godshuizen voor 1935 goed le keuren. De heer MONDEEL achtte niet vol doende op de hoogte te kunnen zijn, door gebrek aan voldoende aantal stuk ken, en hij wilde de begrooting aanhou den. De heer KOGELER is het hiermede eens, men verwijst naar staten, die niet worden overgelegd. Spr. meende, dat het niet bezetten der hoogere klasse een nadeel moet zijn. omdat de algemeene kosten toch doorgaan. Spr. vroeg of er wel rekening is ge houden met de verschillende verlagin gen van de inkomsten van het B.A.; men kan niet vergelijken met 1930, 1931 en 1932. Na nog enkele opmerkingen besloot de raad dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. 15. Overneming grond Bleek. Het volgende voorstel was dat lot overname van twee strooken grond Ier volledige uitvoering van het plan tot verbetering van den toegang naar de Bleek. Dit voorstel nam de Raad z.h.s. aan. 16. Ontheffing pacht vischwater bin nenhavens. Het voorstel van B. en W. luidde om niet te voldoen aan het verzoek van J. P. F. Geers om volledige kwijtschelding van den pacht van het vischwater over 1934, doch hem wel 25 pet. reductie fnp \c> IrPTitiPfi De heer WONDERGEM *ilde de vermindering op 50 pet. brengen. De heer MES onderschreef dit. Geers heeft van Grachten en B,alkengat geen voordeel gehad. De heer ONDERDIJK gaf toe, dat de pachter moeilijkheden ondervindt, doch vroeger was de toestand hetzelfde. In het Balkengat wordt niet gevischt in het smalle deel, waar nu de schepen van Lindenberg liggen. Men kan niet alleen rekening houden met het groote gezin van Geers. De heer JERONIMUS zeide, dat daar vroeger balken lagen, en is het met den heer Onderdijk eens, dat het vischwater niet minder in oppervlakte is dan vroe ger. Mevrouw WEIJL vroeg of er nog an dere redenen zijn om de pacht te ver minderen. De heer ONDERDIJK zeide, dat het alleen gaat om "verminderen Ivan den vischstand. Voor 50 pet. stemden 4 leden, name lijk de heeren Mes, Cornelisse, Mondeel en Wondergem, Het voorstel van B. en W., 25 pel. werd aangenomen z.h.s, 17. Verkoop gemeente-grond in Park „de Griffioen," Aan de orde kwam het voorstel tot verkoop van de perceelen 7 en 8 bij „de Griffioen" aan ir. B. D. de Roos en firma W. J. Krijger en Zonen, Alzoo besloten. 18. Verhuring gemeente-grond Lange- viele-singel. B. en W. stelden voor aan M. David- se grond aan den Langevielesingel te verhuuren. Op een vraag van den heer MON DEEL wees de heer ONDERDIJK er op, dat het weiland in een overgangs toestand verkeert. De heer HEEMSKERK vroeg of het voorbehoud, dat den grond niet te veel mag worden stuk gereden, ook geldt als dit door de gemeente wordt gedaan. De heer ONDERDIJK zegt, dat de IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén anderel (Ingez. Med.) opgebrachte bagger heel goed verspreid kan worden zonder dat de weide wordt stuk gereden. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. 19. Uitbreiding verlichting Segeerssin- gel, B. en W. stelden voor 3 electrische lantaarns aan den Segeerssingel bij te plaatsen, twee lantaarns om te zetten van avondbrander in avond- en nacht brander en een andersom. Aldus besloten. 20. Uitbreiding verlichting Nadorstweg. B. en W. stelden voor in den Nadorst- weg twee electrische avond- en nacht lantaarns bij te plaatsen. Alzoo besloten. 21. Beslissing op bezwaarschriften te gen schoolgeld-aanslagen 1934-'35. Beschikt wordt overeenkomstig de voorstellen der Commissie. Boomen rooien. De heer ONDERDIJK deed mededee- ling van een verzoek der N.S. om aan den Kanaalweg een viertal boomen te doen rooien, die thans den machinisten hinderen in het uitzicht op de signalen langs den spoorweg. Spr. stelde voor de bedoelde boomen te rooien en dan jonge boomen aan te planten. De heer PAUL noemde het jammer, d,at die boomen er uit gaan. Hij bepleitte boomen aanplant op den Blauwen Dijk tusschen rijwielpad en Kanaal. De heer ONDERDIJK zeide, dat er destijds een voorstel was om boomen te planten in het trottoir; maar dat zou dan 50 cm breeder moeten wordeiv Dit zou den rijweg weer smaller ma ken en alles zou voor kosten der ge meente komen. De kwestie van boo men langs het kanaal zal nader overwo gen worden. De heer HEEMSKERK gaf in overwe ging in plaats van de boomen op den Kanaalweg, struiken, als rododendrens of dergelijke te plaatsen, die zullen de spoorwegen niet hinderen. De heer ONDERDIJK zeide, dat de boomen na 6 jaar goed verplaatsbaar zijn. Er zijn bij de gemeentelijke aan- plantterreinen geschikte boomen ge noeg. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van den wethouder. De rioolaansluitingen. Thans gaf de VOORZITTER den heer Jeronimus gelegenheid zijn vragen in zake de rioolaansluitingen toe te lich ten. De heer PORTHEINE vroeg en ver kreeg het woord voor een voorstel van orde en bepleitte het gelijk behandelen van deze vragen met de ingekomen stukken ter zake en daar hij wel gaarne het prae-advies daarover van B. en W. wilde kennen, stelde hij voor de geheele kwestie aan te houden tot de volgende vergadering. Dé heer JERONIMUS was het hier volkomen mede eens en de Raad in zijn geheel ook. Rondvraag. De heer CORNELISSE vroeg hoe het komt, dat het gemeenteverslag over 1933 de leden nog niet bereikt heeft. De VOORZITTER zeide, dat dit wel vooral veroorzaakt is, door het onzeke re óf het gedrukt óf op andere wijze behandeld moest worden. Thans zal het zeer binnenkort aan de leden worden toegezonden. Nog voor 4 uur sloot de voorzitter de vergadering. K a p e 11 e, 30 Januari. VeiÜngsver- eeniging Kapelle-Biezelinge en Omge ving. Kleine Veiling: Appels: Ermgaard 1724, Hollands Zoet 17, Peren: Gieser Wildeman 714, Klei- peren 514, Brederode 712, Winter- louwtjes 57. Diversen: Witlof 410, Spruiten 9 11, Kroten 1, a'les per kg; Boerenkool 2, Knolselderij 0,70—1,30, beiden per 100 stuks; Honing 30—31, per flacon; Kip eieren 2,80—3, per 100 stuks. Oostburg, 30 Januari. Avicultura: aanvoer 68 kg boter; prijs f 1,09 lot f 1,51 per kg; 6 kg honing f 0,73 lot f 0,81 per kg. Elec. Drukkerij G. W. den Boer. M'burg,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6