C4L0UIMA1. VERKOUDHEID KERKNIEUWS. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. 3EURS1UËR10METER van Zaterdag. LANDBOUW. GENEN8D NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSIN. voorkomen en genezen mei TABLETTEN NATUURLIJK KALKPR0DUCT ZEEUWSCH-VLAAN9EREN O.D. AMSTERDAM. 12 Jan. Hei eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee- -ing van hóden Ned. 31 1000-4 102%—102 Ned. 33 1000-4 102%—102 Ned. 34 1000-4 102%—102 Certificaten-3 92%—92% O. Indië 34 1000-4 101%—101 Denemarken Oblig. 192fr% 991%99% Duitschl.. f 100-7 30—30% Engeland 1960-90 4 74—74% Zwitserl. Oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. '27-4% 100%100% Amsterdam 1933-5 101% Amsterdam 1934-4% 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Roterdam 1926-1930-4% 100%—100% BeBrlijn 1925-6% 17%—17% Zeeuw. Hyp. B-5 100%- A Amsterd. Bank 100100%. C Rott. Bankver. 9191. A Twentsche Bank 78 A Pref. Gruyter en Zn. A. 128%129. A Pref. Jurgens A 100%100%. A 'Ned. Gist- en Spiritusf. 409.407%. A De Schelde N.B. 15 A Ver. Papf. v. Gelder 37%37%, C Am. Car en Foundrf 11%11%. C Am. Smelt en kef. 22%22. C Farbenind. I.G. 52 C St,and. Brands 11%11%. C U. States St. C. 23%—22%. C North Am. Cy. 8%8%. A Born. Sum. H.M. 133134, A Linde Teves en Stokv. 61%61. A Ned. Wol Mij. 67—67%. A Singkep Tin M. 76%76%. A J. C. Japan Ln. 23%23. A Rotterd. Lloyd 28%- Zeeuws. Hyp. B-4% 100% Cities Service Cy. P. 1958 5 23%23 AI S. M. Nederland 29% A Amst. Thee C.M, 42%43%. nederlandsch fabrikaat 'amsche chininefabriek (Ingez. Med.) ktt*a»4&tr« .-.xaam. kacülimtfkkftt MciMn&jriAiu&t-x van koningschutter uit aan de heeren C. de Jonge, W. M. van Oosten, J. v. Oosten Mz., en A. de Muijnck en het brevet van scherpschutter aan Jac. de Jager, Corn. Rijk, Jac. Nijsse Mz., D. J. van Oosten en C. Steketee. Verder toonde hij een aantal foto's van den Landdag, den vorigen zomer te Vlissingen gehouden. Voor de afdeeling was het een uitste kend geslaagde avond. KATTENDIJKE. In de raadsvergade ring van Donderdag deelde de voorz. mede, dat de gemeentebegrooting 1935 nog in behandeling is bij Gedeputeerde Staten en dat de gemeenterekening over 1933 door dat College definitief is vast gesteld. Wijziging werd voorgesteld voor de classificatie voor deze gemeente in de gemetenfondsbelasting, wat met alge- meene stemmen is goedgekeurd. De Pensioenraad wenschte een besluit tot bevestiging van pensioensgrondslag van den burgemeester, secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand. Begin van brand in 't ziekenhuis. TERNEUZEN. Vrijdagmiddag werd bemerkt, dat het hevig rookte in den kelder van de centrale verwarming in het ziekenhuis alhier. Het stond daarin zóó vol rook, dat men er niet meer in durfde gaan, doch de brandweer alar meerde. Deze was spoedig met de auto motorspuit ter plaatse. Bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de haard van het vuur gelegen was in een nevens den stookkelder gelegen keldertje, waar eeni- ge zakken en rijshout geborgen waren, dat. nu wegens de koude wat harder gesiookt moest worden, in brand was geraakt en smeulde.. Een der brandweer lieden heeft met een ^natten zakdoek voor den mond met een minimax in het keldertie weten door te dringen en toen in korten tijd den brand gebluscht, zoo dat alles goed afliep en de spuit geen dienst behoefde te doen. Handdorschen, HONTENISSE. )Bij het gemeentebe stuur zijn een vijftigtal verzoeken inge diend om in aanmerking te mogen ko men voor een loontoeslag op het met den vlegel dorschen van tarwe en peul vruchten. De landbouwers kunnen met dit werk beginnen onder naleving van door het (Semeentebestuur medegedeelde voorwaarden. Ds. C. L. Voorhoeve ernstig ongesteld. Naar het „Vlissingsch Predikbeurten blad" mededeelt is ds. C. L. Voorhoeve oud-predikant der Ned. Herv. gemeente te Vlissingen ernstig ziek. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de chr. school te Raamsdonkveer de heer A. C. Saane te Vlissingen, Aan mej. S. M- Brand is op haar verzoek met ingang van 15 Maart a.s. eervol onlslag verleend als hoofd van de Wilhelmina fröbelschool te Bres ken s en ts in haar plaats benoemd met ingang van gelijken datum, mej, C- M. de Bruijne, thans eerste hulp. Over het slaan van kinderen. Men schrijft ons: Actueel is het vraagstuk van het slaan van kinderen. Mag men kinderen slaan? Kan het slaan gemist worden in de op voeding? In paedagogische tijdschriften is deze kwestie weer aan de orde ge steld en op bescheiden schaal is er een enquête gehouden onder leer ingen van een H.B.S, De merkwaardigste uitspra ken zijn daarbij voor den dag gekomen, die' echter het stempel van het vluchtige oordeel van de jeugd dragen. Om over meer materiaal te beschik ken, heeft dr. Th. van Schelven door de Radio gepoogd ook volwassenen zich te doen uiten over slaag, dat zij in hun jeugd hebben gekregen. Er kwamen soms 60 brieven per dag in van men- schen, vaak ouder dan 70 jaar, die de k appen uit hun jeugd nooit hadden ver geten en nooit hadden vergeven. De enorm sterke psychische indruk van slaan in de jeugd komt telkens weer ta voorschijn bij de behandeling van ner veuze' en zenuwzieke mannen en vrou wen. De Radio bereikt niet iedereen, de Pers is eer: nog belangrijker communi catiemiddel en daarom wordt op deze wijze iedereen, die op dit punt herinne ringen heeft, verzocht verslag uit te brengen omtrent hun ondervindingen, eventueel anoniem. Het kortste en het uitvoerigste be richt, alle zijn welkom, maar het moet' eigen ondervinding zijn, zelf zijn meege maakt, al is het maar als toeschouwer. Door deze enquête over het slaan kan een groote dienst bewezen worden aan de' komende geslachten. Het gewicht van dit vraagstuk eischt de- medewerking van duizenden, om te komen tot een conclusie, die geldt voor de geheele Ne- derlandsche jeugd en van gelijk nut is voor ouders, paedagogen en kinderen. Berichten worden gaarne ingewacht door de Radio-Vo'ksuniversiteit Holland, Westzeedijk 145 Rotterdam, NEDERLANDSCHE KOOPLIEDEN IN VROEGER EEUWEN. Voor de Geschied- en Letterkundige Vereeniging te Middelburg, sprak gister avond dr. P. J. Bouman over enkele koopmanstypen in vroeger eeuwen. Het begrip Nederlandsch koopman vat spre ker op in Groot-Nederlandschen zin. In de tweede helft der 16e eeuw is er een verschuiving waar te nemen van den landhandel naar den zeehandel, 't Is een lijd van ontdekkingsreizen, die groote risico's met zich bracht. Tijd van munt- verandering, van gebrek aan zekerheid en verkeersrisico. Tijd van snelle op komst maar ook van snel verval- Spr. schetste het leven van Balthasar de Moucheron, wiens vader zich om streeks 1530 in Midde burg vestigde. Hij nam het initiatief voor den Noordelijken doorvaart naar Indië, maar bracht het niet verder dan Rusland, waarop hij een levendigen handel ontwikkelde. Door zijn groote activiteit gaat het hem bijzonder goed en hij koopt o.a. het buitenverblijf „Munnickenhof" bij Grijpskerke. 1594 is een belangrijk jaar voor hem wat betreft zijn tochten naar Indië- Ook West- Indië trekt hem aan. Waarbij de Gene raliteit hem steunt. Daarna volgen rei zen naar Brazilië, die evenwel niet zoo gunstig zijn. De Moucheron verplaatst in 1598 zijn handelshuis van Mid delburg naar Veere en heeft dan een vloot van 18 a 20 schepen. Hij wordt getroffen door de op richting van de Oost-Indische Compag nie en lijdt verliezen. Het gaat hem dan bijzonder slecht; hij gaat failliet, In Frankrijk zwerft bij verbitterd rond en tracht met behulp van Hendrik IV tegen over de V. O. C. een Fransche Compag nie op te richten. In 1609 heeft men het laatst van hem gehoord. Wanneer hij stierf, is onbekend. De 17e eeuw heeft een ander karakter. Er is meer stabili satie gekomen in den kolonialen handel, en de kooplieden zijn rijk en machtig. Toch zijn er nog avontuurlijke geesten. Zoo o.a. Isaac Lemaire afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden en in Amster dam woonachtig. Hij richt de Brabant- sche Compagnie op die maar kort A Houth. Alberts 21%21 C Baltimore Ohio 8%8% A Southern Rlw. 9%9% C Union Pac. Rr. 6766% C Int. Nickel Cy. 14%15% Duitschl. '30 1000-5% 28%—25%-27%. A Koloniale Bnk. 30%30%. A N.I. Hbk. 1000 64%—64%. C Ned. H. M. 1000 27%— 27%-%. A Alt!. Kunstz. U. 31 31%. A v. Berkels Pat. 41%-43. C Calvé-Delft 49%—49%-50%. A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 242%—241. A Philips Gem. B. afg. 223224%. C Nnilever 80%79%-80. C Atnaconda Cop. 7%7. C Be.thlehem St. 20%—19%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. S+ates Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 168—166% A Kon. Petr. Mpij. 136%—136%-35% C Contin. Oil Cy. 10% 10% C Shell Union O.C. 4%4% bestaat wordt bewindhebber van de V.O.C., doch gaat er later met twist uit. Hij tracht de monopolistische macht van de V.O.C. te breken en treedt in relatie met den Engelschman Hudson, om een nieuwe weg naar Indië te vinden. Dat mislukt en in 1615 rust hij dan twee schepen uit onder commando van zijn zoon Jacques, die langs Zuid-Amerika naar Indië varen. In een geheime instructie deelt Lemai re zijn zoon mede hoe te handelen om de weerstand der V.O.C. in Indië te breken. Dat document geeft blijk van groote menschenkennis en doorzicht, doch spreekt ook van listigheid en gesle penheid. Als Jacques Lemaire aankom in Indië is gouvern-gener. Reijnst gestor ven en diens opvolger J. Pietersz. Coen die van ander hout gesneden is dan zijn voorganger, neemt Jacques gevan gen wanneer hij de instructie tusschen de scheepspapieren vindt. Op de terug reis naar Holland sterft Jacques Lemai re en Isaac procedeert met de V.O.C. Hij wint het en blijft tot zijn dood de V. O. C. bestrijden. Een heel andere figuur is Lodewijk de Geer die spr. schetst als een wel bewust koopman, die zich in Dordrecht vestigt en den wapenhandel bedrijft. Dan wordt hij door de admiraliteit naar Zweden gezonden om kanonnen te koo- pen en in dat land ontwikkelt de Geer zijn groote zaken. Hij krijgt goede re laties met Gustaaf Adolf, pacht ertsmij- nen in Zweden en streeft n,aar het mo nopolie, ook internationaal, van de wa- penfabricage. Hij geeft Gustaaf Adolf credieten, levert zelfs complete vloten en wordt in den Zweedschen adelstand verheven. Bij zijn dood laat hij een ver mogen achter. In de 18e eeuw loopt de Holland- sche handel terug. De export wordt ge troffen doch de geldhandel en het bank wezen ontwikkelen zich. Als type van dien tijd noemt spr. Gregorius Mees, die in 1720 opgenomen wordt in het bankwezen en het huis Mees tot grooten bloei brengt. Mees typeert de rust van de 18e eeuw, Dan komt de 19e eeuw, die wel op leving in den Kolonialen handel brengt, onder aanmoedigng van Wllem I, doch niettemin een tijdperk is van weinig energie. Na 1850 komen er steeds meer N.V.'s en hel grootbedrijf is in op komst. De invertatie van groote kapi talen op langen termijn brengt risico met zich. In die periode zien we Antho ny van Hoboken een plaats van betee- kenis innemen, aldus spr. Hij handelt eerst in boter, doch daarna is Kaap de Goede Hoop en Indië het gebied waar hij geld verdient. Hij grijpt elke moge lijkheid ,aan om fortuin te vergaren. Zoo ó.a. het passagiersvervoer op Indië. Zijn schepen hebben een goede reputatie. Hij wordt schatrijk en steekt zijn geld in grond. Tot op zijn 91e jaar is hij actief in zaken. Een van Rotterdam's groote mannen. De meer woelige tweede helft dier eeuw, bracht Lodewijk Pincoffs voort. Ook een Rotterdammer. Hij drijft han del op de Westkust van Afrika. In 1856 wordt hij lid van den gemeenteraad en daar vindt zijn vaardige geest een ruim arbeidsveld. Zijn rotsvast vertrouwen in Rotterdam's toekomst, doet hem vele plannen ontwerpen. Zoo de havenuit breiding aan den Zuidelijken Maasoever. Nadat hij eerst gepoogd had, met Cal- land in verbinding te treden bij 't graven van den Nieuwen Waterweg, hetgeen evenwel door de regeering voorkomen werd. De vele tegenstand in den gemeen teraad doet hem de Rotterdam'sche Handelsvereeniging oprichten. Een par ticuliere instelling, die hem tengevolge van de in 1873 ingezette crisis veel zorg baart. De zaken krijgen een geweldige vlucht m,aar het loopt mis en Pincoffs tracht de tekorten te stoppen door de zgn. wisselruiterij. Een debacle volgt en hij is thans de meest gehate man in Ne derland, wanneer het faillissement van dte bank hem de wijk naar New York doet nemen. Niettemin heeft Rotterdam de tegen woordige havens aan hem te danken. Spr. eindigde zijn lezing met te wijzen op het feit dat de 20e eeuw met zijn reglementeeringen op economisch gebied geen plaats meer biedt voor den vrijen zelfstandigen koopman, die misschien een historische figuur is geworden. C Tide Water Ass. Oil. 5%5% A K.N. Stoomb. Mij. 5% i A Ned. Scheepv. U. 31%30%-% A H.V, Amsterdam 154%154-% A Java Cult. Mij. 78% A N.I. Suiker U. 72%—72 A Deli Batavia 145%145% j C Deli Mij. 1000 133—132 A Senembah 138139 C Chicago Milw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 97%—96%-96 A Deli-Bat. Rubb. 73%—72%-% A Hessa Rubber 9692% A Serbadjadi S.R. 66%63%-% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 11 Jan. 12 Jan. Londen 7.25% 7.25 Berlijn 59.36 59.35 Parijs 9.76% 9.76% Brussel 34.66 34,62 Zwitserland 47.92 47.90 Kopenhagen 32.40 32.40 New-York 1.47% 1.47% i üins •jcsrjs&estc&titët Aku Suiker Young Amerika Markt -ObLMarkt Philips Industrie Rubber Unilever Koninkl. Schepen De Vrouw in de Litteratuur. Vrijdagmiddag j.l. hield de voordrachts- j kunstenaresse, Mevr. E. J. van den BroeckeDe Man in de Witte Zwaan te Middelburg den eersten litterairen middag van de cyclus „De Vrouw in de Litteratuur". Deze cyclus bestaat uit zes voordrachten, waarvan elk een afgeslo ten geheel vormt. Als titel van dezen eersten middag had mevr. Van den Broecke gekozen: „Bij de Moeder begint de Wereld' de beginregel van een vers van Henr. Ro land Holst uit haar bundel „Opwaart- sche Wegen". Allereerst behandelde spr. zes moe- j derfiguren uit den Bijbel: Eva, Sara, Re becca, Jochebed, Hanna en eindelijk de verpersoonhjking der zelfopofferende liefde: de Moeder-Maagd Maria, die haar moederhulp wil schenken aan ieder inen- schenkind, dat haar van noode heefl. Het Middeleeuwsche gedicht Beatrijs geeft dit beeld ontroerend zuiver weer. In het Oosten speelt de moeder geen belangrijke rol; daar is de vader alles. Zie de schilderij van den Verloren Zoon van Rembrandt, waarbij de moeder schuw om een hoekje kijkt, als de va der den zoon omarmt. Het motief van deze gelijkenis in Westersche opvatting vinden we op vele plaatsen in de littera tuur terug o.a. in „An meine Mutter" van Heine, „de Moeder" van Geevlen Gossaert, „Het Beloofde Land" van Ina Boudier Bakker enz., enz,, Hierna volgde de psychologische zijde van verschillende moederfiguren en het zooveel besproken Oedipus-complex, waarbij zoowel mannelijke als vrouwe lijke kinderen aan de moeder gefixeerd kunnen zijn. De Zwitsersche psychiater Jung vat dit op in veel wijdere zin dan Freud en ziet het als een vlucht uit het leven, het zoeken naar „Den Weg zu- rück". Het tragische conflict van den Engelschen schrijver Lawrence, de zoon, die gedurende zijn geheele leven aan zijn moeder bleef gefixeerd, is in „Son of Women" van Middelton Murry mees terlijk beschreven. Ook de figuur van Baudelaire belicht spr. in verband met het moedercomplex, waarna vele uitin gen van moedervereering in de littera tuur volgen. Tegenover de volmaakte moeder toont spr. verschillende vormen van egoisme in de moederliefde o.a. het egoisme van het bezit, het egoisme van- het ideaal en den sterksten vorm: het egoïsme van de persoonlijkheid. Met de schrijnende tegenstelling tus schen het ware moederschap en dat, wat er helaas vaak van gemaakt wordt, sloot Mevr. Van den Broecke haar belang rijke causerie, die afgewisseld werd met gevoelvolle voorlezing van talrijke frag menten, zooals men dat van haar ge wend is. itïfc gever financieel gelijk zou blijven of hij met de machine, dan wel met de hand laat dorschen. Velen vinden het echter te hoog en zouden met heel wat minder willen vol staan. Sommigen zouden alleen voor den toe slag willen laten dorschen, zoodat nel hun zelf niets kost. Een andere moeilijkheid is de fin,an- cieele zijde van de zaak voor de ge meentebesturen. Zij moeten hierbij een evengroot subsidiepercentage bijdragen als bij de crisissteunregeling of werk verschaffing. Daar er nu arbeiders zijn, die anders nooit werkloos zijn en nu wel gesteund zullen worden, wordt het aantal ondersteunden voor rijk en ge meenten grooter. Stel, d,at men alleen arbeiders neemt, die uitgetrokken zijn en voor crisissteun in aanmerking zou den komen, dan is dat weer niet vol gens de circulaire van den minister, die beslist dat het voor alle landarbeiders is, mits zij niet voor zichzelf of bij fa milieleden werken. Neemt men alleen crisis-werkloozen, din is dat een onbillijkheid t.o.v. de goede werkgevers, die nu nog men- schen in dienst hebben. Dan wordt ge holpen diegene, die niemand meer in 't werk heeft, 't Kan dus moeilijk an ders of het geeft voor de gemeenten grootere financieele kosten. Daartegenover staat dat het ook naar verschillende zijden zijn nut heeft als de menschen arbeid hebben en niet meer werkloos zijn. Het is slechts een proef, dus hopen we dat vele gemeentebesturen zullen besluiten het te probeeren. Het dorschen met den vlegel. De „Chr. Landarbeider" schrijft: De minister van sociale zaken h'eeft Zeeuwsch-Vlaanderen uitgekozen, voor een proef met 't zoogenaamd vlegelplan. In andere streken van ons land zal men misschien denken: die arbeiders daar in 't Zuiden treffen 't toch maar; voor hen behoort de werkloosheid, als de proef mocht gelukken, welhaast tot het ver leden^ Maar zoover is het nog niet. Heel veel moeilijkheden moeten nog worden over wonnen en beletselen uit den weg' ge ruimd eer zelfs deze proef ter hand ge nomen wordt. Allereerst dat het voor dezen winter niet veel meer zal beteekenen. Om de eenvoudige reden, dat bij de meeste landbouwers alles reeds machinaal ge- dorschf is. Vooral peulvruchten is er bijna niets meer te dorschen. Dan wordt er in de circulaire niet gesproken over gerst en haver. Waar hooren die bij? Eén v,an de moeilijkste problemen echter is wel: welk bedrag moet de boer bijleggen? Enkele gemeentebestu ren zijn van meening, dat deze 'een even groot bedrag moet bijpassen, zoo dat dus de arbeider voor 100 kg tarwe 2 maal 80 cent is f 1.60 zou ontvangen. Dit zou wel billijk zijn, daar het machi naal dorschen ook ongeveer 80 cent per 100 kg kost en het dus den werk EEN GEHEIMZINNIGE 'GESCHIE DENIS. Op Nieuwjaarsdag werd het plaatsje Dinteloord (N.B.) ver rast door een Italiaansch vliegtuig dat op een weiland een noodlanding maak te. De beide inzittenden, de bestuur der en de monteur hadden blijkbaar niet veel tijd en zijn terstond naar Amster dam vertrokken; zij deelden echter mee den volgenden dag terug te komen. Tot nu toe is het tweetal echter nog niet te Dinteloord verschenen en omtrent hun verblijfplaats weet men ook niets. In middels staat het vliegtuig nog steeds op het weiland bij Dinteloord, waar het dag en nacht bewaakt wordt, in af wachting van den terugkeer der eige naars. De toestand van het terrein is van dien aard, dat aan opstijgen wel niet te denken zal zijn. HET AUTO-ONGELUK TE ABCOU DE. Omirent het auto-ongeluk te Ab coude, waarbij, zooals gister gemeld, de dames v. d. R, die op den Amsterdam- schen straatweg, aldaar op het trottoir wandelend, door een auto werden ge grepen, verneemt de Msb. nader, dat de dochter, de 20-jarige mej. M. v. d. R. bijna onmiddellijk na het ongeluk is overleden, terwijhaar 60-jarige moeder, beenkneuzingen bekwam, WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Apel doorn vestigt de aandacht van belang hebbenden op de omstandigheid, dat sommige gewezen colporteurs van het Adminsitratiekantoor voor Aflosbare Waarden te Amsterdam, thans werk zaam zijnde voor het Apeldoornsche Ad ministratiekantoor voor Aflosbare Waar den (thans genaamd Nationaal kantoor voor Aflosbare Waarden), directeur Schram, op een vermoedelijk misleidende wijze de cliënten van het in liquidatie zijnde Amsterdamsche Administratie kantoor trachten over te halen hun verdere afbetalingen niet aan het Am sterdamsche, doch aan het Apeldoorn sche kantoor te doen. Het gevolg daar van is, dat zij, die zich lieten overhalen, door beide kantoren voor betaling wor den aangesproken. Men zij dus op zijn hoede. De Brigade-Commandant der Konink lijke Marechaussée te Siebengewald geeft een ieder en in het algemeen belang namens den Officier van Justitie te 's- Hertogenbosch ernstig in overweging geen relaties aan te knoopen met in-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2