GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. KDRT ZEEUWSGI NIEUWS. LANDBOUW. NUMMER 14. TWEE BLADEN. DONDERDAG 17 JANUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. W&LGHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSSH-VLAMEREN O.D. ZEEUWSOH-VLAANDEREM W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT eat LSh 1 *v a Dagblad Voor Middelburg, Goes ea agent- .chap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelin«en 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabrtsi^ „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coh> rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. DE RIJKSMIDDELEN Een teleurstellende maand en een teleurstellend jaar. De Rijksmiddelen hebben in Decem ber de directe belastingen buiten be schouwing gelaten in totaal 33.470.118 opgebracht; dat is f 764.170 minder dan over dezelfde maand van 't vorig jaar. En dan ondanks het feit, dat de omzetbelasting vergeleken bij vorige maanden een vrij hooge opbrengst te zien gaf, n.l. 5.513.015, Over 't geheele jaar '34 hebben de ont vangsten dezer middelen 359.313.375 bedragen (over 1933 332.634.886). De hoogere opbrengst van 26.678.500 is echter louter te danken aan nieuwe be lastingen, de omzet- en coupon-belas ting, die gezamenlijk f 58.533.500 ople verden. Daarmee rekening gehouden slaat 1934 dus tan opzichte van 1933 weer een slecht figuur. De jaaropbrengst der omzetbelasting is zooals te verwachten viel be langrijk onder de raming gebleven. De opbrengst was ruim 54 milhoen, ter wijl ruim 81 millioen geraamd werd. Dit nieuwe middel heeft langzamer hand echter op dreef moeten komen. Aan 't einde van 't jaar deed het het heel wat beter dan aan 't begin, zoodat gehoopt mag worden, dat het het ko mende jaar aan de verwachtingen zal beantwoorden. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. De steun van particuliere zijde mag de prikkel om werk te zoeken niet weg nemen Overleg met de gemeentelijke organen van steunverleening gewenscht. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulai re gezonden inzake extra hulp aan werkloozen. Wij ontleenen aan dit schrijven het volgende: Ik ben bereid, de particuliere liefda digheid nog ruimere gelegenheid te bie den aan ondersteunde werkloozen hulp te verleenen; hiertoe kan ik uiteraard slechts overgaan in het vertrouwen, dat van particuliere zijde de noodige medewerking zal worden verkregen ter voorkoming van ongewenschte toestan den. De hulp toch, die wordt verleend, mag er nimmer toe leiden, dat de prikkel tot het zoeken en aanvaarden v,an werk wordt weggenomen. Met het oog hierop moet ik aan de verruiming der regeling als bedoeld, de voorwaarde verbinden, dat, indien men van particuliere zijde boven de uitkeeringen volgens de steun regeling aan ondersteunde werkloozen hulp wil verleenen, men zich van die zijde hetzij persoonlijk, hetzij, door tus- schenkomst van de ondersteunden ter zake in verbinding stelt met het betrok ken gemeentelijk orgaan van steunver leening. Op dit orgaan toch rust naast de zorg voor de werkloozen de plicht ervoor te waken, dat de hulp, die wordt verleend, geen nadeelige moreele gevoT- gen heeft voor de betrokkenen en geen schade aan het bedrijfsleven berokkent door vermindering van arbeidslust. Vermits na het verleenen van hulp van twee zijden het ontstaan van deze euvelen niet denkbeeldig moet worden geacht, is evenals bij de armenver zorging nauw contact en overleg tus- schen beide instanties noodzakelijk. Wordt daarbij voor oogen gehouden, dat de overheid zich door de omstandighe den genoopt gezien heeft, de steunver leening aan werkloozen zelf via het or gaan van steunverleening ter hand te nemen, dan zal het duidelijk zijn, dat bij het overleg het oordeel van het or gaan van steunverleening omtrent de vraag of en zoo ja, in hoeverre extra hulp aan een goede werkloozenzorg geen afbraak doet, beslissend moet zijn; u teraard behoudens eventueele ande re beslissing mijnerzijds. WIJZIGING VAN DE STEUNREGELING. Pensioenen, invaliditeits- en ongevallenrente voor 1/3 vrij. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de besturen der onderscheidene ge meenten een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: Ingevolge art. 7 der steunregeling iroe'en inkomsten, zoowel van den be trokkene zelf als van de leden van diens gezin, welke niet uit arbeid zijn verkre gen, behoudens enkele uitzonderingen, en volle op het steunbedrag in minde ring worden gebracht. Ik heb termen kunnen vinden hierin eenige wijziging te brengen en heb be sloten, te rekenen van de eerstvolgende steunuitkeering af, pensioenen, invaiidi- teitsrente en ongevallenrente, welke door inwonende gezinsleden worden ge noten, voortaan slechts voor 2/3 van den steun te doen aftrekken. Ik moge u verzoeken hiermede bij de volgende uitkeeringen te doen rekening houden. MINISTER KALFF. f Een krans van de Koningin. De opper-kametheer van de Konin gin, mr. W. J. baron van Lynden, heeft gistermiddag namens H. M. een krans ten sterfhuize van minister Kalff ge bracht. DUITSCHE CONCURRENT OP DE INDIE-LUCHTLIJN Naar de Telegr. vernam, zal de K. L. M. op de Indië-luchtroute een nieuwe concurrente krijgen, namelijk de Duit- sche Luft Hansa. In samenwerking met de „Euzasia Aviation Corporation" zal de Deutsche Luft Hansa namelijk eer lang een luchtlijn openen tusschen Ber lijn en Shanghai. De route, die gevolgd zal worden, is voor een belangrijk deel gelijk aan die, welke de K. L. M., de Im perial Airways en de Air France thans vliegen, waardoor dus feitelijk de vier de concurrent ten luchttooneele yer- schijnt. Verder wordt vernomen, dat de Duit- sche Luft Hansa eveneens passagiers en luchtpost uit Europa naar Britsch-Indië en Oost-Azië zal vervoeren. Van Berlijn uit loopt het traject over Midden-Europa naar Athene. Op het oogenblik schijnen er nog moeilijkheden met Griekenland te bestaan, welke nog niet zijn opgelost. Langs Britsch-Indië wordt dan via Rangoon naar Annam gevlogen, verder over Canton naar Shanghai, dat in circa 60 vlieguren bereikt zal worden. Gevlogen zal worden met Juncker 52 toestellen, dezelfde waarmede de Deut sche Luft Hansa op Nederland vliegt. Oorspronkelijk bestond bij de D, L. H. het plan de lijn BerlijnShanghai via Moskou, Siberië en China te vliegen. Gezien de vele moeilijkheden welke in Siberië en China te overwinnen waren, heeft men van dit voornemen afgezien en thans over Britsch-Indië de lijn uit gestippeld. Waarmede het aantal lucht vaartmaatschappijen, dat Europa met In- dië verbindt, dus tot vier uitgebreid zal zijn. De vier maatschappijen welke bij de International Association zijn aangeslo ten, zullen ingevolge de voorschriften dezer organisatie overleg moeten plegen over die gedeelten der route welke ge meenschappelijk gevlogen worden. DE UITROEIING VAN PROTE STANTEN" TE WEERT. Het Tweede Kamerlid Lingbeek had den minister van binnenlandsche zaken gevraagd of het juist is, dat de burge meester van Weert in de raadsvergade ring van 13 Dec- in zijn kwaliteit van voorzitter van dien raad, bij bespreking van de te geven namen aan straten en wegen, daartoe heeft aanbevolen der naam van eenen heer Lindanus. Ais mo tief voor die aabbeveling heeft de voorz. gegeven, dat genoemde heer Lindanus ,,de protestanten hier uitroeide". De minister heeft thans geantwoord dat dit inderdaad juist is, met dien ver stande echter, dat de burgemeester in de bedoelde raadsvergadering niet een eigen voorstel aan den Raad heeft over gelegd, doch mededeeling deed van een hem ter kennis gebracht denkbeeld, De minister had het beter geacht, dat ook deze mededeeling achterwege ware gebleven, hetgeen den burgemeester kenbaar is gemaakt. Vrees voor herha ling of navolging van het gegeven voor beeld koestert hij echter, na kennisne ming van de toedracht der zaak, niet, zoodat hij voor het nemen van verdere maatregelen ten deze geen aanleiding kan vinden. UITVOER VAN KREEFT NAAR FRANKRIJK. Het tweede kamerlid, de heer Drop, heeft aan den minister vani Economi sche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat door de Fransche Re geering het invoerquantum is bepaald voor schaaldieren, waaronder kreeft, voor het eerste halfjaar 1935? Is vanwege de Nederlandsche Regee ring over de vaststelling van het be doelde contingent overleg gepleegd en is daarbij rekening gehouden met het feit, dat b.v. op de Zeeuwsche Stroomen het visschen naar kreeft vóór 1 April, verboden is? Moet de minister niet toegeven, dat, indien de eerste vraag bevestigend moet 't Is Naarstigheid, die vroege Kennis gaart. worden beantwoord, het gevaar bestaat dat, als de Nederlandsche kreeftvissche- rij kan aanvangen, het vastgestelde quan tum reeds zoover is uitgevoerd, dat daardoor uitvoer van door Nederland sche visschers gevangen kreeft niet meer mogelijk of slechts zeer beperkt moge lijk zal zijn? Wil de minister verder mededeelen of de voor uitvoer naar Frankrijk bestem de kreeft aan een maat gebonden is en indien dit niet het geval is, of dan niet de kans groot is, dat uit andere landen ingevoerde kreeft welke invoer geen maatvoorschriften kent op het voor Nederland vastgestelde contingent naar Frankrijk zal worden uitgevoerd? Indien het in de vierde vraag gestelde bevestigende beantwoording moet vin den, is de minister dan bereid te bevor deren, dat voor den invoer van kreeft hier te lande een maatbepaling tot stand komt, gelijk die voor in Nederland rechtstreeks aangevoerde kreeft bestaat en ook te bevorderen, dat de vischtijden naar kreeft bijv. op de Zeeuwsche Stroomen zoodanig worden gewij zigd, dat ook de Nederlandsche kreeft- visscherij op het invoercontingent naar Frankrijk zal kunnen uitvoeren? ONTSLAG VAN BUITENLANDERS. Op de Domaniale Mijn te Kerkrade, worden met ingang van 1 Febr. 100 ar beiders ontslagen, allen buitenlanders (Duitschers), HET GEDRUKTE BEGRAFENIS BRIEFJE VAN M. A. DE RUYTER. De heer V. W. F. B. Schmidt, Evan- gelisch-Luthersch predikant te Schie dam, heeft aan den Staat der Nederlan den geschonken het gedrukte begrafe nisbriefje van admiraal Michael Adriaensz. de Ruyter, ten einde dit te plaatsen bij de herinneringen aan de uit vaart van dezen zeeheld in de afd. Ge schiedenis ter zee van het Rijksmuseum te Amsterdam. Deze schenking is in dank aanvaard. In het kerkje van El.ecom is Woens dag het kerkelijke huwelijk voltrokken van jhr. mr, W. G. van der Wijck en L, G. J. M. baronesse van Heeckereri van Keil. De plechtigheid werd bijgewoond door Prinses Juliana. Minister Kalff f. Ter gelegenheid van de ter,aardebe-/ stelling van het stoffelijk overschot van wijlen den minister van waterstaat, ir4 J. A. Kalff, was de vlag halfstoks uitge stoken van het gebouw van den Rijks waterstaat in de St. Pieterstra,at. DE M3. De vereeniging ,,de Kubieke Meter" van de leerlingen der meisjesschool op de Haringplaats, officieel school G; geeft, zooals ook een advertentie in dit nummer meldt, Zaterdagavond haar jaarlijksche uitvoering in den Schouw burg en zal dan het blijspel „Robbe does" ten tooneele voeren. Wat vroeger gepresteerd werd, doet ook nu veel verwachten. De heer A. Kousemaker, te Hans- weert, is benoemd tot directeur van de Christelijke Zangvereeniging „De Lof- stem", alhier. DE GASTHUIS ADMINISTRATIE. In de Vrijdag a.s. te twee uur te hou den raadszitting zal, zooals we in ons blad van 15 dezer reeds mededeelden, ook de kwestie bij het Gasthuis ter spra ke komen, die tot schorsing van den ad ministrateur leidde. Het bestuurslid, de heer Visscher, zal rapport uitbrengen over den gang van» zaken tijdens het optreden van hei nieuwe bestuur. Het schijnt echter nog niet vast te staan, dat deze kwestie in openbare zitting zal behandeld worden. Naar we vernemen, zou bij het onder zoek, dat in de administratie wordt in gesteld, nog niet gebleken zijn, dat de administrateur zichzelf bevoordeeld heeft, doch wel is een groote verwarring en achterstand geconstateerd. Belasting Biljarten, Middels adressen aan den Raad ver zochten de heeren J. Liplijn en acht an deren, allen koffiehuishouders alhier om de verordening getiteld: „Verordening tot vervanging van belastingbedragen, voorkomende in de wet op de perso- neele be.asting door andere belasting bedragen" te wijzigen in dien zin, dat de hoofdsom der belasting op biljarten, thans bedragende f 40.per jaar, wordt opgeheven of, indien daartoe geen ter men aanwezig worden geacht, deze be langrijk wordt verminderd. B, en W. schrijven daarover aan den Raad: In aanmerking nemende het feit, dat Z. E. de Minister van Binnenlandsche Zaken nog maar kort geleden, te kennen heeft gegeven bezwaar te moeten ma ken om de door Uwe vergadering vast gestelde verordening, waarbij de perso nele belasting voor café's werd vermin derd, aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen, wil het ons voorkomen, dat de kans op goedkeuring eener wijzi gingsverordening, als door adressanten bedoeld, zoo goed als nihil moet wor den geacht. Op grond van deze overweging stel len wij Uwen Raad voor om afwijzend op het verzoek te beschikken. Winst Gasbedrijf. Bij raadsbesluit van 28 December 1933 werd vastgesteld een verordening tot wijziging der verordening op het beheer van het Gasbedrijf der gemeente Goes. In verband met de in die vergadering vastgestelde gemeente-begrooting voor het jaar 1934 werd daarin bepaald, dat voor het jaar 1934 in het reservefonds zal worden gestort d,at deel van de zui vere winst, dat een bedrag van 13,000 te boven gaat, terwijl de rest aan de ge meente wordt uitgekeerd. Sindsdien, en wel bij besluit van 16 November 1934, werd besloten het bedrag, dat ten bate der gemeente zal komen van de winst v,an genoemd bedrijf, te bepalen op 'n maximum f 16000, zulks daar uit een wijziging van de begrooting van het gas bedrijf dd: 28 Juni 1934 was gebleken, dat zulks mogelijk was. Op grond van het bovenstaande stel len B. en W. den Raad voor, met in trekking van bovenaangehaald be§Iuit v,an 28 December 1933, te besluiten de verordening op het gasbedrijf als volgt te wijzigen: „1. Er zal een reservefonds worden gevormd. Voor het jaar 1934 zal in dit fonds worden gestort dat deel van de zuivere winst, dat een bedrag van zes tien duizend gulden te boven gaat, ter wijl de rest iaan de gemeente wordt uit gekeerd." De gemeenteraad zal niet in Ja nuari, doch eerst op Vrijdag 1 Februari bijeen komen. ARNEMUIDEN. De heer C. Schip pers, rijksveldwachter te Yerseke is in gelijke betrekking overgeplaatst naar deze gemeente, zulks met ingang van 1 Febr. a.s. Het aangespoelde vrouwenlijk, OOSTKAPELLE. Bij nadere beschou wing bleek dat de kousen gemerkt wa ren P. Z, 10 of G. Z. 10. De eerste letter was niet duidelijk doch moet zeer ver moedelijk een P. zijn. KLOETINGE. In de op Woensdag avond gehouden jaarvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging werden tot bestuursleden herkozen: A. C. Lankester en B. van de Vrie, en in de vacature, ontstaan door ontslagname als bestuurs lid van M. van Driel, gekozen: W. Oostingh. Het verslag van den penning meester gaf den voorzitter aanleiding op te wekken tot verhooging van contri butie, Tot afgevaardigden naar den Sta- tenkring en andere vergaderingen, o.a. de gecombineerde vergadering in verband met de candidaatstelling voor de Provinciale Staten werden voor het jaar 1935 gekozen: ds. J. A, Raams en de hr. A. Sinke. In verband met de aan staande verkiezingen werd een propa- gandacommissie in het leven geroepen. Verder werd besloten in een adres "bij Ged. Staten van Zeeland aan te dringen op niet-goedkeuring van het bekende besluit der Breede Watering bewesten Yerseke. Middelburg, 17-I-'35. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 9.2 °C 448 °F); laagste 7.2 °C (45 °F). Heden 9 h: 7 °C; 12 h: 8 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 781 mm; laag ste 778 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 780.6 mm te Stornoway; laagste 754.4 mm te Ingö. Verwachting tot morgenavond: Meest matige N. tot N.O, wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, kouder, wellicht lichte vorst des nachts in het Oosten, m Zon op: 8 h 04; onder: 16 h 16. Licht op: 16 h 46. Maan op:113 h 58; onder: 6 h 53. V.M. 19 Januari. Hoog- en Laagwater te Viissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 17 12.09 6.13 18.34 Vr. 18 0.31 12.54 7.06 19.17 Za. 19 1.10 13.32 7.49 19.59 Hoog- en Laagwater te Wemeldmjfe, Januari. Hoogwater. Laagwater Do. 17 1.29 13.52 7.17 19.39 Vr. 18 2.21 14.41 8.09 20.23 Za. 19 3.05 15.24 8.50 21.03 Dorschen met den vlegel, HONTENISSE. Niet minder d,an .een twintigtal landbouwers zijn deze week begonnen met het dorschen met den vle gel van peulvruchten. In de meeste ge vallen wordt daarbij gebruik gemaakt van arbeidskrachten, die ook op 17 De cember j.l, aanwezig waren. Daarnaast zijn een tiental werkloozen in dienst genomen na overleg met het orgaan der arbeidsbemiddeling alhier. OOSTBURG. Zooals onze lezers reeds weten werd in de raadsvergadering van 31 Dec. j.l. gestemd over de toelating van het nieuwe raadslid, den heer I- Brakman, in de vacature ontstaan door vertrek van den heer L. van Ginkel. De heeren De Bruijne en Van de Waeter maakten bezwaren tegen de toelating van den heer Brakman, die behoort tot den Vrijheidsbond, daar zij meenden, dat niet iemand moest aangewezen wor den van lijst 2 (V.B.) maar wel van lijst 4 (A.R.) Óver de toelating staakten de stemmen, zoodat de heer Brakman niet werd toegelaten. Gedeputeerde Staten hebben thans beslist, met gegrondver- klaring van het beroep, ingesteld doori den burgemeester van Oostburg, tot toe lating van den heer Brakman, waardoor dus de heeren Van de Waeter en De Bruijne in het ongelijk werden gesteld. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 Januari in de pro vincie Ze e 1 a n d bedroeg Febris ty- phoïdea: Arnemuiden 1, Roodvonk: Co- lijnsplaat 2 (in één gezin); Wemeldinge 1, Wissekerke 1. Diphtherie: St. Jan steen 1. BEETWORTELPRODUCTIE IN BELGIE. Beschermende maatregelen? Daar de Belgische beetwortelproduc tie verre de behoeften van het eigen land overtreft en de suikerfabrieken dientengevolge gedwongen zijn een deel van haar productie tegen verliesprijzen te exporteeren, overweegt men hèt nemen van beschermende maatregelen. In de eerste plaats zou er een invoer recht van fr. 100 per zak van buitenland- sche suiker worden geheven. De fabrie ken zouden dan in staat zijn den beet- wortelboeren een beteren prijs te be talen. Bovendien worden er besprekin gen gehouden over een beperking van de met bieten bebouwde oppervlakte. (Het Handelsblad.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1