Eée GOSSCHE COUPANT^U Neem 'n "AKKERTJE" illEÜLm ZEELAND. WEER El WSNO. NUMMER 25. TWEE BLADEN. WOENSDAG 30 JANUARI 1935 EERSTE BLAD 178e JAARGANG. radio-rede van EEN BRIEF VAN ROOSEVELT AAN DE KONINGIN. De verzekering van de Uiver. GOEDKOOPE GROENTEN VOOR WERKLOOZEN. BURGEMEESTER DE VLUGT TERUG. MELOENEN EN AARDBEIEN. Vrij van Omzetbelasting. DE STIJGENDE WERKLOOSHEID. GOES. WALCHEREN. VOOR DE ARMEN. RAAD VAN DOMBURG. Boomen rooien Geen vergoe ding aan Middelburg voor kos ten U.L.O.-onderwijs De steunregeling Verschillende subsidies geschrapt en de op centen de pers. hel. met 45 verhoogd, uit zoo'n nieuw handig zakdoosja bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. 3 rul" ;nge- |gerd niet ELBUQGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Inger. mededeelin^en 60 ct. p. r. :$ij contr, voor beide veel lager; tar. "P aanvr. Uitgeefster Naamiooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOESi Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrss? Kleine Ad verten tiën", ten hoogste 6 reg*.s« a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. m® „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co« rant 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 ceni MINISTER SLOTEMAKER. Ten bate van het Nationaal Koningin-Moeder Herden- kingsionds. Gisteravond heeft de minister van sociale zaken, prof. dr. Slotemaker de Bruïne een radio-rede gehouden ten bate van het Nationaal Koningin-Moe der Herdenkingsfonds, uit welk fonds on- en minvermogenden zullen kunnen worden gesteund als de tuberculose hen bedreigt. De minister zeide o.a. het volgende: „Er wordt een gave van U gevraagd. Dat is niet verrassend; want zooiets ge beurt onophoudelijk. De indruk zou dan ook kunnen zijn, dat men moet op houden voor nieuwe dingen te vragen. De indruk kan echter ook wezen, dat de belangstelling moet worden verdeeld, omdat de behoefte al grooter wordt. Ik bepleit het laatste. Inderdaad kloppen velerlei behoeften bij ons volk aan: kunst en cultuur; hu manitair en reclasseeringswerk; kerke lijke, sociale, hygiënische vr.agen. Indien daardoor de aandacht wordt verdeeld, zal de toewijding grooter worden en zul len wij allen ontdekken, dat wij nog wel iets meer konden geven. Voorwaarde daarvoor is dan echter zeker dat het onderwerp telkens- scherp omlijnd is. Over zulk een scherp omlijnd onder werp spreek ik thans en voor éénmaal vraag ik Uw hulp, opdat een fonds wor de gevormd tot steun van on- en min vermogende t.b.c.-lijders. Hun 'verple ging blijft noodig, omdat het gevaar blijft rondsluipen. Een opwekking tot steun biedt te eerder kans, omdat de ze gevreesde ziekte geneesbaar is. Nieu we inspanning om geld beschikbaar te krijgen, is uiterst aanbevelenswaardig, omdat de inkomsten worden bedreigd. Indien Gij meehelpt om het fonds te vormen, past gij Uw daad in in het werk, dat zeer velen op het terrein der tuber culosebestrijding reeds verrichtten. Gij -werkt bovendien mede om een stuk le vensarbeid van de Koningin-Moeder te bestendigen. Wij willen Haar dankbaar blijven gedenken; maar het is al te goed koop, wanneer wij dit niet doen door middel van een daad, dat is van een gel delijk offer. Aanplakbiljetten vragen Uw aandacht; in de verschillende plaat sen zal men U de kans bieden om mee te helpen. Allerlei kringen en overtui gingen werken hier samen. Groote gif ten zijn welkom en kleine worden geens zins versmaad. Ik doe een beroep op U om de nagedachtenis van Koningin Em ma; om het mooe werk der tuberculose bestrijding; en terwille van zoovelen, die hun krachten en hun kunde ter be schikking stellen van dezen schoonen arbeid en die het verdienen, dat gij met de daad hen schraagt." De Koningin heeft gistermiddag te kwart over zes ten Paleize Huis ten Bosch den heer Grenville T. Emmet, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Vereenigde Staten van Amerika bij Hr. Ms, Hof in gehoor ont vangen. Bij deze gelegenheid heeft de gezant HM. een persoonlijken brief van presi dent Roosevelt overhandigd. VERDWAZING Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van waterstaat hebben verscheiden leden de vraag gesteld, of de regeering niet iets kan doen tegen uitingen van verdwazing als bij de huldiging van de „Uiver"-be- mannïng na de vlucht naar Australië. De prestaties en organisatie der K.L.M, hoog weerdeerende en overtuigd, dat de bemanning zeer lofwaardig haar plicht heeft vervuld, meenden zij toch, dat de huldiging soberder en eenvoudiger had kunnen geschieden. Zij zouden het op prijs stellen, als er bij de K.L.M.-directie op werd aangedrongen, zulks voortaan niet meer zoo overdreven toe te laten. Sommige leden vroegen zich af, of de bij de K.L.M. heerschende strenge op vatting van „op tijd vliegen" met „de re gelmaat van de klok" wel overeenstemt met haar andere stelregel: „safety first Verscheidene leden betreurden, dat veertien Douglasmachines in Amerika zijn besteld. De Nederlandsche industrie kan zulke orders zeer goed gebruiken. Naar „Het Vaderland" verneem^, wordt de schade van de Uiver niet ge dragen door assuradeuren, maar door de K. L. M. zelf. Dit houdt geen verband met den aard van het ongeluk, zooals men op het eerste gezicht zou meenen, maar met den aard der verzekering, die de Maatschappij gesloten heeft. De K. L. M. heeft nl. een verzekering afgesloten tegen schade, die een be paald bedrag per jaar te boven gaat. Dat bepaalde bedrag riskeert zij zelf. Als voordeel van zulk een verzekering wordt genoemd, dat de premie lager is, dan wanneer het risco tot alle schaden wordt uitgestrekte De schade, die de K. L. M. in het af- geloopen jaar geleden heeft, komt niet uit boven het gefixeerde totaalbedrag, vandaar dat assuradeuren niet aanspra kelijk zijn. Zij zal geleden ipoeten wor den uit het eigen verzekeringsfonds der maatschappij, waarvan de omvang niet gepubliceerd is. De in November van het vorige jaar door den minister van sociale zaken in uitzicht gestelde distributie van goedi koope groenten aan werkloozen is door de Nederlandsche groenten- en fruit- centrale ter hand genomen. Voorloopig werd een proef genomen in enkele gemeenten. In de paar weken dat het distribu tie-systeem thans werkt, is gebleken, dat het systeem voldoet en dat de proef als geslaagd kan worden be schouwd. De Nederlandsche groenten- en fruit- centr.ale levert de producten in een ruime sorteering en in prima hoedanig heid aan de gemeenten. Op dit oogen- blik worden zes soorten beschikbaar gesteld, zoodat er voldoende variatie in het menu gebracht kan worden .De kwaliteit van het geleverde product wordt door de uitvoerders van de dis tributie zoowel als door de werkloozen geroemd. Zooals de minister indertijd heeft medegedeeld, worden de goedkoope groenten uitsluitend gedistribueerd voor de gesteunden. Het is de taak der gemeenten, nauwkeurig toe te zien, dat alleen de menschen, die door hun lage inkomsten practisch niet in staat zijn groenten te koopen, van de goedkoope groenten gebruik kunnen maken. Bij het thans in enkele gemeenten beproef de systeem is dit bereikt door het uit geven van bons aan de werkloozen. Alleen op deze bons zijn de groenten verkrijgbaar. De practische ervaring van de en kele weken heeft geleerd, dat het wel slagen van de distributie verzekerd is, als de werkloozen zelf en de gemeen ten die voor de distributie moeten zor gen, hun volle medewerking verleenen. Verwacht mag worden, dat spoedig uitbreiding aan het plan kan gegeven worden, zoodra meer gemeenten eraan deel nemen. Twee ideeële dingen wor den er mede bereikt, ieen voedzaam volksvoedsel wordt verdeeld ddar waar het gebruikt kan worden en de tuinder vindt een afzet voor zijn dik wijls onverkoopbaar product. Gisteravond is burgemeester dr. W. de Vlugt, die als president-commiss,uris van de Nederlandsche Scheepsbouwmij een gedeelte van zijn vacantie besteedde voor een zakenreis naar Moskou, in Amsterdam teruggekeerd. De heer De Vlugt, op het perron door één zijner zonen en een journalist ver welkomd, zei desgevraagd zich in geen enkel opzicht over zijn Russische reis te kunnen uitlaten. Wel vernam het Hbld. dat in de Russische hoofdstad nog eenige Nederlandsche zakenlieden wa ren achtergebleven waaronder, naar ons bekend is, ook de zoon van een der di recteuren van de N.S.M., van den heer D. Goedkoop Dzn. Naar verluidt zullen meloenen en aardbeien in het a.s. seizoen vrij zijn van Omzetbelasting. Er is indertijd nog al iets te doen ge weest over het punt omzetbelasting in t algemeen en in 't bijzonder wat om zetbelasting op fruit betreft. Aangeno men werd toch dat fruit groeit op hout en waar meloenen en aardbeien op struik groeien was de verwachting dat deze er buiten zouden vallen, aldus de „Res.b.de". Bij 1064 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 12 Januari in^ totaal 440.358 werkzoekenden inge- Hiervan waren werkloos 422.520 perso nen, waaronder 406.172 mannen. Op 29 schreven, waaronder 429.040 mannen. December 1934 bedroeg het aantal inge- Alleen dan is een daad innerlijk zuiver, als zij ontspringt aan den drang tot goed willen doen. schrevenen bij 'n ongeveer gelijk aantal organen 427.272, waaronder 408.811 werkloozen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is van 29 December tot 12 Januari gestegen met 13.086 het aan tal werkloozen met 13.709. Op het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar stonden in totaal 411.964 personen als werkzoekend bij de orga nen der openbare arbeidsbemiddeling in geschreven, De minister van sociale zaken prof. Slotemaker de Bruïne zal enkele dagen wegens familieomstandigheden met bui- tenlandsch verlof afwezig zijn, De inspecteur der directe belas tingen te Middelburg verzoekt ons de houders van motorrijtuigen er aan te herinneren dat zij vóór 1 Febr. a.s. het verschil in belasting voor hun motor rijtuig moeten bij betalen ten kantore van den Ontvanger der Directe Belas tingen enz. over de woonplaats van den houder, aangezien zij zich anders aan een bekeuring bloot stellen, Het Prov. Comité van Antirev. Kiesvereenigingen in Zeeland houdt Don derdag 7 Februari een vergadering in 't Schuttershof alhier. De ochtendvergade ring is huishoudelijk en in de middag vergadering, die openbaar is, zal als spr. optreden, de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer. DE STATEN VERKIEZING. Door de centrale anti-rev. kiesvereeni- ging in den kieskring Goes is de vol gende candidatenlijst vastgesteld voor de a.s. verk'ezing van leden der Prov. Staten van Zeeland: 1. C. P. Vogelaar te Krabbendijke (aftr.), 2. J. A. Dominicus te Wemeldin- ge (aftr.), 3, A. de Lange te Goes, 4. J. Hommes te Nieuwdorp, 5. C. Haverhoek te Krabbendijke, 6. ds. A. M. Franssen te Biezelinge, 7. mr. J. W. Goedbloed te Goes, 8. R, Zuidema te Goes, 9. A. Vin- gerLng te Goes, 10, P. J. Keijzer te We- meldinge. Invoering motorrijtuigenbelastingwet. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat zij voor 1 Febr. a.s. het verschil in belasting voor hun motorrij tuig moeten bijbetalen, aangezien zij ad ders zich aan een bekeuring blootstel len. Naar aan „de Zeeuw" wordt mede gedeeld, heerscht de roodvonk momen teel in zulk een mate, dat in „de barak" bij een der Goesche ziekenhuizen alle bedden bezet zijn Nachtsluiting sluizen en bruggen. De minister van Waterstaat a.i., brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 15 Februari a.s., be treffende n,achtsluiting van bij dfen Rijks waterstaat in beheer en onderhoud zijn de sluizen en bruggen, het volgende wordt toegevoegd: Het zijkanaal naar de Oude Arne, Brug te Middelburg van 0 uur v.m. tot 5 uur v.m., behalve gedurende een tel kens door den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te bepalen en door aanplakking aan de brug en aan de sluizen te Vlis- singen en te Veere bekend te maken tijdruimte van een half uur. BIGGEKERKE. Maandagavond werd onder leiding van den heer M. Houter man een openbare vergadering gehou den om te komen tot oprichting van een afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Na bespreking van verschillende vra gen werd een afdeeling opgericht met 14 leden. Verkiezing van een bestuur werd aangehouden tot een in Februari te houden vergadering; gedurende dezen tijd zal worden getracht meer leden te winnen. VEERE. Dr. Hendrik Willem van Loor.i schrijver van tal van wereldberoemde boekwerken, die vóór eenige jaren té Veere woonachtig was, doch thans in Amerika vertoeft, heeft weer eens zijn belangstelling voor Veere doen blijken. door aan den heer Coops, gemeente secretaris alhier, een belangrijke som gelds voor de armen van Veere te doen toekomen. Door ziekte verhinderd de overdracht van „The beloved old Townhall" bij te wonen, heeft deze humane figuur, die in woord en geschrift veel tot de tot standkoming van de restauratie van het Stadhuis heeft bijgedragen, op deze wijze wederom getoond wat hij voor Veere is en zal blijven. DOMBURG, In de Maandagavond ge houden vergadering van den Raad on der voorzitterschap van burgemeester Van Voorthuysen, werden de leden van het stembureau benoemd. Aan den heer J P. Adriaansen werd, op zijn verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ont slag verleend als bode, schatter van de vergunningslokaliteiten en beambte be last met het innen der gelden voor het innemen van gemeentegrond. Eene wij ziging werd aangebracht in de verorde ning- op de heffing van besmettelijke- ziektegelden. B. en W. stelden voor de boomen in de Heerenstraat om den an dere te rooien en een viertal boomen in de Weststraat ten behoeve van de ver breeding van de straat aldaar te vellen en zoo mogelijk anderen daarvoor in de plaats te stellen. De v o o r z. zeide, dat het de bedoeling is om in de Heeren straat, waar de boomen te dicht op el kaar staan en daardoor te hoog opschie ten een behoorlijken toestand te verkrij gen. De heer De Visser verklaarde zich tegen het rooien der boomen in de Heerenstraat ,die zeer smal is en waar door als de overblijvende boomen Weer meer uitgroeien in de aangrenzende tuinen zoowel als aan de huizen nog meer last zal worden ondervonden. Met rooiing der boomen in de Weststraaf gaat hij, hoewel noode, mede. Ook de heeren De Pagter en Janse ver klaarden zich tegen 't vellen der bon- men in de Heerenstraat. De heer Gel dof zegde, dat in een vorige vergade ring een bezwaar tegen het aan de Pro vincie overdragen van de Weststraat juist werd genoemd dat dan de boomen gerooid zouden worden .waartegenover de heer Brand opmerkte dat wanneer de Weststraat overgedragen zou wor den de straat een breedte van 5 m zou moeten hebben en dan dus alle boomen, of het grootste deel gerooid zou moeten worden. De heer G e 1 d o f meende, dat in de Heerenstmat een betere toestand zou worden verkregen wanneer alle boomen gerooid en dan nieuwe geplant werden. De heer De Pagter zou dan liever zien dat dit nog eenigen tijd werd uitgesteld. Het voorstel van B. en W om de helft te rooien werd daarna mer 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Elout, Brand en Westenburger verwor pen waarna met dezelfde stemmenver houding besloten werd het grootste deel der boomen in die straat, op eenige mooie exemplaren na, te rooien. Van het gemeentebestuur van Middel burg was bericht, ingekomen dat toela ting van leerlingen op de gemeentelijke U.L.O.-school niet meer zou plaats heb ben van kinderen uit andere gemeenten wanneer door de betrokken gemeenten de kosten niet werden betaald. De v o o r z. zeide dat B. en W, wel van het groote nut. van dit onderwijs zijn over tuigd maar dat zij ,waar de toestand van de gemeentefinanciën verre van goed is. geen vrijheid vinden om ook deze hoo- gere kosten voor rekening der gemeen te te nemen. De heer G e 1 d o f zegde de, dat er uit billijkheidsoverwegingen geen reden is dat de gemeente, evenals bij Middelbaar en Nijverheidsonderwijs ook hier niet zal bijdragen. De heer Elout zegde dat, was de. financieele toestand beter, er waarschijnlijk geen bezwaar zou zijn. Nu is het moeilijk om ook deze hoogere kosten gemaakt voor in het algemeen beter gesitueerden, weer voor rekening der gemeente te ne men. De heer De Pagter achtte bet niet verantwoord om nu weer uitgaven te doen die niet verplicht zijn. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Geldof werd besloten geen bijdrage te verlee nen. Vervolgens kwam ter sprake de steun regeling. B. en W. stelden voor, de steunregeling, zooals deze door den min:ster is gegeven te aanvaarden doe'" pogingen in het werk te stellen om de tariefk'asse voor landarbeiders evenals OPENING VRIJDAG 1 FEBR. 2 uur n.m, (ingez. Med.) Middelburg, 39-I-'35. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 3.3 °C; (38 °F); laag ste 0.7 °C (33 °F).eHeden 9 h: 1.7 °C; 12 h: 2,7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 773 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.3 mm te Valeniia; laagste 737.9 mm te Issafjord. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot N.W, wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of gein neerslag, lichte dooi in het Westen en Noorden, in het Z. en O. lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: 7 h 47; onder: 16 h 40. Licht op: 17 h 10. Maan op: 4 h 26; onder: 11 h 21. N.M. 3 Febr. R7K i- f» Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Januari. Hoogwater Laagwater. Wo. 30 8.38 21.34 2.31 15.19 Do. 31 10.04 22.47 3.54 16.40 Februari. Vr. 1 11.20 23.44 5.14 17.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge« Januari. Hoogwater Laagwater. Wo. 30 10.09 23.08 3.36 16.15 Do. 31 11.44 4.56 17.40 Februari. Vr. 1 0.33 13.04 6.15 18.53 (Ingez. Med.) voor bouwvakarbeiders te zien bepaald op f 8. De heer G e 1 d o f vroeg B, en W. dan te trachten verhooging te krij gen van den kindertoeslag waarop de hr Brand antwoordde, dat deze kinder toeslag afhangt van de klasse. Op een vraag van den heer G e 1 d o f om de landarbeiders dan meer in de werkver schaffing te nemen antwoordde de heer Brand, dat dit dan zou moeten gaan min of meer ten koste van de anderen. De heer De Pagter zeide wel mede te kunnen gaan met de steunregeling maar toch Fever te zien, dat de steun werd geregeld naar de behoefte en niet naar hetgeen vroeger werd verdiend. Ook het onderscheid tusschen georgaui- seerden en ongeorganiseerden achtte hij niet juist. Met alg. st. werd daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Ged. Staten achtten het wenschelijk een gedeelte van het groote goed slot over 1933 over te brengen naar den dienst 1936. Om dan evenwicht op ds begrooting voor 1935 te krijgen zouden de opcenten op de personeele belasting niet onaanzienlijk moeten worden ver hoogd. De v o o r z. gaf een uitvoerige toelichting van de wijze waarop B. en W. zich voorstelden aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen. De overbrenging van een gedeelte van het

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1