UURS- EN WISSELKOERSEN. ZEELAND, KERKNIEUWS. KORST EN WETENSCHAP. 1EURSTHERM0METER van Donderdag. ONDERWIJS. LEDER EN VLOOT. MIDDELBURG. G0ES7 C Int. Nickel Cy. 14% WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ST AMSTERDAM, 24 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- ing van heden. Ned. 31 1000-4 101%—.101 Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 93%93%. O. Indië 34 1000-4 101—101%. Denemarken Oblig. 1926-5 99%99% Duitschl. pndst. 100-7 27%27%. Engeland 1960-90 4 73%—74%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100100% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100. Berlijn 1925-6% 20% Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. Cities Service Cy. P. 1958 5 2323. A Amsterd. Bank 102%103. C Rott. Bankver. 93%94. A Twentsche Bank 8484. A Pref. Gruyter Zn A. 126%-126%. A Pref. Jurgens A 104%104 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 404% A De Schelde N.B, 15% A Ver. Papf. v. Gelder 5048. C Am. Car en Foundry 11%11%. C Am. Smelt en Ref. 21%21%. C Farbenind. I.G. 57%57%. C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 23% C North Am. Cy. 7%7%. A Born. Sum. H.M. 134%134. A Linde Teves en Stokv. 67%65%, A Ned. Wol Mij. 71% A Singkep Tin M. 7676%. A J. C. Japan Ln. 26% A Rotterd. Lloyd 3131. A S. M. Nederland 31%31%. A Amst. Thee C.M. 43%-44%. kozen. Blijkens het goedgekeurde ver slag van den secretaris is het aantal af- deelingen der partij in den lande groei ende. RADIO-REDE VAN PROF. SLOTEMAKER. De minister van sociale zaken, prof. J. R. S.oiemaker de Bruïne zal Dinsdag 29 dezer van 20 h 05 tot 20 h 20 een radiorede houden over ,,Het stichten van een nationaal Koningin Moeder Herden kingsfonds", uit welk fonds on- en min vermogenden zullen kunnen worden ge steund, als de tuberculose hen bedreigt. De uitzending zal over beide zenders geschieden. EEN LICHTPUNT DER CRISIS. In de Januari-aflevering van het maandblad der Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" wijst de voorzitter, de heer ir. E. F. Suringar, er op, dat de slechte tijden ten minste dat hebben ge bracht, dat een golf van nationaal voe len door Nederland is gegaan en dat men eindelijk begint te breken met de vast geroeste opvatting dat vreemde goede ren nu eenmaal beslist beter moeten zijn dan het overeenkomstig Nederlandsche product. Verder stelt hij o.a. in het licht de steeds groeiende belangstelling voor hetgeen de Vereeniging doet, maar het feit dat de beschikbare geldmiddelen veel en veel te klein zijn om een krach tig optreden mogelijk te maken. ANIMO VOOR 'T LUCHTVERKEER. De K.L.M. heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari 200 pleziervliegers op Cura- 9ao een Snipvluchtje gemaakt hebben; Zondag 20 Jan. bedroeg het aantal 180. Zaterdag 19 Jan. is, zooals reeds ge meld, de geregelde dienst Curasao Aruba v.v, geopend. Den 20en Jan. zou een bijzondere vlucht naar Trinidad ge maakt worden, waarvoor de Snip geheel was volgeboekt. Voorts heeft men aan vragen voor verscheidene extra-vluchten naar Aruba ontvangen. De minister van financiën heeft een pachtcommissie voor den Wieringar- meerpolder ingesteld. Tot voorzitter is benoemd jhr. mr. F. H. v- Kinschot, bur gemeester van Alkmaar; tot lid o.a. mr. J. W. Goedbloed te G o e s. •.Ami,.,} ii VERBINDINGEN OVER DE WESTERSCHELDE Rapport van commissie tot toe nadering Zeeuwsch-Vlaanderen Nederland, De correspondent van 't Handelsblad te Terneuzen meldt: De „Commissie tot toenadering Z. VlaanderenNederland" heeft in het door haar uitgebrachte rapport ook aandacht gewijd aan dè verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen over de Schelde. De commissie heeft o.m. haar aqn- dacht gewijd aan de bootverbinding Ter- neuzenVlissingen, voor welke de toe lage van het Rijk verloren ging. Het Rijk heeft in dezen bootdienst vóór alles en vrijwel uitsluitend een locaal belang ge zien, en op grond van die overweging achtte men het intrekken van de Rijks bijdrage gemotiveerd. Terecht brengt de commissie hierte gen hare bezwaren in. „De besparing die door opheffing van dezen dienst wordt verkregen zoo zegt zij is luttel, doch 't nadeel dat ,aan cultu- reele belangen wordt aangebracht is niet in cijfers om te zetten. De verbindingen tusschen de verschillende deelen der provincie Zeeland zijn toch al niet zoo vast". De commissie sprak dan ook nadruk kelijk als hare meening uit, „dat het uit nationaal oogpunt niet te verdedigen is, dat het Rijk zijn toelage voor dezen dienst zonder meer heeft ingetrokken" Met betreking tot de overige veer diensten, die de verbindingen over de Westerschelde tot stand brengen, zegt het rapport dat de vooruitzichten „niet onbevredigend" zijn, mits het aantal diensten evenredig is aan de te stellen billijke eischen van het verkeer. Deze conclusie klinkt niet bijster optimis tisch, maar geert gelukkig blijk van vol doende werkelijkheidszin en een open oog voor verbeteringen, die ook daar voor nog de aandacht vragen. Zoo wijst het rapport op de vrij hooge tarieven dezer veerdiensten, waardoor Z.Vlaan deren toch ook alweer extra belast wordt en die tevens meerdere toenade ring tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en Nederland in den weg staan. Het rap port brengt naar voren, dat men voor den overtocht over de Westerschelde tusschen Breskens en Vlissingen voor een volbeladen 10-tons auto 42. moest betalen, terwijl de overtocht op het veer MoerdijkWillemsdorp slechts 2.kostte, terwijl de vaar- afstand in beide gevallen nagenoeg dezelfde is! Voor de toekomst staat voor den overtocht MoerdijkWil lemstad nog een aanzienlijke verlaging te wachten, doch wanneer worden de kosten voor de verbindingen met Z. Vlaanderen tot een gelijk peil terug gebracht? De commissie spreekt in haar rapport dan ook den wensch uit, dat op de veren over de Westerschel de voor de vracht voor personen en goederen een minimaal gesteld tarief moet gelden. Ook aan de pogingen, die gedaan werden om een veerverbinding te ver krijgen tusschen het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen met Noord-Bra bant, wijdde deze Commissie haar ,aan- dacht. Het komt haar echter voor, dai steekhoudende economische motieven voor een dergelijken veerdienst uit een oogpunt van algemeen belang voors hands niet of nauwelijks zijn aan te voeren. Lettende op de economische belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen zou, aldus de Commissie in haar rap port, geen bezwaar behoeven te wor den gemaakt tegen het inrichten van een nieuwen veerdienst, doch zou op den voorgrond dienen te staan dat de ze nieuwe dienst geen aanleiding zou mogen worden tot het loslaten of in belangrijkheid verminderen van een der bestaande diensten, daar dan onge twijfeld de andere deelen van het ge west ook in hun connecties met het overige deel van Zeeland welke be- teekenis toch niet uit het oog mag worden verloren zouden worden ge schaad. Die nieuwe dienst zou dus uit algemeen oogpunt alléén aanvaardbaar zijn, indien die geheel als op-zichzelf- staand zou worden beschouwd, als een verbinding van het uiterste oosten met Noord-Brabant. HET 60-MILLIOENPLAN. Het driemaandelijksche verslag van 't Werkfonds-1934, loopende van 15 Sept. tot 15 Dec. 1934 vermeldt eenige pro jecten welke zullen worden uitgevoerd. Daaraan ontleenen wij, dat aan het Werkfonds een bestek toegezonden werd voor de uitvoering van de kanaalhaven van Terneuzen, teneinde daaraan de ar beidsvoorwaarden te kunnen toevoegen. De ministerieele commissie heeft zich reeds, met een kleine wijziging, met de voorgestelde loonen en andere voor waarden kunnen vereenigen. Wat de gemeente Middelburg betreft: spoedig zullen aan de ministerieele com missie ter goedkeuring worden gezonden plannen voor riool met pompgemaal en verbetering van de dokhaven. Eveneens zal aan genoemde commis sie binnenkort het afwateringswerk van '.ten polder Walcheren worden gezonden. Een drietal projecten voor woning bouw, ingediend van particuliere zijde is onderzocht door den hoofdinspecteur 'van de volksgezondheid (volkshuisves ting). Inzake de scheepsbouw vermeldt het verslag tenslotte nog, dat de minister van financiën op 19 Nov. berichtte, dat de bouw van den politiekruiser aan de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen was opgec:agen. Van wie is de bril Personeel van de gemeenterejiniging vond in het huisvuil een bril in étui, die op het kantoor van den dienst op den Dam is terug te bekomen. SPANNENDE JACHT. De politie won. Dinsdagavond omstreeks 6 uur, hield één onzer politieagenten een man aan, die heel gemoedelijk, zonder licht en lantaarn, zijn rijwiel bereed. Terwijl de agent zijn notities maakte, A Houth. Alberts 23%23%. C Baltimore Ohio 8%8%. A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 64%63%, Duitschl. '30 1000-5% 33%—32%. A Koloniale Bnk. 40%43-41%. A N.I. Hbk. 1000 69%—71-69. C Ned. H. M. 1000 29%—29%. A Alg. Kunstz. U. 31%—32%-32. A v. Berkels Pat. 47%48%. C Ca)lvé-Delft 65%63%-%. A C, Suiker Mpij. 36%37. A Ned. Ford A.M. 240%—240%. A Philips Gem. B. afg. 232%231-26, C Unilever 90—90-89%. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 19%19%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 167%—169 A Kon. Petr. Mpij.. 145%146%-44% C Contin. Oil Cy. 10%—10%. C Shell Union O.C. 4%—4%-4%. ontdekte hij, dat er ook geen belasting- merk aan het rijwiel bevestigd was. „Oja", zei de man, ,,d,at heb ik in m'n zak, 'k zal 't er eerst aanhangen." De man voegde de daad bij het woord, maar onze ,agent, wilde het plaatje wat nauwkeuriger bekijken, en ontdekte toen, dat het van vorig jaar was. Daar het gedrag van den overtreder den agent niet beviel, noodigde hij hem uit, even mee naar het politiebureau te gaan. De man was bereid daar aan te voldoen en smeedde intusschen, zooals spoedig 1 bleek, een snood ontvluchtingsplan. Want terwijl de politieman en de over treder, van de Middelburgsche straat de Agnesgang ingingen, liet laatstge noemde den agent, als onwillekeurig, even voorgaan, en. dat oogenblik benut te hij, om zich snel om te keeren en met een vaart, waar Pijnenburg jaloersch op had kunnen worden, te verdwijnen. Maar de politieman had zich slechts 'n paar seconden later omgekeerd en nu volgde een spannende race. Het ging tenslotte den Westsingel op en daar kwamen beiden kop'aan kop te leggen. De agent g,af den man een duwtje en bijna op hetzelfde oogenblik hing hij om een der boompjes, die den weg be grenzen. De weg terug, naar het politiebureau, werd nu gedwee door den man afge legd. En daar bleek, dat hij C. de W. heette, te Ovezande woonde, en zich niet alleen aan de hierboven genoemde overtredingen h,ad schuldig gemaakt, doch dat hij bovendien aan den agent nog een verkeerden naam had opgege ven. De man bekende „dat hij er gloeiend bij was". Hij had zijn kans willen be nutten ma/ar. de politie was nu een maal vlugger geweest. Ziekenhuisverpleging. Het ledental van de Vereeniging Zie kenhuisverpleging op Walcheren be droeg op 1 Januari jl. 24086 tegen 22791 op 1 Januari 1934. Na de vele af- en overschrijvingen in 1934 dus een zuive re ledenwinst van 1295. Per 1 Januari heeft de gemeente Middelburg ook het geheele politidfcorps bij de vereeniging verzekerd. KAPELLE. Toen 25 jaar geleden dr. J. D. Schmidt te Kapelle kwam, en di rect toonde mee te willen leven met het werk onder de jeugd, in jongelings-, kna- penvereeniging en zondagsschool, zat ook mevr. Schmidt niet stil. Zij richtte alhier een Chr. Meisjesvereeniging op met medewerking van mej. A. Jeroni- mus. Mej. M. Nout en mej. M. de Groene welke laatste thans nog als vice presi dente fungeert. De vereeniging bestaat thans 25 jaar. Dit jubileum werd gister avond in intiemen kring op een gezelli ge wijze herdacht. Mevr. Schmidt, die 25 jaar geleden als presidente werd ge kozen is ook nu nog in deze functie werkzaam. De vereeniging telt 30 leden en doet veel goeds ook op stoffelijk ter rein. In dit jaar werden aan een aantal gezinnen 87 stuks kleeding en linnen goed uitgereikt. KRUININGEN. Dinsdagavond hield de Varkensverzekering „Helpt Elkander" alhier haar jaarvergadering. De ontvang sten bedroegen f 630, de uitgaven f 516; batig saldo f 113. De aftredende be stuursleden A. Dek, D. de Jonge en G. Hamelink,, nesp. voorz.-penningmeester en commissaris werden herkozen. Besloten werd de premie op 5 cent per varken per week te brengen, de var kens die moeten worden afgemaakt bij inschrijving aan de handelaars of slagers te verkoopen, en de uitkeering boven 80 kg naar den prijs van den dag uit te kee ren; beneden de 80 kg naar omstandig heden. De vergadering was door 26 van de 30 leden bezocht. NISSE. Woensdagavond j.l. zou door den kringleider Dekker van de N.S.B. al hier, een openbare voorlichtingsavond worden gehouden. De belangstelling be stond uit één persoon en de bijeenkomst ging niet door. Burgemeester L, W. G. Hoefnagels f. SAS VAN GENT. De heer L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van s Gent, is in den nacht van Dinsdag op C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5%. A Ned. Scheepv. U. 3434%-%. A H.V. Amsterdam 168%172-69. A Jav,a Cult, Mij. 88%94-91. A N.I. Suiker U. 78-82-81. A Deli Batavia 145%148%. C Deli Mij. 1000 135%—.137%-36. A Senembah 139%140%. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 102%—102-100%. A Deli-Bat. Rubb. 73%—72-71%. A Hess,a Rubber 96%97. A Serbadjadi S.R. 63%61%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 23 Jan. 24 Jan. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 7.25% 59.39 9.76 34.54 47.92 32.42% 1.48% 7.29% 59.40 9.75% 34.51 47.87 32.57% 1.49%; Woensdag, 68 jaar oud, in het ziekenhuis te Sluiskil ten gevolge van een longont steking, opgedaan na een zware opera tie, overleden. De thans overledene was burgemees ter van Sas van Gent van Augustus 1915 af. Hij heeft zich op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt, o.a. door het be vorderen van den woningbouw en ook heeft hij hard gewerkt voor het doorzet ten der plannen ter verkrijging eener waterleiding. Ned, Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vac. W. C. Posthumus Meyes), dr. H van Oyen te Breda; G. Groeneboer te Doetinchem en J. S. Hartjes te Viissigen. Oostersche Kunst en realiteits uitbeelding. Dinsdag j.l. gaf in de Winterclub te Domburg de heer P. J. van der Leeuw 'n lezing over Oostersche Kunst en re aliteitsuitbeelding. In zijn inleiding wees spr. erop, hoe belangrijk het aan deel van Azië is in het geheel der menschheid, hoe klein daartegenover Europa is, „de landtong van Azië". De invloed van de Oostersche Kunst, de wisselwerking tusschen Azië en Eu ropa gaat ver terug en zij liggen over al verborgen. Men bespeurt reeds in vloed van China in de Middeleeuwen, o.a. op de Italiaansche kunst; men vindt haar anderzijds in de 18e eeuw- sche Rococostijl. Omgekeerd zijn er in vloeden waar te nemen van de Griek- sche kunst op de Boeddhistische. Toch heeft men tot voor korten tijd in Euro pa dwaze denkbeelden gehad over Oos tersche kunst en men stond zonder be grip tegenover de Oostersche gedach- tenwereld. Als merkwaardig staaltje gaf spreker den oorsprong van den bij naam Joost, Joosje voor: de duivel, af geleid van Joshi, een Boeddhabeeldje in schrijn, door onze zeevaarders uit de Oost meegebracht. Wanneer we ons willen ontvankelijk stellen voor de kunst van het Oosten, moeten we ons losmaken van het ver ouderde begrip, dat in kunst „naboot sing der natuur" zag; een kunstwerk is zelf natuur en tegelijk gesublimeerde natuur. Spreker zou het ontroerende woord van Novalis „ein Kind ist eine sichtbar gewordene Liebe',' willen toe passen op ieder waar kunstwerk, ook dat is „eine sichtbar gewordene Liebe", het is een schepping van hart en vin gers; menigeen heeft het in zijn hart, het uit te beelden is slechts weinigen gegeven. In den laatsten tijd is men in Europa meer en meer gaan doordringen tot Oostersche wijsheid en Oostersche Kunst. In het Oosten zijn dicht kunst, wijsheid en beeldende kunst één; men kan niet doordringen tot de laatste, wanneer men de anderen niet aanvoelt. Wat het voor het Westen moeilijk maakt zich open te stellen voor de sfeer van het Oosten is het feit, dat onze geest op het positieve en het analysee- rende is ingesteld; de Oostersche op het contemplatieve. Voor den Oosterling is in een kunstwerk de gedachte al les, het wordt uit de werkelijkheid op geheven tot de sfeer van het ideëele, zijn vorm is ideëel, de allesbeheerschende gedachte doet het naderen tot het aller hoogste „vormlooze". Iedere lijn van het kunstwerk draagt bij tot de beelding van het onzienlijke, stijl en rhythme van het beeld zijn de vertolkers ervan. Na deze inleiding gaf spreker ter il lustratie van zijn woorden een aantal lichtbeelden, die de Oostersche kunst van verschillende kanten belichtten. Bij de Boeddhabeelden wees hij er op, hoe niet slechts de gelaatsuitdrukking, de houding, maar evenzeer de drapeering het symbool zijn der comtemplatie en den indruk daarvan versterken. En de ze zelfde eenheid vindt men ook buiten de religieuse kunst. Treffend waren in dit opzicht de elegance van het vrou wenfiguurtje en de edele kracht in het paard, waarvan vooral de kop van bui tengewone expressie was. Enkele licht beelden van Westersche kunstwerken, klassiek en middeleeuwsch, gaven een Aku Obl. Markt— Amerika - Suiker Schepen - H.V.A. Tabak Markt Industrie Philips Unilever Rubber (Wettig gedeponeerd.) aanwijzing van verwantschap en verschil tusschen Oost en West. In den loop van den avond had spre ker gelegenheid erop te wijzen, hoeveel Oostersche Kunstschatten het museum in Leiden herbergt, door gebrek aan geld kunnen die echter niet goed tot hun recht komen, iets waarin de ver eeniging van Vrienden der Oostersche Kunst verbetering tracht te brengen. Nadat nog eenige vragen waren ge steld en beantwoord, dankte de voor zitter, de heer L, J. van Voorthuysen, den spreker voor zijn belangrijke en leerzame voordracht. Der Ring des Nibelungen. Woensdagmiddag hield dr. H. v, d. Kamp te Domburg in de „Witte Zwaan" te Middelburg zijn tweede lezing over „der Ring des Nibelungen". Na nog even herinnerd te hebben aan den inhoud van de Walküre liet spr. de gramofoonplaten hooren, waarop Sieg- mund in den strijd tegen Hunding valt en Wotan de ongehoorzame Brünhil- de op haar vlucht met de zwangere Sieg- linde achtervolgt. Wotan straft haar door de goddelijk heid van haar af te nemen en de mensch geworden Brünhilde op een door vlam menzee omgeven rots te doen slapen tot ze gewekt zal worden door den held Siegfried. De Walkürenritten „Wotans Abschied' vormden het slot van de Walküre. Vervolgens werd van „Siegfried" een groot deel ten gehoore gebracht en ver klaard. Aan de Universiteit te Amster dam is bevorderd tot arts de heer W. Griep te Rilland-Bat h, Geslaagd voor 't machinistendiploma B (theoretisch gedeelte), de heeren. C. W. Jeremiasse, J. L. A. M. Teulings en J. Monnier, alle leerlingen van de de Ruijterschool te Vlissingen. Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der 3e klasse Kon. marine-reserve F. Heij- man den len Februari geplaatst aan boord van H. Ms. Wachtschip te Vlis singen. Voetbal. Het Nederlandsch- en het Zwaluwen elftal winnen. Op het Sparta-terrein te Rotterdam heeft gistermiddag het voorloopïg Ne derlandsch elftal, met twee invallers in de voorhoede, een oefenwedstrijd ge speeld tegen den Engelschen derde klasser Queens Park Rangers. Het Ned. elftal heeft een verdienstelijke 41 overwinning behaald. De Nederlanders begonnen in hoog tempo en reeds na 6 min. doelpuntte invaller Ten Have (Ajax). De Engelschen wisten echter spoedig gelijk te maken, en kregen daar op de overhand. Zij wisten dit echter niet in doelpunten uit te drukken. Tot een half uur na de rust speelde de Ne derlanders zwak, maar toen kreeg onze ploeg opeens weer een ouderwetsché bevlieging. In den tijd van drie minuten werden drie goals gemaakt. Bakhuijs, in valler Berg (ADO) en Smit scoorden kort achter elkaar drie mooie doelpun ten in evenveel minuten. De Nederland sche ploeg bleef daarna het beste van 't spel behouden. Op het VUC-terrein had gisteravond bij kunstlicht de wedstrijd plaats tus schen een Zwaluwen-elftal en de Belgi sche Roode Duivels. Het is een aantrek- kelijken wedstrijd geworden, dié door de Zwaluwen met 31 werd gewonnen. Het Zwaluwen-elftal speelde goed, terwijl de Roode Duivels niet voor hen onder deden. De middenlinie van de onzen, waarin Pellikaan (Longa) was opgenomen, speelde een uitstekenden wedstrijd. Uit een hoekschop maakte Lagendaal het eerste doelpunt en nog binnen het half uur dribbelde Voormo len door de verdediging heen en scoor de no. 2. Na de rust ging het spel gelijk

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2