ZEELAND. WEER EN WIND. BINNENLAND. NUMMER 9. TWEE BLADEN. VRIJDAG 11 JANUARI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. GEZONDHEIDSKOLONIES VOOR ZWAKZINNIGEN. DE REGEERING EN DE PARTICULIERE LIEFDADIGHEID. EEN TWEEDE STATENDAM. NEDERLAND-INDIE PER LUCHTSCHIP Bezwaren van de vereeniging Effectenbescherming. TWEEDE HYPOTHEEK VOOR BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN. GEHAKT IN BLIK. Op 21 Januari wordt een aan vang met de distributie gemaakt DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. De aankomst der Nederland sche voorzitters van stembu- reaux te Saarbrücken De eedsaflegging. Anthonie Donker. Een drama op de boot van Vlissingen naar Terneuzen. P. Z. E. M. EN OMZETBELASTING, GOES. De haven in 1934. Rijkspostspaarbank. VLISSINGEN. Ü!.GHER EN. Middelburg, ii-l-'35. Donderdag; hoogste lucht temperatuur 3.7 °C (38 °F): laagste 1 °C (34 °F). Heden 9 h: 2.3 °C; 12 h: 2.2 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 779 mm; laagste 774 mm. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot stormachtige, later af nemende Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen of natte sneeuw, lichte tot matige dooi. Hoog- en Laagwater te Hoogwater. Vr. 11 5.33 18.07 Za. 12 6.25 19.02 Zo. 13 7.25 20.15 Hoog- en Laagwater te Januari. ZUID-BEVELAND. I provinciale w 1 MIDDELBURGSCHE COURANT Jagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Adsertentiën 30 ct. per -egel, Ingez. mededeelinwen 60 ct. p. r. gij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux': Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—3 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regsk a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. nac „Brieven" of „Bevragen bureau dezer COK' rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De Centrale Vereeniging voor ge zondheidskolonies voor zwakzinnigen is gistermiddag in algemeene vergadering te Utrecht bijeengekomen ter viering van het 25-jarig bestaan der Vereeni- ging. Aan het voorafgegane noenmaal heeft prof. van Poelje, afgevaardigde van den minister van onderwijs, mededeeling ge daan v,an de benoeming van den heer M. C. M, de Groot te 's-Gravenhage, penningmeester der Vereeniging, tot ridder in de Orde van Oranje. Nassau. Deze mededeeling werd met een har telijk applaus ontvangen. Voor de bij eenkomst bestond groote belangstelling. Allereerst werd vertoond de film Zonneoord, het leven en werken in de gezondheidskolonie voor het ,afwiikende kind, waarin een aanschouwelijke voor stelling werd gegeven van de verpleging en verzorging van het misdeelde kind in het koloniehuis Zonne-oord te Ede. De film werd besloten met een over zicht van den groei der vereeniging. Daarna heeft mr. J. B. F. van Has selt, voorzitter der Vereeniging, een herdenkingsrede gehouden. Spr. wees op de uitbreiding, welke het werk der Vereenigng heeft onder gaan, door de inrichting niet alleen open te stellen voor zwakzinnige kinderen, doch door tevens op te nemen nndere groepen van misdeelden met namen: li chamelijk gebrekkigen, dooven en blin den. De exploitatie, zeide spr., geeft reden tot groote tevredenheid. Verrewep meeste scholen voor buitengewoon on derwijs zenden leerlingen naar het lust oord, dat op de Doesburgerheide te, Ede is gesticht. Spr. memoreerde dat de eer van het initiatief om dezen arbeid aan één lan delijke vereeniging op te dragen, toe komt aan den heer P. H. Schreuder en hoe daarna de heer P, Linthorst tot èp den dag van heden de groote stuw kracht voor de koloniehuizen te Ede is geweest. Deze pioniers hebben het zoover weten te brengen, dat thans drie huizen gedurende den zomer en tevens gedurende den winter zijn geopend en dat het totaal aantal verpleegdagen in het 25ste jaar de 25,000 heeft overschre den. Bij de Centrale Vereeniging zijn 27 vereenigingen aangesloten, die in plaatsen, waar scholen voor buitenge woon onderwijs zijn gevestigd, voor de uitzending zorg dragen. Vervolgens hebben tal van persono de vereeniging met ha,ar jubileum ge luk gewenscht. Naar de Tel. verneemt, is dezer dage de circulaire van den minister van soci ale zaken aan de gemeentebesturen te verwachten betreffende de berekening van giften van de particuliere liefdadig heid aan ondersteunden. Hierdoor wordt uitvoering gegeven aan den tijdens het begrootingsdebat door de regeering toe gezegden meerderen armslag voor de particuliere liefdadigheid, waarop spe ciaal de heer Aalberse sterk had aange drongen. De Holland-Amerikalijn heeft aan Wd- ton-Feyenoord opdracht gegeven om een ontwerp te maken voor den bouw van een nieuw passagiersschip, de z.g.n. tweede Statendam. Over de vraag of de eventueele bouw van het schip t.z.t. in Nederland zal plaats vinden met behulp van regee- ringscrediet, dan wel of de order in het buitenland ondergebracht zal worden, is volgens de Msb. nog geen beslissing ge nomen. De vereeniging effectenbescherminf> te Den Haag deelt mede, dat zij zich heeft gewend tot de directies der Stoom vaart Mij. „Nederland", Rotterdamsche Lloyd, Ned. Scheepvaart Unie en de Ppketvaart Mij. In verband met de mededeeling van dr. Eckener, in een interview, dat er in 1936 drie luchtschepen op stapel ge zet zullen worden, waarvan een be stemd zou zijn voor de verbinding Ne derlandNederlandsch-Indië, en deze plannen zullen worden ondersteund door een Nederlandsche stoomyaart maat schappij, verzocht Effectenbescherming aan de directies om inlichtingen, of zij op eenige wijze daarbij betrokken zijn. Effectenbescherming gaat uit van de op vatting, dat, waar de financieele posi tie dezer stoomvaartmaatschappijen als ongunstig beschouwd moeten worden, een deelneming ,aan de luchtvaart, wel ke waarschijnlijk met verlies zal wer ken, gelijk staat met ernstige benadee ling, der genoemde stoomvaartmaat schappijen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de regeering zich gewend tot de gemeente besturen die niet bereid bleken hun me dewerking te verleenen tot 't verstrek ken van 'n tweede hypotheek aan parti culieren voor den bouw van arbeiders woningen. In den brief van de regeering wordt erop aangedrongen, dat alsnog tot medewerking worde besloten. De be zwaren door gemeentebesturen tegen de regeling aangevoerd, worden in den brief aan een beschouwing onderworpen. De minister van binnenlandsche za ken heeft een circulaire aan de gemeen tebesturen gezonden betreffende de dis tributie van gehakt in blik. De minister deelt daarin mede, dat met de distributie van gehakt in blik thans een aanvang kan worden gemaakt. Gezien de beschikbare voorraden acht de minister het echter niet gewenscht, dat tot een onbeperkte distributie wordt overgegaan. De verhouding tusschen de hoeveelheden te distribueeren rund- vleesch in blik en te distribueeren ge hakt zal ongeveer moeten zijn als 2:1, zoodat van de totale te distribueeren hoeveelheden ten hoogste een derde ge deelte uit gehakt mag bestaan. In verband hiermede zal door de ge meentebesturen een regeling moeten worden getroffen, ingevolge welke de afgifte van een bus gehakt in blik alleen kan plaats vinden telkens nadat twee bussen rundvleesch in blik zijn afgeno men. Met de distributie van het gehakt kan op 21 Januari een aanvang worden ge maakt. Het gehakt in blik moet aan de consu menten verkocht worden voor 35 cent per bus. Aan de Nederlandsche Veehou derij Centrale moet door de gemeenten 30 cent worden betaald. Gisteravond om acht uur zijn de 350 Nederlandsche burgemeesters en amb tenaren die in het Saargebied zullen fungeeren als voorzitters van stembu- reaux te Sa,arbriilcken aangekomen. De heer B. de Iongh, lid van de Ple bisciet-commissie en zijn echtgenoote ,en eertige andere Nederlanders waren naar het Hb'ld. meldt, ter begroeting op het station aanwezig. Ook waren aan wezig commandant kapitein De Bruyne met een aantal zijner officieren bene vens een compagnie mariniers. De mees ten der aangekomenen hebben ongeveer een uur op het station vertoefd en zijn rechtstreeks naar hun standplaatsen in het land verder gereisd met uitzon dering van ruim zestig, die te Sfiar- brücken als voorzitters zullen fungee ren De hotels te Saarbr'üicken zijn boor devol, zoodat er geen logeergelegenhe.. voor de functionarissen overbleef. Zij kwamen vandaag echter naar Saarbrü;- cken terug, tegelijk met de burgemees ters van andere nationaliteiten om in de handen van de leden der Plebisciet commissie den eed ,af te leggen. De functionarissen zijn bijna allen Ne derlanders, Luxemburgers en Zwitsers, op wie de keuze is gevallen uit deze overweging, dat hun vervoer de gering ste kosten met zich bracht. Het kleine contingent der overigen bestaat uit Engelschen, Italianen en Denen, die zich voor de functie hebben aangeboden en die uit hoofde v,an hun werkzaamheid daarvoor in aanmerking kwamen. Allen beschouwen de functie als een eere functie: ze hebben hun reis zelf betaald en krijgen niets anders dan een ver blijfsvergoeding van slechts fr. 1000. De Nederlandsche ambtenaren zijn pr,ac- tisch gesproken door de Nederlandsche regeering aangewezen, die via de com missarissen der Koningin de uitnood! gingen deed en daarbij uitsluitend lette op gezag en ervaring. De eed is vanmorgen .afgelegd in de „Gemeindesaal" van den Wartburg, de Nog altijd is hef eenige denkbare en aanvaardbare richtsnoer voor de re geering van een volk Plato's denk beeld van een regeering der besten en wijsten. In dienst van dat beginsel, zoekend naar een betrekkelijke prac- tische verwezenlijking ervan, schijnt mij geen politiek programma voldoen de te staan. Evangelische kerk te Saarbrtüicken. De Nederlanders deden dit in de handen van den heer De Iongh, de Zwitsers en anderen in die van den heer Henry, de Luxemburgers in die van den heer Rod- he. De eedsaflegging geschiedde om tijd uit te sparen collectief, d.w.z. in twee groepen, degenen die den eed wilden afleggen en degenen die de voorkei J- ga ven aan een belofte. De formule luidde: „Ik zweer (beloof) op eede, de wetten van het Saargebied nauw in het oog te houden en als man van eer en geweten de mij toevertrouwde volmachten uit te voeren." De functionarissen gaan, naar ver wacht wordt, eerst Dinsdagmiddag weer tegelijk naar Nederland terug omdat 'n deel der Nederlandsche ambtenaren zal deelnemen aan de telling te Saar- btfiicken. De minister van defensie, vergezeld van zijn adjudant, kap. Tielens, bracht heden een bezoek aan den landstorm dag te Emmer Compascuum. De Koninklijke Begeer te Voorscho ten zal naar aanleiding van Nederlana's bijstand aan den Volkenbond inzake het Saarplebisciet een gedenkpenning ver vaardigen. De grootte bedraagt 60 m.m Waarschijnlijk zal een verkleining wor den vervaardigd voor de mariniers. Verduidelijking. In ons hoofdartikel „Feitelijke on juistheden" komt een niet bijster duide lijke zin voor. De oorzaak daarvan is eenerzijds een gedrongen zinsbouw, als gevolg van een streven naar vermijding van wijdloopigheid, anderzijds het op j den koop toe weglaten van het woordje „nemende" achter „algemeen reizigers- belang" (kolom I r. 27 en 28 v.o.) Moge onze gedachtengang op dit punt j hier nog iets verduidelijkt worden. j Maatstaf van Ged. Staten zijn, volgens het prae-advies, de belangen van het reizend publiek in zijn geheel. j Dit laatste koppelen zij aan treinver- bindigen, die verder gaan dan Goes. [....„de in te leggen boot zou enkel ten goede komen aan hen, die overigens de reis per auto maken en aan de be woners van Walcheren. Het wil Ged. Staten voorkomen, dat hierdoor niet van een zoodanig algemeen belang is gebleken"i Het belang van een aansluitende trein verbinding slechts t ot Goes ach ten G-S, dus niet groot. Indien nu een vijfde boot wordt inge legd, zoo, dat de dan vierde boot aan sluiting geeft op den laaisten sneltrein en/of den laatsien boemeltrein [aldus de belangen van „het reizend publiek in zijn geheel" behartigend] dan kan het treintje dat slechts tot Goes gaat, geen klemmende reden zijn de dan laaiste vijfde boot daarop aansluiting te geven. M.a.w.: deze kan dan, in den gedachte gang van Ged. Staten, eventueel ook wé na dat motortreintje binnenkomen indien b.v. een later vertrekuur der laatste boot naar den overwal baten voor de Z. Vlamingen zou opleveren. hoofdzakelijk een informatorisch doèl. En, ofschoon de Raad van Beheer der P. Z. E. M. in dezen een uiteindelijke beslissing nog niet heeft genomen, toch valt zoo is ons bij navraag daar, waar men er meer van weet, gebleken nu wel reeds te voorspellen, dat de sterke strooming welke er in P. Z. E. M.- kringen reeds tegén ver haal der omzetbelasting i s, de overhand wel zal hebben en behouden. Dan is er dus geen grond voor de vrees van „Gemeenschappelijk Belang". Hedenmorgen bij aankomst van de Provinciale boot, die te 7,20 uit Terneu zen was vertrokken, heeft zich aan boord van die boot een drama afge speeld. Te 6 uur was de boot voor de eerste reis naar Terneuzen vertrokken en w,ns te Vlissingen o.a. een ongeveer 40-jarige bankdirecteur aan boord ge komen, wonende in een kleine Belgische gemeente in de omgeving van Gent. De man, die onderweg nog iets gebruikte en zich gewoon met den hofmeester on derhield, was het grootste deel van den tijd bezig met het schrijven van brieven. Hij was daarmede bij aankomst te Ter neuzen nog niet gereed en zeide weer mede te varen n.aar Vlissingen, om dan over Breskens huiswaarts te keepen. Voordat Vlissingen bereikt was, gaf hij den hofmeester eenige ongefrankeer- de brieven met vei_zoek ze voor hem van postzegels te voorzien en te verzen den. Toen de boot gemeerd lag in de buitenhaven klonk op het achterschip een revolverschot en vond men den Bel gischen reiziger bewusteloos en ernstig gewond op den grond liggen. De beman ning waarschuwde de politie, die zorgde voor overbrengen van den in zorgwek- kenden toestand verkeerenden Belg naar het ziekenhuis „Bethesda". De hofmeester heeft de brieven aan de politie ter hand gesteld, ze zullen zeer zeker licht in deze droeve zaak kunnen brengen. Klaarblijkelijk bevreesd geworden door ter invulling ontvangen biljetten zendt de Ver. „Gemeenschappelijk Be lang" te Vlissingen ons een uitvoerig in gezonden stuk, hetwelk beoogt een adresbeweging op touw te zetten t e- gen het verhaal van de omzetbelasting door de P. Z. E. M. op de verbruikers. Het is ons gebleken, dat zulk een ac tie voorloopig wel overbodig is te ach ten. De invulbiljetten in quaestie hebben Gedurende 1934 zijn de haven alhier binnengekomen 1759 schepen met een inhoud van totaal 193475 ton en uitge varen 1758 schepen met een toninhouds- maat van 194725. Het vorig jaar bedroegen deze ciifers respectievelijk 1622 schepen met 167026 ton en 1613 met 165477 ton. Aan het kantoor te Goes werd, in den loop der maand December '34 op spaarbankboekjes ingelegd f 48.856,63 en terugbetaald f 41.148,89. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 7.707.74 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 30. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 1000, en afge schreven f 500. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 500. Gisteravond werd alhier een door een 100-tal personen bijgewoonde openbare vergadering gehouden van de Dageraad, waarin de heer Hoving een algemeene rede hield, doch de heer Van Oorschot speciaal de kwestie van de. subsidie aan de Openbare leeszaal naar voren bracht en de daaraan door het drijven van de rechterpartijen verbon den voorwaarde van wering van bepaal de bladen, O.a. zeide spr., dat hierbij evenals bij de ziekenhuiskwestie de rechtsche fractie gebruik maakte van eer, toevallige meerderheid in den Raad. f* ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. Allaard hield de Ned. Chr. Landarbeidersbond afdeeling Arnemui- den zijn jaarvergadering. Behandeld wer den het reglement voor oprichten nood fonds en een nieuwe uitkeeringsregeling. Het verslag van den penningmeester vermeldde ontvangsten f 1437, uitgaven f 1424 saldo f 13.14 ontvangsten werk- loozenkas f 1864. In de plaats van den heer P. Janse werd als controlelid ge kozen de heer W. Marteijn. Tenslotte deed de eerevoorzitter de heer G. van der Louw eenige voordrachten. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 778.3 mm te München; laagste 738.5 mm te Jan Mayen. Zon op: 8 h 08; onder: 16 h 07. Licht op: 16 h 37. Maan op: 10 h 32. E.K. 11 Januari. Viissiogea. Domburg en Laagwate? 12.24* 0.29 13.12 1.28 14.12 WeiÊeldiage L&agwatei 0.49 13.22 1.40 14.12 2.38 15.11 Westkapelle is 28 min. Januari. Hoogwater Vr. 11 7.29 19.55 Za. 12 8.13 20.42 Zo. 13 9.03 21.47 DE BEDREIGDE OESTERCULTUUR. Er zal een nieuwe soort moe ten worden ingevoerd, Men schrijft ons uit Ierseke: Verschillende belanghebbenden in de oestercultuur hebben deze week met de rijksbacteriologen uit Amsterdam, Den Helder en Bergen op Zoom onder leiding van den voorz. van het Zeeuwsche Vis- scherijbestuur vergaderd, teneinde te bespreken wat gedaan kan en moet worden om den treurigen toestand in de oestercultuur te verbeteren. Voor namelijk werden twee punten bespro ken: Kunnen de perceelen op de Ier- seksche en Bergsche Bank schoonge maakt worden? Zoo ja, kunnen de oes- terkweekers dat zelf betalen? Of moet regeeringssubsidie worden verleend? Gewezen werd op de belangrijkste kwes tie: uitsterven door verschillende oor zaken van de Zeeuwsche oester. Is daar perk en paal aan te stellen? Ook hier herhaalt zich de geschiede nis. Reeds uit een boek dat door een onzer eerste bacteriologen dr. Hoek is geschreven in 1889 kunnen oorzaak en gevolgen voor het euvel worden nage gaan. Tusschen de schelpen nestelen zich heele kleine wormpjes, met het bloote oog bijna niet zichtbaar. Deze belemmeren het regelmatig functionee- ren der organen. Als men niet fatsoenlijk den mond kan opendoen hoe zal men dan eten? Dan nog een ander schade lijk wezen dat in de schelp zetelt en de verbindingspezen aantast. En boven dat alles de zich steeds nog uitbreiden de slipper-limped. Moge het niet zoo gaan als in kngeland, waar de direc teur van een der grootste oestermaat schappijen onzen V ebo-voorzitter ver telde dat geen 5 Louisitania's de slippers zouden kunnen laden die alleen op hun perceelen voorkwamen. De geheele cul tuur is daar nu weg. De vergaderden kwamen tot de con clusie, dat er niets tegen het euvel als zoodanig te doen is. De oesters zullen geheel uitsterven. Op 30 tot 40 verschil lende oesterperceelen zijn monsters go- nomen en steekproeven gedaan, de re sultaten w,aren droevig. Dus moet ge tracht worden een nieuwe oestersoort in te voeren. Het beste zal zijn om dit aan de regeering over te laten. KLOETINGE, Donderdagavond gaf de gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren" te Kloetinge, een uitvoering in de gemeenteherberg. De vereeniging onder voorzitterschap van M. Kole alhier en onder leiding van N. Geluk te Goes voerde op keurige wij ze een afwisselend programma uit. De energieke eider vergastte de aan wezigen van tijd tot tijd op een aardig nummertje, waarvan vooral de behen digheid op het paard een welverdiend applaus oogstte- Na de pauze trad op de humorist Kees de Ruiter uit Vlissingen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1