GOCSCHE COURANT^ Hotel du commerce en. moeilijkheden met de garnalenvisscherij. BINNENLAND. amsterdam KALVERSTRAAT 45-47 weer en wino. NUMMER 20.IWEt, tt.LALUi.IN. DUINDfcKDALi 24 JANUARI 1935. ÈtKSlJt BLAD. 178e JAARGANG. TWEE BLADEN. DONDERDAG 24 JANUARI 1935. EERSTE BLAD. is iwr 3.— Hgg£- en Laagwater te Wemeldings. Januari. de dit der van 2t de eigd. van vlak lock- ko- van een schil- k de iroot heb- om teurs een den >nds- de jodig nden n en iling 10 5 c„ c., —3 kg; -2,5 e ter- mi 2 kool 1 4-8, rdap- ïkool 2,50 r 100 0,75, 'burg Afrtfuinctfti# jg§ BS MIDDELBURGSCHE COURANT Jagbiaé Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per «wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelinwen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ..•jrAatBgfSMiB Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten by het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbti-« „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regt-:.~ a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. raca „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co» rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ceaaï Men schrijft ons: De garnalenvisscherij kent in ons land, sedert de afsluiting van de Zui derzee, nog slechts twee centra, n.l. het noorden v,in het land, met Den Helder als voornaamste middenpunt en daar naast de plaatsen langs den Dollart, ter wijl als tweede centrum is aan te wijzen de Zeeuwschhe stroomen, waar ook weer scheiding valt aan te wijzen tus- schen plaatsen gelegen aan die stroo- men maar op Z. Holland's territoir, en t Scheldegebied anderzijds. In het afzetgebied hebben deze twee centra slechts gedeeltelijk gelijke be langen. Voor zoover de gewonnen gar nalen voor export bestemd zijn, zijn bei de ^aangewezen op de consumeerende landen Frankrijk en Engeland. Dat deel van de Noordercenrta dat het meest gunstig ligt voor de voorzie ning van de Nederlandsche groote ste den, zocht en vond ook daar zijn voor naamste afzetgebied en vischte slechts gedeeltelijk voor export. Eveneens kan dit gezegd worden van de visschersplaatsen wier natuurlijk ach terland de Zuid-Hollandsche groote steden is. Daarentegen voerde Den Helder, en eveneens ^Valcheren en Zeeuwsch Vlaanderen, een levendigen handel in garnalen op Engeland en Frankrijk. Ging de uitvoer naar Frankrijk van het Noorden vanzelfsprekend per trein, en misschien gedeeltelijk per bodem over zee, van Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen ging het vervoer bijna uit sluitend per as door België. Daarbij pas seerde men als 't ware het gebied van de Belgische garnalenvisscherij. Het natuurlijk gevolg hiervan was, dat de invoer in Frankrijk in veel gevallen ge combineerd weird. Vooral in de goede jaren, toen men nog niet dacht ,qan de bezwaren van contingenteering en an dere invoerbeperking, werden de natio nale verschillen over het hoofd gezien !en was 't slechts de vraag om met de kleinst mogelijke moeite, het grootst mogelijke resulaat te bereiken. Wilt de export naar Engeland aangaat valt op te merken, dat zoowel de wijze van verhandeling, nl. de commissiehan del, als ook de valuta moeilijkheden, belemmerend werken. Door den Com missiehandel wordt het element dat producent en consument het dichtst tot elkaar brengt, n.l. het onderling prijs- regelen, niet aangetroffen. Men weet niet of de gemaakte, anderzijds behaal de, prijs uiteindelijk de prijs is die in overeenstemming is met de levensbe hoefte. Natuurlijk nog afgescheiden van de vraag of de commissionair, als tus- schen schakel, noodig is. Dat de gede- precieerde Engelsche munt, voor wie in Hollandsche guldens rekent, op de En gelsche markt tot teleurstelling leidt, behoeft geen betoog. Daarenboven be rekent de Engelsche fiscus het invoer recht op de bruto factuur waarde, zoo dat over alle onkosten invoerrecht be taald moet worden en dat terwijl men elk middel om dit onkostencijfer laag te houden mist. Door deze omstandighe den is de Engelsche garnalenmarkt voor de Nederlandsche visschers niet aanlok kelijk, meestal zelfs niet loonend. Ten aanzien van den export naai Frankrijk doen zich andere moeilijkhe den voor. Daar is in de eerste plaats het bezwaar dat Frankrijk niet een gedetailleerd con tingent bepaald heeft, maar de garnalen eenvoudig samenvoegt met schaaldieren, j Givr ,n enz' Daardoor wordt het voor e Nederlandsche Regeering en de Ne der andsche Visscherij een moeilijk vraagstuk oxn een billijke verdeeling te krijgen. Waar bovendien de statistiek Yom' f t eene jaar een andere uitkomst aangeeft dan voor het andere, moest ge- zoc worden naar billijke basisjaren. Afgescheiden van de onbillijkheid om den crisistijd min of meer te behandelen naar toestanden uit de goede jaren en dus te verwaarloozen het tijdvak dat liet meest voor billijke vergelijking ge schikt is, n.l. dat onmiddellijk aan Ie crisis voorafgaande, ontmoet men nu oak de moeilijkheid dat over die jaren niet altijd meer betrouwbare administratieve en statistieke gegevens voorhanden zijn. Vanzelfsprekend zal hij", die in die ja ren gedwongen was om door de wijze van verzending, n.l. per spoor, betere administratie te voeren en gedocumen teerde opgaven te doen, meer en betere gegevens voorhandeh hebben, dan hij die volstaan kan met eigen vervoermid del, of althans met vervoer per as. Dat wreekt zich nu in dubbele mate, In de eerste plaats is het gevolg van de straks genoemde nonchalance, dat het werkelijk kwantum uit Nederland in Frankrijk ingevoerde garnaien niet be kend is. Er is een groot deel Nederland sche garnalen als Belgische naar Frank rijk gegaan, welk deel nu het Belgische contingent ten goede komt. De statistiek levert daarvan frappante voorbeelden. Zoodra contingenteering in zich't kwam en men gewaarschuwd werd gedetail leerde zuivere opgaven te doen, ging met een sprong het cijfer van den uit voer per as naar Frankrijk vooruit. In de tweede plaats wreekt zich nu het niet voorhanden hebben van de juis te administratieve gegevens hierin, dat hij die ze niet kan vertoonen geen of een te klein deel ontvangt en hij die ze wel heeft een grooter aandeel krijgt dan h-.m in billijkheid toekomt. Hoe gaarne of Regeeringsinstanties, die de verdeeling van de uitvoerver gunningen in handen hebben, ook de billijkheid betrachten, vooral ten aan zien van het buitenland moet men met toonbare en juiste gegevens komen. Met losse verklaringen kan niet worden vol staan. Toch kan dit streeksgewijze een eco nomische ramp worden. Immers hier staat het zóó, dat een bepaalde streek toevalliger wijze wel de juiste gegevens heeft en een andere streek deze mist. Holland's noorderkwartier verkeert in het eerste geval, Walcheren-Zeeuwsch Vlaanderen in het tweede. Het zijn hier niet de kooplieden, de exporteurs, alleen die getroffen worden, neen achter iederen exporteur staat een aantal visschers dat aan hem levert. Nog sterker klemt dit wanneer, zooals hier blijkbaar het geval is -degen n die wel uitvoervergunning krijgen, hetzij het volle pond, hetzij een grooter aandeel dan waarop volgens andere ver deeling aanspraak te maken zou zijn; geheel voor eigen rekening verzenden. Ongetwijfeld toch is er thans in Frank rijk onder-consumptie van garnalen, al thans v,an Nederlandsche garnalen, die daar bekend staan als de beste. Van daar dat nu goede prijzen gemaakt wor den. Vandaar ook dat hij die nu op volle capaciteit kan verzenden, althans in een bevoorrechte positie verkeert, nu flinke verdiensten maakt ten koste van diegenen die niet mogen uitvoeren. Dat de eene streek thans flinke afzet heeft en de andere werkeloos zit, valt ook nog hieruit af te leiden, dat garna- lenhandelaren uit 't Noorden, die koo- pen voor de binnenlandsche markt, naar Zeeland komen om te koopen, omdat ze in eigen territoir geen voldoenden aanvoer vinden. De binnenlandsche markt brengt immers minder op en men heeft de handen vol met den uitvoer. Dat wordt een economisch monstrum! Hier moet een keuze gedaan worden tusschen een administratieve moeilijk heid en een economische onbillijkheid! Een bijzondere aandrang is er, omdat hier de ondergang van een nijvere streek mee gemoeid kan zijn. Ware het nog zoo, dat het bedrijf zonder veel moeite of kosten kon worden omge bouwd, dan was althans de ondergang te voorkomen, maar dat kan niet. W,al- icheren-Zeeuwsdh-Vlaanderen leverde in de goede jaren naar Frankrijk ca. 70 a 80 pet. van den Nederlandschen uit voer. Door de bovengeschetste moeilijk heden wordt dit gereduceerd tot 20 a 30 pet. Zelfs ,al zou dit percentage weer op het oude peil teruggebracht worden, dan nog zou deze streek, door het ver kleinde, het op onjuiste statistieken rus tende, contingent de grootste moeite hebben om het bedrijf in stand te hou den. Zelfs met steun zou slechts een sober bestaan mogelijk zijn, zonder steun zou armoede geleden worden. Maar nu gaat een geheel bedrijf ten gronde, als niet wordt ingegrepen! Dat is niet minder d,an een ramp! Op welke wijze is nu een oplossing mogelijk? Feit is nu reeds dat van Regeerings- wege is ingezien dat een consequent vasthouden aan de administratieve be palingen, dat alleen hij uitvoervergun ning krijgt die met mathematische ze kerheid kan aantoonen dat, en hoeveel kg garnalen, hij in 1930 en 1931 uitvoer de, tot al te groote onbillijkheid zou leiden. Strikt genomen zouden slechts enkele exporteurs voor het geheele Nederlandsche contingent in aanmer king komen. Vele tientallen, waarvan eveneens vast staat dat zij ook uit voerden, hoewel niet precies met da- Het is gemakkelijker een parel te grissen uit den muil van een kroko dil of 'n nijdige slang om het hoofd te winden als 'n bloemenkrans, zon der eenig gevaar te loopen, dan een onwetend en eigenwijs mensch van meening te doen veranderen. turns en kilogrammen is aan te toonen wanneer en hoeveel, zouden er buiten vallen. Om tenminste deze schreeuwen den onbillijkheid tegen te gaan is aan de eerstgenoemden niet het volle pond gegeven en is aan de laatsten althans ook een klein aandeel verstrekt. Dit wijst in de richting waarin de op lossing gezocht moet worden. Men heeft het met andere crisismaatregelen ook beproefd met een streng vast te houden aan basistijdvakken en boekhoudkundi ge gegevens, maar men is daarvan moe ten terug komen. Ook in den lanbeuw struikelde men over boekhoudkundige onjuistheden. Men heeft andere econo mische overwegingen moeten inschake len om billijk te blijven. Men mag niet vergeten dat de garnalen export tot op den tijd van de contingenteering slechts eenvoudige administratie vorderde en dat deze administratie ook wettelijk niet bewaard behoefde te worden. Zelfs heeft het grootste deel geen fis cale waarde gehad. Het gaat daarom niet aan alleen op boekhoudkundige gegevens de vergunningen te verstrek ken. De groote moeilijkheid is nu om ande re betrouwbare bewijzen bij te brengen. Ongetwijfeld moet het ongewenscht ge noemd worden om de vergunningen af te geven op een enkele verklaring van belanghebbende. Maar er zijn t,al van voorbeelden in het leven, waarin b.v. een Burgemeester een verklaring af geeft. Dat kan ook hier. Wil men nog meer bewijzen van voorafgaand deugde lijk onderzoek dan ware aan de ver klaring van den Burgemeester te ver binden een ambtseedig proces verbaal v,an onderzoek waarvoor eventueel een formulier zou zijn vast te stellen. Verder kan men, vast houdende aan de basisjaren 1930 en 1931 voor de be paling van de hoegrootheid van het to tale contingent en de verdeeling tus schen garnalen en schaaldieren, kreef ten enz., «zeker voor de verdeeling streeksgewijze, en eventueel gedetail leerd naar gemeentes, aantal schepen, tonnenmaat enz., ook latere j,aren als basis nemen. Ook deze regeling is misschien, niet feilloos, maar ze is dan te amendeeren. In elk geval zou met deze regeling voor komen worden, dat een bepaalde streek wordt beroofd v,an een nuttig en nood zakelijk bedrijf, waarop deze streek als 't ware is aangewezen en welk bedrijf reeds eeuwen lang hier met succes is gedreven. Hier moet iets gedaan worden! Het kan niet wachten, geen dag eri geen nacht! KATH. DEM. PARTIJ EN R.K. STAATSPARTIJ. Critiek op het politiek optre den van geestelijken. Het partij-bestuur van de Katholiek Democratische partij in Nederland (voorz. prof. J. A. Veraart) heeft zich met een schrijven aan het Episcopaat (de gezamenlijke bisschoppen) gewend, waaraan wij het volgende onUeenen: Nu wederom verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeentera den in aantocht zijn, constateeren wij met evenveel ergernis als leedwezen, dat allerlei geestelijken zich in het po litieke strijdperk begeven door bijdragen in kranten, speciaal parochiebladen, te schrijven alsmede door op te treden als verkiezingspropagandislten der R.K. Staatspartij. Al is het verre van ons, om maar in het minste te willen afdingen op de staatkundige rechten dier geeste lijke heeren. meenen wij toch met eer bied onder de aandacht van Uwe Hoog waardige Excellenties te moeten bren gen, dat de politieke voorlichting van genoemde heeren altijd een hoogst een zijdig karakter draagt en dikwijls blijkt gespeend te zijn van de meest elemen taire kennis der politieke feiten en ver houdingen in ons vaderland. Het kan naa.r onze bescheiden meening niet uit blijven of dergelijk optreden zal groote- lijke schade toebrengen aan het geeste lijk gezag met de noodlottige gevolgen van dien voor het godsdienstig en ker kelijk leven. Het geeft te meer aanstoot, omdat aan ons en onze duizenden leden stelselma tig de gelegenheid wordt onthouden, om daartegen, hetzij schriftelijk, hetzij mon deling, verweer te voeren. Het is om deze redenen, dat wij Uwen Hoogwaardigen Excellenties met eer bied, maar tevens met nadruk, verzoe ken, aan dergelijk optreden een spoedig einde te maken. DE TOLHEFFING OP DE BRUGGEN OVER DE GROOTE RIVIEREN. Stappen van de gemeentebe sturen van Arnhem en Nijme gen met 't provinciaal bestuur bij den minister. Onder voorzitterschap van den com missaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron Van Heemstra, is gistermiddag ten provincie-huïze te Arnhem een bij eenkomst gehouden van het college van Ged. Staten met de colleges van B. en W. van Arnhem en van Nijmegen, ten einde te beraadslagen over het gezamen lijk in te nemen standpunt ten opzichte van het wetsontwerp betreffende de tolheffing op de bruggen over de groote rivieren. Naar de N.R.C. verneemt, bleken bij deze bespreking alle aanwezigen getrof fen door het feit, dat in een zaak, welke men gemeenschappelijk had opgezet en voorbereid, door een eenzijdig ingrijpen van de regeering een zoo belangrijke koerswijziging heeft plaats gehad, zon der dat de betrokkenen in de gelegen heid waren gesteld zelf hun bezwaren kenbaar te maken, ofschoon daarom nog was gevraagd en dit ook was toegezegd. In de conferentie besloot men, in vol komen overeenstemming, voor de beide gemeentebesturen met het provinciaal bestuur een bespreking aan te vragen met den minister van waterstaat ad in terim, Van het resultaat van deze be spreking zal men het laten afhangen of men ook dan in verdere samenwerking nadere stappen zal doen en zoo ja, wel ke. Het provinciaal bestuur heeft boven dien besloten ook ten aanzien van de bruggen bij Katerveer en Westervoort, welke eveneens onder de heffing zullen vallen, stappen bij den minister te doen. DE NIEUWE SPELLING. Commissie geïnstalleerd voor samenstelling nieuwe woorden lijst. Gisteren heeft de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen in het gebouw van zijn departement de commissie geïnstalleerd, die in verband met de vereenvoudiging van de schrijf wijze v.an de Nederlandsche taal is be noemd met de opdracht, een officieele woordenlijst samen te stellen ter ver vanging van die van De Vries en te Winkel. Lid en voorzitter van deze commissie is dr. C. B. van Haeringen, leeraar aan een gemeentelijke hoogere burgerschool te 's-Gravenh/ige. Verder zijn leden dr. H. J. E. Endepols, rector van het ge meentelijk gymnasium te Maastricht, dr. J. van Mierlo, hoogleeraar aan het Onze Lieve Vrouwe College te Antwerpen en dr. R. Verdeyen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Luik. Als secretaris fungeert dr. H. E. Buiskool te Amster dam. Bij de installeering waren tegenwoor dig de Belgische gezant, de heer Mas- kens, en de heer Baert, secretaris bij de Belgische legatie. Minister Marchant zeide o.a. het vol gende: Wij zijn hier in Nederland tot invoe ring overgegaan van de nieuwe spelling voorschriften bij het onderwijs met Sep tember. Men heeft ons verweten, d,at dit geschiedde zonder dat vooraf een woordenlijst was uitgegeven. De erva ring heeft geleerd, dat dit voor het on derwijs niet een hinderlijk tekort was. De toepassing van de regels, binnen 3 maanden, op tenminste 7900 van de 8500 scholen, openbare en bijzondere, gaf geenerlei moeilijkheid. Het onder wijs heeft de vereenvoudiging, grooten- deels met vreugde en overigens zonder morren, aanvaard. In Indië en Zuid- Afrika met onvermengde, vreugde. Bui ten het onderwijs neemt het hand over hand toe. Er is dus alle aanleiding om thans ook het verdere werk ter hand te ne men. Dit verdere werk zou verricht moeten worden, zoowel indien de schrijf wijze De Vries en Te Winkel was ge handhaafd, als na de invoering der ver eenvoudiging. Daarom kan ook België geheel onafhankelijk van wat, daar ten slotte omtrent de spelling zal worden be- 1 slist, er aan medewerken. LOGIES MET UITGEBREID ONTBIJT (Ingez. Med.j Middelburg, 24-I-'35, Woensdag hoogste luchttemperatuur 7.8 °C; (46 °F); laag ste 7.1 °C (45 °F). Heden 9 h: 7.6 °C; 12 h: 7.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 777 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.3 mm te Scilly; laagste 731.5 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, Z.W. tot W, wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter. o Zon op: 7 h 55; onder 16 h 29. Licht op: 16 h 59. Maan op: 22 h 09; onder 9 h 11. L.K. 27 Januari. o Hooff- en Haarwater te Vlissingen Westkapelle is 28 min. en Domburg Januari. m water. Laagwater. Do. 24 3.52 16.17 10.30 22.24 Vr. 25 4.25 16.51 11.03 23.00 Za. 26 5.00 17.26 11.36 23.39 Hoogwater Laagwatei Do. 24 5.49 18.06 11.30 23.36 Vr. 25 6.18 18.36 12.03 Za. 26 6.49 19.09 0.13 12.35 Het betreft in de eerste plaats de spelling v,an de bastaardwoorden en in verband daarmede, die van een aantal woorden, ten aanzien waarvan ook bij toepassing van de regels van De Vries en Te Winkel geen zekerheid bestaat; al die gevallen dus waarvoor de oplos sing niet kan worden gegeven door toe passing van enkele eenvoudige regels, maar w.aarvoor het aanbeveling ver dient, dat uit de verschillende mogelijk heden een keus wordt gedaan. Die keus behoeft volstrekt niet altijd het aanvaar den van m,aar één mogelijkheid te zijn. Ik verwacht, dat wij dikwij. uw com missie een keuze uit meer dan één mo gelijkheid toelaatbaar zal achten. Het woord werd verder nog gevoerd door den Belgischen gezant en dr. Van Haeringen. STEUN AAN DE SCHAPENTEELT. De minister van economische zakêu heeft besloten uit de opbrengst der ex tra-heffingen op den uitvoer van levende schapen en versch schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van f 460.000 ter beschikking te stellen van de Commissie voor den Uitvoer naar Frankrijk van Vleesch en Vleeschwaren, teneinde hieruit een uitkeering te be werkstelligen aan hen, die van het hou den van schapen hun hoofd- dan wel hun nevenbedrijf maken. De uitkeering zal gebaseerd zijn op het aantal lammeren, dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie, op 1 Jan. van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze uitkeering in aanmerking ko- men. Voor elk lam zal f 1 worden uitbe taald. Binnenkort zal met de uitkeering een aanvang worden gemaakt. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. De Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij heeft gisteren te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering gehouden. Ds. H. E. Gravemeyer, Hervormd pre dikant te Amsterdam, voorzitter der partij, legde in zijn openingsrede den nadruk op de kracht van het beginsel. Spr. zette het standpunt der H.G.S, uit een ten aanzien van verschillende ge beurtenissen, o.m. gispte hij de geeste lijke verwijdering van de anti-revoluti onairen van het Hervormd beginsel, ge paard gaande met een geestelijke samen vloeiing met Rome. Spr. wekte op, om het oude beginsel trouw te blijven, en daarbij te blijven volhouden. Ds. A. C. G. den Hertog, ds. C. A. Lingbeek en de heer B. G. Peereboorn werden als bestuursleden der partij her-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1