J REOHTSZAKEN. BORBERLMKE STAND. HARDE GOMBALLEN KATJESDROP Ruwe schrale huid 1 HOEST-MELANGE nice. oemengd iieuws, SCHULTE EN TH1EME SCHULTE EN THIEME I SCHULTE EN THIEME drik, die hei met Catharina niet kon vinden en perse met Anna Boleyn, de bekoorlijke hofdame, wilde trouwen, liet het er echter niet bij zitten, Tegen den f wil van de Paus in, zette hij de schei- ding door en maakte de kerk in Enge land los van Rome: de Anglicaansche kerk was geboren. Van dit uiterst gewichtige historische gebeuren vertelt de film niets. Ze vangt als gezegd aan bij het droevige einde van het tweede huwelijk. Anna Boleyn, beschuldigd van ontrouw (waar voor geen steekhoudende bewijzen zijn) sterft op het schavot; Hendrik treedt in het huwelijk mét Jane Seymour, die hein een zoon schonk (de latere, vroeg ge- storvemEduard VI) en die in het kraam bed stierf- Het doet er voor de filmische waarde van 't geval intusschen niets toe, dat het accent op andere dan belangrijke histo rische aangelegenheden is komen te vallen. Men heeft de film in de eerste plaats naar haar artistieke kwaliteiten te be- oordeelen en dan mag ze, naar 't ons toeschijnt, hoogst merkwaardig en be langrijk heeten. De schitterende staat, die Hendrik VIII typische Renaissan- cevorst toch ook voerde; heel het bonte hofleven van een veelbewogen tijdvak der geschiedenis, is op boeiende, soms magistrale, wijze in beeld gebracht. En van den koning zelf geeft de film een indrukwekkende psychologische inter pretatie. Wie wel eens een reproductie heeft gezien van het historieele portret, dat Hans Holbein van Hendrik VIII maakte (Holbein was eenige jaren hof schilder bij den pronklievenden mo narch) zal die reproductie hier in een levenden en sprekenden staat terugvin den. Hendrik VllI met zijn. onbeheerscht, ruw en vaak wreed temperament; maar ook met zijn goede luimen en zijn be hoefte aan genegenheid en liefde. Hen drik VIII, die op zijn wijs kunstenaars en geleerden beschermde; die Thomas More, den idealistischen schrijver van „Utopia" tot zijn minister maakte en hem later deed onthoofden. De film is nu eens verfijnd, dan ruw en onbe schaafd, zooals de zeden en gewoonten van dien tijd tegelijk verfijnd en ruw wa- ren.Aangrijpend schildert ze de onthoof ding van Anna Boleyn, met den beul, die zijn monsterachtig zwaard op een slijp steen slijpt. Allergrappigst brengt ze daartegenover in beeld, hoe Anna van Cleef en Hendrik het op een accoordje gooiden. Wij hebben in langen tijd geen betere film gezien. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. HOEST VERKOUDHEID HEESHEID. Baarland. Over December 1934 Bevallen: L. Blok geb. Harthoorn d. -«wwawv* -tnrat*r#s.ir- HOEST VERKOUDHEID HEESHEID. Per ons 50 cent. Drogisterij in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. Een stad van palmen, blauwe lucht en zee, vroolijkheid, luxe. Een stad van promenades, bou levards, pleinen. Onze bijzondere correspondent, die met de „Marnix van St. Aldegonde" van de S.M. „Nederland" een reis naar Vil- lefranche maakte, schrijft ons nog: Als men een week lang aan boord van de „Marnix" verwend is, verwacht men dat het leven aan land tegen zal vallen. Inderdaad, de rust, de kalmte, het ge voel van zich verzorgd te welen, mist men v00raj jn ^et begin. Toch, als ik nat, koud, dicht bij den haard gekropen denk aan dreigende griep en verkoud heid, dan stijg). een wenschdroom bij me op: als ik nu eens morgenochtend kon ontbijien in Café Masséna. Daar zijn blauwe stoeltjes met bruine spijlen, en als ik roep „café crème et croissants" brengt de garqon een glas; met zijn lin-l kerhand schenkt hij koffie, en tegelijker tijd met zijn rechterhand melk (of an dersom). Een mandje met versche brood jes, die je kunt eten zonder gevaar voor maagziekten wordt daarnaast opgesteld. Klontjes staan in dit land van goed- koope suiker voor het grijpen, 0p de plaats waar men in Nederland een asch- bak en lucifers verwacht. Na het ontbijt duurt het even, deux minutes, zooals de term luidt, eer ik kan betalen: mijn garpon is verdwenen, en zijn collega weigert iels in ontvangst te nemen. Tenslotte wissel ik, leg een lut tel bedrag aan franken op tafel, en ver dwijn. Zooals het behoort koop ik de Eclaireur en de Paris-Soir (6de en laat ste uitgave). De eerste zegt hoe ik mijn dug kan besteden, de laatste geeft bizon-' derheden over de huidige moordzaken- In de zitting van Vrijdag 11 Januari werden de volgende zaken behandeld: D. S„ 54 j„ landbouwer te IJzendijke was op 27 September door den kanton rechter te Oostburg veroordeeld tot f 30 of 15 dagen hechtenis terzake van overtreding van het Nieuw-Crisis-Zui- velbesluit, gepleegd te IJzendijke in t tijdvak van 17 Maart13 April. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch dagvaarding nietig verklaard. E. F. de V., 28 j„ werkman, wonende te Hontenisse, werd ten laste gelegd dat hij op 1 December te Walsoorden heeft weggenomen een tweetal guldens toebehoorende aan Frans Carl Martinu. Eisch 1 maand gevangenisstraf. P. J, de B„ 31 jaar, werkman, wo nende te Hontenisse, werd ten laste ge legd dat hij op 1 December te Hontenis se opzettelijk een door diefstal verkre gen gulden, althans de waarde daar van, als geschenk heeft aangenomen van E. F. de V. voornoemd. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. G. F. A. F„ 24 j„ mecanicien te Hulst was op 20 November door den kanton rechter te Ter Neuzen veroordeeld tot twee geldboeten ieder van f 10 of 5 dagen hechtenis voor elke boete wegens vervoer van circa 30 kg. Margarine zonder het vereischte merk, te Clinge op 25 October. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Deze zaak werd uitgesteld. L, v. C„ 45 jaar, jager, wonende te Axel, was op 4 December door den kantonrechter te Ter Neuzen ontslagen van alle rechtsvervolging terzake van telaste gelegde overtreding van de Jachtwet bij herhaling. De ambtenaar v,an het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch f 60 of 20 d.h. Ie. E. J. B„ 20 jaar, en 2e. J. B,, 23 j„ werklieden, wonende te Hulst, wer den verdacht dat zij te zamen en in ver- eeniging op of omstreeks 30 November te Hulst hebben gerooid een boom, wel ke in de onmiddellijke nabijheid van de draden stond van het Hoogspannings net van de P.Z.E.M.,, en daarbij zoo roe keloos en onvoorzichtig zijn geweest dat de boom is gevallen op het Elec- triciteitswerk, dat werd onbruikbaar gemaakt. Ieder f 5 of 3 d.h. mr. P. C. Adriaanse te Middelburg vroeg vrijspraak omdat verdachten niet roekeloos hebben gehandeld en vroeg tevens bij eventueele veroordeeling een lichte straf op te leggen. F. J. M„ 32 j., koopman, wonende te B. op Zoom, was op 10 October door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot f 25 of 5 dagen hechtenis, terzake dat hij in den nacht van 31 Augustus op 1 September te Goes met een auto heeft gereden over den open baren kunstweg „de L.; P. v. d. Spie gelstraat", terwijl hij verkeerde onder zoodanigen invloed van alcoholhou denden drank, dat hij niet meer in staat moest worden geacht de auto naar behooren te besturen. De verdachte was tegen dat vonnis in hogger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Dirven uit B. op Z., verdachte's raadsman, achtte het ten laste gelegde Per ons 20 cent, Franse per ons 35 cent. Drogisterij in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. De man, die mij de Eclaireur verkoopt, vraagt of ik Engelsch ben. B ijk ik Hol lander te zijn, dan begint hij over Phi lippe II met 'een enthousiasme, waaruit duidelijk blijkt, dat wij hem gezamentlijk bij St. Quentin en Grevelingen in de pan gehakt hebben. Tout comme il faut richt ik mijne schreden via Place Masséna en den door palmen beschaduwden Jardin du Roi Albert Ier naar de Promenade des An-i glais, die ik als oud-Hagenaar steeds aanduid als „de Boulevard". Dit is een groote fout: boulevards zijn er vele, iedere weg met palmen of platanen, is een boulevard, mits er villa's en hotels aan staan, terwijl er maar één prome nade des Anglais is. Al wandelende ontvouwe men nu zijn courant, ten einde dc lectuur aan te vangen. Na en kele botsingen (Pardon Monsieur) ben ik zoover, dat ik zonder mijn medemen- schen ernstig in gevaar te brengen mij in het nieuws kan verdiepen Stavisky neemt nog steeds enkele kolommen in beslag, die ik met belangstelling lees. Van de andere „crimes" die de voor naamste plaats innemen, zijn de bizon- derheden, welke bij den lezer bekend/ worden verondersteld, voor mij ondoor grondelijk duister. Dat er zooveel moord den tegelijk gebeuren, had ik nooit ge dacht. Ergens staat ook nog wat bui- tenlandsch nieuws: de Saar, Japan, S.A.- mannen. Eén bladzijde is beursberichten, en kenmerkt zich door het voor die ru briek gebruikelijke jargon, hetwelk ik in het Ho landsch moeilijk, in het Fransch onbegrijpelijk vind. Vele pagina's zijn gevuld met de kleine advertenties, die_ pa^sen bij de echt-Fransche mentaliteit, j Als ik mij echter voor 50 centimes het recht heb verschaft zeer geruimenl j tijd in een redelijk gemakkelijk wit j stoeltje te mogen doorbrengen, verslapt mijn aandacht voor het nieuws, en moet ik eerst even naar de zee kijken. Deze niet bewezen en vroeg vrijspraak en bij eventueele veroordeeling geen in trekking van het rijbewijs op te leggen. L. J. v. F., 45 jaar, kellner, wonende te Middelburg, werd op 14 November door den kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Middelburg op 25 Juli. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. K., 21 j., chauffeur te Middelburg, was op 21 November door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot f 5 en f 3 boete of 5 en 3 dagen hechte nis, terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te ,Kat- tendijke op 28 September. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestigng van het vonnis van den kantonrechter. J. S., 39 j„ scheepsbevrachter, wo nende te Wemeldinge, was op 5 De cember door den kantonrechter te Mid delburg veroordeeld tot f 25 of 25 da gen hechtenis, wegens het geen voldoen de zorg dragen voor zijn hond, door dien hond op den openbaren weg te laten rondloopen.e tengevolge w,aarvan het beest een kind kon bijten. De verdachte was in hooger bqroep gekomen. Eisch: vrijspraak. J. W,, 50 jaar, koopman, wonende te Hansweert, was op 14 November door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot drie geldboeten va,n f 10 of 10 dagen hechtenis voor elke boete, terzake dat hij zich met zijn vaartuig dat een kenteeken draagt als bedoeld in art. 9, qe lid van het K.B. van 16 October 1925 S. No. 420, zich zonder in 't bezit te zijn van een vergunning afgegeven door of vanwege den Minis ter van Justitie in het Rijkskanaal door Zuid-Beveland heeft bevonden, gepleegd op 22 September 18 September en 21 September. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: vrijspraak. J. J. L„ 30 jaar, te Wemeldinge, wan op den. 14den November veroordeeld tot f 25 of 15 dagen hechtenis, wegens het besturen van een auto op den open baren weg te Kortgene, terwijl hij ver at A If All de °Plosbare KUNSTMEST Dfllf ïlll voor kamerplanten, 40 cL p. fl. rUllUll m' f?ratïs verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadwinkels (Ingez. Med.) is hier diepblauw, even blauw als de lucht. Terwijl de lucht his? en daar een wit wolkje heeft, heeft de zee alleen een witten zoom, één smallen rand van schuim. Deze zee is niet zoo machtig als onze rusteloozer, onstuimiger Noordzee, die alle tinten tusschen grijs en groen en vele daarbuiten heeft, maar is ten slotte toch levend water, water waar men uren op ban staren, zonder zich te vervelen, zonder te weten wat men denkt. En als de zon heerlijk warm is, verminderen onze gedachten, tot we hel tijdelijke Nirwana van den slaap bereikt hebben. Uit zoo'n slaap te ontw,aken is iets anders, dan uit bed springen in een bij tende gemeene kou, die je in een stem ming brengt om uitvoerige critieken te leveren op de inrichting van dit onder- maansche. Deze kou is het, die eerst het personeel dwingt om te laat te ko men en dan den chef in een stemming brengt om het geheele personeel sf'uk voor stuk met ontslag op staanden voet te bedreigen. Hier ontwaken we door en door warm, met het aangename idee: nu wordt het tijd voor het apéritif. Een apéritif kunnen we in Holland ook nog wel eens drinken, hetgeen ons doet be sluiten nog een half uurtje te wachten kijkende naar de zee, en naar het pu bliek, dat hier altijd de moeite van het bekijken waard is. We zouden het betfin van den middatf kunnen gaan wandelen. Voor een uur of vijf kun je nergens dansen, en in ieder geval moet ik pas tegen dien tijd in de hall van Hotelzijn. Men kan langs de zee wandelen, naar het monu ment des Morts, dat in het heldere zon licht schrijnend wit is. Loopt men door dan komt men bij een haven, die voor de Marnix te klein was, waarom deze zich moest vergenoegen met de baai van het onbeteekenende Villefranche. Aardiger is misschien de volksbuurt die men kan benaderen via de markt, keerde onder zoodanigen invloed v.an alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moest worden geacht de auto naar behooren te besturen. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch f 25 of 15 d.h. en intrekking van het rijbewijs voor 1 jaar. In hooger beroep. J. A. de M., 38 j. en P. H, V, 59 j. vertegenwoordiger, beiden te Amster dam hebben hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Rechtbank van 28 Dec. 1934, waarbij zij wegens! oplichting zijn veroordeeld tot zes maan- den gevangenisstraf. HET NOODLOTTIGE SCHOT TE ROTTERDAM. De vrouw van het slachtoffer erkent, dat de agent bedreigd werd. Uit het voortgezette onderzoek om trent het drama in de Mauritsstraat te Rotterdam, waar een varensgezel door een politie-agent werd doodgeschoten is gebleken, dat toen de agent aan de wo ning van H. kwam om inlichtingen in te winnen over het vernielen van de win kelruit en over de vechtpartij, H., die in zijn kamer zat, overeind sprong en om een bijl schreeuwde. De vrouw van H„ die ook in de kamer was, greep haar man beet, om hem tegen te houden. Er ontstond een korte worsteling, waarin de man de vrouw van zich afwierp en in dreigende houding op den agent af kwam. Een bijl had hij niet. Zijn vrouw had.» wetende, welk een woesteling haar man kon zijn, als hij onder drankinvloed ver keerde, de bijl reeds eerder weggestopt. Maar in het slechts spaarzaam verlichte kamertje heeft de agent niet kunnen zien of de man al dan niet een wapen had. Hij heeft hem gesommeerd te b ij- ven staan en toen H. hieraan niet vol deed, heeft hij zijn revolver getrokken en op het oogenblik, waarop H. vlak bij hem stond, met opgeheven rechterarm, heeft hij geschoten. Dit alles heeft zich in een zeer kort tijdsbestek afgespeeld Uit de plaats waar de kogel den kamer wand heeft geraakt, valt af te leiden, dat H. inderdaad zeer dicht bij den agent heeft gestaan toen het schot werd gelost. De N.R.C. heeft nog een onderhoud gehad met den hoofdcommissaris van po litie- Deze kwalificeerde, het gebeurde a's een allerbedroevendst dienstongeval, dat is voortgevloeid uit het risico, dat een agent in dienst nu eenmaal loopt en dat anderzijds een man, die zich ge draagt, zooa's het slachtoffer dit blijkt te hebben gedaan evenzeer loopt. Dr. J. M. Kolff, de politiegeneesheer, heeft lijkschouwing gehouden. Daaruit is gebleken, dat de kogel de linkerborst holte is binnengedrongen en dat hij het lichaam onder het rechterschouderblad heeft verlaten- Volgens den genoemden geneesheer is een dergelijk treffen al leen mogelijk, als het slachtoffer ira eenigszins schuinen stand tegenover den bedreigde heeft gestaan. Dit klopt geheel met de verklaringen van den agent en van de vrouw van het slachtoffer, die beiden zeggen, dat H. met opgeheven rechter arm voor derf 4'i r-ul i w:"ntn f «m vit»- die door enkele poorten vanaf de kade te bereiken is. Op de markt koopt men geen dassen, sigaren, scheerzeep of boe ken, maar groente, vleesch en bloemen Een bloem voor het knoopsgat is een goed idee; geef ik een vierkante Hol- landschen stuiver, dan wordt de vuur roode anjelier voorzien van een takje groen. Dan komen de nauwe straatjes, waar het altijd koel is. omdat de zon er niet kan komen. Etalages zijn op straat, zoodat een passeerende vracht auto dwingt tot het tijdelijk weghalen van de uitstalling, een en ander onder luidruchtige discussie en nadrukkelijk gebarenspel. Tenslotte beland ik in de Rue de l'Asile de Nuit, die na een tijdje doodloopt, in allemaal trapjes op een berg. Gedwongen op mijn schreden te rugkeerend, kom ik door een zijstraat je op het plein waar de autobussen staan. Deze doen me besluiten de rest van den middag in Cannes door te brengen. Een redelijk goede bus (alleen bij re gen lekt hij) brengt ons voor een schijn tje naar Cannes, waar het donker is. Mijn geleidster weet den weg en vindt een aardige dancing, waar het niet, als in de groote dancings in Nice, vol is van Engelschen, gigolo's en twijfelach tige dames, maar waar ook Franschen zijn, al ben ik niet de eenige vreem deling. Aan Fransche thee gewen je wel op den duur, niet aan Fransche ciga- retten. Heeft men de fout begaan, eeni ge te koopen, dan pelle men die uit het papier, stoppe de tabak (cq. surrogaat) in een pijp, en rooke die buitenshuis op. Een voordeel van Fransche cigaretten is, dat ze uitgaan als men niet rookt, een ander, dat ie niet gauw aan een tweede begint. De echte Franschman rookt voor Hollandsch gevoel heel wei nig. Men rooke dus buitenlandsche ci garetten, hetzij meegenomen uit hel va derland, hetzij hier gekocht met onge veer 100 pet. opslag. agent stond, met de linkerzijde eenigs zins meer naar hem ioegewend. De vrouw van het slachtoffer heeft te gen den afdeelingscommissaris en den' boofdcornmissarL, toen deze ter plaatse zen onderzoek instelden gezegd: ik kan met de duurste eeden bezweren, dat den agent geen schuld treft. Mijn man heeft den agent bedreigd en hij wilde hem te lijf. Den bijl had ik verstopt, wetende welk een woesteling mijn man soms kon zijn. De agent moet hebben gehandeld, zooals hij heeft gedaan, omdat hij zich ernstig bedreigd gevoelde. De agent heeft nog voor hij schoot gezegd: Denk er om, kom niet nader, maar mijn man wilde niet luisteren. Tens otte toonde de vrouw zich nog begaan met den agent, dié na het ge beurde zeer ontdaan was. EEN POOTIGE AGENT. Gister nacht waren 3 mannen op bezoek bij een 47-jarige kamerverhuurdsier aan den Hang te Rotterdam. Er onstond ruzie, waarop de vrouw de assistentie van een agent inriep. Deze verzocht de 3 man nen mee te gaan naar het. politiebureau voor een verder onderzoek. De mannen wilden hier niets van weten en zij wier pen zich op den agent. Er ontstond een hevige kloppartij, waatbij over en weer harde klappen werden uitgedeeld. Eén van de mannen is er opeens van door gegaan. De agent trad a s winnaar uit het strijdperk en hij wist de beide andere mannen op te brengen. Bij de vechtpar tij is zijn uniform aan flarden gescheurd. De derde man is later in den nacht van zijn bed gelicht. De drie mannen zijn op gesloten. en springende lippen APQjteH DFSÖ'GJStEN ;N is (Ingez. Med.} 'a3 wiisw LOOP DER BEVOLKING. CADZAND- De bevo'king dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. j.l. 956 per sonen (496 m. en 460 v-). Er werden in 1934 geboren 12 jongens en 4 meisjes; vestigingen 20 m. en 24 v. pers.; over leden 4 m- en 3 v. pers.; vertrokken 18 m. en 18 v. pers. (Bevolking einde 1933: 939 personen). HOEST VERKOUDHEID HEESHEID. per ons 40 en 25 cent. Drogisterij 1 in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. In Nice moeten we dineeren. Aanbe velenswaard zijn huitres, oesters, die niet rond maar langwerpig, en niet duur maar goedkoop zijn. Bovendien kan men wijn per glas krijgen. Het leven in de Fransche cafés is zeer goedkoop: ook de Franschman zelf maakt er druk ge bruik van. Eet men vleesch of groente, dan krijgt men geen aardappels maar brood. Dit geldt niet voor de groote ho tels, waar het leven is als in alle groo te hotels, maar wel voor de echt Fran sche gelegenheden, die ik veel grappi ger vind. Voor een duur diner behoef ik niet naar Nice te gaan, maar een diner met jambon d'York en brood heb ik nergens elders gegeten. Probeer nu eens te bedenken, dat 't nog maar enkele weken geleden is, dat ik Gaby Morlay zag dansen, dat Mis- tinguett met een glimlach op haar vrien delijk oud gezicht „daag" tegen me zei. Dat het nog geen maand geleden is, dat ik in de hall van het Casino de Monte Carlo een donkere vrouw zag zitten, gehuld in wat mij scheen een stel bruin pluche tafelkleedèn: een Mohamme- daansche in traditioneel costuum. En dat voor het Hotel de Paris een neger in een schitterende uniform voor por tier speelt. En dan die luisterrijke pak jes van de politieagenten in Monaco: je zou een gevecht met zoo een agent be ginnen, om één van die epauletten te veroveren teneinde met dezelve je ka mer een middeleeuwschen glans bij te zetten. En hier is het te nat voor een winterjas, te koud voor een regenjas; I de wind belet het medenemen van een parapluie, en als men den geheelen dag thuis blijft zitten, dan krijgt men zelfs 1 met pantoffels aan nog koude voeten. Geef dan het Zuiden, waar zon is, en waar men bovendien na een uurtje spo ren in de wintersport zit. We hebben echter geen keus, steken dus een pijp op, en probeeren er van te maken, wat er van te maken valt.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7