HOESTTABLETTEN MENTHOL PARELEN JUJUBESDROPl SALMIAKPASTILLES I KNOP""*" binnenland. hei». SGHULTE EN THIEME SGHULTE EN THIEME MIDDELBURG. ZOUTE SGHULTE EN THIEME liSSINGEN. WALCHEREN. SGHULTE EN THIEME SGHULTE EN THIEME 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D, gfOSGUPEN. MIDDELBURG HOEST VERKOUDHEID HEESHEID. 1 Ovaal, per ons 20 cent. Drogisterij in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. «MUSHMKMWX 1 iv- «wwat* - de petroleumproductie vast te stellen en dat de regeling van de productie van ruwe olie een aangelegenheid is van de verschillende afzonderlijke staten en niet van de federa'e regeering- Het Hoog ste Gerechtshof heeft met zijn uitspraak deze opvatting bevestigd. Dit beteekent dus, dat de voorschriften van Minister Ickes inzake de beperking der petro leumproductie niet meer toegepast mo gen worden. De gevolgen van deze beslissing zijn nog niet geheel te overzien. Voorloopig, zal de productie van „hot oil" er ver moedelijk wel sterk door toenemen. Reeds werd gemeld, dat in het gebied van Oost-Texas tien raffinaderijen van „hot oil" hun bedrijf hebben hervat, er mede rekening houdende, dat het con- trêle-aDparaat van dezen afzonderlijken staat de illegale productie niet zal kun nen tegenhouden. Toch zal niet in on- beperkten omvang geproduceerd kunnen worden, wanneer de voorschriften, die het vervoeren van illegaal geproduceer de petro'eum verbieden, streng worden toegepast- Inmiddels is minister Ickes doende, een nieuwe wetgeving voor de petroleumindustrie te ontwerpen, die niet met de grondwet in conflict zou ko men. De stabi'isa'ie van de Amerikaan-1 sche petroleummarkt, te verkrijgen door aanpassing van de productie aan het verbruik, is door de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof in elk geval op nieuw vertraag^. Op de stemming voor aandeelen Kon. Petroleum heeft dit een ongunslitfen invloed gehad. Na een koersverbetering in het begin dezer week is later een reactie ingetreden. Er is onder de tegenwoordige verhoudin gen dan ook weinitf reden, om de posi tie van de Koninklijke optimistisch te beoordeelen- De lage prijzen, die gedu rende een groot deel van het jaar in Amerika hebben gegolden, moeten wel tot een daling van de ontvangsten van de Amerikaansche dochtermaatschappij der Koninklijke-Shell,, de SheU Union Oil Corporation, hebben geleid. Daarte genover staat vermoedelijk geen verbe tering der financiëele resultaten in an dere landen, aangezien ook daar het prijsniveau voor petroleum en petro- leumproducten laag is gebleven. Betwij feld moet voorts worden of de in 't laatste jaarverslag van de Koninklijke voor spelde sterke stijging van het verbruik van Dieselolie reeds in het afgeloopen jaar is ingetreden. Een boekwinst op i zilverbezit der Koninklüke zal wel ge compenseerd worden door een nieuw verlies op het bezit aan Ponden,, die immers in den loop van 1934 verder in waarde zijn gedaald. Zoo zal het jaarverslag der Koninklij ke te zijner tijd wel weinig hoopvolle punten bevatten, hetzij dan dat in de eerstkomende maanden een wijziging ten goede in de algemeene positie der petroleummarkt mócht intreden, waarop de kans vooralsnog niet groot is. Op de meeste andere afdeelingen der beurs heeft de opgewekte stemming waarin het nieuwe jaar was aangevan gen, zich weliswaar ook niet geheel kun nen handhaven, maar toch is de grond toon aanmerkelijk beter dan voor de jaarwisseling, dank zij de gunstigere be oordeeling van de politieke situhtie. Deze heeft er toe geleid dat gelden, die bij de jaarswisseling vrij zijn gekomen, weer in beperkte mate zijn belegd in aandeelen, waarvan men over het afge loopen jaar een dividend meent te mo gen verwachten. Het rendement op zul ke aandeelen op basis van den tegen- woordigen beurskoers is weliswaar ge ring, maar ook dat op de obligatiën wordt voortdurend lager. De 4 pet. lee ningen, die in de eerste week van het nieuwe jaar aan de markt zijn gebracht, w.o. die van f 25 millioen der gemeente Amsterdam, die a 99 pet, en die der Bank voor Nederlandsche Gemeenten die a pari werd geëmitteerd zijn be langrijk overteekend en laatstgenoemde leening wordt zelfs reeds een paar per cent boven pari verhandeld. Ook de oude staats- en gemeenteleeningen zijn verder in koers gestegen, de 3K pet. Nederland zelfs tot pet. boven pari en onder deze omstandigheden wordt de kans op succes van eventueele nieu we uitgiften met een rentevoet van 3% pet. zienderoogen grooter. De emissiehuizen, die waren blijven zitten met het bedrag der in he£~vorig jaar geëmitteerde 3% pet. leeningen, dat niet op de open markt kon worden ge plaatst, hebben dit thans voor een groot deel opgeruimd. De 3% pet. lee ning Noord-Holland, die langen tijd achtereen door de emittenten a 96 pet. werd afgegeven, kon weer een koers van 97 pet. bedingen. De 4 34 pet. en 5 pet. leeningen, die nog in de prijscou rant voorkomen, zullen, voor zoover de emissie-voorwaarden dit toelaten, binnenkort weer worden afgelost, resp. geconverteerd worden in leeningen met lageren rentevoet. Ook particuliere on dernemingen, die door inkrimping van het bedrijf gelden vrij hebben gekregen, maken voortgang met de aflossing van vroeger aangegane leeningen. Zoo heeft de Handelsver. „Amsterdam" het res tant harer 4% pet. en 4 pet. leeningen, tezamen groot f 6% millioen, per 1 April a.s. aflosbaar gesteld. Voor beleggers wordt de koers op de obligatiemarkt dientengevolge nog lan ger hoe beperkter en dit verklaart de, vooralsnog lichte, herleving der belang stelling voor aandeelen. Zooals uit het hieronder volgende koersstaatje blijkt, hebben de meeste noteeringen in de eer ste tien dagen van het nieuwe iaar een verbetering te zien gegeven. Een be spreking der afzonderlijke afdeelingen kan ditmaal achterwege blijven, aange zien zich geen bijzondere factoren heb ben voorgedaan, welke hierop van in vloed konden zijn. Vermelding verdient nog een toeneming der vraag en een daarmede gepaard gaande koersverbe tering voor dollarobligatiën met be twiste goudclausule, in verband met 'n voor eischers gunstige beslissing van de rechtbank te Antwerpen over de 5 pet. dollarleening Antwerpen 1928, waar voor dezelfde goudclausule geldt ,als voor de dollarleeningen der Bataafsche en der gemeente Rotterdam. Het ge meentebestuur van Antwerpen zal in- tusschen van het vonnis in hooger be roep gaan. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Ind. Handelsb. 61%66%64 Ned. Handel Mij. 25%27. H.V. „Amsterdam" 148154%152, Javasche Cultuur 747877%. Amsterdam-Rubber 8996%. Serbadadi 596865. Deli Batavja Mij. 146149%146. Senembah 126%—141—-138%. Aku 29—32%—30%, Philips' 220—225—223%. Unilever 7480%. Ned. Gist en Spiritus 400408. Kon. Petroleum 132%140137. HOEST VERKOUDHEID HEESHEID. EXTRA STERK. Per ons 45 cent. Drogisterij in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. Bovendien leidt automatiseëring tot een grooteren toeloop van nieuwe abon- né's: dit maakt weer personeel noodig, zoodat de behoefte aan personeel niet zoo vermindert als men verwachten zou. Overigens wordt door de geleidelijke in voering van de automatiseering de min dere behoefte aan telefonisten door het natuurlijk verloop van deze categorie opgevangen, zoodat van noodgedwon- genn ontslag geen sprake is. Tenslotte staat tegenover de geleidelijke inkrim ping van het corps telefonisten een uit breiding van werkgelegenheid voor man nelijke krachten (n.l. technisch perso neel, als instrumentmakers e.o.) TELEURSTELLEND. Het Handelsblad schrijft: Het schaarsche nieuws, dat bekend is geworden over den stand der handelsbe sprekingen tusschen Nederland en Bel gië, stemt niet zeer hoopvol. Wel is waar zijn nog geen definitieve beslissingen gevallen, en worden de industrieele, agrarische en steenkolenbelangen door subcommissies nader bestudeerd, maar de korte verklaringen van den eersten Nederlandschen gedelegeerde, den heer Lamping, waarvan onze Brusselsche cor respondent melding maakte, wijzen niet op rooskleurige resultaten. Wij zullen, volgens dezen zegsman, al heel tevreden kunnen zijn wanneer wij er in slagen, te houden wat wij hebben. Van ver ruiming van afzetgebied zal in dit geval weinig sprake zijn. Was onze cor respondent goed ingelicht, dan heeft men van Nederlandsche zijde wel ge tracht om daartoe op basis van weder- keerigheid te geraken. Volgens deze le zing zou Nederland zich bereid ver- k'aard hebben zijn grenzen verder dan tot dusver te openen voor Belgische in dustrieproducten, op voorwaarde dat België zijn invoercontingenten voor Ne derlandsche landbouwproducten zou ver- grooten, en den Nederlandschen kolen- export zou vergemakkelijken. Van Bel gische zijde zou men echter op deze punten geen toezeggingen kunnen doen. En wat de kolen betreft, wijzen de be richten eerder op een verdere bemoeilij king van onzen uitvoer dan op verge makkelijking. Dit eerste bilaterale contact tusschen twee leden van het z.g. goudblok, na de in September van het vorige jaar te Ge- nève ingeleide pogingen der zes Euro- peesche goudlanden (Frankrijk, Italië, ZwitseUand, België, Luxemburg en Ne derland) om tot betere onderlinge eco nomische samenwerking te geraken, stelt ernstig teleur. DE OPZEGGINGSTERMIJN VAN ARBEIDSO VEREENKOMSTEN. Naar aanleiding van de desbetreffen de vragen van het Tweede Kamerlid Drop bij de behandeling van justitie, word overwogen de wet met betrekking tot den opzegtermijn van arbeidsover eenkomsten te wijzigen. Vanwege de Staatscommissie-Limburg, die te dezer zake van advies dient, heb ben de hoofdbesturen van de werkge vers- en werknemersorganisaties thans het volgende drietal vragen ter beant woording ontvangen: lo. hoeveel ontslagen zijn er gedu rende de laatste jaren bekend gewor den? 2o. welke termijnen van opzegging zijn daarbij in acht genomen? 3o. zijn u klachten bekend geworden over te korte opzeggingstermijnen? De antwoorden worden uiterlijk 19 Januari verwacht op het departement. (N. R. Ct.) DE AUTOMATISEERING VAN DEN TELEFOONDIENST. Het Ned. Correspondentie-bureau deelt mede: In zijn Nieuwjaarsrede heeft de direc teur-generaal der P. T. en T. o.m. als zijn meening te kennen gegeven, dat in dezen tijd de behoefte aan personeel niet meer verminderd moet worden dan strikt noodig is. Voornemens met be trekking tot mechanisatie, welke in nor malen tijd verwezenlijkt zouden worden, blijven daarom thans rusten als die me chanisatie niet bepaald noodig is om tot bedrijfsverbetering te komen. Deze laatste overweging nu geldt voor de automatiseering van de telefoon, waarom het om geheel andere belangen gaat dan b.v. bij het graven van een ka naal. Bij laatstgenoemd werk kan in tij den van werkloosheid overwogen wor den dit uit te voeren met handenarbeid in plaats van met gebruikmaking van mechanische hulpmiddelen; het uitein- delijk resultaat immers is in beide ge- j vallen hetzelfde. De automatiseering van de telefoon heeft echter een geheel ander karakter. Deze beteekent niet zoozeer een ver vanging van handen- door automatischen arbeid, dan wel vervolmaking van den dienst waardoor mogelijkheden worden geopend, welke men aan het Nederland sche publiek niet mag onthouden. Autobusconcessie. Ged, Staten van Zeeland hebben de vergunning verleend aan P. Scheele te Sluiskil voor een dagelijkschen autobus dienst, met uitzondering van den Zon dag, van Axel over Zuiddorpe, Nieuwe- Molen, 't Zand, Koewacht, Heikant, St. Janssteen naar Hulst en omgekeerd voor den tijd van 5 jaar verlengd. Voor de jeugdige werkloozen. De jeugdige werklooze timmerlieden en meubelmakers uit deze gemeente kunnen zich Maandag en Dinsdag in het Hospitaal aangeven voor practische te werkstelling voor een uitkeering van 2.50 per week. Oneerlijke helper. De politie heeft een man aangehou den, die Donderdags op de Markt een koopvrouw hielp bij uitstallen en in' pakken van haar koopwaar en zich daarbij aan diefstal van kleedingstukken zou hebben schuldig gemaakt en deze ten eigen bate verkocht of getracht, ze te verkoopen. Valsche gulden. Bij de politie is door een winkelier een door hem ontvangen valsche gulden gedeponeerd. Verantwoording ontvangsten over de maand December 1934 van het plaat selijk Crisis Comité alhier: Wekelijksche coll. f 82.32%, W. G f 0.50; school G f 4.98; pers. „de Duif" f 10; wek, coll. f 84.32; wek. coll f 101.83%; G. I. A. T. f 3.10; B. S. v. d. K. f 1.78; J. A. A. f 0.25; J. H. J. f 0.50; P. V. f 1; fa. R. A. P. f 1; fa. P. f 1; P B. f 2.50; H. J. C. v. d. W. f 1; Wed. B f 0.25; J. M. H, f 0.50; F. den H. f 0.50; P. D. B. f 0.50; J. W. v. S. f 1; W. J. B, f 1; W. H. f 1; M. J. K. f 0.50; A, H. M f 0.25; E. Ch. C. f 0.50; S. T. f 0.25; J. E HOEST VERKOUDHEID J HEESHEID. 1 Gewoon en gecandeerd. Per ons 35 cent. Drogisterij m in Het Huis met de Roode n Pilaren Middelburg. S. f 0.25; Wed. H. V. f 5; F. J. H. f 1; J. D. f 1; M. S. f 0.25; P. W. H. f 0.50; P. V. f 0.50; J. F. H. f 2; W. G. f 0.50; A. P. v. D. f 2.50; H. A. R. f 0.50; J. de K. f 2.50; Gez. de J. f 0.50; P. J. B. i 1; J. J. O. f 0.50; H. v. M. f 1; J. H. H. f 0.50; ds. A. L. f 1; P.h. S. f 1; Fam. N. F. D. f 2.50; J. G. V. f 0.50; J. H. f 0.50; b. M. f 2.50; P. S. f 1; F. V. f 0.10; E. J. P. f 0.50; A, D. f 0.50; C. de V. f 0.50; S. B. f 5; Mej. D. f 0.50; P. H. R. f 1; H. W. J. P. f 1; D. f 2.50; Wekel. coll. f 95.53; Arm. Raad f 5.01; Dagbl. P. f 78.90; Wekel. coll, f 102.00%; school G f 2.03%. Het girinummer van den penningm. is no. 188020. „Vlissingen Vooruit" ontbonden, In een vergadering van het bestuur der Vereeniging „Vlissingen Vooruit" is besloten deze vereeniging op te heffen. Dit besluit is met algemeene stemmen genomen. O EN W. SOUBURG. Donderdag hield de geitenfokvereeniging „Gemeen schappelijk belang" een propaganda-ver- gadering in café Dorpzicht, De voorzit ter de hr. J. Bakker opende met een korte verklaring omtrent het doel der bijeenkomst. De hr. J. Versluijs Szn. secr, der prov. vereeniging verkreeg daarna het woord om te spreken over het nut van de geilenfokkerij en de be reikte resultaten der Vereenigingen. Spr. hield een mooi overzichtelijk betoog, dat door alle aanwezigen zeer werd gewaar deerd- Verschillenden stelden na afloop vra gen, we ke uitvoerig werden beant woord. Tot de afdeeling, die 32 leden telden, traden óp de vergadering nog 11 nieuwe leden toe. De contributie werd vastge- ste'd op f 0,50 per lid per jaar. Het dek- geld voor leden op f 0,75 per geit. Voor niet leden is het dekgeld f 2 per geit. Tevens betalen nieuwe leden f 0,25 in- trée geld aan de prov. vereeniging. De hr. A. de VUser werd als 2de bok- houder te Abeele benoemd. Een voorstel voor een geitenverzekering werd ver worpen. De vergadering was door onge veer 40 personen bezocht. HOEST VERKOUDHEID HEESHEID. per ons 40 cent. Drogisterij in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. HOEST VÉRKOUDHEID HEESHEID. Per ons 20 cent. Drogisterij §f in Het Huis met de Roode Pilaren Middelburg. SLUIS. Vrijdagmiddag had in de o.l. school alhier het officeele afscheid plaats van de onderwijzeres, mej. I. E. Stockman, die aan deze inrichting on geveer 2 jaren werkzaam is geweest. Bij het afscheid waren aanwezig het hoofd de heer LI. Kerpestein, zijn echt- genoote, een kweekeling met akte de heer J. Almekinders en verder de leer lingen van alle klassen. De hoogste klasse was bij deze ge legenheid feestelijk versierd en op het schoolbord stond in fraaie blokletters te lezen: „Lang leve de Juffrouw! en daaronder: Haar dankbare leerlingen, De scheidende juffrouw moest plaats nemen op een versierde voor haar be stemde stoel. Allereerst trad als spreker op de heer Kerpestein voornoemd, die met weemoed herdacht, dat thans het uur van scheiden was aangebroken en dit niet, zooals bij juffrouw Durieux wegens hoogen ouderdom, maar om de haar bekende redenen. Steeds is mej. Stockman een heele beste leerkracht geweest en alle kinde ren h,adden veel met haar op. Thans wacht haar echter nog een dankbare taak, aldus spreker, in haar verdere leven. Nadat het hoofd der school de juf frouw daarna met een handdruk h,ad bedankt en haar namens hem en de kinderen een prachtig etui met zilve ren lepel en vork, waarop ingegrift stond: O.L.S., 11 Jan. 1935, had aange boden, sprak de scheidende op ontroer den toon woorden van dank en hooote dat haar opvolgster eveneens zoo in den smaak zal mogen vallen. Daarop kreeg de heer Almekinders het woord, die zich aansloot bij de woorden van het hoofd der school en ook de juffrouw dank zei voor de pret tige samenwerking, die steeds bestaan heeft. Daarop werd door de kinderen het „Afscheidslied" v,an Douwes gezongen, waarop de juffrouw de kinderen ont haalde. Nadat daarna nog de kleintjes eenin'e liedies hadden gezongen, was de plech tigheid ten einde. CITY. wandelende Jood. Het hoeft nauwelijks betoog dat de verfilming van Temple Thurston s b kende treurspel „De wandelende Jood geen gemakkelijke opgave is geweest Bij aandachtige beschouwing zal men dan ook wel eenige onvolkomenheden ontdekken. Evenwel dient voorop ge steld dat deze verfilmde Christus-legende boeiend spel laat zien 1Eenige episoden mogen wat lang gerekt zijn, aan g heel doet dit niet af; de {llnLht0"dtJ^ aandacht aldoor gespannen Dit is wel in hooge mate gelegen m het meester lijk spel van Conrad Veidt. Het is niet al leen de hoofdrol, welke hij vervult, hij beheerscht de geheele film- Alleen reeds dit magnifieke spel loont een gang naar de bioscoop. n De film is verdeeld in vier phasen. De eerste is de geschiedenis van een rijk koopman, die de vrouw van n anderen rijken koopman heeft overgehaald man en kind voor hem te verlaten. De zieke vrouw zoekt genezing bij Christus. Hoe wel haar man dit aanvankelijk niet wil de toestaan, besluit hij tenslotte Christus te vragen zijn vrouw te gene zen. Het antwoord bevredigde hem niet, Op den kruisweg spuwt de koopman den Heiland. Christus hem ziende zeide daarop „Ik zal op U niet wachten, maar <sij zult wachten op Mij, totdat lk tot U wederkeer".... Thuis gekomen zijn vrouw doodvindende en zijn zelfmoord poging mislukt ziende, begrijpt hij dat hij niet kan sterven, maar zal moeten e- ven De tweede phase speelt tijdens den eersten Kruistocht. De onbekende rid der kan niet sterven; hij wint elk kamp gevecht. De vrouw die zich op hem ver liefd herinnert zich den wandelende Jood. Terwijl de kreet „onrein' door het kamp klinkt gaat zij heen.... De figuur van de wandelende Jood ziet men in de derde phase als koopman levend met zijn vrouw en kleinen^ zoon. De laatste sterft en zijn ega gaat in een klooster. Zijn pelgrimstocht vervolgend zien we den wandelende Jood in de vierde phase ten tijde van 'de Spaan- sche Inquisitie. Als geneesheer vereert arm en rijk hem. Door spionnen verraden wordt de Jood voor 't tribunaal geleid en tot den dood op den brandstapel ver oordeeld. Het eind van zijn vloek is thans gekomen. Deze laatste episode is een aangrijpend slot, waarbij het spel van Conrad Veidt voortreffelijk is. Men verzuime deze boeiende film niet. Het geheim der duikboot. Een onderzeeboot zinkt na een hevig gevecht met haar bemanning en met 'n groote goudschat naar den bodem der zee. De goudkoorts krijgt eenige over levenden die de juiste plaats van den millioenschat op den zeebodem weten, te pakken. Met eerlijke, doch ook on eerlijke middelen vechten zij om den buit alleen in 't bezit te krijgen. Interessan ter lijkt ons echter de wetenschappe lijke expeditie aan boord van welk schip de twee goud-concurrenten zich bevinden. Het duiken met de duiker klok, de overval door een poliep en het te hulp snellen van den duiker zijn span nende momenten, en uitstekend gefilmd, In de hoofdrollen Ralph Bellamy en Fay Wray. ELECTRO. Het liefdeleven van Hendrik VIII. 1 (-§-) Hendrik VIII, de tweede k°.ni?| I uit het huis Tudor, die van 1509-1547 in Engeland den scepter zwaaide, be hoort tot de historische hguren, die nogal over de tong zijn gegaan. Zijn hu welijksleven gaf daar aanleidng toe, al heeft de overlevering er wel eens erger tafereelen van opgehangen dan de historische feiten schijnen te wetti gen, De film stelt hem ook niet ten toon als een regelrechte blauwbaard; meer als een onberekenbare, onbeheerschte despoot, die naast zijn vele slechte, zijn goede oogenblikken had. Zes maal is Hendrik getrouwd ge weekt. De film begint met de tragische ontknooping van het tweede huwelijk: Anna Boleijn zal worden onthoofd en onmiddellijk daarna wil Hendrik in den echt verbonden worden met Jane bey- mour. Dit begin legt direct een accent: de film wil zich minder ophouden met staatkundige dan met zekere roman tische waarden. In politiek op zicht toch zijn de eerste beide huwelijken I van vee', meer importantie dan de vol- gende vier- Hendrik VIII is door die eerste beide immers in strijd gekomen met den Paus. Deze weigerde zijn toe stemming voor de ontbinding van t hu welijk met Catharina van Arragon. Hen-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6